UIEUWE LEIDSCHE COURANI van MAANDAG 15 OCT. 1928. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder, die thans verblijf houdt te Liebenstein in Thü- ringen, zal op 16 October naar Arolsen vertrekken om aldaar nog enkele da gen te verblijven, alvorens naar ons land terug te keeren. H. M. heeft van de mooie omstreken zeer kunnen genieten en van Lieben stein uit o.m. een bezoek gebracht bij den Hertog van Coburg, een neef van H. M., op den Callenberg, terwijl H. M. ook de „Veste" Coburg heeft be zocht. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR BREDA. Het programma van het bezoek van de Koninklijke familie naar Breda op 19 en 20 dezer, ter gelegenheid van het eeuwfeest der Kon. Militaire Acade mie, luidt als volgt: 19 O'cober: aankomst per Koninklijk rijtuig aan het station te Breda om 10.26 uur. Na aankomst gaat de Kon. Familie rechtstreeks naar de Groote Kerk, ter- bijwoning van de feestrede. Om 2 uur bezoek aan de Kon. Mil. Academie. Om 5 uur vertrek naar Etten-Leur, waar de Kon. Familie overnacht in 't Koninklijk rijtuig, dat van Breda daar heen overgebracht wordt. Zaterdag 20 October: Aankomst te Breda om 10 uur; rijtoer door de stad. Op 't plein der Schorsmolenstraat zal eenige oogenblikken halt worden ge houden; kinderen zullen daar H. M. toezingen. Om 1 uur bezoek aan het stadhuis, om 2 uur défilé, en om 3.11 vertrek van de Koninklijke Familie. CANDIDATUUR-STENHUIS Men deelt van deskundige zijde me de, dat te Hoogezand, Sappemeer, Zuidbroek, Oude- en Nieuwe Pekela, Stadskanaal, Winschoten en meer an dere plaatsen binnenkort vergaderin gen zullen worden gehouden om rle candidatuur-R. Stenhuis, van de 2de Kamer te bevorderen. VLIEGHAVEN BIJ WIERINGEN? Het schijnt, dat er plannen bestaan, om van het overblijvende water van het Amsteldiep, gelegen tusschen den bestaanden afsluitdijk Wieringen-Van Ewijcksluis en de dijk, welke gelegd wordt tot afsluiting van de Wieringer, een vlieghaven te maken, ter vervan ging van die op Texel. OPBRENGEN VAN BESCHONKENEN Door den heer Kleerekooper zijn aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Justitie, de volgende vragen gesteld. 1. Zijn de ministers van Binnenland sche zaken en van Justitie van oordeel, dat het een onrecht is tegenover de politie, dat de mannen, die worden uitgezonden, om de omgeving van een beschonken persoon in 'veiligheid te brengen voor diens, redelooze ruwhe den, niet zijn uitgerust met eenig ver voermiddel, dat voor zulk transport geschikt is, gelijk dat elders pleegt te gebeuren? 2. Is het bovendien niet hoogst ver keerd, dat volwassenen en kinderen met name, het weerzinwekkende sleu ren langs den publieken weg van zul ke benevelde individuen gadeslaan, hetgeen bij herhaling leidt tot botsin gen met de politie, welke de verkeer de uiting zijn van een in zichzelf be grijpelijk verzet tegen een wijze van optreden, als waartoe de politie, door haar onvoldoende uitrusting wordt ge dwongen? 3. Zijn de ministers bereid, te over wegen, wat hunnerzijds gedaan kan worden, om in den hierboven geschets- FEUILLETON. God is mijn heil. 54) _o— „Neem mij liever in bescherming", lachte deze, „want ik verkeer in veel grooter gevaar". Johanna bloosde van ergernis en schaamte, dat zij zoo het voorwerp der algemeene opmerkzaamheid was geworden, en wel doordien zij weder niet bedaard had kunnen blijven, en zij nam zich voor niet meer te spre ken. Willem, die tot nu toe zeer stil ge weest was, kwam haar te hulp. Hij begon met Ramsleben, die tegenover hem zat, over algemeene dingen te praten en de overigen mengden zich weldra in het gesprek. Eers't vertelde hij hun van de bestorming van het arsenaal en daarna van vroolijke straattafereelen; hoe hij, onder ande ren, eens des avonds met eenige vrienden in burgerkleederen wande lende door een patrouille was opge pakt, omdat hij» oproerige gesprekken voerde, zoodat hij, niettegenstaande hij: hun bewees wie hij was, naar de slotkelder werd gevoerd, daar opge sloten in zeer gemengd gezelschap en eerst den volgenden morgen door een officier die hem kende verlost werd. De heer Van Ramsleben vertelde aan de meisjes, dat het tweede batail- lon infanterie, waartoe hij behoorde, ten mistand verandering te brengen, voorzoover dat mogelijk zal blijken? DE SECRETARIS-KWESTIE TE HALSTEREN. In verband met een door een viertal leden aan den raad van Halsteren ge daan verzoek, om belegging eener ur gente raadsvergadering, zal, naar De Zoom meldt, het college van B. en W Woensdag een bespreking hebben met den nieuwen Commissaris der Konin gin in Noord Brabant, betreffende de secretaris-kwestie. De aangevraagde raadsvergadering zal Vrijdag 19 dezer worden gehouden. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID HOLLAND. De vergaderingen van de Prov. Sta- "ten van Zuid Holland gedurende hun aanstaande tweede gewone zitting, zullen gehouden worden in de verga derzaal van de Eerste Kamer. De eerste vergadering is uitgeschre ven tegen Dinsdag 13 November, des voormiddags 11 uur. Gedeputeerde Staten stellen voor, aan de Volksuniversiteiten te 's Gra- venhage en te Rotterdam, te beginnen met het jaar 1929 en tot wederopzeg ging ieder een subsidie te verleenen van 1000. Voorts wordt voorgesteld aan de Vereeniging Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee, gevestigd te Middelharnis 1928 en 1929 een subsidie toe te kennen van 350 per jaar. Ged. Staten stellen aan de vergade ring der Prov. Staten voor, hen te machtigen tot het sluiten van een overeenkomst met het Centraal Be stuur van de Vereeniging tot Chris telijke verzorging van krankzinnigen in Nederland, betreffende beschikbaar stelling van een aantal plaatsen in de Stichting Vogelenzang te Bennebroek- Hillegom. Bij de ontwerp-overeenkomst wordt o.a. voorgesteld, dat de provincie Zuid- Holland aan genoemde vereeniging boven de reeds ter leen verstrekte be dragen een bedrag van 800.000 leent door de vereeniging benoodigd voor den bouw en de inrichting eener stich ting. De vereeniging verbindt zich, totdat het bij deze overeenkomst ter leen ver strekte bedrag geheel zal zijn afgelost boven de reeds krachtens vorige over eenkomsten voor Zuid-Hollandsche patiënten beschikbaar te stellen 264 plaatsen voor mannen en 443 plaatsen voor vrouwen, in de eerlang te openen stichting Vogelenzang voor Zuid-Hol landsche krankzinnigen beschikbaar te stellen 100 plaatsen voor mannen en 100 plaatsen voor vrouwen, met dien verstande, dat in onderling overleg tus schen Ged. Staten en het Bestuur der Vereeniging een gedeelte dezer nieuwe plaatsen beschikbaar kan worden ge steld in de Stichting Bloemendaal te Loosduinen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen-. Te Harlingen (toez.) J. W. Swaan, te Domburg. Te Enkhuizen, J. J. Meijer, te Wijnaldum. Te Kralingen, A. K. Straatsma, te Zandvoort. Aangenomen: Naar Ridderkerk, R. Steenbeek te Wapenveld. Naar Warnsveld, P. Visser, te Lemelerveld. Bedankt: Voor Oudega, B. S. Dijk stra te Sloten (Fr.). Voor Oudemirdum, A. Leenmans, te Delft. Voor Hoogeveen, H. J. van Schuppen te Oudewater. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Leens: W. J. Smidt, te Dvvingeloo. Te Mildam: E. N. van Loo, te Zwagerveen. Aangenomen: Naar Siddeburen, J. Los te Oudega (H.). Naar Sellingen, J. Dijk, te 's-Gravenhage. Bedankt: Voor Oosthem en Stadska naalPekelderw-eg, J. Dijk, cand. te 's- Gravenhage. Voor Drachten, R. Oosterhof te Hemelum. can. GEREF. KERK. Bedankt: Voor 's Gravendeel, M. Hol- trop,.te Franeker. Voor Hillegom, P. Zwier te Papendrecht. in het slot verborgen was gebleven nadat alle troepen afgetrokken wa ren; zij hadden zich in gangen en af gelegen kamers moeten verschuilen om den koning in tijd van nood te verdedigen. Indien het slot waar schijnlijk bestormd was geworden zoo als men toen vreesde, dan zouden die enkelen niet veel gehaat hebben en hun trouw met bloed hebben bezegeld; zij hadden menigmaal aan het lot van de Zwitsersche garde van Lodewi>k XVI gedacht. Van Ramsleben was evenals alle officieren, die waren ach tergelaten zeer toornig, dat hij ge dwongen werkeloos moeso blijven, terwijl zijn wapenbroeders zich met roem overlaadden. Willem dacht dat men niet kon weten of zij) ook niet zouden worden opgeroepen, daar het overal onrustig was, maar Van Ramsleben wedde lachend met hem, dat hij hem over acht jaren neg als tweede luitenant zou terugzien, want aan bevordering viel niet te denken. Het gesprek bleef over onverschil lige onderwerpen loopen. Graaf Van Lindow was door den heer Van Steendorp in beslag genomen en Jo hanna, blijde van hem eerlost te zijn, had zich in 'de algemeene conversatie gemengd. Hedwig was zeer stil en trachtte bedaard te blijven; zij- verweet het zich, dat zij onwillekeurig slechts naar Willem hoorde en het was toch zco moeilijk op de woorden vair ande- GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Aagtekerke, J. Over- ciuin te Werkendam. GEDACHTENISREDE VAN PROF. DR. A. H. DE HARTOG. De Nieuwe Kerk te Amsterdam was gis termorgen stampvol. Prof. Dr. A. H. de Hartog hield er zijn gedachtenisrede. Hij sprak naar aanleiding van Joh. 2 17 laat ste gedeelte. Na zijn voorwoord bracht hij dank voor de vreugde hém in de afgeloo- pen week bereid, naar aanleiding van zijn zilveren feest. Speciaal dankte hij de com missie. Aan het einde van den dienst zong de gemeente hein toe Gezang 96 he». laatste gedeelte (gewijzigd). GEDACHTENISREDE Ds. W. SIEDERS. Gistermorgen hield in de Binnensingel- kerk te Vlaardingen Ds. W. Sieders, em. pred. der Geref. Kerk van Vlaardingen, een gedachtenisrede, ter herdenking van zijn 60-jarig ambtsjubileum, sprekende over Ps. 116 12 en 13. De jubilaris werd namens den Kerke- raad toegesproken door oud. W. Kwakkel- 9tein, waarna hem toegezongen werd Ps. 71 12 en 13. Des avonds ging de 83-jarige jubilaris voor in den dienst des Woords in de Land- straatkerk, welke godsdienstoefening werd bijgewoond door den C.H wethouder, den heer van Walsem. DE ALGEMEENE SYNODE. Het weekblad der Ned. Herv. kerk be richt, dat de opening van de voorjaars vergadering (lees: najaarsvergadering) der Alg. Synodale Commissie is bepaald op Dinsdag 13 November a.s. in het Synode gebouw te 's-Gravenhage. DR. TH. L. W. VAN RAVESTEIJN. De toestand van Dr. Th. L. W. van Ra- vesteijn, Ned. Herv. predikant te Windes- heim is goed vooruitgaande. Toch wordt verwacht dat de patiënt, die momenteel nog elders vertoeft, nog wel tot Dec. a.s. noodig zal hebben voordat hij zijn ambte lijke bezigheden kan hervatten. DE ZWOLSCHE NED. HERV. GEMEENTE Door Ds. P. Visser te Lemelerveld is, mede in verband met zijn a.s. vertrek naar Warnsveld, bericht gezonden dat hij zijn werkzaamheden in de Zwolsche Ned. Hervormde g-emeente niet kan blijven waarnemen. Als opvolger van Ds. Visser heeft Ds. L. C. Spijkerboer te Welsum zich bereid verklaard de gemeente te Zwolle te dienen door huisbezoek, bijbellézingen, enz. FEDERATIE VAN HERV. DIACONIEëN. Het bestuur van de Federatie van Herv. Diaconieën heeft in overleg met het Herv. class, bestuur van Sneek besloten, op Don derdag 25 October een diaconale vergade ring te houden te Sneek. De secretaris der Federatie, de heer G. J. A. Ruys, zal 's morgens een inleiding houden over: „Zie kenzorg en maatschappelijke zorg, inzon derheid ten plattelandé". 's Middags is het punt van bespreking: „Wat heeft de Armenwet aan onze diakenen te zeggen?" Inleider de heer Mr. F. A. Nelemans, be stuurslid der Federatie en voorzitter van den Armenraad te Rotterdam. GEREF. STUDENTEN-BEWEGING. Dezer dagen vergaderde het algemeen bestuur der Geref. Studentenbeweging. Vat) het daar behandelde geven we hier een overzicht. 't Groot Gereformeerd Studentenblad „Fraternitas" verkeert in bloeiende toe-^ stand. 't Aantal abonnementen stijgt steeds, zoowel door t toenemen van 't aantal abonné's buiten den studentenkring als 't voortdurend stijgen van 't aantal studen ten aangesloten bij de Gereformeerde Stu denten corpora. Getracht zal worden 't orgaan in de ko mende jaargang op geregelde tijden te doen verschijnen, terwijl de G. S. B. redac tie en de corpsredactie voortdurend voe ling met elkaar zullen houden. In plaats van de aftredende G. S. B.- redacteuren n.l. de heeren B. W. Ganze- voort uit F. Q. I. te Kampen, P. G. v. d. Hooff van S. S. R. en K. P. v. Werken voor N.D.D.D. werden resp. benoemd de heeren: O. Bouwman (eind-redacteur, adres: Vloeddijk 101, Kampen), F. L. van Muiswinkel en J. v. d. Staal. Tot hoofdadministrateur werd herbe ren te letten. Daarenboven hinderde liet haar, dat hij zoo kalm scheen ter- wi'I hij toch wel gemerkt moest heb ben, dat zij het niet was en dat hij zich zoo weinig met ha:*-' bemoeide. Hij dacht zeker, dat zij coquet was en haar gedrag daaruit voortsproot, en waarom zou hi) dat ook niet denken? Was het ook maar niet beter dat hij zich niet om haar bekommerde? Haar verstand zeide „ja", maar haar hart beefde er voor terug. Met een driewerf hoera voor den koning en het dappere leger liep het diner af; de dames stonden op en de heeren bleven nog een oogenblik zit ten om een glas wijn te drinken, cm daarna de bijgebouwen te gaan zien en vooral de beroemde paardenstal van den heer Van Haller. Deze bracht eerst de dames In de zaal der voorvaderen terug en ver zocht haar, indien zij lust hadden, het slot te bezichtigen. Hip kon er niet vcor instaan, dat zij alles in orde zou den vinden, maar hoopte dat de huis- bewaardster er voor gezorgd had. Johanna en Helena hadden veel lust in deze ontdekkingsreis en Hed wig hoopte hierdoor eenige afleiding te krijgen voor de gedachten, die haar kwelden. De twee andere dames bleven liever in de zaal zitten om een weinig uit te rusten. De jonge meisjes vonden spoedig de huisbewaardster, die zeer vertüji en verheerlijkt was weder eens dames te kunnen rondleiden, hetgeen sedert noemd de heer W. Bakker, Leidsche weg 172, Voorschoten. Binen enkele dagen zal 't congresnum mer van „Fraternitas" verschijnen bevat tende uitvoerige verslagen van de refera ten der 11de Studentenconferentie, Sept. te Lunteren gehouden, met de daarbij ge houden besprekingen. De openingsrede van den voorzitter J. W. de Jager en de rede van Ds. K. Fernhout over ,,'t Gebeds leven van den Heiland" zullen in extenso worden opgenomen. Ook over 't jeugdwerk werd verslag uit gebracht. Er zijn op „Joolhul" te Kootwijk dit jaar weer 3 kampen gehouden, n.l. 2 voor jongens en 1 voor meisjes. Alle uit stekend geslaagd. In de komende winter zal 'n intensieve propaganda worden ge voerd voor 't jeugdwerk der G. S. B. op de verschillende Lycea, Gymnasia en H.B. Scholen. Tot lid van de jeugdcommissie werd be noemd G. D. Aalders en tot administra teur J. v. d. Linden, Boven Nieuwstraat 66, te Kampen. Ook de Internationale commissie gaf 'n overzicht van haar werk in 't afgeloopen jaar. Contact met Geref. studenten of stu dentenorganisaties is verkregen in Ame rika, Hongarije, Zwitserland, Zuid-Afrika, en Ned.-Indië. Vanuit Hongarije werd aangedrongen op 'n Internationaal Geref. Studentencongres, maar hiervoor 9cheen de tijd nog niet rijp. De commissie tracht te werken in overleg met andere organi saties en personen, die streven naar een nauwer contact tusschen de Gereformeer den in verschillende landen en wereld- deelen. De verslagen van deze commissie zullen in „Fraternitas" worden gepubli ceerd. Ook i de komende Paaschvacantie 1929 zal getracht worden 'n Sociale Conferen tie te organiseeren op „Hardenbroek". 'n Commissie ter voorbereiding daarvan is benoemd, bestaande uit de heeren L. H. Bouma, Amsterdam, J. F. Hulstcyn, Kam pen en G. van Goor, Rotterdam. Het Ab-actiaat der G. S. F. blijft geves tigd: Burgwal 45, Kampen. HET KERKSCHIP ,.DE HOOP". Zaterdag keerde het hospitaal-kerkschip „De Hoop" van den derden kruistocht on der de haringvisschers van de Noordzee in de Visschershaven te IJmuiden terug. Na een verblijf van eenige dagen aldas-r vertrekt het kerkschip andermaal naar de haringvisscherij. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Voorburg Mej. H. A. Veld huizen alhier. Weldra zal ook onze gemeente haar eerste warenhuis hebben. De heer G. L. is reeds bezig aan het timmeren voor bo vengenoemd doel en hoopt spoedig de vruchten daarvan te mogen plukken. Donderdag 18 October zal de najaars schouw gedreven worden over den Zuid en Noordeinderpolder alhier. B. en W. maken bekend, dat is afge kondigd de bij Kon. besluit van 3 Sept. 1928, No. 31, goedgekeurde verordening op de heffing eener belasting op tooneelver- tooningen en andere vermakelijkheden in deze gemeente. De verordening treedt in werking op 1 November a.s. Veiling. Kipeieren 6—8.90, eenden eieren 6.606.90 per 100 stuks. Boter 1.05, kaas 5055 ct., appelen 49 ct., peren 8—11 ct. per gond. Aardappelen ƒ2.15—2.20 per H.L. van 35 K.G. Andij vie 2 ct. per bos, rabarber 3 ct. per bos. Burg. Stand. Overleden L. den Blan ken, echtgen. van G. v. d. Geest, 44 j.; G. van Heiningen, jm. 22 jaar. BOSKOOP. Omstrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau in lichtingen te bekomen: heerenrijwiel, zil veren damesring, snoeimes, huissleutel en rozenkrans. De vereeniging boom- en planten- beurs, afd. rozencommissie, maakt bekend, o'at de termijn voor opgave tot mededin ging in de prijsvraag voor het forceeren van Polyantharozen voor den Kersthandel met 15 October a.s. wordt gesloten. Daarna kunnen -alleen inzendingen bui ten mededinging worden aangenomen. Burg. Stand. Geboren: Cornelia, dv. W. Verboom en J. de Ridder; Wilhelmina den dood van haar meesteres zelden gebeurd was. Zij vertelde haar alles wat zij maar hooren wilden, terwijl zij haar met den ratelenden sleutel bos voorging. Zij doorliepen de woon- ei logeerkamers naar de keukens en kelders, die zeer bewonderd moesten worden en die ook waarlijk ruim en goed ingericht waren. Toen stegen zij naar de bovenste verdiepingen tot op dei; toren, van waar men een schoon uitzicht had over de donkere bosschen en groene weiden, de rivier en de korenvelden. In de verte zag men de torens van Spandau en Charlottenburg en aan den horizont die van Berjijn. Einde lijk gingen zij de nauwe wenteltrap weder af en kwamen in het ronde torenkamertje, het vertrek van den heer Van Haller, waar de huishoud ster haar verliet. Zij traden er binnen; het was een kleine, aardig ingerichte kamer, van ouderwetsche meubels voorzien, wier waarde in de herinnerng bestond die er aan verbonden moest zijn. Bij het venster stond een schrijftafel van no tenboomenhout, een groote, eenigs- zins lompe boekenkast stond daar te genover, eenige stoelen die in ouder dom wedijverden met die van Schön- heide, een tafel bedekt met schrijfbe hoeften, kaarten, boeken, couranten, sigaren, aschbakjes, enz. een zweep, eenige fraaie wandelstokken achteloos d( oreen geworpen; ziedaar alles wat de kamer bevatte. Johanna stond in de diepe venster- Theresia, dv. W. J. van Leeuwen en J. van Meurs; Daniël, zv. P. v. d. Laan en T. P. Spaarman. Ondertrouwd: N. J. van Tol en M. van Leeuwen. Getrouwd: A. van Wijngaarden, 24 j. en A. G. Geus, 28 j.; A. Haasjes, 22 j. eh M. Ringenier, 22 j. Overleden: Jan van Nes, 78 j. Coop, vereeniging „De Boskoopsche Veiling", veiling van 13 October. Rozen per bos: Hadley 145178 ct., Jules Bou- ché 72^122 ct., Orleans 7090 ct., Clau dius Pernet 74175 ct., Butterfly 90145 ct., Golden Ophelia 47—75 ct., Columbia 147240 ct., Ophelia 5693 ct., Gem. rozen 3250 ct., Rosalandia 5075ct., Marcel Royer 135—156 ct. Diversen: Clematis Rurandi per bos 10 15 ct., Chrysanten per bloem 2027 ct., id. tros, per bos 1220 ct. id. per tak 8 13 cent. HOOGMADE. Reeds sedert eenigen tijd bestaan er zekere verwikkelingen tusschen de pacht- commissie van den R.K. Diocesanen Land en Tuinbouwbond en de bestuurders der voormalige Vrije Grond-Heerlijkheid Hoog- made met name den rentmeester. In een bespreking, die onlangs heeft plaats ge had tusschen den voorzitter der pacht- commissie van den L. T. B., mr. H. van Haastert en den vrijgrond-heer van Hoog- made, dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, heeft eerstgenoemde het voor stel gedaan om aan een onpartijdige com missie van drie personen op te dragen, ■een onderzoek in te stellen naar den toe stand der pachters in de voormalige Vrij» Grond-Heerlijkheid Hoogmade en zoo noo dig middelen voor te stellen om hier ver betering te brengen. Met dit voorstel heeft baron Wittert van Hoogland uitgenoodigd hel zij zelf. hetzij door middel eener bij zondere -kommissie dit onderzoek in te stellen. Dienengevolge heeft de pachtcommfs- sie L. T. B. een bijzondere commissie in gesteld, bestaande uit de heeren mr.- dr. L N.- Deckers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage, voorzitter P. F. Veelenturf, te Hazerswou- de en J. B. Wesselingh te Leiden. Deze commissie zal eerstdaags overgaan tot het hooren van de pachters, die hiertoe allen persoonlijk een oproeping zullen ontvan gen. Het rapport der commissie zal te zijner tijd door de pachtcommissie L. T. B. aan baron Wittert van Hoogland in den vorm van een advies worden aange boden. NIEUWKOOP. Mej. T. Bijlstra, onderwijzeres aan de O. L. School alhier, heeft eervol ontslag aangevraagd. Gedurende het 3e kwartaal 1928 wer den ter keuring aangegeven 34 runderen, 77 varkens, 10 schapen, 1 geit, 6 kalveren en 1 nuchter kalf. Nu de onderhandelingen met Den Haag in zake de vuilverwijdering blijk baar mislukt zijn, worden er pogingen ge daan het Leidsche vuil naar -de plassen alhier te vervoeren. RIJNSBURO. Aan de groentenveiling is door den heer J. K. alhier, aangevoerd een groene kool van niet minder dan 15 pond gewicht, TER AAR. Ter Groentenveiling „De Hoop ge leidt ons" werd een pompoen aangevoerd, welke een gewicht had van 74 pond. De afdeeling van de Bijz. Vrijw. Landstorm alhier, hield een schietwed strijd te Woubrugge tegen de aldaar ge vestigde afdeeling. Ter Aar behaalde 730 punten, Woubrugge 626, zoodat eerstge noemde afdeeling daardoor in het bezit kwam van een beschikbaar gestelde me daille. Het zoontje van de K. alhier viel uit een boom en bekwam een vrij ernstige hersenschudding. VOORSCHOTEN. De Zendingscommissie der Geref. Kerk alhier heeft voor 12 Maart a.s. be slag kunnen leggen op de Java-Soemba- film. Nadere bijzonderheden worden te zijner tijd gepubliceerd. De raad dezer gemeente zal vergade ren op Dinsdag -6 October a.s. des namid dags 8 uur. nis naast Van Haller's schrijftafel en liet haar blikken gaan over do weiden met haar welriekende hooibergen en vlijtige arbeiders; over den stroom waarin de zonnestralen zich weer spiegelden en over de witte zeilen die in den wind waaiden en fladderden, terwijl 't gezang der schippers vroolijk weerklonk. „O Hedwig", riep zij uit, „wat moet het heerlijk wezen hier de zon te zien op- en ondergaan en naar het druk verkeer op het water te kijken; dat is tcch hog móóier dan Schönheidel" Hedwig vond niets te vergelijken bij de geboorteplaats harer moeder, en roemde de schaduwrijke oude lanen, het uitzicht op de oude kerk, de schoorte ligging van de geheele plaats, die iederen vreemde dadelijk trof, maar zij gaf toe dat dit uitzicht zeer schoon was. Zij ging naast Johanna in de vensternis staan en keek pein zend naar buiten; toen zij zich om keerde zag zij een hijbei op de tafel liggen. Hij scheen oud en veel ge bruikt en was van zilveren sloten voorzien waarop een gravenkroon en de letters M. v. L. gegraveerd waren. Ook lag er een leesteeken .in. „De hmeer Van Haller schijnt er in gelezen te hebben", zeide zij, den bijbel opnemende en bekijkende, „wat zou grootmama blijde zijn als zij dat zag". „Wat zou hij gelezen hebben?" vraagde Johanna blozend en nieuws gierig. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5