Lederhandel „De Centrale' JONGEN3-KLEEQ8NG DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 7815 uur. Wijk- febouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het bestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Nov. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. Dinsdag 13 en Donderdag 22 Nov., 'g av. acht uur. Klein-Auditorium: Le zing dr. H. Schokking. over: „Theoso- phie". 13, 14 en 15 November, 's av. 8 uur. Stadsgehoorzaal: Filmavonden „Me- lawan Gelap". Woensdag 14 Nov., 's av. acht uur. Oos ter kerk: Samenkomst Ned. Clir. Radiovereen. Woensdag 15 Nov., 's av. acht uur. Hooigrachtkerk: Lezing ds. Lauwers, ond.: ,.Uit Rome uitgeleid Vijftien jaar later". Donderdag 15 Nov., 's av. acht uur. Nutszaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spreker: ds. Van Maanen. Donderdag 15 Nov., 's av. 1% uur. „Prediker": Spreker ds. J. P. Pauwe. Vrijdag 16 Nov. 's av. acht uur. Sk. 'r-choorzaal: F trvonJ. kkig 10- ig bestaan Leidsche Bur gerwacht. Dinsdag 20 Nov., 's av. acht uur. Foyer Stadsgehoorzaal: Lezing Ned. Chr. Reisver. over „Indië". Vrijdag 22 Nov., 's av. acht uur. 't Nut van 't Algemeen: Lezing met lichtbeelden Geref. Vereen. voor Drankbestrijding. Sassenheim. Vrijdag 16 Nov., 's av. 734 uur. Geref. Kerk: ds. H. Knoop, van R'dam. Lezing voor Patrimonium. RECLAME. Kretschmar, voorzitt-ci- van den Raad van Commissarissen der Nederland- sehe Spoorwegen, gegeven in Econo mische Statistische Berichten van 23 Aug. 1922: „Ware de H.IJ.S.M. gebleven binnen haar oude grenzen, de lijn Amsterdam Rotterdam, dan zou zij waarschijn lijk een der rijkste Maatschappijen van Europa zijn". Het is daarom in dubbele rr^ate met alle recht en billijkheid in strijd, dat* de groote baten dezer lijn door de Ne- derlandsch ©Spoorwegen zonder meer worden geïncasseerd en de lasten voor een zoo belangrijk deel zonder meer op de schouders van het publiek, hetwelk den overweg moet passeeren, worden afgewenteld. De mogelijkheid, dat door de Nederlandsche Spoorwe gen het wegverkeer geheel kan wor den stopgezet, indien deze nog meer treinen laten rijden, wil de Kamer voorloopig nog uitschakelen, al wil zij er op wijzen, dat ten aanzien van de scheepvaart door den Rijn deze theo retische mogelijkheid reeds practisch verwezenlijking heeft gevonden, door dat er dagen zijn, waarop tusschen 6.45 v.m. en 8.09 uur n.m. de spoor wegbrug aan de Vink permanent ge sloten is. Wel worden, naar de Kamer meent te weten, door de Nederland sche Spoorwegen maatregelen over wogen, om de doorvaartmogelijkheid iets te verbeteren, maar dergelijke in cidenteel© kleine verbeteringen geven voor het probleem in het algemeen geen bevredigende oplossing. Het wegverkeer behoort ten deze niet afhankelijk te zijn van „gunsten" van de Nederlandsche Spoorwegen, maar verlangt terecht van overheids wege rechtmatige bescherming en een regeling, welke aan de belangen van alle partijen recht laat wedervaren. De Kamer heeft bij dit alles zeer wel gerealiseerd, dat de Nederlandsche Staat 49 34 millioen van de aandeelen der Nederlandsche Spoorwegen in be zit heeft tegen 4034 millioen in andere handen en ook, dat de Staat een rente van 5 pCt. over het aandeelenkapitaal heeft gegarandeerd. De veronderstelling, dat Uwe Excel lentie in verband met de mogelijkheid, dat alsdan minder dan 5 pCt. zou wor den uitgekeerd, een toestand zou wil len. handhaven, welke zoozeer in strijd is met recht en billijkheid, acht de Kamer dermate ongegrond, dat zij de ze veronderstelling slechts geeft om haar tegelijk met alle kracht te kun nen tegenspreken. De Kamer spreekt dan ook de hoop uit, dat het Uwe Excellentie spoedig móge gelukken, aan de zoo onbillijk geregelde toestanden een einde te ma ken, door op de reeds boven aangege ven wijze t© bewerkstelligen, dat de Nederlandsche Spoorwegen van over heidswege verplicht worden daad werkelijk er toe mede te werken, dat de door haar veroorzaakte schade en hinder worde weggenomen of tot re delijke proporties teruggebacht. CRYOGEEN LABORATORIUM. De beroemde Fransche natuurkun dige prof. Becquer'el, uit Parijs, wordt Zaterdag hier ter stede verwacht, teneinde in het cryógeen laboratorium in samenwerking met prof. dr. ,W. J. de Haas zijn onderzoekingen over optisch-magnetische eigenschappen van xenotiemkristallen bij lage tem peraturen voort te zetten. Prof. Becquerel denkt tot eind dezer maand te Leiden te blijven. AMBTSAANVAARDING. Dr. J. M. Buffin, leeraar aan het Gymnasium alhier, vanwege het Leidsch Universiteitsfonds benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de nieuwere Fransche Letterkunde aan de Universiteit alhier, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een redè op Woensdag 19 Dec. a.s. des namiddags 2 uur in het Groot Audito rium der Universiteit. GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal gehouden wor den op Maandag 19 November a.s. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn; terugontvangen in de 2e helft der maand October 1928. Brieven Binnenland. Bagijnenhof 30179, Delft Berg, W. v. d.,; Rotterdam Boersma, J.. Amsterdam Burgemeester, Haar lem Centraal Bureau v. Rijvaar digheidsbewijzen, 's-Gravenhage Directie N.Z.H.Tram, Haarlem Gem. Bureau voor veri-ficatie. Alk maar Hamburger, Maison, Leiden „Kinderkleed ng", Amsterdam Martin, Gerard, Den Haag Muller, R S B Niemeijer, T. H., Groningen Obreen, Hilversum Os van Zeist, mej. E., Rotterdam Pollman, mej., Haag Putten, J. v. d., IJmuiden Rijn, P. B. A. van, Den Haag Strafgevangenis No. 333, Den Haag Trel, mej., Den Haag Zeepfabriek „De Duif", Den Dolder Zegeling, mej. Wieske, Eunen bij Tiel Verha gen, H. T. N., Breda. Briefkaarten Binnenland. Berkhout, L., Haag Born, H., Am sterdam Graaf. G. de, Rotterdam Hoogeveen, J., Leiden Hulsekamp, mej. T., Amsterdam (2 stuks) Kees man, J., Koot, J. G., Den Haag Lee, N. M. v. d., Den Haag Lens, mevr., Amsterdam Mandele, K. E. v. d., Amsterdam Puister, maj. Tr., Haarlem Schout, J„ Roe- lcfarendsveen Reerink, P., Haag Wijk Pijnacker, A. v.. Pioenstraat 21. Brieven Buitenland. Chrstoph Kurt, Dupuis, M. Th., Paris Hollandsche Kolonie, Roubaux Lion, P., Brussel Ro- manoski, Karl, Bocholt. Briefkaarten Buitenland. Beskmann, Bremen Frederiks, Jo., Lourdes. Drie briefkaarten zonder adres. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand October 1928. 2697 British Holland Coal Ey., Van der Wërfstraat 4. 2652 Centrum Garage, Nieuwstraat 33—35. 1630 L. M. Heenput, Oegstg.laan 16. 2699 C. A. van Dorp, Stationsweg 45. 820 C. Eeltjes, Haagweg 78 d. 384 S. J. van Egmond, Haarlemmer straat 89. 1327 S. Erkelens, Meidoornstr. 45. 65 H. T. v. Gelder Jansen, Noord einde 51. 245 G. Hendriks en Zn., Morsch- weg 114a. 2691 Th. Juffermans, Levendaal 29. 2696 Dames van Kaathoven, Apothe- kersdijk 22. 1455 G. H. Ivleinhans, Pieter de la Courtstraat 22. 651 J. Meiman, Heerenstraat 7. 2693 L. Menken, Levendaal 98. 2698 L. M. J. Redelé, Noordeinde 27. 689 J. Rijnbende, Rijnsburgerw. 175. 1051 Jac. Rijnbende, Rijnsburgerw. 175 2694 H. C. Smit, Pelikaanstraat 6a. 335 H. A. M. Staats, Haarlemmer weg 70. 2694 Prof. Dr. M. W. de Visser, Plant soen 97. 2158 R. de Wilde, Julianastraat 11, 2092 F.°C.gSH? Zuurdeeg, H. Rijndijk F 177, Zoeterwoude. De 19-jarige S. viel gistermiddag op de Maresingel met zijn rijwiel, doordat hij slipte. Hij kreeg een stuk ijzer, dat hij op den schouder droeg, tegen het linkerscheenbeen, waardoor dit verwond werd. Na in het Ac. Ziekenhuis verbonden to zijn werd hij per brancard naar zijn woning in de Van der Wërfstraat ver voerd. BINNENLAND. NED. BOND VAN J.-V. OP G. G. De Nederlandsche Bond van Jonge- linsgvereenigingen op Gereformeerden grondslag mag zich in een gestadigen groei blijven verheugen. De bondsse- cretaris publiceert in het laatst ver schenen nommer van het Geref. Jon gelingsblad van 7 vereenigingen, die zich als bondslid hebben doen inschrij ven, n.l. te Amsterdam. Rhenen, Vroomshoop, Stavoren, Oosterhaule, Langeslag en IJsselmuiden. PERSJUBILEUM. Op morgen bestaat de „Nieuwe Apel- doornsche Courant" 25 jaar, in ver band waarmede een jubileumnummer is verschenen, dat tot een omvangrijk boekdeel van een kleine tweehonderd kwartopagina's is uitgegroeid. Vermeldenswaard is, dat het door vele foto's verluchte boek geheel op de eigen rotatiepers werd gedrukt. Behalve een zeer uitgebreid adver tentiegedeelte. bevat het nuifimer tal van bijdragen, "welke in een min of meer verwijderd verband staan met 't jubileerend blad of met Apeldoorn. De Aberson-keten, de ambtsketen van den rector-magnificus der Landbouur hoogeschool, werd na de eere-promotie van Prof. J. A. Aberson, ter eere van dezen scheidenden hoogleeraar, te Wageningen aangeboden. Interessant vooral is de bijdrage van den heer J. F. Wegener, directeur der „N. A. C.", die zelf zijn blad heeft op gericht en het gemaakt heeft tot wat het thans is en nu vertelt van al de wederwaardigheden bij die oprichting en ook in later jaren ondervonden, van al de ups en downs, totdat de courant van weekblad 'n dagblad was gewor den, dat op gezonde basis steunde. Bijzondere belangstelling bij de le zers zullen verder ook wel vinden de bijdragen, waarin hun verteld wordt, van het dagelijksch leven aan de cou rant, van al hetgeen ermee gebeurt, voor zij bij den abonné in de brieven bus belandt. RECLAME. DE VACCINATIE. In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke be palingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van'll Febr. 1928, zegt de minister van arbeid, handel en nij verheid, dat het in het voorloopig ver slag aangevoerde hem geen aanleiding geeft zijnerzijds het initiatief te ne men tot verlenging van den termijn. In het 3e kwartaal van 1923 zijn twee gevallen van encephalitis ter kennis van het Staatstoezicht gekomen; in het vierde kwartaal werden tot dus ver 2 gevallen ter kennis van 't Staats toezicht gebracht. Of de regeering te eeniger tijd al- geheele opheffing van den vaccinatie- dwang zal moeten overwegen, kan thans bezwaarlijk gezegd worden. Het rapport van de encephalitiscojn- missie is niet een samenvatting van conclusies of resultaten waartoe zij gekomen is, maar een mededeeling van den stand harer werkzaamheden. Daarom acht de commissie het voor publicatie niet geschikt. De minister kan dit standpunt verstaan. Echter zullen de feitelijke gegevens, die erin zijn opgenomen, gepubliceerd worden, zoodra ze op grond van omstandig on derzoek worden aangenomen. BUITENLAND. HET S.S. „VESTRIS" GEZONKEN. Verschillende schepen te hulp geijld. Te New York werd bericht ontvangen, dat het stoomschip „Vestris", metende 10.000 ton, zich 100 mijlen voor de kust van Virginia, bij zware zee in grooten nood bevond. De passagiers moesten van de reddingsbooten gebruik maken, aange zien het schip reeds naar een zijde over helde. Van alle kanten begaven z'icb sche pen naar de plaats des onheils om hulp te bieden. De „Vestris", een Britsch schip, was op weg van New York naar Rio de Janeiro. Behalve de bemanning bevonden zich 62 passagiers 1ste klas, 19 passagiers ?de klas en 4if passagiers 3de klas aan boord. Het Amerikaansch departement van marine te Washington gaf den opperbe velhebber der vloot opdracht, alles in het werk te stellen, om het schip tijdig te be i-eiken. Vier torpedojagers en 6 patrouille booten begaven zich naar de plaats van de ramp. Het Engelsche s,s. „Newton" en het Ja- pansche s.s. „Ohio Maru" snelden even eens te hulp. Het Duitsche s.s. „Berlin", dat zich op een afstand van 180 mijlen van de „Vestris" bevond, veranderde van koers en hoopte het in nood verkeerende schip gisteravond om 10 uur te bereiken. Alleen de kapitein, een deel van de be manning en eenige passagiers bleven aan vankelijk nog aan boord. De „Vestris" zond gistermorgen nood seinen uit, die door' de Amerikaansche radiostations worden opgevangen. Daar de positie van het stoomschip niet geheel ze ker kon worden opgegeven, werden ver schillende radiostations met peilingen be last om de" juiste positie aan te geven. Verschillende schepen o.a. het Engelsche stoomschip „Corwin het Duitsche stoom- Haarlemmerstraat 74. „Voordeelig schip „Berlin" en het Japansche stoom schip „Ohio Maru", die de noodsignalen hadden opgevangen, snelden te hulp. Om 12.25 uur Amerikaansche tijd be richtte de marconist van de „Vestris", dat de „Ohio Maru" het schip had bereikt en in de buurt bleef om de passagiers, die zich in de reddingsboóten hadden begeven, op te nemen. Nadat ook de bemanning door de „Ohio Maru" aan boord was ge nomen, zonk het schip. De oorzaak van het ongeluk is onbe kend. Alle opvarenden gered. Een radiobericht van het s.s. „Davis" bevestigt eveneens, dat het s.s. „Vestris" gezonken is. Alle opvarenden, ook de marconist, hebben tijdig het schip kun nen verlaten. Het aantal opvarenden bedroeg in to taal waarschijnlijk ongeveer 350. HET DUITSCHE METAALCONFLICT. Stegerwald in den Rijksdag In den Duitschen Rijksdag begon giste ren met een rede van den rijksminister van arbeid het groot debat over het con flict in de ijzerindustrie. Door bijna alle partijen waren interpel laties ingediend. Afgevaardigde Stegerwald (Centrum) gaf een uitvoerige toelichting bij de in terpellatie van het Centrum, waarin aan de rijksregeering de vraag gesteld wordt, welke maatregelen zij denkt te nemen, om het door het optreden der werkgevers bedreigde arbitrage-systeem te handha ven, den arbeidsvrede te herstellen en de schade, welke uit dit conflict voor heel de Duitsche industrie ontstaat, af te wenden. Het is een ondragelijke toestand, zeide spreker, dat belanghebbenden, die van meening "zijn, dat de arbitrale uitspraak niet rechtsgeldig is op grond van die meening een zoo geweldig arbeidsconflict kunnen ontketenen. Men had moeten trachten een regeling te treffen, waarbij, in afwachting van de beslissing in dezen rechtsstrijd, de oude loonen zouden worden betaald, met dien verstande, dat eventueel de rest met te rugwerkende kracht zou worden bijbe taald, als de beslissing gevallen was. De werkgevers hebben een jaar geleden in een circulaire aangekondigd, dat zij bij de eerste gelegenheid den strijd zouden uitvechten. Tot dat doel hebben zij een strijdfonds van 5U millioen bijeengebracht (geroep: hoort, hoortb Voor dezen strijd heeft echter de werk- geversgroep een slecht tijdstip en een on gunstig© positie uitgekozen, want in de Noord-West Duitsche ijzerindustrie zijn de loonen al heel slecht en de winsten der industrieelen zeer groot. En niet alleen wat hun loon, ook wat hun andere arbeidsvoorwaarden betreft, zijn de arbeiders van de Noord-West Duit sche ijzerindustrie in ongunstiger conditie dan de overige arbeiders. Toen in 1927, dus 25 jaar later dan in Engeland, ook in deze industrie de 8 uren arbeidsdag zou worden ingevoerd, was het antwoord der werkgevers het stichten van een strijdfonds van 50 millioen. De nood zakelijkheid van wijziging van het arbi trage-systeem wordt door allen erkend, afschaffing er van hebben echter zelfs de werkgevers op de conferentie bij den mi nister van arbeid niet durven eischen. DE TROONSBESTIJGING IN JAPAN. Indrukwekkende plechtigheden. Over'de troonsbestijging van den keizer van Japan worden uit Tokio thans eenige nadere bijzonderheden, gemeld. De journalisten, die voor het eerst in de geschiedenis bij dit soort plechtigheden werden toegelaten, waren buiten de Kei- Radio-Pro gramma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. K. R. O. 5.30 Dinermuziek. 6.30 Duitsche les. 7.Cursus in kerklatijn. 8.Rede van den heer H. Brouwer, voorzitter van den Utrechtschen Diocesanen Werkliedenbond, over: „Waarin onze kracht ge legen is". N. C. R. V. 8.30 Rede van Ds. K. H. Wallien, Ev. Luth. predikant te Weesp. Het onderwerpzal nader bekend gemaakt worden. Met medewerking van de Chr. Harmonie „Soli Deo Gloria" te Weesp. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Vooravondconcert. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert 7.15 Engelsche les. - J 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Boekenhalfuurtje. 8.35 Tooneel. 10.Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7i>0 Concert. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Causerie. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Militair orkest. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 7.20 Landbouwberichten. 8.06 Koersen en berichten. 8.20 Causerie. 8.35 Concert. Koor en orkest. In de pauze persberichten. RECLAME. IN M- v.£ C^etl BETER ZIE DE ETALAGES. zerspoort opgesteld, direct tegenover den troon. Voor deze poort zagen zij op den voor grond de tempelhof. Vier rijen banieren leidden den blik langs een avenue van kleuren naar de breede trappen van een tempelachtig gebouw aan het Noordeinde van den tempelhof. De banieren waren van purper, scharla ken en goudbrokaat. Vóór de banieren wa ren twee dubbele rijen gardesoldaten op gesteld in antieke uniformen, vervaar digd uit kostbare stoffen in sprekende kleuren. Allen droegen zwaarden, met goud gemonteerd. Door de Zonnepoort in den Oostmuur en de Maanpoort in den Westmuur trok een onafgebroken stroom van dignitaris sen, meest in zwart en goud. Langs de hooge veranda van de Troons bestijgingshal trokken dan degenen, die het voorrecht hadden, onder hetzelfde dak te mogen staan als de keizer zelf. Hier waren de prinsen, vreemde gedelegeerden en alle Japanners, die het grootlint van één der verschillende ridderorden bezit ten, waarmee de hoogste diensten in den staat worden beloond. Al deze hooggeplaatsten trokken in stil te voort en het eenige blijk van organisa tie werd gegeven door een hofmaarschalk die nu en dan zijn hand omhoog hief. Aller oogen waren naar de Troonsbe stijgingshal gericht. De hal was slechts met zijden versieringen in strengen stijl getooid. Een waarschuwende kreet kondigde de komst van 'den keizer aan. Al de gasten maakten een diepe buiging. De keizer, die op .rijn_troon had plaats ge nomen, stond op, een soort priesterstaf in de hand. Na een oogenbbk van diepe stilte, daal de baron Tanaka, de premier, die bij dei troon gestaan had, langzaam de 19 tred< van de hal af en bleef staan op den grom een eenzame figuur, vertegenwoordigei het volk van Japan, dat de keizer i UMSfjfBOk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2