De beste der Londensche Tentoonstelling. V RECLAME 19" Wij vertegenwoordigen voor Leiden en Omstreken deze aller nieuwste installatie, (Vijf-lamps). Deze Radio speelt zonder Antenne, zonder Electrische aansluiting, kan gemakkelijk worden meege dragen en speelt overal alle stations op korte en lange golf. Vraagt nog heden demonstratie, zonder verbinding. H. G. VAN LUIJKEN, Breestraat 39 - Telef. 35. Gemeentelijke Aankondigingen hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan; a. P. van Tongeren en rechtverkrij genden tot het oprichten van een koek en banketbakkerij in het perceel Sie- holdstraat No. 38, kadastraal bekend Sectie K No. 3116; b. de firma Z. van der Mey en recht verkrijgenden tot het uitbreiden van de broodbakkerij in het perceel Korte Mare No. 16, kadastraal bekend Sectie B No. 2728; c. J. L. de Groot en rechtverkrijgen den tot het oprichten van een onder- grondsche bewaarplaats voor benzine, met bovengrondsche aftapinrichting in en op de Beestenmarkt vóór het perceel Beestenmarkt No. 28, kadas traal bekend Sectie B Nis. 2393 en 2395 d. Gebr. van Ulden en rechtverkrij genden tot het oprichten van een on- dergrondsche bewaarplaats voor ben zine in het perceel Hooge Rijndijk No. 62b, kadastraal bekend Sectie M. No. 3463, met bovengrondsche aftapinrich- ting vóór dat perceel; e. de American Petroleum Company en rechtverkrijgenden tot het oprich ten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrond sche aftapinrichting in en op den Ou de Rijn, vóór de perceelen Oude Rijn Nis. 89 en 91, kadastraal bekend Sec tie I Nis. 1231 en 2387. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 27 October 1928. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: de N. V. Gebr. van Hoeken's Hout handel en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de Stoom-houtzagerij .op het perceel kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie N Nis. 318 en 324 en Sectie K Nis. 3890 en 3942, ge legen in de Waard. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. [i Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 27 October 1928. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen: a. aan de Bataafsche Import Maat schappij v.h. N. V. Acetylena en hare rechtverkrijgenden ontslag is ver- leend van de naleving van een voor waarde, verbonden aan de vergunning d.d. 7 Juni 1927 tot het oprichten van een inrichting voor het bewaren en af tappen van benzine, petroleum en gasolie op het perceel, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie P No. 349, gelegen aan den Hoogen Morsch- weg; b. aan de Bataafsche Import Maat schappij, v.h. N. V. Acetylena en hare rechtverkrijgenden met betrekking tot de sub a genoemde bewaarplaats een nieuwe voorwaarde is opgelegd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Lelden, 27 October 1928. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het ver zoek van C. C. van den Bosch om ver gunning tot uitbreiding van de stoom- wasscherij in het perceel Zoeterwoud- sche Singel No. 11, kadastraal bekend Gemeente Leideiï, Sectie M No. 1162 is verdaagd. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester, VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 27 October 1928. daarentegen hebben werklóoze voorstel lingen. Misleidend noemt hij het zich voor te stellen door „zich uit te leven" karak tervorming aan te kweeken, wat hij in verband brengt met het despotisme in Rusland. Volgens ons, die ^n Gods Woord gelooven, is de wedergeboorte het eerste begin van de karaktervorming, die onzen wil ombuigt, wat niet altijd even gemak kelijk gaat. Bij karaktervorming is God de eerste en de laatste. Hij is het, die wo ning in ons maakt. Hierna besprak hij de moeilijkheden van de karaktervorming, welke niet moeten gezocht worden in eenzijdige ontwikke ling. Om karakter te vormen moet men zelf karakter zijn en hebben. Lezen kan hiertoe veel bijdragen ten goede, vooral de Bijbel, die karakterfiguren teekent. Spr. eindigt met er op te wijzen dat „ka rakterloos" goddeloos d.i. tegen God in, is en liefdeloos tegen zijn naaste. De boeiende rede had een aandachtig gehoor. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor den kantonrechter, Mr. Ligten- berg, stond hedenmorgen allereerst te recht W. D. v. V. te L e i d e n, die zon der vergunning sterke, andere dan al coholhoudende drank had verkocht. Een fleschje Curagao was als be wijsstuk aanwezig. Get. Richter uit Den Haag verklaar de, dat hij bedoelde flesch had ver kocht aan verd. en dat zij slechts 14.9 pet. alcohol bevatte. De flesch werd daarna aan Dr. v. Eek overhandigd, die den inhoud zou onderzoeken, waardoor de zaak vier weken werd aangehouden. I. Z. te K a t w ij k a a n Z e e stond terecht wegens het feit, dat zijn hond een dame had aangevallen en haar kleeren had gehavend. Het geval ging verder ook over scha devergoeding. Een politieagent uit Katwijk kon a/s getuige over den hond zelf geen ver klaringen afleggen, maar vertelde al leen, dat de schadevergoeding niet ge regeld was. Een badman, die als getuige a dé charge werd gehoord, verklaarde, dat de hond zeer mak was en vijf weken lang met zijn kinderen had gespeeld zonder een grom te hebben gegeven. Een jongedame legde verder verkla ringen af omtrent de regeling van de schade, die volgens haar zeggen door verdachte was toegezegd in orde te zullen worden gebracht. De ambtenaar van het O. M. achtte verdachte schuldig en eischte 10 subs. 5 dagen. De Raadsman van verdachte, Mr. Gunning meende, dat verdachte niet strafbaar en zoo de kantonrech ter een andere meening had, verzocht pl. een minimale straf. De schade van 54 achtte spr. veel te hoog, daar de mantel vooreerst kon worden gelapt en bovendien niet nieuw meer was. De kantonrechter sprak daarop de verdachte vrij, daar z.i. niet bewezen was, dat de hond gevaarlijk is, ter wijl de civiele vordering niet ontvan kelijk werd verklaard. J. v. T. te H i 11 e g o m zou met een auto een aanrijding hebben veroor zaakt, nabij de Postbrug, waarbij hij het onderstel van een autocar in el kaar had gereden. Verbalisant Bruinsma verklaarde, dat verd. eenigszins onder den invloed was van sterken drank. Verd. zou dan ook met slingerende gang hebben ge reden, waardoor de aanrijding werd veroorzaakt. Verdediger was Mr. Trapman, die verschillende vragen stelde. Getuige Kalf, die achter verd. had gereden van Leiden af, verklaarde dat verdachte den geheelen afstand met zeer onvast stuur had gereden, zoodat het verkeer meermalen in gevaar was gebracht. Getuige Schaper die in dezelfde auto had gezeten, legde eenzelfde ge tuigenis af. De auto, die aangereden was reed rechts van den weg. Verdachte verklaarde, dat hij in de zeven jaar, dat hij auto rijdt, nog nim mer een ongeluk heeft gehad. Enkele getuigen décharge ver klaarden niet den indruk gekregen te hebben, dat verdachte onder den in druk was van sterken drank. De ambtenaar achtte het ten laste gelegde bewezen en wees er ook nog op, dat de politie van Hillegom heeft verklaard, dat verdachte meermalen proces-verbaal heeft gehad wegens 'n aanrijding. Spr. vroeg 15 subs. 5 da gen. Mr. Trapman gaf als zijn meening te kennen, dat de zaak aan een nood lottig toeval is te wijten en vroeg vrij spraak subsidiair oplegging van een lichte straf. De kantonrechter bepaalde 't schrif telijk vonnis op heden over 14 dagen. H. L. te Rotterdam had op den Haagweg het verkeer in gevaar ge bracht en daarbij bij de passeering van een militaire lichtcolonne een zoeklichtauto aangereden, terwijl een der soldaten door deze aanrijding vrij ernstig werd gewond. Uit de getuigenverklaringen conclu deerde de ambtenaar, dat de schuld van verdachte bewezen is waarom hij vroeg 10 of 5 dagen. De raadsman van verdachte, Mr. v. Raalte, uit R'dam, wees er op, dat verdachte is gedagvaard op grond van een artikel in het Motor- en Rijwiel reglement. Dit reglement is volgens een uit- spraag van een kantonrechter in Am sterdam niet bindend, omdat Gedep. Staten er niet over zijn gehoord. Pl. achtte overigens de dagvaarding niet helder en verder de feiten nagaan de, concludeerde pl. tot vrijspraak. De ambtenaar handhaafde zijn re quisitoir. De kantonrechter bepaalde het schriftelijk vonnis op heden over 14 dagen. faillissementen. Opgegeven door van der Graaf en Co. (Afd. Handelsinformaties) In de week van 2227 October 1928 zijn in Nederland uitgesproken 58 fail lissementen. ttn overstaan van: 1. Mr. H. M. A. Goebergh, Notaris te Leiden. De gebouwen c.a. in den Roo- de Polder, onder Woubrugge, kooper H. Kwakernaak, voor f 3940, 2. B. H. Stumpel, Notaris te Leiden. Het huis c.a. en terrein te Leiden, Rapenburg 10 en aan de Langebrug, E. J. Huurman q.q., voor f 21001, 3. B. J. J. N. Troost. Notaris te Lei den. Plantage 7. P. Graafland, q.q., vc or f 13600,Paradijssteeg 10a, G. Hoorn, voor f 241.Paradijssteeg 12, A. Dorrepaal, voor f 280, INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der RedaelieJ verkoopingen. Gehouden Verkooping in het Nota rishuls te Leiden op Vrijdag 20 Oct. AAN ALLE ORTHODOXE CHRISTENEN IN LEIDEN. Gij allen kent eenigermate de Ned. Chr. Radio-Vereeniging. 4 Ten behoeve van het Orthodox-Protes- tant9che gedeelte van ons volk zendt zij, door middel van den zender te Huizen, Zondag aan Zondag kerkdiensten uit om zieken, ouden van dagen een eenzamen en eveneens zooveel anderen die van God en Zijn dienst vervreemd zijn, de blijde boodschap te doen hooren; en ook in 'e week zendt zij op geregelde tijden voor oud en jong Christelijke muziek en zang, lezing en cursus uit. Voor het groote belang van dien arbeid en voor de dringende behoefte van die Ned. Chr. Radio-Vereeniging aan den al- gemeenen steun van heel onze Orthodox- christelijke bevolking, luisteraars en niet- luisteraars, verwijzen wij u naar den op roep S.O.S. N.C.R.V. in het nummer van Zaterdag. Legge niemand dat ongelezen ter zijde! Tot steun van dien heerlijken en rijk ge- zegenden arbeid van deze Ned. Chr. Ra dio-Vereeniging nu zal op Woensdag 31 Oct. a.s. (Hervormingsdag) in het geheele land, ook te Leiden, bij de Orthodox-Chris telijke bevolking worden gehoüden de Ra- dio-Propaganda-tocht voor den Omroep met den Bijbel. Op verzoek van genoemde vereeniging heeft het bestuur der Leidsche Chr. Ra dio-Vereeniging gaarne de leiding van deze propaganda op zich genomen. Terwijl de volgende heeren bereidwillig met hen zitting hebben genomen in het Comité van uitvoering en deze zaak krachtig bij u aanbevelen. J. G. VAN ES, Arts. Ds. JOH. W. GROOT ENZERINK, Ned. Herv. Predikant. T. S. GOSLINGA, Voorzitter Raad van Arbeid, Wethouder van Fin. D. HU1NINK, Hoofdredacteur N. L. Courant. Ds. J. JANSEN, Chr. Geref. Pred. Ds. H. J. KOUWENHOVEN, Geref. Predikant. Ds. A. D. MEETER, Ned. Herv. Pred. Dr. J. RIEMENS, Ned. Herv. Pred. Zendt de dames of heeren, die u Woens dag a.s. (of daarna) komen bezoeken om contribuanten (niet werkende leden) te werven of bijdragen te vragen, niet ledig weg, maar laat een flinke inzameling het bewijs aan de Ned. Chr. Radio-Vereeni ging leveren, dat in haar strijd óók de Or thodox-Christelijke bevolking van Leiden als één man achter haar staat! Het Bestuur der Leidsche Chr. Radio- Vereeniging: Ds. W. BOUWMAN, le Voorzitter, Heerengracht 74. H. M. VAN DEN BOS, 2e Voorzitter, Rijnsburgerweg 185. I. SNOEK, Secretaris, Tulpenstraat 11. G. VAN OOSTENPRUGGE, Penningm. Drie Octoberstraat 12. S. SPRUITENBURG, Commissaris, Pieterskerkhof 24. N. DE NEEF, Algemeen Secundus, Morschweg 143. Leiden, 26 October 1928. RADIO-PROPAGANDA. Welke dames en heeren (leeftijd min stens 16 jaar) willen helpen propageeren op a.s. Woensdag voor de Ned. Chr. Ra- diovereeniging? Er is veel hulp noodig! Wie maar even kan, al is 't desnoods ook slechts een halven dag, geve zich voor dit werk, dat zoo heerlijk doel be oogt! Alle medewerksters worden beleefd uit- genoodigd tot een vergadering op a.s. Dinsdagavond 8 uur in 't Gebouw Patri monium, Hooglandsche Kerkgricht; voor de regeling van den arbeid op den vol genden dag. Namens het bestuur der Leids'he Chr. Radiovereeniging, Ds. W. BOUWMAN, le Voorzitter, Heerengracht 74. H. M. VAN DEN JOS, 2e Voorzitter, Rijnsburgerweg 185. I. SNOEK, Secretaris, Tulpenstraat 11. Gemeenteraad Leiden. De vergadering van den gemeenteraad werd hedenmiddag prompt op tijd door onzen burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen geopend. Afwezig met kennisgeving de heer van Stralen, wegens ziekte. De notulen worden vastgesteld. Ingekomen zijn eenige besluiten van Ge- dep. Staten tot goedkeuring vanraadsbe sluiten. Verder een adres van Hoofden van scho len inzake regeling onderwijs en een adres inzake een vinding vliegasch-vonkenvan- ger. Een verzoek van bewoners van de Ma- resingel wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Hetzelfde lot ondergaan andere verzoe ken. Een amendement van den heer Baart wordt behandelt bij punt 7 der correspondentie. F. L. te V. Wij geven u bij nader inzien gelijk. Weglatenmaar dat meent u toch niet? REDACTIE. Laatste Berichten. Mededeeling wordt gedaan dat Prof. Mr. André de la Porte is benoemd tot Regent van het Minnehuis. Het voorstel inzake bezoldiging en pen sioen van de wethouders zal worden be handeld bij de begrooting. Daarna is aan de orde: 1. Benoeming van een ingenieur der gemeentewerken. Benoemd wordt de heer Ir. Ch. C. van der Vlis te Zwolle met 25 stemmen. De heer van Stralen komt ter vergade ring en. wordt door den voorzitter geluk gewenscht met zijn herstel (applaus). 2. Benoeming van drie leden van het Burgerlijk Armbestuur. Voorgedragen worden als no. 1 de hee ren S. J. le Poole, Mej. F. W. C. Riphagen en J. Karstens. De heer van Eek (S.D.) wil ten aan zien van de voordracht van den heer le Poole (no. 2 Mr. Goudsmit) opmaken dat het stelsel van herbenoeming der aftre denden gebracht heeft dat de socialisten nog al eens in het gedrang komen. Nu er een vacature-Planjer isjmeent spr., dat er kans im om het onrecht aan de S.D.A.P. aangedaan te herstellen. Spr.meent het billijk te mogen noemen, dat twee Socia listen in het Burgerlijk Armbestuur be noemd worden. (Gedeeltelijk ongecorrigeerd). STADSNIEUWS. melawan gelap. (Strijd tegen de Duisternis). Leiden is een van de eerste plaat sen waar deze nieuwe Zendingsfilm draaien zal. Dinsdag 13, Woensdag 14 en Donderdag 15 November a.s. heeft de vertooning in dj Stadsgehoor zaal plaats. Woensdagmiddag 14 Nov. a.s .wordt bovendien een samenkomst belegd voor kinderen. Men zie voor prijzen der plaatsen, kaartverkoop en plaatsbesprekng aan plakbiljetten, strooibiljetten en adver- tentiën. Ter voorkoming van teleur stelling neme men spoedig kaarten. De film komt in Leiden in dit seizoen niet terug. brievenbussen. De Directeur van het Postkantoor brengt het navolgende ter kennis van belanghebbenden: Nog steeds is aan een groot aantal woningen te dezer stede geen brieven bus aangebracht, zelfs komt het een enkele maal voor, dat ook een huis bel ontbreekt. Waar aan die woningen moet worden gewacht, tot iemand de deur opent om de correspondentie in ontvangst te nemen, ontstaat een aan merkelijke vertraging in de vlotte uitvoering der bestelling, met daar mede gepaard gaande langere duur, waardoor de correspondentie bij ver schillende ingezetenen later wordt ontvangen, dan wanneer bussen aan wezig waren. Aanmerkelijke verbetering zou in deze worden verkregen, wanneer de eigenaren dier woningen bereid wer den bevonden alsnog daaraan een bus te doen aanbrengen of indien dit te kostbaar zou zijn een horizontale ope ning in de huisdeur, breed genoeg om nieuwsbladen en brieven door te la ten. Voor woningen die weliswaar van een bus zijn voorzien, doch eerst door tuinen of over erven bereikt kunnen worden, zou het aanbevelng verdie nen, wanneer mede aan het ingangs hek een brievenbus werd aangebracht. De bewoners voor zoover huurders der bedoelde huizen worden mitsdien uitgenoodigd het toepassen dezer maatregelen bij de betrokken eigena ren te willen bevorderen. Zaterdagavond vervoegde zich bij een schoenwinkelier in de Haar lemmerstraat een man, die schoenen wilde koopen. Hij paste net zoo lang tot hij een paar naar zijp. zin had en nam toen de beenen. Gisteravond is hij door de politie aangehouden. Het bleek te zijn J. v. d. M., zonder vaste woon- of verblijfplaats. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een handwagen, die is aangetroffen in een sloot langs den Morschweg. RADIO-NIEUWS. een radio-enthousiast. In Amerika is iemand op het ori- gineele doch zonderlinge denkbeeld gekomen z'n zoon onder den naam Radio" in den Burgerlijken Stand te laten inschrijven. Wij vreezen complicaties, indien Badio zich met radio bezig gaat hou den! de h-naen. Volgens bij de K. L. M. ingekomen bericht is het vijfde postvliegtuig, de H-NAEN Zondagmiddag te vijf uur pl. tij4J;e Batavia aangekomen en he denmorgen 10.15 uur pl. tijd te Ban doeng geland. TELEGRAMMEN. (Draadlooza dienst.) de terugtocht van de „graf zeppelin" naar duitschland. LAKEHURST, 29 Oct. V. D. De Graf Zeppelin is hedenmorgen te 1.58 uur Amerikaansche tijd (7.18 uur Amster- damsche tijd) voor dei vlucht naar Duitschland vertrokken. Verwacht wordt, dat het luchtschip wanneer het weer even gunstig blijft als het thans is, Donderdagmorgen te Friedrichshafen zal. terugkeeren. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 29 Oct. Veemarkt. Aangevoerd 474 vette runderen, 190 vette kalveren, 1249 schapen of lam meren, 1277 varkens. Prijzen: koeien 4850. 4144, 27— 32; ossen 45—47)4, 40—42, 37; kalve ren 77)482)a, 67)472)4, 6560; schapen 3035, lammeren 2025. varkens 3637. Overzicht: koeien en ossen kalme handel, onveranderde prijzen; Vette kalveren kalme handel, prijzen gelijk vorige week; schapen en lammeren kalme handel, onveranderde prijzen; varkens stroeve handel, prijzen van vorige week. AMSTERDAM, 29 Oct. Veemcrlit. Aangevoerd 484 vette koeien, le kw. 1—1.08, 2e kw. 0.903e kw. 0.70— 0.90, mindere soorten 0.620.70, per Kg. slachtgewicht; 170 melk- en kalf- koeien, 275375 per stuk; 95 vette kal veren. le kw. 0.951.05, 2e kw. 0.85 0.95, 3e kw. 0.E50.85 per Kg. Levend gewicht; 45 nuchtere kalveren, 12-18 per stuk; 133 schapen, 33—39 per st.; 520 varkens. Holl. le kw. 0,860.87, 2e kw. 0.850.86, Overz. en Geld. le kw. 0.860.87, 2e kw. 0.85—0.86, vette var kens 0.84—0.85, per Kg, slachtgewicht; 37 paarden, 100—230 per stuk. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 29 October, medege deeld door het Kou. N<- i Meteorolo gisch Instituut te De Bil.lt. H. B. 766.4 te Lacoruna. L. B. 741.3 te Sarna. Verw. tot den avond van 30 Oct Matige, tijdelijk toenemende Z.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring, aanvankelijk re gen en iets zachter. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur Is aangegeven door den wijzer. Stand v. Zaterdagmiddag 12 uur: 743. luchttemperatuur. Hedenmiddag 3 uur: 11.4 gr. C. 1,7CHT OP VOOR FIETSERS E.A Maandag 29 Oct.: 5.06 nam. WisseUioteevingen.(Amsterdam).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3