CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9*> JAARGANG ZATERDAG 3 NOVEMBER 1928 NUMMER 2582 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën^ per regel 22l/« cent Ingezonden Mededeelinges dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst «<L 40 cents Dit nummer bestan! oit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Ons program van actie. Alvorens op enkele punten van het ontwerp- rogram van actie, zooals dat aan de Kiesvereenigingen is toe gezonden, wat dieper in te gaan, komt het gewenscht voor het geheele program, kort samen te vatten en van een enkele aanteekening te voorzien. Wij hebben dan een overzicht. In een inleiding zegt het Centraal Comité, dat twee overwegingen heb ben geleid tot beknoptheid. Ten eer ste dat het gewenscht is om niet met eischen of wenschen te komen waar van vooraf vast staat dat ze niet ver wezenlijkt kunnen worden. Ten twee de moest soberheid worden betracht omdat de rijksfinanciën dat gebieden. Verder ontmoeten wij dan: 1. De Grondslag. Een vaste beginselpolitiek, vooral waar het betreft de Chr. grondslagen van ons volksleven sta voorop, zegt het ontwerp-program. Hierbij valt op te merken, dat in 1924/1925 deze grondslag veel breeder was omschreven. Dat was noodig om dat toen de politieke omstandigheden noopten om precies te zeggen wat wij wenschten. Sinds 1925 is daarin schier niets gewijzigd. Men kent ons stand punt; daarom kan dan ook de grond slag kort worden samengevat. 2. Buitenlandsche Zaken. Dit punt valt in twee deelen uit een. Naar buiten handhaving van on ze zelfstandige positie naar historisch gegeven. Hieronder valt alles wat wij te zeggen hebl^n, zoowel ons optreden te Genève als onze handelspolitiek. In de tweede plaats handhaving van het rechtsbewustzijn naar binnen en naar huiten waar het betreft de middelen ter beteugeling van den oorlog. Onze partij wil internationaal krachtig me dewerken aan dat streven. 3. Justitie. Hier valt drieërlei eisch te onder scheiden. a. herinvoering van de dood straf; b. krachtige oneerbaarheidsbe- strijding en c. sneller procedure inzake kwestie onderhoudsplicht volgens het Burgerlijk Wetboek. Over de doodstraf valt tegelegener- tijd nog wel iets meer te zeggen. Om des beginsels wille mag hier niet gezwegen, ook al staat het niet te voorzien dat in de komende 4-jarige periode onze wenschen in vervulling kunnen gaan. De oneerbaarhedsbestrijding is hier zoo kort mogelijk samengevat. Zij be vat zoowel de positieve dwingende maatregelen, ook tot wering van on zedelijke lectuur, als steun aan in het volk opkomende organisatie tot deze bestrijding. De derde eisch geldt voornamelijk de procedure voor den Kantonrechter. Zij bedoelt een gedeelte van den be wijslast langs eenvoudiger weg te be vorderen. en vooral om sneller tot re sultaat te komen. 4. Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Hierbij hebben wij een 9-tal wen schen, n.l. Zondagsrust, wijziging be- graafwet, afschaffing stemplicht, drankbestrijding, regeling pachtover eenkomst, doorvoering gelijkstelling landbouwonderwijs, hetere regeling landbouwvoorlichtingsdienst. zorg voor emigranten, bescherming, van vrou wen en kinderen in den landbouw en bevordering van eigen regeling van het bedrijfsleven. De eerste vier dezer wenschen stui ten al dadelijk op verschillende be zwaren ook aan de rechterzijde. Toch is dat nog geen reden om ze niet te handhaven. Zij kwamen ook in vorige programs voor. De pachtovereenkomst staat thans in de volle belangstelling en verdient afzonderlijke beschou wing. Gelijkstelling van het landbouw onderwijs en betere landbouwvoor lichting vindt steun bij andere groe pen en ondervindt ook van links hier en daar waardeerig. Dat om maatre gelen voor de emigranten gevraagd wordt komt uit de dubbel© noodzaak voort, dat velen emigreeren moeten en dan vaak aan hun lot worden overge laten. Ons standpunt ten aanzien van reglementeering van het landbouw bedrijfsleven moge eveneens nog eens nader belicht worden. 5. Onderwijs. Ook hier wordt ons begeeren ge splitst in een 6-tal wenschen: a. rui mer subsidie voor het bijzonder hoo- ger onderwijs; b. doorvoering gelijk stelling M. O.; c. blijvend verzet tegen den leerplicht, maar meer vrijheid in zake inrichting leerplan; d. gelijkstel ling en wettelijke regeling bewaar- sohoolonderwijs; e. onderwijs - aan schipperskinderen en d. ruimere toe passing van de Nijverheidsonderwijs wet. Al deze wenschen spreken eigenlijk voor zichzelf. Van sommige, zooals de gelijkstelling M. O. en voorbereidend L. O. (bewaarscholen) kan men zeg gen dat zij brandende vraagstukken zijn geworden. Onderwijs aan schip perskinderen vond ook reeds bij an dere partijen aandacht. 6. Defensie. Afwijzing van de eenzijdige ontwa pening gaat hier samen me.t den wensch van landsverdediging zoools nationaal en internationaal vereischt wordt. Nu Nederland daadwerkelijk deel neemt aan den arbeid van den Vol kenbond moet ook ons oog open zijn voor de internationale verhoudingen en internationale verplichtingen. 7. Financiën. Voorop wordt hier gesteld door gaande zuinigheid en streven naar belastingverlaging. Buiten den eisch van afschafifng der staatsloterij, al jaren ons streven, waarin wij echter vrijwel alleen staan, vormt de rest van deze paragraaf de financieele verhouding tusschen rijk en gemeen ten. Afschaffing van de forensenbelas ting wordt gevraagd en gepleit voor een betere regeling met behoud der gemeentelijke autonomie. Naar onze meening gaat het ontwerp van wet geheel in deze lijn. 8. Waterstaat. Hierbij wordt gevraagd een onder zoek naar aanleiding van de grieven bij toepassing van de Zuiderzeesteun- wet. Voorts vraagt het program door gaande ontginning en ontwatering van gronden ter uitbreiding van den cultuurgrond. Een levenskwestie voor ons land, waarop gelukkig aller oog is gevestigd, maar waaraan helaas nog niet allen medewerken. 9. Arbeid, Handel en Nijverheid. Hierbij hebben wij. een tweetal pun ten waarvan het tweede uiteenvalt in een lijst van 7 wenschen. Voorop staat, breed toegelicht, de wensch van be drijfsorganisatie, een onderwerp af zonderlijke aandacht dubbel waard. In de tweede plaats wordt voor de arbeidsbescherming en de sociale ver zekering een 7-tal punten naar voren gebracht, die alle reeds min of meer zijn overwogen en voorbereid. Niet ten onrechte is opgemerkt, dat niet met zooveel woorden wordt ge kozen het stelsel van verzekering te genover het opnieuw opkomende drij ven naar staatspensioen. Dit punt zal ook nog onze afzonderlijke aandacht vragen. 10. Koloniën. Terecht wordt hier op den voor grond gesteld dat Nederland zich zijn taak als \oogd volkomen bewust zal blijven. Dat punt verdient intusschen eveneens nadere beschouwing in ver band met het boek van Colijn. Maar ook aan de normale staats taak wijdt het program aandacht, door to bepleiten zorg voor de verschillen de behoeften van de onderscheiden bevolkingsgroepen. Groote aandacht wordt daarbij ge vraagd voor de godsdienstige, zede lijke, intellectueele en stoffelijke be hoeften dier onderscheiden bevol kingsgroepen. Ook dit deel zal te gelegener tijd af zonderlijke beschouwing eischen. STADSNIEUWS. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Utrechtsch Stedelijk Orkest. De naam van Anton Bruckner als een der groote symphonisten is be kend genoeg. Zijn werken worden dat geldt niet alleen voor Leiden zelden gespeeld. Dat laatste is toch wel heel jammer. Toch hebben we een vaag vermoeden, dat hierin op den duur eenige verandering zal komen. Tegen den tijd, dat Bruckner hier weer eens op het programma komt, beloven we den lezer ten overzicht over zijn leven en een karakteristiek van zijn hoogst merkwaardige per soonlijkheid te geven. Bruckner's Eerste Symphonie, C- mol, is in een woord een grandioos werk. Met dat eerste rhythmisch ge gons, waarmee 't Allegro aanvangt, komt men reeds dadelijk in een heel andere sfeer dan die van Beethoven. Schubert of Brahms, 't Is iets bijzon ders, al is het niet in den modernsten stijl. De orkestrale kleuren zijn heel anders. Er is een fijnheid en teerheid in. die nooit week wordt. Er is eeri klaarheid in die niet verstart. Er is een zonnigheid in, de aan Mozart doet denken; een romantisch trekje, dat aan Schubert herinnert, maar meer dan bij dezen blijft het op de hoogte der vergeestelijkte overpeinzing; in zijn ccloriet herinnert hij soms aan Wag ner, maar hij is afkeerig van diens zwoelheid. En in zijn statigheid van bouw herinnert hij aan Bach en Beet hoven. e Na den eersten zachten opzet van het Allegro, waarbij men onmiddellijk onder den indruk komt van een groo- ten geest, komt weldra een crescendo, dat machtig aanzwelt en zijn climax bereikt in .een fanfaronade der bazui nen. Maar dan volgt weer het strijk orkest. Alles verinnigt zich en men herkent den machtigen beheerscher van het orgel in den Dom te Linz. Het invallen van verschillende instrumen ten met hun eenigszins gedragen me lodische frases doet dpnken aan het spreken van verschillende registers. Ons persoonlijk doet Bruckner nog het meest aan Bach denken; niet naar zijn melodievoering, niet naar zijn contrapunt, maar naar de structuur van zijn persoonlijkheid. Bij heiden die scholastische geleerdheid, die enorme compositorische kennis. Bij heiden ook die primitieve, argelooze innigheid. En het mooiste is: Bruck ner wist er zelf niets van, dat hij zoo geweldig knap was. Daarom juist zien wij met zooveel eerbied tot hem op. Eigenlijk zag hij zich zelf nooit voor vol aan. En als hij dan een meester werk had geschreven, dat vele tijden zal trotseeren, en men gaf hem over dit werk onverholen bewondering, dan stond hij zelf verbaasd, dat bij tot zoo iets in staat was geweest. En dan was hij kinderlijk blij. Eigenaardig in dit Allegro, hoe tel kens nieuwe gedachten toevloeien; eigenaardig is dat gelukkig' experi menteeren met verschillende instru mentengroepen, waaraan ten slotte toch een logische gedachtengang ten grondslag ligt. Men voelt hoe de in strumentatie voortdurend gedurfder wordt en hoe langzamerhand harmo-- nieën van moderne structuur te voor schijn komen. Wonderlijk mooi, innig, gevoelig en toch getuigenis van een sterke ziel is het Andante, een wonder van religieu ze poëzie, heerlijk- geïnstrumenteerd. Soms een heerlijk gouden weefsel van violen en fluiten, gedragen door een diep gezoem. Dan komen weer an dere instrumenten meespreken en het geheel zwelt weer aan tot een groot- sche statigheid. In groot rhythmisch verband herhaalt zich steeds deze wisseling, tot het in etherische hoogte veriweeft in een allerheerlijkst slot, terwijl men heel in de diepte heel zacht het plechtige rhythme van de pauk nog hoort. Wel heel hijzonder van karakter is het Scherzo- met het Trio. Het hoofd thema kon uit een volksliedje zijn en de bewerking getuigt van onbevangen geestigheid en speelsche humor. Typisch voor den orgelkunstenaar is de Finale weer, de wijze waarop hij telkens weer fluit of klarinet, of an dere blazers uit het ensemble te voor schijn roept, en hoe er over het heele orkest soms een meditatieve stemming komt. Er is in de Finale een gedeelte, waarin de violen een tijdlang voort durend rhythmische figuren maken, die op heel karakteristieke en onge wone wijze door de pauk worden be geleid. Zoo'n brokje is juist iets voor Evert Cornelis om er al zijn zorg aan te besteden en daardoor kwam het ook zoo suggestief van het podium. De eigenaardige siddering van deze maten wordt herhaald, er komt een fanfare van den waldhoorn, voortge zet door pistons en bazuinen. Derge lijke passages lijken mij voor Bruck ner heel karakteristiek. De Finale is nogal lang. 't Is of de componist maar niet hesluiten kan er een einde aan te maken. Maar zijn ziel was ook zoo rijk aan schoonheid. Na de pauze kwamen we op beken der en vertrouwder terrein. Schubert's Achtste Symphonie, de onvolprezen „Unvollendete", waarover we reeds meermalen hebben geschreven. We hopen ze nog heel vaak te mogen hoo- ren, en niet minder vaak er over te mogen schrijven. De historische bij zonderheid, waardoor zij de „Onvol tooide" heet twee deelen in plaats van vier kunnen we ditmaal laten rus-ten. Onvoltooid of niet, op ons maakt zii den indruk een volkomen kunstwerk te zijn, dat geen aanvul ling meer behoefde. Een diepe melodische phraze, plech tig van de contrabassen de violen vibreeren de hobo neemt een motief de vibratie der violen zet zich voort er komt expansie 'n hoornmotief en dan gonst uit de cello dat prach tige hoofdmotief: 1 f 5 0 1 7 .1 2 0 4 3 71. 1 5 Op dichterlijke wijze wordt dit be werkt en door verschillende instru mentale groepen of solo-instrumenten belicht. En daarna volgt het roerend mooie Andante een der edelste uitingen van alles wat we op muzikaal gebied mochten hooren. Het is zoo rein, zoo diep menschelijk; één breed uitge sponnen roerend lied van weemoed er. berusting» Men kent het hoofdmotief. 5.6. 5 3 12 3. en daarop als antwoord door andere instrumenten: 0 5 72432 11 En hoe heerlijk is dan bij het eerste motief de tegenbeweging, welke de cello uitvoert. Hoe rein en klaar, en toch zoo weemoedig klinkt hier tel kens de fluit boven het ensemble uit. Er werd in de voordracht van dit An dante veel bijzonder mooi spel gele verd. Den geheelen avond werd er trouwens met smaak en toewijding gemusiceerd en Evert Corpelis heeft al weer door zijn rustige, energieke en muzikale leiding getoond, dat het U.S.O. aan goede handen is toever trouwd. De flink bezette zaal toonde zich over het gehoorde zeer voldaan en het Bestuur van Toonkunst zij dank gebracht, dat het ons dezen avond gaf en Bruckner hier inleidde. DE MARE-KERK. Naar men ons mededeelt zijn de plannen voor de restauratie van het interieur der Marekerk gereed. Een restauratieplan is door de Gemeente Commissie van de Ned. Herv. Gemeen te ontworpen en vastgesteld, dat door de betrokken Kerkelijke Colleges is goedgekeurd. Het daarbij behoorende financieele plan is eveneens goedge keurd. De Gemeente-Commissie staat nu voor de practische uitvoering. Om die uitvoering mogelijk te maken heeft ze zich de instemmng en medewerking verzekerd van alle kerkelijke colleges eii commissies. Onder leiding van de geheel e Gemeente-CJommissie is ge vormd de Restauratie-Commissie- Marekerk, die dus bestaat uit de ge heele Gemeente-Commissie, verder uit vertegenwoordigers van het Ministe rie-predikanten, van het College Ouderlingen Diakenen en notabelen van de Commissies Eeredienst en Ver betering Predikantstractementen en het moderamen van het Marekerk- Comité. Deze restauratie-commissie is nu haar werkzaamheden begonnen. Zij tracht in korten tijd het geld bijeen te krijgen. Ongeveer 'n halve ton is noo dig. Als inzet van haar actie heeft zij een Gemeenteavond uitgeschreven te gen Donderdag 22 November a.s. in de Pieterskerk, des avonds te 8 uur. Ver schillende sprekers zullen daar optre den. die de Gemeente van alles op de hoogte zullen stellen. A.-R. KIESVEREENIGING. Gisteravond vergaderde in de ge zellig ingerichte „Burchtzaal" van de Burcht de A.-R. Kiesvereen. De voorzitter, de heer G. Kuyper, opende met gebed en het voorlezen van een gedeelte uit de H. Schrift. De heer Bonda, voorzitter van de A.-R. K-iesvereeniging van Oegstgeest werd als gast welkom geheeten. De notulen van de vorige vergade ring worden gelézen en onveranderd vastgesteld. Daarna is aan de orde de wijze van Candidaatstelling voor de Tweede Kamer. De heer J. Karstens, secretaris van den Kamerkieskring Leiden, leidt dit onderwerp in. Spr. geeft een duidelijke uiteenzet ting van het voorstel van de Commis- sie-Beumer, dat slechts op onderge schikte punten gewijzigd, thans als voorstel van het Centraal Comité ter Hoewel de grondgedachte van het voorstel-Leiden daarin tot uitdrukking komt, is toch niet Leiden maar de Commissie-Beumer de vader van dit voorstel, omdat deze Commissie reeds aan het werk was toen het voorstel- Leiden kwam. In het voorstel valt al dadelijk op dat gebroken is met het stelsel van een uniforme lijst voor het geheele land. Instede daarvan komen nu 12 lijstkringen, die de inleider breedvoe rig toelicht. In elk van deze kringen komt een bépaalde lijstaanvoerder, die voor dien kring gekozen wordt. Met hem heeft men dan ook later steeds contact. Spr. acht dit een zeer belangrijke verbetering. Voorts wordt door het Centraal Comité een groslijst van 18 namen sa mengesteld in alphabetische volgorde, waaruit de Kiesvereenigingen 15 can- didaten moeten aanwijzen in de be geerde volgorde. Deze stemming heeft plaats op den voet van 1 stem per 50 leden. De 12 die de meeste stemmen verkrijgen zijn dan de lijstaanvoer ders die door het Centraal Comité over de verschillende kringen verdeeld worden. In de discussie werd later opge merkt dat ook hier een gewenscht© invloed van de kieskringen kan uit gaan om den man der keuze te krij gen. desnoods door een tweetal te noemen. Belannrijkste nieuws in dit Nummer. Bfinnenland. De Leidsche Kiesvereeniging be handelt de candidaatstelling en het program van actie. Te Leiden is een Gerei. Mannen- vereeniging opgericht. Buitenland. Deuitslag van de gemeenteraads verkiezingen in Engeland. Het congregratie-compromis is door het Fransche kabinet goedgekeurd. Utbreiding van het conflict in de West-Duitsclie ijzerindustrie. De „Grai Zeppelin" gaat nahr Ber lijn. Te Lompoc (Californië) hebben ziöh aardschokken voorgedaan. Aan het Centraal Comité blijft ten slotte ingevolge de statuten de laat ste keuze om de verantwoordelijkheid te kunnen dragen. Nadat aldus de 12 lijstaanvoerders geplaatst zijn en de overigen als no. 2, 3 en 4 daarop voorkomen heeft de Kieskring de vrije keuze voor aan vulling van deze lijst. Verder 'geeft spr. nog eenige prac tische wenken. Bij monde van den voorzitter ont vangt de inleider den dank dér verga dering voor de duidelijke uiteenzet ting en wordt nog even van gedachten gewisseld over enkele onderdeelen. Daarna wordt als bestuurslid geko zen de heer C. W. Outshoorn, die de benoeming aanneemt. In het bestuur van de Kamercentra le Leiden zitten 3 leden uit Leiden. Men stelt er prijs op, dit getal te hand haven. De wenschelijkheid kwam "op om een lid van heit bestuur daarin té hebben, waartoe d© h'eer Eikerhout de plaats wil ruimen. Met den. heer Ël- kerbout hebben voorts zitting de heer Karstens en Boot. Als drietallen voor deze drie vacatures worden gesteld do aftredenden en de heeren mr. Van der Tas (secr. Kiesvereen.), Schone- veld, Goslinga. Kuperus, Parmentier en Kasiteleyn. Daarna wordt een aanvang gemaakt met de behandeling van hèt ontwerp- program van actie. De voorzitter, de heer Kuyper, leidt dit in. Hierbij wor den tevens behandeld de voorstellen van de heeren Schoneveld en Van Cittert in ons blad van Donderdag op genomen. Punt voor punt wordt na toelichting behandeld. Bij BinnehL bestuur en Landbouw verdedigt de lieer Schoneveld zijn voorstel, terwijl de heer Kuyper het voorstel van het Centraal Comité verdedigt. Na uitvöe-« rige bespreking vereenigde de verga dering zich met het ontwerp van het Centraal Comité; slechts de voorstel lers waren voor invoering van eeh geheel nieuwe Landbouwarbeidswet, zooals hun voorstel''bedoelde. Om des tijds wille werd de verdere behandeling uitgesteld tot Vrijdag 9 November. Na dankgebed door den heer G. de Jong Ezn. wordt de vergadering ge sloten. BOND VAN LEIDSCHE ZANGVEREENIGINGEN. Gisteravond had in d© ,.Graanbeurs" een openbare vergadering van den verleden jaar opgerichten Boüd van leiclsche Zangvereenigingen plaats, die druk bezocht was. De voorzitter van dezen bond, de heer W. Kreeft te Voorschoten opende de vergadering met een woord van welkoïn tot de aanwezigen, zoo wel de leden van 'de wel- - als van de niet-aangesloten vereenigingen en sprak den wensch uit, dat deze avond mocht medewerken tot een nauwere aaneensluiting van de Leidschë zang- vereenigingen. Spr. wenschte voorts nog het dameskoor „Euphonia" geluk met het op het cfoncours te Rotterdam behaalde succes en gaf daarna het woord aan het Dubbelinannenkwartet „Inter Nos" onder leiding van den heer D. van Wouw, dat een tweetal nummers ten gehoore bracht, n.l. „Ouderhuis" van Kools en Psalm 42 in den Latijnschen tekst. Vervolgens hield de heer Kreeft een rede om het doel en streven van den Boni uiteen te zetten. Spr. behandelde allèreerst de vraag of do aaneensluiting der Leidsche zangvereenigingen noodzakelijk, is. Heeft zulk een bond zin, dan moet er thans iets in de zangwereld zijn, dat niet in den haak is, en wat kan opge heven of verbeterd worden. Spr. wees vervolgens op hetgeen er ontbreekt aan den vocalen koorzang. Er wordt door velen gezongen; het aantal zangvereenigingen in ons land bedraagt niet minder dan 2500. In de groote steden moge voor de kunst gé-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1