NAAR MAAT. DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 7815 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Destuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 November a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9. Telet 807. Maandag 5 Nov., 's av. 8K uur. Stadsgehoorzaal: Concert, te geven door de blinden van het Instituut te Grave. Dinsdag 6 November, s av. 8 V* uur. Groote Stadszaal: Concert Leidsche Kunstkring voor Allen. Donderdag 8 Nov„ 's av. 8 uur. Klein-Auditorium Rijks-Universiteit: Lezing dr. H. Sehokking over: „Theo- sophie". 13, 14 en 15 November, 's av. 8 uur. Stadsgehoorzaal: Filmavonden „Me- lawan Gelap". RECLAME. van niet-vergelijkbare cijfers), ten dee- le vanzelfsprekend (soepelheid van de hegrooting). De voorheelden uit het boekje van Colijn (alle zonder nadere aanduiding van naam of zegsman) zijn voor de Ne rf erlandsche lezers ten deele zeer mis leidend (ontkenning van de kracht van het Christendom boven de rassen tegenstellingen: de P. S. I. en P. N. I. werken naar het plan van Mohamad Hatta, de algemeen erkende leidsman). Deze stellingen werden geformu leerd vóór het verschijnen van de bro chure van mr. W. H. van Helsdingen. Zonder de discussie zeggen ons de ze stellingen nog niet veel. Wij wach ten daarom met belangstelling nadere berichten af. DE STRIJD IN HET DRUKKERS- BEDRIJF. Naar wij vernemen, zullen de af dee lingen van den Federaieven Bond van Drukkersparoons in het Oosten des lands op de op 27 Nov. a.s. te houden algemeene vergadering van den hond sterk vertegenwoordigd zijn. Zijn wij juist ingelicht, dan zal het grootste deel der afdeelingen zich verklaren tegen het bindend prijstarief voegt de „Courant" hieraan, wellicht wat tendieus aan toe. BUITENLAND. REGEERINGSCRISIS IN ROEMENIë. Een conflict tnsschen Prins Nicolaas en Bratianoe. v Volgens een bericht uit Boekarest heeft prins Nicolaas Vrijdag in den regentschapsraad een rapport voorge lezen, waarin de opvatting werd uitge sproken, dat het aftreden van het li berale kabinet om verschillende rede nen noodig schijnt. Bratianoe, die de zitting .bijwoonde, hield onmiddellijk daarop een uitvoe rige rede, om te betoogen, dat het ka binet aan het bewind moet blijven, om de stabïlisatiewet te doen aannemen. Eerst na de aanneming van de wet kan over het aftreden van het kabinet worden onderhandeld. Mocht tot het onmiddellijke aftre den van het Kabinet worden besloten, dan wil hij, Bratianoe, de verantwoor delijkheid tegenover het buitenland niet op zich nemen en zal hij ook het contract voor de leening niet onder teekenen. Bratianoe verlangde verder, dat de regentschapsraad hem als bewijs van vertrouwen met de reorganisatie van het Kabinet zal belasten, anders zal hij terstond zijn ontslag nemen. De regentschapsraad heeft zijn be slissing uitgesteld. Vrijdagmiddag heeft de hofmaar schalk een bezoek gebracht aan Duca, den minister van hinnenlandsche za ken en hem verzocht zijn invloed bij Bratianoe te doen gelden, dat deze niet zoo hardnekkig op zijn standpunt zal blijven staan, aangezien anders alle bruggen tusschen de liberalen en den regentschapsraad afgebroken zul len worden. De regeering treedt af. Een later bericht uit Boekarest meldt: De regeering is afgetreden. Naar verder wordt medegedeeld, wil de re gentschapsraad e^n concentratie-re geering vormen. De kansen hierop zijn echter zeer gering. Alles wijst erop, dat Manioe de op dracht zal ontvangen tot vorming van een kabinet. In deze regeering zou natuurlijk ook Titulescoe een portefeille krijgen Tot diens terugkeer uit Londen zal het departement van buitenlandsche zaken waarschijnlijk bestuurd worden door den minister van binnenlandsche zaken Wajda-Vojvoda. Bratianoe heeft dit aftreden ver klaard door op de noodzakelijkheid te wijzen om een nationale eenheid te vormen. De nieuwe regeering moet met het tegenwoordige parlement samenwer Zaterdagmiddag werd te Utrecht in het Jaarbeursgebouw een tentoonstelling geopend inzake de oude Utrechtsche Handel en Nijverheid. Een inzending van het St. Eloyen-gasthuis (oud-gilde van metaalbewerkers) groot versierd slot uit de 17e eeuw. Dit was 'n proefstuk voor den titel van meester van het St. Eloyengilde. ken voor den economisclien wederop bouw van het land. De liberale partij, die tot nu toe aan het bewind is geweest, heeft geen toe stemming willen geven tot ontbinding van het parlement. De leiders van de oppositie zullen vandaag en morgen door den gezant- schapsraad worden ontvangen. De nationale boerenpartij, die de op positie in het parlement vormt, stelt zich op het standpunt, dat de vorming van een coalitiekabinet onmogelijk is. Daarentegen wil de vroegere minis ter-president Averescoe zich wel ter beschikking stellen voor een coalitie- regeering met de liberalen. DE UITSLUITING IN DE DUITSCHE METAALINDUSTRIE. Een bemiddelingsactie van Stegerwald. Volgens een bericht uit Bochum is Stegerwald in het uitsluitingsgebied aangekomen. Naar verluidt wil Stegerwald een bemiddelingsactie inleiden. Op een vraag dienaangaande in werkgeverskrngen werd meegedeeld, dat men daar op dit oogenblik stelling kon nemen ten opzichte van dergelij ke pogingen van Stegerwald. Er wordt (in dit verband op. gewezen dat men van arbeiderszijde steeds be reid is, de onderhandelngen.te hervat ten. De gemeenteraad van Bochum be sloot, den behoeftigen uitgesloten ar beiders steun te verleenen. Gevolgen der uitsluiting. De gevolgen van de uitsluiting in de metaalnijverheid beginnen zich ook in andere hedrijven te doen gevoelen, zoo wordt uit Essen gemeld. De kolenmijnen van de Vereinigte Stahlwerke en andere ondernemingen hebben reeds in verband r"t de drei gende afzetcrisis een verkorten werk tijd ingevoerd. HET A.S. KRONINGSFEEST IN JAPAN. Talrijke arrestaties. In een officieel communiqué wordt gemeld, dat in heel Japan meer dan 2-400 communisten zijn gearresteerd, wijl zij getracht hebben de feestelijk heden der viering van de kroning van den Japanschen keizer te verstoren. Bovendien werd op hevel van den Japanschen gouverneur-generaal van Korea de organisatie van „Jonge Ko- reanen" opgeheven. De officieele lei der van deze organisatie werd even eens gearresteerd, en ter beschikking van de Japansche justitie gesteld. DREIGENDE HONGERSNOOD IN CHINA. De rijstoogst grootendeels mislukt. Volgens een bericht uit Sjanghai, neemt het gevaar voor een honger snood in China steeds toe. De oogstberichten uit verschillende deelen van China worden van dag tot dag slechter, zoodat het tekort aan levensmiddelen onrustbarend groot zal worden. De rijstoogst, die het voornaamste voedsel moet opleveren, heeft onder de droogte zeer geleden en de rijst- handelaars schatten, dat de oogst niet meer dan 55 pCt. van een norma len oogst zal bedragen. Een gebied met een bevolking van 200.000.000 zielen wordt door honger snood bedreigd. DE ETNA IN WERKING. Aardschokken in de omgeving. Naar de Italiaansche bladen mel den, is de Etna weer gaan werken. Vrijdagavond stegen zware rookwol ken op uit een krater, die reeds se dert langen tijd als gedoofd werd be schouwd. Spoedig daarop volgde een uitbarsting en vloeide een lavastroom uit den krater. Tegen 7 uur was de berg weder in rust. In de omliggende gemeenten wer den lichte aardschokken gevoeld. Zaterdagmorgen begon de werking van de Etna opnieuw met hevigheid. De lavastroom werd door lichte aard schokken en sterk gerommel vooraf gegaan. KORTE BERICHTEN. De ontwapeningscommissie van dtn Volkenhond zou reeds in Januari a.s. worden bijeengeroepen. Poincaré dreigt in de Kamercom missie voor de financiën met heengaan als de begrooting niet vóór 31 Decem ber wordt goedgekeurd. Er bestaan plannen tot den bouw van een Sovjet-handelsvloot. In Spanje zal eerlang een belang rijke reorganisatie van het kabinet p'aats vinden. Buitenlandsche Zaken komt onder leiding van den minister president. Te Bordeaux hadden relletjes plaats in verband met de havenar beidersstaking. Zaterdag is in Koningsbergen de eerste plenaire zitting gehouden der Poolsche-Litausche conferentie. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond te 7.15 uur. Voorz. de bur gemeester. Aanwezig alle leden. Na opening en voorlezing van het ge bed. werd voorlezing gedaan van het be roep op de Kroon inzake de weigering tot medewerking tot stichting van een Chr. School in de Goeman-Borgesiusstraat. Van ds. Kramer, predikant der Remon- strantsche gemeente te Zwammerdam, was een adres ingekomen om beschik baarstelling van een lokaal voor gods dienstonderwijs. Goedgekeurd. Aan mej. Huisman, onderwijzeres aan de O. L. School aan de Raadhuisstraat, werd op haar verzoek eervol ontslag ge geven. 1. Voorstel van B. en W, naar aanlei ding van het adres van Th. Cocx en an deren, houdende verzoek om alsnog een bijdrage in de kosten van den bouw eener brug *>ver de ringvaart van den polder Nieuwkoop te verleenen. De heer Cokx had gerekend op een rap port van het. onderzoek naar deze kwestie ingesteld. De voor?, antwoordde, dat een schets is gemaakt en spr. er persoonlijk is gaan zien. Er zijn drie huizen, die in den weg staan en 'n brug die heel slecht is. Spr. is echter tot de conclusie gekomen dat voor subsidie van gemeentewege geen aanleiding is. De heer Ruting bepleitte een bijdrage van gemeentewege van 1/3 van de kosten. De voorz. kreeg bij zijn onderzoek den indruk,* dat B. en W. goed zijn ingelicht. Spr. heeft geen enkele aanwijzing, noch voor de kinderen, noch voor de passage om een bijdrage te verleenen. Het gaat niet om 't geld, maar om de consequentie. Nadat de heeren ColcX, Den Ouden, Ko ren en Muiswinkel hierover nog 't woord hadden gevoerd, werd het verzoek met 10 tegen 7 stemmen aangenomen. 3. Voorstel van 3. en W. tot het doen stellen van zekerheid door den waarne mend gemeenteontvanger. Dit werd door Ged. Staten gewenscht geacht. B. en W. stellen voor de zeker heid te bepalen op ƒ2000. Goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. om de gemeen te woning Steekterweg 298 te verhuren aan Chr. Veenendaal. De vorige huurder, II. de Groot, heeft de huur opgezegd. B. en W. stellen voor de huurprijs evenals voorheen te bepa len op 2.75 per week. Aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot verhuur van eenige perceelen weiland en de boerderij „De Kievit". De tegenwoordige huurders en de pach ter waren bereid tot voortzeting van de huur of pacht. Het grasgewas langs den Heerenweg dient verlaagd van 40 tot ƒ10 per jaar. De pacht van de boerderij kan verhoogd worden van 126.10 per HA. tot ƒ150 per HA. Aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwgrond aan de Jongkindt Co- ninckstraat aan W. v. Beijeren q.q. alhier. Het te verkoopen stuk grond is groot 300 M2; de prijs, is gesteld op 4.75 per M2. Het is de bedoeling op het perceel grond een heerenhuis te stichten. Aangenomen. 7. Voorst^ van B. en W. tot het .toe kennen eener personeele toelage van 225 per jaar aan den technisch-teekenaar der Water- en Liclitbedrijven. De heer v. d. Heijde is naar het oordeel van den directeur en van de Commissie een zeer goede kracht voor de bedrijven; het tegenwoordige salaris van een tech nisch teekenaar ad 1825 is naar het oor deel van den directeur te laag zeker in dit geval. Goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. tot regeling van de belooning voor 1929 en 193U van den deurwaarder der plaatselijke belastin gen, voor zoover zijn aandeel in de ver- volgingskosten betreft. B. en W. meenen, dat de regeling der belooning voor de jaren 1929 en 193U gelijk kan blijven aan de bestaande. Aangeno men. 9. Voorstel van B. en W. om de tijdelij ke aanstelling van Mej. N. Paats te Lei den, als vakonderwijzeres in de Nuttige Handwerken aan de school voor U.L.O. pan den Oudshoornscheweg met een jaar te verlengen. Aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een subsidie aan de Hoofdcom missie voor Normalisatie. Een verzoek was ingekomen om een subsidie, berekend naar 3 per 1000 in woners. De wnd. gemeente-architect deel de mede, dat het werk der Normalisatie commissie buitengewoon belangrijk is en dat van de resultaten van haren arbeid ook door de verschillende diensten van de gemeente ruimschoots geprofiteerd wordt. Aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot het doen rooien van de hoornen, staande voor de O.L. School aan de Raadhuisstraat en op den hoek Aar- kadeBloemhofstraat. De boomen voor de openbare school be lemmeren te veel het licht voor de daar achter gelegen lokalen. De boomen inder tijd geplant om schaduw te geven in deze lokalen, geven meer last dan profijt. Ook de andere in het voorstel bedoelde boo men, staan te dicht bij de woningen. Aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de vergoeding ingevolge artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan Be sturen van bijzondere scholen over het jaar 1926. Voor het openbaar lager onderwijs be droegen in 1926 te kosten 17.03 per leer ling, voor het openbaar U.L.O. 41.52 per leerling. De vergoedingen voor het bijzon der onderwijs werden op dien grondslag vastgesteld als volgt: Kath. schooi Para dijslaan ƒ6147.83, Kath# school te Aarlan- derveen 1754.09. school Juliariastraat 2273.96, school Steekterweg 987.30, de school in den Hoorn 861.69, school Hooft- straat 1366.05. school Marthastichting ƒ3591.15, school Torenstraat ƒ1341.04. de school in,het Zuideinde A'veen ƒ635.02, school U.L.O. Stevinstraat 498.30, school L. O. Stevinstraat 4238.50. De heer ten Cate Brouwer wenschte aangeteekend te zien, dat hij tegenstemt. 14. Voorstel van B. en W. om medewer king te verleenen voor den bouw van een R.K. U.L.O.-school en het aanbrengen van centrale verwarming in de school voor G.L.O. aan de Paradijslaan. De beide aanvragen voldoen geheel aan de bepaling van art. 73 van meergenoem de en wet op dien grond moet medewer king worden verleend. Aangenomen. 15. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van gelden voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de bijzondere school aan de Julianastraat. Deze aanvrage is hoofdzakelijk een ge volg van het feit, dat de aanwezige leer middelen dermate verouderd zijn, dat zij voor vruchtdragend onderwijs onbruik baar geworden zijn, terwijl verschillende leermiddelen in het geheel niet aanwezig zijn. Ook is uitbreiding noodig door toe name van het aantal leerlingen en door invoering van het verplichte 7e leerjaar. De heer ten Cate Brouwer vroeg, hoe het komt, dat de leermiddelen zoo ten achter zijn. Men zegt altijd, dat het Bijz. Onderwijs goedkooper en beter is. Spr. verwondert zich nu, dat de leermiddelen ten achter-zijn. Spr. kan zich dat wel be grijpen; het vroeger hoofd, de heer v. d. Bergh, heeft niet meer willen vragen dan noodig is, thans moeten de leermiddelen van a tot z vernieuwd worden. Spr. hoopt, dat de gemeente voor dergelijke verras singen gespaard blijft. Ook den heer v. Dijk viel >het tegen. Een andere opmerking van dezen spreker was, dat blijkbaar een school zuiniger beheerd kan worden, zooals spr. bij de hegrooting reeds had opgemerkt. Spr. hoopte, dat B. en W. de mogelijkheid van zuiniger on derwijs zullen onderzoeken. De voorz. zei dat het onderwijs hier in vergelijking met scholen in andere plaatsen niet duur is. Het hangt geheel af van de zienswijzen der verschillende schoolhoofden, of van den inspecteur. De heer v. Dijk geloofde, dat een „zuinigheidsirispecteur" wel nut tig werk zou kunnen verrichten. De voor zitter antwoordde, dat er geheel geen weelde in de scholen heerscht. De heer Herngreen zou wenschen, dat de hoofden der openbare scholen werden aangespoord tot zuinigheid. Dan dalen de kosten van het bijzonder onderwijs automatisch. Na nog eenige discussie en een slot woord van den voorzitter, werd het voor stel aangenomen. 16. Voorstel van B. en W. om goed te keuren de nieuwe schoolgeldregeling voor de Chr. Hoogere Burgerschool met vijfja rigen cursus, alhier. De totale opbrengst van het schoolgeld zal volgens de nieuwe regeling weinig ver schillen met die, welke volgens de be staande regeling werd ontvangen. De heer Ten Cate Brouwer zag gaarne dat het godsdienstonderwijs facultatief ge steld werd bij deze nieuwe regeling. Spr. verwacht dan een groote aanwas van leer lingen. De heeren den Hertog en de Wolf ondersteunden het voorstel. De heer Herngreen merkt op, dat het geheele onderwijs van denzelfden geest is doortrokken; het gaat niet alleen om dat uurtje godsdienstonderwijs. Spr. be grijpt daardoor het voorstel niet. Het voorstel van den heer ten Cate Brouwer werd verworpen met 3 stemmen voor. Voor stemden de heeren ten Cate Brouwer, de Wolf en den Hertog. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z.h.st. goedgekeurd. 17. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van H. van der Wel alhier, om hem een subsidie te ver leenen in de kosten van exploitatie van zijn overzetveer gedurende den nacht. Het betreft het overzetveer aan het Aarkanaal. Het aantal personen, dat na 10 uur 's avonds door v. d. Wel wordt overgezet, is niet noemenswaard. Aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. tot overname Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN 13 HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 XI. N. C R. V. 6.50 Boekbespreking. 7.Les in stenografie. 7.30 Zangcursus. 8.Rede van den heer J. Bakker, lid van de Tweede Kamer, te Me- naldum en lid van het hoofdbe stuur van den Chr. Nat. Werk mansbond, over: „Wat de Chr. Nationale Werkmansbond is, doet en volbrengt". Muzikale medewerking van het Chr. Radio-orkest. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.Kinderuurtje. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. j 6.Vooravondconcert. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Lezing over handelswetenschap. 8.35 Concert. 10.Persberichten van Vaz Dias. Daarna vervolg concert. KöNIGSWUSTERH.. 1250 M. 7.20 Inleiding en daarna uitvoering van de opera „Die Walküre, van R. Wagner. Daarna weer-, nieuws- en sport- 1 berichten en tijdsein. Daarna muziek. 5.05 5.50 7.20 5.35 6.35 7.05 5.05 7.20 8.05 8.20 9.05 RECLAME RUIME KEUZE DER LAATSTE NOUVEAUTE's. LANGENBERG. 468.8 M. Vooravondconcert. Lezingen en lessen. Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. Kinderuurtje. Tijdsein, weer- en nieuwsbericht De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. Kamermuziek. Weer- en nieuwsberichten. j Verder lezingen en muziek. 1 PARIJS. „Radio-Paris", 1750 M. Koersen en berichten. Landbouwberichten. Koersen en berichten. Causerie Concert. In de pauze persberichten. door de gemeente van een gedeelte van de Willemstraat. Aangenomen. 20. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting 1928 van de Water- en Lichtbedrijven. Goedgekeurd. 21. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1928, in verband met den gepleegden diefstal van gelden ter gemeentesecretarie. Op de secretarie zijn, zoowel beneden als boven, onderscheiden kasten en bu reaux, die op slot waren, opengebroken. Daaruit zijn, behalve de sleutels van en kele meer gecompliceerde sloten, de vol gende gelden ontvreemd, aahgeduid naar aard der herkomst en bestemming: ƒ100 rechten van den Burg. Stand, 84 keur- loonen van vee en vleesch. 5.50 Secreta rieleges. 16.36 vergoedingen wegens ge bruik van cyclostyle, 1.38 vergoedingen voor formulieren vleeschkeuring. 207.24 in totaal. Goedgekeurd. 22. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1928. Aangenomen. 23. Vaststelling ven de staten van onin bare posten dienst 1927 en voorloopige vaststelling van: a. de rekeningen van de water- en licht bedrijven, dienst 1927; b. de rekening van het Grondbedrijf, dienst 1927; c. de rekening van het Waarborgfonds inzake woningbouw, dienst 1927; d. de gemeenterekening, dienst 1927. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer Koren kwam terug I op een discussie in de vorige vergadering over het aanbod van huizen in de School- J straat. De heer Ruting verzocht vanaf de Hooge brug tot einde Korte Ziende lan tarens te plaatsen. De voorz. zeide over weging toe. Hierna ging de raad in geheime zitting. AARLANDERVEEN. Nogmaals zal een verzoek aan den Raad dezer gemeente worden gedaan oio een bijdrage voor de vernieuwing de'- brug bij den heer Keizer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2