stookte daar den waschketel. Vermoedelijk hebben daarbij haar kleeren vlam gevat met bovenvermeld gevolg. Zoodra men den brand bemerkte, stelde men alle pogingen in bet wezl. om het vuur te blusschen, evenwrl zonder resul taat. Toen men erin slaagde het gebouw binnen te dringen, vond men het lijk van de ongelukkige verkoold op den grond liggen. Een drietal rijwielen en de waschma- chine werden door bet vuur vernield. De schuur van den landbouwer L. Luinge te Peize is gisteren afgebrand. Mede werden door bet vuur vernield landbouwwerktuigen, meer dan 60 voer haver en enkele voeren klaverbooi. In de vlammen omgekomen. Gister nacht is te Hooge Mierde afgebrand de boerderij van den landbouwer Lorniet. De 70-jarige bewoner kwam in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Verzekering :dekt de schade. Veewagen ontspoord. Te Vijfhuizen is een ledige veewagen van een goederen trein ontspoord. De treindienst naar Haarlem ondervond hierdoor ruim een uur vertraging. Overreden. Te Haarlem is een 11-ja- rige jongen in de verkeerde richting van een auto gesprongen. Hij viel en geraakte onder den auto, waarbij een wiel hem over het hoofd ging. Hij bekwam een schedelbreuk en werd in levensgevaarlij ken toestand naar het St. Elisabeth's Zie kenhuis overgebracht. Fietsendief aangehouden. De Haar- lemsche politie heeft aangehouden den reiziger J. G. F. D., die bekend heeft, 8 fietsen gestolen en 1 verduisterd te heb ben te Haarlem, Utrecht, en Den Haag. Bovendien heeft hij te Utrecht een bedrag yan 30 verduisterd. LUCHTVAART. GEEN NIEUWS VAN DEN VLIEGER MACDONALD. Ernstige ongerustheid. Er was tot gisteravond laat geen nieuws .van den Engelschen vlieger MacDonald, die Woensdagmiddag om 5 uur van Har bour Grace in New Foundland vertrokken is in een klein Moth-vliegtuig, om over den Atlantischen Oceaan te vliegen naar Londen, Wanneer alles goed verliep, ver wachtte men dat hij de Westkust van Ier land gistermiddag bereikt zou hebben. Het Engelsche ministerie voor de lucht vaart verklaart, dat de omstandigheden voor de vlucht voortreffelijk zijn geweest. MacDonald zou een wind van 30 mijl per uur in den rug gehad hebben op zijn hee- len weg over den Oceaan. Met een snel heid van 80 mijl p. uur had de afstand Va 1900 mijl tusschen New Foundland en Ier land afgelegd kunnen worden in iets meer dan 19 uren. Hij had een helderen nacht met maanlicht en goede zichtbaarheid. Het slechte weer op de Iersche kust trok op vóór hij de kust bereikt zou hebben. Vóór hij startte voor zijn koene onder neming kreeg MacDonald van het weer kundige departement van het ministerie van de luchtvaart den raad om een Noor delijker route te volgen dan gewoonlijk Indien hij deze route gevolgd heeft, had hij de kust van Galway (Z.-Ierland) moe ten bereiken om 1 uur gistermiddag en had op het vliegveld van Staglane bij Lon den, waar hij hoopte te landen, moeten aankomen ca. 6 uur vanavond. Het uitblijven van berichten verwekt onrust. MacDonald is door geen enkel schip gezien. De luchtvaartdeskundigen verklaren echter, dat hij genoeg benzine had om te blijven vliegen tot hedenoch tend. Het is ook mogelijk, dat hij geland is op een afgelegen plaats in Ierland. Hij heeft geen radio en voor het geval dat hij geland is in een plaats, waar gebrek is aan verbindingsmiddelen, zou er een poos kunen verloopen, vóór men iets van hem hoort. HET BIJ HAMBURG GEDAALDE VLIEGTUIG. Het K.L.M.-vliegtuig H-NADR, be stuurd door Scholte, was eergisteren niet in staat de luchthaven van Ham burg te bereiken tengevolge van de buitengewoon slechte weersomstan digheden, welke daar heerschten. Scholte landde derhalve met het vliegtuig in een weiland in de onmid- delijke nabijheid van Hamburg, zoo dat de passagiers en goederen de stad nog bijtijds konden bereiken. Gistermorgen bij het vertrek van het weiland heeft Scholte het vlieg tuig niet terstond op voldoende hoog te kunnen brengen, tengevolge van den drassigen bodem, zoodat de vleu gel een boom raakte en daardoor licht beschadigd werd. Scholte moest daar op wederom landen, waarbij ook het landingsgestel eenige averij opliep. De schade is echter onbeduidend en niemand werd gedeerd. K.L.M.-VLIEGTUIG ERNSTIG BESCHADIGD. Het K.L.M.-verkeersvliegtuig H-NADR is gistermorgen bij het starten op een ter rein in de gemeente Stellingen bij Hatn- burg, waar het Woensdag een noodlan ding heeft moeten maken,ernstig bescha digd. De vlieger Scholte en de werktuig kundige Buitenhuis bleven gelukkig on gedeerd. Omtrent het vliegongeval vernemen wij nog het volgende: Het verongelukte vliegtuig vertrok j.l. Woensdagmiddag uit Amsterdam naar Hamburg. Zooals gebruikelijk werd een tusschenlanding gemaakt in Bremen. Na het vertrek uit Bremen werd het weer zoo slecht, dat het vliegtuig onmo gelijk Hamburg kon bereiken. Daarom be sloot de piloot Scholte een noodlanding te maken bij het Hagenbeckpark, vlak bij Hamburg. Deze noodlanding slaagde goed en de eenige inzittende passagier kon al spoedig per as Hamburg bereiken. Toen het vliegtuig echter Donderdag morgen wilde starten, verongelukte het, vermoedelijk tengevolge van het drassig terrein. De chef van den Technischen Dienst van de K.L.M. te Schiphol, de heer Spit, heeft zich gistermorgen direct met de dienstmachine, die om 9.45 uur naar Mal- mö vertrok,naar Hamburg begeven om de schade op te nemen en tevens ingelicht te worden omtrent de oorzaak \an dit ver keersongeval. Van andere zijde wordt meegedeeld, dat Scholte het vliegtuig bij het opstijgen niet terstond op voldoende hoogte heeft kun nen brengen, tengevolge van den diassi- gen bodem, zoodat de vieugel een boom raakte en daardoor licht beschadigd werd. Scholte moest daarom wederom landen, waarbij ook het landingsgestel eenige ave rij opliep. De schade is v »lgens deze. le zing slechts onbeduidend. RADIO-NIEUWS. DE REIS OM DE WERELD IN EEN ZEVENDE SECONDE De moderne Phileas Fogg had een donker hoekje van het radio-zendsta tion opgezocht, had zich daar op een gemakkelijke stoel neergevleid en was in slaap gevallen. Ondanks de bedrijvigheid, die alom heerschte, en het hevig gesnor van de electrische motoren, was zijn slaap rustig en verkwikkend. Hij vertrouwde volkomen op zijn be diende Passepartout, den kleinzoon van den vermaarden Passepartout uit „De reis om de wereld in tachtig da- gepassepartout zou er ongetwijfeld voor zorgen, dat alle voorbereidingen voor de eerste uitzending van den nieuwen wereldzender, op uitstekende wijze werden geregeld. De bediende zou zelf de bekwaam ste artisten voor deze gebeurtenis en- gageeren. en Phileas Fogg wist, dat Passepartout geen fouten maakte. Hoewel Phileas Fogg in diepen slaap gedompeld was, was hij toch gereed om bij het minste teeken van zijn be diende op te springen en de reis aan te vangen. Hij zou: de tocht rond de wereld niet één maal, doch vele malen moeten volbrengen om bet moderne publiek te bevredigen. Passepartout had al die zaken voor uit bezien en er was geen twijfel aan de juistheid van zijn berekeningen. Passepartout stond in de studio, zn horloge in de hand, Het was nog steeds de gouden re montoir, die zijn grootvader had ge bruikt bij z ij n reis om de wereld. Toch liep het uurwerk geen seconde per dag achter! Nog enkele minuten en de uitzen ding zou aanvangen. „Vrienden", sprak Passepartout tot de aanwezigen in de studio, „zoo da delijk zal onze uitzending beginnen. Ik hoop, dat u allen goed voelt, welk een groot werk u verricht, wanneer straks uw stem den wereldether in zal zweven. Zij, die daar zwoegen onder de tro pische zon, zullen naar u luisteren en in uw woorden kracht vinden voor de toekomst! Zij, die zelden hun eigen taal hooren spreken, zullen van uw woorden genieten, en hun eenzaam heid vergeten. Vrienden, dit zal de eerste uitzen ding van dit kortegolf-station zijn. Maar in de toekomst zullen er vele volgen en wij zullen de werelddeelen dichter tot elkander brengen". Diep in gedachten verzonken staar den de artisten voor zich uit. Zij voelden, dat Passepartout waar heid sprak en ze namen zich voor, het beste te geven, dat zij konden bieden voor de werkers, die over heel de we reld verspreid, naar hun stem en naar hun muziek zouden luisteren. „Dames en heeren" sprak Passe partout vervolgens „Ik zal thans de microfoon inschakelen. Ik verzoek u dus beleefd om volkomen stilte". Hij begaf zich naar de microfoon, wachtte enkele oogenblikken en scha kelde het toestel in. Nogmaals wierp hij een blik op zijn horloge. Toen kuchte hij Tegelijkertijd sprong Phileas Fogg op, baande zich een weg tusschen de zendtoestellen door, sprong op de an tenne en vloog het wereldruim in. Duizenden luisteraars zaten aan hun scherp afgestemde kortegolf-.toe- stellen. Zij wilden genieten van de tochten van Phileas Fogg! „Hoor! de omroeper kucht!" zeiden enkelen Anderen waagden niet het minste geluid te maken. Reeds dit kuchje uit het moederland was voor hen goud waard. Na een zevende gedeelte van een se conde was Phileas Fogg bij het zend station temg. Op de eerst helft van zijn tocht hadden velen hem opgemerkt ei: bewonderd, op de terugreis echter was hij te vermoeid geweest om zich den volks te toonen. Een oogenblik zonk hij neer op e?.n stoei in het zendstation. Meteen voel de hij echter nieuwe kracht in zich op komen. Passepartout sprak enkele woorden van inleiding, en Phileas Fogg vol bracht honderdtallen keeren zijn reis cm de wereld. En velen putten vreugde en "geluk uit zijn tochten. „NIEUWE" PROEVEN IN DE RADIO-TELEGRAFIE. Meermalen lezen we in tijdschrif ten en dagbladen mededeelingen over een z.g. nieuwe ontdekkingen over de gedragingen der aethtrgolven. Zoo heette het onlangs in een Engelsch blad, dat men zoo juist ontdekt had, dat bosschen een ongunstigen invloed uitoefenen op de ontvangst van ra diogolven. Men meende dus een stap nader tot de oplossing van het aether- vraagstuk te zijn. Reeds 20 jaar geleden echter heeft ingenieur Franz Anderle proeven ge nomen in Ivorneuburg, Linz en See- walchen, betreffende het tot stand brengen van een radiografische ver binding, waarbij de resultaten geheel anders bleken te zijn dan uien ooit verwacht had. Men ging n.l. van de veronderstelling uit, dat de ontvangst tusschen de eerstgenoemde twee plaat sen beter moest ziin dan die tusschen Korneuburg en SeewaLhen, daar het gebied tusschen deze plaatsen zeer bergachtig is. Het omgekeerde bleek evenwel juist het geval te zijn en deze ontdekking vond men zóó vreemd, dat men een week lang experimen teerde, alvorens te kunnen aanvaar den dat het werkelijk zoo was. Bij nadere onderzoeking bleek, dat de „Auen" der Donau de oorzaak waren van de slechte ontvangst. Door het groote vochtgehalte der boomen, waarvan later bleek, dat zij ieder op zich zelf als een antenne fungeerden, werd een zoodanig gedeelte der ener gie geabsorbeerd, dat dit de ontvangst te Linz nadeelig beïnvloedde. Dat deze boomen werkelijk als antenne dienst deden, toonde een proef met een ontvangtoestel, dat met den stam van een boom en de aarde werd ver bonden en waarmede men dan inder daad zeer duidelijk signalen kon op vangen van een 3 a 4 K.M. verwijder den zender. De nadeelige invloeden, die bos schen aldus op de ontvangst kunnen uitoefenen, hangen geheel van den vochtigheidstoestand der boomen af. In het algemeen zal men van bos schen in droge streken geen last on dervinden. DE V.A.R.A. WIL MEER ZENDEN. „Het Volk" meldt, dat het bestuur van de V.A.R.A. aan den minister van Wa terstaat heeft verzocht te mogen beschik ken over de middagzenduren op den Hil- versumschen zender, die thans nog niet bezet zijn. Verder heeft de V.A.R.A. aan de A V.R.O. medegedeeld, dat zij bereid is, met de A. V.R.O., en voor gezamenlijke rekening, de scbooluitzendingen voor de openbare lagere scholen te verzorgen. Voor deze schooluitzendingen beeft de V.A.R.A. de medewerking van den Bond van Ned. Onderwijzers verkregen. Inmiddels heeft de V.A.R.A. aan den minister van Waterstaat den wensch ken baar gemaakt, in de thans onbezette och tenduren over eenigen tijd te mogen be schikken voor bet doen van schooluitzen dingen. UIT ONZE INDIEN. EEN APENBRUGGETJE. Het ritselt in het gebladerte en plot seling verzamelt zich, geen vijftig meter van mijn schuilplaats, waar ik op de loer lig om een banteng te schieten, een kolonie apen, zoo ver telt „Woudlooper" in de „Cher. Crt.". Nu is het geraden doodstil te blijven liggen, wil men deze dieren tenminste in de vrije natuur gadeslaan, want zij zijn zeer schuw en nemen bij het minste ongewone gerucht de vlucht, luide hun alarmkreet slakende, waar door alle dieren in de omgeving ge waarschuwd worden voor een onbe kend gevaar. De hoofdman van dm troep, een oude kanjer met grijze bakkebaarden en spitse slagtanden, verzamelt zijn raadsheeren om zich heen en belegt een vergadering. Wat is n.l. 't geval? De kolonie, bestaande uit een vijftig mannetjes, vrouwtjes en babies, moet de rivier over en, in het water, waar zij niet bijster van houden zitten ook nog kaaimannen. Het is een zeer rumoerige hijeen- komst. Geen moment zitten de heeren stil, hun aandacht wordt steeds afge leid. Daar ziet de voorzitter een groo- ten steen. Fluks er heen, de kei om gewenteld en een vette wurm is zijn buit. Na verschillende van soortgelij ke interrupties schijnt men toch ein delijk tot een besluit te komen. Een tiental sterke mannetjes klim men een boom in. Een zwiepende ste vige tak wordt uitgezocht en een van de klauteraars gaat daar met zijn voorpooten aan hangen. No. twee pakt zich vast aan no. een z'n achterpooten enz. enz., totdat een heele slinger ge vormd is. Een seinen deze le vende slinger wordt in beweging ge bracht, heen en weer gezwaaid, en wel net zoo lang tot dat de onderste aap een tak aan de overzijde van de rivier te paken heeft. Een nieuw commando van den aan voerder en de kolonie vrouwtjes met babies (allerkleinsten gedragen door tie moeders) en het restant mannetjes gaat langzaam maar zeker over de zoo gevormde zweef brug. Niet zoodra is de troep veilig over, of de aap no. één laat zijn tak los en do slinger zwaait van zelf naar den tegenovergestel den oever, waar reeds door de anderen druk op insecten jt cht gemaakt wordt. Alsof er niets voorgevallen is, ver dwijnt de troep daarna druk snate rend in het nieuwe jacht-gebied. HET CYCLOONNIEUWS. West-Indische bladen behelzen geen nadere bijzonderheden omtrent de cyclonen, welke bij Martinique en Guadelope en op de Nederlandsehe eilanden St. Eustatius en Saba ver woestingen hebben aangericht, dan ons reeds uit andere bronnen bereikt heb ben. Slechts vinden wij nog vermeld, dat het radiografisch verkeer tusschen Suriname en Curasao vermoedelijk als gevolg van de stormen storing heeft ondergaan. Uit het Sociale Leven. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Gisteravond is in de Noorderkerk aan de Jacob Catsstraat te Rotterdam het 25- jarig bestaan van het provinciaal comité voor Zuid-TIolland van den Christelijken Nationalen* Werkmansbond herdacht. De vergadering werd op de ge gebrui- kelijkewijze geopend door Ds. A. van Kon ten, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, die de aanwezigen en in bet bijzonder dr. J Th. de Visser als oprichter en eerevoor zitter van den bond, een hartelijk welkom toeriep. Eerste spreker was de heer T. Stok, voorzitter van het provinciaal comité. Deze wees er op, dat door den arbeid van het comité vele nieuwe leden tot den bond zijn toegetreden en ook vele nieuwe af dee lingen zijn opgericht. Toch mag niet wor den stil gestaan want er zijn nog verschei dene plaatsen, waar geen afdeeling van den bond is, hoewel er voldoende chris telijke werklieden wonen om een afdeelihg mogelijk tê maken. Ook van de zijde van de Ned. Herv. Kerk, aan welke kerk de de bond verknocht is, en voor welker be langen zij pal wil' staan, wordt nog steeds niet voldoende medewerking getoond. De feestredenaar van den avond was dr. J. Th. de Visser, oud-n inister van on derwijs, kunsten en wetenschappen. Hij gaf een historisch overzicht van het ont staan van den bond. Deze werd opgericht in een tijd van groeiende revolutionnaire gezindheid, toen er nog geen sociaal-de mocratische partij bestond, die langs den weg der evolutie haar doeleinden wil be reiken. In dien tijd voelden de hervormd- christelijke werklieden groote behoefte om zich nauwer aaneen te sluiten. Welis waar bestond toen reeds het christelijk werkliedenverbond Patrimonium, doch daartegen bestonden twee groote bezwa ren. In de eerste plaats was Patrimonium zeer eenzijdig anti-revolutionair georiën teerd, en in de tweede plaats deed de do leantie daar haar invloed gelden. De ver gaderingen waren dikwijls meer aan ker kelijk gekibbel dan aan het behartigen van de belangen der werklieden gewijd. In verband hiermee wilde men komen tot oprichting van een eigen hervormd- christelijk werkliedenverbond, los van alle politiek. Dr. de Visser en dr. Muller stichtten toen in Rotterdam den Christe- lijk-Nationalen Werkmansbond, die, be halve de stoffelijke belangen van haar leden, ook de geestelijke wil verzorgen binnen het kader van de Nederl. Herv. Kerk. Spr. releveert verder waarom thans meer dan vroeger ook geestelijke vorming noodig is. Tegenover ons staan het Reli gieus Socialistisch Verbond en de Blijde- Wereld-grcep. Verder voerde nog het woord Ds. N. H. Kuipéri, Ned. Herv. predikant te Ouden bosch, oud-eere-voorzitter van den bond. De beer A. Broen, propagandist van den bond, sprak een slotwoord. Het Rotterdamscb bondskoor zong ter afwisseling eenige liederen. Land- en Tuinbouw. EX. LAND- EN TUINBOUWKUNDE. Het bijvoegsel tot de Nederlandsehe Staatscourant van Dinsdag 16 dezer, no. 202, bevat het verslag van het in 1928 gehouden examen ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der landbouwkunde en in de beginselen der tuinbouwkunde. Daaraan is ontleend: Voor landbouwkunde werden geëxa mineerd 111 candidaten van wie 68 slaagden; voor tuinbouwkunde 65 van wie 46 slaagden. Dit examen gaf de commissie aan leiding tot de volgende mededeeling: Zij beeft den indruk gekregen, dat de candidaten, die reeds in het bezit zijn van de akte landbouwkunde lager on derwijs, in het algemeen aan het exa menvak kennis van den grond en bemestingsleer te weinig aandacht schenken en het vooral te weinig uit tuinbouwkundig oogpunt bezien. Het wordt wenschelijk geacht, dat bij de studie voor de tuinbouwakte lager .on derwijs eensdeels wordt i bijgehouden wat voor de landbouwakte lager on derwijs noodig was en dat verder in' do practijk van den tuinbouw ook op dit punt zooveel mogelijk wordt rond gezien, doch dat dit vooral critisch geschiedt. MELKCONTROLE IN DUITSCHLAND. In de laatste jaren is in Duitschland een intensieve propaganda gevoerd voor een uitgebreider toepassing van de melk- controle, waarin de Duitsche autoriteiten het beste hulpmiddel zien om tot verhoo ging van de melkopbrengst van den Duit- schen veestapel te komen en aldus nader tot het groote doel: de voorziening in de behoeften der Duitsche bevolking zonder buitenlandschen invoer. Deze propaganda heeft vrucht gedra gen. Blijkens de uitkomsten van het laat ste onderzoek naar den stand van het Duitsche melkcontrolewezen op 1 Januari 1928 gepubliceerd in de mededeelingen van het D. L. G. van 15 September j.l. bedroeg het aantal controlevereenigipgen in Duitschland op genoemden datum 2612, tegen 2245 op 1 Jan. 1927, 2014 op 1 Jan. 1926 en 1610 op 1 Jan. 1925. Het aantal ge controleerde bedrijven bedroeg op 1 Jan. 928 50.888 (1 Jan. 1927 42.073), het aantal gecontroleerde koeien 924.484 (819.697); het percentage van den veestapel dat gecon troleerd werd 9.8 (8.9) het aantal koeien per gecontroleerd bedrijf 18.2 (19.5) en het aantal koeien per controlevereeniging 354 (365). Nagenoeg 10 pet. van den Duitschen melkveestapel staat thans onder controle. In het algemeen is de cont'ole in Noord- Duitschland meer ontwikkeld dan in Z.- Duitscbland; in Beieren b.v. wordt slechts 2.3 pet. van alle koeien op productie ge controleerd, tegen in het gebied Dantzig 28.1 pet., Oost-Pruisen 25.9 pet., Oldenburg 23.5 pet. Pommeren 21.4 pet. en Sleeswijk- Holstein 20.2 pet. De gemiddelJe opbrengst van alle in Duitschland gecontroleerde koeien bedroeg in 1927 3520 K.G. melk (1926 3293 K.G.) met 3.27 pet. vet (3.35 pet.) of 115.2 K.G. botervet (110.3 K G.). Indien een dergelijke stijging van 5 K.G. botervet per koe bij den g-eheelen Duitschen vee stapel verkregen werd, dan zou dit el- dus merkt het officieel orgaan van den F. N Z. waaraan wij bovenstaande cijfers ontleenden, op reeds een vermeerdering van de productie met meer Jan 50 mil- lioen K.G. boter beteekenen, dat is onge veer de helft der totale hoevp°lheid boter, welke jaarlijks door Duitschland wordt ingevoerd. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 18 October. Heden aangekomen aan den Rijksafslag 19 stoomtreilers, 4 drijfnetvaartuigen en 8 kustvisschers. De prijzen voor treilvisch waren: groote tong 2.402.90, middel tong 1.75—2.45, kleine tong 1.701.90, per k.g.; tarbot 19.5070, griet 2860, groote schol 4048, middel schol 3847, zet schol 3646, kleine schol 4.4025, schar 312, tongschar 1226, pieterman poontjes 4 21.50, groote schelvisch 4950, middel schelvisch 3347, kleinmiddel sehelvisch 1929, kleine schelvisch 5.6017, groote gullen 15.50—22.50, kleine gullen 2.20—7, alles per 50 k.g.; kabeljauw 5064 per 125 k.g.; vleet 13.50, leng 1.052.50, heilbot 8.90—11.50, koolvisch 0.80—1.50. kreeft 1.95 2.20, alles per stuk; makreel 14.5021 en haring 7.508 per kist van 50 k g.; verder werd aangevoerd 90 kantjes volle haring 17.8019.60, 18 kantjes ijle haring 15.90 en 2 kantjes maatjes haring 17.60 alles per kantje; 795 kantjes versche haring 7.50 9.50, per mand van 42 k.g.; 457 kisten ver sche haring 1112.50 per 50 k.g. Van de IJmuider stoomtreilers kwa men er heden 18 aan de markt. De besom mingen waren: IJM 8 met 1756, IJM 120 met 6327, IJM 125 met. 2437, IJM 78 met 2191, IJM 203 met 2173. IJM 46 met 1784, IJM 118 met 1638, IJM 107 met 2073, IJM 45 met 2278, IJM 330 met 1576, IJM 5 met 2082, IJM 183 met 4437. IJM 385 met 3157, IJM 53 met 2594, IJM 244 met 1913. IJM 418 met 3920, IJM 21 met 3909, en IJM 154 met 906. Van de Katwijker haringvloot kwa men alhier binnen om te markten de log gers KW 44 met 25 last en KW 18 met 12 last pekelharing. Heden kwam hier binnen de Duitsche stoomtreiler Karaten S.D. 116 met 8979 besomming. Van de versch haringvisscherij kwam hier binnen de Engelsche drifter IJ.H. 479 met 377 kisten versche haring. De besommingen der haringschepen wa ren heden L.T. 726 met 2422 en L.T. 451 met 1767 voor versche haring. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BEEMSTERDIJK, 18 v. New York te Rotterdam. BINNENDIJK, Philadelfia n. Rott., 17 W. van Land's End. GROOTENDIJK. Vanvr. n. Rott., 16 te Seattle VEEN DAM. Rott. n. New York, 18 v. Southampton. VOLENDAM, Rott. n. New Y'ork, pass. 17 Kaap Race. MAASDAM, 17 v. Rott. te Havana. GAASTERDIJK, Rott. n. Norfolk, 17 van Halifax. DRECHTDIJK, 16 v. Rott. te Vancr. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. JAGERSFONTEIN, thuisr. 17 te Genua RIETFONTEIN, uitr., 17 v. Dar es Sa. laam. NIAS, thuisr., 18 te Rott. NIEUWKERK, Hamb. n. Amst., 18 v. Cuxhaven. SUMATRA, Hamb. n. Amst., 18 v. Cux haven. GIEKERK. 18 v. Rott. te Hamburg. HEEMSKERK, uitr., 18 te Kaapstad. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. DELFLAND, 18 v. Rott. te Bremen, 19 vertr. n. Hamburg. EEMSTROOM. uitr., 17 v. Bordeaux. SCHELDE STROOM, thuisr., vertr. 20 van Duala. KILSTROOM, 18 v. Rott, te Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA. thuisr., 17 v. La Coruna. 20 verwacht. MONTFERLAND, thuisr., 17 v. Buenos Ayres. GAASTEBLAND, thuisr., 17 v. Buenos Ayres. ROTTEHDAHSCHE LLOYD. BLITAR, 17 v. Rat. te Soerabaia. PATRIA, uitr., 17 v. Belawan. KOTA RADJA, th'flisr., 17 v. Belawan. SIBAJAK. thuisr., 18 v. Colombo. INSULINDE, thr., p. 18 Kaap del Ar- mi en 19 le Marseille verw. TOBA, thuisr.. 17 te Barcelona. SIANTAR, Rott. n. Batavia, p. 18 Pe- rim. TAMBORA. Rott. n. Batavia, 18 ts Southampton. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". KRAKATAU, uitr., 18 te Sabang. J, P. COEN,, thuisr., p, 18 Perlm. SALAWATI, 18 v. Amst. n. Batavia. ROTTI, 18 v. Amst. n. Hamburg. ICON. DER NEDERL., thuisr., 20 te IJmuiden en 10 te Amst. verw. KAMBANGAN, 18 v. Amst. te Hamb. -J

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7