DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het nestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Oct tot met Zondag 2 Nov. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Te lef. 523. een artikel van Ds. M. van Grieken over: De A. R. Partij Calvinistisch, niet .kerkelijk; Prof. Mr. D. P. D. Fa- bius schrijft over; Groen van Prins te- rer over Staatkundige Partijen; Mr. Th. Heemskerk over: Dr. Kuyper's na latenschap, Prof. Dr. P. a. Diepen horst over: De geschiedenis der A. R. Partij in de Staten-Generaal; de heer 11. de Wilde over: De A. R. Partij in Provincie en Gemeente; de heer R. A. den Ouden over: De A. R. Partij in den lande; de heer R. C. Verweijck over: 't Bureel van 't Centraal Comité; Mr. J. W. Noteboom.over: De Doctor Abra ham Kuyper-Stichting; Mej. H. S. S. Ituyper over; De A. R. Vrouw en het Staatkundige leven; de heer L. F. Duymaer van Twist over: Onze Partij en de revolutionaire woelingen, terwijl Mr. Dr. E. J. Beumer deze vierde af- deeling sluit met een artikel, getiteld: ln de vuurlinie. In het vijfde hoofdstuk schrijft Ds. H. Janssen over: De A. R. Partij en de toekomst, terwijl een Programregister benevens een personen- en zaakregis ter den inhoud besluit. Dit hoogst belangrijke werk, waar voor een fraaie stempelband werd ont worpen door den heer Jac. Ph. Worm- ser, wordt royaal uitgegeven, op klein kwarto-formaat, bevat bovendien een dertigtal illustraties en portretten, en zal D. V. in het eind van November het licht kunnen zien. INTERN. ROODE KRUIS-CONGRES. In antwoord op het telegram van hul de, dat in de slotzitting van de 13de In ternationale conferentie van het Roo- de Kruis aan de Koningin is gezonden heeft de voorzitter van de conferentie het volgende antwoord ontvangen: „U mijn oprechten dank aanbiedende voor het vriendelijk telegram, dat ik van u ontving, stel ik er prijs op, mijn groote voldoening er over uit te spre ken, dat in mijn residentie de inter nationale conferentie van het Roode Kruis haar werkzaamheden voor haar zoo sympathieke en menschlievende doel heeft kunnen voortzetten". DE FINANCIEELE BETREKKING TU SS CHEN RIJK EN GEMEENTEN. Naar wij vernemen, verwacht men aan het bureau der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, dat, als de nog ontbrekende opgaven van de gemeenten betreffend^ de in de uit- keeringsformule voorkomende facto- niet te lang meer op zich laten wach ten, binnen twee weken de berekening zal kunnen worden gemaakt van het geen iedere gemeente uit het volgens het wetsontwerp der regeering in het leven te roepen gemeentefonds zou ontvangen. Op absolute juistheid zal ook de be rekening nog niet kunnen bogen. De in art. 4, laatste lid, voorziene al- gemeene maatregel van bestuur, die voorschriften zal geven voor de bere kening en vaststelling van de in de uitkeeringsformule bedoelde uitgaven voor politie, lager onderwijs en armen-, zorg met inbegrip van de voorzienin gen tegen werkloosheid, is er natuur lijk nog niet, en zoo moest het bureau hierin wel zelf een richtsnoer aan nemen. Ook is het nog mogelijk, dat enkele gemeenten met haar opgaven in gebre ke zullen blijv, waarvoor men zich dan op andere wijze zal moet helpen, ij Maar er zal dan althans geschiedt zijn, wat menschelijkerwijze kon ge schieden, om van de uitkeeringen een zoo getrouw mogelijk beeld te geven. WEGENVERBETERING. In verband met reeds verschenen berichten wordt thans van bevoegde zijde medegedeeld, dat de minister van waterstaat voornemens is, een com missie van overleg, inzake wegenver betering in ,te stellen, teneinde tege moet te komen aan den in de Tweede Kamer meermalen geuiten wensch, be langhebbenden te moeien in 't vraag stuk der wegenverbetering. In deze commissie zullen zitting hebben vertegenwoordigers van ver- eenigingen en bonden op het gebied van verkeer, automobielbedrijf, land bouw, nijverheid, natuurschoon, ge westelijke plannen, enz. De instelling van de commissie zal vermoedelijk voor half November plaats hebben. EEN AANKLACHT. De secretaris der gemeente Aarden- burg, den heer P. E. de Milliano, heeft bij den officier van Justitie te Middel burg een aanklacht ingediend wegens beleediging, tegen den heer J. J. van der Hooft, wethouder van Aardenburg. Deze zou tijdens de publieke terecht zitting van het gerechtshof te 's Gra- venhage, toen de gasthuiskwestie van Aardenburg in hooger beroep werd be handeld, hebben gezegd, dat de ge meentesecretaris de notulen had ver- valscht. ONBEVOEGDE TANDTECHNIKERS. De Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde heeft zich tot den Minister van Arbeid, Han Te Pannerden werd gisteren de nieuw-benoemde burgemeester J. W. Peek feestelijk ingehaald en geinst alle erd. del en Nijverheid gewend met een adres, betrekking hebbende op de door de Maatschappij voortdurend ontvangen klachten inzake de wijze, waarop geheel of gedeeltelijk onbe voegde tandtechnikers of tandheel kundigen in verschillende deelen van ons land de tandheelkunde in vrijwel haar géheelen omvang uitoefenen. Een en ander heeft mede tot gevolg dat de tandartsen en hunne professie in het algemeen gedupeerd worden. Doordat de Wet van 30 December 1920 tot herziening van de Wet van 29 Juni 1925 nog steeds niet in werking is getreden, is ook de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid machteloos in verschillende gevallen in te grijpen. Adr. verzoeken zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen, opdat aai} de zen toestand een einde kome. UIT DE OMGEVING. Mr. D. F. Pont, de nieuwebenoemde burgemeester van Hillegom. LISJE. Coop. Veilingvereeniging H.B.G. Uitslag gehouden Gladiolen-veiling op Dinsdag 29 Oct. Prijzen per 100 stuks. White Giant 12 op f4, 8—10 f60, Odin 12 op f 1.30, 1' Inmaculee 10—12 f 1.80, Mai- denblush 14 op f 1.60, 12—14 f 1.40, Pana ma 2 op f2, 10—12 f 1.10, Schwaben 14 op f2.20, 12 op f 1.60, 10—12 f 0.75—1.10, Sou venir 12 op f 1.40, 10—12 f 0.95, Halley 12 op f 1.30, 10—12 f 0.75, 9H op f0.60, Prince of Wales 12 op f150, 10—12 f0.80, Pink Perfect 14 op f3, 12 op f2.20, 10—12 f 1.20, Capt. Fryat 12 op f 1.60, 10—12 f 0.60, 8—10 f 0.36, America 12 op f2.10, 10 op fl.10, Red Canna 13 op f 2, 1013 f 0.95, 810 f 0.34, Jos. Hulst 14 op f2.90, 12 op f2.20, 10—12 f0.85, Salmonea 12 f 1.40, .11 fl, 10 f0.75, 9 f 0.40, Princepine 10—12 f0.75, Willy Wigman 12 op f 2.30, 1012 f 1.30, Flamingsword 12 op f 1.50, 1012 f 0.95, Hermione 10—12 f0.75, Proserpine 10 op f 0.75, Psyche 10 op f0.75, Oranje Brill. ny2 op f 1.20, 10—12 f0.80, Rose Precose 14 óp f3.20, 12 op f2, Clemenceau 14 op f 1.50, 12—14 f 1.20, 10—12 f 0.80, Gemengd 10—12 f 0.65, Hilda 12 op f 1.90, Brenchlyen- sis 12 op f 1.20, 10—12 f 0.65, Empress of India 12 op f 1.90, 10—12 f 0.85, 8-10 f 0.27, Early Sunrise 12 op f 3, 810 f 038, Venus 12 op f 1.70, 10—12 f 1.20, 8—10 f0.55. Enkele vi-oege tulpen: Diana f 1.75, Kar dinaalshoed f 1.25, Jac. v. Beieren f 1.90, Fred. Moore f 2.45, Gem. 1.50, La Reine f 1.50, Rose Luisante f 4, Rose Apletie f 2, Elt. Geel f 1.70. Dubbele vroege tulpen: Lucretia f3.30, Murillo f2.05, Theeroos f2.30, Rubra Max f 4—4.20. Darwin tulpen: Pr. Elisabeth f~.-o, Clara Butt f 1.90—2.20, Farnc. Sanders f i.7ü, Ariadne fl.80, Le Notre fl.50, The Sultan f 1.75, Centenaire f 1.50. Narcissen: Mermaid f 1.65, White Lady f i 301.40, Lovvdham Beauty f 1.50, Gol den Spur f4.80. Bijgoed: Arum Cornntum 22 op f6.70, id. 20—22 f5, id. 18—20 f3.50, id. 16—18 f3, Spirea Japonica f4.50, Gladstone f7, Ru bens f 6, America f 5.80, Lil. Croceum f 11, Iris Bucharia f3.50, Feraria gem. f2.85, Anem. lloilandia f 0.65, St. Bridget fü.60, Crocus Geel 8—9 f3, Montbretia Scarletta f 0.45. Uitslag gehouden mudgoed-veiling: Darwin tulpen: Will. Pitt f5075, Will. Copland f25—33, Prof. Rauwenhoff f 45* Farnc. Sanders f24—29, Potter Palmer f 55, Zulu f 28, Centenaire f 37, Mad. Kre- lage f33, Loveliness f30, Tonnaye f26, Pride of Haarlem f24, Bartigon f55. Vroege tulpen: Cram. Brillant f25, Pr. v. Oostenrijk f62, Herm. Schlegel f65, La Reine f 25, Pelicaan f 78, Cram. Due f 21, Murillo f 30, Theeroos f 78, La Candeur f46. Enkele late tulpen: Diamond f51, Gou den Kroon f 30, Fairy Queen f 30, Br. St. James f30, Ingl. Pink f 17.50. Bijgoed: Poeticus gew. f 12, Ornathus f 16, Iris Kon. Wihelmina f 1G, Imperator f34. 0EGSTGEES7. Gemeenteraad. De begrooting vastgesteld. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester. Af wezig de heer Bakker. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en vastgesteld. Onder de ingek. stukken merken we op: Missives van Gedep. Staten, houdende disposities op raadsbesluiten. Jaarverslag van de Oegstgeester Burger wacht, dat de voorzitter voorleest. Dit ver slag gaat gepaard van de rekening 1927 en de begrooting 1928. Een adres van de R.K. Geitenfokvereeni- gïng, waarin gevraagd wordt een subsidie van 25. Zal bij de begrooting worden behandeld. Een adres van de R.K. en Chr. Landar beidersbonden waarin namens de afdee- ling Oegstgeest verzocht wordt om de ge organiseerde werklooze arbeiders de voor rang te geven, wanneer werklieden in ge meentedienst noodig zijn. B. en W. stellen voor aan genoemde bonden mede te deelen dat zooveel moge lijk met hun wensch zal worden rekening gehouden. Aldus wordt na eenige bespreking be sloten. Enkele comptabiliteitsbesluiten worden vastgesteld. De heer Bakker komt ter vergadering. Z.h.st. wordt de pensioengrondslag van den veldwachter v. d. Aangewijzigd en vastgesteld op ƒ20.15 in verban^ met sa lariswijziging. Een verzoek van de Chr. H.B.S. te Lei den om subsidie voor de leerlingen die in 1926 deze school hebben bezocht tot een bedrag van 1628.21, stellen B. en W. voor in te willigen. Aldus wordt besloten. Voor het geven van vervolgonderwijs aan den Morsch in den aanstaanden cur sus worden benoemd de heer van Noort en Mej. Kr.ijnenburg. Tevens wordt vast gesteld het kohier voor het vervolgonder wijs voor 1928. In behandeling komt een verzoek van den heer J. Lamens op dispensatie van art. 35 van de Bouwverordening. De aan vrager wil achter zijn perceelen op de hoek van den Terweeweg en de Duiven- bodestraat eenige boxen bouwen. Hierdoor komt hij voor de bakkerij, die reeds is ge bouwd, in strijd met genoemd artikel. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan. Aldus wordt besloten. In behandeling komt de gemeentebe- grooting 1929. De commissie van onderzoek heeft rap port uitgebracht. In dit rapport maakt de commissie verschillende opmerkingen, die bij de artikelsgewijze behandeling nader zullen besproken worden, waartoe direct wordt overgegaan. De heer Varekamp vraagt bij de desbe treffende post, of de 150 voor bodenloon iets nieuws zijn. De voorzitter antwoordt bevestigend. De bodendiensten van de veldwachters zijn in den laatsten tijd sterk toegenomen. De heer Uittenboogaard vindt bet be drag nog wel wat laag. Spr. stelt voor de post te brengen op 450. De voorzitter ontraadt dit. Het is geen loon, maar gratificatie. Men moet in aan merking nemen dat de bodendiensten ge combineerd gaan met het veldwachter schap. De heer Bakker is het met B. en W. eens en oestrijdt den heer Uittenboogaard. Het voorstel van den heer Uittenboo gaard wordt verworpen met de stemmen van de heeren Uittenboogaard en van Breda voor. De post: kosten voor de Burgerwacht, die geraamd zijn op 1250, stelt de com missie voor te verlagen tot 750. De voorzitter ontraadt dit voorstel zoo maar aan te nemen, omdat het belang, van de Burgerwacht er door zou kunnen wor den geschaad. Overigens acht spr. het weneschelijk de zaak verder te behande len met gesloten deuren. De Raad gaat in geheime zitting. Na opening der leuren wordt het voor stel van B. en W. oinde post op 1250 te handhaven, in stemming gebracht en aan genomen met de stemmen van de heeren Bakker, Paardekooper, Varekamp en Uit tenboogaard tegen. Bij den betreffenden post dringt de heer Den Ouden er op aan, dat waar het mogelijk is, de vrije Zaterdagmiddag voor het personeel in gemeentedienst wordt ingevoerd. De Voorzitter zegt toe, dit in ern stige overweging te zullen nemen. De heer de Graaf vraagt waarom jaar op jaar de los-vaste arbèiders worden ge- sanctionneerd. Kunnen deze niet vast aangesteld worden? De voorzitter antwoordt, dat deze kwestie in verband staat met de pensioen gerechtigdheid. De heer van Breda en de heer Paarde kooper zijn er voor, dat eenige van de los- vaste werklieden in vasten dienst worden genomen. De voorzitter zegt toe da zaak nader te overwegen en binnenkort met voorstellen omtrent deze zaak te komen. Aldus wordt besloten. Bij den post voor onderhoud van wegen merkt de commissie op, dat verschillende wegen voortdurend in slechten toestand verkeeren ondanks alle werkzaamheden die er aan worden verricht en daarom be toogt de commissie de wenschelijkheid om verschillende wegen te bestraten. De voorzitter is van meening, dat de klacht wel wat overdreven is. Van voort durend in slechten staat is geen sprake. De heer Paardekooper noemt als voór- beelden van wegen die het grootste ge deelte van het jaar in slechten staat zijn de Warmonderweg, de Terweeweg en de Almondaweg. De voorzitter gelooft niet, dat de kosten van bestrating tegen het nut zullen op wegen. De heer Paardekooper zegt, dat het niet de bedoeling is om genoemde wegen maar direct te gaan bestraten. Het is de bedoe ling daartoe langzamerhand te komen. De heer Uittenboogaard wijst op den slechten toestand aan den Lagen Morsch- weg en sluit zich bij den heer Paardekoo per aan. Op een vraag van de commissie of het toezicht op de wegen wel voldoende is, zegt de voorzitter dat B. en W. inderdaad van meening zijn, dat het toezicht vol doende is. De heer den Ouden dringt er eveneens op aan, dat de genoemde wegen worden verbeterd. Spr. vraagt of het begin van den Warmonderweg bij den Rijnsburger- weg niet verbreed kan worden. De voorzitter merkt op, dat de sloot, waarmee de verbreeding iRoet tot stand worden gebracht, particulier eigendom is. De heer den Ouden dringt er op aan, dat onderzocht wordt of niet een goed- koope maar toch degelijke wegbedekking mogelijk is. Bij den post voor gemeentereiniging merkt de commissie op, dat haars inziens op deze post wel kan bezuinigd worden, wanneer voor de auto-tractie paardentrac- tie zou worden gebruikt. Auto-tractie is volgens spr. zeer ondoel matig, vooral die kleine afstanden van huis tot huis. De voorzitter begrijpt deze opmerking niet. Overal wordt auto-tractie gebezigd, 't Wordt hier juist met vrachtauto's ge daan omdat de gemeente zoo uitgestrekt is. De heer Varekamp licht de gedachte van de commissie nader toe. De heer den Ouden stelt voor, dat er eens een onderzoek naar ingesteld wordt, of het niet goedkooper is om het vervoer van het vuil aan te besteden, dan zooals thans, het vuil te verbranden. De voorzitter merkt op, dat slechts een gedeelte van het vuil verbrand wordt. Een groot gedeelte wordt afgevoerd. Spr. zal overigens de zaak nog eens onderzoeken. De heer van Breda acht het salaris van den hulp-aschgaarder wel wat te laag. De voorzitter is fvan meening, dat het loon in de gegeven omstandigheden hoog genoeg is. Bij de ontvangsten geeft de commissie in overweging ook belasting op honden en belasting op publieke vermakelijkhe den in te voeren, om op deze manier de inkomsten te verhoogen. Daardoor zou dan misschiende gewone belasting kun nen worden verlaagd. De voorzitter stelt zich van deze zaak niet veel voor. Spr. kan zich overigens niet indenken welke motieven de commis sie bewegen. De heer den Ouden voelt veel voor de vermakelijkheidsbelasting omdat er mis schien door bevorderd zou kunnen wor den dat de voetballers wegtrekken uit het Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 3403, na 6 uur 1870 M N. C. R. V. it 6.1 Kindertrartje. 6.30 Les in Fransch. 7.Eng. Handelscorrespondentie. 730 Concert. Gramofoonrnuzietk. 8.Uitzending van den Herden kingsdienst van de Hervorming, vanuit de Groote Kerk te Haar lem. Rede van Ds. L. J. van Leeuwen over: „Hervormingsroeping". Rede van Ds. G. J. Waardenburg over: „Hervormingskracht". 9.30 Orgelconcert. 10.—; Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Gezondheidshalfuurtje. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Liederenvoordracht. 8.20 Lezing over handelswetenschap. 830 Voortzetting liederenvoordracht. 9.10 Causerie. 9.30 Concert door het omroeporkest. 10.Persberichten van Vaz Dias. Daarna muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 730 Tooneel. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 730 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 535 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Opera. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 7.20 Landbouwberichten. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Concert In de pauze persberichten. dorp, waardoor de Zondagsrust beter tot haar recht zou komen. De voorzitter zal een en ander over wegen. De begrooting wordt daarna vastgesteld, wat betreft de gewone dienst in ontvang sten en uitgaven op een bedrag van 251.909.88%. De post onvoorzien be draagt ƒ6581. De kapitaaldienst sluit in ontvangsten met een bedrag van 5488.51, in uitgaven van 5050, zoodat het batig saldo 43831 bedraagt. In verband met den post voor de bur gerwacht stemden de heeren Varekamp, Uittenboogaard en Paardekooper tegen de begrooting. De rondvraag leverde weinig belang rijks op. Daarna sluiting. De Raad ging over m geheime zitting. 8ASSENHEIM. Zakenjubileum» Gisteren herdacht de N.V. Beerhorst en Zn. haar 25-jarig bestaan als N.V. De zaak zelve is ouder, de grondslagen daarvan zijn reeds gelegd in 1863. Tevens was het 25 jaar geleden, dat de heer N. Berg, thans meesterknecht, aan de zaak verbonden werd. Dit dubbele jubileum werd gevierd met een diner in hotel „Het Bruine Paard", waarbij aanzaten de heide directeuren, de heeren Berhorst en Warnaar, met him echtgenooten, alsmede het gebeele per soneel met hun vrouwen. De heer Berg werd op hartelijke wijze toegesproken door den heer Beerhorst, die hem een enveloppe met inhoud overhan digde. Vervolgens voerde namens het per soneel de heer C. Staring het woord, die den jubilaris een rookstoel aanbood. De directie der jubileerende N.V. werd toegesproken door den boekhouder, den heer Boter, die namens het personeel een mooie kantoorklok aanbood. De avond werd verder op gezellige wijze doorgebracht, waarna men na midder nacht voldaan huiswaarts keerde. WASSENAAR. Auto over den kop. Op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Rust en Vreugdlaan slipte, tengevolge van de gladheid van den weg, een auto van de firma K. uit Den Haag. De auto sloeg ge heel over den kop. De chauffeur werd ge lukkig slechts licht verwond. Door een kraanwagen van de firma Riem werd het zwaar beschadigde voertuig naar de ga rage gebracht. Nabij de Maaldrift kwam een auto te slippen,waardoor deze in de sloot terecht kwam. Het voorstel van den auto werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De auto werd met een kraanwagen weggebracht. LUCHTVAART. DE TERUGKEER VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Een normaal verloop. Te Friedrichshaien worden reeds al le toebereidselen getroffen voor een I feestelijke ontvangst der zeppelin-be manning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2