NIEUWE LE1DSCHE COURANT van MAANDAG 12 NOV. 1928. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Di. J. TH. VISSER. Oud-minister De Visser heeft beslo ten, zich in 1929 niet meer verkiesbaar te stellen, voor de Tweede Kamer. Aan een medewerker van het Vad. heeft hij o.m. verklaard: Mijn besluit is onherroepelijk. Ik neem afscheid van het politieke leven. Ik ga heen als Kamerlid 'en ik ga heen als hoofdredacteur van De Nederlander. Ik heb er twee redenen voor. In de eerste plaats: mijn boeken. Ik ga weer lezen. Ik ga mijn lievelingsvakken studieeren: theologie en historie. Tegenwoordig moet ik vrijwel alles laten liggen terwille van de parlemen taire stukken. Daarom ga ik weg. Zoo juist heeft een uitgever mij ge vraagd om 'n biografie van Da Costa te schrijven bij een nieuwe uitgaaf van zijn gedichten. En zoo is er meer. Ik heb nog een reden. Mijn leeftijd. Het ik niet goed, als de ouderen te lang blijven. Ik wil den jongeren elementen niet in den weg loopen. Straks worden vermoedelijk De Geer en Slotemaker toch ook weer candidaat. Neen ik maak plaats. Om mijn studie en om mijn leeftijd en anders nergens om, want moeilijk heden in mijn partij zijn er gelukkig niet. EEN „VERBETERING" VAN EEN KONINKLIJK BESLUIT. Op de vragen van den heer Beumer betreffende een onder dagteekening van 12 October 1928 in het Staatsblad opgenomen „verbetering" van het Kon. Besluit van 25 Augustus 1928 (Staats blad no. 350) heeft minister Donner ge antwoord, dat de bedoelde „verbete ring" haar ontstaan niet dankt aan 'n vergissing, begaan bij het zetten van voornoemd Kon. Besluit ter Algemee- ne Landsdrukkerij, doch een gevolg is van een aanvankelijk in het Kon. Be sluit gemaakte misstelling. Waar den minister bleek, dat het oorspronkelijke Kon. Besluit was ver beterd en hem het verzoek werd ge daan in het Staatsblad van die ver betering te doen blijken, heeft hij op de gebruikelijke wijze aan dat verzoek voldaan. SLECHTE UITKOMSTEN DER HARINGVISSCHERIJ. Bij een Zaterdag te VIaardingen ge houden bespreking tuschen verschil lende reeders en haringhandelaren, werd algemeen de wensch uitgespro ken om met het oog op de minder gun stige financieele uitkomsten bij de tegenwoordige prijzen der haring te besluiten, dat door de reederijen na 15 December a.s. geen haring meer zal worden gezouten en dat na 31 Decem ber a.s. aan de verschillende publieke afslagerijen geen haring meer zal ver kocht worden. Voorstellen hierover zullen binnen eenige dagen aan de betrokken ree ders- en handelaren-vereenigingen worden voorgelegd. De N. R. C.-correspondent te Vlaar- dingen meldt nader: Het bericht met bovenstaand op schrift was onjuist. Ten eerste is er nog geen sprake van minder gunstige financieele uitkom sten bij de tegenwoordige haringprij- zen; ten tweede zouten de reeders geen haring, niet vóór en niet na 15 Decern-* ber, omdat tot nu toe de bemanningen aan boord van de haringschepen zulks plegen te doen. Een bekend haringhandelaar heeft gisterochtend in den Vlaardingschen afslag het plan geopperd, maatregelen te nemen om te voorkomen, dat de haring na 31 December in publieke veiling wordt verkocht. De laatste jaren duurt de haringvis- scherij in het Engelsche Kanaal tot on geveer half Januari. Verleden jaar is veel haring in het Engelsch Kanaal gevangen en de open- hare afslagen duurden, in tegenstel ling met vroeger jaren, naar het oor deel van den handel veel te lang. De handel zat immers met een groo- ten» voorraad haring. De reeders lieten hun schepen maar visschen en vrij groote kwantums Kanaalharing wer den aan de markt gebracht, waarop de handel nu juist niet zoo had gerekend. Het gevolg is geweest, dat door on voldoende vraag de prijzen zakten en haringhandelaren zoowel als reeders met voorraden verliezen leden. Verschillende handelaren zullen nu wellicht trachten zulks te voorkomen door pogingen aan te wenden, den duur der haringteelt te beperken. De reeders hebben zich in dezen nog niet uitgesproken. CENTRALE COMMISSIE VOOR DE STATISTIEK. Zaterdag heeft de Centrale commis sie voor de statistiek te 's Graven h age haar najaarsvergadering gehouden, onder leiding van haar voorzitter Prof. M. P. J. M. Aalberse. Besprekingen werden gevoerd over de orgaisatie en samenstelling van de commissie, voorts over crimineele sta tistiek, ambtenarenstatistiek, bedrijfs- telling en economisch-geografische fn- deeling voor de volkstelling. PERMANENT HOF VAN INTERN. JUSTITIE. De eerste terechtzitting welke door het Permanente Hof van Internatio nale Justitie, tijdens de buitengewone ziting die heden is bijeengeroepen, zal worden gehouden, zal plaats hebben in de groote rechtzaal van het Vredes paleis Dinsdag 13 dezer, te half elf uur voormiddags. Alsdan zal een aanvang worden ge maakt met de pleidooien in de zaak tusschen Frankrijk en den Servisch- Kroatisch-Sloveenschen staat, betref fende de betaling van eenige door Ser vië in Frankrijk uitgegeven leeningen, welke zaak aan 's Hofs oordeel is on derworpen, krachtens een arbitrage- vergelijk, dat door beide landen getee- kend is. DE KRONINGSFEESTEN IN JAPAN. Behalve van het gebouw van het Ja- pansche gezantschap aan den Bezui- denhoutschen weg en van de kansela rij aan die legatie aan de Juliana van Stolberglaan, te 's Gravenhage, werd Zaterdag van alle gebouwen der bui- tenlandsche gezantschappen in de Re sidentie gevlagd, ter eere van de kro ning van den keizer van Japan. De Japansche gezant, den heer Koki Hirota, ontving vele blijken van be langstelling van de zijde van het corps diplomatique, autoriteiten en particu lieren. Des middags ontving de gezant de leden der Japansche kolonie, die hem geluk kwamen wenschen. Zooals men weet, geeft de gezant he denavond in „Hotel des Indes" een soirée dansante ter viering van de kroningsplechtigheid. WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. De minister van arbeid, handel en nijverheid deelt in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag mede, dat de invoering van het ont- werp-werktijdenbesluit voor winkels wacht op de behandeling in de Staten- Generaal van het ontwerp-Winkelslui- tingswet en het ontwerp tot wijziging van de Arbeidswet. Werd het werktijdenbesluit voor winkels zonder winkelsluiting inge voerd, dan zouden onbillijkheden in het leven worden geroepen, doordat 'n deel der winkels ongehinderd zou kun nen voortgaan met den verkoop op Zondag, terwijl een ander deel genood zaakt zou zijn op dien dag het bedrijf geheel of gedeeltelijk stop te zetten. Mochten intusschen de bovenbedoel de wettelijke voorzieningen binnen be trekkelijk korten tijd niet tot stand komen, dan zal de regeering hebben te overwegen of er geen aanleiding be staat de werktijdregeling voor winkels op de basis van de bestaande wetge ving in te voeren CHR. HULPBETOON AAN T.B.C.- LIJDERS. De Vereen, tot Chr Hulpbetoon aan Tuberculoselijders, waarvan de stich ting „Sonnevanck" te Harderwijk uit gaat, zal 20 Nov. a.s., onder presidium van Ds. T. Ferwerda, in „Krasnapols- ky" te Amsterdam, in algemeene ver gadering bijeenkomen. KERK EN SCHOOL. NED. 1IERV. KERK. Beroepen: te Biggèkerke (toez.), C. van der Waa te Waarde; te Doorn, A. Hoen te Ee bij Dokkum. Aangenomen: naar Oosterhau- le (Fr.), F. C. Willekes te Drogeham (Fr.); Naar Oosthem, J. Hengeveld te Jutfaas. Bedankt: voor Ooltgensplaat, G. A. Pott te Bodegraven; voor Heeg, J. A. Steenbeek te Nijehaske. GEREF. KREKEN, Beroepen: Te Urk, W. Dooren- bos te Lerkesklooster-Stroobos. Aangenomen: naar Delft (als 3e missionair predikant voor Solo) Dr. J. H. Bavinck fe Heemstede; naar Oost- hem, R. H. Kuipers, cand. te 's Graven hage; naar 's Gravenmoer, J. Snoey, cand. te Tinte bij Brielle. Bedankt: Voor Pijnacker-Noot- dorp, R. H. Kuipers, cand. te 's Graven hage; voor Oudega, W. Westerlee (Gr.) Stadskanaal (Pekelderweg) en Stel lendam, J. Snoey, cand. te Tinte bij Brielle; voor Arum, A. H. Piersma te Sleen. OUD-GEREF. GEMEENTE. Bedankt: voor Utrecht, J. van 't Hoog, voorganger te Kinderdijk. BEVESTIGING, INTREDE. AFSCHEID. Ds. C. Vlasblom, van Ter Aar, is voornemens midden Jan. 1929 zijn in trede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te Oude Tonge. Ds. S. J. Koster hoopt op Zondag 25 November afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Wons, om 2 Decem ber intrede te doen te St, Anna-Paro- chle. Bevestiger is Ds. M. P. Pel, van Wit- marsum. Ds. F. Tollenaar, te Pernis, is voornemens Zondag 9 Dec. a.s. bij de Geref. Kerk te Den Helder zijn intrede te doen, na vooraf te zijn bevestigd door Ds. J. J. Bouwman te Almelo. Ds. H. de Zwart is voornemens op Zondag 25 November a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Twijzel om Zondag 9 Dec. zijn intrede te doen te Warffum, na vooraf te zijn beves tigd door Ds. J. Gootjes van Baflo, PEREMPTOIR EXAMEN. De classis Dokkum der Geref. Ker ken heeft na gehouden peremptoir examen toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten, de heer IJ. Nauta, te Terzooi, beroepen predi kant bij de Geref. Kerk van Ternaard (Fr.). DS. W. DE GROOT f Donderdag is te Den Haag, na een korte ongesteldheid overleden de heer W. de Groot in den ouderdom van 71 jaar. De heer De Groot, aldus de N. H. Crt., is verscheidene jaren predikant geweest bij de Geref. Gemeente, welke haar bijeenkomsten hield in het kerk gebouw aan den Z. W. Buitensingel. Later voegde hij zich bij de Geref. Kerk, welke hij geruimen tijd als ouderling heeft gediend en nog diende Zondag j.l. was hij nog in de West duinkerk. Maandag overviel hem de ongesteld heid, die hem snel ten grave sleepte. KERKGEBOUWEN. Te Delft zal door de Ned. Geref. Ge-' meente Maandag 12 Nov. a.s., des avonds te 7 uur, de nieuwe, ruime en welingerichte kerkzaal aan de Mols- laan 48 in gebruik worden genomen, bij welke gelegenheid de plaatse'ijke predikant, Ds. K. P. de Groot en de oud-consulent Ds. D. C. van Slemp- voort van Rotterdam, zullen voorgaan. NIEUWE KERK. Vrijdagavond werd te Harkema-Op- einde het nieuwe kerkgebouw der Ge ref. Kerk in hersteld verband in ge bruik genomen met een predikatie van Dr. N. D van Leeuwen, naar aanlei ding van Joh. 8 vs. 31 en 32. Dr J. G. Geelkerken sprak tot de ge meente namens de Kerken van Am sterdam-Zuid, Amstelveen eri Bussum en zijn trouwen vriend en wapenbroe der Ds. H. C. v. d. Brink, naar hij zeide. Hij richtte een woord van dank tot de Friezen, dat zij in de kritieke da gen Amsterdam-Zuid tot steun waren met huD protesten. Nog spraken Dr. S. P. Vermeer en vele anderen. Nadat Ds. Van Leeuwen de sprekers had gedankt en gezongen was Psalm 150 vs. 1, ging Dr. J. G. Geelkerken in danggebed voor. PROF. DR. J. D. DU TOIT. In Potchefstroom in Transvaal heeft de bekende Prof. Dr. du Toit, hooglee raar aan de Theol. school te Potchef stroom en tevens mede formeel nog aan den predikdienst der gemeente al daar verbonden, zijn zilveren predi kantsjubileum gevierd. B'ehalve als hoogleeraar, geniet Prof Du Toit groote bekendheid als een der voornaamste Bijbelvertalers n.l. van hen, die bezig zijn den Bijbel in het Afrikaansch te vertalen, en als dichter (onder den schuilnaam Totius). Zijn Psalmberijmingen in het Afri kaansch zijn meesterlijk van stijl en inhoud, en veel mooier en reiner dan de Ned. Psalmberijming. Afrika bezit in dezen dichter-theo- loog een juist in deze «jaren, nu het Afrikaansch naar eigen cultuur zoekt, een cultuurscheppend genie. Dr. A. TROELSTRA. In de Haagsche Kerkbode richt Dr. A. Troelstra een dankwoord tot zijn Haagsche vrienden: Hartelijk zeg ik u allen dank, be kende en onbekende vrienden, en Gode alleen de eer! Heb ik iets voor anderen mogen wezen, heb ik enkelen mogen helpen in den druk, mogen troosten met Gods genade, dan heb ik zulks alleen kunnen doen, omdat God in Zijn groote barmhartigheid mij iets gegeven had om uit te deelen, mijn eigen armoede voor hen tot rijkdom had doen worden. Zoo zien wij ook achter Uw harte lijkheid Hem, die menschen gebruikt, om te midden van droefheid en zorg het licht van blijdschap en bemoedi ging te laten schijnen. Hij zegene U allen! Hij make straks onder de fris- sche leiding van jonger kracht Wijk XIV tot een levend stuk der gemeente, en bouwe heel de Haagsche gemeente zóó op, dat anderen tot heilige ja- loerschheid verwekt,worden. HOLL. GEM. TE LONDEN. Van de predikanten, die uitgenoo- digd waren om (in Londen te kome/ preeken, had Dr. L. J. van Holk, predi kant der Rem. Gem. te Utrecht, het meeste kans voor een beroep in de va- cature-Ds. Baart de la Faille. Hij heeft evenwel medegedeeld, dat hij een eventueel beroep niet zou kun nen opvolgen. DE NED. HERV. GEZANGENBUNDEL. Prof. Obbink deelt in het Alg. Weekblad voor Christendom en Cultuur mede, dat de Evangelische Gezangencompagnie en de firma Brandt en Zoon zijn gedagvaard voor de rechtbank te Amsterdam teneinde langs juridischen weg te zien uitgemaakt of deze firma's het auteursrecht hebben van den Ned. Herv. Gezangbundel met de zangwijzen, zoowel als van den Vervolg bundel. Mocht de rechtbank aan de firma's het auteursrecht ontzeggen, dan is een einde gemaakt aan den toestand, dat een kerk boek, d it van zoo groote beteekenia is voor het geestelijk leven van ons volk, door een onrechtmatig monopolie veel te duur wordt verkocht. Het gevolg zal dan zijn, daar iedere uitgever psalmen en gezangen in onbe perkte hoeveelheid mag laten drukken en uitgeven, de prijs van de kerkboeken een geweldige prijsvermindering zal onder gaan, en de verspreiding op Zondagsscho len en dergelijke op groote schaal zal mo gelijk worden. Mocht de rechtbank anders beslissen, dan komt tenminste een einde aan het eindeloos gezeur over het auteursrecht. „DE NIEUWE OPVOEDING". Zaterdag 17 Nov., te 3 uur, houdt de Vereen. „De nieuwe Opvoeding" in do Pallas Atheneschool te Amersfoort haar algemeene ledenvergadering. Op de agenda komen o.m. voor: 1. Mededeelingen over den cursus to Hilversum, die wegens te geringe deel neming is opgeheven. Het bestuur is van plan opnieuw den cursus te doen beginnen wanneer er op meer belangstelling kan gere kend worden. 2. Voorstel van het bestuur om over te gaan tot stichting van 'n eigen or gaan, dat voorloopig om de drie maan den zal verschijnen es dat als schakel tusschen de leden onderling noodig wordt geacht. 3. Voordracht van Dr. C. P. Gunning rector van het Amsterdamsch Lyceum over vrijheid, zelfvertrouwen en tucht. Introductie van belangstellenden is gewenscht. OUDERCOMMISSIES IN AMERIKA. „School Life" van October schijft over het Nationaal congre's van de Pa rents-teachers organisation en merkt op, dat de oudercommissies al buiten gewoon goed werk zouden doen, als ze niet meer deden, dan iedere maand 'n bijeenkomst houden van ouders en leerkrachten, waarop beide groepen denkbeelden over opvoeding uitwisse len. In de 31 jaren van haar bestaan heeft de organisatie in Amerika 1.25 millioen leden gekregen. In vier staten zijn ruim 3 pet. der ouders toegetreden in Colorado is het 4.35 pet. Ondanks het enthousiasme, waar mede over de organisatie wordt ge schreven, schijnt ons de belangstel ling der ouders het hoogste percen tage is minder dan 5 pet. niet te groot en men krijgt den indruk, dat ook daar de meerderheid der ouders zich alleen om de school bekommert, als ze vermeende of gegronde klach ten hebben. Het ziet er niet naar uit, dat „de school en de ouders" inderdaad de wensch des harten is. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Onze gemeente zal zoo spoedig moge lijk electriciteit krijgen. Het bermgras langs den Kerkvaarts- weg, van den Middelweg tot den Hoogen- dijk, is bij inschrijving verhuurd en ge gund aan Mej. de wed. de Graaf, alhier. Vanwege het Thomas-slakkenmeel- bureau te Amsterdam zal bij den heer D. Hoogendoorn een groot proefveld worden aangelegd. Eierenveiling. Aangevoerd 1125 eie ren. Kipeieren 10.6011.50, kuikeneieren 8.208.55, eendeneieren 77.25, kaas 0.45 0.50, aardappelen 2.10 per y% mud. Slechts 3X K mud; de rest opgehouden. Drie lingen 1.45 per half mud. Burg. Stand. Bevallen. H. Vergeer, geb. Wonningk. HILLEGOM. De collecte, gehouden in de Geref. Kerk tijdens de dankstond voor het ge was heeft opgebracht 1683.67}$, zijnde 571.26}$ voor de Armen en ƒ1112.41 voor de Kerk. Voor de te bouwen nieuwe Ned. Herv. kerk is in ééne week tijds toegezegd ruim 20.000, alle kerkramen en plm. ƒ3000 aan giften en obligatie's. Een dameskrans on der leiding van Mevr. Mulder beijvert zich om met naald en draad alle mogelijke kleuren dooreen te mengen in kunstige figuren. Eerstdaags zal een bazaar worden ge houden voor bovengenoemd doel. De jongelingsver. Ps. 119 9 vergadert Donderdag 15 November a,s. des avonds 8 uur. Inleider is vr. J. Cardal over Mark. 2. De heer I. C. Baas zal de Algemeene Kerkgeschiedenis inleiden. FEUILLETON. God is mijn heil. 78) -o— Maar de droefheid overweldigde hem, snel keerde hij z'ch om, liep naar de andere kamer en verbergde snikkend zijn gelaat in zijn handen. Anna volgde hem, zette zich naast hem neder en nam zijn hand in de hare, ofschoon zij geen woord ver mocht te spreken. Mevrouw Van Steendorp had weder op den stoel naast het bed plaats <cnom haar handen waren vast inéén geklemd, maar geen tranen kwamer. haar smart verlichten. Zij gevoel le niets dan een diepe, onpeilbare leegte en smart; zij had wel het meest uan. haar moeder verloren. Diep geroerd stond Hedwig naast haar en zag de doode aan, ter wijl heete tranen langs haar wangen vloeiden; het was het eerste sterfge val. dat zij bijgewoond had. Zij kon het zich niet verklaren en alle- kwam haar als een droom vooc en toen zij tGt zichzUve begon te komen her innerde zij zich levendk den droom barer grootmoeder en vraabde zich af wat haar had doen uitroepen: „ik kom!" Wien zou zij wel gezien heb ben? Of het de Heer zelf geweest was of haar echtgenoot? Hedwig kon de oogen niet van de doode afwenden en knielde endelijk naast haar moeder neder, nam haar hand en besproeide ze met overvloedige tranen. De diepste stilte heerschte in 't ver trek, slechts nu en dan drongen klaag- en troostwoorden uit de andere ka mer tot haar door; lang zaten zij zoo en de uren van den nacht giiïgen voorbij, de grauwe morgenschemering brak aan en nog geen hunner had zich verroerd. Maar toen de nachtelijke schaduwen weken en de eerste licht stralen aan den horizont den dag ver kondigden, den eersten dag, dien zij zonder hun dierbare moeder beleef den, stond de heer Van Mengen op en trachtte met allé geweld zijn smart te bedwingen. Hij ging naar zijn zuster en smeekte haar zich ter ruste te be geven, daar dit voor haar zeer noodig was. Zij gehoorzaamde werktuigelijk, Anna en Hedwig volgde haar, terwijl de kamenier der oude dame bij het bed bleef zitten Allen gingen eenige uren naar hun kamers om te trachten een weinig rust te nemen. Hedwig zorgde eerst voor haar moeder, want zij gevoelde dat deze den meesten troost noodig had. Maar zij slaagde niet. Mevrouw Van Steendorp ging slechts op de ca napé liggen en liep voortdurend op en neder, zoodat liedwig, die slechts nu en dan in een onrustige sluimering viel, zich ze.r ongerust over haar maakte. Uw stok en Uw staf vertroosten mij: Toen de dac helder was aangebro ken. de verdoovende en onrustige slaap den oogen was ontweken, de diepe smart, die tot nu toe slechts een benauwde droom was geweest, zich in al haar volheid deed gevoelen en het nieuwe vreemde dagwerk moest be gonnen worden, gingen allen eerst naar het sterfvertrek, om dat rustige gelaat nog eens te aanschouwen en zich de trekken diep in het geheugen U' prenten. Er was in die uitdrukking van volstreden strijd, van zalige rust, nog iets overgebleven van den troost, dien de nabijheid van de ontslapene tijdens haar leven altijd rondom zich verspreid had en dien haar kinderen nu zoo zeer noodig hadden. De klei nen bleven angstig in de huiskamer staan, zij wisten niet of zij in de kamer mochten gaan en wat zij daar vinden zouden, ofschoon hun hart er hen aan zette. Een iegelijk was tot nu toe met zijn eigen smart te zeer vervuld ge weest om aan hen te denken. Eerst toen de heer Van Mengen bij hen kwam vonden de kinderen iemand, die aan hun droefheid dacht en hen begreep. Deze was reeds vroeg in den morgen naar den ouden leeraar ge gaan om hem de treurmare mede te deelen, want hij wilde niet, dat de oude trouwe vriend zijner moeder dit van iemand anders vernemen zou. Des leeraars smart had hem diep getroffen, maar zijn kinderlijk geloof en zijn onderworpenheid aan den wil des Heeren, zijn vaste overtuiging van een zalig wederzien, hadden hem ver kwikt en opgebeurd. Tehuis gekomen liet hij de kinderen bij zich komen en vertelde hun in een voudige woorden, 'dat hun lieve groot moeder nu bij den Heer Jezus was, die haar in de laatste ure getrouw had bijgestaan, dat zij nu den Heiland steeds meer moesten liefhebben en goede, vrome kinderen worden, dan zouden zij ook eens in den hemel komen, waar de lieve grootmoeder op hen wachtte, daar zouden zij dan al len vereenigd zijn om nooit weder te scheiden. Daarop nam hij de twee kleinsten, Mathilde en Hendrik, bij de hand terwijl Herman en Eduard, met kloppende harten maar toch veel minder angstig dan vroeger, volgden en bracht hen bij het bed der ontsla pene. Zij sluimerde zoo rustig, dat de kinderen bijna niet gelooven konden, dat zij niet meer leefde en volstrekt niet hang voor haar waren. En hun vader knielde met hen allen neder en had, dat de Heer geen hunner mocht laten verloren gaan, maar hen allen tot schapen Zijner kudde maken. Wel vloeiden de tranen der kinderen rij kelijk, maar de vrees die hen vervuld had was geweken; hun grootmoeder was nu zelfs in den dood geen vreem de voor hen en ook zij begrepen, dat er een verband bestond tusschen het aardsche en het hemelsche, tusschen het leven en den dood. De heer Van Mengen scheen door de smart over het verlies zijner moeder, door de verantwoordelijkheid, die nu op hem rustte tegenover zijn bedroef de familie, die haai* hoofd en middel punt verloren had, met nieuwe kracht en dubbele bekwaamheid toegerust. Hij was de man, op wien allen zagen als op hun steun en raadsman, en hij dacht aan allen; zijn eigen smart trad op den achtergrond en hij scheen er maar alleen aan te denken hoe hij iedereen kon helpen en troostend ter zijde staan. Het deed allen goed den moedigen, schoon zwaar beproefden man, in het midden der zijnen te zien, die allen tot hem opzagen als hun natuurlijk hoofd. Men bemerkte het duidelijk, dat hij midden door aardsche droef heid heen het aangezicht des Heeren gezocht en ook gevonden had, het Woord Gods als een licht op zijn pad liet schijnen en door dien glans de duisternis der smart trachtte te over winnen. Al ging hij ook door een duister dal, hij gevoelde dat hij niet behoefde te vreezen, hij hield zich vast aan den waren stok en staf en de nicede geweende oogen dei vrouwen blikten op naar hetzelfde licht, dat hem bescheen, en zij trachtten zich in nederigheid te voegen naar den wil des Heeren. Toch waren er vele moelijke uren te doorstaan! (Wordt vervolgdl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5