CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN g«» JAARGANG ZATERDAG 13 OCTOBER 1928 NUMMÉR 2564 j ABONNEMENTSPRIJS Bureau: Hooigracht 35 - Leiden sSeÉji!? ^e^00nnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 sTggjlly Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd rijn Per kwartaal. 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. V Een verkeerde stap. Aldus noemt de Waarheidsvriend een legerorder van Minister Lainb.oy Dank zij de met kracht doorgevoer de strijd, zoowel in als buiten het le ger, kwam eindelijk een einde aan het S'-nenken van sterken drank in het leger en werd het verbod uitgevaar digd om sterken drank in de cantines der kazernes en legerplaatsen te ver- koopen. Langzamerhand is echter het kwaad weer de kazernes binnenge slopen, toen, weliswaar onder zekere voorwaarden, in de ontspanningslo kalen der onderofficieren in de ka- zernementen 't tappen van sterken drank werd toegelaten. Maar bij de cantines der onderoffi cieren in de garnizoenen bleef bet dan ook. Thans is de Minister van Defensie een stap verder gegaan, door bij Le gerorder toe te staan, dat ook in de verblijven der onderofficieren in de legerplaatsen sterken drank zal kunnen worden getapt. Er is bepaald, dat bij wijze van proef in het tijdvak van 1 October 1928 tot 1 October 1929 verkoop van sterken drank geoorloofd zal zijn in de cantines voor officieren en onder officieren, in de vaste kampemen ten en legerplaatsen, indien bij een opzettelijk daartoe te wouden stem ming blijkt, dat de meerderheid van hen, voor wie de cantine bestemd is, dezen verkoop wenscht. Nu is het eigenaardige, dat een ver blijf in een legerplaats steeds wordt aangegrepen als een vieren van den teugel op dit gebied. Ongetwijfeld zal dan ook in vele gevallen een stem ming het tapverbod opheffen. De Waarheidsvriend wijst dan ook terecht op enkele gevaren, die nu zich voordoen. In de eerste plaats den nieuwen stap, welke hier wordt gedaan. Nog een zoo'n uitbreiding van hetgeen nu reeds is toegestaan, en de verkoop van sterken drank krijgt weer z'n oude plaats in het leger terug. In de tweede plaats zal thans in de beperkte ruimte, waarin zich de tan- tines in kampenementen en leger plaatsen bevinden, en dit ten aan schouw© van de soldaten, het gebrui ken van sterken drank toegelaten zijn. Dat dit een ongunstige indruk op de minderen moet maken, spreekt vanzelf. En in de derde plaats kan het ge bruik van sterken drank in de gele genheden, waarin het nu geoorloofd zal zijn, in legerplaatsen en kampe nementen tot funeste gevolgen leiden. Wij hebben slechts te beginneren aan het gebeurde in bet revolutiejaar 1918 in de legerplaats bij de Harskamp, toen de soldaten, mede door den ster ken drank verhit, aan het muiten sloegen. Ook wij meenen dat bier sprake is van een verkeerden stap en dat te recht Minister Van Dijk destijds ge weigerd heeft om datgene te doen, waartoe nu Minister Lambooy het initiatief heeft genomen. Ook wij hopen, dat uit de Kaïner krachtige stemmen tegen de Legeror der zullen opgaan en dat de Minister bereid zal zijn van de dwaling zijns wegs terug te keeren. V Een beetje zon. Zoodra de herfst aanbreekt komen er dagen dat men met verlangen uit ziet om de zon „mata hari" (het oog van den dag) zooals de Maleiers het uitdrukken, te aanschouwen. Zon brengt leven en beweging. Zon doet de verslapte levenskracht weer opwaken Aan de zon heeft al wat leeft behoefte. Zoo is het ook in de politiek. Ook daar heeft ieder, zoowel de leiders, als de kiezers gelijke behoefte aan levenbrengend licht. Men kan niet ontkennen dat de Evenredige vertegenwoordiging een groot gevaar medebrengt dat met de inzichten van de kiezers onvoldoende zal worden gerekend. Het stelsel opent de deur om de personen te verliezen, om do partij alleen te behouden. Een sterk staaltje zagen wij daar van dezer dagen in den Vrijheidsbond. Een Amsterdamsch Wethouder, de heer Walrave Boissevain, wil net Kamerlidmaatschap er aan geven. Dr. Vos eveneens Wethouder van de hoofdstad wil het Kamerlidmaatschap wel ruilen voor het tegenwoordig baantje, maar wil dan zekerheid, dat hij in 1929 eveneens naar de Kamer zal worden afgevaardigd. Volkomen t- recht, zal ieder toegeven. Maar iQ de Liberale partij zal dat, niet als bij ons, afhangen van hetgeen een alge- meene vergadering van afgevaardig den van kiesvereenigingen daarover beslist, neen de partijraad zal dat uitmaken. Is het wonder dat de Libe rale kiezers gaan roepen om een beetje meer zon? Op een ander geval wees onlangs dt> Standaard, toen ons hoofdorgaan een lans brak voor een vooraf tot overeenstemming komen over een eventueele samenwerking in een par lementair Kabinet, wanneer de uit slag van de stembus in 1929 een rechtsche meerderheid zal besten digen. Immers, als men wacht met dit overleg tot na den uitslag der ver kiezingen, dan volgt men, zoo zegt de Standaard, een gang van zaken, die „ongetwijfeld constitutioneel juist is", maar men kan niet ontkennen, „dat het kiezersvolk daarbij voor verras singen kan worden gesteld, die het allerminst voorzien had". Ook hier weer een behoefte aan wat meer zon. Daarom meenen wij dat onze Partij goed doet met èn in de candidaatstel- ling het democratisch element recht te laten wedervaren èn in de propa ganda voor een vooraf komen tot overeenstemming de stem van de kie zers op de volle waarde te brengen. STADSNIEUWS. ZILVEREN JUBILEUM. J. KUKLER.. Een allerwege bekend stadgenoot, de heer J. Kukler, van der Werff- straat 34, hoopt Maandag 15 October a.s. den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar zijn bekende Leidsche Glazen- wasscherij stichtte. Op bescheiden voet begonnen, heeft de heer Kukler in deze kwart-eeuw zijn zaak in gestadigen groei mogen zien toenemen en mag hij zich thans in bet bezit weten van een in Leiden en Omstreken gerenommeerd bedrijf. Dat succes de jubilaris zal wel de eerste zijn om dit te betuigen beeft hij in de eerste plaats door Gods zegen mogen verkrijgen, maar is me de een gevolg geweest van de accurate wijze, waarop de heer Kukler zijn zaak heeft gedreven en van het ver trouwen, dat zijn uitgebreide clientèle tot op dezen dag in hem stelt. Wie den omvang van het bedrijf van den heer K. thans in oogenschouw neemt, staat verbaasd over wat door hem in de voorbijgegane 25 jaar is be reikt. Het zal dan ook geen verwondering wekken, dat op Maandag 15 October, de heer Kukler met zijn personeel en gezin, zijn zilveren jubileum feestelijk wil herdenken. De heer K. houdt a.s. Maandag ten zijnen kantore receptie, terwijl o.a. zijn personeel een rijtoer door de stad zal organiseeren, waarbij de verschillen de wagens met ladders, welke gedu rende deze 25 jaren in het bedrijf van den heer K. zijn gebruikt, zullen wor den medegevoerd. Zoowel het bescheiden wagentje, waarmede de heer K. voor 25 jaar be gon, als de moderne groote wagen, welke thans in gebruik is, zullen het Leidsche publiek ten aanschouwe ge geven worden. Een mooie huldiging niet alleen, maar tevens een pakkende reclame. Wij twijfelen niet, of velen onzer le zers zullen den sympathieken zaken man a.s. Maandag hunne belangstel ling toonen. GOUDEN JUBILEUM CER. J. V. „DIENT DEN HEER". De Wijdingsdienst. Zooals we reeds eerder meldden, viert dezer dagen de Cbr. J. Vereen. „Dient den Heer" haar 50-jarig be staan. Ter herdenking daarvan werd gis teravond in de Oosterkerk 'n wijdings- dienst gehouden. Hiervoor bestond een flinke belang stelling. De eere-voorzitter van de vereeni- ging, Ds. M. J. Punselie, liet aan het begin van den dienst zingen Psalm 103 vs. 1 en 3, en ging voor in gebed, waarna gelezen werd Psalm 103. Daarna zong Mej. Truus Zaalberg uit Leiderdorp eenige soli: „Feest", van J. F. Tierie, en „Wie lieblich ist der Boten Schritt", van Handel. Mej. Zaalberg beschikt over een heel aardige sopraan, die in bet kerk gebouw goed tot haar recht kwam en zij beeft er dan ook ongetwijfeld veel toe bijgedragen om de wijding van de ze herdenkingsstonde te verboogen. Vervolgens hield Ds. Punselie een toespraak, waarbij hij allereerst allen hartelijk welkom heette en daarna de geschiedenis van de oprichting van de vereeniging releveerde. Ds. de Wolf was de stichter van de vereeniging en verbond baar stevig met de wijkvereeniging, waarvan bij ook de stichter was. Veel is er na dien tijd gebeurd en bet is niet altijd even rooskleurig ge weest voor de J. V., maar ze is er toch nog tot op dezen dag. En daarom mag vanavond God gedankt worden voor Zijn vele zegeningen. Er wordt altijd critiek op de J. V. uitgebracht en misschien wordt daar ook wel eens aanleiding toe gegeven, maar dat neemt niet weg, dat de J. V. een onontbeerlijk instituut is om te helpen het pad van den jongeling zui ver te houden. Hij moet gewezen worden op de schaiten, die niet verteren en wij le ven in een land, waar deze schatten voor het grijpen liggen. God wil dan ook, dat de jonge man ze grijpen zal. Hij moet een persoonlijke keus doen in zijn jeugd. Dat is de beste tijd. Al leen het heden is den tijd dien God aan ons geeft. Hoe gelukkig is het, dat dit vijftig jaar lang door de jubileerende J. V. is begrepen en toegepast en daarom wenscht spr. „Dient den Heer" van harte geluk en hoopt, dat in de periode, die de J. V. thans ingaat, nog krach tiger, nog gezonder, nog frissclier het werk zal worden aangevat. Spr. wijst op een tekst uit 1 Tim. 6: „Maar gij, o mensch Gods, vlied deze dingen en jaag na gerechtigheid, god zaligheid, geloof, liefde, lijdzaamheid, zachtmoedigheid. Strijd den goeden strijd des geloofs, grijp naar het eeuwi ge leven". De 4 domineerende werk woorden geeft spr. de jonge menschen mee: Vliedt, jaagt, strijdt, grijpt. Wakende moet gewerkt worden. De groote Koning zal helpen. Spr. geeft thans het woord aan Ds. P. Veen van Utrecht, voorzitter van 't Ned. Jongelongsverbond, dien' hij als nog zeer hartelijk welkom heet. Alsvorens Ds. Veen het woord nam. werd echter eerst door den heer H. J. van Leeuwen een orgelsolo gegeven, een fantasie over het Bondslied en Ge zang 274, door hemzelf vervaardigd en zooals vanzelf spreekt uitermate goed passend in de sfeer van dien avond. Het stuk werd met talent gespeeld en vond dan ook een aandachtig ge hoor. Daarna hield Ds. Veen zijn toe spraak. Spr. begon met een hartelijke geluk- wensch namens het Verbond en wees er daarna op, dat dit Ned. Jongelings verbond de oudste jeugdorganisatie is. Toen het opgericht werd, waren de drijfveeren allereerst, zichzelf op te bouwen in het geloof en daarna eigen geluk aan anderen mede te deelen. Conserveeren en Evangeliseeren. Dat is de taak. Het kan niet anders, of hij, die zelf Christus heeft gevonden, wil zijn geluk aan anderen mededeelen. En daarom is het jeugdwerk ook Evangelisatiewerk. Het is heel moei lijk, om daarvoor de juiste werkme thode te vinden. Hoe moeten de jonge menschen getrokken worden. De eer ste eisch is daarom, dat er een kern bestaat van jonge menschen, desnoods van slechts enkele, desnoods van een, die God willen dienen. Daarvan gaat de kracht uit en hoe men het dan ook inkleeden wil om anderen te trekken, moet door die kern worden bepaald. Dat kan op verschillende manieren ge beuren. Als de kern er maar is. Deze kern moet naar buiten optreden en anderen tot zegen trachten te zijn, hen toonende Christus Jezus, en Hem al leen. De geemeente moet hen daarin steunen zooveel ze kan en het jeugdwerk mo gelijk maken. Er kan nog zoo heel veel gedaan worden. Wij moeten ons aanpassen aan den tijd, en gebruiken de middelen van onzen tijd, opdat nog velen voor den Heiland worden ge wonnen. Met den wensch, dat God de J. V. moge zegenen en tot een zegen stel len tot in verre toekomst, besloot spr. Nadat vervolgens de organist zich nog eens had laten hooren en ook Mej. Zaalberg nog enkele liederen had ge zongen, dankte Ds. Punselie in een kort slotwoord Ds. Veen voor het ge sprokene, Mej. Zaalberg en den heer van Leeuwen voor zang en orgelmu ziek en alle aanwezigen voor hun te genwoordigheid. Nadat Z. Eerw. vervolgens was voor gegaan in dankgebed, werd nog gezon gen Gezang 96. Bij de deur werd een schaalcollecte gehouden voor het Jubileumfonds van het J. V. DS. A. D. MEETER. Naar wij vernemen, heeft Ds. A. D. Meeter, Ned. Herv. predikant alhier, een beroep ontvangen naar Gouda. „SURSUM CORDA". Op den avond van 2 Oct. j.l. gaf Hu- bert ^Cuypers met zijn „Schola Canto rum" en het daaraan verbonden Knar penkoor een uitvoering in de groote Tonhalle van de Pressa te Keulen, en den volgenden morgen luisterde hij met zijn nieuwe St. Caecilia-mis, door hetzelfde ensemble vertolkt, de pon tificale hoogmis in den Keulschen dom op. Over beide uitvoeringen was de pers vol lof. Zie Hbl. 5 Oct. en Kölnische Volkszeitung. In het bijzonder het optreden van het Knapenkoor was voor de Duit- schers een zeldzame verrassing, zoo wel door de voordracht van eenige door Cuypers bewerkte Oud-Holland- sche liederen als door de prachtige vertolking van eenige Gregoriaans che hymnen. Bij het eerstvolgend concert van „Sursum Corda" in de Pieterskerk op 24 October, zal hetzelfde Knapenkoor medewerken en eenige werken ten ge- hoore brengen, die ook te Keulen ge zongen werden. Zoo b.v. het prachtige Gregoriaan sche Kyrie van Zuster Hildegardis van plm. 1100, de antiphoon Homo Quidam de Sequens Veni Sancte Spiritus en als Oud-Hollandsche liederen o.a.: Ons genaket die avondstar, Heer Jezus heeft een hofken, T'wijl in den nacht, Het waren twee conincskinderen, enz. Het gemengd koor zelf zingt o.a.: Psalm 65 vs. 4 en 5, door Cuypers be werkt, Psalm 108 van Sweelinck, en oude motetten van oude Fransche componisten. Een drietal orgelnummers worden door Leo Mens ten beste gegeven. Moge de uitvoering vele muziekmin naren en minnaren der oude vocale schoonheid trekken. Niet het minst het Gregoriaansch van het jongenskoor zal voor 'Leiden een buitengewone verrassing zijn. HUBERMAN. De beroemde violist Bronislaw Hu- berman zal op Vrijdag 19 October a.s. om 8 uur in de stadsgehoorzaal een recital geven onder de auspiciën van de Holl. Concertdir. Dr. G. de Koos (le abonnementsconcert van genoemde Concertdirectie). Siegfried Schultze zal den kunste naar aan den vleugel begeleiden. Dien avond zal Huberman werken van Handel, Brahms, Tschaikowsky, de Sarasate, Chopin-Huberman ten ge- hoore brengen. DE JAVA-SOEMBA-FILM. De lang verwachte Java-Soemba- film komt! Leiden heeft de primeur van de ver tooning. Op 31 October, de eerste dag, dat deze film in ons land in het open baar vertoond wordt, krijgen wij hem in Leiden te zien. Leiden en omgeving, dat met de Zen ding op Midden-Java zoo nauw ver bonden is door enkele familieban den, mag dat voorrecht wel hebben. Op deze film, die, naar wij vernemen 2000 M. lang is, neemt Solo een voorna me plaats in; niet minder dan 300 M. is aan Solo gewijd. Op dat deel zullen verschillende ook in Leiden welbeken de figuren aan ons oog voorbijgaan, bezig in het mooie land aan hun eigen werk. Daarnaast zal het mooie Midden- Java met zijn vulkanen Merapi en Sawoe, die hun vuurspuwende toppen ten hemel heffen, maar op hun flan ken de schoonste natuurpracht ten toon spreiden, met diepe ravijnen en klaterende watervallen, met ruime vergezichten en ondoordringbaar woud een deel van den inhoud vormen De schoone en grillige Zuidkust van Djocja met zijn mythologische ge schiedenis naast de overgebleven vor- stenluister van twee vorstenlanden Solo en Djocja zal ons boeien. Doch de optocht van 2400 Javaan- sche kinderen naast het werk in de hospitalen op de scholen en in de kam pongs zal het voornaamste zijn. Wij vernemen, dat voor deze eerste vertooning de Stadsgehoorzaal is af- per regex u*i\ Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De J.V. „Dient den Heer" te Leiden viert haar gonden jubileum. De Java-Soemb a-film komt te Leiden. Buitenland. De Fransche dnlkboot Ondine blijkt ge zonken te zijn. Het onderzoek in de zaak-Horan. Lloyd George over de a.s. verkiezingen. Een boek over Koning Albert. Nadere berichten over den tocht van de „Graf Zeppelin". Het luchtschip wordt Maandagochtend te New York verwacht. ■jWllliTBilHBBilllMill ■■Hl lil lil—ni gehuurd en dat met den kaartenver- koop vandaag is aangevangen. De prijs is niet, als bij de Warta- Sari-film, die deze week voor de derde maal in Leiden komt, uniform, ma-ar men kan verschillende prijzen beste den van 1,50 af tot 0,60 (belasting inbegrepen). De netto-winst van deze vertooning komt geheel aan de Zen ding ten goede. Wij twijfelen niet, of de gehoorzaal zal op 31 October vol worden, temeer omdat het volstrekt niet zeker is, dat we dezen winter 'n tweede vertooning kunnen bekomen. De drie exemplaren die nu van de film gemaakt zijn, zijn reeds avond aan avond bezet. Laat dus niemand de gelegenheid laten voorbijgaan. WAARSCHUWING. De Armenraad te Leideh richt tot de ingezetenen de volgende waarschu wing: Geef nifct aan wie u om hulp vraagt zonder voorafgaand onderzoek. Geef niet aan collectanten voor werk dat gij niet kent. Doet gij dat wel, zoo loopt gij alle kans te worden bedrogen en met uw, gift kwaad te stichten, inplaats van goed. Informeer evenwel bij den Armen raad naar den toestand der hulpvra- genden en naar de betrouwbaarheid van de instellingen, waarvoor wordt gecollecteerd. Steun dan den behoeftige naar dat hij noodig heeft of schenk uw bijdrage aan een instelling, waarin gij vertrou wen hebt. Zoo zult gij goed doen of anderen in staat stellen goed werk te doen. Namens den Armenraad, Het Bestuur: G. A. Smit, voorzitter; P. A. van Aggelen, Dr. H. J. M. Boon- acker, Mej. D. Coebergh, Mej. C. Ver- heij van Wijk, Mej. A. M. de Vries, Mr. P. A. van Toorenburg, secretaris. Het bureau van den Armenraad is gevestigd Lammermarkt 67 en geo pend iederen werkdag van 912 en van 1.305 uur, 's Zaterdags van 9— 12.30 uur. EXAMEN APOTHEKERS-ASSISTENT. Opgeroepen 4 candidaten. Geslaagd Mej. J. W. Storm te Rot terdam en de heer T. A G. Haanappel te Rotterdam. PROF. P. J. BLOK. In den toestand van Prof. P. J. Blok is hedenmorgen een lichte verbetering ingetreden. De nacht was rustig. De patiënt is zeer zwak. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 22-jarige los werkman L. v. E., wonende Oranjegracht 107a, die aan tcevallen leed en bij een aanval daar van gisteren in het water in de Oran- j jgracht is gevallen, is in den afgeloo- pen nacht in het Academisch Zieken huis aan de gevolgen overleden. Gistermiddag heeft de 39-jarige P. "V., los werkman, toen hiji bij de N.V. Kalksteenfabriek aan de Rijn kade bezig was met het lossen van een lorriewagen een aantal steeneh op het lichaam gekregen, waardoor hij aan het gelaat bloedend werd gewond. Na door den E.H.D. verbonden te zijn is hij naar het Ac. Ziekenhuis ge bracht ter verdere behandeling. BINNENLAND. ALGEM. NEDERL. VEREEN. VOOR VREEMEEELINGEN VERKEER. In een Donderdag te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het hoofd bestuur der Algemeen© Nederl. Ver. voor Vreemdelingenverkeer heeft de voorzitter, prof. mr. M. W. F. Treub, om particuliere redenen zijn functie als zoodanig neergelegd. Prof. Treub heeft hij deze gelegen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1