De feesten ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Kon. Mil. Academie te Breda. De gouverneur der K. M. A. Generaal Majoor G. G. van Everdin- gen wordt door Jhr. Roëll, oud-gouverneur in opdracht van H.M. de Konin gin gedecoreerd. DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- pebouw „PniëT, Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 October a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. RECLAME „BERSON" ZOLEN „BERSON"HAKKEN „DE CENTRALE" - Haarl.straat 74. richten. Spr. bood hem een klokstel aan, daarbij de beste wenschen voe gende voor den jubilaris en zijn gezin. Prof. VAN DER VLUGT. In den toestand van den oud-hoog leeraar prof. Van der Vlugt, die nog steeds op zijn buitengoed te Epe ver toefd, is een aanmerkelijke verbete ring ingetreden. De oud-hoogleeraar mag zelfs nu en dan weer buiten ver toeven. PATRIMONIUM. Gisteravond vergaderde de aid. Lei den van Patrimonium in zijn gebouw aan de Hoogl. Kerkgracht. Waar schijnlijk tengevolge van het regen achtige weer Waren slechts een 14-tal leden opgekomen, waarvan nog een drietal niet de vergadering konden bijwonen omdat zij werkzaamheden voor de bibliotheek hadden te ver richten. Na de opening met gebed las de voorzitter, de heer J. Slegtenhorst, Psalm 65. De notulen van de vorige vergade ring werden vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat de wed. Van Weeren op haar verzoek met ingang van 1 October eervol is entheven van de betrekking van con cierge en dat met ingang van denzelf den datum is benoemd tot concierge de heer Blanché. De voorzitter wenscht vriend Blanché geluk met deze benoeming en spreekt de hoop uit, dat hij in de zorg voor de exploi tatie van het gebouw nog vele jaren aan den bloei van Patrimonium zal mogen arbeiden. In de vacature in het bestuur wordt voorzien door de verkiezing van den heer Vallentgoed, die deze benoe ming aanneemt. Verslag wordt uitgebracht van het bezoek aan de bondsvergaderingen in Dordrecht. Daarna gaf de heer D. Huinink een inleiding over het onderwerp: „Vele stroomen maar geen bron". Aanleiding tot dit onderwerp was, volgens spr., de opmerking door de afd. Leiden op de Bondsvergadering gemaakt, dat helaas zooveel jonge menschen, die op school onder de klem van het Christendom zijn ge bracht, later weer verloren gaan en menigmaal in de A.J.C. teruggevon den worden. Spr. toont aan, dat twee oorzaken hiervoor zijn aan te wijzen. Ie. dat het Socialisme met zijn leu zen en zijn theorie van vrijheid op godsdienstig gebied aantrekt. 2e. dat vrijheid en zelfvertrouwen ró- twee grondzuilen zijn waarop Sa tan zijn verzet in het paradijs reeds deed rusten en door de menschen aller eeuwen is gevolgd. Door de wereld gaan vele religieuze stroomingen die stuk voor stuk be handeld worden. Maar zij missen alle d e bron omdat zij God de eer niet geven. Uitvoerig toonde spr. deze verschil len aan en deed duidelijk zien waar om wij ons daar tegen moeten stellen. Patrimonium heeft hier een pracht terrein v^n werkzaamheden waartoe krachtig wordt opgewekt. Om des tijds wille werd de bespre king achterwege gelaten. De vergadering werd door den heer Huinink met dankgebed gesloten. DOOR EEN KAT AANGEVALLEN. Gistermiddag is de 92-jarige vrouw J. S., wonende in de Poelgeeststraat, terwijl zij bezig was met het schoon maken van visch, plotseling aange vallen door een kat, die haar deerlijk heeft toegetakeld. Het beest beet haar stukken vleesch uit den arm en be werkte haar met de nagels. De arme oude is ter behandeling naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Gisteren is J. V. B., wonende in de Nipponstraat, die zich bevond op het plat van zijn woning, 2 Meter bo ven den beganen grond, daarvan af gevallen, waardoor hij zijn linkerarm brak. Hij is ter verpleging opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Majoor J. van Andel, hoofdin structeur bij het 6de regiment veldar tillerie alhier, die 1 November wordt overgeplaatst bij den generalen staf, komt te 's-Gravenhage in garnizoen. BINNENLAND. CONSULTATIEBUREAUX VOOR ZWANGEREN? In het tijdschrift voor Sociale ge neeskunde komt een artikel voor van Dr. Wijzenbeek, waarin deze de wen- schelijkheid betoogt, dat er consultatie bureaux worden opgericht voor regel matig onderzoek van zwangeren. Dr. W. vertelt, dat in verschillende buitenlandsche steden meer aandacht wordt besteed aan de zorg voor de on geboren vrucht en aan de zorg voor de zwangere vrouw, dan tot dusverre hier te lande gebeurt. Verschillende afwijkingen van de graviditeit worden tegenwoordig dik wijls pas herkend, als de aandoening ver is voortgeschreden, dan is de hulp veel moeilijker en minder doeltreffend dan wanneer deze afwijkingen reeds in het begin worden opgemerkt. In de allereerste plaats noemt Dr. W. de dreigende ecclampsie. Deze afwij king, waarvan de oorzaak nog niet ge heel bekend is, wordt meestal herkend als de vrouw eiwit in haar urine be gint te krijgen. Dan is er echter reeds een tijd verloopen, dat het organisme der zwangere vergifJigd is: voor een doeltreffende therapie is het wensche- lijk, bij de zwangeren in een veel eer der stadium de diagnose te stellen. Door regelmatige wegingen en bloed drukmetingen is dit mogelijk; wordt de afwijking in het allereerste begin reeds herkend, dan is een dieetregeling dik wijls voldoende, om alle gevaar te voorkomen. Dr. W. heeft voor 1924 de cijfers van Amsterdam en van Nederland; toen stierven er 6 resp. 73 aan ecclampsie. Rekent men de letaliteit der ziekte op 10 15 pet. dan wil dat zeggen, dat er jaarlijks in Nederland 450650 vrou wen en in Amsterdam 4055 ten ge volge van ecclampsie in levensgevaar verkeerden. De vrouwen moeten dus leeren, dat zij gedurende de zwangerschap heel regelmatig ter controle komen. Ook andere afwijkingen als bekken- vernauwing en syphilis zullen dan niet pas op het laatst herkend worden maar reeds in het begin: dan kunnen door een juiste therapie vele narighe den voor de moeder en gevaar voor het kind voorkomen worden. Dr. W. geeft da,n nog eenige spre kende cijfers uit New York. Uit het materiaal van het Long Is land College hospitaal berekende Dr. Becker, dat van 1000 vrouwen, die praenatale voorzorg hadden gehad, 25 kinderen dood geboren werden; van 1000 vrouwen, die alleen door een ver pleegster werden gecontroleerd be droeg dit 47 kinderen, van 1000 vrou wen zonder controle in de zwanger schap was dit getal 76. Nu zijn bij ons de toestanden niet geheel vergelijkbaar, daar bijna altijd de huisarts, soms ook een specialist de zwangeren controleert, maar toch bedraagt in Amsterdam het geheel der doodgeboren kinderen voor 1925 39 per duizend, anderhalf maal zooveel als de uitgezochte gevallen te New York. Dr. W. eindigt zijn artikel met een aanhaling van een Amerikaansch arts, dat .,de zorg vóór de geboorte van het kind, het recht is van iedere vooruit ziende moeder". Edj vraag blijft het natuurlijk of deze praenatale zorg niet door de me dici zeiven kan worden uitgeoefend en of hier een consultatiebureau voor noodig is. DE HERTOG VAN YORK IN ONS LAND. Zaterdag zal een escadrille Engel- sche vliegtuigen van Kopenhagen naar Londen vliegen. In een daarvan zal zich de hertog van York bevinden, de tweede zoon van den Engelschen koning, die aan de begrafenis van de ex-keizerin van Rusland heeft deelgenomen en op deze wijze huiswaarts keert. Het eskader zal te Amsterdam een tusschenlanding maken voor het in nemen van olie en benzine. OPHEFFING MUIDEN'S TOL. Thans kunnen wij mededeelen, zegt de Tel., dat het waarschijnlijk is, dat spoedig definitieve en algeheele over eenstemming zal worden bereikt tus- schen de regeering en het hoogheem raadschap van den Zeedijk beoosten Muiden, over den afkoop van den Mui- dertol, waarover reeds lang onderhan delingen gaande zijn. Zooals reeds eerder is gemeld, was er tusschen het Departenment van wa terstaat en genoemd hoogheemraad schap voorloopig overeenstemming bereikt over den afkoop van den tol. Alleen was nog de medewerking van het Departement van financien ver- eischt. Het bedrag, waarop het Depar tement van Waterstaat en het Hoog heemraadschap tot overeenstemming kwamen, ruim 68.000, als afkoopsom van den bewusten tol, achtte Water staat niet geheel onaannemelijk, doch 't Departement van Financiën schijnt zich reeds vroeger op een ander stand punt te hebben gesteld. Wij vernemen evenwel uit goede bron, dat de drie verkeersbonden, n.l. de K. N. A. C, de A. N. W. B. en de Bond van Bedrijfsautohouders, die reeds vroeger verklaard hadden, een financieele bijdrage in de afkoopsom van den Muidertol te willen beschik baar stellen, doch dit aanbad hadden teruggenomen, omdat de afschaffing van den tol vóór de Olympische spelen geen voldongen feit is geworden, zich thans opnieuw hebben bereid ver klaard een belangrijk bedrag beschik baar te stellen, om den sta in den weg op ordelijke wijze te doen verdwijnen. Wellicht zullen daardoor de bezwa ren van het Departement van Finan ciën tegen genoemd bedrag van ruim 68.000 kunnen worden opgeheven. BUITENLAND. DE DUITSCH-POOLSCHE ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN. Stagnatie. De Duitsch-Poolsche onderhandelingen zijn voorloopig afgebroken. De leden der Duitsche delegatie te Warschau zijn naar Berlijn teruggekeerd. In de Rijkskanselarij te Berlijn is gister middag een bespreking tusschen leden van het kabinet gehouden, waarvan men aanneemt, dat zij over de onderhandelin gen met Polen liepen. In aansluiting daarop kwam "s middags de kabinetscom missie voor de handelspolitiek bijeen, waarin over de houding van Duitschland in de nieuwe faze beraadslaagd zou wor den. In politieke kringen zegt men, dat de stagnatie ontstaan is doordat de Polen in geen enkel opzicht tègemoet wilden ko men, hoewel Duitschland aanzienlijke concessies gedaan had. Integendeel had Polen met nieuwe, onaannemelijke eischen geantwoord. Evenals de Polen bij de Duit- schers, zoeken de Duitschers bij de Po len politieke bedoelingen. DE DOODSTRAF IN DUITSCHLAND. De meening van minister Koch. In de rijksdagcommissie van justitie be gon gisteren bij de beraadslaging over het nieuwe strafwetboek een gedachtenwisse- ling over de afschaffing of handhaving der doodstraf. De minister van justitie Koch verklaar de zich tot tegenstander, maar hij meen de, dat de staat er met het oog op tijden van buitengewoon gevaar geen afstand van kon doen. DE KLAAGMUUR TE JERUZALEM. Nienwe verontwaardiging onder de Joden. Uit Jeruzalem wordt aan de „Times" gemeld, dat de verontwaardiging der Jo den, welke nog niet was geluwd sedert het incident bij den Klaagmuur op Groo- ten verzoendag (toen de politie met ge weld een houten schot verwijderde, dat in verband met de plechtigheden was opge richt), weer is aangewakkerd. De Mahomedaansche autoriteiten zijn n.l. bezig, met het aanbrengen van ver scheidene lagen gemetselde steen boven op den Klaagmuur. De Joden hebben nu daartegen heftig geprotesteerd, doch zon der succes. Zij zeggen dat de Mohamme danen een moedwillige daad verrichten om aldus hun onbeperkt recht te demon- streeren om den status quo te niet te doen en het denkbeeldig karakter van de beweerde Joodsche rechten te bewijzen. In officieele Mohammedaansche krin gen is men van meening, dat de Joodsche of archaeologische heiligheid van den muur slechts betrekking heeft op de on derste I-Ierodiaansche steenlagen. De Jo den van hun kant zeggen, dat, indien het plaatsen van een tijdelijk schot, tapijten en lampen den status quo schendt, het toevoegen van permanente steenlagen het nog veel meer doet. DE ENGELSCHE ZEELIEDENBOND. Havelock Wilson als voorzitter herkozen. Op de jaarvergadering van den Engel schen zeemansbond is Havelock Wilson met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen. Hij zeide, dat de communisten en natio- RECLAME 1 U vindt bij ons eene schitterende collectie in PULL-OVERS en VESTEN, voor Oames, Heeren en Kinderen. De nieuwste dessins, j In prijzen varieerende van <2,95 tol 122,50. A. PARMENTIER, Breestr. 128 jfe nale minderheden, die het royement van den bond van zeelieden op het vakvereeni- gingscongres hadden doorgedreven, tegen hun bedoeling, den bond een grooten dienst hadden bewezen, want sinds de po litiek nu heelemaal uit den bond geban nen was, waren de inkomsten met meer dan 1000 pond sterling per maand geste gen, door toetreding van meer dan 2000 nieuwe leden, die vroeger van een ver politiekte vakvereeniging niets moesten hebben. Dr. A. BORMS. &aar Nederland? Naar de correspondent der N. R. Ct. te Brussel verneemt, is het niet waarschijn lijk, dat dr. A. Borms zich, na zijn invrij heidstelling, welke binnen enkele weken mag worden verwacht, te Brussel zal ves tigen, hoewel zijn gezin aldaar, sedert het einde van den oorlog, verblijft. Vermoede lijk zal hij eenigen tijd rust gaan nemen bij een familielid in Nederland of bij vrienden in West-Vlaanderen. Eén der zonen van Borms is voor en kele dagen niet zonder eenige tegen stribbeling van de rectorale overheid aan de Universiteit te Leuven als student in de rechten ingeschreven. Een andere zoon studeert aan het Atheneum te Brus sel, waar hij de lessen der Vlaamsche af- deeling volgt en, bij den aanvang van dit schooljaar, door den studieprefect eerst werd toegelaten, nadat deze van den mi nister van kunsten en wetenschappen (on derwijs) de toestemming daartoe had ver- kr,egen. Incidenten met Waalsche en franskiljonsche leerlingen hebben zich tot dusver nog niet voorgedaan. VREEMDELINGEN TE ANTWERPEN. Ruim 10.000 Nederlanders. Naar gemeld wordt, waren er op 1 Oc tober, in de bevolkingsregisters van Ant werpen (de voorsteden niet inbegrepen), 25.800 vreemdelingen ingeschreven tegen 23.700 een jaar geleden. Bij deze optelling is alleen rekening gehouden met personen ouder dan 15 jaar. De Nederlanders zijn nog steeds, verreweg, het talrijkst. Men telde er op 1 October 10.156 terwijl er ver moedelijk nog evenveel in de voorsteden Berchem, Borgerhout, Deurne, Merxem, enz. verblijven. Polen zijn er 5193, Engel schen 1432, Franschen 1388, Duitschers 835. Dit groot aantal Nederlanders, niet slechts in Antwerpen doch in geheel Bel gië, houdt verband met de malaise hier te lande, waardoor velen die werkloos zijn, bij onze Zuiderburen arbeid vinden of ook als zelfstandige ondernemers zich daar vestigen. AMUNDSEN HERDACHT. Op 14 December. De Noorsche regeering heeft besloten op 14 December a.s. een nationalen gedenk dag ter eere van Amundsen te houden. Men heeft den datum op 14 December vastgesteld, daar Amundsen op dien dag de Zuidpool bereikt heeft INSTORTING TE VINCENNES. Eenige dooden. Te Vincennes bij Parijs is een in aan bouw zijnd huis ingestort. Het was reeds tot de zesde verdieping opgetrokken toen het plotseling met geweldig geraas neer stortte. De catastrofe kwam zoo onverwachts, dat van de ongeveer 25 werklieden (het juiste aantal is niet met zekerheid be kend) niemand zich door de vlucht kon redden. De straat en de omliggende ter reinen werd met steenklompen als be zaaid. Alleen de eerste verdieping staat nog overeind. Men denkt, dat ook de eige naar, die reeds in de kelderverdieping was gaan wonen, om het leven zal zijn geko men. Nader wordt nog gemeld: Tot dusver zijn vier gewonden en drie lijken uit het puin te voorschijn gehaald. De drie dooden zijn Italianen, die de meerderheid vormden van de daar werk zame arbeiders. Men gelooft, dat nog 15 of 16 arbeiders onder puin liggen. Twee konden zich redden door uit het raam te springen, een ander is met lichte verwondingen ge vlucht. De architect-eigenaar bevond zich niet, zooals aangenomen werd, in de kelder verdieping, wel zijn vrouw, die zich ech ter in veiligheid heeft weten te brengen. De' oorzaak van het gebeurde is nog on bekend. KORTE BERICHTEN. De staking te Lods neemt in om vang ai. De onderhandelingen op het Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 3403, na 6 uur 1870 M. N.C. R. V. 5.Concert K, R O. IjCursus in paedagogie. V. P. R O. V. P. R O.-avond. Redevoeringen en muziek. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R O. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Schippersles. 7.45 Politieberichten. 8.1 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Opera-concert Zang en muziek. 9.20 Pianospel. 9.35 Voortzetting van het concert. 10.Persberichten van Vaz Dias. Daarna muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 6.50 „Don Carlos", opera van Verdi. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Licht orkestconcert. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. I PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en persberichten. 8.50 Concert. Zang en muziek. In de pauze persberichten. departement van arbeid te Warschau hebben echter nog geen resultaat op geleverd. De communisten verdubbe len hun polingen, om de staking t* rekken, eventueel uit te breiden. Tot opvolger van Lord Birken head is Lord Peel benoemd tot Britsch minister van koloniën, 1 Te Marseille zijn twee Italianen wegens spionnage aangehouden. 4 De bevolking van Parijs bedroeg op 1 Juni j.l. 2.871.000 zielen, waarbij voor de voorsteden 1.373.000 zielen komt. Meer dan 10 pet in de voorste den en bijna 10 pet. in de stad waren vreemdelingen. Plymouth, dat nog altijd een Jx>- rough" was, is Woensdag door den ko ning tot stad verheven. De terugreis van de Graf Zeppe lin zal op Zondag 28 of Maandag 29 de zer beginnen. Een Noorsche treiler heeft een benzinetank van de Latham (het Fran- sclie vliegtuig waarmee Amundsen en Guilboud Nobile c.s. zijn gaan zoeken^ uit zee opgevisebt. De Amerikaansche Association of Investment Bankers spreekt zich met betrekking tot de intergeallieerde schulden voor een edelmoedige rege ling uit. UIT DE OMGEVING. OEGSTQEEST. Gisteravond had op den Leiderweg alhier een ongeval plaats. De heer Z. uit Leiderdorp reed aldaar met een luxe auto (Citroën) toen hij door de duisternis mis leid den weg kwijt raakte en in de sloot terecht kwam. De auto werd ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Voor het examen paedagogiek is te 's-Gravenhage geslaagd onze plaatsgenoot de heer R. van Til. ZOETERWOUDE. Geruimen tijd geleden werd bij den veldwachter alhier aangifte gedaan door den boterhandelaar van D., dat in den nacht zijn visschersboot was ontvreemd. Overal werd tevergeefs gezocht. Gisteren echter werd de boot weer te ruggevonden, verborgen tusschen het riet in den Grooten Polder alhier. Vermoed wordt, dat stroopers haar gedurende dien tijd in gebruik hebben gehad. De prijs der zoete melk alhier is weer met één cent per liter verhoogd. Uit het Sociale Leven. UIT DE DIAMANTNIJVERHEID. Over eenige dagen zullen de verkiezin gen voor den bondsraad van den A.N.D.B. plaats hebben. Bij zulk een gelegenheid, zoo schrijft Henri Polak in het Bondsor gaan, moet men altijd met bedachtzaam heid te werk gaan, doch ditmaal behoort de keuze zeker met zorgvuldigheid te ge schieden. Want de positie, waarin onze Bond verkeert, vereischt nog steeds van hen, die zijn lot voor een groot deel in handen hebben, veel behoedzaamheid en beleid. Elke verkeerde stap, iedere niet ter dege overwogen handeling, immers, kan bedenkelijke gevolgen hebben, zoo niet tot een ramp leiden. En verdec o.a.: De positie onzer nijver heid is nog altijd wankelend. Sommigen mogen in hun onwetendheid of verdwa zing de buitenlandsche concurrentie een „spook" noemen, zij is en blijft niettemin

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2