Toccs^ ^wca/rne/ti l/tynfixx/tcli's zenuAütaê&ttm RECLAME. I kalmeeren U en houden Uw geest helder. Buisje 75ct.8ij Apoth.en Drogisten lukkig verbeterd in die toestanden. Voor zoover dat bekend is werd de eerste school, de Domschool te Utrecnt, -gesticht door Willebrord (eind zeven- do eeuw), aan welke school door Boni- facius de eerste lessen yverden gege ven. Keizer Karei de Groote verbeter de veel in den toestand der scholen, maakte zelfs een leerplan naar 't welk een ieder moest werken en leeren, schreef zelfs straffen voor als het werk niet geleerd was, (meest geesel- slagen) en stichtte ook meerdere z.g.n. gemengde scholen. Na Karei de Groote verslapte deze toestand weer en gingen de scholen over in handen van monniken, zusters enz., ofschoon zich toch al eens hier en daar een enkele stem voor de vrije school verhief. Verschillende wantoe standen werden door spreker beschre ven, tot na de Hervorming een vragen kwam door de éénling naar zelfstan dige ontwikkeling, en zoodoende het onderwijs al spoedig op hooger peil kwam, zoo zelfs dat op bet eind der 'Zestiende eeuw ons land letterkundig hooger stond dan elk ander land. Vermakelijke staaltjes van het le ven in de school werden door spreker herteld, waarvan sommigen deden Schaterlachen, maar ook van straf en «Weinig opvoedkundig optreden, die deden gruwen over zoo'n toestand. Na Sen poos van verzinken in de 17de eeuw, kwam Go de zij dank, na de Re solutie weer een opleven en terugkeer iot de oude paden, en is gewerkt met jhlle macht om het onderwijs op zoo hoog mogelijk peil te brengen, waar door wij ook nu nog zeker die oude doortrekkers dankbaar mogen zijn. fen zien wij nu om ons heen, al de torg die besteed wordt aan onze Jeugd, alles wat voor goed onderwijs i wordt gedaan, vooral ook voor ons Christelijk onderwijs, dan past hier een danktoon „Gode alleen de eer", Sdie 'dit ales schenken wou. De heer De Haan ging voor in dank gebed. 't Was jammer, dat niet meer da mes waren gekomen om te genieten van dezen avond. Een kleine opwek king aan alle leden tot trouwer op komst is heusch niet overbodig. T- De raad dezer gemeente zal vergade ren op Maandag 26 November 1928, des Voormiddags 9.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Kleine wijziging verkeersverordening op verzoek van Ged. Staten. 2. Benoeming lid commissie van Toe zicht L.O., aftreding Vercouteren. 3. Vaststelling maximum vergoeding exploitatie Lager Onderwijs. 4. Vaststelling maximum vergoeding ex ploitatie Uitgebreid Lager Onderwijs. 5. Verzoek Chr. H.B.S. te Leiden om subsidie over 1926. 6. Definitieve vaststelling uitbreidings plan. 7. Uitslag aanbesteding van 5 woningen aan den Menneweg. 8. Wijziging begrooting 1928. 9. Slooping woningcomplex Amerika of bouw schuurtjes. 10. Voorstel B. en W. aanstelling van een bode-concierge voor het nieuwe Ge meentebuis en van een hoofdagent van politie, dus twee functies. 11. Uitbreiding Herv. school. Burg. Stand. Geboren: Petrus Gerar- 'dus, zv. M. G. M. van Tol en A. M. Verbij; Marinus Jacobus, zv. F. J. van Rooyen en A. C. van Riek, won. te Lisse; Christina, dv. M. J. Eelderink en D. A. Wientjes; Ni- colaas Hubertus Jozef, zv. J. P. Ruijgrok en J. K. van der Salm; Maria Johanna Hendrika, dv. J. Hoogervorst en G. Los. Gevestigd: J. J. H. Kipping, Hoofdstraat 130a van Anna Paulowna; J. P. «Koning, geb. Koelman, Kerklaan 38 van Warmond. Vertrokken: Mej. J. M. Hartveld van Hoofdstraat 115b naar Warmond; Me). B. M. van der Voort van' Hoofdstraat 229 naar Voorburg; Mej. E. Roijen, van Hoofd straat 160 naar Oegstgeest; Mej. G. H. Duijn, van Rijksstraatweg 153 naar Leiden. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Woensdag 1.1., des middags 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Mededeeling wordt gedaan van het schrijven van Géd. Staten houdende mede deeling, dat ze het nemen eener beslissing op het raadsbesluit tot verkoop van het raadhuis hebben verdaagd tot het raads besluit, waarbij de gelden voor het nieu we raadhuis zijn gevoteerd, is ingezonden. Op voorstel van B. en W. wordt met il- gemeene stemmen besloten de verorde ning, waarbij de subsidie vcor bewaer- scholen, de leeftijdsgrenzen, enz. wordt ge regeld, goed tek euren. Op voorstel van B. en W. wordt het adres van H. v. d. Voet e.a. bewoners van den len Oudenschulpweg, om een straat lantaarn en doortrekking der kabel voor huisverlichting, in handen gesteld van B. en W. Op voorstel van B. en W. wordt na uit gebracht rapport der Comm. van onder zoek, voorloopig vastgesteld de rekening 1927 van het grondbedrijf en de rekening der gemeente over 1927, Vervolgens wordt op voorstel van 13. cn W. tot geneesheer, belast met de vaccina tie en doodenschouvv, in de vacature van A. C. Romijn, benoemd Dr. Wösten, arts alhier, op een beloorfing van 250 per jaar. Hierna wordt met algemeen e stemmen vastgesteld de begrooting van het Grond bedrijf over 1929 in ontvangst en uitgaaf op ƒ161699.27. Vervolgens wordt de begrooting 1929 in behandeling genomen en na ampele be spreking en eenige kleine wijzigingen vastgesteld op 161749.17, in ontvangst en uitgaaf. Het totaal van de nadeelige en batige uitkomsten bedraagt ƒ78421.39. De kapitaaldienst sluit in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van 4245. Bij de rondvraag wil de heer E. Oostdam even stil staan bij hetgeen de volkshuis vesting betreft. Zoowel het administratie ve als het financieele edel is naar wensch gegaan. De woningnood is nog groot en juist is dezer dagen besloten om met het gemeentebestuur onderhandelingen te voe ren over den bouw van woningen. Het bestuur der Woningbouwvereeniging „St. Antonius van Padua" heeft besloten om tegelijk met de gemeente, die het Grond bedrijfterrein wil opknappen, ook dat van de vereeniging onderhanden te nemen, om zoodoende een beter overzicht te krijgen wat er nog gebouwd kan worden. Ten slotte verzoekt hij spoedige opknapping van de Nieuwe Duinstraat. De voorzitter wijst er op, dat er niets tegen is om met het bestuur der vereeni ging overleg te plegen, als zij het dan maar vraagt. Wat de Nieuwe Duinstraat betreft, eze zal, nu het groote werk van e Dorpsstraat klaar is, spoedig onderhan den genomen worden. De voorbereidende werkzaamheden moeten eerst klaar zijn, om alles achter elkaar te kunnen afwer ken. Bovendien zijn alle klinkers, die noodig zijn, nog niet voorhanden. De heer Geerlings vraagt om de klinkers van den Delftweg wat op te Jialen. De voorzitter zal er met den Gemeen- teopzichtér over spreken. De heer Langeveld vraagt, nu Leiden de Leidschetrekvaartweg, wat gaten betreft, niet opknapt, dat onder de aandaoht van Ged. Staten te brengen. De voorzitter zal eerst eens een en ander openemen. Hierna gaat de raad over in geheime zitting. WASSENAAR. Voor de Geref. Jongel.vereen. „Groen van Prinsterer" alhier trad in de zaal voor Chr. Belangen op Ds. J. C. Rullmann, Geref. predikant alhier. De geachte spre ker had tot onderwerp „Geesteskinderen van Catvijn". Een tweetal gedachten wer den door Z.Eerw. naar voren gebracht: le. hun geboorteacte en 2e. hun levens uitingen. Tot groote voldoening van zijn vrij talrijk gehoor werden deze beide ge dachten door spr. ontvouwd, waarin zeer duidelijk uitkwam, welk een groot his toricus Z.Eerw. was. A.s. Woensdag hoopt voor de A.R. Riesvereeniging alhier op te treden in de zaal voor Chr. Belangen de heer J. Schou ten van Rotterdam. Bij de Woensdag en gisteren gehou den verkiezing voor 4 leden van het kies college der Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de aftredenden P. van Egmond, en N. van Ammers, terwijl gekozen zijn de heeren H. Schipper en H. W. A. Paans. De beide aftredenden en H. Schipper wa ren candidaten van de kerkelijke kiesver- eeniging „Evangelie en Belijdenis", terwijl de heer H. W. A. Paans candidaat was van de vereeniging „Kerkelijk leven". Burg. Stand. Geboren: Petrus Johan nes Marie, zv. H. J. Konings en M. A. van Oevelen; Elsje, dv. Ch. F. Tromp Meesters en S. C. W. Lanzing; Anna Maria There- sia, dv. L. A. van den Berg en A. K. Ruig- rok; Nicolaas Ludovicus, zv. P. N. de Bruijn en J. F. Rotteveel; Trijntje, dv. P. van der Luit en M. W. de Graaf; Trijntje Willemijntje, dv. A. Vermeulen en J. Goor. Ondertrouwd: G. Kolenbrander en J. Gaasbeek. Autobotsing. Op den Rijksstraatweg ter hoogte van Eikenhorst had gisteren omstreeks 9 uur in den morgen een botsing plaats tusschen twee auto's, respectievelijk bestuurd door Z. 'uit Veur en W. uit Den Haag. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd, de een zelfs zoo ernstig, dat deze door een kraanwagen van de firma Riem alhier naar diens garage moest worden gesleept. Behoudens eenige ontvellingen kwamen beide bestuurders er verder goed af. Eergisteravond werd ter hoogte van Backershaegen op den Rijksstraatweg de smidsknecht v. d. B. alhier, terwijl hij een handwagen voortduwde, ven achteren door een auto aangered-en en werd der mate gewond dat hij per ziekenauto naar huis vervoerd moest worden. De handwagen werd totaal vernield, ter wijl de auto eveneens veel schade opliep. Van een en ander is door de politie pro ces-verbaal opgemaakt. ZOETERWOUDE. Woensdagavond is in café ,t Witte Huis de jaarvergadering gehouden van de IJsclub LeiderdorpZoeter- woude-H.-R. Bij de opening door den voorzitter, de heer J. P. van der Stoel, werd geconstateerd, dat slechts 16 le den ter vergadering waren. „Weer de oude getrouwen", zeide hij. Een woord van bijzondere tevredenheid richtte spr. evenwel tot het nieuwe lid, den Edelachtbaren heer K. Brug, bur gemeester van Leiderdorp, voor zijn aanwezigheid. Spr. hoopte dat de heer Brug een prettige indruk der Vereeni ging mocht krijgen en de vergaderin gen steeds zou blijven bezoeken. We zijn niet verwend, zeide spr., met bezoek van overheidspersonen. Vervolgens richtte hij een woord van dank aan de voorzitter der ver eeniging IJssport voor diens tegen woordigheid. De secretaris leest daarna de notu len van 't vorige jaar die zonder eeni ge aanmerking werden vastgesteld. Een wpord van hartelijken dank werd den secretaris gebracht voor zijn keu rig opgesteld verslag der werkzaam heden van 't vorige jaar. De rekening van den penningmees ter werd door een commissie, bestaan de uit de heeren .C. van Velsen en H. v. d. Poel, nagezien en in orde bevon den. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat het vorige jaar was geind aan contributiën en donateurs- gelden f 217.60; betaald aan arbeids- loonen en andere uitgaven f 429,23, en dat nog in kas was f 987.35, hetgeen was belegd op de Boerenleenbank te Leiderdorp. Het ledental bedroeg ruim 80, waar van de contributie nog moest worden ontvangen. Als bestuurslid werd met algem. stemmen op één na herkozen den heer J. P. van der Stoel. Als baancommis sarissen werd herkozen de heer C. van Egmond en gekozen in de plaats van de heeren Teske, de Graaf en Hoo- gendoorn, de heeren H. v. d. Poel, M. van Leeuwen en W. Tijssen. Het loon van de baanvegers werd vastgesteld op f 2 per dag, werktijd van v.m. 8 uur tot 's avonds 4 uur met één uur rust voor middagmaal. Nadat door den voorzitter en den heer Lemmerzaal, penningmeester, die beide als afgevaardigden de verga dering haden bijgewoond van den Z.- Hollandschen Ijsbond, verslag was uitgebracht, en i>ij de rondvraag den heer Brug zijn bijzondere tevreden heid had betuigd over deze eerste vergadering, die hij had meegemaakt en zijn volle sympathie met het stre ven der Vereeniging uitte, werd de vergadering door den voorzitter onder dank voor de vriendschappelijke en zakelijke bespekingen die waren ge houden gesloten. Na afloop werden énkele prijzen on der de aanwezige leden verloot en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Woensdagavond ruim 4 uur is op de Ommedijk alhier de heer D. uit de Weipoort, die aldaar per rijwiel reed, door de hem tegemoetkomende vrachtauto van den rijwielhandelaar de Bruijn alhier aangereden. Juist op den overweg der Staatsspoorwegen ontmoetten de voertuigen elkac, waar ae weg zeer smal is. D. werd door een uitstekende hoek van den auto gegre pen aan den arm en vreeselijk ver wond tegen den grond geslingerd. Met de auto van genoemde de Br. is D. naar dr. G. A. de Bruyne vervoerd en na voorloopig verbonden te zijn overgebracht naar 't Ziekenhuis te Leiden. GEMENGD NIEUWS. Kostbare armband na 3. Jaren terug! In November 1925 werd te Amersfoort een jong paartje in den echt verbonden. In den avond werd het bruidspaar door een chauffeur in den auto van den bruide gom naar het station gebracht voor de huwelijksreis. Den volgenden morgen bel de de bruidegom de garage op en vroeg of er in den auto soms een kostbare pla tina armband met briljanten en paarlen was gevonden. De auto werd nagekeken, doch niets werd gevonden. Alle pogingen om den armband terug te krijgen, faalden. Een dezer dagen kwam de politie te Amersfoort ter oore, dat de bewuste arm band in het bezit was van een gewezen verloofde van den chauffeur. Zij toog op onderzoek uit, waarbij het vermoeden be vestigd werd. De chauffeur bekende de zen armband enkele dagen later, na het onderzoek van den auto, met het schoon maken van den wagen tusschen de kus sens te hebben gevonden. Hij had hem toen aan zijn verloofde cadeau gedaan met de mededeeling, dat hij den armband in Utrecht gekocht had. Toen aan de ver keering een einde kwam, eischte hij den armband terug. Dit werd door het meis je geweigerd, ook nadat zij wist, dat de armband op oneerlijke wijze in het bezit was gekomen van haar ex-verloofde. Pro- ces-verbaal is opgemaakt. De bruid van drie jaar terug krijgt nu onverwacht haar huwelijksgeschenk terug. De chauffeur heeft in die jaren in geweldige onrust ge leefd. Hij was nu zelfs blij, dat alles maar was uitgekomen. Aangehouden. Door de politie van Halfweg is in die gemeente de 31-jarige R. A. van Amsterdam aangehouden, die in het bezit was van 50 stuks tafelzilver. Het bleek, dat hij die bij de familie v. d. B. te Halfweg gestolen had. Het ongeval te IJmuiden. Naar ge meld wordt, is de arbeider de K., die zich bij een ongeval aan de Hoogovens te IJ muiden ernstig verbrand had, in het Roo- de Kruisziekenhuis te Beverwijk aan'de bekomen verwondingen overleden. Van een steiger gevallen. Men meldt aan het „Huisgez." uit Oploo: De aannemer-metselaar H. Volleberg, al hier, had het ongeluk te Bakel van den steiger van het in aanbouw zijnd klooster te vallen. Zwaar gekneusd met waar schijnlijk gebroken ribben en arm, werd hij onmiddellijk naar het zieken! uis te Helmond overgebracht. Verdronken. Het 12-jarig zoontje van den arbeider W. Koo'stra, te Lutjepost, is te water geraakt en verdronken. Aan de gevolgen overleden. De heer J Bulten uit Aalten, die met zijn motor op den Aaltenschen weg te Lichtenvoorde kwam te vallen, is niet meer tot bewust zijn gewees. en giste en aan de bekomen verwondingen overleden. Het drama te Gemert. Naar mer aan de „Volkskr." meldt, is den jachtopziener Iloebergen, die verleden week in het jacht veld door een strooper werl aangeschoten in het St. Antonius-gestieht te Helmon 1 de linkerarm geamputeerd. Men vreest voor zijn leven. De verdachte strooper is in het huis van bewaring te Roermond opgesloten. Op hol. In de Koningstraat te Arn hem zijn twee paarden, gespannen voor een verhuiswagen, die bij het venduhuis gelost werd, schichtig geworden en op hol geslagen. De dieren renden langs de Groote Kerk over de Markt door de Turf- straat zonder in aanraking te komen met een juist passeerende tram. Toen zij bij de Bakkerstraat kwamen, konden zij met den zwaren lastwagen achter zich, geen draai nemen en renden pardoes in het magazijn van luxe-artike len van de firma Pallmonn, die juist te genover de Turfstraat is gelegen. Eén der paarden sprong in het portiek, waar juist een juffrouw, die overhaast de vlucht nam, veiligheid had gezocht, doch gevallen was en haar enkel had gekneusd. Het tweede paard sprong door de groote spie gelruit midden in de Sint-Nicolaas-eta- lage en richtte daar een ontzettende scha de aan. De ruit werd geheel verbrijzeld en ook enkele zijruiten. Het dier brak bij deze gelegenheid zijn ruggewervel en moest worden afgemaakt. Het andere paard bekwam alleen ontvellingen aan de pooten. Inbraak. Gisternacht hebben veld wachters te Halfweg, die op surveillance waren, een verdacht persoon ontmoet. Deze werd aangehouden, en bij fouillee ring bleek hij veel zilver bij zich te heb ben, o.m. 56 stuks tafelzilver. Bij het verder onderzoek kwam vast te staan, dat was ingebroken in een perceel aan het EmmapleL. te Haarlem, aan wel ke inbraak de aangehoudene schuldig was. UIT ONZE INDIEN. HET VOORZITTERSCHAP VAN DEN VOLKSRAAD. Naar het Bat. Nieuwsblad verneemt, verwachten kringen van den Volksraad, dat de naam van het lid der Tweede Ka mer, Mr. Joekes, zal voorkomen op de niet-officieele aanbeveling voor het bin nenkort vaceerende voorzitterschap van den Volksraad. Prof. Logeman, die ter zake gepolst was, verklaarde, de functie niet te ambieeren. Verder hebben nog en kele leiders van fracties besprekingen ge voerd met den burgemeester van Batavia, mr. Meyroos, doch deze canciidatuur is definitief van de baan. OPGAVE LANDSSCHULDEN VAN GEWEZEN AMBTENAREN. De pas-verschenen opgave van ge wezen ambtenaren, wier schulden aan het land wegens kosten van opleiding en uitzending al dan niet zijn aange zuiverd is afgesloten per 15 Juni j.l. Het aantal bedraagt 371. Het totaal van de resteerende schuld bedraagt f 523.160. Het record wordt gehouden door een post van een gewezen tand arts van den Dienst van de volksge zondheid, bedragende f 12.400. waar van niets betaald is. RIJKE WACHTGELDERS. Op den zoo juist verschenen staat van wachtgelders in 's lands dienst, afgesloten op 1 Juli j.l. komen de na men voor van 200 personen, aan wie maandelijks 25.000 gulden worden be taald. ONHYGIëNISCH PARIMARIBO. Gouverneur Rutgers van Parama- riba heeft persoonlijk een onderzoek ingesteld naar eenige stadserven en straten te Paramaribo, die bekend staan om hun slecht onderhoud. In de Saramaccastraat en Maagdenstraat werden verschillende erven bezocht, in verband met het gebrek aan water, dat daar ontstaat, zoodra de droogte aanhoudt. De watervaten met Stego- mya en Culexlarven hadden de bij zondere aandacht. Hierna was de La- desmastraat aan de beurt en de z.g.n. Tingli Hoekoe, waar het riool werd be zichtigd, dat een ware broedplaats is van Culexmuskieten. Ook de Gong grijpstraat werd bezocht en doorge wandeld tot de rijstvelden, broed plaatsen voor Anophelinen. Ten slotte was de zoo beruchte An- niestraat aan de beurt. De gouverneur wandelde den „hoofdweg" door en kon zich overtuigen, dat zelfs in den dro gen tijd deze vrijwel onberijdbaar is voor automobielen. Ook de faecaliën- dienst is door den bestaanden toe stand onmogelijk, zoodat bodembe smetting het onvermijdelijk gevolg is. ,De bewoners van de Anniestraat wis ten aanvankelijk niet, wie de bezoeker was. Toen zij later vernamen, dat de Landvoogd zich persoonlijk van den toestand had vergewist, vervulde hen dit met hoop voor de toekomst. FINANCIEELE BETREKKING TUSSCHEN LAND EN LOCALE RESSORTEN. In het overzicht van de werkzaam heden van de commissie tot regeling van de financieele betrekking tus- sihen het land en dq locale ressorten betoogt de commissie nog, dat bijzon dere bijdragen van het land voor kost bare werken ten bate van de gezond heid, kampongverbetering en wegen- p'annen voorshands nog onmisbaar zullen zijn. Het is voorts onmogelijk, bij de overdracht van de landsdien sten een gelijkwaardig deel van het belastinggebied af te staan. - De commissie betoogt ten slotte op staatsrechtelijke gronden, dat er geen twijfel kan bestaan aan de noodzake lijkheid, alle provinciale belastingen Si lijkmatig te doen drukken op de in woners van de stadgemeenten cn de regentschappen. REGELING INHEEMSCHE RECHTSPRAAK. In het afdeelingsverslag van den Volksraad over het voorstel tot rege ling van de inheemsche rechtspraak wordt gezegd, dat de toelichting wei nig overtuigend is en bijzonder wei nig volledig. Zij geeft geen bewijs van 'n duidelijk inzicht in de evolutie van het standpunt van de regeering voor 1925, dat gericht was op invoering van de gouvernementsrechtspraak. Alge meen werd verzocht, de opvattingen van de regeering nader te formulee ren. Velen betoogden, dat gestreefd moet worden naar ontwikkeling van de rechtspraak op den grondslag van het volkseigene, waarbij de Nederland- sche rechtsinstellingen uitsluitend aanvullend optreden. ONZE LUCHTVERBINDING MET INDIë. De vluchten naar Batavia en de plannen voor een geregelde luchtver- binding tusschen Nederland en den Oost, hebben te Parijs de aandacht getrokken gelijk de Engelschen er door worden aangespoord iets derge lijks tusschen Londen en Calcutta te bewerken. De lijn FrankrijkCo- chinchina, waarvan al lang sprake is, is nog pas in staat van voorbereiding. De Information hoopt, dat dank zij Laurent's Eynar's komst aan het hoofd van den vliegdienst Hanoi door een geregelde lijn met het moederland zal verbonden worden, alvorens de luchtdiensten AmsterdamBatavia en LondenCalcutta hun vleugels heb ben uitgespreid. Het blad herinnert terloops aan Pelletier d'Oisy's vlucht vóór enkele jaren naar Japan over Indië en Indochina, welke tocht geen duurzaam resultaat opgeleverd heeft. EUROPEESCHE VISCH IN INDIë. Met de teelt van de Europeesche visschsoorten in de proefvijvers van den dienst der BinnenviscsKerij te Poenten ten N.W. van Malang gaat het alleszins naar wensch, meldt de Ind. Crt. De forellen, gebroed uit, van Holland eenige maanden geleden geïmporteerde, dieren, verkeeren in blakenden welstand en schijnen reeds geheel geacclimatiseerd te zijn. Ook met de edelkarpers, die een jaar gele den werden geïmporteerd, werden uit stekende resultaten verkregen. Van de 5 exemplaren, die werden ingevoerd, stierf er één. Van de overgebleven 4 visschen bleken er 2 van het manne lijk geslacht te zijn en twee van het vrouwelijk. Den 20sten September had voor het eerst de teling plaats, die zoo voorspoedig verliep, dat de jonge vischjes, die bii duizenden zijn uitge komen, thans reeds een lengte van circa 1 c.M. hebben. Ook deze diertjes schijnen reeds volkomen in hun ele ment te zijn, zoodat het gevaar van het uitsterven van het ras der „Indi sche" edelkarpers hiermede geheel als geweken kan worden beschouwd. De volwassen visschen zijn ongeveer twee jaren oud en hebben een li chaamsgewicht van gemiddeld 10 pond, welk gewicht in Europa eerst bij een leeftijd van 6 k 7 jaren zal kun nen worden behaald. De reden hier- yan moet, naar men ons mededeelt, in hoofdzaak worden gezocht in het feit, dat de groei der visschen in de Furopeesche landen gedurende de wintermaanden stilstaat, terwijl dit in Indië zonder eenige stagnatie voort gaat. Ook de teelt van de zeelt is uit nemend geslaagd ;de dieren zijn reeds volkomen geacclimatiseerd en hebben kort geleden voor de tweede maal ge paard. Welke practische resultaten door bovengenoemden dienst reeds werden verkregen, kan blijken uit het ftit, dat de karpers, die bij de instelling van den Dienst der Binnenvisscherij nergens werden aangetroffen, thans schier overal in de vijvers der bevol king als een inheemsche vischsoort gevonden worden. Scheepstij dinge*. HOLLAND—AMERIKA-LIJlf. BLOMMERSDIJK, 20 v. Rott. te New York. GAASTERDIJK, 22 v. Philadelphia te Rott. BEEMSTERDIJK, Quebec n. Antw., p. 21 Prawle Pt. LOCHKATRINE, Vancr. n. Rott, 20 te Seattle MËISSONNIER, 20 v. Swansea n. Van- couver, HOLLAND—AFRIKA-LIJN. NIJKERK, uitr., 21 v. Lor. Marques. RIJPERKERK, uitr., 21 te East London VEiCHTDIJK. thuisr., 21 te Genua. NIEUWKERK, uitr., 20 v. Mombassa. BILLITON, thuisr., 20 v. Kilindini. HOLLAND—WEST-ArRIKA-LIJN. FAUNA, 22 v. Amst. te Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOTD. MONTFERLAND, 22 v. Hamb. n. Amst. SALLAND, uitr., 22 v. Montevideo. ROTTERDAMSCHE LLOTD. TAPANOELI, uitr., p. 22 Suez. TJERIMAI, thuisr., 22 v. Cowes, 23 te Rott. verw. SOEKABOEMI, 22 v. Batavia te Soera- baia. MEDAN, uitr., 22 te Antwerpen. STOOMVAART MIJ. .NEDERLAND". KAMBANGAN, uijr., 21 v. Genua. MOENA, uitr., 21 v. Londen. CHR. HUYGENS, thuisr., 21 v. Genua. ENGGANO, thuisr., 21 te Belawan. RONDO, thuisr., 22 v. Djeddah. ■MADOF.RA, uitr., 22 v. Middlesbro. JOHANN DE WITT, thuisr., 22 van Colombo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7