De Zuid-Wester Storm. DAG-AGENDA. Maandag 19 Nov., 's av. 8 uur. „Pre diker". Lezing van dr. H. H. A. v. d. Valk, over: „Het leven na den dood". Dinsdag 20 Nov., Stadsgehoorzaal: Bazar L. Chr. Oranjevereeniging. Ge opend: AVj5en 711 uur. Dinsdag 20 Nov., 's av. acht uur. Foyer Stadsgehoorzaal: Lezing Ned. Chr. Reisver. over „Indië". Donderdag 22 November, 's avonds acht uur. Klein-Auditorium: Lezing dr H. Schokking, over: „Theosophie". Vrijdag 23 Nov., 's nam. 5 uur. Nuts- gebouw: Jaarvergadering L. Mij. van Weldadigheid. Vrij'dag 23 Nov., 's avonds acht uur. 't Nut van 't Algemeen: Lezing met lichtbeelden Geref. Vereen. voor Drankbestrijding. Sassenheim. Dinsdag 20 Nov., 's av. 7% uur. „Concordia": Jaarvergade ring A.-R. Prop.-Club. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren De Graaff, Kors. Se- ret en Simons. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel 390. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Nov. a.s. waargenomen door de apotheek van den h'eer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. den heer Plesman, de groote vlieghal binnenkwam, brak een oorverdooyend gejuich los, waaraan bijna geen einde kon komen. Smirnoff, Aler en Veenen- daal stelden zich op in de ruimte voor de ontvangst ingericht. Door minister Van de Vegte begroet. De eerste die het woord nam om hen te begroeten, was minister Van der Vegte, die met waardeering na mens de regeering waarvoor hij de ver tegenwoordiger was, de dappere be manning van het vijfde vliegtuig wel kom heette in het land en hen geluk wenschte met den goeden afloop van de reis. Ik doe dat, zoo zei-de spr. ongeveer, mede namens allen, die hier tegen woordig zijn en ik kan wel zeggen, ook namens alle goede vaderlanders. Spr. wees nogmaals op het belang van de Ned.-Indische luchtpóstverbin- ding, hij sprak zijn erkentelijkheid uit jegens de K. L. M. en bracht tenslotte een hoezee uit op deze luchtvaart maatschappij en de bemanning van het vijfde vliegtuig. Hulde van de posterijen. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie, Ir. Damme, trad hierop naar voren. Hij huldigde de menschen, die zich beschikbaar stelden voor het uitvoeren van die pogingen en wenschte, dat deze vlucht voor de bemanning een lichtpunt zou mogen blijven in hun schitterende loopbaan. Jan ter Haar spreekt. Als wethouder van de stad Amster dam sprak de heer Ter Haar de beman ning toe. Hij prees het mooie werk van de K. L. M. en noemde het een vreug de. dat de bemanning van de H-NAEN behouden was terug gekeerd. Een voorrecht is het voor ons volk, dat onder zijn voorvaders zooveel kra nige kerels telde, dat het onder het- tegenwoordige geslacht ook dergelij ke menschen heeft. Want ook Smir noff wilde spr. als Nederlander be schouwen. Wij kunnen - machines en kapitaal beschikbaar stellen: gelukkig hebben we ook de menschen, om de vluchten uit te voeren. Namens het gemeentebestuur bracht spr. de bemanning zijn hulde. Namens Fokker. De heer Stephan, directeur der Fok kerfabriek, sprak zeer waardeerende woorden tot de bemanning van de H-NAEN namens de vliegtuigenfa- briek en tevens namens den heer Fok ker. Deze vlucht, zoo zeide spr., staat aan het begin van een periode, die wij vol vertrouwen tegemoet gaan. Dank aan de bemanning en de K. L. M.! De heer Manassen sprak namens het K. L. M.-personeel. Tenslotte nam de heer Plesman het woord, om mede namens den raad van bestuur alle aanwezigen en vooral den minister te danken voor hun aan wezigheid, waaruit wederom blijkt de groote belangstelling, voor de lucht vaart en waaruit blijkt, dat de regee ring de aandacht gevestigd houdt op de luchtverbinding Amsterdam-Bata- via. Hij noodigde allen uit, een driewerf hoera uit te brengen op de Nederland- sche luchtvaart en bovenal op Smir noff, Aler en Veenendaal. Ieder voldeed aan dit verzoek en nogmaals weerklonk door de groote vlieghal een luid gejuich voor de be manning van de H-NAEN, die gedu rende de toespraken welke per ra dio werden rondgezonden vrijwel met bloemen overdekt werd. Kransen waren er van de Fokker fabrieken, van het K. L. M.-personeel, bloemen van de vrouwen der vliegers. Met feestwijn werd de behouden aankomst beklonken. De heer Van Gennep bood namens de Gnöme en Rhöne motorenfabriek eveneens een hulde in den vorm van een bloemstuk aan. I Tachtig Kilometer windsnelheid. Wel zeer heeft de storm gisteren avond stad en land geteisterd. Nadat het in den middag reeds fel gewaaid had uit Zuid-Westelijke rich ting, begon de windkracht tegen 't donker worden sterker te worden om tegen zeven uur 's avonds aan te groeien tot een hevigen storm met 80 K.M. windsnelheid, waarbij zich or kaanvlagen voordeden. Zooals te verwachten was, heeft het verkeer te land en te water hierdoor een sterke belemmering ondergaan, voor zoover het niet geheel moest worden stilgelegd en zijn ook ongeluk ken voorgekomen. Storing op de electrische treinen. De electrische treinen moesten het wel in het bijzonder ontgelden, zoodat het verkeer tusschen Rotterdam en Den Haag, zoowel over Delft als over Pijnacker gansch ontwricht is en vele reizigers uren later dan gewoonlijk hun 'tlaats van bestemming hebben bereikt. Tusschen Schiedam en Delft is de trein, die om 19.32 uit Rotterdam ver trok, blijven stilstaan, daar de boven leiding door tot nog toe onbekende oorzaak stroomloos was geworden. Bovendien had men het te kwaad met de beugels, die van het zwiepen van de geleidingsdraden veel te lijden hadden. Men beschikte van toen af slechts over een enkel spoor; wel werd ten spoedigste mot de reparatie begonnen, doch te 23.30 uur was het defect nog niet opgespoord. De internationale treinen moesten via Gouda naar Den Haag rijden, na tuurlijk met groote vertraging als ge volg. Op de lijn Rotterdam HofpleinDen HaagScheveningen waren de beu gels van verschillende treinen defect. Later bleek ook de bovenleiding kapot. Wat het vertrek uit Rotterdam be trof, vertrokken er in den loop van den avond slechts drie treinen, de laatste te 21.30 uur. Van toen af aan verwees men de reizigers voor Den Haag en verder naar het station D.P., waar het er al even slecht voor stond, zoodat vele reizigers weer terug keerden naar het Hofplein-station en de verstandige menschen die den tijd hadden, er maar toe besloten den nacht in Rot terdam door te brengen. Pas om 22.45 uur vertrok er van het station D.P. een stoomtrein naar Am sterdam. Hedenmorgen stond het verkeer van Rotterdam naar Den Haag via Pijn acker nog stop. Het electrisch treinverkeer blijft toch altijd bij onverwachte weersom standigheden onzeker. Ook de stoomtreinen in de war. Inmiddels hebben ook de stoom treinen op andere trajecten vertraging ondervonden. De verbinding uit het Oosten was regelmatig belangrijk over tijd. De reizigers voor de tusschensta- tions van Rotterdam Hofplein over Pijnacker naar Den Haag hoopte men nog te ongeveer middernacht naar hun plaats van bestemming te kunnen brengen met een stoomtrein. Nader kunnen wij berichten, dat na omstreeks half twaalf stoomtreinen tusschen den Haag en Rotterdam over Delft regelmatig heen en weer reden. De antenne van Huizen vernield. Gisteravond, tijdens de uitzending van den Vrijz. Prot. Radio-Omroep, is de antenne van het zendstation te Huizen tengevolge van den storm los geraakt en naar beneden gekomen. De uitzending moest dientengevolge wor den stopgezet. Electriciteitsstoring in Noord-Holland. De storm veroorzaakte in Noord- Holland een vrij belangrijke storing in dat gedeelte van het net voor elec- trischen stroom, waar de geleidingen nog bovengronds zijn. Op het hoofd kantoor van het P.E.N. te Bloemen- daal kwam bericht in over storingen in Haarlemmermeer, Zandvoort, Bloe- mendaal en andere plaatsen. Deze wa ren plaatselijk en veroorzaakt door het omvallen van palen of breken van draden. Betrekkelijk vlug waren deze euvelen hersteld. Van ernstiger aard was een storing in het Qooi, waar een der twee hoofdkabels defect geraakte en een groot deel van het Gooi stroom loos werd. Tot ongeveer half elf duur de deze storing. Te Haarlem. In Haarlem dreigde het dak van een woonhuis in de Rozenstraat in te val len. Op bevel van bouw- en woning toezicht werd het ontruimd. Twee kin deren, die ziek waren, werden naar het gemeentelijk kinderhuis gebracht. Een boom woei dwars over den rijks weg HaarlemDen Haag, waardoor het verkeer werd gestremd en langs een anderen weg moest worden geleid. Ook de rijksweg HaarlemVelsen werd door een omgevallen boom nabij Jan Gijzenvaart versperd. Te Amsterdam. Op verschillende punten van de stad heeft de storm, die tegen den avond aangroeide tot een orkaan, schade aangericht. De hulp van politie en brandweer moest herhaaldelijk worden ingeroepen. In de Buiten Bantammerstraat is een schutting omgewaaid. De brand weer is.er in geslaagd de verwoesting voorloopig zooveel mogelijk te herstel len. Van het dak van het gebouw van de Incassobank aan de Nieuwmarkt geraakte een zwaa-' stuk zink los en plofte op strac.t," gelukkig zonder iemand te treffen. Op aen Admiraal de Ruyterweg, die het bij noodweer altijd zeer zwaar te verduren heeft, brak de voedingsuraad van het elec trisch tramnet. Hierdoor werd groote stagnatie veroorzaakt. Het herstelwJrk werd bovendien door den hevigen wind ten zeerste bemoeilijkt. Te s-Gravenhage. De storm heelt in Den Haag ver scheidene, gelukkig weinig ernstige ongevallen veroorzaakt. Te ongeveer half 6 woei op den hoek van de Groote Marktstraat en de Groo te Markt een gedeelte van de houten schutting van het nieuwe gebouw van De Volharding omver, waardoor drie voorbijgangers werden getroffen. Een hunner, een koopman, is ter observa tie naar het Ziekenhuis aan den Zuid- wal gebracht, daar hij over inwendige pijn klaagde; de beide anderen kon den, na door de Eerste Hulpdienst te zijn verbonden, huiswaarts keeren. De politie heeft een deel van de schut ting, dat nog gevaar liep, neerge haald. Op den Ouden Scheveningschen weg ter hoogte van Promenade, knapte een zware boom af, waarvan een zijstam neerkwam op de cabine van een vrachtauto. De chauffeur kwam er wonder boven wonder ongedeerd af, hoewel de auto ernstig werd bescha digd. Boomen zijn door den wind voorts omgeworpen op de Princessegracht, den Princessewal, den Wassenaar- schen weg bij het Rosarium (daar was het een zware iep, die in zijn val drie jonge boomen meesleurde), op de Laan Copes van Cattenburch bij de Borneostraat, in de Scheveningsche Boschjes tusschen Bataaf en Prome nade en nog op enkele andere plaat sen. In het Haagsche Bosch is, voor zoover kon worden nagegaan, geen schade van beteekenis aangericht. Nader meldt men nog, dat het Cir cus Strassburger ook tegen den stormwind niet bestand bleek. De po litie had reeds tevoren met het oog op het gevaar de voorstelling voor dezen avond verboden. Wat zeer juist gezien was, want in den loop van den avond woei bijna de geheele tent bij stukken en brokken over h^t Alexanderveld. De paarden en de andere dieren, die in tenten gestald waren, waren tijdig i;i de stallen van de Alexanderkazerne ondergebracht. De directie van het circus heeft be sloten geen voorstellingen meer te ge ven. De noodige herstellingen zullen zooveel tijd vorderen, dat het niet meer de moeite loont, om nog voor stellingen te geven. De plaatskaarten van gisterenavond kunnen aan de kassa tegen geld wor den afgewisseld. Het voornemen bestaat Maandag de Residentie te verelaten. Te Rotterdam. In de Maasstad heeft de ctorm da nig huisgehouden, vooral op de rivier en in de havens waar tal van schepen op drift sloegen en op vele plaatsen aanmerkelijke schade werd aange bracht. De alarmcentrale van de brandweer had sinds het donker werd banden vqI werk evenals de rivierpo litie en vele sleepbooten. Te ongeveer zeven uur sloeg het in de Maashaven aan paal 11 liggende Finsche stoomschip „Hc Tland" op c'rift, alle kabels knapten tegelijk af. De elevator no. 10 van de Graan Ele vator Maatschappij en een lichter, eveneens van deze maatschappij, die aan de „Hogland" gemeerd lagen moesten wel mee. Het convooi dreef snel af. de „Hogland" gooide zijn an kers uit,.doch aanvankelijk zonder re sultaat. Daardoor werd een lichter van de Z.A.S.M., die bij de loods Fur- nes voor den kant lag, min of meer ge kraakt .ingedrukt in het midden en ook verder ernstig beschadigd. De schipper kon met vrouw en kinde ren overgaan op het s.s. „Ala" en werd later door de rivierpolitie naar den wal gebracht. Inmiddels stiet de „Hogland" te gen de aan paal 13 liggende elevator no. 9. De^e werd losgeslagen en dreef naar den uitersten hoek van de Maas haven O. Z., vermoedelijk zonder an dere schepen ernstig te beschadigen. Van dezen elevator waren alle vier de zuigpijpen defect geraakt. Alle schepen in den hoek van de Maashaven hebben vermoedelijk eeni- gc schade bekomen, vooral die welke tusschen het s.s. Hogland en den wal bij Furness lagen, want het groote Finsche stoomschip heeft uren lang tegen deze booten liggen „rijen". In en bij de Waalhaven heeft de storm, die af en toe gepaard ging met orkaanstooten ernstig huisgehouden. Tal van schepen sloegen daar op drift, telkens klonk de stoomfluit lang en enerveerend om assistentie te verzoe ken. Niet minder dan negen zeeschepen zijn op drift geslagen, welke uiteraard alle beschadigd zijn en naar men ver zekerde waren tot middernacht nog lang lang niet alle op drift geslagen booten bekend. Twee in reparatie liggende schepen, do „Alderamen" en de „Poeloe Roe- biah", die aan de Heyplaat lagen, sloegen los en woeien in in den storm uit het Zuid-West ten Zuiden eenvou dig naar den overkant, zoodat ze bij Wilton (een concurrent) terecht kwa men. In de Waalhaven sloegen ver schillende booten aan een zijde los, doch ook waren er, die geheel op drift raakten en tegen den dijk aanwoeien. Van boei 43 bijv. woei het s.s. „Inger- tre" tegen den dijk, waarbij een Rijn schip werd gekraakt. Tweemaster overvaren en gezonken. Men meldt uit Bergen op Zoom: Vrijdagmiddag ruim 1 uur is in de vaargeul even voorbij het havenhoofd de tweemasterklipper „De Dageraad", van H. Schot van hier, die geladen met suikerbieten ten anker lag in af wachting van den vloed, midden in de flank aangevaren door den tweemas ter-klipper „Scheldestroom" van H. Maas, eveneens van hier. De boot zonk onmiddellijk, zoodat de opvaren den, schipper Schot en zijn vrouw en twee zoons zich slechts ternauwer nood kondën redden door op de boot van Maas over te springen, waarbij zij er niet aan behoefden te denken iets van hun have en goed te redden. Bin nen enkele minuten was „De Dage raad" gezonken en slechts de toppen van de masten bleven zichtbaar. Ook de „Scheldestroom" had eenige averij opgeloopen. Schipper Schot met vrouw en zoons werden na korten tijd door het stoom schip „Iievea" op weg naar hier opge nomen, doch daar dit schip wegens den lagen waterstand de haven niet kon.bereiken, roeiden zij van het mid den van de vaargeul per roeiboot naar den wal. De schade wordt door assurantie gedekt. Daar de gezonken klipper mid den in de vaargeul zit en zoodoende gevaar vodr de scheepvaart oplevert, heeft de havenmeester aanstonds de noodige maatregelen getroffen om de scheepvaart geregeld te kunnen doen geschieden en verdere ongevallen te voorkomen. Autobus over den kop geslagen. Op den Rotterdamschen weg te Delft is gisterenavond omstreeks half zes nabij de Zweth een Z.H.A.M.-bus, komende Van Rotterdam, door een langs den weg staande schutting ge- roden en over den kop geslagen, door dat de chauffeur verblind werd door het licht van een tegemoetkomenden auto. De talrijke inzittenden van de bus bleven ongedeerd, de chauffeur werd licht gewond. RECLAME Zenuwstillend BUITENLAND. DE DUITSCHE PANTSERKRUISER. De bouw niet stopgezet. Na het debat in den Duitschen Rijksdag werd gisteren overgegaan tot de stemming over de soc.-dem. motie, tot stopzetting van den bouw van den pantserkruiser. Zij werd verworpen met 255 tegen 203 stemmen. De acht afgevaardigden der Duit- sche Boerenpartij onthielden zich van stemming. Vóór stemden alleen de sociaal de mocraten met inbegrip van hun minis ters, alsmede de communisten. De communistische motie van wan trouwen tegen het kabinet werd ver worpen, evenals die tegen minister Gröner. EEN JAPANSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. Op drie na de geheele bemanning verdronken. Het Japansche vrachtschip Nagasa ki Maroe (5268 ton, van de Nippon Yu- ser Kaisja) is na een aanvaring met 'n ander Japansch schip, de Sjensei Ma- roe, bij Sachalien gezonken. Alleen de kapitein en twee officieren werden gered. DE STORM. In het Kanaal. In het Engelsche Kanaal heeft de storm gister een windsnelheid van 60 mijl per uur ontwikkeld. De groot ste passagierschepen werden als note- doppen heen en weer geworpen. Het stoomschip Alannia van de Cu- nard Line kon de haven van South ampton niet verlaten. De schepen van de lijnen van -Enge land naar het vasteland konden slechts met de grootste moeite de ha vens bereiken. Zelfs binnen de pieren hadden ze nog moeite om aan te leg gen. Het luchtverkeer is gestaakt. Slechts één verkeerstoestel uit Parijs is op Croydon aangekomen. Het had onder weg een hevigen strijd met den storm gehad. In Engeland. Op ontzettende wijze heeft de storm Zuid-Engeland geteisterd. In Londen zijn verscheidene men schen gekwetst. Eenige werden door de kracht van den wind omver gewor pen, andere door vallerjde dakpannen gewond. Een vrouw werd den schedel gebro ken door een vallend uithangbord. Een eigenaardig ongeval gebeurde in de Londensche wijk Westminster. Van het daar opgerichte standbeeld voor Richard Leeuwenhart woei het handvat van het zwaard, dat de ko ning in de rechterhand draagt, af; het zwaard brak bij de aanraking van het plaveisel, 40 M. verder. Het ge wicht van het afgebroken gedeelte was 56 K.G. zwaar. In een dorpje in Hampshire stortte het dak van het raadhuis in op het oogenblik, dat 50 kinderen in een der vertrekken een prijsuitdeeling bij woonde. Eén kind werd gedood en 3 vrij ernstig gewond. Te Southampton, waar de wind aan de Kade met meer dan 100 K.M. woei, is een man in het water geraakt en verdronken. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN li HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. K. R. O. 5.30 Vooravondconcert. Gramofoonplaten. 6.30 Rede van den heer J. van Roos malen, over: „Teelt van Kruis bessen en roode bessen". 6.50 Katholieke berichten. 7.Engelsche les. 7.30 Knipcursus. 8.Rede van Prof. Dr. H. A. Kaag uit Tilburg, over: Economie. 8.20 Schubert herdenkingsavond. Amsterdamsch salonorkest en concertzanger. 10.—Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 6.50 Duitsche les. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. V. A. R. A. Propaganda-avond uit Ensche dé, uit de schouwburgzaal. Zang, muziek en lezingen. 10— Persberichten van Vaz Dias. 10.30 Muziek. KöNIGSWUSTERH.. 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LAN GEN BERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. '6.20 Muziek. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Militair orkest. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 7.20 Landbouwberichten. 8.05 Causerie. 8.35 Symphonie-concert. In de pauze persberichten. ZONDAG 18 NOVEMBER. HUIZEN, 340.9 M., na 6 uur 1870 M. K. R. O. 8.30 Morgenwijding. Spreke: de heer J. de Wit, over; „Het onkruid tusschen de tar we". Zang en muziek. N. C. R. V. 10.20 Kerkdienst vanuit de Kapel „Nieuw Vredenhof" (Ned. Herv.) v. Oldenbarneveldtlaan, Heem stede. Voorganger: Dr. F. W. A. Korff, Ned. Herv. predikant te Heem- Tekst: Luk. 19 vs. 1—10. 1. Orgelspel. 2. Votum. 3. Gezang 3 vs. 3. 4. Gemeenschappelijke belijdenis v. zonden. 5. Gezang 3 vs. 6, 2de helft. 6. Afkondiging van vergeving. 7. Schiftlezing, Psalm 42. 8. Zang van het Kerkkoor. 9. Gebed. 10. Psalm 89 vs. 1 en 7. 11. Prediking. Tekst: Luk. 19 vs. 1—10 12. Zang van het kerkkoor. 13. Gebed. 14. Gezang 2 vs. 3. 15. Zegen. 16. Orgelspel. K. R. O. 1.30 Godsdienstonderwijs. 4.30 Ziekenhalfuurtje. N. C. R. V. 5.20 Kerkdienst vanuit de Wetering- kerk der Evangelische Gemeen te, 3e Weteringdwarsstraat te Amsterdam. Voorgangers: Ds. P. L. van Vliet te Amsterdam en Ds. W. D. Linthout van Apeldoorn. Organist: de heer A. Bakkenist. Met medewerking van het zang koor „Immanuel". 1. Orgelspel. 2. Psalm 146 vs. 1, 3 en 8. 3. Votum. 4. Lezen: Johannes 1 vs. 114. 5. Koorzang. 6. Gebed. 7. Gezang 65 vs. 1, 3 en 8. 8. Predikatie van Ds. P. van Vliet over: „De heerlijkheid van Jezus Christus". 9. Gezang 230 vs. 2 en 4. 10. Predikatie van Ds. W. D. Linthout over: „Hoe worden wij deelgenoo- ten Zijner heerlijkheid". 11. Koorzang. 12. Dankgebed. 13. Gezang 221 vs. 1 en 4. 14. Zegen. 15. Orgelspel. K. R. O. 7.30 Rede van Z. Eerw. heer Aug. Commissaris, te Ginneken, over: „Van 0 tot l/3!' of (de geschiede nis van) de ontwikkeling der R. K. in Nederland in de 19 de eeuw. 10.45 Epiloog door klein koor. Gewijde muziek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2