CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9<fe JAARGANG MAANDAG 15 OCTOBER 1928 NUMMER 2865 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 227t cenl Ingozonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooraitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad, 40 cents EERSTE BLAD. Het stembusprogram 1929. Het ontwerp program van Actie voor de stembus van 1929 is thans verschenen. Nadat het in de verschillende Kies- vereenigingen zal zijn behandeld komt het op het Centralen Convent aan de orde, dat is uitgeschreven te gen Donderdag 22 November 1928, vcormiddags 11 uur in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht. Dit ontwerp-Program van Actie voor de stembus van 1929, dat aan de kies verenigingen ter beraadslaging en beoordeeling wordt aangeboden, is ditmaal opgesteld geworden onder den invloed van een tweetal overwe gingen, die niet over het hoofd konden worden gezien. Van de wenschen der anti-rev. par tij ten aanzien van het k e r k e 1 ij k vraagstuk en het kiesrecht wordt geen gewag gemaakt, omdat met zekerheid vast staat, dat deze onderwerpen in de eerstvolgende pe riode toch niet aan de orde komen. Immers, aan Grondwetsherziening valt niet te denken. In de tweede plaats zal, hoewel de moeilijke jaren op financieel ge bied voorbij zijn, nog steeds groote soberheid betracht moeten wor den. Het Centraal Comité /eerde daar om voorshands alles van het program, dat geld zou moeten kosten. Wel zijn enkele wenschen naar vo ren gebracht, op welker verwezenlij king zeker weinig kans is, doch *.vaar- vcor geen Grondwetsherziening noo- dig en die onverwachts wel eens, zij het alleen bij de dagelijksche btstuurshervorming aan de orde zou den kunnen komen. Lettend op de voorafgaande over wegingen is het C.-C. van oordeel, dat v - de komende parlement..:"© perio de kan worden volstaa: met de na volgende samenvatting van de wen schen der A.-R. partij: In het algemeen. Een vaste beginselpolitiek vorme den grondslag van geheel onze poli tieke actie, met name waar het geldt handhaving en bevestiging van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Buitenlandsche Zaken. a. Handhaving van de zelfstandige positie, welke het Koninkrijk der Ne derlanden, onder Gods bestel, in lang durige historische ontwikkeling ver kregen heeft. b.Krachtige medewerking aan alle maatregelen, die de heerschappijl van het recht in het leven der volkeren helpen bevorderen en mitsdien bij dragen tot beteugeling van den oorlog. Justitie. a. Herstel van het recht der Over heid om den moordenaar aan het le ven te straffen.è b. Krachtig tegengaan de invloeden, die de oneerbaarheid bevorderen. c. Sneller afloopder procedure tot nakoming van onderhoudsplicht, met name ook van den vader van een na tuurlijk kind. Binnenlandsihe Zaken en Landbonw. a. Tegen ontheiliging van den Dag des Heeren worde opgetreden door krachtige bevordering van de Zon dagsrust, in 'het bijzonder met betrek king tot de publieke diensten, de openbare middelen van vervoer, open bare vermakelijkheden en optochten. b. In de bestaande leemte van de begrafeniswet worde voorzien,, met dien verstande, dat crematie, indien mogelijk, worde geweerd. c. Elke doelmatige gelegenheid worde onzerzijds aangegrepen om tot afschaffing van den stemplicht te ko men. d. Aan de bestrijding van het mis bruik van sterken drank worde voort durend aandacht geschonken. e. Naar een heter© regeling der pachtovereenkomst worde gestreefd. f. Er worde tegen gewaakt, dat bij de regelingen inzake het middelbaar landbouwonderwijs het bijzonder on derwijs zou worden achtergesteld bij dat der overheid en bij het lager landbouwonderwijs de scholen op Christelijken grondslag in ongunsti ger positie gesteld tegenover de an deren. g. In verband met de nog altijd be staande wisselvalligheid bij den afzet onzer producten van land- en tuin bouw en veehouderij bevorder© de Eegeering een actieven voorlichtings dienst. h. Bij de Regeeringsbemoeiingen inzake de emigratie van Nederlanders naar het buitenland worde naast de behartiging van de materieele belan gen der emigranten, meer dan tot nu tóe geschiedde, ook rekening gehou den met hun geestelijke behoeften. i. Onder vooropstelling dat tegen elke poging tot reglementeering van het bedrijfsleven in land- en tuin bouw zoomede veehouderij met be slistheid moet worden opgekomen, kan de bescherming van de gehuwde vrouw en van ieugdige personen ten a<- nzien van djn arbeidsduur in deze bedrijven worden aanvaard. In verder gaande regelingen op het stuk der arbeidsbescherming kan alleen wor den toegestemd, indien daarbij in alle opzichtten rekening gehouden wordt met de eigenaardigheden van het be drijfsleven. Zulk een regeling be hoort voorts te leiden tot zoodanige opwekking van het organisatieleven, dat op den duur de door de overheid vastgestelde bepalingen kunnen wor den vervangen door uit het bedrijf zelf voortgekomen regelingen. Onderwijs. a. De gelegenheid tot steun aan het bijzonder hooger onderwijs worde verruimd. b. Naar doorwerking van de finan- cieele gelijkstelling op het terrein van het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs worde gestreefd. c. Het verzet tegen de uitbreiding van den wettelijken leerplicht blijve gehandhaafd. Voorts is meerdere be wegingsvrijheid inzake het leerplan en den lesrooster voor algemeen vor mend lager onderwijs noodzakelijk. d. Wettelijke regeling van het voor bereidend onderwijs in dien zin, dat de ongelijkheid van behandeling van openbaar en bijzonder voorbereidend onderwijs verdwijn© en opdrijving van kosten zooveel mogelijk worde ver meden. e. Het onderwijs aan schipperskin deren worde geregeld. f. De ontwikkeling van het nijver heidsonderwijs worde door een rui mere toepassing van de Nijverheids- Onderwijswet bevorderd. Defensie. Ter verdediging zoowel van Neder land als van Indië worde een weer macht onderhouden, zooals die uit nationaal en internationaal oogpunt vereischt wordt, met besliste afwij zing van eenzijdige nationale ontwa pening. Financiën. a. Voortzetting van het financieel beleid der laatste jaren, inzonderheid waar het geldt de handhaving eener strikte zuinigheid in den publieken dienst; verlaging van den nog steeds t* hoogen belastingdruk, zoodra de mogelijkheid daartoe zich voordoet b. Wijziging van de financieele ver houding tusschen Rik en Gemeenten waarbij ook vooral gerekend worde met het verschil in draagkracht in de v.erscheidene gemeenten van ons vaderland zonder aantasting van de gemeentelijke autonomie. c. Betere regeling of afschaffing der forensenbelasting. d. de Staatsloterij worde afgeschaft. Waterstaat. a. Nader onderzoek naar de grieven bij de toepassing der Zuiderzee- steunwet. b. Ten einde tegemoet te komen aan het tekort in voor land- en tuinbouw of veeteelt geschikte gronden werde eenerzijds de drooglegging der Zui derzee zoo snel mogelijk voltooid en ten andere de ontwatering der voor ontginning geschikte gronden zoo- v i doenlijk bevorderd. Arbeid, Handel en Nijverheid. a. Vooropstellende dat, naar den eisch van het antirevolutionair begin sel. de militaire tegenstelling tusschen ondernemers en arbeiders moet wor den veroordeeld, daarentegen op de gemeenschapsgedachte in onderne ming en bedrijf de nadruk behoort te worden gelegd, blijve de eisch voor een betere bedrijfsorganisatie voort durend voor de aandacht. Voor over ijlde stappen om van boven af, door wettelijke maatregelen, een publiek rechterlijke organisatie van het5 be drijf in he leven te roepen, hoede men zich, daar zulk een organisatie uit het leven zelf moet opkomen. De taak der overheid beperlts zich daarom voors hands tot een voorzichtige bevorde ring van wat op natuurlijke wijze groeit. In verband met dit laatste zou kun nen worden overgegaan tot de bin dendverklaring van collectieve con tracten althans voor wat betreft de voornaamste bepalingen der arbeids voorwaarden. b. Ter zake van het vraagstuk der arbeidsbescherming en dat der sociale verzekering wordt de aandacht ge- v< stigd op de navolgende voorzienin gen: 1. beteugeling der misstanden in de huisindustrie; 2. toepassing van de Arbeidswet-1919 op enkele groepen, die er thans nog niet onder vallen; 3. uitbreiding van de mogelijkheid om bedrijfsregelingen, tot stand ge bracht tusschen patroons en organi saties van werklieden, in de plaats te doen treden van wettelijke regelingen; 4. aanneming en invoering (indien nog niet geschied) der aanhangige ziektewet met dien verstande, dat de regeling voor zwangerschap van de gehuwde vrouw niet op de ongehuw de toepasselijk moet zijn; 5. meerdere differentiatie van de loonklassen in de invaliditeitswei, zoo ecnigszins mogelijk zonder verhoo ging van de Rijksbedrage; 6. maatregelen tot bestrijding der werkloosheid en wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering bedrijfs- gewijze en met medezeggingschap van allen, die in de kosten ervan bijdra gen; 7. na invoering der ziekteverzeke ring meer eenvoud in het beheer van het complex van verzekeringen, óók met het doel de kosten van dat beheer te verlagen. Koloniën a. Uitgaande van de zedelijke roe ping, die wij tegenover de overzeesche bewesten te vervullen hebben, worde aen de godsdienstige, zedelijke, intel- loctueele en stoffelijke behoeften der onderscheidene bevolkingsgroepen \cortdurend nauwgezette aandacht "©schonken. b. Zonder in het minst te kort te doen aan de ook door ons steeds be pleite grootere staatkundige zelf standigheid van Nederlandsch-Indië, worde er met zorg tegen gewaakt, dat oe voortgaande ontwikkeling van dat beginsel zou leiden tot toestanden, welke aan het doel zelf in den weg staan. De Nederlandsche leiding in dit ontwikkelingsproces worde daarom door de wetgeving op ondubbelzinnige wijze gewaarborgd en in de uitoefe ning van het bestuur met klem ge handhaafd. STADSNIEUWS. KAMERKIESKRING „LEIDEN". Het bestuur van den Kamerkies kring „Leiden" kwrm Zaterdag 13 October j.l. onder leiding van den heer W. Warnaar van Sassenheim te Den Haag in vergadering bijeen. Na opening en lezing der notulen wordt door een der afgevaardigden naar de conferentie met het Centraal- Comité, welke op 27 Juli j.l. heeft plaats gehad in het Kuyperhuis, ver slag uitgebracht. Deze conferentie van het C.-C. met gedelegeerden uit de Kamercentrales had ten doel een nadere oriënteering van de wenschen en verlangens wel ke, ten aanzien der candidaatstelling voor de Tweede Kamer, in de partij leven. Een overleg dus waardoor het C.-C. zich op de hoogte stelt van de gevoe lens der partijorganisatiën. Door de afgevaardigden zijn de wen schen van het bestuur van den Ka merkieskring „Leiden" kenbaar ge maakt. Mede wordt door den afgevaardigde naar de vergaderingen van het C.-C., die op 28 September en 6 October eveneens in het Kuyperhuis gehouden zijn, rapport uitgebracht. De vergadering van 28 September was geheel gewijd aan de behandeiing van het Concept-Program van Actie, in die van 6 October is de candidaat stelling behandeld. Het resultaat van beide vergaderin gen is als Concept-Program van Actie reeds naar de verschillende partij- oiganisaties verzonden, waaromtrent in de vergadering van het op 22 Nov. as. te houden Centralen Convent een vtorloopige beslissing genomen zal worden. Als afgevaardigde naar het Centra len Convent wordt benoemd de heer W. Warnaar. Na uitvoerige bespreking wordt be sloten de vergadering van afgevaar digden uit den geheelen Kieskring, die volgens reglement gehouden moet worden in het jaar voorafgaande aan een Kamerverkiezing, te bepalen op Woensdag 19 December 1928. De morgenvergadering, welke te 10 uur aanvangt, zal plaats hebben in één der zalen van restaurant „Den Burcht" te Leiden, terwijl de middag vergadering in de zaal van ,.De Graanbeurs" zal worden gehouden. In de middagvergadering zal het Kamerlid J. Schouten, van Rotterdam, een opwekkende rede houden. De tot den Kamerkieskring „Lei den" behoorende Kiesvereenigingen zulen worden aangeschreven, voor stellen of punten voor het agendum dezer vergadering in te zenden uiter lijk 17 November a.s. aan het Secreta riaat van den Kieskring, Hooigracht 35 Leiden. Tevens zal den Kiesvereenigingen worden verzocht de aandacht van het bestuur te vestigen op mannen die volgens haar in aanmerking komen oIs candidaat voor het bestuur van óm Kamerkieskring. Volgens art. 3 van het Reglement wordt het bestuur, dat in zijn geheel aftreedt, gekozen uit 9 drietallen uit do Statensectie „Gouda" en 9 drietal len uit de Statensectie „Leiden"; deze beide Statensecties vormen te zamen de Kamerkieskring „Leiden". De aftredende bestuursleden zijn herkiesbaar. Aan de heeren Boot en Karstens wordt opgedragen deze vergadering voor te bereiden en te regelen. Deze Kieskringvergadering zal be langrijker zijn dan vorigen omdat worden de voorstellen van bet C.-C. inzake de candidaatstelling door het Centralen Convent aangenomen ditmaal de stemming over de candi- datenlijst voor de Tweede Kamer in deze Kieskring vergadering zal plaats hebben. De afvaardiging der Kiesvereenigin gen naar de Kieskringvergadering is per 50 leden (of minder) één afgevaar digde en voorts zooveel afgevaardig den als de Kiesvereenigingen veel vouden van 50 leden tollen. Bij de rondvraag vraagt een der le den of het niet gewenscht is een com missie te benoemen uit het bestuur, aan wie wordt opgedragen, met het oog op de propaganda, in de komende maanden geregeld contact te.houden met de tot den Kieskring behoorende Kiesvereenigingen. De vergadering, de noodzakelijkheid daarvan erkennende, draagt den vraagsteller op, tegen de volgende vergadering een nader geformuleerd voorstel in te dienen. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten, nadat ds. E. H. Broekstra van Rijnsburg is voorge gaan in dankgebed. BEVESTIGING Ds. H. C. v. d. BRINK. In het kerkgebouw der Doopsgezinde Gem. had gisterenavond de bevestiging plaats van D s. H. C. van den Brink, overgekomen van Zandvoort, als predi kant bij de Geref. Kerk in Hersteld Ver band alhier, door Dr. J. G. Geelkerken, van Amsterdam-Zuid. Het kerkgebouw was stampvol. Onder de aanwezige afgevaardigden, be vond zich o.a. wethouder T. S. Goslinga, vertegenwoordigende het gemeentebestuur. Nadat Dr. Geelkerken, daartoe ingeleid door Ds. H. Hasper van Den Haag, de kansel beklommen had, en de te bevesti gen leeraar met den Kerkeraad hadden plaats genomen, werd gezongen Ps. 89 1. Hierna werd belijdenis des geloofs af gelegd door voorlezing van de 12 Geloofs artikelen, waarna staande gezongen werd Lied 214 uit den Gezangenbundel. Nadat de prediker heeft gelezen Jesaja 40 1—9, is voorgegaan in gebed en gezon gen is Ps. 751, 4 en 6, kondigt deze zijn tekstwoord aan, n.l. Hebr. 138: .Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in eeuwigheid". De ure, die ons hier sajnen ziet en waarin de gemeente haar eigen leeraar ontvangt, spreekt ons van verandering. Van verandering, juist op een terrein, waar de stabiliteit wel buitengewoon groot is gebleken. Zelfs op het terrein van Kerk en ambt staan wij dus voor verandering. Niemand beeft voor enkele jaren kunnen verwach ten of vermoeden, dat binnen zulk een kort tijdsbestek de kleine gemeente van Leiden, de Geref. Kerk in bet herstelde verband, oen eigen Dienaar des Woords zou ontvangen. Gij gemeente, nog zoo klein in getai en zoo zwak van kracht, moogt er vanavond getuige van zijn uw dienaar des Woords aan u te zien verbonden. Groote dankbaarheid moet uw hart ver vullen voor zooveel zegen, van uw God ontvangen. En toch, al is er groote dank baarheid en blijdschap, zij is met bezorgd heid gemengd. Er is weemoed in ons hart omdat het in den strijd voor de vrijheid van het Woord van God en in den strijd tegen mensche- lijke macht en overheers:h"ng .uoest ko men tot institueering van een nieuwe Kerkgemeenschap. Ook gij, geachte dominé van den Brink, hadt deze gang van zaken niet kunnen vermoeden. Eerder was er verwachting dat gij, na een leven van trouwen en ge- zegenden arbeid, als Dienaar de Woords, vanuit Zandvoort's kleine Kerk, tot de rust van het emwitaat zoudt ingaan. Het spreekt ons alles to van wisseling en verandering, waarvan de tekst, welke voorafgaat aan de onze, ook gewaagt. Immers, het vermaan van den apostel om uwer. voorgangeren te gedenken, die u het Woord Gods gesproken hebben, hun geloof navolgende en de uitkomst van bun wandel aanschouwende, wijst op de ver anderlijkheid der dingen. Maar dan volgt als tegenstelling van alle wisseling des le vens bet woord van onzen tekst: Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in eeuwigheid. 't Is de verkondiging van de bestendig heid van Jezus Christus. Hij is de onver anderlijke, gisteren, vandaag en tot aan het einde, waarin de eeuwenloop zich ver liezen zal. De boodschappers van Jezus Christus veranderen, maar de boodschap zelve blijft Binnenland. Kleine tegenspoeden voor de vlieg tuigen naar Indië. Ernstig motorongeluk bij Zwolle. Ds. H. C. van den Brink in de Geref. Kerk (H. V.) te Leiden bevestigd. In Rotterdam is een inbreker neer geschoten. Het zilveren jubileum van de gla- zenwasscherij Knkler. Buitenland. Ernstig spoorwegongeluk in Enge land. Door de aardbeving in Mexico zijn honderden gezinnen dakloos geworden Pest-epidemie in Kirgisië. De Duitsche democraten verklaren zich tegen den bouw van den pantser kruiser. De Engelsche minister, Lord Birken head, treedt af. De tocht van de „Graf Zeppelin" naar Amerika. tfci affi. faTOHMMBM— en verandert nooit. In bet ontvangen van den Dienaar des Woords hebt gij, gemeen te, te zien: Jezus Christus, den onveran derlijke, den blijvende. Gij hebt er voor te waken, dat gij niet te veel vasthoudt aan het woord van den apostel: „Gedenkt uwer voorgangeren". Als Jezus Christus alleen maar pro me morie wordt genoemd en te veel wordt vastgehouden aan wat uw voorgangers gesproken hebben, dan stelt ge u vastig heden en fundamenten, waaraan ge geen houvast hebt. Alleen Jezus Christus en diens onveran derlijkheid moet uw vastigheid en funda ment wezen. Niet het formulier, niet de belijdenis, zelfs niet de Schriftbeschou wing is in eeuwigheid dezelfde, maar al leen Jezus Chrstus is gisteren en heden dezelfde en tot in eeuwigheid. De menschelijke dingen moeten veran deren. Wie daar niet aan wil, zal geeste lijk verstijven en bevriezen. Hierna zich richtend tot den te bevesti-. gen leeraar, zegt de prediker: Ook aan u, geachte dominé van den Brink, wil Jezus Christus zijn blijvende, onveranderlijke genade vervullen, indien gij uw ambt ver vullend, steeds zijn onveranderlijkheid prediken wilt, altijd betuigend tot de ste den van Juda: Zie, bier is uw God. Geve God u de genade zijn stem te doen kooren. Gods Woord zij u en uw gemeen te een blijvende veiligheid. En wat u bier in uw dienstwerk weder varen moge, Hij zal u steunen, Hij staat achter u en zal u niet begeven of verla ten. Ga dan been in deze uwe kracht en zeg: ik zal niet vreezen; wat zal een schuldig mensch mij doen? Als gij aan Jezus Christus vasthoudt, gij gemeente en dienaar, dan zult gij de smaadheid kunnen dragen. Stelle God u tot rijken zegen voor velen. Hierna werd het formulier gelezen tot bevestiging van dienaren des Woords, waarna Ds. van den Brink op de gestelde vragen, staande antwoordde: Ja ik, van ganscher harte, waarop hem toegezongen werd het eerste vers van Lied 40 uit den Gezangenbundel. Nadat Dr. Geelkerken was voorgegaan in dankgebed en staande gezongen was Lied 3 2, was de plechtigheid geëindigd. Ds. v. d. Brink hoopt Woensdag 17 Oc tober in hetzelfde kerkgebouw zijn intre de te doen. EEN JAVAANSCHE HUISHOUD SCHOOL. Men zou ze aan den Witten Singel no. 105 niet verwachten, een Javaan- sche Huishoudschool. De vriendelijke woning van Dr. Woltjer is velen hekend, dank zij de vriendelijke bewoners, maar een huis houdschool, en dan nog wel een Ja- vaansche, neen, dat was onbekend. Toch hadden we het voorrecht, daar Zaterdagmiddag in een Javaansche Huishoudschool te worden rondgeleid. Op uitnoodiging (als wij het wel hebben) van het Comité van Bijstand voor de Chr. Scholen voor meisjes uit den Javaanschen adelstand, had Mevr. Woltjer haar huis een oogenhlik af gestaan en was Dr. Offringa, de direc teur van het Petronella-Hospitaal te Djocja, die nog met verlof in het Va derland is, overgekomen om voor een kleinen kring genoodigden een film van de Javaansche Huishoudschool te Djocja te vertoonen. Dr. Offringa heeft eerst een over zicht gegeven van den oorsprong de zer instelling. Het Nederlandsch Comité van Bij stand der vereeniging voor oprichting

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1