NIEUWE \mm COURANT van DINSDAG 16 OCT. 1928. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Z. K. H. PRINS HENDRIK. Z. K. H. Prins Hendrik is van Het Loo" te 's1 Gravenhage aangekomen en keert lieden weer naar het Loo terug. De Prins, die, zooals men weet, met H. M. de Koningin deze week Breda bezoekt, in verband met de jubileum feesten der Koninklijke Militaire Aca demie, is voornemens den grooten ga la-avond, welke Vrijdag a.s. plaats heeft, bij te wonen. HET JUBILEUM DER K. M. A. De Minister van Defensie, de heer Lambooy, zal Donderdag en Vrijdag, vergezeld door zijn landmacht-adju dant, kapitein van den Generalen Staf Van Weel, de feestelijkheden ter gele genheid van het 100-jarig jubileum der Kon. Mil. Academie te Breda bij wonen. CHR. NAT. FILMCOMlTé. Op 18 October a.s. zal de eerste film avond, van bovenvermeld Comité uit gaande, worden gegeven te Katwijk aan Zee. 's Namiddags worden voorstellingen gegeven voor de leerlingen der Chris telijke scholen. De avond staat onder leiding van Ds. Kalkman, Ned. Herv. predikant te Katwijk. Nog kan worden bericht, dat film avonden in voorbereiding zijn, o.a. te Schiedam, Sneek, Almelo, Hengelo, Goevorden, Baarn, Soest, Enkhuizen en Zeist. R. K. KAMERCANDIDATEN. Behalve de heer Van Rijzewijk, heeft ook de heer Rutten tegengesproken, dat hij zich in 1929 niet meer beschik baar zou stellen voor een Kamerzetel. De Riesb. meent echter dat het bo ven eiken twijfel staat, dat laatstge noemde, die als tijdelijk plaatsvervan ger is ingevallen, niet voor een kwali teitszetel zal worden aanbevolen, ter wijl de heer van Rijzewijk gekozen was als voorzitter van het R. K. Vak verbond maar sedert hij is opgetreden als exploitant van een dansinrichting te Tilburg, voor de vakbeweging heeft moeten kiezen en toen geheel uit haar rijen is getreden, zoodat het ook voor hem vrijwel onmogelijk wordt geacht voor een kwaliteitszetel in aanmer king te komen. VOORBEREIDING VERKIEZINGS ACTIE IN DE S. D. A. P. Zaterdag heeft, naar Het Volk meldt het bestuur der S. D. A. P. vergaderd. Er werd o.m. medegedeeld, welk overleg had plaats gehad met het da- gelijksch bestuur van het Ned. Ver bond v. Vakvereenigingen (N. V. V.) inzake de candidaatstelling en het ver kiezingsprogram, in verband met de overeenkomst, betreffende de samen werking tusschen de S. D. A. P. en het N. V. V. In verband met de Novemberom- standigheden van 10 jaar geleden werd een propagandaplan ontworpen, het welk aan de af deelingen zal worden toegezonden. Teneinde de sprekers en de schrij vers in de partij ietwat meer in te lichten omtrent sommige vraagstuk ken, die bij de verkiezingen waar schijnlijk een hoofdrol zullen spelen, werd besloten op 8 en 9 December a.s. een cursus te organiseeren voor hen, die daartoe zullen worden uitgenoo- digd, teneinde eenheid van optreden te bevorderen. Verder werd als datum voor het eerstvolgende congres der partij, het welk met het oog op de verkiezingen vervroegd moet worden, vastgesteld op 9 en 10 Februari. JOODSCHE PSYCHOPATEN Het Centraal Israëlietische Krank zinnigengesticht in Nederland heeft 'n jaar geleden in samenwerking met De FEUILLETON. God is mijn heil. 55) —o— „Dat durf ik niet nazien", ant- woordde Hedwig. „Och doe het maar", drong Johanna aan, „er steekt toch geen ltwöad inl" „Ik durf waarlijk niet", was het antwoord. „Dan zal ik het doen", riep deze haastig en greep het boek. Zij maakte de sloten los en sloeg het boek open. Vóór in stond met een vrouwenhand geschreven „Maria Van Haller, geboren gravin Van Lindow. Huwelijksgeschenk van mijne lieve opvoedster Carolina M. 18 Februari 1818". Verder: „Den 14den April 1820 werd mijn lieve zoon ge boren en kreeg bij den doop de namen Arthur, Frederik, Frans, Alexander". Daaronder de woorden uit de psal men: „De Heer verhoore u in den dag der benauwdheid; de naam van den God Jakobs zette u in een hoog ver trek. Hij zende u hulp uit het heilig dom en ondersteune u uit Zion. Hij! geve u naar uw hart en vervulle al uwe waarheid, dengenen, die Zijn verbond en Zijpa getuigenissen bewa ren". „Hij heeft een vrome moeder ge had", zeide Hedwig aangedaan. Johanna zweeg en sloeg de plaats Joodsche Invalide, een studiecommis sie in het leven geroepen ter bestudee ring van het vraagstuk der zwakzinni gen en psychopaten. Deze commissie bestaat uit de hee- ren Dn. F. S. Meyers, voorzitter; Mr. L. Spanjaard, secretaris; Mr. J. Kat, Mr. J. Parser, Dr. J. Polak, Dr. A. Keesing; L. Snapper en J. Gans, Naar wij vernemen heeft de com missie, welker studie, in verband met de spoedige inwerkingtreding van de psychopatenwetten, van groote betee- kenis is, haar werkzaamheden geëin digd. De resultaten van haar onderzoek zullen binnenkort openbaar gemaakt worden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Amsterdam (vac. Ds. Buenk), Dr. C. J. Schweitzer, te Workum GEREF. KERKEN. Beroepen: Te-Wormer de heer N. Streefkerk, cand. te Amsterdam. Te Stadskanaal—Pekelderweg, J. Snoeij, can- didaat te Tinte (Z.-H.) OUD-GEREF. GEMEENTE. Aangenomen: Naar Dordrecht, M. Overduin te Utrecht. HERST. EV. LUTHERSCHE GEM. Beroepen: Te Den Helder, C. Rie- mens, te Harlingen. REMONSTRANTSCHE BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naar Gouda, H. Cra mer, te Zwammerdam. MET EMERITAAT. Met ingang van 1 Nov. a.s. hoopt ds. A. Bazuin. Ned. Herv. predikant te Vledder, om redenen van gezondheid, met emeritaat te gaan. yan de bijna 25 jaren, die ds. Bazuin in bet ambt stond, bracht hij er ruim 10 jaar door ir» zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Bazuin gaat zich te Midlaren vestigen. EE VESTIGING, INTREDE, AFSCHEID. Ds. H. D. Drentli is voornemens zijn ambt als geestelijk verzorger bij de Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Nederland (op de stichting W'olfheze) Maandag 28 Oct. a.s. 's avonds 8 uur in tegenwoor digheid van het Centraal bestuur, stichtingsbestuur, personeel en pa- tienten neer te leggen. Zondagavond 4 Nov. d.a.v. zal ds. J. Schoonhoven van Delfshaven hem bij de Geref. Kerk van De Hey Tuindorp-Rotterdam be vestigen, waarna ds. Drenth Donder dag- 8 Nov. zijn intrede zal doen. GEREF. KERKEN IN NIEUW VERBAND. Wij lezen in De Standaard: De kerkeraad der Geref. Kerk in Nieuw Verband te Amsterdam-Cen trum heeft een gezin te Enschedé als inwonend bij de Kerk van Amsterdam- Centrum ingeschreven. De kerkeraad besloot een gods dienstoefening te EnschedJ te houden teneinde aldaar een kind te doopen. Het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk in Nieuw Verband te An- dijk zal Vriiidag 19 Oct. officieel in gebruik genomen worden. Het kerkje is gebouwd onder architectuur van den beer C. de Geus, te A'dam-Zuid. Te 's-Gravenhage is vanwege de Geref. Kerk in Nieuw Verband een centrale commissie voor Evangelisa tie opgericht bestaande uit de heeren J J. van Loo, voorzitter; mevr. J. Fokkenra—Kok, penningmeesteresse; J. de Lang; C. D. Gerritsen en W. J. A, Roldanus Jr., secretaris. Vanwege de ouderlingen en diia- ktnen der Geref. Kerk in Nieuw Ver band zal Donderdag 15 Nov. in de Parkkerk te Amsterdam-Zuid weder om een conferentie worden gehouden. Als referent zal optreden ds. J. C. A alders van Amsterdam-Centrum, met het onderwerp „Moeilijkheden uit de geloofservaring". Dr. J. H. BAVINCK. Het bericht in het Handelsblad van Zaterdagavond, dat dr. J. H. Bavinck te Heemstede een voor de tweede maal op waarbij het leesteeken lag; het was de Handelingen der Apostelen, het lGde hoofdstuk, waarin de gevangen schap van Paulus te Philippi be schreven wordt. De vraag van den stokbewaarder, „wat moet ik doen om zalig te worden?" en des apostels antwoord: „Geloof in den Heer Jezus Christus, en gij. zult zalig worden, gij en uw huis", waren verscheidene ma len onderschrapt. Er lag een stuk papier bij, waarop geschreven stond: „Gelooven, wat is gelooven, hoe komt men er toe?" Johanna sloe? beschaamd bet boek toe. „Hoe verkeerd", zeide zij, „dat ik het geopend heb". „Hadden wij 't maar niet gedaan", voegde Hedwig er bij; ,wij zullen den heer Van Haller niet meer vrij durven aanzien". Johanna zuchtte. „Konden wij hem maar helpen!" „Hoe meent gij dat?" vroeg Hedwig. „Ziet gij niet, dat hij gaarne zou gelooven, maar niet weet waar te be ginnen? dat moet toch een akelige toestand zijn! Hedwig, gij moet hem den weg wijzen". „Ik?" vraagde deze, „waarom doet gij het niet?" „Ach", zeide Johanna, „ik ben zelf niet veel verder en beter; gij moet het doen". 1 „Ik zou het gaarne doen" antwoord de zij, ,want al ben ik zeer zwak in mijzelve, toch kan de Heer mij genade en wijsheid geven; maar ik weet niet op hem uitgebracht beroep naar Solo zou hebben aangenomen, is algeheel onjuist. De classis 's-Gravenhage, die een eventueel tweede beroep door de Kerk van Delft voor Solo op dr. Ba vinck uit te brengen, moet goedkeu ren, vergadert eerst 8 No-a.s. Eerst daarna kan Delft eventueel beroepen en uiteraard dr. Bavinck beslissen. HET BEROEPINGSWERK IN DE HAAGSCHE HERV. GEM. Donderdagavond zeven uur komt in de Zuiderkerk te 's-Gravenhage het Kiescollege bieen tot het uitbrengen van twee beroepen met betrekking tot de voorziening in de prediltantsvaca- tnres ds. Vermeer en dr. De Groot. Pref. Mr. CHR. ZEVENBERGEN. Gistermiddag aanvaardde prof. mr. Chr. Zevenbergen zijn hoogleeraars- ambt aan de Rijks Universiteit te Utrecht met een rede over: „Aard en werking der goede trouw in het Ro- meinsche verbintenissenrecht". SPOED GEWENSCHT. De Samenwerkende Zendings-Cor- poraties (Zendingsbureau-Oegstgeest) hebben andermaal een Zendingsweek uitgeschreven (4—11 November). De bedoeling is dat alle Hervormde Ge meenten aan die week deelnemen. De bekende manifesten en offerzakjes worden ook dit jaar beschikbaar ge steld. Talloos zijn de pogingen van het Zëndingsbureau. om de organisatie zooveel mogelijk te doen beantwoor den aan liet gestelde doel. Honderden Gemeenten bleven met het voorberei dende werk achter, bestelden nog geen materiaal; Waarom? Met de bedoeling om niet deel te nemen? Kan zooiets waar zijn? Een verzuim? Herstel is nog mogelijk. Een spoedig ingediende aanvrage wordt stellig op prijs gesteld. BEGRAAFPLAATS DER KONINGEN VAN ISRAëL. Bij opgravingen in den berg Opbel heeft men een groote lijkenstad aan het licht gebracht, waar, naar men meent, de oude koningen van Israël begraven werden. EEN NIEUWE ENCYCLIEK? Men meldt aan de Maasb. uit Rome: Slechts als een. nog. zeer onzeker ge rucht vermelden wij, dat er sprake van is, dat binnenkort een nieuwe ency cliek zal verschijnen, waarin de be trekkingen der kerk tot de verschil lende staten zouden worden behandeld en ook de toestanden in Mexico aan een onderzoek zouden worden onder worpen. GEMENGD NIEUWS. Mortorongeval. Zondagmiddag kwam te Hollen de motorrijder van Zuiden uit' Enschedé over een hond te vallen. Hij bleef bewusteloos liggen. Een geneesheer constateerde een ernstige hersenschud ding. Later werd hij per auto naar zijn woonplaats vervoerd. Aanrijding. Zekere G. J. ICuitert, wo nende te Kring van Dorth fietste Zater dagavond onder Harfsen op den grintweg nabij de z.g. melkhalte, toen uit de tegen overgestelde richting een motorfiets met zijspan aderde. Dhr. Kuitert werd door den motor gegrepen en met gebroken been en hoofdwonde opgenomen. De motor-be stuurder kwam er goed af, doch zijn echt- genoote, die uit de zijspan was geslingerd, klaagde over ernstige pijn in den schou der. De heer K. werd naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. De motorrijder kon later zijn weg vervolgen. Motorongeval. De motorrijder Boots man uit Bergen op Zoom is gisteren te Roosendaal met zijn motor over den kop geslagen. Toen hij met een tamelijk gan getje in de Spoorstraat reed, kwam plot seling een kleine jongen, de omstreeks 6-jarige C. v. d. H., dwars der) weg over steken, waarom de motorrijder, teneinde een aanrijding te voorkomen, plotseling met volle kracht remde. Hierdoor sloeg de motor omver met het noodlottig ge volg, dat de heer B. een been brak en per auto naar het ziekenhuis Charitas moest worden overgebracht, terwijl de knaap met wien de aanrijding niet geheel te voorkomen bleek een wond aan het hoe". „Schrijf eenige troostwoorden on der de zijne". „Maar dan merkt hij, dat wij het gelezen hebben". „Dat komt er niet op aan, als liet hem maar helpt". „Dan moet gij het maar doen", zei de Hedwig, en schoof haar het papier toe. „Ik kan het niet doen zeide Jo hanna hevig blozend, en het potlood, dat Hedwig haar aangaf, afwijzend. „Waarom niet even goed als ik, ik ik kan het ook niet in eigen kracht en voel mij zeer onbekwaam". „Neen, neen, ik kan bet niet", her haalde Johanna zeer opgewonden; „maar wat ik u bidden mag lieve Hedwig, doe gij het!" Hedwig zag haar verwonderd aan; op een9 ging haar een licht op, toen zi', het bewogen gelaat harer vriendin zag en zij begreep, dat de heer Van Haller haar meer dan gewoon belang ii boezemde. Ziji nam de zaak veel be daarder op, ofschoon zij hem in den laatsten tijd had leeren hoogachten en hem gaarne een dienst wilde bewijzen, vooral omdat zij het gevoel had hem eenige vergoeding schuldig te zijm, omdat zij zoo nieuwsgierig in zijn papieren had gesnuffeld. Zij voelde zich op eens veel meer tot Johanna getrokken, daar deze dezelfde gevoe lens met haar deelde, en was blijde haar nu genoegen te kunnen doen. voorhoofd opliep en naar de ouderlijke woning werd gedragen. Verdronken. Gistermiddag te 4 uur is het kind van schipper D. de Jong uit Gou derak die met zijn schip „Buiten Ver wachting" te Lobith ligt, overboord geval len in den Rijn en verdronken. Het kind werd spoedig op het droge ge bracht. Kunstmatige ademhaling, met be hulp van een zuurstofapparaat toegepast, mocht echter niet meer haten. De vermiste student terecht. Naar het „O. D." meldt, is de student, die sedert eenigen tijd vermist werd, te Enschedé dwalend aangetroffen. Hij is door de po litie naar zijn ouders te Almelo gebracht. Vechtpartij. Zaterdagavond omstreeks 12 uur ontstond ruzie in een café aan de La Reystraat te Haarlem. De twist werd huiten voortgezet. Zekere H. H. nam toen plotseling een knipmes en bracht daarmee N. N. een ga pende wonde toe aan de rechterwang, waarbij een slagader werd geraakt. De ge wonde werd in het café binnengedragen en door een agent van politie verbonden. De ontboden geneesheer achtte den toe stand zoo ernstig, dat hij overbrenging naar het St. Elisabethsgasthuis noodzake lijk achtte. De toestand van N. is bedenkelijk. H. werd aangehouden en is in verzeker de bewaring gesteld. Roodvonk op een Engelsch stoomschip. Men meldt uit IJmuiden: Op het gisternacht van Gedingen alhier aangekomen Engelsch s.s. „Smolenek" werd door den quarantaine-arts een twee tal gevallen van roodvonk geconstateerd. Met nog vermoedelijk een drietal aange taste personen zijn deze schepelingen per motorboot naar Amsterdam vervoerd, om aldaar door den G. D. te worden onder zocht. Het stoomschip heeft inmiddels de reis naar Londen voortgezet. Het heeft tijdens het oponthoud te IJmuiden geen verbin ding met den wal gehad. Een vrouw verbrand. Zondagavond hoorden de bewoners van de Vijverlaan te Overschie in de woning van een der hu ren een slag, gevolgd door een hevig ge gil. Het bleek, dat in het bovenhuis brand was uitgebroken en dat de vlammen de achterzijde van het huis reeds hadden aangetast. Op dit oogenblik snélde de be woonster van het bovenhuis, de 31-jarige mevr. CampagneBeren, over de waranda naar buiten en sprong naar beneden. Zij kwam op een in den tuin staand schuur tje terecht en bleef daar liggen. Het bleek, dat al haar kleeren verbrand waren. Een onderzoek wees uit, dat in het huis 'n niet ernstige brand woedde, die met be hulp van emmers water spoedig kon wor den gebluscht. De vrouw is met ernstige brandwonden naar hek ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Gisterennacht is zij aan de gevolgen van haar brandwonden overleden. Zij laat 4 kinderen achter. Voorts heeft het onder zoek uitgewezen, dat de vrouw blijkbaar bij het handwerken in slaap is gevallen. Haar kleeren zijn toen met den haard in aanraking gekomèn en hebben vlam ge vat. Bij het ontwaken is de vrouw in haar schrik rnet de brandende kleeren door het huis gerend en zij heeft daar brand ver oorzaakt. In haar wanhoop geen uitweg meer wetende, is zij toen van de waranda gesprongen. Aanrijding tusschen tram en vracht wagen. Gistermorgen, ongeveer 10 uur, reed de train van Utrecht naar Zeist ter hoogte van „Beerschoten" tegen twee aan elkaar gekoppelde vrachtwagens aan be laden met rogge en bespannen met twee paarden. De voerman reed rechts van den weg eveneens in de richting De Bilt. De trambestuurder gaf, geregeld signalen en stelde bij het naderen van de wagens de rem in werking doch de tram reed nog zoover door, dat zij met een flinke vaart in aanraking kwam met de beide wagens. De voertuigen werden daardoor een twin tig meter medegësleept, en totaal vernield terwijl de lading over den weg verspreid geraakte. De landbouwer N. van L., die op den achtersten wagen zat, geraakte onder de lading en werd verwond aan het hoofd, handen en voeten. Den knecht, die den voorsten wagen bestuurde, gelukte het nog hiervan af te springen, waarbij hij in de sloot terecht kwam. Hij bleef echter ongedeerd. Zij nam het papier en het potlood, dacht een oogenblik na en schreef onder de woorden van den heer Van Haller: „Het geloof nu is een vaste grond der dingen die men hoopt, een bewijs der zaken die men niet ziet". (Hebr. XI 1). En verder: „Bidt en u zal gegeven worden, zoekt en gij zult vinden, klopt en u zal opengedaan worden; want een iegelijk die bidt die ontvangt,, en die zoekt die vindt, en die klopt dien zal opengedaan wor den". (Matth. VII 7, 8). Johanna zag haar met vochtige oogen aan en omhelsde haar hartelijk; zachtjes zeggende: „ik dank u", legde zij het papiertje op dezelfde plaats neder, sloot den bijbel zorgvuldig, legde hem op de tafel neder en keerde zich om. Zij had geen behoefte meer om naar buiten te zien en liep snel de trap af, gevolgd door Hedwig; zij hoorden stemmen in de groote zaal en begaven zich daarheen. Zij werden reeds ver wacht, want men zou op de Havel gaan varen, niet in zulk een eenvoudig bootje als te Schönheide, maar in een mooie gondel, die de heer Van Haller had laten bouwen. Vooraf gingen zij allen naar het plein, waar de heeren de paarden be wonderden, die de heer Van Haller een voor een had laten voorbrengen om ze te doen bezichtigen; ieder prees de prachtige dieren en de mooie stal, en hij nam al de complimenten aan AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 16 October 1926. Door alle politieke partijen wordt thans gewerkt aan de voorbereiding van de Kamerverkiezing in 1929. De eene op deze de andere op die wijze. Nu zou ik zoo zeggen, dat ook daarin moest uitkomen de liin, dié men zegt te willen volgen. Als ik echter zie naar de S.D.A.P., de meest Democratische Partij, zooals ze zelf zegt, dan sta ik toch even paf. In Het Volk publiceert de Partijvoorzit ter een verslag-van het partijbestuur, gehouden op Zaterdag 13 dezer. Daar lees ik: a. Mededeeling over gepleegd over leg met de federaties Amsterdam en Overijssel b. Mededeeling overleg met N.V.V.; c. De gedragslijn aangaande den toestand in Limburg wordt vastge steld; d. Een propagandaplan inzake Nov. 1918 zal de afdeelingen wordeh toege zonden. e. Voor 1 April 1929 moet de nieu we contributieregeling zijn ingevoerd; f. De propagandisten zullen 8 en 9 Dec. moeten samenkomen om de be velen in ontvangst te nemen. Mij dunkt nog al dictatoriaal voor deze allereerste democratische partij. Heusch onze partij kan de vergéli> lUng glansrijk doorstaan. OBSERVATOR. Enkele ruiten der tram werden verbrij zeld en een zijdeur benevens eenig hout werk werden vernield. Inbraak. Tijdens een verlovingsfeest bij dep heer Hes in de Kazernestraat te 'Oss is ingebroken in diens kantoor. Twee geldkistjes met 900 werden ontvreemd. Een der kistjes is ledig teruggevonden. Van de daders geen spoor. Branden. Te Zeelst, is de petroleum- opslagplaats van M. Meulenbroeks op het Akkereind afgebrand. De aanwezige pe troleum en een petroleumwagen van De Automaat werden een prooi der vlammen. Het huis kon behouden blijven. Weer een tol-kwestie. Bij den tol te Epse op den weg Deventer—Lochem heeft een incident plaats gehad, dat eenige over- eelikomst vertoont met dat, hetwelk bij den Muidertol is geschied. Toen Zaterdagmiddag een handelsrei ziger uit Deventer met zijn auto op weg naar Laren (Gld.) reed en den tol te Epse naderde, stond vlak voor hem een melk wagen. De reiziger wilde achter dezen wagen den tol passeeren, maar de tol- gaardster wierp vlak voor hem den boom neer. De automobilist we.ndde nu het stuur om en reed over de trambaan, waarbij hij met zijn wagen in een diepen kuil bleef vastzitten, juist op het oogen blik, dat een tram naderde. Deze stopte en met vereende krachten kon men de baan weer vrij maken. De handelsreiziger verzocht toen een veldwachter tegen de tolgaardster proces- verhaal op te maken wegens belemme ring van het verkeer op den openbaren weg. De politieman voldeed aan dit ver zoek, doch verbaliseerde tevens den han delsreiziger wegens het rijden over de trambaan. Ernstige vechtpartij. Zondagavond ontstond in het café van R., in de Tram straat te Helmond tuschen enkele bezoe kers een hevige ruzie, waarhij een zekere A. D., uit Helmond, verschillende malen met een mes diep in borst en hoofd ge stoken werd. Het slachtoffer is in ernstigen toestand per politie-brancard naar het St. Antho- nius-Gasthuis te Helmond overgebracht. De daders M. H. en M. v. E. zijn in ver zekerde bewaring gesteld. Verkeerd begrepenl Wij lezen in Het Kind: Een klein joggie van een jaar of vijf was heerlijk aan het spelen in de modderl Daar was een fijne plas op den weg, want het had hard geregend, en hij spatte er triomfantelijk doorbeen. Aan zijn schoen tjes, aan zijn broekje dacht hij geen en kel oogenblikje. Hij had stokjes en dat waren booten, en papiertjes, dat waren visschen, en een grooter papiertje was een dikke snoek, en nu, werd hij zelf een ais iemand, die zelf van hun waarheid overtuigd is. De dames gingen ook in de stal en bewonderden de grootte en de mar meren kribben; de spiegels bad bij nog niet aangc schaft; sedert den 18den Maart had hij andere dingen gehad om over te denken. Johanna had kennis van paarden en hun eigenaar scheen er genoegen in te scheppen, dat zij haar goedkeu ring wegdroegen. Maar de gondel lag gereed aan den oever. Dus verliet men spoedig de stal en ging naar de aan legplaats, waar de wimpels, die de Hallersche kleuren drbegen, hun vroolijk tegenwaaiden. Het gezelschap verzamelde zich on der het tentje. De heer Van Haller zond den schipper weg, en nam zelf het roer, terwijl Van Ramsleben, Wil lem, Robbert en graaf Van Lindow om beurten roeiden. De gondel gleed snel door het water langs den tuin met zijn hooge berkenboomen en Fransche hekken, die zich tot ver in het dennenbosch uitstrekten, waar nog vele wandelpaden en plantsoenen waren aangelegd, zoodat er een soort van park vóór den tuin gevormd werd. Anna begon een schippersliedje te zingen, en allen stemden spoedig me de in. Johanna was eerst stil, maac zij zocht haar natuurli j-te vroolijkheid terug te erlangen en dit gelukto haar spoedig. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5