CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nammer bestaat ait 1WEE Bladeo. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 9ds JAARGANG DONDERDAG 15 NOVEMBER 1928 NUMMER 2592 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden' en buiten Leiden waar agenten gevestigd gijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 227t cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bi) contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden* worden da-* gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. V Vet en mager. Bij het begrootingsdebat in de Twee de Kamer heeft de heer Lingbeek on langs gezegd van de rechterzijde dat: „Hoe vetter men werd in macht, hoe magerder men werd in belijdenis van den Christus op politiek gebied". De heer Lingbeek heeft zich in dit debat weer eens van de allerkleinste kant laten zien. Zooals de heer Schou ten in de vergadering van Dinsdag zeide, behoort hij tot degenen die in strijd met het positief gestelde op een eenzijdige wijze samenvatten wat de tegenstander heeft gezegd en dan daarop een scherp afkeurende stelling bouwen. Daarbij maakt hij vergelij kingen met de historie die absoluut niet opgaan. Zoo krijgt hetgeen de heer Lingbeek doet, naar de heer Schouten toen reeds opmerkte, het karakter van las ter. Evenals iedere lasteraar, die zich daarna liefst schuil houdt, zoo doet ook ds. Lingbeek. Bewijst U dan eens dat het niet juist is, zoo roept hij zijn tegenstander toe. Is het wonder, dat ernstige men- schen zich van den heer Lingbeek af wenden en hem politiek dood verkla ren zooals gisteren de heer Heems kerk deed. Een man die zoo weinig politiek fat soen bezit, moge dan met eigen vet en mager doen wat hij verkiest. Intusschen sprong de lasteraar gis teren toch even voor de ketting, toen de grijze Heemskerk hem onder han den nam. Zal hij beterschap beloven? Bovenal zal hij tot het politiek fat soen terugkeeren? STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 19 Nov. a.s., des namid dags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voort gezet. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van twee leden van de Schattingscommissie, bedoeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. 2. Voorstel tot overplaatsing van: a. Mej. M. Slothouwer, onderwijze res aan de school Medusastraat A, naar de Meisjesopleidingsschool voor V. L. O.; b. Mej. J. P. Hemerik, onderwijze res aan de school Duivenbodestraat A, naar de Opleidingsschool voor U.L.O. aan de Driftstraat. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de school Duivenbodestraat A. 4. Voorstel: a. om de strook water van den Ouden Rijn, groot 8 M2., deel uit makende van het perceel Sectie K No. 3966, niet meer voor den openbaren dienst bestemd te verklaren; b. om bedoelde strook water te ver- koopen aan K. den Hertog. 5. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1928, ten behoeve van de verhoo ging van de subsidie aan het Burger lijk Armbestuur. 6. Voorstel inzake het verleenen van etn extra-ondersteuning in de Kerst week aan gehuwden, kostwinners en alleenstaande personen, die door het Burgerlijk Armbestuur of door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken worden ondersteund. 7. Voorstel tot het voeren van ver weer tegen den eisch door J. van der Veen Vonk tegen de gemeente inge steld, ter zake van schade door hem geleden bij den brand in perceel Oegst- ge ester laan 22a. 8. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 27 Augustus 1923 (Gem.blad no. 30), regelende de heffing van een. belasting onder den naam van „Havengeld" in de gemeen te Leiden. 9. Voorstel tot het verleenen van een jaarlijksche subsidie aan de afd. Leiden van de Vereeniging tot Verbe tering van het lot der Blinden in Ne derland. 10. Voorstel: a. inzake het toekennen van een subsidie van ten hoogste f 2000 's jaars, aan de Vereeniging „Leidsche Belas ting-ophaaldienst te Leiden" en het waarborgen'van de overstorting ten kantore van de Rijksadministratie van de door die vereeniging bij haar leden opgehaalde belastinggelden; b. tot vaststelling van den desbetref- fenden begrootingsstaat. 11. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van de verbreeding van den Stationsweg Oostzijde, van den Stationsweg Westzijde en van de Rijnsburgerbrug, alsmede van alge- heele vernieuwing van de bestrating; b. om B. en W. te machtigen tot overneming in eigendom van de voor tuinen of gedeelten van voortuinen, c.q. met bijbehoorenden bestraten grond van een 11-tal perceelen aan den Stationsweg en van het perceel Morschsingel 1; c. om B. en W. te machtigen tot overneming in eigendom van de stoe pen of gedeelten van stoepen van een 9-tal perceelen aan den Stationsweg, zoomede van een stukje grond nabij de Rijnsburgerbrug, behoorende tot het terrein van bet oude Academisch /Ziekenhuis. GEMEENTEZAKEN. Leden Schattingscommissie Inkom stenbelasting. Ter voorziening in de vacatures Spiesz en De Boer in deze commissie bevelen B. en W. aan in de vacature Spiesz den hoofdcommies ter secreta rie R. Ensingh, die meer speciaal met belastingzaken belast is. In de vacatu re De Boer vestigen zij de aandacht op den heer J. P. Creijghton, wonende Rijnsburgerweg 149. Kerstuitkeering. Hoewel de economische toestand naar de meening van B. en W. eenigs- zins is verbeterd stellen zij toch voor ook dit jaar weder aan gehuwden, kostwinners en andere werkloozen, die daarvoor in aanmerking komen een extra kerstuitkeering toe te ken nen van 25 pCt. boven de gewone uit- keering. Zij schatten dat de kosten daarvan, die in totaal verleden jaar beliepen f 2288,11, dit jaar ongeveer f 2200 ui len bedragen. Subsidie Burgerlijk Armbestuur. Het Burgerlijk Armbestuur heeft dit jaar nipt genoeg aan de uitgetrokken f 190.0Ö0, maar raamt bovendien nog een bedrag van f 15000. Daartegenover is op den post Steun aan uitgetrokken werkloozen, een vermoedelijk over schot, zoodat de benoodigde f 15000 daaruit kan worden overgeschreven. Daartoe adviseeren B. en W. den Raad Subsidie voor de blinden. De afdeeling Leiden der vereeniging tot verbetering van het lot der blin den heeft tot B. en W. het verzoek ge richt een jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen van f 1500. Reeds geruimen tijd heeft het College besprekingen gevoerd met het bestuur der adresseerende afdeeling en met het bestuur van de stedelijke afdeeling van den Ned. Blindenbond omtrent de wijze, waarop aan eenige daarvoor in aanmerking komende, te Leiden woonachtige blinden passend werk zou kunnen worden verschaft tegen behoorlijk loon. Uit een door B. en W. ingesteld on derzoek is dit College gebleken, dat aan de oprichting van een werkver schaffing alhier niet valt te denken. De beste wijze van werkverschaffing lijkt dit College daarom het verrich ten van werk in de woning van de blinden zelf. De bovengenoemde afdeeling is nu bereid deze werkverschaffing ter hand te nemen. Zij zal trachten een ge schikt lokaaltje te vinden als opslag plaats van materiaal en van het ge produceerde werk. De afdeeling zal zorgen voor het benoodigde materiaal doch het.uit te keeren loon dat op pl.m. f 4700 wordt geschat, zal op an dere wijze moeten worden samenge bracht. De afd. verwacht van contributies van weldadige stadgenooten en aan de opbrengst van de vervaardigde arti kelen een bedrag van pl.m. f 3200. Voor c!e nog ontbrekende f 1500 roept zij v.» stsun var» de gemeente in. B. ,n Yv. m-enen dat hier inderdaad aanleiding bestaat dien steun te ver kenen en geven den Raad in overwe ging daartoe te besluiten. Meer subsidie voor den belasting ophaaldienst. B. en W. stellen den raad voor, den Belastingophaaldienst een verhoogde subsidie te geven tot eeji bedrag van f 2000 (thans bedraagt d'e subsidie ten hoogste f 750). Bovendien verleent het rijk een subsidie van ten hoogste 1 ten honderd van de voor het rijk geïnde belastinggelden, voo* zoover deze niet meer dan f 250.000 bedragen; A> ten honderd van de geïnde belastinggel den boven f 250.000 tot f 500.000 en Yk ten honderd boven dit bedrag. Verder stellen B. en YV. voor, voor gelijken duur als waarvoor het ge meentelijk subsidie geldt, te waarbor gen de overstorting ten kantore van de rijksadministratie van de door de vereeniging bij haar «leden opgehaalde belastinggelden en het college te machtigen, een verzekering te sluiten tot dekking van het daaruit voor de gemeente voortvloeiende risico. (Wegens plaatsgebrek volgen de overige Gemeentezaken in ons blad van morgen). Ds. LAUWERS OVER ZIJN EVANGELISATIEARBEID IN BELGIë. In de Hooigrach-tkerk, die tot de laatste plaats was bezet hield, gister avond ds. A. Lauwers uit Brussel een rede over zijn werk, welke rede aan gekondigd was met den titel:. „Uit Rome uitgeleid 15 jaar later". De spreker werd ingeleid door dr. J. Jasperse. voorzitter van het comité voor de Evangelisatie in België, die liet zingen Ps. 89 ,6 en daarna voor ging iri gebed, waarna spr. alen harte lijk welkom heette, speciaal ds. Lau wers. Na zijn voldoening uitgesproken te hebben over de groote opkomst, herinnerde spr. verder aan het woord van de Schrift: Gij zult den dorschen- den os niet muilbanden. De beeld spraak is wat vreemd, maar toch zou spr. dit woord wilen toepassen op ds. Lauwers. Men mag aan dezen werker het noodige niet onthouden en daar om: geef straks bij de collecte rijkelijk üwe gaven. Spr. bracht tenslotte dank aan ver schillende colleges en personen, die voor dezen avond hun medewerking rijkelijk hebben gegeven. Ds. Lauwers begint zijn rede met het voorlezen van Joz. 24 118, waarin beschreven wordt hoe Jozua de kinderen zijns volks samenroept te Sichem en hen vertelt wat Jehovah voor hen gedaan heeft om hen tenslot-. te te vragen wien zij dienen willen. Wat Jozua in dit hoofdstuk verhaalt heeft zich gerealiseei-c! in de geschie denis van het vj!'< van God door alle ecuwenheen en een ieder van Zijn kinderen afzonderlijk. God brengt ze uit' het diensthuis der zonde en brengt ze naar het land, dat Hij belöoft. De Heere blijft Zijn belofte getrouw. De weg gaat met struikelen en vallen, maar toch steeds blijft God Zijn kind nabij tot dat het einddoel is bereikt. Het grootste van alle wonderen, die plaats grijpen is het psychologisch wonder, de omzetting van de ziel. Hierover wil spr. dézen avond uit zijn ervaring het een en ander vertellen. Nadat vervolgens gezongen was Ps. 19 5, vertelt spr. van een eenzame in een middeleeuwsch klooster, die al maar peinsde over de zaligheid en het leven bij God. Vervuld van deze ge dachte wandelt op zekeren middag de monnik over de velden en daar wordt hij bekoord door het zingen van een vogeltje en hij luistert totdat de avond valt en dan gaat hij naar het kloos ter terug. Als hij daar echter aankomt kent niemand hem meer en het blijkt, dat de Heere hem had willen leeren hoe de eeuwigheid zou zijn. Hij was zoo geabsorbeerd geweest door het zingen van het vogeltje, dat een eeuw over hem heen gegaan was zonder dat hij er iets van gemerkt had. 't Is maar een legende, maar wat ligt er niet in opgesloten een indruk wekkende vertroosting O, als men het vogeltje van Gods liefde mag hooren zingen op den levensboom het eeuwig heidslied, dan is het zoo goed. Dat eeuwigheidslied is: Die geen zonde ge kend heeft, heeft Hij zonde om ons gemaakt, opdat wij zouden worden rechtvaardigheid Gods in Hem. Er is geen kind van God, dat dat lied niet heeft beluisterd. Maar heeft men het ook in de ziel opgenomen? Heeft men de liefde Gods aangevoeld? Spr. heeft er vroeger al eens op gewezen hoe ge lukkig het is als men geboren is uit godvruchtige ouders hier in Holland. In 't godsdienstig milieu waaruit spr. komt is het zoo geheel anders. Daar worden niet uitgestald al de groote gaven, die Jezus brengt. Naar den inwendigen mensch is spr. door Christus nooit teleurgesteld. Hoe komt dat? omdat hij zichzelf vreese- lijk is tegengevallen. Onbekwaam tot eenig goed en geneigd tot alle kwaad. De Heere heeft hem diep doen aan voelen dat de zonde in een ander nog zoo erg niet is als het gebrekkige van hemzelf. Ook in het kloosterleven, zooals spr. dat heeft leeren kennen vindt men kinderen Gods, vindt men tarwe van Gods akker, rozen uit Gods tuin, maar men hoort er nimmer zoo spreken als godzalige mannen en/of vrome vrou wen uit Geref. kringen het doen. Daar door heeft spr. leeren voelen welk ge luk de Reformatie heeft gebracht. Spr. vertelt daarna van den zegen dien God op zijn werk heeft gegeven, hoe daardoor verschillende menschen uit de zonde tot Gods wonderbaar licht zijn getrokken. Spr. vertelt van eeri kleermaker, iemand zonder God. die dcor nieuwsgierigheid gedreven een der samenkomsten bezocht en spoedig een trouw bezoeker werd, wiens vrouw en wiens zoon met hem mee kwamen en öok Christus leerden ken nen zooals Hij waarlijk is. De jongen stierf in vollen vrede. Bij zijn begra fenis was het kerkhof zwart van men schen. Ook een tooneelspeelstertje was daarbij en ook zij heeft haar mooie loophaan opgegeven om Christus te dienen. Zoo werkt de genade Gods onder de kinderen van spr.'s volk. Zij moeten er soms veel voor lijden maar de troost van Jezus is hun genoeg. Spr. vertelt nog andere opmerkelijke dingen en wijst er tenslotte op, dat in Denderleeuw een kapelletje met een conciërgewoning moet worden ge bouwd omdat het tegenwoordige zaal tje geheel onvoldoende is. Voor dezen bouw is noodig f 10.000. Dit geld moet er komen. Met den bouw begint men reeds omdat men vertrouwen heeft in do Hollandsche vrienden. Daarom komt spr, om te vragen om gaven naar de mate dat God gezegend heeft. En er is ook gelegenheid om een groo- ter bedrag te leenen aan de deputaten. Du Heere zal het u vergelden in Zijn genade, aldus spr. Er is nog zooveel werk te verrich ten in Denderleeuw en ook in de dor pen daar om heen. Daarom mag men zijn medewerking niet onthouden. Het gaat alles om de eere Gods. Spr. sprak tenslotte nog een enkel persoonlijk woord tot dr. Van Es, die hem steeds een geliefde broeder en dankbare vriend is geweest; tot dr. Jasperse, die het werk van dr. Van Es heeft overgenomen; tot de verdere comitéleden voor hun medewerking en verder tot allen die tot het wel slagen van dezen avond hebben mede gewerkt. Daarna werden nog gezongen een paar verzen van Ps. 89, waarbij voor de Belgische zending werd gecollec teerd. Ds. Lauwers ging daarna voor in dankgebed. De collecte heeft opgebracht ruim f 200. CLASSICALE DIACONALE CONFERENTIE. De jaarlijksche Conferentie van de diaconieën der Geref. Kerken in de Classis Leiden, zal gehouden worden op Woensdag 28 November a.s.. des avonds te 5 A uur in het Rusthuis, Hooigracht 38, alhier. De heëren J. Ivorpelshoek te Katwijk aan den Rijn en L. Boekkooi, alhier, zullen een re feraat leveren. PROPAGANDAVERGADERING NED. CHR. RADIO-VEREENIGING. Gisteravond is in de Oosterkerk de propagandavergadering van de Ned. Chr. Radio-Vereeniging gehouden, die helaas slechts matig bezocht was, hetgeen verband hield met „concur rentie" van andere samenkomsten op dezen zelfden avond. De vergadering werd geopend door ds. W. Bouwman, die liet zingen Ps. 68 14, voorging in gebed en ver-, volgens een kort openingswoord sprak Spr. had laatst iemand gesproken, die de radio zoo gevaarlijk vond, dat hij meende dat men den duivel met deze uitvinding wel feliciteeren kon. Doch hetzelfde geldt van de boekdruk kunst, welk een machtig werktuig is de pers niet in de handen van den duivel. Wie echter zou daarom zeg gen: die boekdrukkunst, daar willen wij. Christenen niets van weten, daar feliciteeren wij den duivel mee. Als wij zoo spraken, zouden de engelen Gods weenen. Wij willen de boekdrukkunst ge bruiken om den Bijbel te verspreiden en om de Christelijke beginselen uit te dragen tot aan de einden der aarde. Dat is onze roeping. Ook met be trekking tot de radio en wij moeten haar gebruiken in dienst van het Koninkrijk Gods. Daarom betuigen wij instemming met de Ned. Chr. Ra- dio-Vereeniging, wier voorzitter mr. A. van der Deure hedenavond voor ons spreken zal en dien wij hartelijk welkom heeten. Spr. wekte voorts de aanwezigen, die zelf een ontvangtoestel hebben, op lid te worden dezer vereeniging voor f 4 per half jaar. Wie geen toestel heeft, worde contribuant; de mini mumcontributie bedraagt f 0.50 per half jaar. Nadat de Chr. Gem. Zangvereen. „Hallelujah" onder leiding van mej. Tilly Leening Gez. 22 gezongen had, hield mr. A. van der Deure, van Bennekom, zijn rede. Spr. had tot onderwerp: „Het hart des volks was om te werken". Dit wordt gezegd van de Israëlieten, die na den terugkeer uit Babel onder Ne- hemia werkten aan den opbouw van hetverwoeste Jeruzalem. Er bestaan tal van punten van over eenkomst tusschen deze Joden en de N.C.R.V. Beide hebben den spot der vijanden verduurd en zijn door God rijk gezegend. Tegenwerking werd hoe langs zoo meer het deel der N.C.R.V., toen deze aan invloed begon toe te ne men. Grove en persoonlijke laster werd in de „neutrale" en liberale pers over de „sectaristen" uitgestort. Het leek of we in de eerste jaren van den schoolstrijd waren Door dit optreden der linksche pers we.d dè aandacht van ons Christen-, vc.lk op de N.C.R.V. gevestigd en van Binnenland. Het intermezzo-kabinet keert na de verkiezingen niet meer terug. Incident HeemskerkLingbeek in de Tweede Kamer. De Jaarvergadering der Ned. Mid dernachtzending. Buitenland. Nadere bij'zonderheden over de ramp van de Vestris". Hervatting van het economisch le ven in het door de uitbarsting van den Etna geteisterde gebied. Uitbreiding van het conflict in de Duitsche metaalindustrie. De regeering van Nienw-Zeeland heeft bij de verkiezingen een zware nederlaag geleden. Mandsjoerijsche stad door bandie ten overvallen. alle kanten kwam een spontane sym pathie los. Aanvankelijk zond de NC.R.V. één avond per week (Woensdagavond) op Hilversum; 24 Dec. '24 werd door oud minister Idenburg de eerste uitzend- a\ond officieel geopend. Thans heb ben wij een eigen Christelijken zender te Huizen. Waarom hebben wij een Chr. Radio vereniging noodig? Het doel dezer vereeniging is vierderlei; zij wil uit zenden: le. christelijke muziek; 2e. lezingen over allerlei onderwer pen; 3e. vergaderngen van Christelijke verenigingen; 4e. kerkdiensten, kinderuurtjes, ziekenuurtjes. De kerkdiensten zijn een van de voornaamst© bestaansredenen der N.C.R.V. geworden, en worden in binnen- en buitenland gewaardeerd. Dit alles betreft nog slechts den om roep in Nederland. Groote mogelijk heden liggen voorts nog in den korte- golfzender, waarmee men o.a. Indië kan bereiken. Door den Minister van Waterstaat was aan het Philipsconcern de alleen heerschappij over den Indischen om roep toegestaan, doch gelukkig nam de Kamer hij de behandeling der Ra- diowet eenige amendementen-Van Dijk aan, waardoor ook aan het Christelijk volksdeel recht werd ge daan. Het gaat ook bij de radio om de vrijheid van godsdienst, verklaarde oud-minister Heemskerk in dit radio debat. Te Huizen wordt thans een Indi sche zender gebouwd, die een mil. li oen gulden zal kosten. Waarschijn lijk heeft het H.B. der Posterijen een toezegging aan het Philipsconcern ge daan. De N.C.R.V. heeft echter nog •steeds geen zendvergunning voor In dië gekregen. De houding van den Mi nister van Waterstaat is in dezen niet correct. Spr. liet vervolgens zingen Ps. 89 vs. 7 en zette daarna zijn rede voort. De N.C.R.V. kan tamelijk tevreden zijn over de medewerking der luiste raars. echter niet over die van dege nen, die geen toestel hebben. Dit is bij de Vrijz. Protestanten anders; daar beschouwt men de radio als een mach tig wapen tegen de „doode orthodoxie" en hij duizenden worden ook de niet- toestelbezitters lid van den V.P.R.O. Dit moet ook bij ons zoo zijn. Het gaat om onze Christelijke cultuur. In do N.C.R.V. trekken alle orthodoxe Protestanten gezamenlijk op, waar door zij elkander meer leeren waar- deeren. Spr. eindigde met een woord van opwekking om onder het vaandel „Pro Rege" den radiostrijd te strijden en liet daarna het Lutherlied zingen. Inmiddels was er gelegenheid zich als contribuant der vereeniging op te geven. Aangezien ds. A. D. Meeter verhin derd was om de slotrede te houden werd hij door ds. Bouwman veront schuldigd. Deze sprak nog een harte lijk woord van dank tot mr. v. d. Deu re en tot het zangkoor, dat een en andermaal een lied had gezongen. Spr. dankte voorts de. dames die in onze stad gewerkt hebben en nog wer ken om contribuanten voor de ver eeniging te werven. Spr. beval nogmaals den „omroep met den Bijbel" hartelijk bij de aan wezigen aan, liet zingen Ps. 72 1 en ging daarna in dankgebed voor. Naar wij vernemen, hebben zich gisteravond een 70-tal nieuwe contri buanten opgegeven, welk aantal ge voegd wordt bij het aanmerkelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1