:ÏEUWE LEIDSCHE COURANT van MAANDAG 28 OCT. 1928. TWEEDE BLAD. DE ZANGHULDE AAN DE KONINGIN-MOEDER. Onder enorme belangstelling heeft Zaterdagmiddag tusschen half vier en half vijf de door het z.g. comité-1929 georganiseerde huldiging van H. M. de Koningin-Moeder plaats gehad, waarover wij o.a. nog Vrijdagavond bijzonderheden hebben medegedeeld. Voor het paleis van de Koningin- Moeder op het Lange Voorhout was een groot stuk afgezet met touwen en door de politie. Daarbinnen kwamen zich tusschen half drie en kwart over drieën de deel nemende vereenigingen opstellen, de zangvereenigingen in de meerderheid Verder diverse muziekkorpsen, o.a. de Koninklijke Militaire Kapel en het Politiemuziekkorps en een aantal ver eenigingen die bij het Comité aange sloten zijn, zooals de Burgerwacht, 't Algemeen Nederlandsch Verbond, enz. De Koninklijke Militaire Kapel in stalleerde zich midden tegenover het Paleis, rondom haar heen schaarden zich de zangers, zangeressen en mu zikanten. Het comité was door zijn dagelijksch bestuur, voorzitter, Mr. ter Pelkwijk. ondervoorzitter, wethouder Quant, sfc cretaris, de heer L. P. van der Heij den, vertegenwoordigd. Ook de eere-voorzitter, burgemees ter Patijn, was aanwezig .en met hem waren er o.a. nog als genoodigden graaf van Lynden van Sandenburg, de vice-president van den Raad van State, baron van Voorst tot Voorst, de president van de Eerste Kamer, Dr. J. Th. de Visser, de oud-minister van on derwijs, generaal Insinger, gouverneur van de residentie, en generaal Laats- man, voormalig plaatselijk comman dant van Den Haag. Het bal con van het paleis -was met bloemen en een tapijt versierd. Tegen half vier begaf het meeren- deel van de genoemde heeren zich naar binnen in het paleis. Even daarna kwam de Koningiij- Moeder onder luid gejuich op het bal- con, o.a. gevolgd door den burgemees ter. Onmiddellijk beklom nu luitenant Boer van de Koninklijke Militaire Ka pel den geïmproviseerden dirigeer- stoel en de zanghulde begon. Het programma luidde als volgt: Gezang 4 (muziek volgens Valerius), Wilt heden nu treden; Mein Waldeck, een lied uit het geboorteland van de Koningin-Moeder, het Vlaggelied (O schitterende kleuren van Neder lands vlag) met de muziek van Ver hulst; Wij willen Holland houen, van Arnold Spoel; een lied voor vrouwen koor, ter eere van H. M. de Koningin, gedicht door Jeanne Kloos-Reyneke van Stuwe en gecomponeerd door Di- na Appeldoorn en het Oude Wilhel mus. Tusschen de nos. 1, 2 en 3 speelde de Kon. Mil. Kapel, die den zang be geleidde (Wij willen Holland houen werd door Arnold Spoel gedirigeerd) oud-Hollandsche marschen. Het lied Mein Waldeck was een ver rassing voor de Koningin-Moeder. Na dat lied en in het bijzonder ook na dat van Jeanne Kloos en Dina Appeldoorn (die van het gebouw van de hofhouding uit, de uitvoering volg den) ging een langdurig hoezee op. De huldiging werd, voor wat het mu- zakale gedeelte betrof besloten met een geestdriftig herhaald „Leve de Ko ningin-Moeder, waartoe de heer Boer het sein gaf. Hierna trad een korte pauze in, ge durende welke de Koningin-Moeder zich in het paleis terug trok en zich met verschillende van genoemde per sonen (ook Jeanne Kloos en Mej. Dina Appeldoorn werden bij haar ontboden) onderhield. Vervolgens kwam zij weer op het balcon terug om het voorbijmarchee- ren van de aan de huldiging deelne mende vereenigingen gade te slaan. Omstreeks half vijf was de huldiging ten einde. FEUILLETON. God is mijn heil. 66) —o— Verleden jaar was zij de gevierde schoone op alle feesten en partijen, dit jaar vraagden maar weinigen wat er van haar geworden was; en als men hoorde, dat geldelijke omstandighe den de oorzaak waren harer afwezig heid, dan dacht men verder weinig aan haar. Het was haar wel dikwijls vreemd te moede wanneer zij des avonds langs die verlichte vensters wandelde, waar zij eens als koningin gevierd was, en nu zelfs niet gemist werd, en niemand aan haar dacht; of wanneer Emma Rohrfeld of een der andere vroegere kennissen haar met dezelfde opgewondenheid overal die feesten sprak; zij kwam zichzelve dan zoo veranderd, zoo verouderd voor. Wel ondervond zij de vergankelijk heid van de gunst der wereld en de ijdelheid harer genoegens. Slechts weinigen van al hun voor name vrenden bleven de Van Steen dorps getrouw; onder deze behoorde echter de heer Van Halier, die den meesten tijd te Beukenheuvel door bracht, misschien om de verleiding van Berlijn te ontvlieden, maar die toch nooit in de stad kwam zonder hen 'de Bergheims op te zoeken. Zijn verhouding tot Johanna was geheel Dank zij de goede voorbereiding en doelmatige ordemaatregelen, is zij zonder eenige stoornis verloopen en een hartelijke demonstratie geweest van de gevoelens, welke de Haagsche burgerij Koningin Emma toedraagt. Luidsprekers op verschillende pun ten van het Voorhout opgehangen en door de Bell Telephone en Philips be diend, hebben het ook aan de veraf- staanden mogelijk gemaakt den zang en de muziek op uitstekende wijze te volgen. Z. K. H. PRINS HENDRIK. Z. K. H. de Prins zal zich Dinsdag avond 30 dezer voor eenige weken naar Mecklenburg begeven. Zijn adjudant, luitenant ter ze<e le klasse Termijtelen, zal hem vergezel len. KONINKLIJKE ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. In de Zaterdag gehouden vergade ring van de afdeeling voor de wis- en natuurkundige wetenschappen der Kon. Academie van Wetenschappen heeft Prof. A. j'. Kluyver mede namens den heer A. P. Struyck gesproken over „De eerste phasen van het chemisme en dissimilatie der hexosen". KON. NED. AARDRIJKSKUNDIG GENOOTSCHAP. Voor het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap hield de heer J. Sibinga Mulder Zaterdag een lezing over: „Burma en zijn bewo ners". De lezing werd geïllustreerd door een serie lichtbeelden, die ons den Burmees in alle schakeeringen van zijn leven en bedrijf deden zien. A. P. STAALMAN. Den 2den November a.s. wordt de heer A.P. Staalman, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van den Gemeenteraad van Am sterdam, voorzitter van de Chr.-Dem. partij, thans wonende te Driebergen, zeventig jaar. In de kringen der Christen-Demo craten zal men dien dag niet onopge- gemerkt laten voorbijgaan. IN MEMORIAM DR. SCHEURER. Naar de Stand, verneemt, bestaan er plannen om te komen tot het plaatsen van een gedenksteen op het graf van wijlen Dr. J. G. Scheurer, overleden te Apeldoorn. Het ligt in de bedoeling, dat ook In- dië zal medewerken. PROVINCIE AANGELEGENHEDEN. Ged. Staten stellen voor, de aan de gemeente Zoeterwoude toegekende bij drage ad 2500 in de kosten van ver breeding van de Bruggestraat te ver- hoogen tot de helft van de kosten, aan de uitvoering van dit werk verbonden tot een maximum van 3827. Ged. Staten stellen voor aan de ge meente Wateringen een bedrag van 1102 uit te keeren, ter goedmaking van de kosten, welke de gemeente ge maakt heeft voor het doen ontwerpen van plannen voor de verbetering van den weg van Kwintsheul naar Wate ringen. Ged. Staten hebben overgelegd een overzicht van den stand van werk zaamheden. welke ter uitvoering van het wegenplan hebben gestrekt. Hierbij deelen zij o.a. mede, dat de provincie over 1927 op 588.958,15 kon rekenen als aandeel in de opbrengst van de Wegenbelasting. HET WEGENPLAN. De heer A. Braat heeft de volgende vragen tot Gedeputeerde Staten ge richt: 1. Is het Gedep. Staten bekend, dat van de elf Nederlandsche provinciën er slechts één is, d.i. Zuid-Holland, die een jaarlijksche bijdragen eischt voor het onderhoud van de nieuw aan te leggen provinciale wegen? 2. Zijn Gedep. Staten niet overtuigd, dat deze onbillijkheid en hindernis om de wegen te verbeteren ten spoedigste in het wegenplan voor deze provincie behoort gewijzigd te worden? 3. Zoo ja, hebben Gedep. Staten reeds voorbereidende maatregelen getroffen om daartoe te komen? ori.gekeei clde woordenstrijd tus schen hen was uit, misschien omdat zij zooveel ernstiger was geworden, maar het viel allen op hoe stil en schuchter zij in zijn bijzijn was, en hoe geheel anders dan vroeger. Haar houding scheen op heni terug te wer ken; hij was veel eerbiediger en be leefder jegens haar, en hij scheen er groot genoegen in te vinden, haar wenschen te raden en te voorkomen. Den heer Van Steendorp, die te Schönheide hun woordenstrijd vaak zeel* aardig had gevonden, beviel deze verandering niets, en Robbert, Elise en Marie verwonderden er zich over; zelfs Helena herkende haar zuster nauwelijks, en kon bijna niet begrij pen, dat de dood van haar broeder zulk een invloed op Johanna gehad had; maar zij waardeerde het zeer in den heer Van Halier, dat hij haar se dert dien tijd met zoo veel meer eer bied behandelde. Hedwig zweeg; sedert den tocht naar Beukenheuvel, en de ontroering, die de heer Van Halier getoond had. bij de mededeeling van de doodstijding aan Johanna had zij de zaak vrij dui delijk begrepen, en zij kon zich nu een goed denkbeeld vormen van de stemming harer vriendin, want zij wist dat liefde deemoedig maakt; maar zij had te veel fijn gevoel om haar opmerkingen aan iemand anders mede te deelen. Zij zelve hoopte voor goed afgehandeld te htbben met de 4. Zijn Ged. Staten bereid mede te deelen, voor hoeveel K.M. nieuw aan te leggen provinciale weg de localiteit zich nu garant verklaard heeft voor die onderhoudskosten van 600 per K.M.? Op deze vragen hebben Gedep. Sta ten het volgende geantwoord: 1. De beantwoording van deze vraag bracht de noodzakelijkheid me de, dat Ged. Staten een onderzoek in stelden naar de in de andere provin ciën gevolgde gedragslijn ten aanzien der wegenzorg. De desbetreffende berichten zijn thans ingekomen, waaruit blijkt, dat op de wegenplannen der andere pro vinciën geen nieuw aan te leggen we gen voorkomen, zoodat een vergelij king van de door de provincie Zuid- Holland ten deze getroffen onderhouds regeling met den toestand in andere provinciën niet mogelijk is. Weliswaar schijnen in de provincie Noord-Holland plannen te bestaan om eerlang over te gaan tot het aanleg gen van nieuwe wegen, doch hierom trent bestaat nog geen zekerheid. 2 en 3. Deze vragen worden ontken nend beantwoord. Gedep. Staten mee- nen in dit verband te mogen verwijzen naar het besluit van de Staten van 25 November 1927, no. 11 en de daarop betrekking hebbende stukken. 4. Bereidverklaringen van alle be langhebbende instellingen op een na zijn ingekomen om in de onderhouds kosten van de hierna te noemen nieuw aan te leggen wegen bij te dragen naar den maatstaf van 600 per jaar per K.M.: de weg langs de oostzijde van de Gouwe (B. no. 1 Prov. Wegenplan) 14 K.M.; de weg van Rotterdam-Hoog vliet (B. no. 2 P.W.) 6.1 K.M. Op 1 October 1928 bedroeg derhalve de lengte van de door de provincie nieuw aan te leggen wegen, ten aan zien waarvan de belanghebbende li chamen behoudens vóórmelde eene uitzondering zich verbonden heb ben tot vorenbedoelde bijdrage, 20.1 K.M. Hieraan kan worden toegevoegd, dat dit cijfer met betrekking tot de door de provincie, te verbeteren wegen on geveer 200 K.M. bedraagt. NEDERLAND EN BELGIë. De N. R. C.-correspondent te Brus sel meldt d.d. Zaterdag: Een paar Brusselsche ochtendbla den melden, dat dé lezing, die Prof. Burger uit Amsterdam vanavond op aanstichting van het Vlaamsche fonds voor wetenschappelijke lezingen te Antwerpen zou houden, niet doorgaat. Hoewel Prof. Burger enkel zou spre ken over den geneeskundigen stand en het publiek, werd dezer dagen van franskiljonsche zijde vooral, een cam pagne tegen zijn komst gevoerd, op grond van een z.g. anti-Belgische daad welke hij zou hebben gepleegd door 't publiceeren van een open brief inza ke de Nederlandsch-Belgische verdrag kwestie. Dit was oorzaak, dat de zaal ge weigerd en de lezing voorloopig uit gesteld werd. Voorts wordt verzekerd, dat door anti-Vlaamsche en anti-Nederland- sche personen bij de autoriteiten er op wordt aangedrongen, in December en April door Prof. Gerritson en Prof. Geyl te Antwerpen. Rrussel. Leuven en Gent te houden lezingen over de onderwerpen: in hoeverre was de om wenteling van 1830 in Zuid-Nederland een nationale beweging? en Europa en het probleem der Nederlandsche een heid, doen verbieden of door weige ring van toegang van deze hoogleera ren tot het Belgische grondgebied on mogelijk te maken. ICERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Gorinchem. Jac. J. H. Pop, te Maassluis. Te Schalkwijk c.a., N. Warmolts, te Wezep. Aangenomen: Naar Kattendijke, J. Enklaar, cand. te Utrecht. Bedankt: Voor Rotterdam (18e pred.- plaats), J. A. v. Selms te Nijmegen. Voor Westzaan, A. J. P. Boeke, te Schoorl c.a. Voor Gouda, A. D. Meeter te Leiden. liefde, en zich in haar nieuwen toe stand geschikt te hebben; maar toen graaf Van Linaow, die hen menig maal bezo-cht, op een avoi^d in den loop van het gesprek tot haar zeide, dat hij eenig nieuws omtrent den heer Rothfels kon mededeelen, waar in zij wel belangstellen zou, daar zij zoo met hem bevriend was, gevoelde zij duidelijk, dat zij haar genegenheid nog niet overwonnen had. Hij had onlangs een bekende ge sproken, die in dezelfde stad woonde waar hij thans werkzaam was, en de ze had hem verteld, dat Rothfels daar een eerste rol vervulde, zeer bemind en gezien was, en dat algemeen het praatje liep, dat hij spoedig geënga geerd zou zijn met de dochter van een rijken grondbezitter, ten minste hij kwam er druk aan huis; zijn gering vermogen en zijn jeugd zouden daar wel geen hinderpalen voor zijn, en men verwachtte, dat de zaak dien winter wel zou klaar komen. Het was een los „praatje, maar Hedwig, die stil toeluisterde, gevoelde hoe zulk een gezegde het hart ver wonden kan. Men kon niets aan haar merken; zij werd alleen een weinig bleek, maar zoo weinig, dat het zelfs dcor haar moeder, die haar aanzag, niet opgemerkt werd, en deze zich verheugde, dat haar dochter het zich niet aantrok, maar het was haar zelve alsof zij een wond had ontvangen, die niet meer kon geheeld worden. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Gramsbergen, N. Streef kerk, cand. te Amsterdam. Bedankt: Voor Sassenheim, IJ. van der Zee, te Amsterdam-West. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Utrecht, A. Verhagen, te Middelburg. DE BIJBELTENTOCNSTELUNG TE HAARLEM. De inschrijving van zeldzame bijbels is thans gesloten. Ruim een zestigtal is toe gezegd, waaronder waardevolle inzendin gen o.a. van de Stedelijke Bibliotheek, de firma Enschedé, Mevr. Prof. van Schelven den heer Luitingh, koster der Groote Kerk enz. enz. Bij de opening op hedenmiddag heeft Mej. Vis eenige liederen toegezegd, en op morgenavond in de Geref. kerk Mej. B. de Vries. Als men naar de gewoonte zegt zoo voegt De Stand, hieraan toe dat de ten toonstelling en conferentie „veel belooft", klinkt dat natuurlijk onpersoonlijk; maar in dit geval hebben ook veel personen hun gewaardeerde medewerking beloofd, en dat zegt meer. Mogen het goede Bijbel- dagen voor Haarlem worden. ZENDING ONDER DE JODEN. Naar „De Stand." verneemt heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk van Amster dam besloten, om in zijn vergadering van Donderdag a.s. over te gaan tot de beroe ping van een predikant voor de Zending onder de joden. Ds. K. FERNHOUT. Naar „De Stand." meldt, hoopt Ds. K. Fernhout, predikant bij de Geref. Kerk van Vreeland D.V. begin Februari zich naar Ned. Indié te begeven, ter begelei ding van een zijner dochters, die daar in het huwelijk zal treden en om zijn kinde ren, die daar wonen, te bezoeken. Zijn kerkeraad verleende hem welwillend ver lof voor deze reis, die vermoedelijk vier maanden zal duren. Ds. R. E. SLUITER. Dezer dagen herdacht Ds. R. E. Sluiter, Chr. Ger. predikant te Assen, zijn 30-jari- ge ambtsbediening. Ds. Sluiter diende de kerken van Steenwijk, Enschede, Murmer- woude, Maassluis en sinds 1920 die van Assen Hij is predikant-curator van de Theol. school der Chr. Ger. kerk te Apel doorn en ridder in de orde van Oranje- Nassau. In het kerkgebouw der Chr. Ger. Gem. te Assen hield Ds. Sluiter een gedachte nisrede naar aanleiding van Ps. 7117 en 18,sprekende over „Dank en bede". Ouder ling van Deventer vertolkte de gevoelens van kerkeraad en gemeente. Toegezongen werd Ps. 134 3. PROTESTANTSCH HONGARIJE. Het streven, dat reeds lang bij een deel der Hongaarsche gereformeerden bestaat, het kruis weder open in de kerken in te voefen, heeft er tenslotte toe geleid, dat in het convent van het kerkdistrict aan deze zijde van de Theiss door den vroege- ren minister van financiën Lorénd de Hegedüs een voorstel in dien werd inge diend. Het voorstel werd echter verwor pen, aangezien de vergadering van mee ning bleek, dat de wederinvoering van het kruis tot misverstand zou kunnen leiden. Bij het debat over de opneming van een leening voor den bouw van een internaat sloot het parlementslid Géza de Farkas zich aan bij een uitlating van graaf Kle- belsborg, volgens welke het op den weg der protestanten ligt, toenadering" tot de Angelsaksische volkeren te zoeken. ALLEGORISCHE PREDIKING. Ds. G. Renting herinnert in de Geld. Kerkb. aan een rede door Ds. Alers, Herv. pred. te Nieuw-Lekkerland, uitgesproken voor een Herv. Jongelingsvereeniging, waarvan in De Alblasserwaard een ver slag werd opgenomen. Ds. Alers sprak over het onderwerp: „Wonderlijk zijn Uwe wegen". „Als uitgangspunt", zoo luidde het ver slag, „koos de spreker 2 Koningen 6 5, laatste gedeelte tot en met vers 7, luiden de: Dat het ijzer in het water viel; en hij riep en zeide: Ach, mijn heer! want het was geleend. En de man Gods zeide: Waar is het gevallen? En toen hij hem de plaats gewezen had, sneed hij een hout af, Eerst trhchtte zij het als een ge rucht te beschouwen, er werd zooveel gesproken dat daarom niet waar was, maar toen zij er over nadacht, moest zij zichzelve afvragen: „Waarom zou hij zich niet engageeren? Tusschen ons is alles voorbij en hij heeft mij ook ncoit gezegd, dat ik hem liever was dan iemand anders; en al heb ik dit uit zijn handelwijze opgemaakt, dan heb ik het mij misschien verbeeld; ik was zoo gelukkig in zijn tegenwoor digheid, dat ik meende, dat hij het ook moest zijn. Wel kwam het mij voor, dat hij mijn gezelschap zocht, maar dat was misschien door zijn vriendschap met onze familie, en vooral met grootmama. Ik geloofde meer sympathie voor hem te hebben dan anderen, maar dat kwam misschien doordat wij dezelfde godsdienstige inzichten hebben, en op dat punt ben ik hem ook zooveel vtrschuldigd. Het is mijn schuld al- lten. dat ik mij meer in het hoofd ge zet heb, en het is maar goed, dat ik zoo spoedig met de waarheid bekend raak. Het is toch mijn grootste vreugde hem gelukkig te zien; als ik daartoe had kunnen bijdragen, ik zou er gaarne mijn leven voor gelaten hebben; maar de Heer weet het best wat goed voor ons is, en hoeveel ver waandheid was er niet in de gedach- dachte, dat ik alleen hem begrijpen ken. Er zijn zoo veel meisjes beter dan ik. Ik kan toch altijd iets voor en wierp het daarhenen en deed het ijzer boven zwemmen. En hij zeide: Neem het tot u. Toen stak hij.zijne hand uiten nam het." Ds. Alers had de volgende verdeeling: 1. Het ijzer, dat i n het water gevallen is; 2.Het ijzer, dat o p het water drijft, en 3. Het ijzer u i t het water genomen. Zoo als h3t ijzer van de bijl in het water viel, alzoo is de mensch van God afgevallen, door eigen moedwil. Gelijk Elisa het hout toewierp aan het ijzer, zoo werpt God den mensch het kruis van Golgotha toe. De man neemt het ijzer, God neemt den zon daar bij de hand. Het ijzer wordt gerei nigd en zoo moet ook de zondaar gerei nigd worden in Christus' bloed. iJan wordt hij ontdaan van de roestplekken en het slijk der zonde. In de oefenschool komt hij op de slijpsteen, waar de vonken wel eens tot des menschen heil kunnen afspringen. Hiermede eindigde Ds. Alers zijn boeiende en met stille aandacht ge hoorde rede". „We kunnen begrijpen aldus. Ds. Ren ting dat men met „stille aandacht" naar deze rede heeft geluisterd, 't Zou ons ook zoo gegaan zijn. Maar die stille ver wondering en bewondering zou niet zoo zeer den rijkdom der gedachten als wel de spitsvondige willekeur gegolden heb ben, waarvan genoemde feestredenaar zich hij de verklaring van zijn tekst dorst bedienen." DERDE NATIONAAL CHRISTELIJK SCHOOLCONGRES. Tweede dag. Te 10 uur ving de tweede plenaire zit ting van het congres aan, in de groote zaal van Tivoli, gepresideerd door Ds. M. van Grieken van Rotterdam, voorzitter van de Vereen, voor Chr. Nat. Schoolon* derwijs. Na open'ng op gebruikelijke wijze, ver- komde hij den heer P. Wielenga, hoofd inspecteur L. O., vertegenwoordiger van den minister van onderwijs, die daarna namens den minister het congres toe sprak. Alsnu was aan de orde het referaat van Prof. Dr. J. W. Aalders van Groningen over: „Het onderwijs in de geschiedenis op onze scholen en het gevaar van chau vinisme", waarvan wij Zaterdag reeds de stellingen publiceerden. Acht personen wisselden met den hoogleeraar van ge dachten. Vervolgens kwam in behandeling het referaat van den heer A. Jonkman van Heemstede over: „Vrijheid en dwang bij het onderwijs". Met hem discussieerden vier personen. Na repliek van den referent sloot Prof. Aalders om twaalf uur de tweede zitting met dankzegging. Vrijdagmiddag werden wederom een viertal sectievergaderingen gehouden. Derde dag. Zaterdag werden twee plenaire zittin gen gehouden. In de morgenzitting, gepresideerd door Prof. Dr. W. J. Aalders, werd behandeld het referaat van Drs. J. van Andel over „De nieuwe vrijheidsbeginselen in de schoolopvoeding, getoetst aan de Christe lijke levensbeschouwing". Daarna was aan de orde het referaat van den heer J. Strikwerda over het on derwerp: „Hoe komt de individueele op voeding in de Christelijke school voor ge woon lager onderwijs het meest tot haar recht?" Verder was nog aan de orde inleiding van den heer P. Oosterlee, over het onder werp: Karakterkunde en haar beteekenia voor de praktijk in het schoolleven". Prof. Woltjer sprak een slotwoord. UIT DE OMGEVING. AARL ANDERVEEN. Op den Kanaalweg reed, door het springen van een band een luxe auto van de fa. Speijer uit Amsterdam tegen een boom aan, waardoor de auto geheel ver nield werd. Het moet als een wonder be schouwd worden, dat de drie daarin ge zeten personen ongedeerd zijn gebleven. Dezer dagen slaagde te Rotterdam voor onderwijzer in de Pluimveeteelt, de heer H. Ouderkerk alhier. De Bond van Oud-leerlingen van de Landbouwwintercursussen „Ons Belang" hield een vergadering. De vereeniging zal een spreker laten optreden over de be strijding van de T.B.C. onder het rundvee. Voorts zal de heer Ivarssemeier, rijksvee arts te Nieuwveen, verzocht worden me* hem blijven doen, ik kan voor hem bidden enook voor baar". Maar dit laatste vond zij toch zeer moeilijk, en zij liet het vooreerst maar ik-, totdat zij ..et waarlijk uit een op recht. liefdevol hart kon doen, en trachtte zich zelve nederig naar Gods wil te voegen. De zegen des Heeren bleef bij haar ernstig streven niet uit; somtijds zelfs ken zij vroolijk zijn, alsof zij voor goéd met de wereld en al haar zorgen af gehandeld had. Zij ondervond dage lijks meer de kracht van het Woord Gods; zij verdiepte er zich meer en rceer in en leerde, zooals eens de oude mevrouw in veel moeilijker omstan digheden deed, wat het eigenlijk zegt, alle heil in God te zoeken en den weg te gaan, dien Hij ons aanwijst. De in wendige strijd droeg uitwendige vruchten. Allen vonden haar zoo mogelijk nog liever en vriendelijker dan te vo ren. Haar moeder zag haar veel met verwondering en bezorgdheid aan, als zij met zelfopoffering haar arbeid verrichtte, en, schoon minder opge ruimd, des te zorgvuldiger en trou wer was. Een brief van de oude mevrouw, die dit bericht onmiddellijk volgde, bracht haar bloed in heftige beweging, want zij vreesde, dat die dezelfde tij dingen zou inhouden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5