Ipurol RECLAME, LEIDERDORP. Zooals wel bekend is, wordt er bij de bestelling der briefpoöt wel eens veel hin der en vertraging ondervonden, doordat aan de meeste woningen geen brievenbus en geen huisbel aanwezig is. Het zou daarom zeer op prijs zijn te stellen, dat de ingezetenen ertoe zouden willen mede werken om op van de straatzijde gemak kelijk teb ©reiken plaatsen huisbrieven bussen voor elk perceel of elk afzonderlijk bewoond perceelgedeelte aan te brengen. Bij boerderijen en woningen met erf en voortuin zou de bus bij voorkeur aan den ingang van het erf, bij het tuinhek, boven aan den dijk enzf zijn aan te brengen. Bij verschillende winkeliers ter dezer plaatse is dit verzoek voor d© ramen op gehangen namens het gemeentebestuur dezer gemeente. Het is te hopen, dat aan dit verzoek zal worden voldaan. A-s. Woennsdagavond om 7 uur zal Ds. H. Mondt in de Ned. Herv. kerk een bijbellezing houden. .U '-L èfe OUDH WETERING. De tijdens de dankstond voor het ge was gehouden oogstcollecte in de G©ref. Kerk alhier heeft de mooie som opge bracht van 392JÏ3. De Zendingsflim der Geref. Kerken (Java-Soembafilm) komt alhier op 6 De cember jls. De IJsclub „Alkemade" vergaderde onder voorzitterschap van den heer P. du Pau in Café Kl©in. De voorzitter riep alle leden een hartelijk welkom toe en hóópte, dat deze vergadering zou mogen leiden tot een steeds hoogere bloei der vereeni- ging, temeer daar de vereeniging zich ten doel stelt de minder bedeelde inwoners in den winter behulpzaam te zijn. De notulen werden na een bijzonder woord van hulde aan den secretaris den heer P. de Jeu, on veranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester den heer De Vette bleek, dat in den afge- loopen winter 176 aan arbeidsloon is uit gekeerd. Het batig saldo bedraagt ƒ415.13. De rekening en bescheiden werden door ,een commissie nagezien en in orde bevon den. Als baancommissie werd in plaats van den heer A. Schoenmaker, die naar Aalsmeer vertrokken is, benoemd de heer J. van Dam. Hierna sluiting. l ••'JJ:., tfefcj RIJNSBURG. Afscheid Ds. J. L. de Vries. In een stampvol kerkgebouw nam gis termiddag te 2.30 uur Ds. J. L. de Vries predikant bij de Chr. Geref. Kerk, di© het beroep naar Bussum aangenomen heeft, afscheid van zijn gemeente alhier. Aan het begin van de godsdienstoefe ning werd gezongen Ps. 108 7. Gelezen wdrd Rom. 8 2839. Daarna werd gezon gen Ps. 27:7. In zijn voorafspraak wees Ds. de Vries er op, dat deze afscheidsure door hem niet is begeerd. Het was de begeerte en het heimwee van spr.'s hart om Jezus te pre diken in deze gemeente. Maar de roeping kwam en het was Gods wil dat spr. er aan gehoorzaam was. En wat God doet, is wel gedaan. Zijn wil geschiede. God zal niet laten varen het werk Zijner handen. De band dien God gelegd heeft, zal niet ge broken worden. Nadat Z.Eerw. vervolgens voorgegaan was in gebed en gezongen was Ps. 564, 5 en 6, maakte spr. als zijn tekst bekend Rom. 8 35a: „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus?" Spr. ving daarna zijn predikatie aan met te wijzen op de groote schoonheid van het hoofdstuk waaraan de tekst is ontleerid. Het is het hoofdstuk van de kracht, het is een anker voor het scheepje der ziel, een prachtig panorama voor den hemelreizi- ger. De heerlijkheid die den Christen ten deel valt wordt er in getoond en aan het eind van het hoofdstuk ziet Paulus den Christus in zijn groote liefde. Wie zal ons daarvan scheiden? Wij zijn er aan verbon den met eeuwige banden. Deze gedachte wil spr. nader uitwerken ©n naar aanleiding daarvan spreken over: De oorsprong, de worsteling, de vreugde en de dank van Christus' liefde. Liefde weeft zich als een blauw snoer in het kleed van het leven. Maar niemand kan meer de jubel der liefde zingen dan het kind van God. Paulus kan jubelen: Wie kan ons scheiden van de liefde van Christus? Wij hebben Hem lief omdat hij ons eerst heeft liefgehad. Paulus spreekt tier evenwel niet van onze liefde tot Christus, maar van de liefde van Christus tot ons. Deze liefde is een onbegrijpelijk wonder. Christus lijdend voor ons met on eindige liefde. Hij, de Heilige, zoekt het onheilige, Hij kwam om Gods wet te vol brengen voor de wetsovertreders. Zijn heele leven stond in het teeken van het o^er. Hij overwon echter dood en hel en zag den strijd bekronen met gaven tot der men- schen troost. Dat evangelie heeft spr. ge durende 10 jaren mogen brengen: Jezus, Uw verzoenend sterven is het rustpunt van mijn hart. Dit evangelie heeft spr. ge brekkig gebracht, maar toch heeft het hier wonderen gedaan. Er is een eeuwige band gelegd tusschen Christus en Zijn ge meente. Het woord van den Apostel openbaart ons worsteling. Het volk van Christus heeft vervolging en verdrukking te lijden en honger en het zwaard. Niet alleen de Romeinen hadden dit te verduren, maa: ook wij, hoe meer wij komen tot het einde der dingen. Er wordt zooveel verdrukking in stilte geleden- Maar de satan die alles probeert om ons te scheiden van Christus zal nooit de levensband met Christus kun nen t-»rAicAnPat ja ook 01.2e troost in deze afscheidsure. God heeft eeuwig© banden gelegd die niet gebroken zullen worden. Deze gedachte mag ons opwekken tot vreugde. Wel vaak hooren wij de toon der droefheid omdat er vele bange vragen zijn, maar de oplossing van alle vragen ligt in de eeuwige banden met Jezus Christus. God leidt zijn volk in het lijden, opdat het aan zichzelf ontdekt worde. Het lijden loutert het kind van God. Het leert daardoor Christus zien. En daarom mo gen wij groote vreugde bedrijven. Nadat vervolgens gezongen -vas Ps. 68 2 ging spr. verder met te zeggen, dat als Paulus spreekt: Wie zal ons scheiden, met dat ons bedoeld worden niet vele rijken en edelen, maar zondaren. Jezus is geko men voor hen die belijden dat ze zondaren zijn, voor dezulken die verslagen zijn Over hunne zonden, zoodat ze Jezus van noode hebben. De droeiheid naar God werkt een onberouwelijke bekeering tot zaligheid. Kom dan en neem van het water des le vens om niet. Zoo legt spr. dan met het woord: Wie kan ons scheiden van de liefde van Chris tus, zijn bediening neer. God was het, die spr. hier bracht en graag had hij hier ge bleven. Hoe vele mooie oogenblikken heeft hij in deze gemeente niet beleefd. Geluk kige jaren liggen achter hem. Thans is het scheidingsuur aangebroken dat spr. echter niet weemoedig wil maken. Hij dankt de gemeente voor al haar lief de, en wenscht haar toe: Vaar eeuwig well Spr. richt zich daarna achtereen volgens tot den kerkeraad, de leden dankende voor de liefde en goedheid steeds van hen on dervonden; tot den koster, die hem steeds tot grooten steun is geweest, waarvoor hij hartelijk dankzegt; tot den organist, hem dankende voor het mooie spel waarmee hij steeds den dienst heeft opgeluisterd; tot zijn jonge vrienden en vriendinnen catechisanten, leden van jeugdvereenigin- gen; tot bestuursleden van de Zondags school „Andreas"; tot het personeel bij het Chr. onderwijs; tot allen die op eeni- gerlei wijze Irbeid verrichtten in Gods Koninkrijk; tot Burgemeester en Wethou ders van Rijnsburg, die hij dankt voor de sympathie steeds van hen ondervonden en toewenscht wijsheid en kloek verstand in het burgerlijk bestuur der gemeente; tot collega's van andere Kerken en ten slotte tot zijn vele vrienden in de Geref. en Herv. Kerk. Spr. besluit met den wensch uit te spreken, dat zeer velen in de gemeente van Rijnsburg, ook uit de burgerlijke gemeente elkander daarboven zullen wederzien. Nadat spr. vervolgens voorgegaan was in dankgebed, sprak de heer G. van Delft namens kerkeraad en gemeente» Spr. dankte Ds. de Vries voor de groote liefde waarmede hij de leden der gemeente altijd heeft bijgestaan. Ook Mevr. de Vries dankt spr. hartelijk voor haar medeleven en hij wenscht het geheele gezin toe Gods sterkte in de gemeente van Bussum. De gemeente zong haar scheidende lee- raar toe Ps. 1214. Daarna sprak nog de heer Overduin na mens de classis Den Haag van Chr. Ge ref. Kerken, die Ds. de Vries dankte voor al het werk, dat hij voor de classis heeft verricht en hem in zijn nieuwen werk kring Gods besten, zegen toewenschte. Spr. verzocht de gemeente den scheidenden leeraar toe te zingen Ps. 134 3. Ds. de Vries dankte de sprekers met een enkel woord. Als nazang werd gezon gen Ps. 116 1. SASSENHEIM. Patrimonium. Naar wij vernemen zal Vrijdag 16 No vember des avonds te 7% uur in de Geref. Kerk voor Patrimonium optreden Ds. H. Knoop van Rotterdam (Delfshaven). Ds. Knoop is hier als gevierd spreker bekend. Ook Patrimonium verdient de be langstelling van allen. Daarom wordt de Geref. kerk natuurlijk a.s. Vrijdag tot de laatste plaats bezet. WOUBRUGGE. Mej. van der Laan alhier ontving de zer dagen van familie uit Amerika een zestal brieven en kaarten, waarop stond „via German Airship" of „Air mail via Graf Zeppelin". Iedere brief ko3tte aan port in Hollandsch geld 2 62>$ en de kaarten 1.32 tezamen dus ƒ10.55 aan port. Alle brieven en kaarten waren be plakt met bijzondere en historische jubi leum-postzegels. Aan de graanmalerij van de heeren G. Bouthoorn en Zn. is de petroleum-mo tor van 16 P.K., in 1911 daar geplaatst, thans vervangen door een electromotor van 25 P.K.; voorwaar een uitnemende verbetering. Burg. Stand. Geboren: Gornelis Ge- rardus, zv. H. van der Star en C. M. Baas. Ondertrouwd: P. Stappen en A. de Boer. Op de gehouden veiling werden aan gevoerd 21 partijen. Prijs kipeieren 10.50 11.60, eendeneieren 7.507.70, boter ƒ1.96—2.30 per K.G. Handel vlug. RECLAME. Ruwe Huid Schrale Lippen Doom 30-60 ca 90 a. Tube 80 o. Bq Apoüt. ca Drogitua GEMENGD NIEUWS. Het wilde dier uit en in zijn element. Dat de wilde-beesten-dressuur niet zonder gevaar is, heeft Zaterdagavond de beken de leeuwentemmer Petersen, die in het Circus Strassburger, dat thans voorstellin gen geeft op het Alexanderveld in Den Haag optreedt, ondervonden. Een stampvolle tent had eerst van de dierendressuur genoten(?) en kort daarop van d© entrée van veertien leeuwen, on der leiding van den dompteur Petersen. Deze zonen en dochteren der wildernis zijn meestal nogal toegankelijk voor de straf fe leiding van den meester, die de meest krasse staaltjes met hen uithaalt, tot worstelpartijen met enkelen der grootste exemplaren toe, die als schoothondjes met zich laten sollen. Zaterdagavond hadden twee mannetjes leeuwen blijkbaar een slechte bui en zij wenschten niet aan de wenken van hun gebieder gevolg te geven. Een der beesten, een kolossale knaap uit Afrika's onge naakbare binnenlanden, die vroeger ook al eens moeilijkheden had veroorzaakt, was bijzonder balsturig en wild© steeds op den leeuwentemmer afkomen met min der goede bedoelingen. Een tweede leeuw sloot zich bij hem aan. De temmer, een zeer koelbloedig man, di© gewend is voor heete vuren te staan moest met vorken en andere apparaten de twee leeuwen van zich af houden, terwijl de overige goed moedig toekeken alsof hun het geheele ge val niets aanging. Op een gegeven oogen- blik slaagde het meest opstandige dier er echter in Petersen te naderen. De leeuw beet hem stevig in de rechter hand. Het zien en de reuk van het bloed, dat uit de wonde stroomde, werkte aan stekelijk op de overige dieren, en het zou er voor den leeuwentemmer kwaad heb ben uitgezien als hij op dit momént zijn kalmte had verloren. Hij beheerschte zich echter en loste een paar schoten die den schrik er in brachten. Met assistentie van het overige circuspersoneel dat van buiten af door de tralies hulp bood door met sta ven en vorken de andere leeuwen af te houden, gelukte het ten slotte de leeuwen naar hun hokken terug te drijven. Naar wij nader vernemen waren de leeu wen met elkander slaags geraakt voordat de temmer aanwezig was. De leeuwen wa ren namelijk jaloersch op elkaar. De tem mer trachtte daarop de dieren te scheiden en een van de boosdoeners naar zijn hok terug te drijven. De andere maakte het daarop den temmer lastig met het voor melde gevolg. Broedertwist. Te Gouda is gisteren vroeg in den ochtend ruzie ontstaan tus schen de gebroeders Jaap e:i Willem van Os, die elkaar op het Stationsplein ont moetten. Jaap viel Willem met een mes aan waarop deze zijn revolver te voor schijn haalde en drie schoten op zijn broer loste. Een trof Jaap in de heup. De getroffene is naar het van Aerson Zieken huis overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. Willem, die voorgeeft uit noodweer ge handeld te heben, is gearresteerd. Tusschen de gebioeders bestond reeds lang een veete en de toestand was zoo ge spannen, dat Willem, die bang was omdat hem weinig goeds beloofd was, verlof had gekregen een revolver te dragen. Ontsnapt en teruggekeerd. Ondanks de zeer strenge bewaking is het Zondag morgen ongeveer 11 uur een der manne lijke verpleegden van het St. Joris-Gast- huis (buitengesticht) te Delft, gelukt te ontsnappen. Onmiddellijk nadat zulks ontdekt was is een aantal verplegers per fiets en auto de achtervolging begonnen. De ontvluchte bleek echter dichter bij dan vermoed werd. Hij had zich gehuil gehouden in een keet der losplaatsen voor den nieuwen verkeersweg Den HaagRotterdam. Nadat de ongelukkige zich ontdekt zag wandelde hij met de verplegers weer ge moedelijk gestichtwaarts. Als de wijn is in den manIn den nacht van Zaterdag op Zondag reed aan den Heereweg te Groningen een auto waarvan de chauffeur blijkbaar te sterk met het glas had kennis gemaakt. De auto reed daardoor uit het rechte spoor en deed twee jonge boomen bij den grond afknappen. Van den wagen werden een ruit en een lamp vernield. Persoonlijke on gelukken kwamen gelukkig niet voor. Ernstig motorongeluk te Rijswijk. Zaterdagavond omstreeks zes uur is oj^ den Haagweg tegenover de kalkovens on der de gemeente Rijswijk de heer A. van O. uit Overschie met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een auto. De heer van O. kreeg een schedelfrsctuur en een dubbele beenbreuk. De 20-jarige Mej. J. van D. uit Rotterdam, die op de duo zat, werd ernstig gewond. De commissaris van politie en de tech nische dienst uit Delft waren spoedig ter plaatse. Onder leiding van inspecteur Roe- lofsen werd met de verbandmiddelen van den dienst de eerste hulp verleend. Later hebben eenige doctoren uit Rijswijk de ge wonden mede helpen verbinden. Mej. van D. is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag vervoerd; zij bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. De heer van O. is per auto mede naar ge noemd ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De Rijswijksche politie stelt een onder zoek in en heeft het zwaar beschadigde motorrijwiel in beslag genomen. Brutale overval, Vrijdagmorgen om trent elf uur vervoegde zich ten huize van den hoofdopzichter G. te Eijjelshoven een persoon, die aan mevrouw G., welke de deur opende, vroeg of haar man thuis was. Op het ontkennend antwoord, zocht de onbekende naar een stuk papier, om er zijn boodschap op te schrijven doch gaf al spoedig voor geen papier bij zich te heb ben. Mevrouw G. wilde den man wel aan het gewenschte helpen, en noodigde hem binnen, om even te wachten, tot zij het papier had gehaald. Nauwelijks echter was de man binnen en de deur dicht, of hij greep mevrouw G. bij de keel en er ontstond een felle worsteling, waarbij het individu zijn slachtoffer op de trap wierp, waar zij even bleef liggen. Vlug schoof toen de man een paar gummieschoenen over zijn andere schoenen aan en weldra begon de worsteling opnieuw. Al worste lende kwamen beiden in de keuken te recht, waar de aanrander tenslotte me vrouw G. een fleschje onder den neus hield en haarmet een revolver dreigde. Toen hij vroeg, waar het geld was, was mevrouw G. reeds zóó bedwelmd, dat zij alleen met den vinger naar boven kon wij zen. De indringer heeft daarop het huis van onder tot boven doorzocht en uit de lade van een der kasten een zwart lede ren damestasch ontvreemd, waarin zich een twintigtal biljetten van 100 bevond. Om ander geld en waardevolle voorwer pen heeft hij zich niet bekommerd. Tegen kwart over twaalf kwam een der zoons vau den heer G. van school thuis en vond tot zijn groote ontsteltenis zijn moe der op den grond m de keuken liggen. Hij slaagde er spoedig in haar bij te bren gen. De politie was daarna weldra ter plaat se aanwezig Mevrouw G. kon een vrij goed signale ment van den laffen indringer geven. Onder de tram. Vrijdagmiddag vier uur liep in de Koningstraat te Haarlem de zes-jarige W. U. W. met een wagen van de Electrische Tramweg Mij. mede op het trottoir. De jongen gleed plotseling uit, waardoor hij onder den aanhangwagen van de tram geraakte en overreden werd. Een voet en een gedeelte van het been werden verbrijzeld. Hij werd bij de Zus ters van de Maria-stichting in de Koning straat binnengebracht, waar hem de eer ste hulp werd verleend. Later is hij over gebracht naar de Maria-stichting, waar het noodzakelijk bleek, het been te ampu- teeren. Huisvredebreuk bij een raadslid. De Edelachtbare heer G. van Burink te Rot terdam werd onlangs in zijn eigen vrien denkring miskend doordat men hem of ficieel uit het Werkloozen Agitatie Comité verwijderde. Een dezer dagen nu ging dit raadslid verhuizen, n.l. van de Tuindersstraat naar den Breede Hilledijk. Daarbij zou hij door kornuiten geholpen worden. Doch de W. A. C.-kameraden, die den heer van Burink lang niet gunstig gezind waren, achtten deze verhuizing een gunstig moment om van hun verstoordheid te doen blijken. Toen n.l. eenige nog echte kornuiten binnen waren, om met roode hand de in ventaris te gaan verplaatsen drongen zes W. A. C.-mannen de woning binnen en begonnen kabaal te maken. De kornuiten, n.l. de 24-jarige C. K. en de 39-jarige L. J. W. protesteerden, waar op een der vijanden een gipsen beeldje ka pot sloec op het gezicht van K. Een Rus sische strijd ontbrandde, zeer ten nadeele van den inboedel die aanmerkelijk geha vend werd. Het slot was, dat de echte kornuiten, nadat zij de vijanden het huis hadden uitgebokst, zich kwamen beklagen op het politiebureau en dat de heer van Burink aangifte deed van huisvredebreuk en ver nieling van beeldjes en huisraad. Men verwacht nog meer uitingen van vijandelijkheden tusschen hen, die vroe ger zulke trouwe kameraden voor den communistischen heilstaat waren. Auto-botsing. Zaterdag zijn een luxe auto en een vrachtauto in de Lumeystraat te IJmuiden (Oost) met elkander in bot sing gekomen. De luxe auto werd ernstig beschadigd, terwijl de vrachtwagen bijna geen schade bekwam. Persoonlijke onge lukken kwamen hierbij niet voor. Ongeval aan boord van een trawler. Zaterdagmorgen is in de haven van Ter schelling binnengeloopen de trawler IJm. 176, genaamd „Holland 2", kapitein Brok. Zaterdagnacht heeft een lid van de be manning, C. Glas uit IJmuiden, tengevol ge van den hevigen wind een blok op het been' gekregen, tengevolge waarvan hij zijn been brak. De gewonde man is in een hotel op Terschelling ondergebracht De trawler is weer naar zee vertrokken. Noodlottige vaL Vrijdagavond Is in de nabijheid van het Drongelenschi Veer de 50-jarige winkelier C. van H. uit Dron- gelen van zijn rijwiel gevallen en dood opgenomen. Per brancard werd het lijk naar de woning vervoerd. Kind verbrand. Het zes-jarig zoontje van den heer K. te Kerkrade kreeg een ketel met kokend water over zich heen. Met ernstige brandwonden werd het jon gentje naar een geneesheer gebracht Te Bergen (Limb.) kreeg het 1>£-ja rig kind van E. een pot met kokend water over zijn lichaam. Het is aan de bekomen wonder, overleden. Gezonken kraan gelicht Men meldt uit Vlissingen: De gezonken kraan van de fabriek „De Schelde" is door twee drijvende bokken van Sperling uit Rotterdam, gelicht en op het droge gebracht Noodlottig schot Te Vessem was Za terdagmorgen de 38-jarige timmerman J. O. op jacht. Hij heeft blijkbaar met de kolf van zijn geweer het ijs willen stukhakken om zijn hond te laten drinken. Daarbij is het geweer afgegaan en werd O. in het hoofd getroffen, zoodat hij op slag dood was. De brand te Horst De zoon van den heer Camps te Horst, die bij het blns- schingswerk van den brand van een lad der viel, is, naar de LK." meldt aan de bekomen verwondingen overleden. Brand. Te Heesch, bij Oss, is Zater dagnacht de woning van J. H. afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Verrekering dekt de schade. Vischgraatje ingeslikt Het kindje van M. H., te Hoeven, had het ongeluk een vischgraatje in te slikken. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Deze mocht echter niet meer baten. Het kindje is, naar het „D. v. N.-B." meldt, aan de ge volgen overleden. Een 4-Ja/ig brandstichtertje. Men meldt uit Ameide; Zaterdagmorgen heeft het 4-jarig zoon tje van den heer D. de Jong, eigenaar van een boerderij een hooiberg in brand gesto ken. Het jongentje was zoo naief om de lucifers aan zijn moeder terug te geven, nadat hij zijn, overigens niet met kwade bedoelingen gepleegde, deed had verricht. Toen de moeder naar buiten snelde, zag zij tot haar ontsteltenis den hooiberg in lichte laaie staan. Door krachtdadig optreden van de brandweer van Ameide en Groot-Ammers konden de beide boerderijen, zij het dan min of meer door het vuur séhade leden, behouden blijven. Het kleine brandstichtertje kwam er voor dezen keer m*<t een pak voor de broek af. Inbraak. Zaterdagnacht is'te Nuland ingebroken bij den burgemeester dier ge meente. De brandkast werd weggehaald en is op 1U minuten van de woning ge opend en ledig teruggevonden. Inbrekers- werktuigen lagen erbij. De officier van .justitie te 's-Hertogenbosch beeft er zich gisteren heen begeven. LUCHTVAART. DE RETOURVLUCHT UIT INDIë. Hij de K.L.M. is van de bemanning van het vijfde vliegtuig bericht inge komen, dat bet vliegtuig is vertrokken uit Akyab om 6 uur 25 pl. tijd, aange komen te Calcutta om 9 uur 48, ver trokken uit Calcutta 11 uur 3 en aan gekomen te Allahabad 15 uur 40 pl. tijd Alles was in orde. Het Persbureau Vax Dias meldt d.d. gisteren: Het vijfde postvliegtuig, de H.-N.A.E.N., dat zich momenteel op de thuisreis van Indië bevind is heden, 11 November om uur van Allahabad vertrokken en om 10.55 te Nasirabad aangekomen. Om 12.10 vertrok het vliegtuig weer en kwam om 17.20 te Karachi aan. Men had met tegenwind te kampen. NED. VERKEERSVLIEGTUIGEN VOOR JAPAN. Naar het Handelsblad verneemt heeft het Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek uit Japan een bt telling ont vangen op 12 verkeersvliegtuigen, waarvan zes Fokkers type F VII met drie motoren en 6 Fokkers van het typ© „Super Universal". De drie-moto- rige toestellen, welke uitgerust wor den met Amerlkaansche Wright „Whirlwind" motoren, worden ge bouwd door de fabriek in Amsterdam, terwijl de zes „Super Universal" ver keersvliegtuigen vervaardigd worden door de Amerikaans che Fokker-fa briek te Hasbrouck Heights, N. J.; de „Super Universals" worden uitgerust met den in Japan in licence gebouw den Bristol Jupiter motor. Deze opdracht is een mooi succes voor de Fokker-fabrieken, omdat ze tot stand kwam onzer zeer krachtige Engelsche, Duitsche en Amerikaan- sche mededinging. Eveneens vernemen wij, dat de Ne derlandsche Vlisgtuigenfabriek voor; rekening van de thans samengesmol ten ZwiUersche luchtvaar-maatschap pijen Balair en Ad Astra, in bouw heeft genomen één drie-motorig Fok ker F. VII verkeersvliegtuig, en twee enkelmotorige verkeersvliegtuigen type Fokker F. VII; de beide laatstge noemde toestellen worden uitgerust elk met een luchtgekoelden Jupiter motor, in licence gebouwd door de Saurer-fabriek te Arbon. in Zwitser land. Scheepstijdingen. HOLLAND— AMERIKA-LIJN. RIJNDAM, 10 t. New-York n. Edam. VEENDAM, New York n. R'dam 10 640 mijl van Plymouth. SPAARNDAM, R'dam n. New Orleans 10 v. Antw. en p. Vlissingen. NIEUW AMSTERDAM, R'dam n. New York, 9 100 mijl Z.-W. v. Valentia. GLAMORGANSHIRE 10 v. R'dam n. San Francisco. ROTTERDAM, 9 v. R'dam te New York GAASTERDIJK, Philadelphia naar R'dam 8 y. Newport. BILDERDIJK, 9 Y. Philadelphia naar Rotterdam. BINNENDIJK, R'dam n. Philadelphia p. 9 Bishops. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIJPERKERK (uitri) 9 y. East-Londen. NIEUWKERK (uitr.) 9 y. Port Sudan. HEEMSKERK, 9 y. R'dam te Beira. MELISKERK, 10 y. R'dam n. Hamb. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. j KILSTROOM (uitr.) 10 y. A'dam. EEMSTROOM (uitr.) 7 y. Cherbourg. FAUNA (thuisr.) 8 y. Las Palmas. RIJNLAND (thuisr.) p. 9 Las Palmas. SCHELDESTROOM (thuisr.) 7 Yan Koriakry. TEXEL, 10 Y. Hamburg n. Aarhuus. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. AMSTELLAND (thuisr.) 11 te IJmui den verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAPANOELI (uitr.) 10 v. R'dam. MODJOKERTO (uitr.) 10 v. R'dam. TERNATE (uitr.) p. 10 Gibraltar. MADIOEN thuisr.) 10 v. Port Said. TOSARI, 10 v. Batavia te R'dam. KOTA INTEN, 10 v. Batavia n. R'dam. DJAMBI (thuisr.) 10 v. Sabang. GORONTALO (thuisr.) p. 10 Perim. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". PRINSES JULIANA (uitr.) 10 te Bat. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 9 van Genua. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) p. 9 Ouessant,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6