CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belannrijkste nieuws in dit Nummer. 91® JAARGANG DINSDAG 6 NOVEMBER 1928 NUMMER 2584 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentlën per regel 221/» cent Ingezonden MededeeUngen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents De tani dupe. Op Java wordt een boer tani ge noemd. Wanneer er dus sprake is van het dupe worden van den tani, dan komt bij den Indië-kenner allicht weer een of ander duister beeld voor den geest uit den tijd van de gedwongen gouver nementscultuur om van de toestanden onder de Oost-Indische Compagnie maar te zwijgen. Zoo is het dan ook bedoeld wat een Indische briefschrijver in: „Democra tie en Vrije Arbeid", het orgaan van de Democratische Partij uit het sterk revolutionair gekleurde blad „Tim- boel" aanhaalt. „In de Vorstenlanden zoo schreef „Timboel" is er onder de tani's be roering. Zij, die hun oor te luisteren leggen, hooren den tani mopperen, nu hij middels „zachten dwang" van B. B.- en Landbouw-ambtenaren gedwon gen wordt „proeven" te nemen met vroegrijpe padi-variëteiten. Wat toch is het geval? De suikeradministrateurs hebben voor de nieuwe rietsoort P. O. J. 2878 'n langeren tijd en vroegere^ beschik king noodig over de bevolkingsgron- den. Juist in de periode, dat de Java- padisoort in den grond staat. De suiker-industrie is welwillend en beveelt nieuwe, en „natuurlijk betere" Hindoestansche padisoorten aan. Het landbouw-departement is ■noe welwillender, want naar verluidt, is zijn advies, dat, waai* van de nieuwe pri oroductieve suikerrietsoort P. O. J. 2878 een grootere rentabiliteit te ver- vpr-Men is. dit natuurlijk ook den ta ni ten e-oede moet komen. Vandaar ziïn advies.dat het wen- scheliik is. dat de „suiker" voorschot- ton verleent voor den aankoon van bpt znaimnteriaal van de nieuwo, vroeg- riiuonde padisoorten, en zoo dit niet voldoende mocht haten, dan tevens voorschotten voor bemesting. Voor de suiker-administrateurs en voor hetdepartement van Land bouw staat het vast, dat de tegenwoor dige aloude padisoorten moeten wii- ken voor andere, vroegTijpe padivarië- teiten. Zoo worden proeven genomen met vroeriipe padivariëteiten, welke bii- zoodere beteekenis hebben in vprband met den geringen tiid gedurende wel ken de bevolking als gevolg van den langen groeiduur van P. O. J. 2878 de beschikking zal hebben over de con- versiegronden. Vereischt in het algemeen de be volkingspad i een groeitijd van 150 tot. 170 dagen (40 tot 50 dagen kweekbed en 115 tot 120 dagen na de overplan ting). de nieuwe soorten klmnen na. 135 dagen reeds geoogst worden. Geplant worden in hoofdzaak Hin doestansche soorten, waarmede elders proeven genomen zijn". Aan het slot komt dan de aap uit den mouw met de opmerking, dat voor het Departement van Landbouw slechts technisch economische over wegingen gelden, maar voor de suiker alleen rentabiliteits-overwegingen. Ieder voelt daarin het opzet, den tani tegen de suikercultuur en tegen het Gouvernement' op te zetten. De briefschrijver in Democratie zegt dat hij de waarde van dit artikel niet kan beoordeelen, maar niettemin doet hij geen poging om £en onjuiste con clusie te voorkomen. Was hij wel op de hoogte, dan zou hij hebben geweten, dat deze aan drang van Landbouw op den Javaan- schen tani dateert van meer dan het laatste tiental jaren. De Javaansche boer is nooit vlug geweest met het in gereedheid bren gen van zijn land voor den volgenden oogst. Zoolang hij nog oude voorraad heeft, bekompiert hij zich niet om de toekomst. Zeer tot zijn schade, want zijn land, zijn oogst, is van de regens afhankelijk. Vroeg geploegd en geplant geniet de rijst van den vollen, natten moesson. Dat geeft ten eerste meer zekerheid van den oogst, maar boven al betere kwaliteit. Eerst in de derde plaats komt daarbij het suikerbelang, dat na den rijstoogst het land noodig heeft. Wanneer dus in dezen aandrang op den Javaanschen landbouwer wordt uitgeoefend, is dat voor meer dan 75 pet. zijn eigen belang. Dat dit vroeg planten dan tevens de suikercultuur dient en dat men daartoe proeven neemt met buitenland sche rijstsoorten, zijn alzoo slechts bij komstigheden. Hoofdzaak is, dat vroeg ploegen en planten het belang van den hoer is, een belang, dat hij zelf niet ziet. Instede van de dupe te worden van een actie van de suikercultuur, is het een streven, dat den Javaanschen landbouw slechts vooruit kan brengen. STADSNIEUWS. BLINDENCONCERT. De Stadsgehoorzaal was gisteravond stampvol. Dat was heel gelukkig! Want de ve le aanwezigen zagen iets ontroerends; ze hoorden iets treffends; de harten werden aangeraakt en dat heeft altijd goede gevolgen. De programma's zullen wel meer opgebracht hebben dan den gestelden prijs; de prentbriefkaarten werden ijverig verkocht; velen zullen nog wel eens apart in de beurs getast hebben of op andere wijze tot practisch mede- doogen zijn bewogen. Op het podium verschenen een aan tal blinden van het St. Henricus-ge- sticht te Grave en het hulpbehoevende van deze menschen is wel iets om bij menschen met gezonde oogen van deze menschen met gezonde oogen een gevoel van diepe deernis te wek ken. Nadat Mevr. van Oerle met een kort woord de bijeenkomst had geopend, deed de Harmonie-kapel onder direc tie van C. van Kalmthout zich hooren. Een blindendirigent, die zelf blind is staat 'natuurlijk niet op het podium, maar bepaalt zich alleen tot het hier en daar tellen der maatdeelen voor het invallen der instrumenten. Zelf bespeelde de heer Van Kalmt hout de es-klarinet. En nu is het be wonderenswaardig met welk 'n rhyth- mische zekerheid de Gladiatormasch van Blankenberg er uit kwam. Het Harmoniekorps bestaat uit 23 leden en de partijen zijn zeer even wichtig bezet. Bovendien blijken de afzonderlijke leden over het algemeen heel goede muzikanten te zijn, wat men vooral kon opmaken uit de Car- men-fantasie van Bizet en in Songe d'Amour van Bouwens. We hoorden hierin o.a. zeer mooie solotrekjes van een piston, van een trombone, een klarinet. Overal trof ook het mooie geluid van den bas-helicon. Inderdaad een heel goed geschoold ensemble, en men staat verwonderd, dat deze menschen, aan wie zooveel onthouden is, het tot zoo voortreffelijk samenspel kunnen brengen. In beide laatstgenoemde werken ko men herhaaldelijk verwisselingen van tempo voor, die met de grootste zeker heid werden uitgevoerd, en niet min der verrassend was 'n stringendo aan het slot van een der werken. We hoorden nog een mooi voorge dragen Ouverture „Oberto" van Verdi en tenslotte van den heer van Kalmt hout zelf een pittige „Volksmarsch", waarin een paar populaire melodieën zijn verwerkt. De componist ontving daverende huldebetuigingen. Na afloop hiervan zette de Directeur van de Bibliotheek Frater Adrianus, in korte woorden het doel van dit con cert uiteen. De bedoeling is een groote Braille bibliotheek te stichten. Dat kost veel gëld; maar met geld alleen is dat niet in orde te krijgen. Boeken in Braille schrift moeten met de hand worden gemaakt. Nu zijn er 1500 menschen aan het werk,, maai* er moeten er veel meer komen om boeken te maken. Frater Dozitheo, de leeraar, hield vervolgens een demonstratie. In de eerste plaats, zeide Z. Eerw., moet het denkbeeld uit de wereld ge holpen worden, dat de blinden zich niet kunnen ontwikkelen. Doordat hun geniale lotgenoot Braille het blinden- schrift heeft uitgevonden, kunnen ze even goed aan hun behoefte om zich te ontwikkelen voldoen als de mensch met gezonde oogen. Spr. heeft een viertal jongens uit verschillende leerjaren meegenomen en laat deze nu lezen. De vingertoppen vervullen de rol van oogen en het is inderdaad ver rassend, met welk een zekerheid en vaardigheid deze knapen* lezen. Een paar leerlingen uit de hoogste afdee- ling lezen met groote vaardigheid Engelsch en Esperanto. En tenslotte toont een knaap op een groote reliefglobe een kennis van aard rijkskunde, die menig ontwikkeld vol wassen mensch met gezonde zintuigen zou beschamen. Na de Pauze hoorden we eerst in zeer beschaafd samenspel het kleine symphonie-orkest van 16 man, een strijkorkest, versterkt met klarinet, 'n piston, een trombone en een piano. Het speelde „Valeur Francaise" van Fontenelle, „Oud-Hollandsche Boeren dansen" van Siep, „Trés Jolie" van Walteufel en „Marche Internationale" van Spiers. En tusschen deze nummers gaf de eerste violist nog een zeer te waardee- ren en gevoelige solovoQrdracht, waar hij hij op verdienstelijke wijze werd begeleid. Ook bij dit symphonie-orkestje frap peerde weer de zekerheid van samen spel, de zekerheid der rhythmische variaties, de toonzuiverheid en d© voordracht. Vóór het laatste nummer nam Fra ter Aurelius, de Directeur van 't Huis nog eens het woord om de aanwezigen te danken voor hun belangstelling en tevens om ze op te wekken, veel voor de blinden te doen. In het instituut te Grave zijn er 125 opgenomen. Ook in andere instituten zijn er een aantal. Maar het geheele aantal blinden in Nederland bedraagt 6000. Slechts een klein percentage daarvan wordt ontwikkeld. Dat kan en moet anders worden. Hoe dat kan, heeft men hedenavond gezien en gehoord. Ieder steune zoo veel in zijn vermogen is het werk van de blindenzorg. Dit werk zal zeker met rijken zegen worden bekroond. MELAWAN GELAP. (Strijd tegen de duisternis). De film, welke dezen naam draagt, draait deze week iederen avond voor uitverkochte zalen in Amsterdam. Geen wonder ook, Is het ooit voorgekomen dat men op één avond Sumatra, Borneo, Cele bes en Nieuw Guinea bezoekt? Is er ooit gelegenheid geboden de Bataklanden te bezoeken en iets te zien van al den liefde-arbeid die daar b.v. onder blinden en melaatschen verricht wordt? Aangrijpend zijn de beelden uit de melaatschen-koloniën Laoe Si-Momo. Wie heeft de Dajakkers van Borneo in hun leven van iederen dag gezien? Het doek toont ons o.m. de machtige stroomen in dat land! Schitterend is de scène van het bezweren van booze geesten door heidensche priesters. De Toradja's van Midden-Celebesl hoe geheel ander-soortig zijn ze! Ook in dit deel van de film wordt het eigenlijke Zendingswerk afgewis seld met mooie natuurtafereelen en typische volksgebruiken. Een geheel proces van het vervaar digen van Toradja-kleeren uit foeja- boombast is b.v. te volgen. Ook in deze film is een climax. De belangrijkheid der beelden neemt steeds toe. De Papoea's op Nieuw Guinea komen in al hun primi tiefheid op on9 afrennen! Men wordt met eerbied vervuld voor hen die hier in de verre eenzaamheid hun Zen- dings- en beschavingsarbeid moeten verrichten. Het slot der film is een tournee met een Nieuw-Guinea Zendeling. Ook in deze film bereikt de film techniek haar triomfen met een goed gekozen en indrukwekkend slot. Niemand verzuime, zich tijdig te voorzien van kaarten voor de voorstel lingen die plaats zullen hebben op Dinsdag 13, Woensdag 14 en Donder dag 15 November in de Stadsgehoor zaal. Men zende zijn kinderen Woensdag middag 14 November, des middags te 3.30 uur naar de kindervoorstelling. BAZAAR „L. E. D. A. G. O. H." In de gezellige zaal van „De Graan- beurs", die voor dit doel speciaal is in gericht het tooneel o.a. is weggebro ken, zoodat ook het achter het tooneel liggende zaaltje beschikbaar is houdt momenteel de Chr. Zangvereeni- ging „L. E. D. A. G. O. H." een bazaar, die gisteravond officieel geopend is en die ook vandaag en morgen voor bezoekers toegankelijk is van 25 en ■van 7.3011 uur. Op deze bazaar heeft men dan, naast de gewone verkoopsartikelen, waaron der genoemd mag worden een stand met kunstaardewerk, die ongetwijfeld veel belangstelling zal trekken, ver schillende attracties, zooals sjoelbak ken, een rad van avontuur, postkan toor, grabbelton, behendigheidswed strijd, met het aansteken van kaarsen en last not least een nieuwe attractie, de z.g. paardenrennen, die bijzonder aardig is. Ongetwijfeld heeft de bazaar veel moeite en werk gekost, maar het mag dan ook gezegd worden, dat het resul taat inderdaad heel mooi is en onge twijfeld op zichzelf reeds de moeite van een bezoek waard, waartoe wij on ze lezers dan ook gaarne, mede om het goede doel, dat wordt nagestreefd,- opwekken. Bij de officieele opening, die gister avond te 6.30 uur plaats had, sprak de voorzitter, de heer Verver, een kort woord van welkom, speciaal tot Ds. Meeter, die zich bereid had verklaard de bazaar te openen en tot de dona teurs en donatrices van de vereeniging terwijl spr. hartelijk dank bracht aan de leden, speciaal aan de damesleden voor het vele werk dat ze voor deze bazaar hebben verricht. Ds. Meeter, daarna het woord ne mende, zegt, dat hij gaarne aan het verzoek, om dezen bazaar te openen, heeft voldaan, omdat hij een liefhebber is van muziek en wanneer L. E. D. A. G. O. H. met de stem God wil loven, dan staat spr. achter deze vereeniging en is hij dankbaar, dat, waar tegen woordig meer God gevloekt dan ver heerlijkt wordt door jonge menschen, hier de wensch aanwezig is om den Naam des Heeren groot te maken. De bazaar, die hier vanavond ge opend wordt, heeft ten doel het tekort in de kas aan te zuiveren en alzoo de instandhouding van de vereeniging. Spr. hoopt, dat door deze bazaar ge toond zal worden, dat het streven van deze vereeniging door velen gesteund wordt, niet alleen met woorden, maar ook metterdaad. Nadat Zijn Eerw. vervolgens voor gegaan was in gebed, verklaarde hij de bazaar voor geopend. De voorzitter bracht Ds. Meeter nog dank voor de bereidwilligheid om het openingswoord te spreken en daarna verspreidden zich de aanwezigen door de zaal om de fraaie stands in oogen- schouw te nemen. Dezen eersten avond mocht de ba zaar zich reeds in een druk bezoek ver heugen. ZENDINGSSAMENKOMST. Morgenavond hoopt in de Hoogland- sche Kerk de heer Ds. Stam van Rot terdam in een buitengewone Zendings samenkomst voor te gaan. Dr. J. Rie- mens zal den spreker inleiden, terwijl het Kerkzangkoor „Ex Animo" zijn ge waardeerde medewerking zal verlee- nen. Men zie voor bijzonderheden de in dit blad opgenomen advertentie. LEZING DR. H. SCHOKKING. De lezing van Dr. H. Schokking, welke a.s. Donderdagavond in het Aca demiegebouw zou worden gehouden, is in verhand met den academischen rouw door het overlijden van Prof. Mr. W. van der Vlugt, uitgesteld. Nader zal worden bekend gemaakt, wanneer de lezing zal plaats hebben. HERDENKING Prof. Mr. W. v. d. VLUGT. Alvorens hedenmorgen zijn colleges in het Burgerlijk Recht aan te van gen, heeft prof. Mr. E. M. Meyers in een korte rede wijlen prof. v. d. Vlugt herdacht. Na de persoonlijkheid van prof. v. d. Vlugt te hebben geschetst wees de hoogleeraar op de groote beteekenis van prof. v. d. Vlugt voor de rechts filosofie en de rechtsgeschiedenis, en stelde tenslotte in het licht het belang rijk aandeel, dat hij in de practische staatkunde heeft gehad. NOOIT MEER OORLOG-FEDERATIE. Naar wij vernemen, zal de Wapen stilstandsdag dit jaar in plaats van op Zondag 11 November op Maandag d.a. v. door de „Nooit meer Oorlog-Federa tie" afd. Leiden en Omstreken worden herdacht. DE RIJNVAART-CONFERENTIE. Prof. Jhr. Mr. Dr. W. J. M. van Eijsinga, hoogleeraar in het Volken recht en Rector-Magnificus der Leid- sche Universiteit, is voor den tijd van 14 dagen naar Straatsburg vertrokken teneinde als gedelegeerde der Neder- landsche regeering de Rijnvaart-confe rentie bij te wonen. CONGRES TROPISCHE GENEES KUNDE, ENZ. Bij Kon. Besluit zijn, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot ge delegeerden van de Nederlandsche re geering bij het Internationaal Congres voor Tropische geneeskunde en gezond heidsleer, dat van 15—22 December '28 te Caïro zal bijeenkomen: Dr. P. C. Flu, en Dr. J. v. d. Hoeve, hoogleera ren aan de Rijksuniversiteit alhier; Dr. G. O. Lotsy, te Alexandrië; Dr. E. P. Snijders, dr. W. A. P. Schüffner, en dr. H. H. Swellengrebel, hoogleeraren aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam. HET KAPPERSHUIS. Het is ongetwijfeld een feit, dat de moderne coiffure, die met één slag een glorieuse plaats heeft ingenomen in het rijk van de vrouw, deze plaats bij na onaangevochten zal blijven behou den bovenal om de eigenaardige be valligheid en bekoorlijkheid die zij geeft aan vele van haar lieve diena ressen. Tegelijk hiermede valt echter een ander feit te constateeren, namelijk dat deze moderne coiffure, wil ze aan iiaar doel beantwoorden, een po'* nente verzorging vereischt, d e bekwame en deskundige banden hoort te geschieden. Omdat wij nu boven dit artikeltje Binnenland. Minister Kan weigert medewerking aan de samenvoeging van Naarden en Bussnm. Het derde vliegtuig naaf Indië ver volgt zijn tocht. Het voornemen bestaat op geregel de tijden de aardappelvoorraden op te nemen. Buitenland. Rede van Stegerwald over de uit sluiting in het Roergebied. Er zou sprake zijn van bemidde lingspogingen in bet Duitsche metaal conflict. Heden hebben in de Ver. Staten de presidentsverkiezingen plaats. De algemeene verkiezingen in En geland zullen waarschijnlijk volgend jaar Mei plaats hebben. Mussolini over Italië's deelneming aan den wereldoorlog. sEzse gc-plaatst hebben „Het Kappershuis" zou men misschien denken dat wij dit als zich kenmerkende door een deskundige en bekwame bediening -zouden wilen aanbevelen, maar dat is toch waarlijk onze bedoeling niet want hier geldt nu eens het spreekwoord „Goede wijn behoeft geen krans". Wij willen slechts even er op wijzen welk een groote vlucht het bedrijf van den heer Rijnbende, den alom bekenden exploitant van het KaDpersliuis heeft genomen en dan behoeven we daar werkelijk geen aanbeveling meer bij to schrijven omdat de conclusie Voor iedereen voor de hand zal liggen. In 1916 werd door den beer Rijn bende een .heerenzaak geopend en 3 jaar later een dameszaak, die spoedig een zoo groote belangstelling Van de zijde van bet publiek ondervonden, dat er in 1926 een pand moest worden bijgekocht, zoodat beide zaken ge scheiden konden worden voortgezet. De uitbreiding zette zich intusschen inwendig voort, zoodat steeds meer cliënten tegelijk konden wordéh be diend. terwijl met deze uitbreiding de moderniseering gelijken tred hield. Met één bediende begonnen beschikt de heer Rijnbende thans over 21 man personeel en beeft bet Kappershuis in en buiten onze stad een groote be kendheid verworven. Het is dan ook geen wonder, dat de heer Rijnbende thans zijn cliëntèle tegemoet wil komen door filialen te stichten. De eerste van deze nevenza ken is heden geopend in een mooi perceel aan den Rijnsburgerweg No. 187, op een prachtigen stand. De inrichting van dit filiaal heeft weer het voorname karakter dat ook de zaak in de Doezastraat kenmerkt en het spreekt vanzelf, dat aan de eischen van de meest verwende cliën ten voldaan kan worden. Een viertal luxueuse boxen zijn reeds ingericht en daar komt nog bij een box met speciale knipgelegenbeid. Een warmwaterinstallatie van het meest moderne type heeft het oude systeem vervangen en alle instrumen ten die op de coiffure betrekking heb ben zijn zooals trouwens vanzelf spreekt aanwezig. De permanente wave geschiedt zonder electriciteit en is dus absoluut gévaarloos. In het perceel is ook gevestigd een wachtkamer annex winkel die een ge zellige en gedistingueerde indruk ma ken en waar het wachten en ook het koopen bijna een genot moet zijn. Ook de etalage is heel mooi inge richt met de kunstig gekapte dames figuur en verder de vele voor dames aantrekkelijke artikelen die aesthe- tisch zijn gearrangeerd. De inrichting van de salons is tot stand gekpmen onder leiding van den hoofdaannemer Korswagen, Oude Singel. De fa. Geskes en Co. uit Den Haag zorgde voor de meubileering, de stoffeering is van de fa. A. van Weeren Hzn., Vliet 39, alhier; de fa. Ziegelaar, Oude Singel, zorgde voor het schilderwerk; de fa. Teske, Doeza straat, voor de electrische installatie en last not least de fa. De Kier, Korevaarstraat voor de sanitaire in richting GIFT. De heer W. Spijer te Amsterdam, heeft het Rijksmuseum van Oudheden alhier begiftigd met een fraaie verza meling Koptische weefsels. De Minister van Onderwijs, Kunsten on Wetenschappen heeft den schenker den oprechten dank der regeering be lli igd voor dit nieuwe blijk van belang stelling in de vaderlandscbe musea van kunst en wetenschap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1