reuzegroote walvisch! Hij plenste hard in de heerlijke plas. „Jongetje", hoor Je hij toen een stem, „wil jij wel eens gauw uit die plas gaan?" Daar stond een oud dametje, dat het vrééselijk vond, dat klein-joggie zoo „stout" in die plas aan den gang was. En ze kon het niet laten, zich er mee te be moeien. Maar klein-joggie, die zoo'n pret had, begreep haar héélemaal verkeerd! Hij dacht, dat ze jaloefsch was op die fijne, fijne plas van hem. Dat ze er zélf spelen wou....I „Neö hoor!" zei hij nijdig. „Ik ga lekker niet weg. Zoek jij maar een andere plas op. Ik had 'm het eerste!" UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering waarna de notulen van twee vorige ver gaderingen worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken merken we op: Een adres van de gemeente Arnemui-* den waarin verzocht wordt adhaesie te be tuigen aan een adres van genoemde ge meente aan den Minister van Onderwijs, K. en W. inzake den aftrek van school- gelde ex art. 104 der L.O.-wet. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, omdat de ge meente, wanneer de wensch van Arnemui- den door den minister ingewilligd wordt, hiervan nadeel zal hebben. Sassenheim heeft ook nog navorderingen te innen. Een verzoek om subsidie aan de Nat. Landstormcommissie. Zal bij de begroo ting worden behandeld. Enkele missives van Ged. Staten, hou dende disposities op raadsbesluiten. Wor den voor kennisgeving aangenomen. Me- dedeeling wordt gedaan van het feit, dat de vordering van den heer van Deursen tegen de gemeente in verband met door braak vanwege de gemeente naar achter zijn eigendom gelegen terrein, is afgewe zen. De gemeente is in het gelijk gesteld. Van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is een adres ingekomen in verband met de opruiming van het z.g. Bijennest door bouw van nieuwe wonin gen, waarin medegedeeld wordt, dat in dit geval geen Rijksvoorschot kan worden verstrekt, omdat de Minister het met het ontwerp niet eens is. B. en W. stellen desondanks voor met de betreffende werk zaamheden voort te gaan, omdat de op ruiming van het Bijennest dringend nood zakelijk is. Na de aanbesteding kan nog nader met den minister worden onder handeld. B. en W. bieden a^n een ontwerp van een huistelefooninstallatie in het nieuwe Raadhuis. Deze installatie zai kosten 492 per jaar, plus ƒ70 voor aansluiting op de buitenleiding. Men kan ook de installatie afkoopen voor 3000 en zelf het onder houd betalen. De heer v. Zonneveld wil in het openbaar protest aanteekenen tegen de handelwijze van de" Regeering om de in stallatie van de telefoon geheel aan zich zelf te trekken en maar zelf de tarieven zonder concurrentie vast te stellen. Spr. zou graag willen dat geprotesteerd werd tegen de hooge kosten. Weth. Warn aar gelooft dat het 't beste is om de installatie af te koopen en zelf voor het onderhoud te zorgen. Dit zal waarschijnlijk geen 400 kosten. Spr. ge looft bovendien, dat nog wel een paar toe stellen kunnen worden gemist. De zaak wordt in handen gesteld van B. en W. ter afdoening. Een verzoek om subsidie van de R.K. Bewaarschool zal hij de begrooting wor den behandeld. üp een verzoek van de M.U.L.O.school alhier om gelden beschikbaar te willen stellen voor de leermiddelen voor het les geven in machineschrijven, stellen B. en W. voor om niet in te gaan op dit verzoek omdat het veel kosten mee zal brengen. De heer v. Zonneveld is van mee ning, dat deze zaak toch van zeer groot belang is en waar hier getracht wofdt om practische menschen af te leveren voor de kantoreq, moet dat worden gesteund. En daarom kan spr. met het prae-advies van B. en W. niet meegaan. De v o o r z i 11 e r/ is van meening, dat de leerlingen toch spoedig genoeg in het machineschrijven bekwaam zijn. Boven dien is het leerplan toch al genoeg ge vuld en zal het voor de gemeente veel kosten meebrengen. Weth. Warnaar is eveneens van mee ning, dat het practisch nut niet tegen de kosten zal opwegen. Na nog eenige bespreking wordt beslo ten dat onderzocht zal worden of de ge meente hier een wettelijke verplichting heeft In een volgende vergadering kan dus over de zaak beslist worden. B. en W. bieden aan de gemeente-begroo ting 1929, die sluit met een totaal bedrag van 248.289.70. Zal aan de leden van den Raad worden toegezonden. Op een aanvrage van den heer P. W. v. Niekerk tot het plaatsen van een benzine tank in de Vaartkade stellen B. en W. voor gunstig te beschikken. Do pomp komt niet op straat, maar in het perceel te staan. Natuurlijk zullen hier verschil lende voorwaarden aan worden verbon den. De heer v. Zonneveld vraagt of het noodig is, dat deze tank in een publieke straat wordt gelegd. Besloten wordt dat B. en W. nog zullen onderzoeken of het noodig is, dat de tank in de straat gelegd wordt. Overigens wordt het advies van B. en W. aangeno men. In behandeling komt een nadere wijzi ging van het uitbreidingsplan. Nu met de Mij. „Ellis" een overeenkomst is getroffen over de exploitatie van het buiten „Ter Leede", hebben B. en W. dit in het uit breidingsplan .verwerkt. De heer v. Breda stelt voor de afme tingen tusschen de te bouwen huizen in dit plan vast te stellen niet op 20 en 10 M. zooals de inspecteur van de Volksgezond heid wil, maar op 10 en 5 M. Dat is ruim schoots voldoende. De perceelen worden anders onnoodig duur. De heer Bisschops is het met den heer v. Breda eens en zou zelfs nog iets verder willen gaan. Na nog eenige bespreking wordt beslo ten te bepalen dat op de Hoofdstraat en de twee lanen van Ter Leede gebouwd moet worden 4 M. uit eigen grens, zoodat een ruimte tusschen de huizen blijft van 8 M., gerekend van den zijkant van den voorgevel. De heeren v. d. Voet, v. Zonne veld en Warnaar stemmen tegen. Voor de Beukenlaan wordt hetzelfde besloten. Voor de overige gedeelten van het plan wordt besloten volgens advies van B. en W. In behandeling komt daarna de aanstel ling van een meteropnemer en geldopha- ler bij het gas- en waterleidingbedrijf. Het is noodig dat hiervoor een aparte man wordt aangesteld. B. en W. stellen voor aan te stellen den chauffeur van de ge meente-auto v. d. Meer, die niet langer chauffeur mag blijven op medisch advies. Aldus wordt beslóten. Voor d« vuilnisophaaldienst is een aan bod ingeïomen van den heer Kniest die het met eigen middelen wil doen voor 65 per week. Daarvoor zal hij 2 dagen rijden. Het kost de gemeente op 't oogen- blik ruim ƒ3100, nog iets minder dus. Er wordt lang en breed over deze zaak gesproken. De heer v. d. Geest verklaart zich tegen het aanbod omdat het de gemeente geen voordeel zal brengen. Men weet op 't oogenblik wat men heeft en daarom ziet spr. er de noodzakelijkheid niet Van in om het uit handen te geven. De heer Speel :a an wil het een jaar met den heer Kniest probeeren. Spr. ge looft dat het door hem goedkooper zal ge beuren dan het door de gemeente ge schiedt. De heer v. d. Geest wil het in eigen handen houden. Weth. Warnaar is het daarmede eens. De heer Kniest zal, wanneer er hui zen bij gebouwd worden een beetje buiten de gemeente, daarin aanleiding vinden, om verhooging van het overeengekomen bedrag te vragen. De heer v. Zonneveld is eveneens bang, dat de tevredenheid, die thans over deze zaak in de gemeente bestaat, verlo ren zal gaan als het in particuliere han den wordt gegeven. Na nog eenige bespreking wordt beslo- ten met 7 tegen 4 stemmen het in eigen handen te houden. Een gemeentearbeider zal daarom wor- j den benoemd. B. en W. zullen zoo spoe dig mogelijk met „en voordracbt in den Raad komen. Daarna komt in behandeling de oprui ming var het woningcomplex Amerika voor haventerrein. De heer Warnaar licht een en artder toe. Er is behoefte aan rten grootere kade en Amerika levert aan de gemeente wei nig op. Er moeten bovendien belangrijke verbeteringen aan worden aangebracht. Daarom geven B. en W. deze zaak aan de leden van den Raad in overweging. De heer v. R h ij n is hier sterk voor. De zaak wordt aangehouden tot de vol gende vergadering. (Slot volgt). Uit het Sociale Leven. CHR. NATIONAAL VAKVERBOND. Door het dagelijksch bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond werden Zaterdag j.l. een drietal dis tri ets vergaderingen gehouden met ver tegenwoordigers der Besturenbonden, n.l. te Groningen, Heerenveen en Mid delburg. Zaterdag 20 October a.s. hebben er soortgelijke vergaderingen plaats te Amsterdam, 's Gravenhage en Dor drecht, terwijl 27 October districtsver gaderingen worden gehouden te Alme lo. Arnhem en Utrecht. De vergaderingen van j.l. Zaterdag zijn welgeslaagd en kenmerkten zich door een opgewekten geest. In Groningen en Middelburg waren alle, in Heerenveen op een na alle uit- genoodigde Besturenbonden aanwezig. Uitvoerig werd besproken de propa ganda voor de Christelijke Vakbewe ging in den a.s. winter te voeren. Het voornemen bestaat overal de huisbe- zoek-propaganda krachtig aan te vat ten, terwijl in verschillende plaatsen propaganda -weken zullen worden ge organiseerd. Besproken werd vervolgens de taak der besturenbonden ten opzichte van het sociaal-politiek program van het C. N. V. Te Heerenveen was bij dit punt door een der Besturenbonden aan de orde gesteld de vraag, wat 't C. N. V. dacht te doen, met het oog op de candidaat- stelling voor de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer, terwijl te Gronin gen, het door den Besturenbond te Veendam aan de orde gestelde vraag punt werd behandeld: „Hoe moet de houding van onze Christelijk georga niseerde arbeiders zijn bij de a.s. 2de Kamer-verkiezing? Bedoeld wordt, of niet de tijd gekomen is om zelf can- didaten te stellen". Hierover werden breeds discussies gehouden. Medegedeeld werd, dat het C. N. V. zich reeds tot de geestverwan te politieke partijen had gewend, met het oog op het program, waarmede de ze partijen bij de a.s. verkiezingen zul len optreden terwijl dezen partijen te vens verzocht is te willen rekenen, met het verlangen, dat zeer sterk in den kring der Christelijke vakbewe ging leeft, dat n.l. ook personen uit den kring dezer vakbeweging een plaats in de Tweede Kamer worde gegeven. De Zaterdag j.l. gehouden districts vergaderingen konden zich met de door het dagelijksch bestuur onderno men stappen vereenigen, doch dron gen er op aan, alles te doen, wat mo gelijk is, om ook iemand uit de Chris telijke vakbeweging een plaats in de Tweede Kamer te verzekeren. HET CONFLICT IN DE GOUDSCHE AARDEWERK INDUSTRIE. Betreffende het conflict in de Goud- sche aardewerkindustrie kan nog me degedeeld worden, dat met ingang van heden ook de aardewerkfabrieken der firma v. d. Want en Barras (Oostha ven), firma P. J. v. d. Want Az. (Prins Hendrikstraat) en N. V. Goedewaagen (Jaagpad) bij de staking zullen worden betrokken. Zaterdagmiddag te 5 uur vergader den de werknemers-organisaties ter bespreking van den toestand. Naar aanleiding van het commu niqué, dat de Aardewerkfabrikanten aan hun werknemers hebben doen uit reiken, hebben de onderscheidene or ganisaties zich gezamenlijk met een manifest tot de Goudsche burgerij ge wend, waarin o.m. het volgende ge zegd wordt: Een opgave werd verstrekt van de resultaten van een nieuw tarief bij de Plateelbakkerij Zuid-Holland", waar uit werd aangetoond, dat per groep gemiddeld 12 tot 13 pet. boven het voor die groep contractueel vastgestelde loon werd bereikt. Hierbij merken wij op, dat de opga ve der werkgevers slechts liep over 36 personen, terwijl het aantal man nelijke en vrouwelijke arbeiders(sters) (schilders en aardewerkers) totaal 160 bedraagt. De tarieven zelf waren niet ter be schikking gesteld. Een ernstige bestudeering daarvan was derhalve onmogelijk. Wat wij wel weten is, dat de directie de nieuwe ta rieven heeft gebaseerd op de loonboek- jes der werknemers, waarin hun werk door henzelven is opgeteekend en uit gerekend, en zijn dezelfde aantallen en modellen opnieuw berekend naar de nieuwe tarieven. Hierin zit juist de kern van den strijd. Het vroegere systeem van werken had funeste gevolgen voor de betrok ken arbeiders. Een zeker minimum loon, waarop de tarieven voor de va- lide arbeiders zijn vastgesteld, bestond niet en dit wordt pertinent afgewezen. De werkwijze aan de P. Z. H. was oorzaak, dat men enkele uren op werk moest wachten en, om aan zijn loon te komen, werk opgaf in de loonböekjes, dat nog gemaakt moest worden. Over het arbeiden in een redelijk tempo moeten ernstige klachten worden ge uit. De strijd gaat derhalve voor de in voering van een nieuw systeem, waar bij alle valide schilders een loon ont vangen van 23,50 en alle aardewer kers 26,25 (de jongere arbeiders (sters) naar verhouding) en dat de ta rieven op deze basis vastgesteld, een gemiddelde per groep van 15 pet. bo ven dit loon waarborgen. Er is geen minimum loon. Er is geen behoorlijke basis, waarop de nieuwe tarieven zijn opgebouwd. Er is geen overzicht over het geheel. Er is geen waarborg, dat voor de toekomst moei lijkheden over den grondslag der loon- en tariefregeling zijn uitgesloten, want dit is alleen mogelijk, als een mini mum loon is vastgesteld. Nader meldt men uit Gouda: Gisteren is ook aan drie andere aardewerkfabrieken te dezer stede, n.l. van de fa. v. d. Want en Barras, fa. P. J. v. d. Want Az. en N. V. Goedewaa gen, de staking uitgebroken. In de jl. Zaterdagmiddag gehouden bijeenkomsten der werknemersorgani saties is, behoudens een enkele uitzon dering, voor alle arbeiders(sters) het stakingsparool uitgevaardigd. Met de stakers en uitgeslotenen van de plateelbakkerij „Zuid-Holland" mede, zijn thans plm. 400 personen bij het conflict betrokken. ORGANISATIE ARBEIDERS KUNST ZIJDEFABRIEKEN. Tuschen de Nled. Vereen, van Fa brieksarbeiders en den Alg. Nederl. Bond van Textielarbeiders De Een dracht is geschil ontstaan inzake het organiseeren van de arbeiders (sters) werkzaam op kunstzijdefabrieken. Het bestuur van eerstgenoemde or ganisatie, welke een deel der personee- len heeft georganiseerd, heeft gewei gerd zich te onderwerpen aan de uit spraak van het bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen. Het hoofdbestuur van den Textiel- arbeidersbond heeft nu besloten, de propaganda onder genoemde arbeiders krachtig ter hand te nemen. HET CONFLICT TUSSCHEN BOEK DRUKKERS EN LEVERANCIERS VAN PAPIER EN GRAFISCHE ARTIKELEN. Het contract tusschen de Federatie van werkgevers in het boekdrukkers- bedrijf en de Nederl. Vereeniging van papiergroothandelaren en handelaren in grafische artikelen is, gelijk wij reeds gemeld hebben, tegen 1 October j.l. opgezegd. Van de zijde van de leveranciers maakte men al ernstig bezwaar tegen de bepaling, dat niet aan ongeorgani seerde werkgevers geleverd mag wor den. De Federatie van werkgevers in het boekdrukkersbedrijf heeft daarna onder haar leden een feitelijken boy cot uitgesproken over een aantal pa pier-firma's en leveranciers van grafi sche artikelen, waarbij op de aange slotenen aandrang wordt uitgeoefend om van deze leveranciers niets t>e be trekken, en om in het algemeen pa pier zooveel mogelijk in het buitenland te koopen. Naar verluidt, bestaat er in de Fe deratie van werkgevers in het boek drukkersbedrijf een oppositie, tegen het in deze kwestie gevoerde beleid, welke oppositie ook wil aansturen op het niet langer bindend blijven van t drukkers-prijstarief. Het schijnt intussehen in de bedoe ling van de federatie te liggen, een centraal inkoopbureau te stichten om zoodoende het inkoopen in het buiten, land te vergemakkelijken. Land- en Tuinbouw. HOLLANDSCHE MIJ. VAN LAND BOUW. In de jongste vergadering van het dagelijksch bestuur der Holl. Mij. van Landbouw is uitvoerig besproken een voorstel van den heer A. Breure, Haar lemmermeer, om een werktuigencom missie in het leven te roepen, welke bevordert, dat van nieuwe werktuigen steeds een exemplaar in proef wordt gegeven bij een daarvoor geschikten landbouwer, en wel voor een geheel jaar onder controle der commissie. Slechts op deze wijze is een deug delijke beoordeeling van het werktuig mogelijk. Wellicht zou ook voor de werktuigen, evenals zulks voor de ras sen geschiedt, een lijst kunnen wor den aangelegd, waarin in het kort de eigschappen zijn opgeteekend van de merken, welke goed voldoen. Het instituut voor landbouwwerk tuigen en -gebouwen zou hier leiding moeten geven. VEEDRIJVEN OVER DEN OPEN BAREN WEG. Het hoofdbestuur der Holl. Mij van Landböuw heeft bij het Kon. Ned. Landbouw-Comité erop aangedrongen, een actie te beginnen tot wijziging van de artt. 3 en 6, I van het motor- en rijwielreglement, of, zoo in deze rich ting meer succes te verwachten is, po gingen in het werk te stellen, dat gele genheid worde gegeven, deze bepalin gen voor bepaalde plattelandsgemeen ten buiten werking te stellen. Naar de meening van het hoofdbe stuur zijn de genoemde bepalingen zeer eenzijdig ten nadeele van het platteland. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. J. A. S. te Leiden die niet was ver schenen, had met een vrachtauto de bocht bij de Haagsche Schouw te snel en te on voorzichtig genomen, waardoor een aan rijding met een fietsend huisgezin werd veroorzaakt. Als getuige werd gehoord de h^er Ch. C. Roëll, die verklaarde, dat de vrachtauto snel reed en links van den weg de bocht nam. Bovendien was er geen signaal gegeven. De ouders wisten nog te ontkomen, maar de kinderen werden aangereden. Vervolgens werd get. Oudshoorn ge hoord, die gelijkluidende verklaringen af legde. De zaak werd 8 dagen aangehouden tot het hooren van een getuige. D. H. van V. te Leiden had op de Sandtlaan te Rijüsburg met een auto op de trambaan der N.Z.H.T.M. gereden en de daar rijdende tram geen gelegenheid gegeven gewoon door te rijden en een aan rijding veroorzaakt. Gehoord werd de con ducteur van de tram, die verklaarde, dat verd. plotseling de trambaan overstak. De gemeenteveldwachter van Rijnsburg ver klaarde, dat verd. kalm reed en door de tram was ingehaald. Verd. gaf toe de tramrails te hebben overgestoken, maar hij had niet bemerkt, dat de tram in aan tocht was. De ambtenaar van het O.M. was niet overtuigd van schuld van verd. en vroeg derhalve vrijspraak. Het schriftelijk von nis werd bepaald op heden over 8 dagen. A. van E. P. te Leiden zou op de Hoogewoerd een stilstaande handwagen hebben aangereden met een vrachtauto waarvan verd. chauffeur was. Getuige Te gelaar verklaarde, dat verd. niet voldoen de was uitgeweken en zijn wagen had aangereden. Get. Stol verklaarde hetzelf de. De ambtenaar van het O.M. eischte ƒ5 subs. 5 dagen. Get. Stol verklaarde f 19 schade te heb ben gehad, maar geen vordering in te stellen. Verd. werd overeenkomstig den eisch van het O.M. veroordeeld. J. P. te Voorhout, die niet was ver schenen, zou te Voorhout op de Teylinger- laan met een auto onvoorzichtig en slin gerend hebben gereden. Verd. vervoerde dien dag een aantal kinderen, die met drn kapelaan van Sas senheim een dag waren uit geweest. De WelEerw. heer van Gostelen als ge tuige gehoord, verklaarde, dat de wagen een zwenking maakte en een schok kreeg, daar het achterste gedeelte van den wa gen tegen een lantaarnpaal botste. Hier door vielen de koster en eenige kinderen van den wagen, van wie er eep de pols brak. Getuige verklaarde, dat verd. kalm reed en niet onder den invloed van sterken1' drank verkeerde, over de oorzaak van de zwenking kon verd. niets meedeelen. Get. de Zwart verklaarde, dat de auto met middelmatige snelheid reed en dat er geen reden was voor den chauffeur om plotseling een zwenking naar buiten te maken. Getuige Ripping, die ook in de auto had gezeten en er uitgevallen was, verklaarde dat men hem had gezegd, dat de chauf feur had omgekeken en dat daardoor het ongeval was geschied. De ambtenaar van het O.M. eischte 40 subs. 30 dagen, waarop verd, tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis werd veroor deeld. E. J. C. te Leiden zou op de Blauvv- poortsbrug met een auto een melkrijder hebben aangereden. De aangeredene de la Bije verklaarde niets gemerkt te hebben en plotseling tegen den grond te zijn ge smakt. Zijn fiets was erg gehavend, waar om hij een eisch tot schadevergoeding in diende. Verd. verklaarde, dat hij een teeken van den verkeersagent had gekregen om door te rijden, maar dat verd. plotseling naar links was uitgeweken. Get ontkende dit. Get. Pope verklaarde, dat hij met ge tuige de la Bije links van den weg reed en dat er weinig verkeer was. Wel had verd. signalen gehoord. De zaak werd aangehouden tot het hoo ren van den havenrechercheur Van de Voort. J. F. v. S. te L e 1 d e n zou met een on geoorloofde snelheid door de Breestraat hebben gereden met een auto, zoodat de voetgangers zich ijlings uit de voeten moesten maken, terwijl hij een kwartier later met een zelfde snelheid uit het Noordeinde was komen zetten en een fiet send meisje had aangereden. Verd. was niet verschenen. Als getuige werd gehoord mej. T. W. te Brugge, die aangereden was en een schadevergoeding van 12 vroeg. Zij verklaarde dat verd. veel te snel reed. De ambtenaar van het O.M. eischte 2 X 20 boete subs. 2X5 dg. hechtenis. De kantonrechter' veroordeelde verd. tot 2 X 5 boete subs. 2X3 dagen hechtenis, met toewijzing der civiele vor dering. C. v. d. Z. te L i d e n zou in de Dorps straat te Leiderdorp rijdende met een auto een aanrijding hebben veroorzaakt met een andere auto. Als getuige werd gehoord de chauffeur van de aangereden auto, die verklaarde, dat verd. de bocht naar de Dorpsstraat te klein had genomen, terwijl verd. boven dien nog niet goed kon chauffeeren, wat deze zelf toegaf. Ook de andere getuigen verklaarden in dien geest en vertelden dat verd. links van den weg had gereden. De ambtenaar van het O.M. eischte 6 subs. 3 dagen conform welken eisch verd. werd veroordeeld. J. C. S. te N o o r d w ij k zou aldaar in gezelschap van eenige anderen in brood dronkenheid een bloembak hebben ver nield en een vetpotje hebben afgestooten. Op het politiebureau hadden twee van hen verdachte als den dader aangewezen, die de vetpotjes had afgestooten. Wie d« bloembak had vernield, wist niemand. Als getuigen werden gehoord de recher cheur en agent van politie Wassenaar en Timmers, die verklaarden niet te hebben gezien, wie het feit had gepleegd. Vervol gens werden er twee van het feestvierend gezelschap gehoord, die verklaarden, dat zij niet hadden gezien wie de bloembak naar omlaag had getrokken. Wel konden zij verklaren dat het niet dcor verd. was geschied. De ambtenaar vroeg veroordeeling tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde tot ƒ5 subs. 3 dagen hechtenis. S cheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BINNENDIJK, Philadelphia naar Rot terdam 13 (11.33 n.m.) 1260 mijl Z.-W. van Valentia. NEBRASKA, 14 v. Vanc. te R'dam. NIEUW AMSTERDAM, 13 van Har vanna te Nassau, EEMDIJK, R'dam n. Vancouver pas seerde 14 Lizard. NOORDERDIJK, 15 van Vancouver te Rotterdam. MOERDIJK, R'dam n. Vancouver 13 te Curaqao. DRECHTDIJK, R'dam n. Vancouver 13 te San Francisco. HOLLAND—AFBIKA-LIJN. GIEKERK (thuisr.) 14 te R'dam. GRIJPSKERK (uitr.) 14 v. Lorenco Marques. NIJKERK, 14 v. A'dam te R'dam. NIAS (thuisr.) 13 te Duinkerken. NIEUWKERK, 14 v. R'dam te Hamb. RIETFONTEIN (thuisr.) 13 v. Tanga. RANDFONTEIN (thuisr.), 13 van Lo renco Marques. HOLLAND—WEST-AFRIKA-L1JN. CERES, 15 v. A'dam n. Bremen. EEMSTROOM (uitr.) 13 te Bordeaux. KILSTROOM (thuisr.) 15 te Havre. REGGESTROOM (thuisr.) p. 13 Las Palmas. RIJNLAND (thuisr.) 14 te Duala. VLIELAND (uitr.) 12 te Dakar. SCHELDESTROOM (thuisr.) 13 te Benito. EON. HOLLANDSCHE LLOYD. WATERLAND (uitr.) p. 12 L. Palmas. F.EMLAND (thuisr.) p. 14 Fern. Nor. KENNEMERLAUD (uitr) 14 v. Rio Jan. ZEEL AN DIA (uitr) 13 v. Bahia. FLANDRIA (thuisr.) 14 v. Las Palmas ROTTERDAMSCHE LLOYD. S1BAJAK (thuisr.) 15 v. Sabang. SOEKABOEMI (uitr.) p. 14 Ouessant. SIANTAR (uitr.) 14 van Suez. PALEMBANG (thuisr.) 14 v. Pt. Said. TOBA (thuisr.) p. 14 Pantellaria. INSULINDE (thuisr.) p. 14 Suez. SLAMAT (uitr.) p. 14 (5 v.m.) Kaap del Armi. MENADO (thuisr.) 14 te R'dam. TOSARI (thuisr.) p. 14 Perim. KOTA INTEN, 15 v. Bat. te Soerabaja. BUITENZORG (uitr.) p. 14 Perim. KOTA GEDE (uitr.) 14 (1 n.m.) van Port Said. INSULINDE (thuisr.) 15 (1 n.m.) van Port Said. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". KARIMOEN (uitr.) p. 13 Perim. JOHAN DE WITT (uitr.) p. 13 Perim. ENGGANO (uitr.) 14 te Sabang. KANGEAN (uitr.) 14 v. Antwerpen. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 14 van Algiers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6