Arbeiders Arbeidsters van Nederland. Koopt dus uitsluitend ONZE REEPEN, RECLAME Het dagblad „Het Volk" van 5 November 1.1. bevat een be schouwing over den loonstandaard in de chocolade-industrie. Het schrijft onder meer: „Er is een groote chocoladefabriek, die loonen van 20 tot „26 gulden aan volwassen mannen betaalt. Er is een tweede „groote chocoladefabriek, die loonen van 25 tot 42 gulden „betaalt. - De eerste fabriek keert geen dividend uit. - De „tweede fabriek maakt een zeer behoorlijke winst". (Tot zoover Het Volk). De groote chocoladefabriek, welke de hierboven genoemde hooge loonstandaard heeft, is de Hollandsch Zwitsersche CHOCOLADEFABRIEK. Dat de bevolking van Nederland sedert enkele jaren 3 chocolade reepen koopt voor hetzelfde geld, waarvoor zij voorheen slechts 2 kon koopen, is eveneens, en zelfs ondanks haar hooge loonen, het werk van de Hollandsch Zwitsersche CHOCOLADEFABRIEK. want daarmede steunt gij een streven naar hooge loonen en goedkoope producfen. door liet centraal Gezag. Spr. betreurt, dat in de commissie-v. IJsselsteijn de verzekerden niet vertegenwoordigd waren. De heer KERSTEN (S.G.P.) vreest, dat groote activiteit van den minister ons steeds verder van het goede spoor afleidt. De verzekeringswetgeving heeft voor ons volk de bitterste" erva ringen. De overheid heeft niet het recht verzekeringsdwang op te leggen. De verzekering is in strijd met de voorzienigheid Gods en werkt schade lijk op de mentaliteit van het volk. De heer SMEENK (A.-R.) bestrijdt den heer Kersten, die niet op de hoog te van de practijk van het leven is. De Kerk is absoluut niet in staat te voorzien in den nood, die is ontstaan door de ontwikkeling van het indus- trieele leven. Het principe van den heer Kersten zou niet kunnen worden toegepast dan met groote uitbreiding van de publieke armenzorg. De heer OUD (V.D.) meent, dat de ouderdomszorg bij dezen minister ho peloos staat. Met de verzekering al leen komt men er niet. Noodig is een algemeene voorziening. Minister SLOTEMAKER DE BRUI NE zegt den heer Bakker, dat de ra den van arbeid zoo diligent mogelijk zijn. Spr. beantwoordt voorts den heer Snoeck Henkemans in zijn beschou wing over de sociale verzekering en verdedigt zijn houding inzake het rap port der Commissie-v. IJsselsteijn. Wat de vraag aangaat of een deel der administratie der R.V.B. niet voor re kening van het Rijk moet komen, deze beantwoordt de minister ontkennend. Deze kwestie is reeds in 1923 behan deld. Het geheel der kosten van het lichaam komt voor rekening der ver zekerden zelf. Spr. bestrijdt voorts den heer Ker sten, die het ideaal van den arbeider voorbijziet, n.l. dat hij leve van den arbeid zijner handen. De vergadering wordt geschorst. Avondvergadering. Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Aan de orde is de voortzetting van de beraadslagingen over de afdeeling Werkverschaffing en Steunverleening De hoer VAN DEN TEMPEL (S.D.) merkt op, dat we thans in ons land nog in hooge mate te doen hebben met de naweeën van den wereldoorlog. Er is nog geen aanmerkelijke verminde ring van het aantal werkloozen te ccnstateeren. Er dienen daarom gel den beschikbaar te worden gesteld voor werkverschaffing, opdat aan het bestaande euvel een eind zal kunnen worden gemaakt. De heer VOS (V.B.) merkt op, dat hij voor de Regeering geen kans ziet om in de groote steden werken te vinden om de werkloozen te werk te stellen. De oorzaak daarvoor meent spr. te moeten vinden in de hoogere loonen in de steden. Daarom moeten de werk loozen uit de groote steden gebracht worden naar het platteland, waar wel de noodige werken zijn te vinden. De heer VAN DER*HEIDE (S.D.) be spreekt de toestanden in het veenbe- drijf. De heer SMEENK (A.-R.) wil gaar ne den aandrang op meer werkgele genheid steunen. Wat de tewerkstelling van werkloo zen uit de groote steden op het plat teland betreft, staat tegenover het na deel dat deze menschen worden ge rukt uit het gezinsleven, weder het groote voordeel, dat zü. die. het wer ken langzamerhand begonnen af te Jeeren er aan gewend waren om van overheidswege te worden ondersteund, zonder daarvoor eenige contra-presta tie te leveren, weder een normaal .werkzaam leven wordt bijgebracht. Spr. hoopt dat de regeering op dezen weg zal voortgaan en meerdere werk loozen uit de steden zal weten te werk te stellen. In dit verband wijst spr. er op, dat in ons land tal van buitenlandsche werkkrachten aanwezig zijn, terwijl er nog duizenden werkloozen uit ons eigen land zijn. Dit acht spr. een groo te misstand en hoewel hij geen wette lijke maatregelen wenscht om deze buitenlandsche arbeidskrachten te we ren. zou spr. van overleg met de be trokken werknemers wel resultaat verwachten. De heer LANGMAN (C.-H.) onder schrijft gedeeltelijk de bezwaren van den heer Weitkamp tegen tewerkstel ling van stedelingen op het platteland. Dat de stedelingen, die op het plat teland te werk worden gesteld, hoo- ger loonen verdienen dan de platte landsbevolking, wekt ontevredenheid hij die bevolking. Wat moet er verder gebeuren, wanneer het werk ten plat- telande op is? Hoe houden wij de menschen op het platteland? Dat is een vraag van veel grooter beteekenis. Aan het platteland moet steun worden verleend opdat het werk er meer pro ductief wordt en de plattelanders op het platteland kunnen blijven wonen en niet naar de steden trekken. De heer BRAAT (P.B.) meent, dat de vorige spreker de plattelanders als een soort herten beschouwd, die van het platteland af willen kruipen. Men houdt de menschen op het platteland als men maar zorgt dat de piattelrnds- producten duurder worden in prijs en dus meer opbrengen. Er is hier geen antithese-kwestie tusschen stad en platteland. De Minister aan het woord. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer KAN, kan onmogelijk alle vragen een voor een beantwoorden van de 13 sprekers, die het woord hebben gevoerd. Als tekst van zijn beschouwingen zou spr. willen aanhalen een woord van Allard Fierson: regeeren is de noodzakelijk heid verzachten. Van den hem toege- zwaaiden lof draagt spr. een rechtma tig deel over aan den Minister van Arbeid, die de woningtoestanden in Oostelijk Friesland heeft verbeterd. Wat de loonen hij de werkverschaf fing aangaat, merkt spr. op, dat deze zoo zijn dat men er, zij het dan ook eenvoudig, van kan leven. Voorts zegt spr. ten aanzien van de loonen, dat het inderdaad wel eens is voorgekomen, dat er loonen hij de werkverschaffing werden verdiend, v/elke veel te veel van het normale af weken. Deze kwestie is echter een zeer moeilijke, maar er wordt zooveel mogelijk getracht om gelijkheid in de loonen te brengen. De beraadslagingen over deze af deeling worden gesloten. Landbouw. Bij de afdeeling Landbouw merkt de heer DECKERS (R.-K.) op, dat tal van bedrijven ongunstige resultaten hebben opgeleverd. Vooral vele pach ters hebben slecht geboerd en spr. is van meening, dat niet langer gewacht mag worden met het verleenen van hulp aan deze menschen door herzie ning van de bepalingen inzake het pachtvraagstuk. De heer WEITKAMP (C.-H.) merkt op, dat de toestanden in land- en tuin bouw precair zijn en dat er te weinig aandacht wordt geschonken aan de klachten van de hoeren. Land- en tuinbouw lijden volgens spr. van de protechtionistische maatregelen in het buitenland en spr. hoopt, dat de re geering de werking van die protectio nistische maatregelen ernstig zal na gaan en ook maatregelen zal weten te treffen om de nadeelen daarvan zoo veel mogelijk te reduceeren. Verder ut spr. de hoop, dat de regee ring bereid zal zijn om een gedeelte van de opbrengst van den vleeschac- ciins weder ten goede te doen komen aan de producenten. De vergadering wordt hierna om 11.25 uur verdaagd tot heden 1 uur. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Rondrit voor ouden van dagen. Het was een gelukkige gedachte van het comité van de Winkelweek, om ook de ouden van dagen en invaliden niet te vergeten. Een oproep, tot de houders van luxe-auto's had tot resultaat, dat het plan door kon gaan en dat de dag bepaald werd op Donderdagmiddag 22 Nov. Donderdagmiddag circa 4 uur stonden er dan ook op den Koninginneweg 17 auto's gereed om de oudjes te vervoeren, en moest aldaar ingestapt worden. Men had ze eens moeten zien zitten, aan wuiven geen gebrek, het was of zij nooit meer terug zouden komen. Om de tocht eenigszins uit te breiden, werd eerst Waddiflxveen rond gereden. In Boskoop terug gekomen, werden de etala ges bezichtigd. Na afloop van de rit wer den zij getracteerd in hotel „Neuf", waarna zij weder naar hun woning werden ge bracht. Het zijn voor deze groep menschen on vergetelijke uren geworden. De heer J. Jongejan, ambtenaar van den Burgerlijken Stand, belast met de voltrekking van huwelijken in deze ge meente, heeft met het oog op zijn hoogen leeftijd ontslag uit die betrekking aange vraagd met ingang van 1 Januari a.s. De raad dezer gemeente is op 29 No vember nam. 7 uur bijeen geroepen voor het houden eener openbare vergadering. Coop, vereeniging „De Boskoopsche Veiling", veiling van 22 Nov. Rozen per hos: Columbia 161211 ct., Butterfly 137 218 ct., Rosalandia 130241 ct., Golden Ophelia 119—180 ct., Ophelia 124187 ct., Hadley 165—257 ct., Gem. rozen 5469 ct., Claudius Pernet 220—291 ct., Mac. Keiier 130—219 ct., Wilh. Hordes 210—320 ct. Chrysanten per bloem, le soort 15—18 ct., id. e soort 7—13 ct., id. tros, per bos, 24—35 ct. HILLEGOM. Dr. J. H. der Weduwen heeft tegen 15 Dec. a.s. zijn praktijk overgedaan aan Dr. J J. van der Sluijs van Oegstgeest. Velen zullen dit besluit van Dr. der We duwen betreuren, daar hij in die 31 jaren die hij hier arbeidde, zich een plaats had verworven in de harten der patiënten, doch ook in de harten van allen die hem kenden. Waar Dr. der Weduwen zich zal ves tigen, is nog niet bekend. Wij spreken den wensch uit, dat hij nog vele jaren van de welverdiende rust mag genieten. Vrijdag 30 Nov. a.s. 's avonds 8 uur hoopt voor de A.R. Kiesvereeniging in het gebouw „Patrimonium" op te treden Mr. H. Bijleveld, met het onderwerp „Waar het om gaat". Het Geref. Schoolverband hield j.l. Woensdagmiddag in de Raadskamer der Geref. Kerk haar vergadering. Door ziekte was de voorzitter, de heer J. C. Wirtz van Oegstgeest, verhinderd deze vergadering te leiden. In zijn plaats leidde de heer de Boer van Noordwijk aan Zee. Nadat gezongen was Ps. 11953, werd gelezen Deut. 61—9 en naar aanleiding van dit Schriftgedeelte sprak de voorzit ter een inleidend woord, waarna allen hartelijk welkom werden gebeeten. De secretaris las de notulen der vorige vergadering te Leiden, die onveranderd werden goedgekeurd. Er werd tegelijk, alvorens de heer J. C. de Koning zijn lezing zou houden, de rond vraag gehouden. Hiervan werd door en kele leden gebruik gemaakt. Alsnu gaf de voorzitter het woord aan den heer J. C. de Koning, om te spreken over het onderwerp „De Bijbel en het kind". Spr. toonde aan hoe men elk op zijn wijze den Bijbel aan het kind moet brengen, daarbij in het oog houdende de verschillende leeftijden, doch ook de ver schillende Schriftgedeelten. Eén groote factor stelde spr. op den voorgrond, n.l. deze dat degene die onder wijs geeft in de Bijbelsche geschiedenis, zich wel degelijk heeft te prepareeren. niet alleen uit één of ander leerboek het betreffende gedeelte overlezen, doch d-e geschiedenis, welke hij of zij aan de kin deren moeen vertellen, zelf goed door moet werken, opdat de geschiedenis voor hem of haar gaat leven. Op deze rede volgde een aangename en leerzame discussie, waaraan door velen werd deelgenomen. De voorzitter dankt de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid waarna de heer J. C. de Koning met dankgebed sluit en men zich vereenigt aan de gereedstaande kof fietafel. Des avonds half acht werd door deze zelfde vereeniging in „Patrimonium" een openbare vergadering gehouden, waar Ds. J. de Waard van Rijnsburg zou spreken over „Jezus en het kind". Nadat gezongen was Ps. 105 5, ging de heer de Boer voor in gebed en werd door hem gelezen 2 Kon. 4 826. Aan de hand van dit gedeelte der Schrift werd aange toond, hoe de Sunamietische, die met haar kind tot Éliza op den Karmel gaat, de Profeet de afschaduwing is van de moeders, die met haar kinderen gaan tot den grooten Kindervriend, tot Jezus. Hierna verkrijgt Ds. J. de Waaïd het woord om te spreken over „Jezus en het kind". Spreker begint met op te merken, dat het onderwerp iets breeder geworden is n.l. „Jezus en de kinderen" en „De kin deren en Jezus". Aan de hand< van het Schriftgedeelte Matth. 21, deed spreker uitkomen hoe de kinderen en de lammen en de kreupelen die in den tempel waren en door Jezus waren genezen, spontaan uitriepen: Ho sanna, de zone Davids. Deze gedachte bracht spreker op de Ge ref. scholen, waar de kinderen opgevoed worden te komen door die opvoeding tot het: Hosanna, de zone Davids. Op deze doorwrochte rede volgde geen bespreking en de voorzitter was zeker de tolk der vergadering, toen hij Ds. de Waard den dank der aanwezigen over bracht. Gezongen werd Ps. 25 2, waarna Ds. de Waard met dankzegging eindigt. Het was verbazend jammer, dat zoo wei nigen aan den oproep tot hijwoning dezer vergadering gehoor hadden gegeven. De afwezigen hebben ontzetend veel gemist. LEIMUIDEN. Propaganda-avond „Groene Kruis". Te ruim half acht opent de voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der gemeente, de vergadering. Met genoegen ziet hij dat de zaal tot in alle hoeken ge vuld is. Aanvankelijk was het bestuur be vreesd, dat deze'avond niet genoeg men schen trekken zou, maar ziet, de stoutste verwachtingen zijn overtroffen. Een woord van welkom roept hij toe tot den spreker van dezen avond den heer Dr. Feisser, in specteur van de zuigelingenverzorging en kinderhygiëne ten plattelande, tot den wethouder, den heer J. van Dam, tot de raadsleden en tot de overige genoodigden. Hij ziet met genoegen, dat het onderwij zend personeel en de schoolbesturen zoo goed vertegenwoordigd zijn. Voorts deelt hij mede, dat het Groene Kruisbestuur er in geslaagd is, zich van de welwillende medewerking van de Chr. Zangvereeniging „Excelsior" te verzekeren. Deze vereeni ging zal onder leiding van den kranigen directeur, den heer Mizee uit Leiden, voor de afwisseling enkele liederen ten gehoore brengen. $pr. hoopt, dat de aanwzigen als zij naar huis zullen gaan, tot de overtuiging gekomen zullen zijn, dat het Groene Kruis werk niet alleen beoogt de bevordering van het uitleenen van verplegingsartike- len. Neen, de vereeniging streeft hoogere idealen na. Zij probeert bijstand te ver leenen in alle maatschappelijke ellenden en nooden. Spr. hoopt ook, dat door het vertoonen van de „Groene Kruis-film" de aanwezigen meer en meer doordrongen zullen worden van de groote taak, die het Groene Kruis tot de zijne gekozen heeft. Daarna verklaart hij de vergadering voor geopend. Daarna brengt de Zangvereeniging „Ex- celsiipr" op uitstekende wijze enkele wel gekozen liederen ten gehoore. Hierna wordt een aanvang gemaakt met de vertooning van de welbekende Groene Kruis film. Als ongeveer de helft van deze film af gedraaid is, wordt door den heer J. A. Bakhuizen het woord gegeven aan den heer Dr. Feisser, voor het houden zijner lezing over „Schoolhygiëne". Dr. Feisser begint met te zeggen, dat het beter is een ziekte te voorkomen, dan een ziekte te genezen. Op dit standpunt heeft zich de tegenwoordige medische we reld geheel en al geplaatst. Om een ziekte te voorkomen, moeten de kinderen vanaf de geboorte reeds van tijd tot tijd onder geneeskundige behande ling worden gesteld. Zoodra de eerste ziek tesymptomen zich voordoen, kan dan worden ingegrepen. Daarom worden over al consultatiebureaux voor zuigelingen enz. opgericht, ook ten plattelande hebben deze hoe langer hoe meer 6ucces. Het geneeskundig schooltoezicht nu, is niets anders dan een schakel in den keten van ziektevoorkomingspogingen bij den mensch. Tegen het geneeskundig school toezicht worden velerlei bezwaren geop perd, dat komt omdat men een verkeer de voorstelling van een schoolarts heeft. De schoolarts behandelt de kinderen niet; als dit zoo was, dan zou daardoor het ver antwoordelijkheidsgevoel der ouders afne men. Wat is, wat wil, en wat beoogt de schoolarts? De schoolarts is een raadge vend dokter, die zijn adviezen wil geven aan ouders, schoolbesturen, gemeentebe sturen en onderwijzers, die op hun beurt daarvan profijt kunnen trekken. De taak van den schoolarts is een veel zijdige taak. Hij kan adviezen geven om trent de hygiëne van het shcoolgebouw en de schoolmeubelen, alles voorzoover het de gezondheid van het kind natuurlijk betreft. Hij kan b.v. wijzen op de ver keerde plaatsing van borden, banken, enz. Het voornaamste punt zijner bemoeiingen is echter het weren van besmettelijke ziekten op school. De kinderen staan juist op school in hooge mate aan besmetting bloot. Denk b.v. eens aan de mazelen, de kinkhoest, roodvonk, diphtheritis, typhus, enz. enz. De mazelen en kinkhoest zijn zeer ge vaarlijke ziekten, die in groote epidemiën voorkomen. Hoe dikwijls ziet men, dat juist door deze ziekten het weerstandsver mogen der kleinen totaal uitgeput wordt. Tuberculose en hersenvliesontsteking vol gen mazelen en kinkhoest dikwijls op, juist omdat dan het lichaam bijna geen weerstand meer biedt. Vroeger stond men heel fatalistisch te genover de zoo gevreesde tuberculose. Nu neemt men echter een geheel ander stand punt tegenover deze zi2kte in. Bijna nim mer wordt iemand met tuberculose gebo ren. Dat in gezinnen, waar tuberculose ge- beerscht heeft, ?ich nieuwe gevallen voor doen, is zuiver en alleen een besmettings kwestie. Tuberculose ontstaat in 80 pet. van de gevallen reeds bij het nog jonge kind, om zich op 18 a 20-jarigen leeftijd te openba ren. Het komt dan niet plotseling, neen, het is reeds bij het kind begonnen. Waarom zal zich op de school besmet ting voordoen? Wel, omdat het dikwijls gebeurt, dat de onderwijzer of de onder wijzeres tuberculoos besmet is. Over be smetting moet men n:et te licht denken, spr. gaat even in op de zoowel bekende huidziekte, de gevreesde kletskop. Een groot aantal gevallen van deze besmette lijke ziekten zijn te voorkomen door invoe ring van het geneeskundig schooltoezicht. Door het onderzoek op chool, dat met voorkennis en medeweken der ouders dient te geschieden, zijn vele ziekten te voor komen. Alle gegevens worden op kaart vastgelegd, worden afwijkingen gevonden, dan verkeeren deze nog in het beginsta dium en is in vele gevallen voorkoming eener ziekte mogelijk. Uit gegevens van een schoolarts te Rijs wijk is gebleken, dat in de jaren 1918 1926 in die gemeente 1825 kinderen werden onderzocht, terwijl bij 835 daarvan meer of mi-ider groote afwijkingen geconsta- ui .ij i RECLAME. ACTE-TASSCHEN I 3.50 PORTEMONNAIES vanaf f 0.25 TASCHJES vanaf 0.39 PORTEFEUILLES f 1.25 „De Centrale" Haarltmmerstraat 74 teerd werden. Daarin zit echter nog niet, het belangrijkste, het bleek n.l. dat in 45 pet. van de 835 gevallen de ouders van eenige afwijking geheel en al onkundig waren. Nu kon het kind onder geneeskundige behandeling gesteld worden en voorko ming der ziekte was in de meeste gevallen mogelijk. Verder wijst spr. nog op het ontdekken van achterlijke kinderen, vooral op het platte land is dit van zooveel nut, want in de steden heeft men voor deze kinde ren aparte onderwijsinrichtingen. Op het platteland zijn deze kinderen dubbel mis deeld. Worden ze echter vroeg genoeg ontdekt, dan kunnen zij, indien ze in een inrichting worden opgenomen, nog goed terecht komen en dat leeren, wat ter voor ziening in het dagelijksch onderhoud noo dig is. Vanuit economisch oogpunt beke ken is' hier ook een groote lichtzijde aan verbonden, want vroeger kwamen de meeste achterlijke kinderen ten laste van de gemeenschap. Thans is dat in vele ge vallen niet meer noodig. Spr. spreekt ten slotte den wensch uit, dat ook ten plattelande meer en meer zal gedaan worden om tot invoering van het geneeskundig schooltoezicht te geraken. Door vorming van een z.g. districtenstel sel is dit zeer wel mogelijk. Het genees kundig schooltoezicht komt, dat staat on afwendbaar vast. Wordt het niet uit eigen vrije beweging ingesteld, dan zal het later van hooger hand worden opgedrongen. In Overijsel hebben Ged. Staten slechts 19 gemeenten berei^ gevonden om uit vrije beweging tot invoering van dit In stituut .over te gaan. Ged. Staten hebben toen gezegd: nu maakt ge zelf dat de Staat zal instellen dat wat nuttig is en goed. Spr. hoopt dat de gemeente Leimuiden uit vrije beweging tot invoering van het Instituut zal over gaan. Door de zangvereeniging werden nog eenige liederen ten gehoore gebracht, terwijl de film verder afgedraaid werd. Het was ongeveer half twaalf geworden toen de voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, dank bracht aan den spreker en aan den Directeur der Zangvereeniging. Hij sprak ten slotte den wensch uit, dat de gemeen te Leimuiden op het punt van invoering van het Geneeskundig schooltoezicht een voorbeeld zou geven dat tot navolging kon strekken aan andere gemeenten in Z.-Hol- land en de andere provinciën. Zoo kwam een einde aan dezen mooien en leerrijken avond. De collecte tijdens de Groene Kruisver-. gadering voor het „Misdeelde Kind" ge houden, bracht ruim 27 op. NOORDWIJK. De Zendingscollecte heeft in de Ned. Herv. Kerk eenige nagiften inbegrepen 113.32 opgebracht, terwijl de kinderen der Ned. Herv. school voor dit doel nog 10.05 bijeen brachten. OEGSTGEEST. Rondrit Ouden van Dagen. „In Meijendel, de tweede halt, Waar 't B. en W. schijnbaar ook wel bevalt; Des dokters (Timmermans) oog waart rusteloos rond, Terwijl elk oudje er een plaatsje vond. Zoo is onder elke photo een toepas selijke vers aangebracht in 't door de Wiweto aangelegde album van de rondrit der oudjes. Wie hierin meer belang stelt, of een of meer photo's wenscht aan te koopen, kan zich ver voegen bij den heer Donk aan het Raadhuis. Tot 30 dezer ligt aldaar bij hem dit album ter visie tusschen 10 tot 1 en 2 tót 4 uur. Wat er na 1900 tot stand kwam. Meermalen informeert men naar de totstandkoming van diverse openbare gebouwen in onze gemeente. Zooals bekend ligt die van het Groene Kerk je. in het grijs verleden en dateert van 800 n. Chr. De R.-K. Kerk in tegen- woordigen vorm is in 1901 tot stand gekomen; de Rehobothkapel der Geief. Kerk in 1923; gebouw Irene der Ned. Herv. Gem. in 1914; het Patro- raatsgebouw in 1922; 't Post- en Te legraafkantoor in 1905; de Ned. Zen dingsschool in 1917; Chr. School aan den Morsch in 1907; idem aan den Endegeesterstraatweg in 1909 later tweemaal verbouwd school Duin zicht in 1923; Sanatorium Rhijngeest in 1903 en Voorgeest in 1919. RIJNSBURG. Burg. Stand. Geboren: Jan, zv. J. van der Vijver en L. van Vliet; Cornelis, zv. C. Heemskerk en P. van der Vijver; Ni- colaas, zv. E. van Egmond en M. Heems kerk; Johanna Sophia, dv. P. Ravensber- gen en Maria van Delft; Lijdia, dv. W. Leeuwenburg en Lijdia Tavenier; Jan Albert, zv. J. den Haan en Martina v. d. Haak. Getrouwd: Lourens Jan Goudriaan, 25 j. en Alida Zandbergen, 22 j.; Hendrikus Rudolphus Jansen, 27 j. en Catharina Grimbergen, 25 j. SASSENHEIM. Ned. Chr. Vrouwenbond. Woensdagavond vergaderde de afd. Sassenbeim van den Ned. Chr. Vrou wenbond in de Fröbelschool. Was het eerste gedeelte van de avond huishou delijk en dus niet zoozeer voor pu bliceering geschikt, het tweede ge deelte sprak voor de afd. de Weledele heer A. de Haan, hoofd der Ned. Herv. school te dezer plaatse, over „School- toestanden voor 1800". Veel, zeer veel is veranderd en ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6