's Morgeos en 's Avonds Een petroleumbrand. Bron no. 13 te Santa Fé (CaliïorniëJ raakte dezer dagen tengevolge van een explosie in brand. De inhoud van 15.000 vaten petroleum brandde in twee dagen op. DAG-AGENDA. Iedertn Dinsdag 7—8.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst cler apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 October a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. RECLAME zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passendaarom behoort op iedere slaap kamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. van Javaansche Meisjesscholen ont ving uit Indië (Jogjakarta) van het bestuur der Koningin Wilhelmina- sehool school voor meisjes uit den Javaanschen adelstand, met 80 kost leerlingen het dringend verzoek te willen medewerken tot de oprichting van een Christelijke Huishoudschool. De behoefte aan een Huishoudschool waar de meisjes, nadat zij de lagere school hebben afgeloopen, voortgezet onderwijs kunnen ontvangen in aller lei practische huishoudelijke vakken, deed zich dagelijks meer gevoelen. De toestanden op Java zijn in de laatste jaren aan het veranderen. Was er eenigen tijd geleden een koortsachtig jagen om Hollandsche cultuur deelachtig te worden, en wilde de Javaan, die geen tijd had af te wachten wat er rustig groeien zou uit het gezaaide cultuurzaad, door nadoen grijpen wat nog buiten zijn innerlijk bereik lag thans is er bezinning gekomen. Ziet men wellicht, dat de zoo gretig afgeplukte, rijpe vrucht van den boom, wel schoon en goed is, maar niet blijvend, en niet in zich dragend de belofte voor het opkomend geslacht? Hoe het ook zij, de leuze: Ja- vaansch blijven, wordt overal gehoord. Ook de Javaansche vrouw heeft dit getij van springvloed en terugvlieten- de eb door haar leven voelen gaan. Voor het opgroeiende meisje wordt niet meer uitsluitend Europeesche op voeding verlangd, ook geen stoomcur sus om opgeleid te worden voor de Europeesche Lager Onderwijsacte. Co- educatie, vroeger op den koop toege nomen, wordt nu naar Javaansche ze de, bepaald ongewenscht geacht. Waar kunnen de meisjes, die de Hollandsch Javaansche Scholen heb ben afgeloopen (dus ook de leerlingen der Koningin Hilhelminaschool) en die nog vérdere ontwikkeling begeeren thans heen? Daarvoor was slechts één antwoord: óf verder leeren op de M. U. L. O. en A. M. S., dan wel naar de Kweek school, óf in het leven terug keeren. Maar dat laatste beteekende dan onvoldoende voorbereid voor de hoo- ge taak, die, op het voorbeeld door Raden Kartini gegeven, de Javaansche vrouw van hoogen stand wacht. Men kende in Semarang een neu trale huishoudschool, maar niet o? eigen terrein. Vandaar dat bovenge noemde roep om hulp kwam. De school is er gekomen. Mej. van Schelven, de zuster van Mevr. Woltjes, staat aan 't hoofd en werkt met andere vrouwelijke hulp krachten aan de vorming van Javaan sche huisvrouwen en moeders. Wij zagen in aardige groepen de jon gedames aan het werk met alle voor komende bezigheden en werden getrof fen door de practische wijze, waarop wordt les gegeven geheel aansluitend aan de Inlandsche gewoonten op Java. Na afloop was er gelegenheid om vragen te stellen, waar een gretig ge bruik van werd gemaakt. Op verzoek van Mej. J. H. Kuyper zagen we voorts nog een film van het Petronella-Hospitaal, die eveneens in teressante bijzonderheden bracht en Mej. Kuyper menig bekend gezicht uit den verpleegsterstijd deed terugvinden Mej. Kuyper maakte zich tot tolk van het dankbare gezelschap door Dr. Of- fringa en de fam. Woltjer dank te zeg gen voor het genotene en voor de ge legenheid om het te kunnen genieten. Voor wie er meer van wil weten, mogen wij zeke? verwijzen naar het adres van het Comité van Bijstand. Mej J. H. Kuyper te 's Gravenhage, de penningmeesteresse. WARTA SARI. Gaarne vestigen wij de aandacht van onze lezers nog éénmaal op deze fi'm. Woensdag 17 October a.s. heeft de vertooning ervan plaats, 's avonds 8 uur in de Stadsgehoorzaal. Deze film hield'een triomftocht door het land. Zelden is zóóveel interessants, schoons en leerzaams in één geheel tezamen gebracht. Wie de film nog niet gezien heeft mag deze nieuwe en wellicht laatste gelegenheid niet verzuimen. Reeds voor 95 plaatsen werd de film vcor dit seizoen besproken. Zij die de film zagen willen stellig dit schoone stuk werk nog éénmaal zien; de lage prijken zijn geen bezwaar. Men zie Voor prijzen en kaartver koop de advertentie in dit blad. BAZAAR LUTHERSCHE KERK. Zooals de advertentie in ons num mer van Zaterdag aankondigde wordt morgen (Dinsdagmiddag) de Bazaar ten bate van de Luthersche Kerk ge opend. De officieele opening heeft plaats om 2 uur. Daarna is van 3 uur af ieder welkom. Er zijp tal van luxe voorwerpen maar ook vele huishou delijke artikelen aanwezig. Ieder vindt er iets van zijn gading. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER R. RIPHAAGEN. Hedenmiddag om 12 uur werd on der groote belangstelling op de be graafplaats Rhijnhof ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P Riphaagen, die de vorige week op 85-jarigen leeftijd overleed. De overledene was vele jaren Gods diensten derwijcer bij de Ned. Herv. Gem. alhier, en als zoodanig een fi guur, die steeds bij vele Leidenaars in dankbare herinnering zal blijven. Nadat de kist in de groeve was ne- dergelaten, trad naar voren ds. A. D. Meeter, Herv. predikant alhier. Spr. wilde hier bij de geopende groeve namens den Kerkeraad een woord van dank brengen voor al het- gene dat de overledene voor de Kerk te Leiden heeft gedaan. Door dit heengaan wordt door de Ned. Herv. Kerk een zwaar verlies geleden. De overledene heeft altijd met liefde zijn beste krachten besteed voor het Ko ninkrijk Gods. Vele leerlingen zullen thans rondom zijn geopende groeve geschaard staan. Zijn nagedachtenis zal dan ook bij den Kerkeraad in dankbare herinnering blijven voort leven. De Koning dien Uw Vader heeft gediend, troost© U allen in dit smarte lijk verlies. Vervolgens trad naar voren de heer Van Os, vriend van den overle dene, die de aangename vriendschap naar voren bracht, die hii en zijn echtgenoot© vele jaren he^ft mogen ordervinden van den overledene. Hierna sprak nog een woord van afscheid de heer Kok, Godsdienst onderwijzer alhier, die den overledene schetste als een waarachtig man om Gods Koninkrijk te dienen. Zich tot de kinderen van den overledene richten de, sprak hij woorden van troost. Hierna nam de zoon van de over ledene het woord, zich richtende tot al de aanwezigen, hen dank brengen de voor de betoonde belangstelling gedurende de laatste dagen betoond. Ook bracht hij namens zijn zusters en zijn vrouw en kinderen den dank over. Spr. riep den overledene een ust zacht toe. Ds. J. Riemens ging hierna in dank gebed voor, waarna door alle aanwe zigen werd gezongen Ps. 84 vers 6. Alle aanwezigen wierpen nog leven de bloemen in het graf, waarna men oiep onder den indruk de begraaf plaats verliet. Onder de aanwezigen merkten wij op o.a. den heer Fontein,voorzitter der Gemeente-Commissie der Ned. Herv. Gem.; alsmede verschillende diakenen en ouderlingen en collec tanten der Ned. Herv. Gem. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: W. J. U. Mulder, jm. 29 jaar en B. B. Reerink, jd. 28 jaar. G. W. Fried- hof, wedr. en C. G. Zirkzee, wed. A. Bergman, jm. 28 jaar en N. de Kloe, jd. 27 jaar. I. Hannaart, jm. 27 jaar en G. Hoboken, jd. 22 jaar. H. J. G. d' An- cóna, jm. 26 jaar en A. E. v. Leeuwen, jd. 22 jaar. H. P. de Haas, jm. 26 jaai en H. M. Haarlem, jd. 21 jaar. C. Was zink, jm. 22 jaar en A. J. F. W. den Hollander, jd. 19 jaar. C. Jansen, jm. 25 jaar en J. Roozendaal, jm. 21 jaar. H. v. d. Vegte, jm. en M. P. S. de Tom be, jd. H. Zaalberg, jm. 28 jaar en C. G. Hendriks, jd. 23 jaar. J. Viele, jm. 22 jaar en H. Stavleu, jd. 20 jaar. J. C. W. v. Leeuwen, jm. 27 jaar en J. M. van Veen, jd. 23 jaar. A. Verboog, jm. 23 jaar en A. Schotel, jd. 24 jaar. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn; terug ontvangen is de Ze helft vas September 1928. Brieven Binnenland. Bakker, J. Leiden Beijers, Zeist Directie Medansche Electr. Mij., Amsterdam Hólmus, mej. A., Haag Kloe, J. de, Rotterdam Kooiman, Dordrecht Lares, Liesbeth, Wasse naar Ligt, N. de, Arnhem Luto- rrirski, mej. A. C., Hilversum Mar tin, G., Haag Os, mevr. H. E. van, Amsterdam Ostra Vleeschproiluc- tcn, Amsterdam Parlevliet, D. en Zn., Katwijk/Rijn Steenbergen, W. v., Enkhuizen Tik, W., Alkmaar Voorden, J. v. d, Delfshaven. Briefkaarten Binnenland. Alderden, K., Scheveningen Beijer, M., Hoogendijk Beltman, Riek Noordwijk/Zee Binnendijk, mej. A., zonder plaats van bestem ming Dikker, Amsterdam Fer- reehout, J., Amsterdam Harte velt, N., Rijisburg Heek, C. J. van der, Hillegersherg Hopkins, Engel-, brecht, zonder plaats van bestemming Jong, mej. Akke de, Harlingen Lehman, Frida, Den Haag Noord, wed. van, Leiderdorp Steenbergen, Wouke van, Amsterdam Visser, Dorothea, Amsterdam. Brieven Buitenland. Hoeven Biemond, mad. v. d., Lu gano. Briefkaarten Buitenland. Dijk, heer en mevr., Luzern Of fergeld, fraul. M., M. Gladbach Wijk, J. A. J. van, Friberg. 2 briefkaarten zonder adres. Inde Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 202 volwassen personen en 6 kinderen, to taal 208 personen. BINNENLAND. DE VACCINATIE. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke be palingen, betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van den llden Febr. 1928. Bij genoemde wet is de indirecte ver plichting tot inenting tegen pokken tot 1 Jan. 1929 opgeschort. Op dien datum zal de verplichting dus weder in werking komen, tenzij de duur der opschorting te voren bij de wet ver lengd wordt. In verband hiermede heeft de Mi nister van Arbeid, Handel en Nijver heid het advies van de Encephalitis- commissie ingewonnen. In het ontvangen ontwoord deelt de commissie mede, dat de gevreesde complicaties zich na inenting nog voor doen, en dat men er nog niet in is ge slaagd, zoo min hier te lande, als in het buitenland, de oorzaken der com plicaties op te sporen.. De commissie acht dan ook een verlenging van den opschortingsduur noodzakelijk en wel voor een termijn, langer dan een jaar. Waar blijkt, dat de omstandigheden welke aanleiding gaven tot de tot standkoming van de wet van 11 Febr. 1928 nog onveranderd aanwezig zijn, meent de minister, dat tijdelijke bepa lingen van die wet voorals nog moe ten blijven gelden. Hoewel de commissie, met het oog op haar veelzijdige onderzoekingen 'n verlenging voor den tijd van een jaar te kort acht, mieent de minister, in ver band met de beslissing van de Twee de Kamer, waarbij de geldigheidsduur van de wet tot één jaar werd beperkt, een voorstel tot verlenging met gelij ken termijn te moeten doen. De Volks vertegenwoordiging blijft dan in de gelegenheid, van jaar tot jaar zich over dit belangrijde vraagstuk uit te spre ken. Uit de stukken, die ter griffie zijn gedeponeerd, blijkt met betrekking tot de gevreesde complicaties, dat zich tij dens de voorloopige opgave in het eer ste halfjaar 1927 op 99.940 vaccinaties, 35 encephalitis-gevallen hebben voor gedaan of 1 op de 2855; in het eerste halfjaar 1928 deden zich op 28.800 vac cinaties voor 10 gevallen of 1 op de 2880, zoodat de ziektekans in de eer ste helft van 1928 gelijk is geweest aan die over de eerste helft van 1927. De gevallen over het eerst halfjaar 1928 waren aldus verdeeld, dat voor kwamen onderscheidenlijk 1,1,2,4, 2 gevallen in de maanden Januari, Maart, April Mei en Juni, waarvan 4 met doodelijken afloop. Voorts blijkt, dat zoowel hier te lan de als in het buitenland het onderzoek in verschillende richtingen in vollen gang is. Zoodra de werkzaamheden en haar resultaten daarvoor ver genoeg gevor derd zijn, zal een volledig rapport ge publiceerd worden. LUCHTVAART. DE TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Het luchtschip nadert Lakehurst. Volgens mededeeling van het offi cieele draadlooze station van gisteren 10 uur plaatselijken tijd (15.20 uur Amsterdamschen tijd) bevond het luchtschip „Graf Zeppelin" zich toen op 30 graden 40 minuten N.B. en 60 gr. W.L. Het luchtschip weigerde be richten van de officieele draadlooze Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M N. C. R. V. 7.Les in Stenografie. 7.30 Lezing over Muziek. 8.Rede van den heer C. Smeenk, lid van de Tweede Kamer, over: „Grijpt de kansen". Verder zang en muziek. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.Kinderuurtjie. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klo" 6.Vooravondconcert. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Lezing van Prof. Zwaardemaker over: „Hardhoorendheid en luis tertoestellen. 8.45 Solozang door Cornelis Brons- geest, muzikaal leider van den Berlijnschen omroep. 9.10 Kamermuziek door het Concerl- gebouwtrio. 10.Persberichten van Vaz Dias. Daarna vervolg concert. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.50 Concert. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.20 Kamermuziek. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en persberichten. 8.50 Concert. In de pauze persberichten. RECLAME Winter-lnlegzolen vanaf 5 ct. p.paar. Ruim sortiment. „DE CENTRALE" - Haarl.straat 74. stations te Chatham en Lakehurst te ontvangen, daar het bezig was weer berichten op te nemen. De gemiddelde snelheid van het luchtschip bedroeg toen 60 mijil per uur. De „Graf Zeppelin" licht beschadigd. Volgens een radiogram van Com mandant Rosendahl aan boord van de „Graf Zeppelin" aan het Amerikaan- sche ministerie van marine, welk ra- d ogram waarschijnlijk Zaterdagmid dag is verzonden, is bet omhulsel van het luchtschip beschadigd. De mededeeling luidde: Het lucht schip bevindt zich 1803 mijlen ten Oosten van Charleston in Zuid-Caro- lina en zet koers naar kaap Hatteras. D& snelheid van het luchtschip is door ec-n beschadiging van het omhulsel zeer verminderd. De schade is geleden aan bakboord zijde. Voor zoover men de berichten kan nagaan, nou de schade reeds weer hersteld zijp. Een later radiogram van Rosendahl deelt mede: Wij hebben de noodige reparaties volbracht en rekenen op het oogen- blik niet met de noodzakelijkheid van hulp van stoomschepen. Het radiogram voegt er nog aan toe, dat de snelheid van het luchtschip verminderd is, en dat de Zeppelin op het oogenblik te midden van zware regenbuien vaart. Als positie van het luchtschip wordt in deze mededeeling aangewezen de 33ste graad Noorder breedte en de 45ste graad Westerleng te. De koers is recht op Lakehurst ge richt. Teruggedreven? Na de laatste berichten van den Zeppelin rekende men er te New-York niet op, dat de Zeppelin nog gister avond in New-York aankomen zou. ,De verzamelde menschen begionnen zich daarom reeds te verspreiden. Geruchten, die tot nog toe van geen enkele zijde bevestigd zijn beweerden, dat de Zeppelin om 13 uur 30 Ameri- kaansche tijyl, dat is dus 19 uur 30 middel-Europeesche tijd tot ongeveer 60 mijl oostelijk van de Bermuda eilanden door sterke tegenwinden van soms 9 M. per seconde is terugge drongen. Bij de momenteele snelheid van den Zepelin van ongeveer 44 K.M. per uur zou de Zeppelin niet voor de vroege Maandagmorgenuren in New- York aankomen. De aankomst wordt dus vertraagd tot (in Middel-Eur. tijd) den middag of namiddag. Opnieuw beschadigd? Gisterenavond te ruim 10 uur wa ren van de „Graf Zepelin" te Berlijn nog geen definitieve berichten ont vangen. Het luchtschip bevond zich ongeveer 12 uur gistermiddag (Amer. tijd) op 580 K.M. ten Oosten van do Amerikaansche kust. Het luchtschip nam een koers Zuidelijker dan oor spronkelijk in het voornemen lag. De snelheid van het luchtschip is belang rijk verminderd en bedraagt niet Zaterdag he:..acht de Ver. Hendrick de Keyser haar 10-jarig bestaan met een boottocht door de grachten van Am sterdam. Het vertrek van de booten, waarmee deleden die tocht maakten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2