frins Leopold van België en f rinses Astrid gaan een reis naar Ned.-indië ondernemen. Het vertrek per trein naar Marseille, waar zij zich zullen in schepen op het s.s. „Insulinde" van de Rotterdamsche Lloyd. Aan het einde der Week In deze Novemberdagen gaan onze gedachten onwillekeurig terug tot No vember 1918. En dat om tweeërlei re den. Vooreerst gedenken wij met dank baarheid dat tien jaar geleden aan liet moorden in den wereldoorlog een eind kwam. Maar tevens roepen wij in de herinnering terug de revolutiedrei ging van de zijde van Troelstra, die gelukkig werd afgewend. Het was bijna nog grooter wonder, dat de revolutie als dat de oorlog bij Zevenaar ophield. Nu in deze dagen, nu weer van allerlei zijden bijzonder heden over dien spannenden tijd wor den gepubliceerd, wordt het duidelij ker dan ooit, aan welk een groot ge vaar ons land is ontkomen. Werpen wij nu een blik over het efgeloopen decennium, en vergelijken wij den toestand van thans met dien van tien jaar geleden, dan valt in po litiek opzicht op te merken, dat er in do onderlinge verstandhouding der volkeren vooral de laatste jaren een merkbare verbetering is ingetreden. Hierop heeft dezer dagen ook de Brit- sche premier Baldwin in een rede te Glasgow gewezen. Het blijkt ook uit de wijze waarop bet schadevergoedingsvraagstuk en wat daarmede samenhangt in de ver schillende landen Lesproken wordt. Dr. Stresemann heeft, voor het eerst na zijn herstel, in den Rijksdag weer een groote politieke rede gehou den. Zij was ten aanzien van de ont ruimingskwestie een herhaling van de Duitsche opvatting dat het rijk recht heeft op een spoedige ontrui ming van het bezette gebied en dat het daarom geen politieke tegenpres taties kon verrichten om dit doel te verhaasten. En van Frankrijk kan niet anders verwacht worden dan dat het gema tigdheid zal betrachten en te vinden zal zijn voor een regeling die naar het oordeel van de meerderheid der mo gendheden de gewenschte oplossing zou vormen. Helaas dat de verbetering van den politieken toestand niet heeft mede racht een verbetering op econo misch gebied. In dit opzicht zitten wij nog midden in de malaise en midden in den economischen strijd. Wat dit laatste betreft, behoeven wij slechts te herinneren aan de utsluiting in de Duitsche metaalindustrie, waarvan het einde nog niet is te zien. De onder handelingen zijn op het doode punt ge komen. De beide partijen geven el kaar de schuld daarvan. De werkgevers hadden een verkla ring gepubliceerd, dat de arbeiders de onderhandelingen zouden hebben ge saboteerd, en dezen hebben daarte gen weer een verweerschrift gepubli ceerd. De werkgevers hadden beweerd, dat het slechts gaat om economische kwes ties. De werknemers wijzen er op, dat door de ongemotiveerde uitsluiting de financieele schade veel grooter is dan de loonsverhooging welke door den scheidsrechter was toegestaan, zou hebben veroorzaakt. Uitvoerig wordt dan het verloop der onderhandelingen besproken, waaruit blijkt, dat van ar beiderszijde alles is gedaan om een oplossing van het conflict te bereiken. De door de werkgevers aangeboden loonsverhooging bleef ver achter bij die welke in de arbitrale uitspraak is vastgelegd. Zij was volkomen onvol doende en bleef zelfs onder het aan bod der werkgevers van 25 October, het tijdstip vóór de arbitrale uit spraak was geveld. Nog Maandag deden de vakvereeni- gingen en de regeeringspresident ver gaande voorstellen, die door de werk gevers zijn verworpen. Wat aangaat de malaise, in dit op zicht is er in de verschillende landen van Europa een stabiele toestand ont staan, zoodat er weinig uitzicht op verbeterng bestaat. Met uitzondering van Frankrijk en België heerscht er in vrijwel alle lan den ter wereld een ontzaglijke werk loosheid, die den strijd om het be staan zoowel voor arbeiders als mid denstanders zeer moeilijk maakt. Van een betrekkelijke welvaart is, ook in ons land, slechts in enkele bedrijfstak ken sprake, en ook daar dreigen don kere wolken. Leidsche Penkrassen. Amice, Je weet dat het reeds lang een strijd, een vinnige strijd is tusschen de vervoermiddelen op den ijzeren weg en de vervoermiddelen met mo- tortractie op de gewone wegen. Ook hier in Leiden en in onze omgeving kennen wij reeds dien strijd. Niet alleen wordt de stoomtram naar Haarlem beconcurreerd door de autobussen, ook in de stad is er con currentie tusschen de bussen van stadsverkeer en de tram. Hoewel toch de bussen in hun eindpunten stads- deelen hebben die verstoken zijn van het tramverkeer leidt hun weg toch voor een groot deel langs den tram weg. Ben ik wel ingelicht dan zou het de N.Z.H.T.M. wat waard geweest zijn als zij de exploitatie van Stadsverkeer had gekregen. Dan toch hadden de bussen voedingslijnen gevormd voor het tramverkeer. Van de Witte Singel en Noordeinde en van het geheele Staalwijkkwartier en eveneens het Kooikwartier en Haarlemmerstraat had men dan aansluiting gehad op de stadstram en ook op de interlocale trams. Uit een verkeersoogpunt ware dit waarschijnlijk aanbevelenswaar dig geweest. Immers dan zou het mo gelijk geweest zijn. dat de plaatsbewij zen onderling van het eene vervoer middel geldig waren gemaakt op het Meer dan ooit klimt in onze dagen uit veler hart met aandrang de bede ten hemel: „Geef ons heden ons dage- lijksch brood". UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. De A.R. Kiesvereeniging vergaderde alhier. Besproken werd het concept Pro gram van Actie en het voorstel voor de candidaatstelling. Met beide voorstellen werd instemming betuigd. Getracht zal worden een spreker te krijgen voor een onderwerp in het belang der A.R. begin selen. BOSKOOP. Coop, vereeniging „De Boskoopsche Veiling", veiling van 23 Nov. Rozen per bos: Ophelia 146—166 ct., Golden Ophelia 126151 ct., Marcel Rouyer 200 ct., Hadley 130—204 ct., Claudius Pernet 148—182 ct, Columbia 140—211 ct., Butterfly 159—183 ct., Mac Keiler 130—151 ct., Wilh. Kordes 250—300 ct., Orleans 50—80 ct., Jules Bou- ché 50 ct., Rosalandia 139—207 ct„ Gem. rozen 52—78 ct. Chrysanten per bloem 1018 ct., id. per tak 1318 ct., id. per bos 3051 ct. HAZERSWOUDE. Donderdag 29 November a.s. hoopt voor de Chr. Jongelingsvereeniging „Eere zij God" in Salvatori op te treden de Wel- Eerw. heer Ds. Pott van Bodegraven. De uitslag van de 5-jaarlijksche ver pachting van het grasgewas langs den Gemeeneweg en Kromme Jaagpad is, dat pachter zijn geworden de heeren W. J. v. d. Velde en J. C. van Dijk voor 141.50 per jaar. Het grasgewas lange den Zijdeweg aan C. van den Bosch voor 50 per jaar. Een perceeltje tuingrond, genaamd Beth lehem aan C. A. v. d. Wiel voor ƒ50.50 per jaar. Alhier is opgericht een gymnastiek vereniging met aanvankelijk 26 leden on der den naam „Ontspanning door inspan ning". Het bestuur werd samengesteld als volgt: Voorzitter L. C. van Vliet, 2e voorz. J. C. F. Timmerman, secretaris L. M. de Boer, penningmeester A. S. van der Togt, terwijl de heer A. Th. de Ruiter kis leider zal optreden. De heer A. van Klaveren, gekozen tot lid van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk, heeft voor de benoeming bedankt. De Harmonie van Hazerswoude hoopt Vrijdag 30 Nov. a.s. des avonds 8 uur in het lokaal Salvatori een openbare uitvoe ring te geven, onder leiding van den di recteur, den heer M. Bolderdijk, uit Lei den. De Ring „Bodegraven en Omstreken" van Herv. Jongel.vereen. hield in het lo kaal Salvatori een vergadering. De heer S. de Bruyn, voorzitter van de vereeniging alhier, opende op gebruikelijke wijze. Door Joh. de Kort, lid van de vereen, alhier, andere, evenals nu de plaatsbewijzen van de interlocale trams op de stads- lijn geldig zijn. Aan de andere zijde dreigde er dan gevaar omdat hij een monopolie in een hand het gevaar steeds groot is dat dan niet uitsluitend het publiek be lang zal worden gediend, maar veel eer dat belang, dat het meeste geld inbrengt. In casu zou dan het gevaar groot geweest zijn dat men de dure bosexploitatie had opgeofferd aan de veel goedkoopere tram-exploitatie. Een waarschuwend voorbeeld is daarvoor wat de Nederl. Spoorwegen uithalen. Zoo las ik onlangs in de Limburger Koerier, dat in Noord-Brabant een drietal A.T.O.-diensten als gevolg van onvoldoend rendeeren zijn opgeheven. We hebben zoo schreef dat blad i niet bijster veel respect voor de wijze waarop do Spoorwegen het ren dement van hun diensten trachten op peil te houden. Dc politiek, de zij daar bij voeren, is verre van fair, n.l. het, gebruik makend van macht en in vloed, dooddrukken van particuliere ondernemingen. Van de vier A.T.O.-diensten in West- Brabant worden er maar liefst drie ineens opgeheven. Het rendement was onvoldoende. We kunnen ons dat voorstellen. Particuliere ondernemers reden en rijden vaak met een Ford, alles zoo sober en eenvoudig mogelijk. De on kosten werden zooveel mogelijk ge werd een inleiding gegeven op Gew. Ge schiedenis, Galaten 6, waarop een leerza me bespreking volgde. Door vr. den Her tog lid der vereen, te Boskoop, werd be handeld „Ontwapening" en door vr. Lok, lid van de vereen, te Bodegraven, „Radio". Op beide onderwerpen volgde een leven dige bespreking. Nadat gezongen was Ps. 105 5, ging de heer Costerus voor in dankgebed. Woensdag a.s. des avonds 6.45 uur, hoopt Ds. Luuring een Bijbellezing te houden aan den Rijndijk. HILLEGOM. An Ds. J. van Herksen werd een na- gift voor de Oogstcollecte van ƒ250 ter hand gesteld. Hierdoor, met nog enkele kleine nagif- ten, gevonden in d§ gewone collecte, is de oogstcollecte dit jaar ƒ50 hooger dan het vorige jaar. Voor de Evangelisatie werd Zondag j.l. in de Geref. Kerk een gift van ƒ25 ge collecteerd. u Donderdag 29 Nov. a.s. 's avonds 8 uur hoopt in 't gebouw „Patrimonium" op te treden Ds. R. E. vanArkel, van Utrecht met het onderwerp „Bileam". Degenen, die een vorige maal Ds. van Arkel gehoord hebben, zullen zich haas ten, dien avond een plaats te krijgen. Wie Ds. van Arkèl nooit gehoord heeft, doe desgelijks, want de spreker is het waard. De afd. „Patrimonium" vergadert Maandag 26 Nov. a.s. in het gebouw. Inleider is de heer H. Runia, met het onderwerp „Belasting naar draagkracht". Woensdagavond a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk een kerkconcert plaats vinden waar Baronesse Tuyl van Serooskerken als violiste, Mej. Steiger als sopraan, Me vrouw Mulder als alt en de heer S. Visser als organist zullen optreden. De opbrengst is bestemd voor den bouw van de nieuwe kerk. Zondag 2 December e.k. 's avonds 6 uur zal er in de Herv. Kerk door Ds. Mul der wederom een jeugddienst worden ge houden. Woensdagavond 28 November a.s. zal in het gebouw „Patrimonium" de jaarver gadering worden gehouden van de Meis- jesvereeniging „Belijden en beleven". Deze avond zal behalve de verplichte agenda afgewisseld worden door voor drachten, samenspraken, zang en muziek. Aanvang half acht. KATWIJK. Burg. Stand. Geboren: Cornelia Pietje, dv. W. H. Haasbroek en M. Houwaart; Leuntje, dv. A. de Best en E. Remmel- zwaal; Nicolaas Maria, dv. A. Caspers en A. Abbing; Anna Cornelia, dv. N. H. Fen- nes en J. Meijer; Helena, dv. G. Haasnoot en E. van Dijk; Gijsbertus, zv. J. Klinken berg en W. van Dijk; Jacob, zv. A. van Duijvenvoorde en G. Guijt; Carolina Maria, dv.'B. Vis en T. Schuitemaker; Izaak Jo hannes, zv. J. Schonenberg en W. J. Korn- dorffer. Ondertrouwd: Adrianus Koppe en Arendje Kerkman; Huig Nijgh en IJda Kuijt; Hendrik van Egmond en Jannetje Kralt. Getrouwd: A. de Jong en Vf. Kuijt. Schip in nood? Hedennacht omstreeks 2 uur werd ten Zuiden van Katwijk in zee een stoomschip waargenomen, dat blijkbaar in nood ver keerde en eenige vuurpijlen afschoot. Het schip is blijkbaar later op eigen krachten weer weggestoomd, althans het werd later niet meer gezien. De werkloosheid in deze gemeente was op 23 November: 45 arbeiders, 35 grondwerkers, 5 opper lieden, 1 straatmaker, 1 boekbinder, 1 tim merman, 1 kuiper, 1 stoker, 1 visscher, te zamen 91 personen. NOORDWIJK BINNEN. In het koor der Herv. kerk hield de Chr. Jongel.vereen. „Onze Rotssteen is Christus" haar jaarfeest met begunstigers en genoodigden. De leiding berustte bij den eere-voorzitter, Ds. W. W. van Haaf- ten, die na gemeenschappelijk zingen de vergadering opende met gebed. Een opstel en een samenspraak werden in den loop van den avond gehouden en enkele voordrachten gedaan, terwijl orgel met viool voor muziek, en een dubbel kwartet voor zang zorgden. In de pauze werd getracteerd. De vergadering werd op de gebruikelij ke wijze gesloten. VOORSCHOTEN. Dam wedstrijd. De uitslag van den wedstrijd te Voor schoten tusschen de Voorschotensche Damclub en de R.K. Voorburgsche Dam club, gehouden in het café Overbosch van den heer Verstegen, luidt: C. van BemmelenF. H. Schrama 11 W. JuC. Juffermans 20 C. Bins—H. de Koning 0—2 K. WaasdorpG. Gieskens 20 H. OudshoornL. Kuitums 20 A. Anker—Th. v. d. Togt 02 J. G. v. GentC. Sonius 11 H. Schooneveld—W. v. d. Nouweland 0—2 C. H. Oudshoorn—C. Swanenburg 20 W. VisJ. van Wijk 20 UitsKag 128 in het voordeel van Voor schoten. Java-Soemba film. Hoewel deze film eerst in Maart 1929 hier zou vertoond worden, heeft de Com missie plotseling bericht gekregen, dat de film Woensdag a.s. 28 November komt. Er zullen twee voorstellingen gegeven worden in de Geref. kerk: 's middags 4 uur voor kinderen onder geleide, en des avonds 7.30 uur voor volwassenen. De toe gang is vrij. Tekstboekjes, die de film ver duidelijken, kosten 25 cent. Hoewel de toegang vrij is, rekent de commissie dat ieder naar vermogen in de collecte zal bijdragen om de onkosten 150) te dekken. Jammer is, dat gelijk- RECLAME. in het gebouw voor Chr. Belangen plaats heeft. '"I WOUBRUGGE. Tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren P. F. Noordam, Ph. Kroes en M. Moree. Burg. Stand. Geboren: Maria Anna, dv. J. Hoogendam en A. M. Borst. Levenloos aangegeven een kind van A. Broekhof en J. A. van der Meer. WASSENAAR. Ds. W. de Lange van Woerden heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Ge meente alhier bedankt. GEMENGD NIEUWS. DE STORM. In Den Haag. Een der voornaamste gevolgen van den hevigen wind was wel de storing die op de electr. lijn van 's-Grav. naar Rotterdam-Hofplein ontstond door het breken van de bovenleiding tusschen Berkel en Rodenrijs. Naar wij verna men had men hier om kwart over vijf al met kortsluiting te kampen, waar door de trein ruim een kwartier stil en in 't donker stond. Van 6 uur af is er echter geen enkele electrische trein meer van daar vertrokken of uit Rot terdam aangekomen en werd het ge heele verkeer naar en van Rotterdam over Delft geleid, waar de electrische treinen ditmaal volhielden. Voor de reizigers naar de tusschen- stations aan de lijn der Z.H.E.S.M. werden een paar kleine stoomtreinen ingelegd. De storing op de lijn duurde den ge- heelen avond, zoodat de storm hier blijkbaar nog al ernstige schade heeft aangericht. Te Amsterdam. Hoewel de storm gisteravond niet zoo hevig was als de vorige week, moest de brandweer te Amsterdam toch nog tienmaal uitrukken voor het herstellen van stormschade. Te Rotterdam. Tengevolge van de hevige stormvla gen zijn gisteravond in de Waalha ven te Rotterdam 2 schepen losgesla gen en op drift geraakt. Het waren het 2472 ton groote Italiaansche stoom schip „Lira Perrone" en het 3529 ton metende Spaansche stoomschip „Agi- ro Mendi". Beide schepen zijn door I sleepbooten weer op hun plaats ge- bracht. Nader wordt nog gemeld, dat de I stoptrein, welke om 6.25 van Rotter- dam-Hofplein moest vertrekken, nau welijks onder de overkapping uit was, toen een beugel den rijdraad verniel de. Vermoedelijk heeft de wind den beugel neergedrukt, waarna deze met kracht weer tegen den draad is gesla gen, maar zekerheid hieromtrent kon den wij gisteravond nog niet krijgen. In elk geval was het traject station- Hofpleinhalte Bergweg vannacht ook geblokkeerd. Men heeft daarna de stoptreinen tot de halte Bergweg laten rijden, waar na zij over verkeerd spoor terugreden tot het station Rodenrijs. De stoptreinen uit Den Haag reden op het traject halte BergwegRoden rijs op het verkeerde spoor. De treinen van Rotterdam reden op het traject halte BergwegRodenrijs op het lin ker spoor. Men is terstond met het herstellen van de schade begonnen. Electrische storing in het Gooi, Ten gevolge van den storm trad gis termiddag omstreeks 5 uur een groote storing in op het electrische net in het Gooi. Als indirect gevolg geraakte een ka bel defect in een deel van Amsterdam- Zuid, begrensd door de Corn. Kruse- manstraat, Valeriusplein, Koninginne weg en Vaartstraat. Het binnen dit met wederzijdsche toegeeflijkheid wel j overwonnen. Mopperen helpt hier niet, I weigeren van de bus gebruik te ma- j ken evenmin. Het op gepaste wijze onder het oog brengen van de gebre ken aan het bedienend personeel en aan de directie dat is h e t middel. j Ook geloof ik, dat de gemeente hier wat toegeeflijk moet zijn. Zoo meen ik b.v., dat het volstrekt niet noodig is om de bussen zoo bepaald aan vaste stopplaatsen te binden. Wanneer dat stoppen maar niet gebeurt op gevaar- j lijke en drukke punten, dan kan op tusschen gelegen gedeelten dat m.i. zoo'n bezwaar niet opleveren. Bovenal moet er van gemeentewege medewerking en steun zijn. Vooral moet dan niet de stelregel worden toegepast, die ik onlangs eens door een onzer raadsleden hoorde verkon digen, dat al wat tot verbetering van den overweg gedaan wordt eigenlijk in het belang van Oegstgeest is. Alsof de heele buurt benoorden de spoor baan niet evenveel recht heeft op Leidsche zorg als de binnenstad. Voor zoover daar een standpunt om den hoek kwam gluren, door menige groo te stad ten opzichte van de forensen gemeenten aangenomen, verdient liet dubbel afkeuring. Ik hoop dan ook, Amice, dat onze Gemeenteraad dat standpunt nooit zal innemen, maar dat de verkeers problemen, overal waar zij zich voor doen. gelijke zorg zullen ontmoeten. VERITAS. I drukt en het gevolg was, dat ook in niet te dicht-bevolkte streken, er nog wel wat aan te verdienen viel. De be trokken gemeenten pasten dan nog wel wat bij, als het bestaan der ver binding daarvan afhang. De Spoorwegen doden dat anders. Grootscher. Sjieke, piekfijne geweldi ge bussen met deftig aangedane chauf feurs reden langs de eenvoudige dorp jes. die nooit zooveel luxe gezien had den. Het was te begrijpen, dat het spaak moest loopen. Zóó druk was het ver keer niet ,dat al die grootschheid uit de opbrengst kon worden betaald, of zelfs maar, dat de exploitatie-verlie zen niet te bar werden. De Spoorwegen zoo zegt het blad dan verder blijken van de werke lijke behoeften van het platteland wei nig notie te hebben. Het ware beter, dat zij haar bene pen standpunt lieten varen en rustig zich lieten ontwikkelen wat uit de behoefte op natuurlijke wijze is ont staan. De autobussen zullen toch blijven, eenvoudig, omdat zij onmisbaar zijn. Maar het was niet noodig geweest, dat tal van dorpen voorloopig gedupeerd werden door een kortzichtige bedrijfs- politiek als de van de Nederlandsche Spoorwegen. Nu geloof ik, Amice, dat de Directie der Spoorwegen heel goed de behoef ten kent, maar dat het haar eenvou dig koud laat wat die behoeften zijn. Zij vraagt eenvoudig waaraan zij het meeste verdient. Zoo erg moge het hier niet zijn, cók van de Tram moet men verwach ten, dat in de eerste plaats eigen be lang gediend wordt. Daarom is het misschien goed dat niet de tram, maar een particulier de exploitatie gekregen heeft. Het komt mij voor, Amice, dat ech ter ook dit „stadsverkeer" niet alles dcet wat mogelijk is om zich populair te maken en dat evenmin het publiek voldoende beseft welk een voordeel en gemak met een goed werkend auto- Lusbedrijf verkregen wordt. Naar ik hoor laat de controle op de rijtijden nog al eens te wenschen over. Zoo moet het b.v. voorkomen, dat op het Stationsplein veel langer wordt gewacht dan de dienstregeling toelaat; vooral op sommige uren van den dag als geen personen die aan een bepaalden tijd gebonden zijn van de bussen eebruik maken. Dat moet natuurlijk tot ontstemming aanleiding geven. Ook schijnen sommige bestuurders niet te beseffen, welk een voorname ttak zij in het verkeer vervullen. Niet te beseffen dat stiptheid en beleefd heid de eerste plichten zijn waaraan zij moeten voldoen. In de tweede plaats wordt ook door velen nog niet ingezien dat vooral den eersten tijd een dienst zich moet in werken en dat aanvankelijk allerlei kleine ongeriefelijkheden voorkomen. Op den duur werden de moeilijkheden

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6