DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 7—8.15 uur. Wijk- gebouw „Pmêï", Middelstegracht: Zit ting van het bestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Oct. tot met Zondag 2 Nov. a.s. den heer C B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tetet 523. Sassenheim. Vrijdag 2 Nov., 's av. 736 uur. „Btoemlust": vergadering A-R. Kiesvereeniging. Maandag 5 Nov., 's av. 8Y\ uur. StadsgehoorzaalConcert, te geven door de hlinden van het Instituut te Grave. Donderdag 8 Nov., 's av. 8 uur. Klein- Auditorium Rijks-Universiteit Lezing dr. H. Schokking over: „Theo- sophie". 13, 14 en 15 November, 's av. 8 uur. Stadsgehoorzaal: Filmavonden „Me- lawan Gelap". in de eerste ronde, vrijwel teniet ge daan. StelBey 2—0. Het was te voorzien dat Bey in deze wedstrijd een neder laag zou hebben te boeken, daar 't krachtsverschil van beide spelers ta melijk uitéén loopt. In een kort ge speeld partijtje moest Bey dit dan ook ondervinden en- gaf de partij gewon nen. B.-K 1 a s s e. Nu 't aantal te spelen partijen eenigszins vordert, begint het in de B-klasse ook niet aan spanning te ontbreken. Van OeverenMolenaar 20. Mole naar heeft kunnen ondervinden, dat de roem in 't damspel niet altijd glo rierijk kan zijn, hij kreeg tegen Van Oeveren zijn eerste nederlaag, terwijl Van Oeveren, hemzelf en anderen een goede dienst bewees. KlinkenbergWijngaard 20. Klin kenberg is nog een. jong speler, doch heeft reeds een goede kijk op de ont wikkeling van 't spel. Dat er in zijn klasse rekening met hem gehouden moet worden, bewees hij tegen v. d. Wijngaard, welke hij een nederlaag toebracht. De Graaf—Meinema 2—0. De Graaf heeft door de overwinning op Meine ma zijn puntenaantal vermeerderd en staat thans met anderen bovenaan de ranglijst. Meinema schijnt niet in vorm te kunnen komen, een waarschuwing voor deze speler is, kalm en met over leg te spelen, dan kan misschien door hem in dit tournooi, nog iets worden bereikt. KwaadgrasTeunisse 20. Kwaad gras zorgde voor een verrassing door van Teunisse te winnen. Wij gunnen het deze speler wel daar hij uit 3 par tijen nog geen winst had kunnen be halen. terwijl hij steeds met aan dacht en zorg zijn partijen afwerkt. Voor Teunisse is echter deze onver wachte nederlaag zeker geen voordeel daar hij als goed en kalm speler be kend staat en zeker een beter lot ver diende. AUTOBOTSING. Gisteravond is op den Haag weg een auto, bestuurd door een student in de tandheelkunde de L., uit Utrecht, in botsing gekomen met een van de te gen overgeste 1de richting komenden auto, bestuurd door mej. W., alhier. De beer L. trachtte de aanrijding nog te voorkomen door het stuur om te gooien, waardoor hij tegen een hoorn botste. De tandarts P. uit Utrecht, die ook in dezen auto zat, werd door glas scherven vrij ernstig aan het hoofd verwond en moest in het St. Elisa- bethsgasthuis worden opgenomen. Beide auto's werden zwaar bescha digd. Hedenmorgen te half 12 is op de Blauwpoortsbrug de bejaarde v. d. B. uit de Driftstraat, die niet al te best ter been is, door een wielrijder aan gereden. Hij kwam te vallen en is in het brugwachtershuisje binnengedra gen. De E. H. D. was spoedig ter plaatse, doch de dokter kon geen let sel constateeren. Aangezien de man niet loopen kon, werd hij per auto van de E.H.D. naar zijn woning vervoerd. BINNENLAND. WETHOUDERSBENOEMING TE TE AMSTERDAM. De gemeenteraad "van Amsterdam heeft gistermiddag in de plaats van dr I. H. J. Vos benoemd tot wethou der mr. J. Rutgers (Vrijheidsbond). BEZOLDIGINGSBESLUIT BURGER LIJKE RIJKSAMBTENAREN. De Centrale Commissie voor Geor- giniseerd Overleg in Ambten aars ra ken beeft deze week Maandag, Di\r- dag en Woensdag vergaderd ter je- handeling van het rapport door de be treffende subcommissie uitgebracht ever de technische herziening van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1925. De Regeeringsdelegatie nam, zooals gewoonlijk, aan de besprekingen deel. Dinsdagmiddag is de vergaderire gedurende eenigen tijd bijgewoond door den Minister-president, teneinde bet door de Regeering in deze aange legenheid ingenomen standpunt in '1 algemeen uiteen te zetten en omtrent sommige speciale punten de regee- ririr sop vat ting mee te deelen en uit de vergadering gedane vragen te beant woorden Woensdagochtend heeft de Centrale Comm'ssie een eenstemmig advies uit gebracht, waaraan, naar haar bekend was, door de Regeering gevolg zal kun nen worden gegeven. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. In aansluiting op het gisteren te Marseille aankomende mailschip ,,Si- bajak", vertrok de speciale mailtrein met de mail en passagiers van Marseil le om 16.45 uur; aankomst heden 15.07 uur te Rotterdam D.P. en 15.35 uur te Den Haag H. S. M.. De trein stopt niet te Roosendaal. De „Sibajak" maakte een record- reis! Op den 22sten na het vertrek uit Ba tavia (op 10 Oct.) wordt de mail hier ter stede besteld. Ook de reis naar Indië maakt dit schip bijzonder snel. Toen hadden de per Sibajak te Batavia aangebrachte brieven van Amsterdam een reis van 23 dagen achter den rug. Koppen, die met zijn postvliegtuig in denzelfden tijd de reis maakte, bracht de brieven in 15 dagen over. ZWANENDRIFTEN EN DUIVEN TILLEN. Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Sluis, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd 1. Is het den minister bekend, dat in de memorie van toelichting op de Jachtwet 1923 werd medegedeeld, dat de bepalingen omtrent zwanendriften en duiventillen bij art. 126 in stand werden gehouden „tot nadere wette lijke regeling, die in bewerking is?" 2. Kan de minister mededeelen, of de resultaten dier bewerking eerlang tegemoet kunnen worden gezien? DE VLAAMSCH-WAALSCH NEDER LANDSCHE VERBROEDERINGS CONFERENTIE. Het Tweede Kamerlid, de beer Al- barda heeft aan den minister van de fensie gevraagd: 1. Is het waar, dat de garnizoens commandant te Maastricht aan mili tairen heeft verboden, de Vlaamsch- Waalsch-Nederland^che verbroede ringsconferentie bij te wonen, die op Zaterdag 27 October 1.1. aldaar door de Nooit-meer-oorlogfederatie was be legd? 2. Kan de minister mededeelen, op welke overwegingen dat verbod be rustte, en wil hij mededeelen, of hij dat verbod goedkeurt? 3. Indien het verbod zijn goedkeu ring niet wegdraagt, wil de minister dan maatregelen nemen om te voorko men, dat militairen in hun vrijheid van beweging onnoodig worden be lemmerd? NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Wel wat overdreven. Men schrijft ons: Door het Tweede Kamerlid, den heer Loerakker, zijn tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid eenige vragen gericht, die op den onbevangen lezer den indruk moeten maken, als of er door een buitenlandsche fabriek een onrechtmatige pressie wordt uitge oefend ten nadeele van de Nederland- sche industrie. In werkelijkheid ziet de zaak er eenigszins anders uit, getuige de vol gende passage uit den door den vraag steller aangehaalden brief: „De Adrema-fabriek stelt zich op het standpunt, dat zij r iet kan garan deeren vcor een goede functie van haar mafhines, wanneer niet relelij- kerwijs kan worden verwacht, lat daarbij cok het origireele door haar gefabriceerde toebe'nooren wordt ge bezigd, althans voo~ zoover dit toebe- hooreri met de werking der machines direct verband houdt. Dit laatste is in dien zin te verstaan, dat de fabriek wel prijs stelt op de le vering yan adresplaatjes, linten en laden, die alle in de machine zelf ge bezigd worden en tijdens bet bedrijf in zekeren zin een onderdeel daarvan vormen, terwijl zij bijv. op de aan schaffing van kasten, die niets met de machine zelve uitstaande hebben, gee nerlei invloed uitoefent. Het motief is dan ook geen ander dan bedrijfszeker heid van de machine, en daarmede den goeden naam van het fabrikaat onder alle omstandigheden te waar borgen." Kan een verstandig mensch daaruit lezen, dat de bedoelde fabriek iets te gen de Nederlandsche industrie in 't schild voert? En is- het rechtvaardig, wanneer de heer L. dezen brief resu meert met de woorden, „dat deze leve rancier geen adresseermachines wil leveren, indien de plaatjes van een Nederlandsche firma worden betrok ken" terwijl in den geheelen brief van geen ander fabrikaat, welk dan ook, wordt gerept? Nadat aldus de kwestie is ontdaan van allen valschen schijn, blijft de nuchtere vraag over, of in verband met de levering der bedoelde plaatjes van een belang van-de Nederlandsche industrie kan worden gesproken. Het hemd is nader dan de rok, en, nu ja, wanneer inderdaad een flink aantal arbeiders daar een behoorlijk bestaan in zouden kunnen vindenZoo ongeveer zal men geneigd zijn te den ken. Laat ons de zaak eens nader bezien! De grondstofis geen product van Nederlandschen bodem. Ook de voor het vervaardigen benoödigde machi nes zijn van buitenlandschen oor sprong. Alleen de bediening zou ge schieden door Nederlandsch personeel en wel, indien de fabriek modern ge outilleerd is door drie ongeschoolde werkkrachten, waarvan twee voor de machines zelve en een voor controle en verpakking:. Daar deze machines werken met een snelheid van tenmin ste 500 stuks per uur, geeft de vervaar diging van een millioen adresplaatjes aan 3 personen werk gedurende 200 uur, of aan één persoon, gedurende ruim 12 weken. Aangenomen, dat bij een verouderde outillage het dubbele aantal arbeids krachten noodig zijn zou, en in de ver onderstelling, dat het Rijk in den loop van de eerstvolgende vijf jaren wel vijf millioen plaatjes op 7 millioen in-' woners! noodig zou hebben wat alles overdreven mag heeten dan nog zou deze geheele industrie op zijn best jaarlijks één ongeschoolde ar beidskracht gedurende de helft van het jaar werk kunnen verschaffen. Kan hier nu met recht worden ge sproken van een belang van het Neder landsch fabrikaat, important genoeg om daarvoor den Nederlandschen han del te fnuiken? Want, hoewel het fa brikaat van buitenlandschen oor sprong is, is in tegenstelling alweer met hetgeen de vraagsteller dienaan gaande te kennen geeft de leveran cier een Nederlandsche firma, die, door Nederlanders wordt bestuurd en die uitsluitend Nederlandsch perso neel in haar dienst heeft! Werkverschaffing eenerzijds zou dus worden bekocht met vermindering van werkgelegenheid elders in Nederland. Is daarmede het Nationaal belang ge diend? Wanneer voor dergelijke futiliteiten de groote trom wordt geroerd, wordt aan de overigens zoo sympathieke zaak van het Nederlandsch fabrikaat eer kwaad dan goed gedaan. LUCHTVAART. DE TERUGKEER VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Hedenmorgen te Friedrichshafen geland. De terugreis van de Zeppelin onder vond gisteren vertraging. Het luchtschip is voor aangekondig de onweders in ZuidFrankrijk moeten uitwijken. Het werd in Frankrijk gezien om 18.43 uur op een hoogte van 3G0 M. boven La Trémisière bij Nantes. Het luchtschip voer in de richting West-Oost. De cabine was verlicht, ter wijl de snelheid betrekkelijk gering was, n.l. 8090 K.M. per uur, voorzoo- ver men heeft kunnen vaststellen. Uit Friedrichshafen wordt gemeld d.d. heden: Nadat hedennacht te 1 uur aangeno men werd, dat de landing van de Graf Zeppelin in verband met de weersom standigheden eerst tegen 8 uur in den ochtend zou plaats hebben, werd om streeks 4 uur hedenmorgen Friedrichs hafen opgeschrikt door motorgeronk. Even half vijf verscheen het lucht schip boven het vliegveld. Ondanks het vroege ochtenduur wa ren vele duizenden personen aanwe zig, die het luchtschip enthousiast be groetten. De Graf Zeppelin kruiste vervolgens over de stad en over de Bodensee. Even over vijgen zijn politieman schappen verschenen om het terrein af te zetten. De schijnwerpers verlicht ten het vliegveld. De steeds aangroei ende duizendkoppige menigte wachtte in feestelijke stemming op de landing. Te 5.43 uur naderde de Graf Zeppe lin opnieuw het vliegveld. De propel lers waren duidelijk te hooren. Het luchtschip gaf toen lichtsignalen en de motoren werden stopgezet. Men dacht reeds, dat het luchtschip zou landen. Het bevond zich nog 100 M. van de landingsplaats. Daarna werden plotseling de moto ren weer aangezet, De Graf Zeppelin zweefde langzaam over het vliegveld en te 5.47 uur vloog hij weer langzaam weg. Het geronk van de motoren loste zich op in de verte. Slechts de lichten in de gondels waren te zien. Intusschen trok de nevel, dia de landing bemoeilijkte, op. Te 6.20 uur kruiste het luchtschip nog steeds boven de stad en de omge ving van het vliegveld op ongeveer 50 M. hoogte. In het licht der schijnwerpers bood het luchtgevaarte een schitterenden aanblik. Het radio-station van de werf stond in voortdurende verbinding met het luchtschip. Het teeken voor de lan ding was nog niet gegeven. De ingang van de groote hal was eveneens nog gesloten. Te 6.50 uur werd de landing elk oogenblik verwacht. Het was intusschen geheel licht ge worden. Het luchtschip kruiste boven de hal. Het luchtschip is na een vlucht van ongeveer 71 uur hedenmorgen te 7.05 uur vlot te Friedrichshafen geland. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. De directie der K. L. M. deelt het volgende mede: Over een groot gedeelte van de we reld zijn de Nederlandsche verkeers vliegtuigen van de K. L. M. tot nu toe herkenbaar geweest aan de registratie- teekens, welke steeds met H.-N. aan vingen. Een vliegtuig, gemerkt H.-N. en dan nog drie letters, was een Nederlandsch toestel. Met 1 Januari 1929 zal dit verande ren. Nu het aantal radio-gesprekken met vliegtuigen toeneemt en de roep letter voor een Nederlandsch radio station P is, terwijl het verzwaring zou geven, wanneer men een vliegtuig wel met een P-combinatie aanroept, doch het niet als zoodanig registreert, is in ternationaal overeengekomen, dat de Nederlandsche vliegtuigen voortaan als beginletters PH zullen dragen. De daarachter volgende letters blijven ge lijk. Het bekende vliegtuig van den heer Lear Black, de H.-N.A.P.D.P., zal dus voortaan heeten P.H.A.D.P. Daar de K. L. M. op al haar reclame materiaal de oude lettercombinatie H. N. op de vliegtuigen had* afgedrukt, zal natuurlijk het grootste gedeelte van dit materiaal waardeloos worden en brengt de wijziging der registratie- teekens schade voor haar mede. De regeling is echter internationaal vastgesteld en daaraan zal men zich moeten houden. Bij de directie van de K. L. M. is van de bemanning Aler, Smirnoff Veenendaal van het vijfde vliegtuig de H-NAEN, bericht ontvangen, dat het vliegtuig op Woensdag 7 No vember de retourvlucht naar Amster dam zal aanvaarden. DE NED.-IND. LUCHTDIENST GEOPEND. De directie der Kon. Ned. Indische Luchtvaart-Mij. te 's Gravenhage deelt mede: Gisteren zijn de eerste burgerlucht vaartdiensten in Ned. Indië door den Gouverneur-Generaal geopend en wel aanvankelijk met de beide lijnen Ba- tavia-Bandoeng en Batavia-Semarang. Het oorspronkelijke plan, om de luchtverbinding al aanstonds tot Soe- rabaia door te trekken, kan niet ver wezenlijkt worden, doordat het mari ne-vliegveld te Soerabaia voor de zwa re passagiersvliegtuigen onverhoopt voorloopig moest worden afgekeurd. Uitbreiding met een dienst Batavia- Singapore-Medan is in voorbereiding. De opening der luchtvaartlijnen is bijgewoond door generaal C. J. Snij ders, die daartoe door de Ned. Indi sche Vereen, voor de Luchtvaart werd uitgenoodigd. Ter gelegenheid van deze belangrij ke gebeurtenis is den minister van Koloniën onderstaand telegram aan geboden: „Z. E. den Minister van Koloniën te 's Gravenhage, Ondergeteekenden, Leden, Raad, Be stuur en Directie K. N. I. L. M., wen- schen Uwe Excellentie geluk opening luchtdiensten in Indië. Danken Uwe Excellentie voor Haren zeer gewaar- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M N. C R. V. Ji 7.Boekhoudles. 7.30 Apologetische lezing door Prof. Dr. J. A. C. van Leeuwen, te Utrecht, over: „De H. Schrift". K. R. O. 8.Vioolconcert. 8.45 Solisten en orgelconcert. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. a 5.30 Concert. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Aansluiting aan het concertge bouw te Amsterdam. Concertgebouw-orkest met me dewerking van Mevr. Noorde wier, sopraan. In de pauze gramofoonmuziek. 10.Persberichten van Vaz Dias. Daarna muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 7.50 Sympbonie: „Das Lied von der Erde",, Mahler. Jac. Urlus, tenor. 8.50 Lezing. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Veröer lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 7.20 Landbouwberichten. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Concert. In de pauze persberichten. deeden steun bij de totstandkoming onzer Maatschappij" terwijl den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië het volgende werd geseind; „Z. E. Gouverneur-Generaal Neder landsch Indië, Ondergeteekenden, Leden, Raad, Bestuur, Directeuren K. N. I. L. M., wenschen Uwe Excellentie met ope ning luchtdiensten geluk en spreken hoop uit, Maatschappij zich krachtig moge ontwikkelen tot heil Ned. Indië. Danken Uwe Excellentie voor alle me dewerking". Tevens zijn telegrammen met ge- lukwenschen verzonden aan den Di recteur v. Gouvernementsbedrijven te Bandoeng en aan den vertegenwoor diger der maatschappij te Weltevre den. BUITENLAND. HERZIENING VAN HET PLAN- DAWES. De Dnitsche wenschen. Behalve het officieele communiqué hetwelk mededeelt, dat de Duitsche zaakgelastigde te Londen een onder houd heeft gehad met Lord Cushen- dun, waarin hij het standpunt der Duitsche regeering met betrekking tot de conferentie der deskundigen uiteen zet, is geen andere officieele mededee- ling te verkrijgen. Men meent te Londen nochtans te weten, dat de Duitsche zaakgelastig de geen nota heeft overhandigd, doch slechts een aide mémoire zou hebben achtergelaten. Hij gelooft het standpunt der Duit sche regeering weer te geven, wanneer hij zegt, dat deze voorstander is eener commissie van onafhankelijke des kundigen, die een internationale repji- tatie genieten en niet door de regeerin gen zijn aangewezen. De Duitsche regeering zal geen enr kele plaats van de bijeenkomst der commissie voorstellen, maar heeft te verstaan gegeven, dat in elke plaats zal aanvaarden welke geschikt wordt geacht. a: CRISISGEVAAR IN FRANKRIJK. Een voorloopig compromis. Daar voor het eerst sinds het meer dan 2-jarig bestaan van het ministerie het crisisgevaar aan een ieder duide lijk was, werd de derde ministerraad in twee dagen tijd met grooten spoed afgewerkt, schrijft de Parïjsche corres pondent van de Maasbode. Oogenschijnlijk ging de strijd om de artikelen 70 en 71, meer bijzonder om het laatste. Maar het was duidelijk, dat de ach tergrond daarvan gevormd werd door de pogingen van de radicalen om de nationale unie-politiek te doen sprin gen. Om dat te voorkomen boden ver schillende ministers hun bemiddeling aan tusschen de radicale ministers en aan den anderen kant Briand, Marin en Poincaré. Hoewel de kwestie opnieuw kan op duiken in den a,s. Vrijdag te honden ministerraad, werd gisteren in prin cipe een compromis aanvaard, waar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2