Oil nummer bestaat uil TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9<<® JAARGANG ZATERDAG 17 NOVEMBER 1928 NUMMER 2396 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 230 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. Ons program van Actie Nog eenmaal willen willen wij, voor de vergadering van het Centralen Con vent, waarop het program van actie voorloopig wordt vastgesteld, terug komen op enkele onderdeelen van het ontwerp. Ten aanzien van Binnenlandsche zaken en Landbouw gaat de Zondags rust voorop. Het ontwerpprogram laat practisch in het midden, of door wets wijziging de bevordering van de Zon dagsrust moet worden verzekerd. Principieel stelt het echter voorop, dat de Zondagsrust moet dienen om ontheiliging van den Dag des Heeren te voorkomen. Hier ontmoeten wij dus het begin sel, waarvan de Zondagswet uitgaat. Daarom ligt naar onze meening daar in dan ook besloten eon wensch tot handhaving van de bestaande Zon dagswet, zij het ook eenigszins gewij zigd. Lettende op de groote moeilijkheid die gepaard gaat met het tot stand brengen van principieele wetten is ook practisch een wijziging verre te ver kiezen boven een nieuwe wet. Inzake crematie wordt de wensch van het verbod naar voren gebracht, maar de leemte, die nu in het straffe loos toestaan van crematie, tegen het uitdrukkelijk verbod in, bestaat, gaat toch voorop. Dat is juist. Veel meer na deel doet de toestand van nu zoowel aan het beginsel als zoodanig, als aan den eerbied voor de wetgeving in het alge meen, dan wanneer crematie op één bepaalde plaats en onder zekere voor waarden bij de wet wordt toegelaten. Afschaffing stemplicht, tegengaan drankmisbruik, regeling pachtover eenkomst, actieve landbouw-voorlich- tingdienst en zorg voor emigranten zijn punten, waarvoor een geschikte gelegenheid moet worden afgewacht om ze verwezenlijkt te krijgen, 't Zijn punten van meer of minder belang, die minder een ernstig principieel dee,l van onze wenschen uitmaken. Anders staat het met het landbouw onderwijs en met de regeling van het landbouwbedrijfsleven. Zoolang het aantal Christelijke landbouwscholen nog slechts een derde van het aantal openbare uitmaakt, niettegenstaande de landbouwende bevolking van Ne derland in meerderheid Christelijk is, zoolang is de gelijkstelling door de Grondwet geëischt nog niet verkregen. Evenzoo vragen wij voor den land bouw steun van de regeling voor het bedrijf, zooals die uit het bedrijf zelf als gewenscht naar voren komt. Hier is geen ongerechtigheid op groote schaal (enkele punten uitgezonderd), die een overheidsingrijpen noorzake- lijk maakt. ,Wat het pnderwijs aangaat wordt te recht gevraagd meerdere gelijkheid bij Openbaar en Bijzonder Middelbaar en Hooger Onderwijs. Zeker mogen wij verwachten, dat in de komende parlementaire periode ten dezen een flinke stap in de rich ting van inwilliging onzer wenschen zal worden gedaan. Dat bij deze paragraaf in het geheel niet gesproken is van de definitieve opheffing van den vaccinedwang, mo ge alsnog hersteld worden. Hiervan te zwijgen zou thans ontactisch zijn. In jaren is geen tijd geboren, 4^e voor verwezenlijking van onze denkbeelden gunstiger was. Wat ons aangaat, zouden wij bij fi nanciën liever gezien hebben, dat ster ker op den voorgrond ware gesteld, dat het doel van de financieele politiek nog jaren moet gericht zijn op het op voeren van het welvaartspeil. Door te specialiseeren verliest men licht het hoofddoel uit het oog, hetgeen door de indiening van allerlei amendementen reeds is gebleken. De zuivere principestelling in punt a van de paragraaf Arbeid, Handel en Nijverheid verdient alle lof. Niet sterk genoeg kan door ons daarop worden aangedrongen. Wat wij nu hebben aan arbeidswetgeving moet worden om gevormd tot een bedrijfsorganisatie uit het maatschappelijk leven zelf op gekomen. In dat verband is het jammer, dat geen woord is gewijd aan de afkeuring van het streven naar staatspensioen. Dit temeer, omdat ook in onzen kring helaas, uit gemakzucht nog me nigeen haakt naar dat onlogische, on- principieele en onchristelijke staats pensioen. Over de 7 punten onder b, kan men nog lang twisten. Men kan er eënige van schrappen en er andere voor in de plaats stellen. Men kan er eenige aan toevoegen, maar daarmede raakt men Bureau: Hooigracht 35 - Leiden t^ÉÉhé? —Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Sireeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bi) contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, wordeïi da gelijks geplaatst ad. 40 cents •niet een beginsel. Het is een kwestie van opvatting wat men van de komen de periode verwacht. Het is bovenal 'n kwestie van meer of minder geld, het geen weer van de al of niet doorgaan de economische opleving afhankelijk is. Wat tenslotte de paragraaf Koloniën aangaat, deze vormt geen volledige terugslag op het voorstel Colijn in zijn boek. Hoogstens zou men mogen zeg gen, dat de voorzichtigheid onder b bepleit, een gedeeltelijke aanvaarding van zijn denkbeelden is. Maar van in grijpende wijzigingen in de Indische staatsregeling spreken deze punten niet.. Daarentegen wordt voorop gesteld, dat een bestuur, dat in een zedelijke roeping zijn taak ziet, door ons wordt begeerd. In de Christelijk ethische lijn worde de voortgang geleid. De opsom ming godsdienstige, zedelijke, intel- lectueele en stoffelijke behoeften van alle, niet van de Inlandsche bevol kingsgroepen alleen, geeft uiting, dat ook in dit bestuur de Christelijke grondslagen door ons worden gehand haafd en dat wij aan de opdringende revolutiepoging, Indië los van Neder land, weerstand willen bieden. Dat Indië los van Nederland, vooral uitkomende in het „Non Cooperation" is veel gevaarlijker als een numeriek sterke groep, die met de andere bevol kingsgroepen moet en wil samen wer ken. Naar onze meening moet de samen werking van alle bevolkingsgroepen zonder tot assimilatie te leiden, het cement zijn, dat de groepen samen houdt. In de tegenwoordige ontwikkeling van Indië is die samenwoning en sa menwerking onontbeerlijk. STADSNIEUWS. GEREF. MANNENVEREENIGING. Gisteravond werd door bovenge noemde vereeniging in een der loka len der voormalige Hooigrachtschool een propagandavergadering gehou den. De voorzitter ,de heer A. Gouds waard opende de vergadering met ge bed. nadat gezongen was Psalm 73 14 en gelezen Joh. 15 117. De voorzitter richt een woord van welkom tot de saamgekomenen en spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat niet meerdere broeders zijn op gekomen, hoewel het ongunstige weer wel eenigszins tot verontschul diging kan dienen. Spr. geeft een kort overzicht van dr- reeds verrichte werkzaamheden. Het bestuur der Geref. Mannenver- ecniging heeft zich als volgt gecon stitueerd: A. Goudswaard, voorzitter; J. Pontier, secretaris; P. van Weeren Pzn., penningmeester; R. H. Schipper, bibliothecaris; H. Alberts, alg. adj. Een concept-reglement is saamge- steld, dat aan de goedkeuring der ver gadering wordt onderworpen. De voorzitter wees er nog eens na drukkelijk op. dat de Geref. Mannen- vereeniging niet was opgericht om b.v. actie te voeren tegen den Kerke- raad of om eventueele misstanden in het Geref. Kerkelijk leven te bestrij den, maar om elkander onderling op te bouwen, en ter verrijking van el- kaars kennis in de Geref. leer. Opgericht den lsten November j.l. tolt de vereeniging thans 18 leden. Hoewel dankbaar voor wat reeds is bereikt, moet het ledental nog belang rijk stijgen wil er van de vereeniging invloed ten goede uitgaan. De vergaderingen zullen eenmaal per maand worden gehouden. Met- het oog op velerlei anderen arbeid der le den, is het gewenscht niet té druk te vergaderen. In deze vergaderingen zullen ver schillende onderwerpen worden be handeld, welke tot het Gereformeerde loven in betrekking staan en op deze inleidingen zal dan bespreking volgen. Na er aan herinnerd Te hebben, dat in het Bondslied onzer Jong.-Vereen, wordt gezegd: „Wij gaan het wapeli scherpen, dat hen bestrijden moet", wijst spr. er op, dat in de Geref. Man- nenvereeniging de gelegenheid wordt geboden het wapen, dat is de kennis der dingen, te hanteeren en te scher pen. De Vereen, stelt zich in dienst vcor onderlinge opscherping en kennis van God en Goddelijke zaken en wil een steun zijn voor ons Geref. Kerke lijk leven. Ernstige tijden vragen ern stige mannen. Laat ons ernst maken met de dingen van Gods Koninkrijk. Een der drie predikanten had zich bereid verklaard een woord van op wekking te spreken. Ds. Kouwenhoven, die aanwezig was (de predikanten Thomas en Bouwman kwamen eerst later), door den voorzitter uitgenoodigd een woord van opwekking te spreken, deelde on der groote vroolijkheid der vergade ring mede, dat hij juist gekomen was om naar het opwekkend woord van ds. Thomas te luisteren. Besloten werd over te gaan tot be handeling van het concept-reglement. Een langdurige en interessante be spreking had plaats over de artikelen 1 en 2 van het reglement, waarin grondslag en doel der vereeniging worden omschreven. Aan deze bespreking werd o.a. deel genomen door de predikanten Kou wenhoven, Thomas en Bouwman (de laatsten waren inmiddels ter verga dering gekomen), de heeren dr. v. Es, mr. Karstens, Bastmeyer, Pontier, v. Zwieten, Ivalkhoven en de voorzitter. Tenslotte werd art. 1 en 2, aldus ge formuleerd, vastgesteld: Art. 1. Grondslag. De grondslag der vereeniging is Gods onfeilbaar Woord volgens de opvatting van de drie for mulieren van Eenigheid (en stelt zich onder Kerkelijk toezicht). Art. II. Doel. Het doel der vereeni ging is te onderzoeken wat in art. 1 als grondslag is aanvaard en door on derlinge bespreking de kennis er van te verdiepen. Aangezien deze formv.leering een andere is als in het concept-reglement werd voorgesteld, werd het bestuur opgedragen de overige artikelen van het reglement met het bepaalde in art. 1 en 2 in overeenstemming te bren gen en in de volgende vergadering met- de behandeling daarvan verder te gaan. Nadat de voorzitter de aanwezigen had dank gezegd voor hun tegenwoor digheid en had opgewekt tot het voe ren van propaganda voor de Leidsche Geref. Mannenvereeniging, werd de vergadering gesloten en ging ds. Tho mas voor in dankgebed. BAZAR CHR. ORANJEVEREEN. Naar wij vernemen heeft de Burge meester, mr. A. van de Sande Bak- huyzen, toegezegd den Bazar van de Chr. Oranjevereeniging te zullen ooe- nen. VOORSTEL VAN DEN HEER BAART. De heer Baart heeft bij den Gemeen teraad de volgende motie ingediend: De Raad verzoekt Burgemeester en Wethouders, dat deze zich zullen wenden tot het bestuur der Stichting de Leidsche Hout met het verzoek, cok aan de daar in dienst zijnde arbei ders een Kerstuitkeering te verstrek ken van 25 pCt. boven het verdiende loon. HET LEVEN NA DEN DOOD. Zooals we reeds eerder meedeelden houdt Maandag in het gebouw „Pre diker", des avonds te 8 uur de beken de redenaar en Schriftkenner dr. M. H A. van der Valk uit Hilligersberg. een rede over „Het leven na den dood". Het zal wel overbodig zijn deze rede bij onze lezers nogmaals aan te beve len, omdat ieder die in de gelegen heid zal zijn ongetwijfeld Maandag avond naar de Janvossensteeg zal gaan om dr. v. d. Valk te hooren. We vernamen, dat in Kampen, waar dr. v. d. Valk Dinsdag a.s. dezelfde rede- veering houdt, de zaal van duizend plaatsen al is uitverkocht en daarom raden we ieder aan tijdig aanwezig te zijn, opdat men niet teleurgesteld wordt. „SURSUM CORDA". „Terwe". Op Donderdag 29 November geeft het Gemengd Koor „Sursum Corda" een uitvoering in de Stadsgehoorzaal. Er is aan deze uitvoering een bijzon dere attractie verbonden. En wel de uitvoering van het declamatorium „Terwe". „Terwe" is een verhalend gedicht van landelijken romantischen inhoud van René de Clercq. Tusschen de verhalende strophen vindt men tal van liedjes in den volkstoon. Daar door is het werk vol rhythmische va riatie. Cuypers heeft dit gedicht be werkt tot een melodrama, of liever tot een declamatorium, m.a.w. hij heeft er muziek bij geschreven, die met den klank en het rhythme van het ge sproken woord innig harmoniëert. De proeven, die voorheen op het ge bied van het declamatorium zijn ge nomen zijn niet altijd even goed ge- siaagd. We noemen als beoefenaren van dit genre Mozart, Schumann, Strauss en .de in onzen tijd zoo beken den Ernst von Wildenbruch met zijn „Hexenlied". Veelal hadden deze proe ven iets hybridisch: vers en muziek hieven te veel twee afzonderlijk staan de elementen. Niemand minder dan Alphons Die- penbrock meende, dat Cuypers den juisten vorm had gevonden. Het werk wordt uitgevoerd met den componist aan den vleugel, terwijl de verzen werden gedeclameerd door Alphons Laudy. Laudy is uitnemend voor drachtkunstenaar. Voor Le den is „Terwe" iets nieuws, .me bekend l.et in Vlaanderen en in erkele groote steden van ons land mo ge zijn. Niet alleen voor muziekliefhebbers en voor ben die de scboone plastiek der taal in dit- verhalend-lyrisch ge dicht willen genieten, maar in 't bij zonder voor jonge menscben. leerlin gen van kweekscholen, H.B.S. en Gym nasia, mitsgaders hun leeraren en allen die spreekonderwijs geven of verbonden zijn aan voordrachtclubs is de declamatie van „Tèrwe" zeer leer zaam. Voor den aanvang der declamatie geeft de heer Laudy een historisch-lit- Uraire, zèer boeiende en inhoudrijke inleiding over het melodrama in 't al gemeen en „Terwe" in 't bijzonder. Van de gelegenheid om in Leiden eens iets heel bijzonders te genieten, worde druk gebruik gemaakt. DE STORM. De storm, die gisterenmiddag en gisterenavond over ons land is gegaan en op vele plaatsen verwoestingen heeft aangericht is onze stad nog al gunstig geweest hoewel natuurlijk ook hier eenige onheilen zijn te ver melden. Behalve dat een groot aantal pan nen de nek braken en eenige ruiten het leven lieten is gistermiddag op de Jan van Houtkade een groote tak van een boom gewaaid en terechtgekomen op een surveilleerende rijwielagent van politie. Zijn rijwiel werd bijna geheel verbrijzeld. Voorbijgangers hebben den agent onder de takken vandaan gehaald. Hij klaagde over pijn in den rug en zal voorloopig rust moeten houden. Te 8.40 uur gisteravond is een ge deelte van den voorgevel van het per ceel Hoogewcerd 163 naar beneden gekomen en heeft in zijn val een electrische straatlantaarnpaal meege nomen. Persoonlijke ongelukken kwa men hierbij gelukkig niet voor. Te 9.45 uur is het dak van het Le ger des Heils-gebouw aan de Lange- gracht gedeeltelijk ingewaaid. Verschillende hoornen zijn ontwor teld. De gemeentelijke aanplakborden oj de Mare, de Lage Rijndijk en den Haagweg zijn omgewaaid. Van de winkel van Jansen in de Vrouwen- steeg is een groote spiegelruit inge waaid. MASKERADE. Bij het L.S.C. bestaan plannen om het 355-jarig bestaan der Leidsche IToogeschool in 1930 weder met een maskerade te vieren. De feestkas zal vermoedelijk tegen dien tijd f 20.000 bedragen, zoodat de hoofdelijke omslag van de leden waarschijnlijk geen al te groote offers zal behoeven te vorderen. KORPSWAPEN L.S.C. Het L.S.C. heeft aan de firma H. Jonker, fotograaf alhier, het recht verleend om voortaan het korpswapen to voeren. ACADEMIEPREEKEN. Op uitnoodiging van de afdeelingen I eiden van de N.C.S.V. en van den V.C.S.B. zullen in dezen academischen cursus twee academiepreeken gehou den worden in de Ev. Luth. Kerk aan de Hooglandsche Kerkgracht. De eerste is bepaald on Woensdag 21 dezer, waar dr. S. F. H. J. Berkel- bach v. d. Sprenkel uit Rotterdam zal optreden. De datum van de andere zal nader aangekondigd worden. Te 11.45 uur gisterenavond is op den Stationsweg een rijtuig waarin een aantal studenten waren gezeten in elkaar gezakt, waarschijnlijk door een te zware belasting. Het tramver keer ondervond 10 minuten vertra ging. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder woonde gisteravond in Diligentia de lezing bij, die Prof. Dr. A. J. P. van Broek uit Utrecht voor de Mij. Diligentia hieR). over: de lengte en de lengte-toeneming der Nederlandsche bevolking. FABRIEKSARTSENWETJE. Verwacht wordt, dat het Fabrieks- artsenwetje 19 dezer in werking zal treden. CHRISTELIJK-DEMOCRATISCHE UNIE. De Chr. Dem. Unie zal haar alge- meene vergadering houden op Zater dag 5 Januari, te Utrecht. Ds. J. J. Buskes Jr. te Amsterdam, heeft zich bereid verklaard, ook op deze vergadering wederom een rede te houden. DE LOONACTIE IN HET VISSCHERIJEEDRIJF TE IJMUIDEN De Centrale Bond van Transportar beiders te IJmuiden heeft thans ver- Binnenland. Verschillende berichten omtrent den storm van gisteren. Ernstige scheepsramp bij Terschel ling; twaalf menschen verdronken. Het vijfde vliegtuig naar Indië op Schiphol aangekomen. Do verwachting bestaat dat het fa- brieksartsenwetje 19 dezer in werking zal treden. Ds. W. Breukelaar te Zaandam viert mergen zijn 40-jarig ambtsjubileum. Buitenland. De Duitsche rijksdag heeft het voor stel tot stopzetting van den bouw van den pantserkruiser verworpen. Een Japansch stoomschip gezonken. Berichten over storm in het Kanaal, Engeland, Frankrijk en Dnitschland. gaderd en zijn eischen kenbaar ge maakt voor het nieuw af te sluiten arbeidscontract. Deze eischen zijn: algemeene posi tieverbetering door verhooging der ga ges, doorbetaling van de kwart pro cent bij besommingen boven f 4000; een vijfde man aan dek wanneer met groote netten wordt gevischt; een vierde man als tremmer in de machi nekamer; regeling van extra vrije da gen voor die schepelingen, die da Christelijke feestdagen op zee hebben doorgebracht. De IJmuider Federatie hield een tweede vergadering, waarop 300 leden aanwezig waren en waarin ook nu be stoten werd, dat het bestuur geen con tract zal teekenen, als dit ook wordt gt teekend door het bestuur van den 4 Centralen Bond. LUCHTVAART. DE H-NAEN UIT INDIë TERUG. De H-NAEN, het postvliegtuig, be stuurd door Smirnoff, is gisterochtend te 9.10 uur uit Boedapest vertrokken en gistermiddag vijf minuten vóór half vijf op het vliegveld Schiphol ge land. Om drie uur was de komst van. het terugkeerende vliegtuig aangekon digd, en voor deze aankomst in den middag waren weer evenals bij het vertrek van de vliegtuigen op de vroe ge ochtenduren in de vorige maanden het geval was, vele luchtvaart-be langstellenden naar Schiphol gekomen Ondanks den blazenden storm en den neerstroomenden regen, waren wel een paar honderd toeschouwers bijeengekomen, die, zoolang het vlieg tuig zich nog in de wolken tus schen Boedapest en Amsterdam schuil hield,, in de groote vliegloods tegen het geweld der natuur beschutting vonden voor het veege lijf. De voorspelling van drie uur bleek, dank zij bet weer, te optimistisch te zijn geweest; de verwachting, dat het postvliegtuig wel vijf uur of later zou aankomen, bleek evenmin bewaarheid te zullen worden. Goed vier uur kwam het bericht, dat de H.NAEN ter hoogte van Soes- terberg was en omstreeks zeven minu ten voor half vijf werd de driemotori- ge Fokker beoosten Schiphol tegen den grijzen hemel zichtbaar. Even later hoorde men de motoren brommen en bet was werkelijk een treffend oogenblik, toen de H-NAEN boven het veld kwam en met een kor ten draai voor de gebouwen neerstreek Van den drom van wachtende men schen, die vóór de loods geschaard stond, ging een gejuich van vreugde op. De bemanning verwelkomd. Nadat het toestel tot voor de groote loods getaxied was, stapten de lucht- vaarders uit. Eerst Smirnoff, die door zijn vrouw en zijn schoonmoeder ver welkomd werd. Een hoezeegeroep ging op voor den flinken vlieger, evenals voor Aler en Veenendaal, die na hem de machine uitkwamen. Langs een rij van menschen, die hand in hand stonden en zoo e^n af scheiding vormden, ging het naar de groote vliegloods, waarvan een gedeel te met vlaggen versierd, als feestelijke ontvangzaal was ingericht. Daar waren ter verwelkoming van de bemanning van de H-NAEN aan wezig de minister van Waterstaat Van der Vegte, Ir Damme, directeur der posterijen, wethouder van de handels inrichtingen Ter Haar, Ir. Wolff, direc teur rijksstudiedienst, voor de lucht vaart, de directeur der K. L. M., Plcs- man en een inenigtegK. L. M.-personeel Toen de bemanning, geleid door

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1