CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9 d® JAARGANG ZATERDAG 10 NOVEMBER 1928 NUMMER 258 8 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. r f 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tarief Bij contract belangrijke rednctie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Oil nummer beslaat uit IWEE Bladen EERSTE BLAD. Ons program van Actie. Na de korte opmerkingen in het al gemeen. die wij verleden week Zater dag maakten, moge op een enkel punt nog even in het bijzonder de aandacht gevestigd worden. Justitie. Op dit punt zegt het program: a. Herstel van het recht der Over heid om den moordenaar aan het le ven te straffen; b. Krachtig tegengaan van de in vloeden, die de oneerbaarheid bevor deren; c. Sneller afloop der procedure tot nakoming van onderhoudsplicht, met name ook van den vader van een na tuurlijk kind. Hierbij valt op te merken, dat de doodstraf voor ons een beginselzaak is. die ons zwaar weegt. Ook al weten wij dat het voorshands omuogelijk zal zijn een meerderheid to vinden voor dc daarvoor noodige wetswijziging, dat mag geen reden zijn om te zwijgen. Het is dus in zekeren zin te beschou wen als een conscientiekreet. Onder b. was veel meer samen te vatten. Zoo zouden wij natuurlijk ook gaarne zien dat een krachtige actie ontstond tegen de hand over hand toenemende ongeloofspropaganda door openbare geschriften. Maar wij mee- rcn dat verbods-maatregelen moeten s.'eunen op het volksgeweten. En nu is het helaas zoo, dat op dit gebied dat geweten nog lang niet duidelijk ge noeg zich doet hooren. Het particulier initiatief heeft hier tot taak de bel te luiden. Met de zedenverwoestende propa ganda staat het anders. Daarin is vrij wel de gelieele natie het met ons eens, dat hier van een vergif sprake is. Wanneer de Overheid hier dus op treedt met verbodsbepalingen kan zij er op rekenen dat zij uitzonderin gen daargelaten een krachtige tril ling van de volksconscientie mee heeft. Onder c. is de onderhoudsplicht in het algemeen genoemd, hetgeen onge twijfeld beter is dan de uitzondering van den vader van een natuurlijk kind. Uiteraard zal het in die geval len het meest klemmen, omdat daar zoo veel spoediger van onwil en po ging tot onttrekken aanwezig is. Zooals de Standaard onlangs er op wees gaat het hier om een wijziging in den vorm n.l. van schriftelijke naar mondelinge rechtshandeling. Door schriftelijke behandeling met re- en dupliek wordt een lange en dure weg gevolgd. Maar in de tweede plaats wees de Standaard er ook op, dat er reden is om bij erkenning van de ge slachtelijke gemeenschap van den ge daagde, doch die de mogelijkheid van het vaderschap van een ander op werpt. den gedaagde tot bewijs van die bewering te noodzaken. Thans rust wegens onsplitsbaarheid, zooals de juridische term luidt, de bewijs voering (tegen de ontkenning dus) bij de moeder. Voorts dienen middelen gevonden te worden om deze procedure op de meest eenvoudige wijze te omkleeden, omdat het snelle recht in dezen door gaans het billijkste recht is. Defensie. Ter verdediging zoo zegt het pro gram van actie zoowel van Neder land als van Indië worde een weer macht onderhouden, zooals die uit na tionaal cn internationaal oogpunt ve-reischt wordt, met besliste afwij zing van eenzijdige nationale ontwa pening. Art. 8 van het Volkenbondsverdrag spreekt de erkenning uit dat de in standhouding van den vrede de ver mindering eischt van de natio nale bewapeningen doch slechts tot l:et minimum, vereenigbaar met de nationale veiligheid en met de uitvoering der internationale verplichtingen in geval van ge meenschappelijke actie. Omdat Nederland tct den Volken bond is toegetreden, rust op ons reeds ow dien grond den plicht om dat mi nimum van bewapening te handha ven. Tegenover de Sociaal Democra ten, die beweren ,dat een land dat zichzelf weerloos maakt, zich daar mede rechtens geheel onttrekt aan dien plicht, meenen wij dat een over eenkomst nog steeds iets meer is dan een vodje papier. Maar ook mogen wij niet voorbijzien het gevaar van geen bescherming en medegevoel, wanneer de nood aan den man kwam en wij ons zelf moedwillig weerloos hadden gemaakt. Aan de andere zijde mogen wij on- oogen niet sluiten voor het meer en meer uit de achting raken van ons mil tieïeger. ook onder het Christelijk deel van ons volk. Dat daarnaast de Burgerwachten weer blijk geven van een mooie offervaardigheid, geeft naar onze meening een vingerwijzing in een richting die misschien op den duur gevolgd kan worden. Wanneer vrijwillig een taak werd aanvaard, die door dwang niet was te verkrijgen, dan ware een propaganda in die rich ting naar onze meening niet ver keerd. Zoover zijn wij intusschen nog niet. Thans rust op ons den plicht ieder Nederlander zijn plicht voor te hou den elkander de hand te reiken tot het verdedigen van wat God ons gaf. Over enkele der andere punten later nog eenige opmerkingen. STADSNIEUWS. A. R. KIESVEREENIGING. Gisteravond kwam de A. R. Kiesver- eeniging in de Burchtzaal bijeen. Een dertigtal leden waren tegen woordig. De Voorzitter, de heer G. Kuyper, opent de vergadering op de bij ons gebruikelijke wijze, waarna de secre taris, Mr. F. H. v. d. Tas voorlezing doet van de notulen, die onveranderd worden gearresteerd. Alvorens met de werkzaamheden te" beginnen, dankt de voorzitter den heer Oudshoorn nog voor het aannemen van zijn benoeming als bestuurslid, terwijl spr. hem tevens als zoodanig in het bestuur welkom heet. Aan de orde wordt gesteld de behan deling van het ontwerp-program van actie, waarmede men de vorige maal niet was klaargekomen. Begonnen wordt met het hoofdstuk over Defensie, waarvan de Voorzitter een uiteenzetting geeft. Bespreking wordt hierover niet ge voerd. Bij de paragraaf betreffende de fi nanciën geeft de voorzitter een nade re toelichting van het wetsontwerp tot wijziging van de financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeente. Bij deze paragraaf is door de heeren Scho- neveld en Van Cittert een amendement ingediend, dat hierop neerkomt, dat belastingheffing geschiedt naar draag kracht, waarbij rekening moet wor den gehouden met de groote gezinnen en geen belasting gelegd wordt op de noodzakelijke gebruiksartikelen. Het is de bedoeling, dat dit amen dement als punt 9 aan het artikel toe gevoegd wordt. De heer Schoneveld licht het amen dement nader toe. Het wordt door de heeren Kuperus en den Voorzitter bestreden. Deze laatste wijst er op, dat het eer ste gedeelte van het amendement een algemeen beginsel is en geheel hetero geen met het tweede gedeelte, zoodat beide dingen niet onder punt e zouden kunnen samengebracht worden. Wat de belasting op de verbruiks- artikelen betreft, merkt spr. op, dat de directe belasting bij afschaffing van de indirecte zoo onrustbarend zou toe nemen, dat ze bijna niet te betalen zou zijn. Bovendien wordt er nog zoo veel uitgegeven aan luxe verbruiks- middelen, dat het niet onbillijk kan genoemd worden, dat voor noodzake lijke gebruiksartikelen iets bijgedra gen wordt. De heer Schoneveld repliceert en wijzigt tenslotte het amendement in dien zin, dat het aldus zal luiden: „Geen uitbreiding en zoo mogelijk verlaging van belasting op noodzake lijke verbruiksartikelen". Het amendement wordt daarna in zijn geheel aangenomen. Bij het artikel Onderwijs stelt de heer Goslinga enkele wijzigingen voor. Spr. wijst er op, dat ook betreffende het voorbereidend lager onderwijs ge streefd moet worden in de richting van het Bijzonder onderwijs en niet naar gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs, dat bovendien in strijd is met een volgende alinea, dat zooveel mogelijk grooter kosten moeten vermeden worden, want de kosten zullen door gelijkstelling zeer opgevoerd worden. Spr. wil daarom het artikel wijzigen in dien zin, dat gehandeld wordt overeenkomstig het gewijzigd Unie-rapport. Dit rapport wil het Bewaarschoolonderwijs tot Rijkszaak maken. De Voorzitter voelt meer voor de oplossing die De Standaard aan de hand doetf, n.l. om de gemeenten vrij te laten een bewaarschool te stichten, maar als ze het doet, moet ze de bij zondere bewaarschool op denzelfden voet behandelen. De heer Goslinga zegt, dat dit niet de goede oplossing is. Er is met dit onderwerp nog de mogelijkheid, om in de richting van het Bijzonder On derwijs te gaan en daarom is de beste oplossing: de bijzondere school regel en de openbare school uitzondering, aanvulling. De Voorzitter gelooft, dat het gewij zigd Ünie-rapport niet kan slaan op de Bewaarschool, omdat deze in vele gevallen niet noodig zal zijn. Het is hier geen onderwijszaak. School is hier bedoeld op dezelfde manier als men spreekt over een school visschen. De heer Parmentier voelt op dezelf de gronden meer voor het artikel van het Centraal rapport. De heer Schoneveld wil de Bewaar school meer beschouwen als voorbe reidend lager onderwijs en daarom voelt spr. veel meer voor de gelijkstel ling, waarbij dan de norm lager zal moeten worden gesteld. Het voorstel-Goslinga, waarvan de redactie aldus luidt: „Wettelijke rege ling van het Bewaarschool-onderwijs, in den geest van gewijzigd Unie-rap port. wordt aangenomen. Bij de paragraaf betreffende Arbeid komt in behandeling een voorstel- Schoneveld, om de zinsnede, betref fende de doorvoering van de Arbeids wet 1919 ook voor de arbeiders, die daar thans nog niet onder vallen, eenigszins scherper te maken, name lijk in dien zin, dat deze wet algemeen wordt doorgevoerd. De heeren Boot en Goslinga wijzen er op. dat dit voor verschillende groe pen van arbeiders nog niet mogelijk is en daarom lijkt hun het voorstel van het Program, om zooveel mogelijk de Arbeidswet door te voeren, beter. De heer Schoneveld wijst er op, dat in de Arbeidswet reeds voor sommige arbeiders de mogelijkheid van over- arbeid opengelaten is, maar desniette min moet als principe toch gepropa geerd worden de algemeene doorvoe ring. De heer Lambooy is op principieele gronden teven het amendement Scho neveld. Zoolang de arbeiders in den arbeid een vloek zien. wenscht spr. daaraan niet mede to werken. De heer Schoneveld zegt, dat dit on- iuist i". De Chr. arheiders beschouwen den arbeid niet nTc een vloek, maar als een zegen. Fof echter de bedoe ling om door arfceh'^enerking de ar beid den arbeiders niet als een vloek te doen gevoelen. Be heer Karstens wiist er op, dat ge bleken is, dat de Arbeidswet doorge voerd kan worden in bedrijven, waar dit vro&ger met mogelijk scheen. Zoo is het ook met de bedrijven, die er nu nog niet onder vallen. Als voorbeeld noemt spr. de ver pleegsters. die thans ook ren overma tige arbeid hebben. Dat kan niet an ders, wordt er gezegd, maar als de wet het oplegt dan moet het en dan kan het ook. Spr. is daarom voor het amendement Schoneveld. De heer Boot verklaart zich er tegen omdat het onmogelijk is b.v. voor zee lieden. Na nog eenige bespreking wordt het amendement in stemming gebracht en aangenomen. In behandeling komt daarna nog een amendement van de jieeren Schone veld en Van Cittert bii de paragraaf Arbeid, Handel en Nijverheid, dat luidt: „Herziening der Veiligheidswet, waardoor uitbreiding van de werkings sfeer dezer wet worde verkregen en deze o.a. toepassing vinde op de Bouw bedrijven, de Binnenvaart, het vissche- rijbedrijf en het land- en tuinbouwbe drijf'. Dit amendement wordt z. h. st. aan genomen. Alleen zal het visscherijbe- drijf er uit geschrapt worden, omdat dit behandeld wordt bij de Schepen wet. Bertreffende het amendement van bovengenoemde heeren, aldus luiden de: „Maatregelen, waardoor kan worden den verkregen verlaging van de huren der in de laatste jaren met steun van het Rijk gebouwde woningen", merkt de heer Goslinaa op, dat het toch ook wel wenschelijk is, dat de te lage hu ren hooger gemaakt worden, zoodat spr. liever het amendement aldus zou lezen: „Maatregelen waardoor kan worden verkregen nivelleering van met Rijkssteun gebouwde woningen". Na eenige bespreking wordt op voorstel van den heer Van der Tas be sloten de redactie aldus te laten lui den: „Maatregelen waardoor kan wor den verkregen verlaging van de in de laatste jaren met rijkssteun gebouwde woningen". Tenslotte wordt nog op voorstel van den heer Goslinga besloten de alinea: „meerdere differentatie van de loon- klassen in de invaliditeitswet", aldus te veranderen: „verdere uitbouw van de Invaliditeitswet ter voorziening in de nooden van invaliden, weduwen weezen en ouden van daven". Daarna sluiting door Ds. Thomas met dankgebed. RESTAURATIE MAREKERK. Verleden week kondigden wij aan de Gcm^enteavond. die in de Pieterskerk op 22 November, des avonds te 8 uur zou gehouden worden ten bate van de restauratie van het interieur der Marekerk. Het is de bedoeling niet al leen een beroep te doen op den steun van de gemeenteleden alleen, maar op allen, die het belang van een derge lijke restauratie inzien op grond van hun liefde voor het monument, of uit aesthetische overwegingen gedreven, veel voor deze restauratie gevoelen. Het is te hopen, dat de restauratie commissie in haar loffelijk pogen zal slagen. Deze schoone koepel-kerk, gebouwd in het jaar 1639, vraagt allerdringendst een inwendige restauratie. CHR. KWEEKSCHOOL Door den heer J. Schaap Hz., direc teur der Chr. Kweekschool alhier, is tegen 1 Maart 1929 als zoodanig ont slag genomen. In diens plaats is met ingang van denzelfden datum benoemd, de heer H. Schilp. drs. wis- en natuurkunde, leeraar aan de Chr. Kweekschool. VIER JUBILEA. Bij de scheepswerf van de firma Boot, waar dit jaar reeds een zestal arbeiders gejubileerd hadden, werden gisteravond weer een viertal jubilea gevierd. D£ heeren W. Hoogendijk, G. Jan sen en II. Schutte waren n.l. 25 jaar en de heer C. Roos 40 jaar aan de werf verbonden. Vanwege de directie worden de ju bilea aan deze werf niet meer gevierd, doch het personeel onderling heeft den jubileerenden een hartelijke hul diging bereid. In het schaftlokaal van de werf werden de vier feestelingen gis teravond namens het overige perso neel toegesproken door den heer L. Meyer, die een en ander uit den voor- fa iigeganen tijd naar voren bracht en daarna geschenken aanbood: aan Roos 4 stoelen, aan Hoogendijk een bloementafel en nog eenige huishou delijke voorwerpen, aan Schutte een keren fauteuil en aan Jansen een gaslamp. De jubilarissen bedankten achter eenvolgens voor deze hartelijke hul diging, hen door hun kameraden be reid. INSCHRIJVING VAN STUDENTEN. Tot gisteren hebben zich voor het studiejaar 19281929 aan de Leidsche Universiteit voor de eerste maal laten inschrijven 568 studenten, over de ver schillende faculteiten verdeeld als volgt: Godgeleerdheid 23, 17 mannelijke en 6 vrouwelijke; rechten 147, 101 m. en 46 yr.; geneeskunde 133, 106 en 27; wis- en natuurkunde 120, 75 en 45; let teren en wijsbegeerte 71, 33 en 38; rechten en letteren (indologen) 74, 66 en 8. Het aantal voor de eerste maal inge schreven studenten op denzelfden da tum van het vorig jaar bedroeg 609. Het totaal ingeschreven studenten van alle studiejaren bedroeg tot op gisteren 2134 tegen 1732 op denzelfden datum van het vorig jaar. Deze vermeerdering van 400 kan voornamelijk worden toegeschreven aan de invoering der controle op de colleges. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Maks Sweris, de bekende exploitant van de sigarenwinkel aan de Nieuwe Rijn, heeft thans ook een filiaal van zijn zaak gevestigd op de Hoogewoerd, in het perceel 48. tegenover de Ivoe- nesteeg. Dit perceel is voor dit doel flink onder handen genomen. O.a. is een nieuwe etalage tot stand geko men en nieuwe stellingen zijn ge maakt, zoodat de winkel een gezellige cn doelmatige inrichting heeft gekre gen. De naam van den heer Sweris staat overigens borg voov een in alle opzichten goede be^ uiing. De zaak bergt een groote en uitgebreide sortee ring sigaren, sigaretten (tegen Valuta- prijzen) en pijpen van de goedkoop ste tot de duurste soorten. Iedere koo- per, die voor minstens 50 cent besteed ontvangt een mooie verrassing. Door de politie is aangehouden de 16-jarige P. I. T., die op de Haar lemmerstraat betig was met het ste ken van draadnagels tusschen de straatsteenen met de punt naar boven. BINNENLAND. VORSTELIJK BEZOEK TEN PALEIZE VAN H. M. DE KONINGIN MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder verwacht lieden voor een verblijf vap. enkele dagen ten paleize in het Voorhout te 's-Gravenhage, haar nicht Prinses Alice, gravin van Athlone. VAN GEND EN LOOS. Naar De Tijd verneemt, zullen de Nederl. Spoorwegen op plaatsen met Belaaorijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. De opening van het radio-ontvang station te Noordwijk. De jaarvergadering van de Vereeni- ging tot Christelijke verzorging van Zenuwlijders. De gemeenteraad van Zaandam spreekt zich uit voor samenvoeging der Zaangemeenten. Inaugnreele rede van prof. mr. V. H. Rutgers als hnogleeraar aan da V. U. te Amsterdam. Buitenland. Poincaré kabinetsformateur in Frankrijk. Titnlescoe is er niet in geslaagd in Roemenië een kabinet te vormen. Ma- nioe heelt nn de opdracht gekregen, In Egypte heeft een bootongeluk plaats gehad, waarb28 jonge meis jes om het leven zijn gekomen. Een resolutie der Evangelische ker ken van Rijnland en Westfalen met betrekking tct het metaalconflict. De drie metaalbewerkersvereenigin- gen hebben bij de arbeidsrechtbank te Dnisburg een klacht tegen de Noord- Westgroep ingediend. eenigszins belangrijk goederenvervoer en waar nog geen facte rij der N.V. Van Gend en Loos is gevestigd, een ambtshalven bestel- en afhaaldienst openen, waarvan de uitvoering wordt e edragen aan de N.V. Van Gend en Loos. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Volgens het Volk zal Minister Slo- temaker de Bruine een wetsontwerp op de werkloosheidsverzekering in dienen. De Minister wil de kleine commis sie voor de rechtsspraak een verte genwoordiger van de gemeenten en een van de vakcentralen, onder voor zitterschap van mgr. Nolens laten voortbestaan, doch van haar beslis singen beroep open stellen bij den centralen raad van beroep te Utrecht. De commissie doet uitspraak in ge schillen. die mochten ontstaan tus schen kasbesturen en gemeenten of den rijksdienst. In dit ontwerp is niet vervat een bij drage van de werkgevers in de werk- 1 oo s h ei ds ver zekering. DE KRONING VAN DEN JAPANSCHEN KEIZER. H. M. de Koningin heeft haren ge zant te Tokio, den heer J. C. Pabst, opgedragen om Hare Majesteit in bij zondere zending te vertegenwoordigen bij de plechtigheden der kroning van Z. M. den Keizer van Japan. IS EEN WETHOUDER AMBTENAAR? Ged. Staten van Noord-Holland heb ben een beslissing in de Woensdag, behandelde zaak van den heer H. J. Klein, oud-wethouder van Schoten, die meende recht te hebben op wacht geld van de gemeente Haarlem, om dat hij tengevolge van de annexatie zijn ambt niet meer kon vervullen. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten het bezwaarschrift van den heer Klein tegen afwijzende beschik king van het gemeentebestuur van Haarlem, ongegrond verklaard. SAMENVOEGING DER ZAAN GEMEENTEN. Na eenige avonden van algemeene beschouwingen, waarbij het in tegen stelling met andere jaren mak toe ging, heeft de gemeenteraad van Zaandam zich met 1110 stemmen uitgesproken voor de samenvoeging der Zaangemeenten, overeenkomstig het rapport der centrale commissie en i7i afwijking van het rapport der Zaandamsche commissie. Vóór samenvoeging stemden de S D.A.P., de communist Bosman en do Vrijzinnig Democraat Van Mever; te gen stemden de burgerlijke leden. SMOKKELENDE DOUANEBEAMBTEN? Te Munster in Westfalen wordt op dit oogenblik een groot strafproces gevoerd tegen koffiesmokkelaars, waarin ook Duitsche douane-ambte naren betrokken zijn. Een dezer, Heil- mann genaamd, heeft een omstandige bekentenis afgelegd. En daarbij heeft hij over de deelneming van Neder-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1