ö^f h^,hm dik Haarlemmerstraat 143 RECLAME Als Uw Jongen een heerlijk warme win terjas van zuivere wol draagt, kan hij er tegen. Beter aan den bakker dan aan den dokter, zegt het spreekwoord. Koop voor uw jongen een fijne win terjas zooals ons nieuw ste model „Oslo". Dit is een jas van zuivere wol, kwiek en chic gemaakt en toch goedkoop voor zulke kwaliteit door onze kolossale inkoopen voor 28 eigen zaken tegelijk. Kreymborg is waarborg Profiteert er vanl Model „OSLO" Model „Oslo" v. Jongens 6 j. 5.90 7 90 9 90 11." 13.90 tot 25.- Model „Oslo" v. Jongens 10 j. 7 90 9 90 ll.90 13.90 16.90 tot 35.- Radio-Programm a. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M K. R. O. 5.30 Dinermuziek. 6.30 Les in Esperanto. 7.Les in Kerklatijn. 8.Rede van Dr. Kortenhorst, lid der Tweede Kamer, over: „Ka lenderhervorming". 8.30 Uitzending van het mysteriespel „Beatrys",. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Vooravondconcert. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Boekenhalfuurtje. 8.35 A.V.R.O.-Tooneel. 10.Persberichten van Vaz Dias. Daarna vervolg tooneel. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.50 Concert. 8.20 Lezingen. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en persberichten. 8.50 Literaire causerie. 9.05 Concert. In de pauze persberichten. In zijn openingsrede zeide rijksdagpre sident Löbe, dat het nieuwe comité ten doel had bij de politiek betrokken Duit» schers in persoonlijke aanraking te bren gen met politieke leiders uit andere lan den. In het comité zijn dan ook alle poli tieke en geestelijke richtingen vertegen woordigd. Zeer hartelijk begroette spr. daarop MacDonald. Men had niet vergeten, zeide hij, hoe moedig deze bij het uitbreken van den oorlog voor de afkondiging der En gelsche neutraliteit was opgekomen, hoe hij te Genève voor den vrede had gestre-: den en nog onlangs de opheffing der be zetting van het Rijnland had bepleit. MacDonald, die door levendig applaus werd begroet, besprak in de eerste plaats het streven van het comité voor interna tionale toenadering en betoogde, dat alle volken moeten samenwerken, niet slechts enkele groepen van volken. De politiek van Groot-Brittannië en van het Britsche volk kon niet een politiek zijn van op zichzelf staande verbonden of van groeps- verbonden. Het Britsche volk wenschte samenwerking met de geheele wereld. Dat was duidelijk gebleken uit de persuitlatim gen van den jongsten tijd. Duitschland, Engeland, Frankrijk en alle andere sta ten moesten ophouden elkaar met een ze ker wantrouwen gade te slaan. Men moest niet alleen met woorden samenwerking en verzoening prediken, maar ook daden laten zien. DB ALGEMEENE STAKING TE LODZ. De toestand ernstig. Gistermorgen is te Lodz (Polen) de aan gekondigde algemeene staking, begonnen. Het telefoonbureau werd onmiddellijk door militairen bezet. Deze zullen den dienst onderhouden, indien de telefonis ten zich bij de staking mochten aanslui ten. DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Destuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 October a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. LEIDSCHE SCHAAKBOND. Alhier is een bond opgericht van schaakvereenigingen van hier en om liggende plaatsen. Tot dezen bond zullen toetreden de schaakclubs te Wassenaar, Voorschoten en Leider dorp evenals het Leidsche Schaakge nootschap, de Leidsche schaakclub Philidor en het Leidsche schaalgezel- schap Palamedes. Men zal ook nu en dan een gezamenlijken speelavond hcuden, waarschijnlijk éénmaal per maand. Het secretariaat wordt, totdat de vaststëlling van een reglement en de verkiezing van een bestuur heeft plaats gehad, waargenomen door den heer G. Bosscha, alhier. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING. De afdeeling Leiden van bovenge noemde vereeniging, die reeds twee winters achter elkaar een openbare propaganda-samenkomst in de Hee- rengrachtkerk hield, zal in het a.s. seizoen twee vergaderingen van zeer verschillend karakter houden. Vrij dag 23 Nov. zal in de groote zaal van 't Nut een lezing met lichtbeelden worden gehouden over de Cacao (cul tuur en verdere verwerking), waarbij door de firma Van Houten te Weesp gratis chocoladereepen en diverse monsters zullen worden uitgereikt. Deze vergadering is alleen toegan kelijk voor degenen die in het bezit zijn van een uitnoodigingskaart, van welke kaarten een beperkt aantal gratis verkrijgbaar zal zijn bij adres sen die nader per advertentie zullen worden bekend gemaakt. Woensdag 30 Januari 1929 zal D.V. ds. P. C. de Bruyn, van Apeldoorn, voor de afdeeling optreden, terwijl waarschijnlijk de beer Arie Post uit Scheveningen zal declameeren. Plaats van vergaderen, onderwerp van den spreker en entree worden later per advertentie bekend gemaakt. GEEN SPREEKUUR. De Wethouder, de heer A. L. Reime- ringer, is verhinderd morgen spreek uur te houden. Door de politie zijn aangehouden de minderjarigen H. A. L. en E. V.. die zonder toestemming hun ouderlijk- buis te Kampen hadden verlaten. Gisterochtend is brand ontstaan in de opslagplaats voor brandstoffen van de school voor L.O. aan de Ha venstraat. Het vuur werd met em mers water gebluscbt. De motorspuit, die uitgerukt was, behoefde geen dienst te doen. Gistermiddag heeft een luxe auto, waarvan de bestuurder onbe kend is gebleven, van bet perceel Hoogewoerd 191, bewoond door de fa. W,. de kozijnen en de deur ernstig beschadigd. BINNENLAND. PRINS EUGENIUS VAN ZWEDEN IN DEN HAAG. Prins Eugenius van Zweden, die in ons land vertoeft in verband met de Zweedscbe tentoonstelling te Amster dam, heeft gisteren ochtend een lang durig bezoek gebracht aan het Mau- ritshuis te Den Haag, waar hij werd rondgeleiddoor den directeur, Prof. Martin. - HET JUBILEUM VAN DE K. M. A. Het Tweede Kamerlid, de heer Drop heeft aan den minister van Defensie gevraagd: 1. Is het waar, dat bij den optocht, dien de burgerij van Breda aanbiedt bij gelegenheid van het 100-jarig be staan der Koninklijke Militaire Aca- demiej ook gebruik zal worden ge maakt van een aantal paarden, aan het rijk toebehoorende, n.l. die van de cavalerie en de artillerie? 2. Is het waar, dat voor de deelne ming aan den in vraag 1 genoemden optocht ook zijn aangewezen een aan tal te Breda voor eerste oefening die nende militairen van lageren rang? 3. Is hét waar, dat de militaire admi nistratie zich heeft belast met het ver richten van werkzaamheden voor de costumeering der voor deelneming aangewezen militairen? 4. Acht.de minister het toelaatbaar, dat van paarden en manschappen, be- hoorende tot 's rijks weermacht, een particulier gebruik wordt gemaakt, als in de voorafgaande vragen aangeduid? 6. Moet de minister niet toestemmen, dat het deelnemen van militairen aan een optocht als bovenbedoeld, in strijd is met het voorschrift, dat militairen van lageren rang, voor de eerste oefe ning in actieven dienst niet vergund is zich anders dan in uniform in het het openbaar te vertooen? 6. Acht de minister 't niet gewenscht de commissie die de academiefeesten te Breda organiseert, of degenen, die hieromtrent regelingen troffen, alsnog mede te deelen, dat bij die feesten van paarden en manschappen, behoo- rende tot 's lands weermacht, geen ge bruik behoort te worden gemaakt. FLORIS VOS IN HOOGER BEROEP. Naar wij vernemen, zal de heer Flo- ris Vos in booger beroep gaan van het vonnis door den kantonrechter geveld, waarbij hij veroordeeld werd tot 3 da gen hechtenis, subs, 25 boete, ter za ke van het gebeurde op 9 Sept. j.l. De heer Vos kreeg toen proces ver baal wegens het niet onmiddellijk ge volg geven aan een bevel van de ma rechaussee. Inzake een eventueel beroep tegen het vonnis, geveld naar aanleiding van het gebeurde op 10 Sept. heeft de heer Vos nog geen beslissing genomen. VRIJDOM VAN PORT. Het Tweede Kamerlid, de heer van Braambeek heeft aan den minister van waterstaat gevraagd: Is het den minister bekend, dat aan het postkantoor te Apeldoorn eenige malen een aantal exemplaren van het Christelijk Volksblad, welke artikelen ter aanbeveling van den bijzonderen vrijwilligen landstorm bevatten, ter verzending zijn aangeboden, welke verzending daarna portvrij plaats had? Indien deze mededeeling juist is, wil de minister dan doen weten, op grond waarvan die portvrijdom is verleend? Zoo deze verzending niet overeen komstig de bepalingen is, wil de minis ter dan beletten, dat deze voortaan portvrij geschiedt? DE HEER R. C. VERWEYCK 70 JAAR. Naar wij vernemen, zal de heer R. C. Verweyk, directeur-redacteur van „De Standaard", op 26 October a.s. zijn zeventigsten verjaardag vieren. Onder eere-voorzitterschap van den heer H. Colijn en onder voorzitter schap van Amsterdams burgemeester, den heer Van der Vlugt, heeft zich een eere-comité gevormd, dat zich ten doel stelt den jubilaris te doen huldigen. Er zal ongetwijfeld voor dit jubi leum veel belangstelling bestaan daal de heer Verweyck in den kring der Anti-Revolutionaire Partij en daar buiten een zeer bekende en geachte persoonlijkheid is. Er zal op 27f October, op nader te vermelden plaats en tijd gelegenheid worden gegeven den jubilaris persoon lijk geluk te wenschen. INDISCHE BEGROOTING 1929. Blijkens de Indische begrooting voor 1929 is de Indische regeering er in geslaagd, het evenwicht in den ge wonen dienst te handhaven. Een meerdere opbrengst wordt o.m. verwacht van invoerrechten (bijna 7 millioen petroleumaccijns, 5 J4 mill., lucifersaccijns 3 mill., inkomstenbelas ting 3 mill., bedrijven 3K millioen). Lager is o.m. gerekend voor ven nootschapsbelasting 6 mill., 's lands caoutchoucbedrijf 3 millioen. Noch verdere verlaging der opcenten ink.- en vennootschapsbelasting, noch eenige andere belastingverlaging kan in overweging worden genomen. KRANIG ZEEMANSCHAP. Nu de zeereis met de dokken, be stemd voor de Engelsche vlootbasis te Singapore, welker overbrenging ge schiedde door een Nederlandsche Mij. is volbracht, heeft het hoofdbestuur van de Vereen. „Oost en West" te Den Haag via Scheveningen, gisteren het volgende radio-telegram aan den ge zagvoerder van de „Roode Zee een van de sleepbooten gezonden: „Hulde gelukwenschen aan gezag voerders bemanningen schitterend succes waardoor opnieuw Nederland sche vlag hooggehouden door be kwaamheid kloeke zeemanschap". VEREENIGING TOT OPVOEDING VAN ACHTERLIJKE KINDEREN. Wij ontvingen het verslag over het jaar 1927 der vereeniging tot opvoe ding en verpleging van achterlijke en idiote kinderen, gevestigd te Utrecht (erkend bij Kon, Besluiten van 3 Maart 1891 en 17 Januari 1921). Van deze vereeniging gaan uit de stichtingen ,,'s Heeren Loo", „Lozen- oord" en „Groot-Emaus", allen te Ermelo en de „Dr. Mr. Willem van den Bergh-stichting" te Noordwijk- Binnen. De secretaris brengt allereerst in herinnering het droef verlies, dat de vereeniging, en in het bijzonder het bestuur, op 11 Juni 1927 heeft geleden, door het overlijden van den secretaris des bestuurs, den heer Fokko Kort- lang J. Ez„ de man, die leiding gaf, niet alleen aan de stichting 's Heeren Loo, als haar directeur gedurende 34 jaar, (18911925), maar ook steeds 'n belangrijk aandeel heeft gehad in de leiding der vereeniging. Het bestuur der vereeniging heeft het voornemen opgevat, door een aan te brengen gedenkteeken, in een dei- nieuw te stichten gebouwen op 's Hee ren Loo, de gedachtenis aan den heer Kortlang en zijn levensarbeid te eeren en voor het nageslacht te bewaren. Ook heeft zich uit het personeel der stichting een comité gevormd, met een gelijk doel. Omtrent de wijze, waarop dit zal geschieden, is nog geen beslissing ge nomen. In 1927 werd de jaarvergadering ge houden op 3 November te Utrecht, on der leiding van den voorzitter van 't bestuur, Prof. Dr. G. Ch. Aalders. Op 31 Dec, 1927 werden in dé vier stichtingen totaal verpleegd 1198 pa tiënten, waarvan 137 in de v. d. Bergh- stichting. Van de verslagen over de afzonder lijke stichtingen vermelden wij in het bijzonder dat betreffende de Dr. Mr. Willem van den Bergh-stichting te Noordwijk-Binnen, inrichting voor geesteszwakke kinderen (debielen, im- bécillen en idioten), uitgebracht door den directeur, tevens hoofd der school den heer J. Juch R. Hzn. Wij ontleénen daaraan het volgen de: In den loop van het jaar 1927 wer den alle beschikbare plaatsen onzer stichting ingenomen. Op verschillende aanvragen tot opname van een zwak zinnige moest dan ook afwijzend wor den beschikt, hetgeen sinds de inge bruikneming der stichting nog niet voorgekomen was. Het nijpend plaats gebrek deed het bestuur besluiten tot uitbreiding over te gaan en na breede overweging werd aan kleine gebou wen boven grootere de voorkeur ge geven. Aan de Staten der Provincie Zuid-Holland werd tot dit plan de me dewerking verzocht, en, nadat deze verkregen was, kon nog in het najaar de aanbesteding van twee paviljoens, elk plaats biedend aan hoogstens 20 patiënten, geschieden. Wellicht dat deze gebouwen tegen het einde v.an 1928 betrokken zullen kunnen worden. Het afgeloopen jaar werd geken merkt door vruchtbaren arbeid aan de toepassing van nieuwere inzichten in zake de opvoeding van zwakzinnigen, Nog meer dan voorheen werd' de school het zwaartepunt der stichting. Het leerplan onderging ingrijpende wijzigingen, waardoor het thans, naar wij hopen, aan alle leerlingen recht doet wedervaren. Er wordt voor ge zorgd. dat de vaardig- en kundighe den, door de school bijeengebracht, haar toepassing vinden in onze in richting. Onze flinke jongens werken een gedeelte van den lestijd in den school tuin, die thans 87 Are groot is, en wor den zoo bekwaamd voor den arbeid in den eigenlijken moestuin, die een op pervlakte heeft van bijna 2 H.A.. Voor de geestelijk zwakkeren wer den handige weefstoelen aangeschaft, en de gewone toestellen voor het mat- tenvlechten dusdanig gewijzigd, dat zij voor schoolgebruik meerdere geschikt beid verwierven. Door de fröbelklassen wordt een deel van den tijd besteed voor jiet houden van voorbereidende oefeningen voor het mattenvlechten en het weven. De meisjes ontvingen de gelegenheid te leeren breien op de machine, aanvan kelijk met goed resultaat, terwijl haar tevens les op de machine wordt gege ven. Er zijn nog tal van mogelijkheden die door onze kinderen kunnen wor den uitgebuit, doch geen nieuwe tak van arbeid wordt ingevoerd, dan na dat de zekerheid verkregen is, dat de op school verworven vaardigheid be nut kan worden in de stichting. Wel worden er steeds tusschen het overig werk door, met enkele soorten van handenarbeid proeven genomen om later des te gemakkelijker uit het vele een keuze te kunnen doen. Aan den regelmatigen gang van za ken op de Stichting werd door het or- ganiseeren van uitstapjes, het vieren van feestjes, enz. de regelmatige sleur ontnomen. Dankbaar wordt gewag gemaakt van een gift van H. K. H. Prinses Juli ana, waarmede zij van hare belang stelling in ons werk blijk gaf. Dit jaar werd voor het eerst een aantal patiënten in een gezin geplaatst Het is niet zoo gemakkelijk om in de omgeving der stichting, gezinnen te vinden, die voor onze jongens geschikt zijn. Dikwerf is men ook niet geneigd een patiënt in zijn woning op te ne men; de betrekkelijke welvaart in de ze streek schijnt daar niet vreemd aan. Een begin is er thans evenwel gemaakt, terwijl de wenschelijkheid van uitbreiding dezer wijze van ver pleging wordt gevoeld. Het personeel bestond op 31 Decem ber 1927 uit: 4 mannen en 30 vrouwen. BUITENLAND. HET BRITSCH-FRANSCH VLOOT- COMPROMIS. De houding van Japan. In een Japansch blad heeft de Japan- sche minister van marine zich uitgespro ken over Japans houding ten aanzien van het Engelsch-Fransch vlootcompromis. De minister verklaart o.a., dat de Ja- pansche regeering zich niet in het geschil tusschen Groot-Brittannië en de Vereenig- de Staten zal mengen. Japan zal tegenover de beide landen zijn volledige neutraliteit bewaren. Ingeval de Vereenigde Staten hun vloot uitbreiden, zou de Japanscbe regeering natuurlijk gedwongen zijn, hetzelfde te doen. MACDONALD TE BERLIJN. Een politieke rede. De leider der Engelsche Arbeiderspartij, Ramsay MacDonald is Zondagavond uit Praag te Berlijn aangekomen. Gisteravond heeft hij aldaar voor het onlangs opgerichte comité voor intern, toenadering in de zittingzaal van den Rijksdag een politieke rede gehouden. Van de rijksregeering waren rijkskan selier Müller en de ministers Ililferding, Koch, Severing en Dietrich aanwezig, en voorts talrijke Pruisische ministers en af gevaardigden van bijna alle partijen van den Rijksdag en den Pruisischen Land dag. Nader wordt gemeld: De toestand te Lodz is, nu de algemeene 6taking Maandag begonnen is, zeer ern stig geworden. De socialistische burge meester van Lodz, Ziemiecki, beeft ge tracht in te grijpen en heeft daartoe een reeks van compromis-voorstellen aan de vereenigingen van werkgevers gezonden. De industrieelen zijn echter op hun wei gerachtig standpunt blijven staan en ver klaarden, dat een groote loonsverbooging van 5 pet. onder de huidige omstandighe den niet kon worden toegestaan. Doordat ook de drukkers tot een sym pathiestaking van één dag besloten heb ben, kon behalve eenige Joodsche bladen, geen courant te Lodz verschijnen. De stedelijke overheden van Lodz en Pe- trikau, die vrijwel geheel tot de socialis tische partij behooren, hebben zich bij de staking aangesloten. Zij hebben er voor gezorgd, dat in den loop van Maandag 20.000 maaltijden aan de stakende arbei ders zijn verstrekt. De regeering heeft tot nog toe geen stappen gedaan. Van de gemeentelijke instellingen ble ven alleen de ziekenhuizen van personeel voorzien. Het hotelpersoneel en zelfs de huis-employé's nemen aan de staking deel. De orde werd nergens verstoord. De straten zijn vol menschen, nieuwsgierig naar het laatste nieuws omtrent het ar beidsconflict. HET ROEMEENSCHE PARLEMENT HEROPEND. De boodschap van den regentschapsraad. Met de gewone plechtigheid heeft gister middag te Boekarest de opening van het Roemeensche parlement plaats gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2