A. Brahma, Vischnu, aangebeden wor den, verstrooid over geheel Duitsch- land, en bijna geheel bestaande uit Duitschers, heeft men nog niet ge hoord. Thans is door het Hindoecongres in Munchen, de waarheid aan het licht getreden. De planter van deze Hindoetwijg moet niemand anders zijn dan Tagore. Hij zou overal jongeren om zich ver zameld en ze door de macht van zijn persoonlijkheid bewogen hebben het Hindoegeloof aan te nemen. Het stadsbestuur van Munchen had er bij de aankondiging van het congres geen vermoeden van, dat het zooveel menschen betrof; het veronderstelde, dat deze gemeente uit een handvol dwepers zou bestaan. En thans moeten de Muncheners het aanzien, dat niet ver van de Feld- herrnhalle de heilige koe is opgericht, die door de Hindoes wordt aangebeden en dat een Indisch priester in het openbaar redevoeringen houdt. O, arme verblinde Christenheid, dat het met u zoover moest komen! Gij hebt de liefde tot de waarheid niet aangenomen, thans zendt God u een werkzame kracht der dwaling, opdat gij de leugen gelooft. Wij weten, dat de booze nog verder ral voortschrijden, godsdienstige vor men zal aannemen; de godsdienst van den Anti-Christ. Laten we toch in dezen tijd getuigen des Heeren zijn, Hem belijden voor de wereld, opdat de door den vijand be drogen zielen, de Waarheid mogen hoo- ren en gered wordenI S T ATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. De VOORZITTER deelt mee, wat Vrijdagochtend 26 October in de af- deelingen zal worden onderzocht, waaronder de Indische begrooting en de postbegrooting. De Indische Staatsregeling. Voortgezet worden de algemeene beschouwingen over het ontwerp tot wijziging van eenige artikelen van de Indische staatsregeling. De MINISTER VAN KOLONIëN ontkent, dat de bedoeling zou zijn ge weest, pressie op de Kamer uit te oefenen, en dat het ontwerp de ver houdingen in Indië zou hebben toege spitst. Hij betoogt verder, dat het votum der Kamer inzake het amendement- Féber in Indië een pijnlijken indruk moest maken. Na een nauwkeurig on derzoek was ook de gouverneur-gene raal overtuigd van de noodzakelijk heid, een poging te wagen om de te leurstelling ongedaan te maken. De beteekenis van dit ontwerp moet men overigens niet te groot voorstel len, deze ligt namelijk op moreel ge bied. Het is slechts te beschouwen als een herstel van de in 1926 begane ver gissing. Van een herzieningscommis sie is spreker geen voorstander. Deze zou den indruk wekken, alsof de te genwoordige staatsregeling niet vol doet. Gerepliceerd wordt door de heeren CRAMER, BEUMER, VAN BOETZE- LAER, BIJLEVELD, ALBARDA, L. DE VISSER. De MINISTER dupliceert. De algemeene beschouwingen wor den gesloten. Amendement-Van Boetzelaer. Op 1. licht de heer VAN BOETZE LAER (C.-H) een amendement toe om de Raad van Indië niet uit te breiden met 2 leden. Spr. begrijpt niet waar om plotseling die uitbreiding noodig is Men kan evengoed de inheem- schen gelegenheid geven in dien Raad benoemd te worden als het aantal le den op 5 blijft gesteld. Over het amendement zal worden gestemd na afhandeling van art. 1. Amendement-Cramer. De heer CRAMER (S.D.A.P.) verde digt een amendement om het aantal leden van den Volksraad te brengen op 72 inplaats van op 60 en de verdee ling te doen zijn als volgt: 36 inheem- sche onderdanen niet-Nederlanders, ten minste 30 onderdanen-Nederlan ders, ten hoogste 6 en ten minste 3 uitheemsche onderdanen niet-Neder landers. Bovendien wordt voorgesteld het aantal verkozen inheemsche onder danen niet-Nederlanders te brengen op 24, het aantal verkozen onderda nen-Nederlanders op 18 en het aantal verkozen uitheemsche onderdanen niet-Nederlanders op 4. Een en ander is in overeenstemming met de door den Volksraad aangenomen motie- Van Baaien. Tenslotte houdt het amendement in een verhooging van liet aantal leden van het college van gedelegeerden van 20 tot 24. Stemming over de amendementen. Het amendement-v. Boetzelaer wordt verworpen met 6712 stemmen. Voor: de heeren Weitkamp, Zandt, Schokking, Van Boetzelaer, Beumer. Krijger. Lingbeek, Visscher, dr. de Visser, Tilanus, Duymaer van Twist en Leenstra. Het amendement-Cramer wordt ver worpen met 5920 stemmen; vóór do soc.-democraten en mevr. v. Itallie v. Embden (V.D.). Tweede amendement-Cramer. Op art. 2 verdedigt de heer CRAMER (S.D.A.P.) een amendement om de nieuwe samenstelling van den Volks raad te doen ingaan op 15 Mei 1930 in plaats van op 1 Mei 1931, omdat het z.i, ongewenscht is den Volksraad in zijn tegenwoordige samenstelling lan ger dan noodig is, voort te laten be staan. De MINISTER bestrijdt het amen dement, hoewel hij het verlangen naar spoedige inwerkingtreding zeer wel kan begrijpen. De heer Cramer onder schat de moeilijkheden. De heer CRAMER repliceert en trekt het amendement in. Het wetsontwerp aangenomen. Het wetsontwerp wordt aangeno men met 6710 stemmen. Tegen de heeren Zandt (St.Ger.), Beumer (A.-R.), Krijger (C.H.), Ling beek (H.G.). Visscher (A.-R.), L. de Visser (C.P.), dr. de Visser (C.-H.), Zijlstra (A.-R.), Duymaer van Twist A.-R.), Leenstra A.-R.). De vergadering wordt te 5 uur ver daagd tot Vrijdag 1 uur. In één der loges van de Tweede Kamer werd gisterenmiddag de be raadslaging over het ontwerp be treffende de Indische staatsregeling bijgewoond door mr. J. J. Schrieke, oud-regeeringsgemachtigde voor al gemeene zaken, die genoemd wetsont werp in den Volksraad verdedigd heeft UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Opening dei winkelweek. Woensdagmiddag te 3 uur had in het Gemeentehuis de opening plaats van de Alphensche Winkelweek. Onder de talrijk ke aanwezigen merkten wij op Burge meester en wethouders der gemeente, en kele raadsleden, de besturen van de Han ze en de leden der Middenstandsvereeni- ging, de jury en de winkelweek-commis sie. De jury bestond uit drie ledenx de heer v. Bommel, bestuurslid van de Haagsche Winkeliersvereeniging; de heer Sleyffers, lid van de Hanze en de heer v. d. Valk, lid van de Chr. Middenstandsvereeniging, allen woonachtig te Den Haag. Nadat ververschingen waren rondge diend, nam de voorzitter der winkelweek commissie, de heer Raaphorst, het woord. De heer Raaphorst zeide, dat men zich bij deze winkelweek mag verheugen over een nog grooter deelname van de winke liers. Spr. verwelkomde den voorzitter der Kamer van Koophandel en de vertegen woordigers der zustervereenigingen te Woerden en Boskoop, maar bijzonder den eere-voorzitter, den burgemeester. Daarna sprak de burgemeester, Dr. Lo- vink, het openingswoord. Het verheugde spr., dat de belangstelling van de Midden standers in de winkelweek toeneemt. Dit pleit voor het goede inzicht van de Mid denstands- en Hanzevereeniging, om voor de derde maal een winkelweek te organi- seeren. Spr. wenschte, mede namens het dagelijksch bestuur, geluk met de goede vooruitzichten van deze winkelweek. Hierna voerde het woord de heer Ten Cate Brouwer, voorzitter van de Rijnland- sche Kamer van Koophandel. Het is, zeide spr., de vijfde winkelweek die hier gehouden wordt. De eerste twee werden georganisèerd door de Wilhelmi- na-vereeniging; de drie laatste, hetgeen ook juister is, door de Middenstandsver- eenigingen. Deze vijf winkelweken zijn mijlpalen op den ontwikkelingsweg van den Midden stand. Inwoners zullen het kunnen getui gen, dat de laatste 25 jaar de Alphensche middenstand sterk is vooruitgegaan. Spr. wees erop, dat de Middenstand een groot belang voor de gemeente is, en vond naar aanleiding hiervan gelegenheid een der wenschen van den Middenstand n.l. een sproeiwagen naar voren te brengen. Tot slot wenschte spr. de vereeniging het allerbeste toe. Daarna spraken nog de heeren v. Bom mel uit Den Haag, als voorzitter van de jury, Ponsioen als 2e voorzitter der win kelweek-commissie, en Meyers namens de ingezetenen. De heer Raaphorst dankte de sprekers voor hun waardeerende woorden, waar mede de plechtige opening was voltrok ken. De jury maakte daarna een rondgang langs de etalages. Op straat heerschte ondanks de tegen werking van het weer een levendige drukte. Vooral de jeugd was druk in de weer letters te zoeken, in iedere etalage één, welke tezamen een spreuk vormen. Vooral in den avond maakten de helver lichte etalages een verlokkenden indruk. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer K. Brug. De voorzitter opent de vergadering met het ambtsgebed en geeft daarna aan den secretaris gelegenheid tot het lezen van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden gearresteerd. De voorzitter doet vervolgens mededee- ling van de ingekomen stukken, w.o. een overzicht van den Keuringsdienst van wa ren over het tijdvak van 1 Jan.30 Sept. j.l. Het aantal afkeuringen bedraagt 9 op een totaal van 50 geïnspecteerde winkels. Van den raad van Arnemuiden is een ver zoek om adhaesiebetuiging ingekomen be treffende een adres inzake schoolgeldver rekening; wordt voor kennisgeving aange nomen, aangezien het voor Leiderdorp van geen belang is. De afd. Leiderdorp van Patrimonium vraagt voor haar Chr. Volksbibliotheek een jaarlijksch subsidie van 100; in han den van B. en W. gesteld om prae-advies. Aan de orde komt een voorstel tot wij ziging der waterleidingtarieven. De gevol gen van deze wijziging, die een concessie beteekent voor de lage huren, zal zijn een verminderde opbrengst van 800. Met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. stellen voor, het aantal opcen ten op de R.I.B. te verlagen van 125 op 100, hetgeen mogelijk is in verband met de geschatte opbrengst dezer belasting. De raad gaat hiermede accoord. Vervolgens komt aan de orde de be- jjrooting 1929. Van de gelegenheid tot het houden van alg. beschouwingen maakt alleen de heer Klaver gebruik, die dankbaar is voor de. uittrekking van een bedrag van 1000 voor de werkverschaffing aan werkloozen. Spr. vraagt den georganiseerden een klei nen voorsprong te geven boven de onge organiseerden. De voorzitter voelt veel voor dat idee, omdat de gemeente is aangesloten bij het werkloosheidsbesluit 1927. Het aan tal georganiseerden is echter niet groot in deze gemeente. De heer Vervark vraagt of het njet mogelijk is, presentiegeld te geven voor het zitting nemen in stembureaux, zooals dat in andere gemeenten bestaat. De voorzitter heeft er geen bezwaar tegen dat er verzuimkosten worden be taald aan wie hun verdiensten een dag missen, doordat zij zitting hebben in het stembureau. Op voorstel van weth. de Bruyne wordt besloten, deze kwestie naar B. en W. te zenden om prae-advies. De heer Klaver heeft er zich over verwonderd, dat „Devote" in dit jaar geen openbare uitvoering heeft gegeven en toch subsidie krijgt. Spr. zou gaarne als tegen prestatie een openbare uitvoering hebben. Van deze opmerking wordt door den voorzitter nota genomen. De heer Klaver maakt er ook be zwaar tegen, dat de vereenigingen die gratis de schoollokalen mogen gebruiken, soms wat al te royaal met licht omgaan. De voorzitter zal overwegen of er een regeling voor deze zaak kan getroffen worden, dat de vereenigingen voor ver lichting eenige vergoeding betalen. De heer Klaver stelt voor, de 25 sub sidie aan de Politieschool te Hilversum te schrappen, omdat de subsidie aan de R.K. Politieschool te 's-Hertogenbosch ver worpen is,óf aan beide scholen subsidie geven. Gelijke monniken, gelijke kappen. Geen der raadsleden weet zich echter te herinneren, dat door de R.K. Politieschool subsidie is aangevraagd. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten dit bedrag te laten staan. Hierna wordt de begrooting vastgesteld op een bedrag van ƒ77.249.01. Als gevolg van de vaststelling der be grooting wordt een wijziging in de begroo ting 1928 gebracht, op welke laatste het bedrag voor onvoorziene uitgaven wordt verhoogd met 2201.56, verminderd met eenige uitgaven, waardoor de verhooging wordt 1685.81. Aan de orde komt ten slotte een wijzi ging in de Politieverordening betrekking hebbende op de schouw van slooten. Het advies der Gezondheidscommissie zal over deze zaak nog gevraagd worden. De raad maakt geen bezwaar tegen deze wijziging. Bij de rondvraag vraagt de heer Kla ver een betere regeling der lantaarnver lichting; daarna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. C. Verheul, geb. van Dieën, D.; D. v. d. Zwan, geb. Vervark, D. Overleden: J. H. Rasser, 3 j., ^overleden te Nooróirvijk. LEIMUIDEN. Het nader onderzoek der dienstplich tigen van de lichting 1916 zal voor deze gemeente plaats hebben te Roelofarends- veen in het Raadhuis des v.m. te 10.30 uur op den 6en November 1928. LIS3E. Openbare vergadering van den Ge meenteraad op Dinsdag 23 October 1928, des namiddags 3 uur in het Gemeente huis. Onderwerpen ter behandeling: 1. Verzoek van de afdeeling Lisse van den Ned. Bond van arbeiders in het land bouw-, tuinbouw- en Zuivelbedrijf om ver tegenwoordiging in de Commissie van Ad vies ter behartiging van de belangen der bij de gemeente tewerkgestelde werkloo zen. 2. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein langs de Ka naalstraat aan den heer F. M. Verduyn. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein langs de Cro- cussenstraat aan den heer J. A. Kruse- man. 4. Voorloopige vaststelling van de Ge meente-rekening over het jaar 1927. 5. Aanbieding van de begrootingen der gemeente en de bedrijven over het jaar 1929. 6. Comptabiliteit. 7. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Burg. Stand. Geboren: Petrus Jaco bus, zv. J. Th. F. Dahlkamp en E. van Diest; Frederik, zv. F. Smit en M. de Boer; Jacobus Petrus Johannes, zv. Th. van der Aart en A. M. Aartman; Theodo- rus Johannes, zv. J. van Lierop en P. M. van Rooijen; Cornelus Johannes en Jaco bus Christianus, zoons van A. Faas en Th. A. v. d. Voort; Cornelis Johannes, zv. J. van Ruiten en Ch. J. Borst; Cornelus Leo- nardus Adrianus, zv. C. J. F. v. d. Lans en W. E. G. Zwetsloot; Augusta Maria, dv. N. Nieuwenhuis en B. Strietman; Maria Anna Theresia, dv. M. Beelen en J. C. Stoutman. Gehuwd: J. J. van der Lans en H. M. M. Jonkman. Overleden: Johannes van Leeuwen, we duwnaar van C. van der Wolf, oud 88 j. NOORD WIJKERHOUT. In de gehouden zitting van den ge meenteraad is het eerste bouwplan voor een nieuw gemeentehuis niet goedge keurd. Aan architect Kropholler van Warmond is opgedragen een nieuw ontwerp te ma ken naar het model van het Gemeentehuis te Halfweg. OUDE WETERING. Gisteravond heeft de eerste repetitie plaats gehad van de pas-opgerichte Mu ziekvereniging „Eruditio". Bij deze eer ste repetitie waren behalve het voltallig bestuur ook aanwezig de eere-voorzitter, de heer A. van der Bijl, alsmede de voor zitter der vorige vereeniging, de heer G. J. M. Fangmann. Alvorens met de repetitie werd aange vangen, hield de voorzitter, de heer P. du Pau een toespraak, waarin hij 't vele me moreerde, hetgeen verricht is geworden, voordat men zoover gevorderd was als men nu is. Hij richtte een woord van dank tot den eere-voorzitter, voor diens tegen woordigheid op dezen avond, alsmede voor den reeds ondervonden steun. Zich tot den directeur, den heer Geyp wenden de, zeide spreker, dat in zijn handen straks de leiding der vereeniging gelegd zal worden. Spr. zeide alle vertrouwen te hebben, dat deze leiding in uitstekende handen is en spreker zou de vereeniging met zulk een directeur willen felicitee- ren. Dan kwamen de werkende leden aan de beurt. Spr. wekte hen op om steeds alles voor hun vereeniging over te heb ben en zich vooral te gedragen naar de wenschen van den directeur. Als er aldus gehandeld zal worden, dan kan het niet anders of Eruditio gaat een goede toe komst tegemoet en 't scheepje, dat op dit moment te water gaat, zal dan steeds de juiste koers houden en niet stranden. Er zijn zoo ging spr. voort, hier op de Oude wetering nog heel veel menschen, die zoo'n muziekvereeniging wel aardig vin den, maar komt men bij hen om den on- misbaren financieelen steun, dan klopt men tevergeefs aan en dan zeggen zij niet veel vertrouwen te hebben, dat de vereeni ging een lang levèn zal hebben. Tegen zulk een vooroordeel is moeilijk te pra ten, maar het is aan u, werkende" leden, om dezulken tot andere gedachten te brengen door hard te studeeren en steeds eendrachtig te blijven. Het was aan spr. dezer dagen overkomen, dat mén tot hem zeide: „U moet bij de opening zeker wel een woordje spreken, maar hoe gaat het nu bij de begrafenis?" Deze woorden heb ben spr. getroffen en hij roept aan de le den toe: Doet toch uw best, om dezulken te toonen, dat zij ongelijk hebben. Hierna bracht sp-. nog hulde aan den heer H. Jonkman, die steeds de groote stuwkracht is geweest, alsmede aan de heeren J. Zoet en L. Baas, die gratis lesse- naai*s en stoelen hebben vervaardigd en ten slotte aan den heer L. Beuk, die ge heel belangeloos zijn garage voor het hou den der repetities beschikbaar heeft ge steld. Ten slotte zeide spr.: „Het zal ons gaan als in alle vereenigingen, er zullen wel eens moeilijkheden en zieke plekken zijn. Laten we dan in dat geval gaan tot on zen geneesheer, onzen eere-voorzitter, en die zal dan, zoo noodig, met behulp van het bestuur, de zieke plekken wel weten te verwijderen. Nadat de directeur een kort, maar krachtig woord tot de werkende leden had gesproken, werden de instrumenten, wel ke netjes uitgcsJald lagen en er keurig uitzagen, aan de leden uitgedeeld, waarna de repetitie een aanvang nam. We kunen dit verslag besluiten met de woorden van den voorzitter: het schip is nu in zee, hopen we en zorgen we, dat het steeds den juisten koers behoudt en ons brengt in „Eruditio", muzikale ont wikkeling, in den besten zin des woords. RIJNSBURG. Burg.'Stand. Geboren: Arendje, dv. Gerrit Zandbergen en Arendje Jungerius; Willem, zv. J. C. Oudwater en Janna Wil- helmina van Kouterik; Pieter, zv. G. van Dijk en Johanna Vos; Neeltje, dv. G. van Egmond en Adriana Slootweg. Getrouwd: Diderikus Johannes van Rijn, 23 j. en Geertruida de Mooy, 22 j.; Gerar- dus van Delft, 24 j. en Elisabeth Star, 22 j.; Ephraim Rouw, 29 j. en Catharina Ma ria van der Pol, 27 j. Ondertrouwd: Gijsbertus Versteeg, 21 j. en Heyltje van der Does, 18 j.; Daniël Ta- venier, 26 j. en Riena Haasnoot, 22 j.; Cor nelis Wolthaus, 23 j. en Dirkje Schaap, 21 j.; Johannes Sosef, 29 j. en Maria Antonia Glasbergen, 23 j. Overleden: Leentje van der Vijver, 78 j. wed. van Adrianus Hogewoning; Simon Colijn, oud 5 weken, zv. C. Colijn en Kla- ziena Johanna van der Zwan. RIJNZATERWOUDE. Burg. Stand. Overleden: Johannes van der Tang, oud 80 j. De collecte voor het gesticht voor al leenstaande blinden te Wolfheze heeft in deze gemeente 60 opgebracht. Uit het overzicht van den keurings dienst van waren te Leiden blijkt, dat ge durende het tijdvak 2 Januari30 Septem ber 1928 in deze gemeente in totaal 25 winkels werden geinspecteerd. Ter plaatse werden 1131 monsters on derzocht en in het laboratorium 72. Afge keurd wegens toestand werden 5 mon sters. SASSENHEIM. In de gisteravond gehouden stem ming werden tot ouderlingen der Geref. Kerk alhier gekozen de heeren C. Baten burg en P. J. Vercouteren en tot diake nen de heeren W. Moolenaar en P. Vis. Gisteren werd alhier in het „Bruine Paard" verkocht voor den heer W. Rijns burger plm. 4 H.A. land, liggende aan de Teylingerlaan onder Voorhout. Kooper werd de fa. Warnaar en Co. al hier voor 117.500. Met kosten en rente verlies komt dit land op ongeveer 128.000 of ƒ32.000 per H.A. Naar we meenen is dit de hoogste prijs, die nog ooit voor bloembollenland is be taald. Als' curiositeit vermelden we nog, dat dit land ongeveer 20 jaar geleden door den heer Rijnsburger werd gekocht voor ongeveer ƒ23.000 in totaal. Hierbij dient echter in aanmerking genomen te worden, dat toen nog een groot gedeelte van het land in cultuur moest worden gebracht. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Elizabeth, dv. J. A. A. van der Geest en M. Berg; Henrietle Johanna, dv. R, H. Beerhorst en M. J. Roorda; Geertruida, dv. A. Eikelenboom en J. van ^YierinSeiU Ca talina, dv. W. Moolenaar en C. E. Birk- hoff. Overleden: Jaoob Vlasveld, 83 J., echtg. van J. M. Velders, eerder wedn. van M. van der Linden; Dirk .Verbij, 88 j., wedn. van J. A. Berk. Ondertrouwd: Jan Dorrepaal, 28 j. en Wilhelmina Nieuwenhoven, 22 j. Gehuwd: Adi'ianus Johannes Bei'g, 26 j. en Geertruida Catharina van der Voort, 27 j. Gevestigd: F. Idema, Hoofdstraat 165 van Emmen; C. J. van der Lubbe, Hoofd- sti-aat 148 van Zoeterwoude; M. C. H. J. Verdegaal, geb. Woudenberg, Hoofdstraat 252 van Ubbei-gen; J. M. du Boeuff, geb. Klaassen, Hoofdstraat 16 van Leiden. Vertrokken: G. C. Berg, geb. van der Voort, van Menneweg 51 naar Noordwij- kerhout. VOORSCHOTEN. Burg. Stand. Geboren: Jannetje Jo hanna, dv. B. Blok en N. J. Verboon. Overleden: H. J. Bijleveld, 83 j. Gevestigd: B. ten Bosch, Papelaan 56 h. Mej. E. Aschmutat, Voorstraat 32; C. van der Bijl, Wijngaardenlaan 3a; Mej. J. M. van den Bosch, Rijndijk 23. Vertrokken: Mevr. C. Verdelman, Den Haag, Prinsessegracht la; Mej. C. C. van den Bei-g, Wassenaar, Schoolstraat 50; P. Smits, Rotterdam, Schiedamscheweg 9; W. van der Hoeven, Leiden, Oude Rijn 100. WASSENAAR. Burg. Stand. Geboren: Johanna Mar- garetha Maria, dv, A. L. van Paridon en D. J. L. van Cassel; Mendrikus Theodorus, zv. A. E. Overdevest en H. van der Kleij. Ondertrouwd: E. Dijkstra en B. Ch. Vos- kuhl; J. D. Lammers en A. L. Polka; J. L. Kuijk en E. M. Vonk; A. Voorhoeve en H. M. C. Maquelin; J. C. Oly en M. A. Mink; W J. U. Mulder en B. B. Reerink; Gehuwd: L W. de Gi*oot en M. J. de Wit; H. Westenberg en J. C. Westhoff. Overleden: A. C. J. Moerel, 40 j., echtge noot van E. Langeveld; H. Debets, 44 j„ echtgenoote van B. K. M. Versnel; O. W. Sipkes, 64 j., echtgenoot van J. M. Win kelman; A. J. van Leeuwen, 56 j. GEMENGD NIEUWS. Vermist. Te Groningen wordt sedert eenige dagen vermist de 22-jarige kapper A. Muntinga, wonende Veemarktstraat aldaar. Door den trein gedood. Te Steenwijk is de rangeerder Vos door een goederen trein gegrepen en gedood. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Tramlocomotief in de sloot. Gisteren is op den Harlinger Sti'aatweg tusschen Marssum en Leeuwarden de locomotief van een tram gekanteld en in een sloot langs den weg terecht gekomen. De ba gagewagen liep uit de rails. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, daar de machinist bijtijds van de machine was ge sprongen. Ernstige aanrijding. Op den Rotter- damschen weg onder Zwijndrecht is de chauffeur W. v. L. uit Gouda, die in de richting Rotterdam reed met zijn auto en verblind werd door het licht van een auto komende van den anderen kant, gereden op twee wielrijders, zekeren Verhoeven en diens 18-jarige züstei'. De chauffeur emde onmiddellijk, doch kon iet verhinderen, dat beide wielrij ders over de straat werden geslingerd. Zij bleken bloedend verwond te zijn en wer den per autobus naar hun woning overge bracht. De doctoren achtten overbrenging van het meisje naar het ziekenhuis te Dor drecht noodzakelijk. De auto werd in beslag genomen. Ernstig ongeluk. Aan de Coop. Beet- woi'telsuikerfabriek „Dinteloord" te Stam- persgast is bij het monteeringswerk van een transporteur, het stutwerk daaronder vandaan geschoven, waardoor het ijzeren gevaarte omlaag stortte. Twee werklieden de Belgische monteur Basseur en de ar beider C. de Klerk, wonende Kortenrijk te Roosendaal, werden door den vallenden transporteur getroffen, waarbij de eerste een flinke wonde in zijn arm opliep en de Klerk een been brak, waarom deze laat ste per auto naar het ziekenhuis Charita9 te Roosendaal werd overgebracht. Kind in een waschketel kokend water. Te Steenbergen kwam het 7-jarig zoon tje van den colporteur J. V. achteruit het vertrek binnenloopen, waar de moeder juist een waschtobbe met kokend, water had gevuld. De arme kleine viel achter over in de tobbe. Het bekwam over het ge- heèle lichaam hevige brandwonden, al leen het gelaat bleef gespaard. De ontboden geneesheer achtte over brenging naar het RJL gftattwfa noodza kelijk. Daar is het ventje spoedig aan de be komen wonden overleden. Te Dongen is een zoontje .van den heer E. E. in een tobbe kokend water ge vallen. De kleine bekam levensgevaarlijke brandwonden. Branden. Gisternacht te circa 1 uur werd brand ontdekt ln de woning van den heer van der Linden, te Wilnis, die tijdelijk elders werkzaam is, zoodat het huis onbewoond stond. De motorspuit was spoedig ter plaatse doch kon wegens een defecf geen water geven. Het geheele huis met een aangrenzende schuur, waarin een partij tui'f was opgeslagen, brandde ge heel uit. Omtrent de oorzaak tast men in bet duister. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Omtrent den brand te Venray, waar bij de 29-jarige dochter van den landbou wer S. is omgekomen, valt nog te mel den, dat niet de boerderij van S., doch het waschhuis is afgebra'1 r'. Het d&t alleen thuis .w^s,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6