DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- fcbouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Toestuur v. h. Frot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 October a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31. Telef. 1313. der voor Indië te Huizen meldt „De Gooi- en Eemlander", dat een der ijze ren masten, die een hoogte heeft van 35 Meter, naar beneden is gestort. Een man, die zich in den mast be vond, wist nog juist bijtijjds er af te springen. Hij kwam in een kuil te- rtcht, terwijl de mast juist over de kuil heen viel. De mast vormt een ruïne van ijper. ONDERWIJS PER RADIO. Het Tweede Kamerlid van Wijn bergen heeft den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Kunnen de aantallen uren, waar van sprake is in art. 3, vierde lid, en art. 90, eerste lid, der Lager Onder wijswet 1920, voor een willekeurig ceel bestaan uit uren, waarin per radio onderwijs gegeven wordt in de daar bedoelde vakken? 2. Wordt de leerstof, die per radio onderwezen wordt, geschat te belmo ren tot de leerstof, waarvan sprake is in art. 25, tweede lid, c.q. tot de leer stof, bedoeld in art. 90, eerste lid der Lager Onderwijswet 1920? Zoo ja, hoe moet dan, voor wat betreft de per ra dio onderwezen leerstof, uitvoering gegeven worden aan de voorschriften, welke de artt. 25 en 90 inzake leerplan en leerstof behelzen? Worden de docenten, die per ra dio aan openbare en bijzondere scho len onderwijs geven, geacht tot het personeel dier scholen te behooren? Zoo ja, hoe moeten dan te hunnen opzichte de artt. 10, 35 tot en met 45, c.q. de artt. 91 tot en met 94, 107 en 108 der Lager Onderwijswet 1920 worden toegepast? Zoo niet, behoeven zij dan niet te voldoen aan de eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, die de wet stelt, en zdjn zij> in hun onderwijs niet gehouden aan de desbetreffende wettelijke voorschriften? 4. Worden de kosten van aanschaf fing, verandering en onderhoud van radio-installaties, alsmede de kosten door de radiu-vereenigingen voor de lessen in rekening gebracht, voor openbare en bijzondere scholen uit de publieke kassen betaald, c.q. vergoed? Zoo ja, in welke van de in art. 65 der Lager Onderwijswet 1920 opgegeven rubrieken moeten die kosten, voor wat het openbaar onderwijs aan gaat, dan worden ondergebracht en krachtens welke artikelen worden die kosten, voor wat het'bijzonder onder wijs betreft, dan aan de besturen van bijzondere scholen vergoed? BUITENLAND. DE VLOOTOVEREENKOMST. Pnblicatie aanstaande. Het Britsche ministerie van buiten- landsche zaken maakt bekend, dat het Italiaansche antwoord op de Engelsch Fransche voorstellen tot beperking van de bewapening ter zee, te Londen is ontvangen, zoodat thans de beschou wingen van alle mogendheden, aan wie de voorstellen zijn voorgelegd, ont vangen zijn. Er bestaat daarom geen reden meer om de desbetreffende documenten niet te publiceeren. Zij zullen worden verzameld en ge publiceerd. zoodra de toestemming van de andere betrokken regeeringen ontvangen is. Horan kan voorloopig blijven. Horan, de Parijsche correspondent der Hearst-bladen, die aanvankelijk Donderdag Frankrijk zou hebben moe ten verlaten, heeft verlof gekregen om voorloopig, zoolang het onderzoek niet is afgeloopen, te Parijs te blijven. Dit moet een gevolg zijn van een persoonlijk ingrijpen van Briand. Verder wordt gemeld, dat staatsse cretaris Kellogg van het Amerikaan- sche gezantschap te Parijs een nieuw uitvoerig rapport over deze zaak ge vraagd heeft. DE ITALIAANSCHE PERS. Een loflied van Mussolini. Bij een receptie van de leiders van 70 fascistische dagbladen heeft Musso lini verklaard: Bij een alomvattend regime, gelijk het fascisme, hetwelk uit een zegevie rende omwenteling is ontstaan, moet zijn, is de pers een bestanddeel van het regime en een kracht in zijn dienst Daarom is de geheele Italiaansche pers fascistisch en moet er trotsch op zijn, eensgezind onder het fascistisch vaandel te strijden. De oude verwijten over onderdrukkng der persvrijheid der fascistische tyrannie vinden geen geloof meer. De Italiaansche pers is de vrijste pers ter wereld. Elders zijn de bladen afhankelijk van financieele groepen, van partijen of persmen, el ders bestaat hun poovere taak in den aan en verkoop van sensationeele be richten, welker voortdurende lezing tenslotte het publiek afstompt. De Italiaansche journalistiek is vrij, want zij dient slechts één zaak, één staatsorder. Zij is vrij, wat binnen de perken van de wet en van het regime kan rijn, gelijk zij ook doet, haar con- troleerende, critiseerende en voortstu wende werkzaamheid uit te oefen~n. Ik bestrijdt met nadruk, dat de Ita liaansche pers éénvormig is. Wie bui- tenlandsche bladen uit alle deelen der wereld leest, weet, hoe droog, eentonig en steriotiep zij tot in kleinigheden is. STORMWEER IN ITALlë. In heel Italië was het weer uiterst stormachtig. Te Rome heeft de storm veel schade aan gebouwen aangericht. De treinen Rome-Milaan hebben uren vertraging gehad wegens het breken van de stroomdraden. In Zuid-Italië zijn tal van streken door wolkbreuken geteisterd. HET CONGRES DER LIBERALE PARTIJ IN ENGELAND. De motie over het doel der partij. Te Great Yarmouth zijn gister twee duizend afgevaardigden uit alle dee len van Engeland en Wales hier aan gekomen, ter deelneming aan het con gres der liberale partij, dat heden zou worden geopend en het laatste partij congres zal zijn voor de algemeene verkiezingen. De resolutie over het doel der li berale partij, welke aan het congres wordt voorgelegd, luidt: „De liberale partij weigert haar lot door een pact of een accoord te Ver binden aan dat van welke partij ook, en terwijl zij bereid is met anderen samen te werken voor de verwezenlij king van hervormingen die zij wenscht, zal zij elk voorstel, hetwelk niet met de liberale beginselen strookt bestrijden. UITTREDING UIT DE KERK. Evenals in Duitschlaid is ook in Zwitserland een beweging opgewekt om de uittreding uit de Kerken te or- ganiseeren. Deze beweging heeft daarbij echter zeer weinig resultaat gehad. Zoo traden in het kanton van Zurich slechts 230 personen in 1927 uit ae Kerken, welk getal minder is dan dat der uitgetredenen in 1926. Deze uitgetredenen uit de Protestantsche Vofkskerk of uit de Roomsch-Katiio- lirke Kerk gingen nog voor het groot ste deel over naar kleine godsdien stige gemeenschappen. Niettegenstaande deze getallen van trouw aan de Kerk gewagen, valt ook in Zwitserland, in het bijzender in de steden te klagen over vermindering van het Kerkelijke leven, zoowel bij de Protestanten als bij de Roomsch- Katholieken. Zoo deelt nu een R.-K. blad uit Zurich mede, dat in deze stad slechts 30 personen der R.-K. nog geregeld communiceert, terwijl van 40 pCt. getuigd moet worden, dat ze practisch met de Kerk gebroken heb ben, ook al laten ze zich niet schrap pen. DE RAMP TE PRAAG. Reeds 21 dooden geborgen. Uit de puinhoopen van het te Praag op den hoek van de Poricerstraat en Bis- choffsgasse ineengestorte nieuwe gebouw waren tot gistermiddag 1 uur 22 lijken en 36 gewonden geborgen. Ook zijn nog vijf ongekwetste personen te voorschijn ge haald. In de kringen der arbeiders heerscht groote opwinding. Er wordt druk gede monstreerd, waarbij vele arrestaties ge schieden. Communistische relletjes. In den loop van den nacht op Woens dag hebben te Praag op verschillende punten van de stad communistische sa menscholingen plaats gehad, waartegen door de politie onverwijld werd opgetre den. Hierbij werden een communistische afgevaardigde en een dito senator gear resteerd. Op instigatie van de communisten werd gisterochtend te 11 uur op een groot aan tal bouwwerken het werk neergelegd. De arbeiders begaven zich bij groepen tege lijk naar de Havlitschek-Plaz om aan een betooging deel te nemen. De politie joeg evenwel de optrekkende menigte met sabels en gummistokken te rug, waarbij nog een aantal arrestaties verricht werd. Opnieuw teekenen van leven. Over de instorting wordt nog gemeld, dat om 9 uur gisteravond het trottoir voor het ingestorte gebouw voor het grootste deel vrijgemaakt was. Onder de puinhoopen dicht bij het na burige huis is een opening ontdekt, waar door een arbeider, die bij het bouwwerk werkzaam was, en die zich bij het onge luk heeft kunnen redden, geprobeerd heeft naar binnen te kruipen. Uit den kelder werd daarop met kloppen geantwoord. Men kan dus aannemen, dat zich op deze plaats nog een aantal vermisten in leven bevinden. Men probeert uit het na burige huis nu een nieuwen toegang te graven. DE NIEUWE CHINEESCHE REGEERING Tsjang Kal Sjek beëedlgd. Maarschalk Tsjang Kai Sjek is gisteren morgen te Nanking in tegenwoordigheid van de regeering, vertegenwoordigers van de kwomintang en van het diplomatieke corps volgens de grondwet beëedigd. Ter gelegenheid van den zeventienden verjaardag van de Chineesche revolutie werd in Mantsjoerije de vlag van de kwo mintang geheschen. EEN OPSTAND IN KANSOE. Tweehonderdduizend Chlneezen vermoord. Uit New York wordt aan de „Times" gemeld, dat de hulpcommissie voor de slachtoffers van den hongersnood in Chi na uit Lantsjoufoe, de hoofdstad van Kan- soe, een bericht heeft ontvangen, mel dend dat de Mohammedaansche bevolking vah Kansoe in opstand is gekomen en 200.000 Chineezen heeft vermoord en ver scheidene dorpen heeft in brand gestoken en geplunderd. Ongeval met den Indischen zender te een hoogte heeft van 35 meter, stortte de wand van twee centimeter dik staal haarspeld op Sedert de aardbeving van 't vorig jaar, waarbij 35.000 personen werden gedood en 100.000 tot de grootste armoede vervie len, is Kansoe door een reeks calamiteiten bezocht. De oogsten mislukten en hon gersnood trad in een groot deel der pro vincie in. Tegen het midden van den win ter zullen de vooraden geheel zijn uitge put. Thans is de Mohammedaansche be volking in opstand gekomen. De Mohammedanen vormen een derde deel der bevolking. De beweging had aanvankelijk een ongeorganiseerd karak ter, doch plantte zich voort als een vuur en is thans een opstand geworden van de soort als in de vorige eeuw de bevolking reeds verscheidene malen heeft gedeci meerd. Duizenden soldaten zijn naar de provin cie gezonden om den opstand te onder drukken, doch men vreest, dat deze troe pen den hongersnood nog zullen verer geren. EEN REDE VAN KONING GEORGE. De malaise in de industrie. Tijdens zijn bezoek aan Newcastle, waar hij de nieuwe brug over de Tyne heeft in gewijd, heeft de Koning van Engeland in zijn rede gewaagd van de ernstige indus- trieele depressie, welke in het district heerscht. In zijn antwoord op de welkomstrede be tuigde de Koning er zijn leedwezen over, dat de kolen-, ijzer- en staalindustrieën en de scheepsbouwnijverheid, die de Tyne een wereldvermaardheid hebben gegeven, tengevolge van de ontwrichting van den handel door den oorlog met tegenspoed hebben te kampen. Hij was verheugd te bemerken, dat de onvervaarde bestrijding dezer moeilijkheden resultaat oplevert. Reeds schijnen de kolenindustrie in het Noorden en het scheepsbouwbedrijf aan de Tyne uit de depressie naar boven te komen. Z.M. voegde hieraan toe: De bouw van een nieuwe brug is een daad van moed en een uiting van uw geloof in de macht dezer industrieën om het verloren terrein te herwinnen en opnieuw haar vroegere trotsche rol op de wereldmakt te spelen. KORTE BERICHTEN. De onderhandelingen tusschen Pruisen en de curie over een concor daat zijn geslaagd. De Australische voerlieden heb ben geweigerd zich bij de staking aan te sluiten. Men zoekt in Parijs den dief van het document, dat door Honan gepu bliceerd is. De textielstaking in Lotz dreigt nu, na de mislukte onderhandelingen ernstige proporties te zullen aanne men. De Fransche politie moet weder om de hand hebben gelegd op belang rijke Russische documenten, betreffen de de communistische organisatie in Frankrijk. Volgens een bericht uit New- York heeft Chamberlain te San Fran cisco verklaard, dat zijn gezondheids toestand reeds zooveel verbeterd is, dat hij tegen het einde van November zijn ambtsbezigheden weer hoopt te hervatten. Heden is in het koninklijk paleis en in het paleis Bellevue, te Brussel, de eerste verjaardag gevierd van prin ses Joséphine Charlotte, het eerste kind van prins Leopold en prinses Astrid. LUCHTVAART. DE POSTVLUCHTEN NAAR INBIë. Bij de Indische Luchtvaart Maat schappij is gisteren uit Nasviabad een telegram ontvangen, dat de H-NAFD daar gisterochtend te 11 uur 37 min. is aangekomen. Alles is wel aan Huizen. Een der ijzeren masten, die naar beneden. De hulpmast waarvan gemaakt is, knikte om en lag als een den grond. boord. Het toestel ging gisteren nog door naar Cawnpore, waar zich de II-NAFC bevindt. Bij de Indische Luchtvaart Maat schappij is telegrafisch bericht inge komen, dat de H-NAFD om 16.18 uur plaatselijke tijd gisteren te Cawnpore is aangekomen en de materialen be stemd voor de reparatie van het zich nog daar bevindende toestel H-NAFC heeft afgeleverd. Met de reparatie kan c'us thans begonnen worden. De H-NAFD vertrok heden naar Al lahabad. Alles is in orde. De mail van het derde vliegtuig. De Preangerbode meldt, dat de pos terijen bericht ontvingen, dat de mail van het derde postvliegtuig op 7 Oct. was doorgezonden van Calcutta en vermoedelijk 16 October te Singapore zou arriveeren. Aan den postdienst in de Straits Settlements werd verzocht de mail spoedig door te willen zenden naar Batavia. NOODLANDING. Een legervliegtuig moest gisteren te Bussum een noodlanding maken wegens een defect aan den motor. Propeller, staart en landingsgestel werden beschadigd. De machine is naar Soesterberg op transport gesteld. HET AUTO-GIRO VLIEGTUIG OP WAALHAVEN AANGEKOMEN. Het auto-girovliegtuig La Ciërva, geleid door den piloot Rawson en den secretaris van de Cierva Auto Cy. mr. Blake, is gistermiddag te tien min. voor 3 uur op het vliegveld Waalha ven te Rotterdam geland. Het was gistermorgen 12 u. 40 min. van Mun ster vertrokken, had een landing ge maakt op Soesteberg en was van daar in een hal fuur naar Waalhaven gevlogen. Het lag in de bedoeling dat de pi loot nog eenige vluchten boven het vliegveld zou maken en daarbij pas sagiers zou meenemen. Vandaag te 12 uur vertrok het toe stel weer naar Brussel. De heer La Cierva is gistermorgen zelf op Schiphol geweest maar on middellijk weer vertrokken naar Lop- den. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vervadering met het gebruikelijke gebed waarna de no tulen worden gelezen en goedgekeurd. In behandeling komt de begrooting 1929. Deze begrooting is gesteld in handen van een commissie die schriftelijk rapport heeft uitgebracht. In dit rapport wordt gevraagd of het niet wenschelijk was dat de ambtenaren in deze gemeente die den pensioengerechtigden leeftijd hebben be reikt, aftreden en hun plaats open laten voor jeugdiger krachten. Verder zoekt de commissie op bij de post waarbij uitge trokken wordt een bedrag voor 500 M3 sintels dat het haar voorkomt dat hiervan te veel gebruik wordt gemaakt voor weg- bedekking. De commissie acht gebruik van sintels alleen gewenscht voor het vul len van groote gaten. Ten slotte maakt de commissie eenige opmerkingen betreffen de de ambtswoning van den gemeente-se cretaris, welke zeer veel te wenschen over laat, De commissie zou hierin een afdoen de verbetering willen zien gebracht. Betreffende dit rapport merken B. en W. op, dat aan den gemeente-secretaris is opgedragen om een rechtstoestand-ver ordening voor de gemeente-ambtenaren samen te stellen, waarbij ook de ontslag kwestie zal worden geregeld. Wat betreft het gebruik van sintels als wegbedekking Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREH 13 HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M N. C. R. V. 5.30 Vooravond-concert. Orgel en zang. 7.i Les in boekhouden. 7.30 2de cursus in apologetiek, door Prof. Di*. J. A. C. v. Leeuwen te Utrecht over: Openbaring. 8.Uitzending vanuit Zutphen. Sprekers: Mr. J. Dijckmeester, burgemeester van Zutphen: Ds. H. Hummelen, Geref. predikant te Zutphen: Ds. Corns. J. van Paassen, Ned. Herv. predikant te Zutphen. Verder koorzang en muziek: 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 A.V.R.O.-operette-uitvoering. „De jonge Hertog". In de pauze een praatje over de A.V.R.O.-taallessen. 10.Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 468.8 M 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Kamermuziek. Werken van Hay dn. 8.10 Inleiding tot het derde gedeelte van „Die Walkure" van Rich. Wagner. Daarna uitvoering van het derde deel. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en persberichten. 8.50 Concert. In de pauze persberichten. merken B. en W. op, dat zooveel mogelijk die sintels worden gebruikt, die zoo wei nig mogelijk stof maken. Overigens zijn B. en W. het met de commissie eens, dat in den zomer het gebruik van sintels be zwaren heeft, maar daartegenover staan vele voordeelen. De weg is direct droog, zoodat men in den winter geen modder poelen heeft. Bovendien is het gebruik van sintels goedkooper dan een andere wegbedekking. Betreffende de ambtswoning van den gemeentesecretaris zullen B. en W. een onderzoek instellen. De begrooting komt daarna in behan deling. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. Bij de artikelsgewijze be handeling komt allereerst de sintelkwes tie weer in behandeling. De heer Horsman is er voor deze post gedeeltelijk te schrappen. Niet ge heel, want er zullen overigens ook nog wel sintels noodig zijn. De heer v. Doorn is bet eens met B. en W., dat bedekking met sintels veel voordeelen heeft, maar het is toch niet te ontkennen, dat het 's zomers een vuile boel is. Spr. is er voor, dat ook eens een proef met iets anders genomen wordt. De voorzitter zegt, dat aan alle wegbedekkingen voor deze gemeente be zwaren verbonden zijn en spr. is van mee ning, dat gezien de middelen die er zijn, sintels nog de meeste voordeelen hebben. Het is natuurlijk ook een groot verschil welke sintels worden gebruikt, maar spr. doet steeds zijn best om de goede te krijgen. De beer Rotteveel is er voor dat het gebruik van sintels eens afgewiseld wordt met gebruik van grint. De voorzitter zegt, dat dit reeds ge schiedt. Spr. wil alleen, dat B. en W. eenigszins de vrije hand in deze zaak ge laten wordt. De beer R. S e t b r o e k is het eens met den heer van Doorn. De beer de Jong gelooft dat de eenige weg is om de wegen eens grondig te la ten verbeteren. Daar zal men toch aan moeten. Na nog eenige bespreking zegt de v o o r- z i 11 e r toe, dat zoo weinig mogelijk sin tels zullen worden gebruikt, terwijl in den komenden zomer een proef zal worden ge nomen het het z.g.n. wegenzout. Bij de desbetreffende post, vraagt de heer Rietbroek of er nog iets komt van de opheffing van de brug bij van der Meer. De voorzitter antwoordt dat van den belanghebbende niet veel meewerking wordt ondervonden. Spr. blijft echter bij zijn meening, dat het 't beste is om de brug op te heffen. Bij de post keurloonen enz. vraagt de heer Bontje of aan deze gemeente zoo als aan andere gemeenten ook gevraagd is of ze het contract met Leiden wil ver lengen. De voorzitter antwoordt, dat een schrijven in dien geest niet is ontvangen. Ook de heer Los gelooft, dat een eigen keuring goedkooper zal zijn en overigens ook veel voordeelen heeft. De voorzitter is daar nog niet zoo zeker van. De heeren B.ontjeen Heemskerk

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2