KATWIJK AAN DEN RIJN. De wijziging der wet op de personefele belasting heeft voo.r deze gemeente geheel andere gevolgen Jf3had dan men aanvan kelijk vernachtte. Daar de grens der on belastbaarheid van woningen door die wij ziging was verhoogd en dus een aantal perceelen voortaan niet meer in die belas ting zouden kunnen worden aangeslagen, verwachtte men dat de totaal opbrengst nu belangrijk zou verminderen. Daardoor zou ook de gemeente, die 50 opcenten op die belasting hief, ook belangrijk minder ontvangen. Daar de gemeente de som, die zij daaruit jaarlijks trekt, niet missen kon, besloot de Raad daarom bet aantal cpcenien op 65 te brengen. Voor de ge- meehte bleef dan de opbrengst, naar men had berekend, gelijk. Doch wat is nu van achteren gebleken? Niettegenstaande de wijziging, zal de be lasting voor het Rijk niet minder op- bengen, maar veel meer. Naar wij verna men komt dit, doordat de huurwaarde van een groot aantal perceelen door nieu we schatting is verhoogd. In plaats van de gehoopte verlaging, is dus in tal van gevallen verhooging ingetreden van 'de hoofdsom. En een van beteekeni9. In vele gevallen meer dan 30 pct.l 0.1. ware het wel te wenschen geweest, 'dat het Rijk de gemeente in tijds op de hoogte had gesteld. Dan ware de opeen- ten-verhooging zeker achterwege gebleven. Elders schijnt het evenzoo te zijn ge- LISSE. De e.v. vergadering van 'den Gemeen teraad zal plaats hebben op Vrijdag, den 16en November 1923, des namiddags om twee uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Verzoek van den heer H. Exalto om eervol ontslag als assistent aan de Open bare School. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders ojn den heer J. A. Huneman te benoemen tot bezoldigd assistent aan de Openbare Lagere School. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel bouwterrein langs de Kanaalstraat aan den heer J. Nieuwenhuis. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overname van diverse gedeel ten straat, berm en voetpad, aan derden toebehoorende, en thans voor den open baren dienst in gebruik. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot herziening van diverse wed den en loonen. 6. Subsidie-aanvragen voor 1929. 7. Behandeling van de begrootingen der gemeente en hare bedrijven voor het dienstjaar 1929. 8. Comptabiliteit. 9. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. w ZOETERWOUDE. Het 11-jarig zoontje van den fabrieks arbeider N. R. in de Rijnegommerstraat alhier is gisteren uit een boom, waarin hij geklommen was, gevallen en heeft zich daarbij zoodanig bezeerd, dat Dr. G. A. de Bruyne van Leiderdorp onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis gelastte. Zijn toestand is vrij ernstig. Op de gisteren gehouden eierenvei- ling werden aangevoerd 579 stuks. Prijzen waren: kipeieren 11.8012.50, kuikeneie ren 910, eendeneieren 7.70—7.80. Kippen 0.90—1, Hanen f 0.451.15, Hen nen 0.90, Duiven ƒ0.190.21, Konijnen O20—1. GEMENGD NIEUWS. i Malversaties aan een snikerfabriek. Men meldt uit Standdaarbuiten: Aan de beetwortelsuikerfabriek alhier zijn ernstige onregelmatigheden ontstaan, in verband waarmede een zestal personen 'door de politie in samenwerking met de marechaussees, is aangehouden. Verschillende boeren was het al vaak opgevallen, dat het gewicht van hun kar bieten steeds lager was dan van anderen, die met een gelijksoortige kar hun bieten vervoerden, op grond waarvan zij veron derstelden frauduleus benadeeld te wor den. Na heimelijk overleg deden zij van hun ervaringen eens aangifte bij de mare chaussees, die op grond hiervan een oogje in bet zeil bielden. Toen nu na enkele da gen een paar marechaussees, o.w. een wachtmeester, al vroeg in den morgen een kar bieten zagen wegen, waarvan het ge wicht dan door den weger werd genoteerd, vonden zij hierin aanleiding maar onmid dellijk in te grijpen en vorderden zij, dat de khr opnieuw gewogen zou worden. Het ingeschreven gewicht klopte al niet met de werkelijkheid. Bovendien bleek bij nader onderzoek, dat ten name van dien boer al reeds eenige karren bieten stonden genoteerd, hetgeen met het oog op het vroege ochtenduur niet mogelijk was. Bij het nu verder ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat de weger voor verschillende boeren het gewicht lager dan het werkelijk gewicht noteerde, welk ^verschot hij dan ten voordeele van an dere boeren aanwendde. In den loop van de nog pas onlangs begonnen campagne werd op deze wijze al reeds een hoeveel heid van circa 20.000 K.G. bieten, ter geza menlijke waarde van plm. 4000, ver kwanseld. Natuurlijk waren de voordeelen niet al leen voor de aldus begunstigde boeren, volgens afspraak had de weger aandeel tot de helft. In verband met deze ontdekte malversa ties zijn door de marechaussees en de po litie aangehouden de weger C. de M., en de boeren J. G., C. L. en J. K., allen te Oud-Gastel, C. S„ uit Fijnaart en D. O., uit Oudenbosch, van wie de meesten alreeds bekend hebben. Van zijn paard gevallen. Het Berl. Tagebl. meldt, dat de Neder]andsche ban kier de heer Leonard Keeaing, uit Amster dam, die eenige dagen te Berlijn was, Za terdagmiddag, toen hij een rit te paard door den Tiergarten had gedaan, bij de Brandenburger Thor van zijn paard is ge vallen. Het paard was geschokken. De beer Keesing werd op het plaveisel gewor pen en bleef bewusteloos liggen. Een dokter heeft een zware hersen schudding vastgesteld. Inbraak. Tijdens de afwezigheid van de bewoonster is Zondagavond ingebroken in een huis aan den Singel, te Bussum, "bewoond door de alleen-wonende dame, Mej. R. De dader heeft zich toegang ver schaft door verbreking van een ruit in de achterdeur. Een kast in een van de bo venkamers werd opengebroken en een geldkistje met 60 werd buitgemaakt. Toen om ongeveer 11 uur de bewoonster thuis kwam, bemerkte zij dat ongewensch- te bezoekers het huis hadden doorzocht. Een koe door den trein gedood. Nabij het station Kruiningen—Ierseke, is Zater dagmiddag door den sneltrein een koe overreden, en gedood. De trein ondervond hierdoor Girca 20 minuten vertraging. Geworgd. Zaterdag was de de 16-ja- rige Geert ten Hoeve in de Florabuurt te Leeuwarden bezig turf op den zolder te brengen. Toen, naar het oordeel van den patroon, die de korven vulde, de jongen lang wegbleef, ging hij eens kijken en be merkte, dat Geert met zijn hoofd door eenlus hing van een touw, dat de bewo ner gebruikte bij bet stappen van de trap op den zolder. Vermoedelijk beeft de knaap uit speelschheid bet hoofd door de lu3 gestoken én daarbij den steun onder de voeten verloren. De dood was onmid dellijk ingetreden. Door een auto aangereden. Gistermor gen is op den Rijksstraatweg nabij Ba- them een vrij ernstig ongeluk gebeurd. De jachtopziener G. J. Wibbelink uit Bathem, die op een rijwiel was gezeten, hield zich aan een wagen vast en reed daardoor links van den weg. Toen een auto hem inhaalde, wilde hij naar rechts oversteken, doch werd door den auto aan gereden, tengevolge waarvan hij een sche delfractuur en een beenbreuk bekwam. In ernstigen toestand is hij naar het St. Josephgesticht te Deventer vervoerd. Den chauffeur treft vermoedelijk geen 6chuld. Overreden en gedood. Zaterdag is te Kerkrade de 7-jarige v. D. door een vrachtauto overreden en gedood. Anto-ongevaL Zaterdagmiddag zijn nabij Doetinchem twee auto'3 door de Geldersche stoomtram gegrepen en totaal vernield. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het moeilijke liegen. Aan het bureau van politie te Delft meldde zich dezer da gen een Engelsch sprekende man, die op gaf S. te heeten en om nachtverblijf vroeg. Hij deed het volgende romantische ver haal: Hij was afkomstig uit Florida. Ongeveer vier weken geleden had hij daar in een café een kapitein van een schip ontmoet, hij wien hij had geklaagd over de slechte verdiensten. De kapitein stelde hem toen voor als kok mee te gaan naar Scandi navië en hij was daarin toegetreden. Het bleek dat het schip een kleine schoener was die ongeveer 10 mijl uit de kust lag. De bemanning bestond uit slechts 5 perso nen; het schip voerde geen naam of ken- teeken. De lading bestond uit leege kis ten, die S. zooveel mogelijk moest hakken en op moest stoken. Hij begreep al spoe dig dat hij aan boord van een schip was waarmee drank werd gesmokkeld. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. na derde het schip de Nederlandsche kust. De kapitein, die blijkbaar genoeg van S. had, liet een sloep uitzetten en S. aan de kust brengen. Bij het uitzetten \an de sloep was een koffer van S., waarin zijn papie ren zaten, overboord gevallen, 's Nachts omstreeks drie uur stord hij met natte kleeren aan de kust. De kapitein had hem 10 dollarr meegegeven. S. ging aan den wandel en kwam ten slotte in Haarlem. Hij kocht daar in een tweedehands zaak eenige kleeren. Van zijn 10 dollar had hij 4 over. Hij informeerde naar den Ame- rikaanschen consul en werd naar Den Haag verwezen, waar hij tevergeefs zocht naar het consulaat. Hii hoorde daarna dat dit in Rotterdam was gevestigd. Met het doel naar Roterdam te gaan kwam hij in Delft. Het werd al donker, dus kwam hij naar het politiebureau om nachtverblijf, wijl hij nog slechte ƒ0.80 in zijn bezit had. Den volgenden dag werd de .man naar den Amerikaanschen consul te Rotterdam gebracht. Deze ondervroeg hem nauwkeu rig. Toen hij ten slotte om referenties vroeg, waar naar de identiteit van S. ge- informeerd kon worder bleek dat hij deze niet kon geven. De consul deelde hem toen mee, dat hij hem niet als Amerikaan kon helpen, zoodat hij in politiebewaring blij ven moest totdat zijn identiteit was vast gesteld. Toen kon hij zich niet langer goedhou- den. Blijkbaar opgelucht vertelde hij in onvervalscht Hollandsch, dat hij Neder lander was. Het grootste deel van zijn le ven had hij in het buitenland gewoond. Het laatst van 1921 tot dit voorjaar. Zijn vrouw en drie kinderen woonden nog in Amerika. Zijn vrouw wilde niets meer van hem weten, maar hij wilde toch wel graag naar zijn kinderen. Zonder werk en zonder geld zon hij op middelen om naar Amerika te kunnen gaan, zoodat hij ten slotte dit plan had gesmeed. Hij woonde in Leiden, maar de politie daar kende hem wel en ook die in Den Haag; dus was hij naar Delft gegaan. S. vertelde dat hij nooit vermoed had dat het zóó moeilijk was, consequent te liegen. Hij is heengezonden en zint nu wellicht op andere middelen om den Oceaan over te steken. Vijf arbeiders door gas bedwelmd. Gistermorgen omstreeks half twaalf bega ven vijf arbeiders der biscuitfabriek De Lindeboom te Mijdrecht zich ju het gene ratorgebouw. Zij waren daar nog slechts enkele oogenblikken binnen, toen een ar beider, C. den Braven, naar buiten kwam strompelen, waarna hij spoedig weer zoo ver bij kwam, dat hij zijn mede-arbeiders ter hulp kon snellen. Het bleek dat een gas kraan had open gestaan, tengevolge waarvan zich een groote hoeveelheid gas in het gebouw had verzameld. Onmiddellijk werd getracht de levensgeesten der vier andere arbeiders, die geheel bewusteloos waren, weer op te wekken. Het bleek, dat de ongeveer 40- jarige arbeider Oomse (Mijdrecht) er het ergst aan toe was. Langen tijd vreesde men voor zijn behoud, doch na enkele uren gaf hij weer teekenen van leven. Allen konden naar huis worden vervoerd. Dr. Baart de la Faille verleende de eerste hulp. Een onderzoek naar dit ongeval wordt ingesteld. Autobus in een sloot, Een autobus van den particulierén autobusondernemer van Beek, uit Roosendaal is bij 'het ver voer van een groep arbeiders uit Roosen daal naar Stampersgast, te Oud-Gastel ge kanteld en in een sloot terecht gekomen. Tengevolge van de buiteling raakte de auto in brand. De reizigers konden zich redden. Ver schillende personen echter liepen glas- en lichte brandwonden op. De chauffeur en een der reizigers werden bewusteloos bij$ den landbouwer J. Akkermans binnenge dragen, waar Dr. Kuitel uit Oud-Gastel ge neeskundige hulp verleende. De autobus brandde geheel uit. INGEZONDEN. (Bulten verantwooraalijkheid der Redaotle.) OP NAAR DE OOSTERKERK! Woensdagavond a.s., aanvang acht uur, mannen en vrouwen, allen naar de Oosterkerk! 't Belooft een heerlijken avond te worden: een propaganda-avond voor de Ned. Chr. Radio-v ereeniging. Leiden geniet de eer, dat.de voor zitter van de vereeniging zelf naar hier komt om te spreken. Verzuimt niet deze eenige gelegen heid om te beluisteren, wat Mr. Van der Deure, die op radio-gebied thuis is, die zoo helder inziet, van welke enorme beteekenis de Omroep met den Bijbel wezen zal en er met al wat in hem is voor ijvert, aangaande dit hoo- ge belang u te zeggen heeft. De voorzitter van de Leidsche Chr. Radio-vereeniging zal openen en Ds. Meeter alhier zal een slotwoord spre ken Het koor „Halleluja" onder de be kwame leiding van Mej. Tilly Leening zal enkele uitgezochte nummers zin gen. 't Belooft wat moois te worden. Worde de Oosterkerk stampvol! Vrije toegang. Het bestuur der L. R. V. Leiden, 13 November 1928. UIT ONZE INDIEN. ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR EUROPEESCHE JONGELUI In een artikel over import van Eu- ropeesche arbeidskrachten constateert de Locomotief, dat die import zoowel kwantitatief als kwalitatief te wen schen overlaat. „Wij bepalen ons voor heden tot het particuliere bedrijfsleven; en vinden dan, dat dit vooral in de toekomst van deze omstandigheden nadeelen kan ondervinden. Doch belangrijker is dat hiervan de geheele Europeesche samenleving de gevolgen ondervindt. Wat er aan de uitzending van nieu we krachten uit Holland schort, is kieschheids- en kortheidshalve aldus te zeggen: de zeer goede uitzonderin gen van bepaalde firma's en lichamen daargelaten, krijgt men hier niet altijd krachten die men hebben moet. Even kort gezegd: Het verlangen om naai* Indië te gaan is in Nederland niet dermate algemeen dat men hier steeds de menschen krijgt, op wie men prijs stelt; en het maatschappelijk gevolg daarvan in Indië is, dat de terecht ge prezen en zeker verheugende verhoo ging van het niveau der Europeesche samenleving in Indië zich niet verder voortzet. De oorzaak ligt niet alleen daar, waar wij haar ietwat smalend immer vinden, namelijk in een zekeren onwil van de moederlandsche jongeling schap om zich in de tropen een loop baan te kiezen. De oorzaak ligt zeker ook in de voorwaarden, welke men hier soms aanbiedt, Men kan alle recht doen we dervaren aan de tegenwerping, dat te genwoordig te hooge eischen worden gesteld en dat de jonge menschen, die naar Indië komen, maar denken hier hun bedje gespreid te vinden doch dit doet niets p,f aan het feit, dat in derdaad in een deel van de particulie re bedrijfswereld de arbeidsvoorwaar den niet in orde zijn. Wij denken daarbij allerminst slechts aan het salaris. Wij denken aan de positie, die men jonge krachten uit Ne derland aanbiedt. Efi dan gaat de op timistische uitspaak, dat „wie maar weet de handen uit de mouwen te ste ken, hier altijd terecht komt" niet lan ger op. In een belangrijk deel van de particuliere bedrijfswereld zijn de sa larissen klein, maar bovendien ont breekt aan de posities elke zekerheid voor de toekomst. En dat is oorzaak, dat deze takken van het bedrijfsleven niet kunnen rekenen op een voorzie ning van behoorlijke Europeesche krachten. De particuliere spoorwegen, de sui ker-ind us trie, de petroleu primaatschap pijen en een aantal andere bedrijven bieden deze zekerheid van positie wel. Die geven matige tot zeer goede sala rissen; doch zij waarborgen bovendien dat, wie zijn plicht doet, goed vooruit komt en zij geven pensioen. Zoo behoort het; en zoo wordt de Europeesche samenleving van Indië gediend door een voortdurende aan vulling met goede en bekwame werk krachten, die tevens beschaafde en ontwikkelde menschen zijn. Op de beteekenis ook van dit laat ste kan niet genoeg gewezen worden. Maar er bestaat tevens een helaas nog zeer groot aantal maatschappijen, met name op het gebied der cultures, van den import, den handel, etc., waar men de jonge krachten in het geheel niet deze positie geeft. Bepalen wij ons een oogenblik tot de cultures van thee, uitzonderingen daargelaten, dat er niet alleen zeer bescheiden salarissen worden betaald maar dat er tevens geen zekerheid van pensioen bestaat. Dan toonen ons vol strekt vaststaande gegevens, dat bij zeer vele maatschappijen een wille keur mogelijk is, waaraan de jongste employé tot en met den administra teur onderworpen zijn. Voorbeelden ter toelichting kunnen in overvloed gegeven worden. De er gerlijke gevallen, waarin zelfs ad ministrateurs vlak voor hun verlof voordeeligheidshalve onslagen wer den, kent men; er zijn honderden an dere mogelijkheden en één voor één doen zij zich voor. Deze bedrijven bieden hun Europee- schen werkkrachten geen behoorlijke positie; zij kunnen op den duur geen behoorlijke menschen Pit Nederland krijgen en dit zou slechs hun eigen zaa;k zijn, indien niet de geheele sa menleving daarvan de gevolgen onder vond. Want helaas is de geleidelijke door dringende wetenschap, dat een helaas aanzienlijk getal groote en kleine par ticuliere maatschappijen van cultures handel en bedrijf aan Europeesche werkkrachten niet biedt, waar zij recht op hebben, namelijk een gewaar borgde positie bij geschiktheid, welke velen in Nederland voor een betrek king bij deze maatschappijen doet be danken. En gelijk hebben zij. Als wij nu weer lezen, dat het Land- bouwsyndicaat, ondanks 'n reeks van toezeggingen zelfs geen ontwerp heeft voor een pensioenregeling, als wij be denken, welke scherpe tegenstellingen er bestaan tusschen de omstandighe den bij de suiker-industrie eenerzijds, en dé hier genoemde groepen ander zijds dan betreuren wij de kortzich tigheid van 'n beteekenend aantal di recties in Nederland, die de arbeids voorwaarden hier beneden peil hou den". VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 12 Nov. Heden aangeko men aan den Rijksafslag 33 stoomtrei- lers, 1 logger en 13 drijfnetvaartuigen. Groote tong 2,15—2,30. middel 1.60 2,15, kleine tong 1,351,65 per K.G.; rog 1629, per 20 stuks; kabeljauw 38 —53 per 125 K.G.; vleet 0,60—3, leng 0,60—1,70, heilbot 1,50— 7.50, koolvisch 1,35—1,47, kreeft 1,75—2,75. steur 34, alles per stuk; tarbot 2775, griet 25 39, groote schol 3947, middel schol 37—44, zetschol 31—40, kleine schol 3,50—23, schar 7,50—15, tongschar 36 —51, pieterman poontjes 4,5025, gr. schelvisch 3547, middel schelvisch 24—35, kleinmiddel 10,50—22, kleine schelvisch 5—17, groote gull enl5,50— 20, kleine gullen 5,1011, wijting 3,20 8, makreel 27, alles per 50 K.G. Verder zijn aangevoerd: 208 kant jes volle haring 16,8017,60, 100 kant jes steurharing 13,20—13,90 per kantje; 2737 kantjes versche haring 3,406,10, 475 kantjes gezouten haring 3,503,70, per mand van 42 K.G.; 276 kisten ha ring 4,105,60 per 50 K.G. Van de treilloggers kwam heden aan den afslag de KW. 178 met 416 besomming. Van de IJmuider haringvloot kwam binnen de motorlogger Corn, de Boei Jr. IJM. 268 met 25 last pekelha ring. De besommingen der haringsche pen waren heden voor versche haring de loggers KW. 147 met 584, KW. 110 met 7,10, KW. 160 met 354, en de En- gelsche stoomdrifters met 86041&8. Van de versche haringvisscherij kwamen heden binnen' 1 logger en 10 Engelsche stoomdrifters met een aan voer van 3500 manden versche baring. Van de Katwijker haringvloot, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwamen heden in de haringhaven binnen de motorlog- gers: KW. 172 met G3 kantjes volle en 364 kantjes steurharing, KW. 79 met 255 volle en 204 kantjes steurharing. KW. 37 met 50 volle en 430 kantjes steurharing, KW. 33 met 132 volle en 463 kantjes stern-haring en de zeillog- gers KW. 74 met 17 volle en 360 kant jes steurharing, en KW. 167 met 124 volle en 320 kantjes steurharing. Heden kwamen aan den vischaf- slag 35 stoomtreilers. Door de groote vangsten der schepen konden niet meer dan 26 stoomtreilers voor de hal len vastmaken en moesten 9 schepen aan de Zuidzijde wachten. De motorvrachtlogger Dirk Job bracht hier van Yarmouth 300 tonnen en 600 kisten haring aan. Scheepstij dingen. LANDBOUW VOORUITZICHTEN. Eenige weken geleden keerde een der Surinaamsche planters, de heer Th. Waller, terug van een zakenreis naar Europa. De reis had o.m. en doel, om de op richting te bespreken van een flinke bacovendrogerij in de kolonie. De heer Waller was zoo gelukkig om het kapitaal willig te vinden voor deze Surinaamsche onderneming. Wat dat betreft, is er geen bezwaar om te beginnen. Nochtans aarzelt hij. Dit houdt verband met de vooral in Nederland gewijzigde opvattingen omtrent de Liberia koffie-cultuur in Suriname. Verdere uitbreiding van de cultuur wordt momenteel alleen gerechtvaar digd geacht, indien gegrond uitzicht bestaat op uitbreiding van het afzet gebied voor onze koffie. De proeven, die thans onder leiding van Dr. D. S. Fernandes genomen worden omtrent de bereiding van kof fie, openen het vooruitzicht, dat kleur, geur en smaak van de Liberia-koffie meer in overeenstemming kunnen ge bracht worden met die der meer ge wilde soorten. Indien deze proeven'een gunstig re sultaat opleveren, is er zeker goede kans op uitbreiding van het afzetge bied. Op dit oogenblik dient echter reke ning te worden gehouden met den bestaanden toestand, die voorloopig 'n krachtige uitbreiding der koffiecul tuur niet rechtvaardigt. En juist op die uitbreiding was ge rekend bij den opzet van het plan om een groote bacovendrogerij te stich ten. Bij een uitbreidende koffiecul tuur heeft men hulpschaduw noodig en daarvoor zou bacoven uitstekend kunnen gebruikt worden. Men zoü dus kunnen rekenen op een overvloedige productie daarvan en geregelde leve ring der vruchten voor billijke prijzen aan de drogerij. De heer Waller had zich een inkoop prijs gedacht van 39—35 cent voor een gemiddelden tros vruchten. Het loont echter niet om voor dien prijs de baco ve als hoofdcultuur te verbouwen, zoo dat de fabriek geen eigen aanplant van uitsluitend bacove kan onderhouden. Nu een verdere krachtige uitbrei ding der koffie-aanplantingen twijfel achtig is geworden, vervalt feitelijk de voornaamste basis waarop gerèkend was in het plan tot oprichting der dro gerij. De heer Waller meent dus voor eerst een afwachtende houding te moe ten aannemen, zonder echter het plan los te laten. De gouverneur, die nu de bodemge steldheid in Oost en West uit eigen aanschouwing kent, schijnt de aan plant van Robusta alleszins de over weging waard te achten. De heer Waller bleek ook ten op zichte van bet verbouwen van cas save niet optimistisch gestemd te zijn. m - HOLLAND—AMERIKA-LIJN. LOCHGOIL, Vancr. n. Rott, via Liver pool, 10 Z.W. v. Valentia. SPAARNDAM, Rottm. N. Orleans, 11 Z.W. van Niton. EDAM, N. Orleans n. Rott., 12 v. Co- run a. VOJLENDAM, Rott. n. N. York, 11 van Southampton. BEEMSTERD1JK, 11 v. Quebec naar Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. BILLITON, thuisr., 10 te Dar es Sa laam. KLIPFONTEIN, thuisr., 11 te Rott RIETFONTEIN, thuisr., 11 v. Durban. NUKERK, uitr., 10 v. Kaapstad. MEL1SKERK, 12 v. Rott. te Hamburg. SPRINGFONTEIN, uitr., 10 v. Mozam bique. JAGERSFONTEIN, 12 v. Amst. naar Antwerpen. RIJPERKERK, uitr., 11 te Port Natal. VECHTDIJK, thuisr., p. 10 Perim. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. CERES, 12 v. Amst. n. Hanburg. KILSTROOM, uitr., 11 O. v. Niton. REGGESTROOtM, 12 v. Hamburg te Amsterdam. EEMSTROOM, uitr., 7 v. Sberbro. TEXEL, 11 v. Hamb. te Aarhuus. AURORA, uitr., 10 v. Gibraltar naar Freetown. DRECHTERLAND, uitr., 10 te Dakar. DRECHTSTROOMuitr., p. 11 Fini- sterre. GROT I US, uitr., 10 v. Las Palm as. HELDER, thuisr., vertr. 15 v. Duala. RIJNLAND, thuisr., p. 12 Finisterre. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DELFLAND, uitr., 11 v. Lissabon. AMSTELLAND, thuisr., 11 te Amst. ORANIA, uitr., 10 te B.-Ayres. SALLAND, uitr., p. 10 Fern. Nor. ZAANLAND, thuisr., 11 v. Montevideo ZEELANDIA, thuisr., 11 v. Las Palmas MONTPERLAND, 12 v. B. Ayres te Am sterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MEN ADO, uitr., p. 12 Perim. MODJOKERTO, uitr., p. 12 Ouessant. KOTA RADJA thuisr., p. 11 Sagres. MODJOKERTO, uitr„ p. 11 Dover. 1NDRAPOERA uitr., p. 11 Kaap del Armi. TAMBORA uitr., tl v. Colombo. TJERIMAL, thuisr., 11 v. Pt. Said. DELI, uitr., p. 11 Gibraltar. PATRLA thuisr., 12 V. Sabang. TAPANOEU, uitr„ p. 12 Ouessant. STOOMVAART MIJ. .NEDERLAND' P. C HOOFT, uitr., pc 10 Perim. KAMBANGAN, uitr, 11 v. Antw. MiADÜERA thuisr., H te Amst. PRINS DER NEDl, thuisr^ 11 RIOUW, thuisr., n te Amst. SI^QKEP, Ttijr, 12 v. ümuiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6