CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat nit IWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. ©O» JAARGANG DONDERDAG 11 OCTOBER 1928 NUMMER 2562 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en bniten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. f 230 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 227i cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. V De socialistische dictatuur. Dat de Stenhuis-groep met de uit gifte van „De Vlam" een geheel nieu we richting in de S. D. A. P. gaat, bleek duidelijk uit de uitlating over de dic tatuur, die wij in het eerste nummer aantreffen. Stenhuis introduceert het nieuwe blad met de mededeeling, dat hij wat bijzonders te zeggen heeft. „Het blad is gekomen, omdat wij wat te zeggen hebben tot dat deel der Nederlandsche arbeiders, dat het so cialisme een begeerlijk goed vindt en den strijd voor zijne verwezenlijking noodzakelijk acht. Wij hebben in onze rede, gehouden op het congres der S. D. A. P. van 1926 de politiek van de socialistische inter nationale gekarakteriseerd als illusio nistisch. Sindsdien is dat niet verbeterd". Aan de hand van gebeurtenissen in België en Duitschland en in ons land wordt dat toegelicht. O.a. aldus. „Er wordt voortgegaan te doen alsof een burgerlijk-democratisch-socialis- tisch bewind mogelijk is, ofschoon ner gens burgerlijke democraten aanwezig zijn, die waard zijn, ze met een socia listisch gezelschap te vereeren en met name de katholieke democraten zich meer dan eens bereid verklaarden, hun oude lakeienrol in de coalitie weer op zich te nemen Stenhuis predikt het isolement, om dat hij alleen in dien weg heil ziet voor het socialisme van de daad. Hij wil daartoe zijn, hoewel tegen de tactiek van het Communisme, de be langstellende en belanghebbende toe schouwer. „Wij beschouwen zoo zegt hij de Russische revolutie als het groot ste revolutionaire resultaat van den oorlog. Er is in Rusland wel eens mis- gegrepen; zulks pleegt ieder te over komen, die grijpt; alleen wie niet grijpt kunnen geen misgrepen over komen. Ons is de doener die 't wel eens mis heeft liever, als degeen, die uit angst om mis te grijpen, het grijpen zelf maar liever laat". En verder: „Ons blad zal een tribune zijn voor hen, die opbouwende critiek, op wat in Rusland geschiedt, zullen hebben. Maar wie betoogen wil, dat de dic tatuur, omdat zij dictatuur is, moet worden bestreden, wiens critiek dus berust op de, op zichzelf eerbiedwaar dige maar volstrekt niet socialistische democratische ideologie, zal een ande re plaats moeten zoeken". Wij hebben dus hier zoo ongeveer de^ taal, die ook in Communistischen kring meermalen gehoord werd. De dictatuur, het wat doen, van het proletariaat. De misrekening van Troelstra in 1903 en de groote vergis sing van den socialistischen leider in 1918 heeft toch deze groep geïnspireerd Een dergelijk grijpen naar de macht kunnen wij ook in de toekomst ver wachten. Daarbij twijfelen wij niet, of Albar- da en heel de S. D. A. P. zal dan dank baar volgen, dat is de groote les, die Stenhuis ons geeft. STADSNIEUWS. COLLECTE ROODE KRUIS. De schaalcollecte voor het Ned. Roo- de Kruis heeft gisteren hier ter stede opgebracht 607,26^, de vlaggetjes- verkoop 196,93^, totaal 804,20. Als een bijzonderheid kan medege deeld worden, dat. toen Prinses Juli ana het huis van Prof. Snouck Hur- gronje op het Rapenburg verliet, zij daar toevallig een zoontje van den pe del W. Verra zag, die daar met vlag getjes stond. De Prinses ging regel/echt op het jongetje af, maakte een praatje met hem en kocht eveneens een vlaggetje. Met dit vlaggetje getooid ging zij vervolgens het clubgebouw van de vrouwelijke studenten binnen. RAAD VAN ARBEID. De eerste vergadering van den nieuw benoemden Raad werd gisteravond gehouden. Na voorlezing van de beschikking van den Minister, waarbij de leden en plaatsvervangende leden van dezen raad zijn aangewezen, werd door de nieuw benoemden, ingevolge artikel 82 nor Radenwet de be'.ofte afgelegd, dat zij hun functie naar behooren en geir.iuw zullen vervullen. Do voorzitter gaf daarna een uiteen zetting van de verrichte werkzaam heden gedurende de afgeloopen negen jaren, daarbij wijzende op de vele be reikte resultaten. De stand der sociale verzekerings wetgeving werd uiteengezet en aange geven, welke ingrijpende wijzigingen in uitzicht zijn gesteld. Met den wensch, dat de nieuwe Raad met ijver en nauwgezetheid mo ge blijven voortwerken aan het werk, dat voor velen reeds tot zegen is ge weest, eindigde de voorzitter zijn rede en werd tot verkiezing van het bestuur overgegaan. Gekozen werd als werkgevers-be stuurslid de heer P. Boot Sr. en als zijn plaatsvervanger de heer Ir. F. H. E. Guljé alhier. Als arbeiders-bestuurslid werd ge kozen de heer J. Alt en als zijn plaats vervanger de heer F. Eikerbout. De gekozenen namen allen hun be noeming aan. Daarna had nog een bespreking plaats over de mechanisatie (invoering van kantoormachines). PROF. DR. P. J. BLOK. Naar wij vernemen, is Prof. P. J. Blok, oud-hoogleeraar in de vader- landsche geschiedenis, die eenige we ken verblijf heeft gehouden te Wiesba den, na zijn terugkomst hier ter stede ongesteld geworden en moet hij nog steeds het bed houden. GOUDEN JUBILEUM DFR C. J. V. „DIENT DEN HEER". Op den derden October j.l. was het 50 jaar geleden, dat bovengenoemde vereeniging door wijlen Ds. De Wolf werd opgericht. In het begin van dit jaar hadden we reeds gelegenheid op dit jubileum te wijzen, naar aanleiding van de Huis- vlijttentoonstelling, welke toen, met het oog op de financieele voorberei ding der herdenking, in het wijkge- bouw „Levendaal" gehouden is. Thans, staande aan den vooravond van de voor de vereeniging zoo belang rijke gebeurtenis, komen we hierop nogmaals terug, in verband met den wijdingsdienst, die op Vrijdag 12 Oct. a.s., des avonds om acht uur, door de vereeniging in de Oosterkerk gehou den wordt. Naar we vernemen, zullen daarin als sprekers optreden: Ds. M. J. Pun- selie, eere-voorzitter der vereeniging en Ds. P. Veen van Utrecht, voorzitter van het Nederlandsch Jongelingsver bond, waarvan de C. J. V. „Dient den Heer" een afdeeling is. De dienst zal afgewisseld worden door een orgelsolo van den heer H. J. van Leeuwen, organist der Oosterkerk en oud-lid van „Dient den Heer", en floor solozang van Mei. Truus Zaal berg, Leiderdorp (Sopraan). De vereenieing verwacht op dezen herdenkingsdienst natuurlijk aller eerst al haar leden, de oud-leden en de ouders der leden, maar noodigt te vens al diegenen uit, die belangstellen in dit deel van het Leidsrhe Christe lijke jeugdwerk. Zij denkt daarbij o.a. aan de vele jeugddienstbezoekers en -bezoeksters. Laten velen a.s. Vrijdagavond op gaan naar de Oosterkerk om met de jubileerende vereeniging te danken voor Jhetgeen bereikt is en zich te be zinnen op het vele, dat in het opzicht van Christelijk jeugdwerk in Leiden nog gedaan moet worden. GEREF. JEUGDRAAD. Gisteravond werd in het catechisa tielokaal van Ds. Bouwman aan de Hooigracht weer een vergadering ge houden van den Geref. Jeugdraad, welke vergadering flink was bezocht, hoewel het bezoek nog heel wat groo- ter had kunnen zijn. Na de opening op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer Abr. van Weeren, en de lezing der no tulen, die onveranderd \yerden gear resteerd, kwamen in bespreking ver schillende belangrijke wijzigingen van de Statuten en het Huishoudelijk Re glement. Hierover werd nog al eenige bespre king gevoerd, met als gevolg, dat in het bestuursvoorstel nog enkele kleine wijzigingen werden aangebracht. De behandeling van het Huish. re glement werd uitgesteld tot een vol gende vergadering, omdat ook nog op de agenda stond een causerie door den heer Han Boter over „De radio en het huisgezin". Op onderhoudende en dik wijls geestige wijze vertelde spr. van de voordeelen en bezwaren, die de ra dio medebrengt, terwijl hij er vooral op aandrong, om de Christelijke be weging op dit gebied te steunen. Het is de plicht van ons Christenvolk om er voor te zorgen, dat de stem van Chris tus niet uit den aether wordt geweerd. Daarom hebben wij financieel en mo reel onzen steun te geven aan den zender van Huizen en aan de N.f.Iï.v Na deze causerie werd nog een ge zellige bespreking gehouden, waar aan door verschillende der aanwezi gen werd deelgenomen. De heer Vallentgoed sloot de bijeen komst met dankgebed. AANSPRAKELIJKHEID VAN DE GEMEENTE. Door den auto van den gemeentelij ken geneeskundigen dienst alhier werd iemand aangereden, die tenge volge van de bekomen verwondingen overleed. Zijn weduwe sprak de gemeente voor schadevergoeding aan, en toen deze weigerde het gevraagde bedrag in der minne te voldoen, werd zij voor de rechtbank te 's Gravenhage daartoe gedagvaard. De rechtbank verwierp het verweer der gedaagde gemeente, dat de vorde ring niet-ontvankelijk zou zijn; de eischeres behoefde niet te stellen, of te bewijzen, dat de gemeente Leiden den auto deed of liet rijden. Immers de bepaling van art. 25, lid 2 der Motor- en Rijwielwet, die voor- senrijft, dat de eigenaar of houder van een auto aansprakelijk is voor gedra gingen van dengene door wien hij het rijtuig doet of laat rijden, bedoelt daarmede niet de aansprakelijkheid van den niet-zelf-rijdenden eigenaar of houder te beperken, doch wil slechts uitdrukken, dat hij aansprakelijk blijft als hij door een ander doet of laat rij den, ook al zou dat volgens het ge- meene recht niet het geval zijn. De gemeente werd derhalve in be ginsel aansprakelijk geacht, doch is' in de gelegenheid gesteld door getuigen te bewijzen, dat de aanrijding een ge volg was van overmacht. WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 10 October 1928 ingeschreven 535 werk zoekenden. Op denzelfden datum van het jaar 1927 bedroeg het aantal ingeschreve nen 649. GROOTE ALG. DAM WED STRIJD. Dinsdag «j.l. is een begin gemaakt met de aangekondigde damwedstrij- den, uitgeschreven door de Chr.Leid- sche Damvereëniging. Het trof niet gelukkig, dat reeds in de eerste ronde, vooral in de A-klasse personen tegenover elkaar kwamen, welke partijen men liever in een latere ronde had zien gespeeld; door deze be slissing zal men thans een ware wed loop krijgen naar de eerste plaats, ter wijl in het andere geval meer span ning ware gebleven. De thans gespeelde partijen hadden tot uitslag: In de A-klasse: Kleer wint van Sweris; Van Zwieten remise met Berg; v. d. BoschOpten- drees afgebroken; ReekKlinkenberg afgebroken. In de B-klasse: Molenaar wint van Kwaadgras; v. d. Wijngaard wint van v. Zwieten Jr.; v. Oeveren wint van Klinkenberg; en Klein wint van Meinema. Zooals men uit het A-overzicht ziet, durven de partijen elkaar nog niet goed aan en bleef het meer tot oriën teering naar elkanders sterkte. Vermelding verdient echter de partij Kleer-Sweris. Nadat men bij den aanvang de ge wone opening had gespeeld, ontwik kelde gaandeweg de partij, die in ver band met de spelkennis van beide par tijen verwikkelingen niet konden uit blijven. En bij de 28ste zet bleek Kleer hier in dan ook superieur en is de vernuf tige damzet zeker het vermelden wef waard. Stand na de 27ste zet. Zwart. Wit. De aanval ontwikkelde zich als volgt: Wit: 35—30, 27-22, 28-22, 37—31, 33X4. Zwart: 24X35, 18X27, 27X18, 26X28. Hoewel in 't aantal stukken gelijk, kwam Sweris door damoverwicht van Kleer nicer en meer in gedrang. Even dacht men nog, dat Sweris remise zou forceeren door een vernuftige aanval waardoor hij in 't bezit van een dam werd gesteld, maar nadat genoemde 'n aanval van wit verkeerd doorzag, viel spoedig de beslissing en won Kleer verdiend. Ook in de B^klasse heeft men zich duchtig geweerd, doch hebben hier ve len de overmacht der tegenpartij moe ten erkennen. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET Opgaaf nieuwe abonné's Rijkstele- foon Leiden. 2680 W. H. Bierman, Beestenmarkt 48. 2681 Geref. U. L. O.-school, Hoofd W. Aldershoff, Hoogl. Kerkgr. 20a. 2689 Fa. v. d. Heden en Spoor, Turf markt 5. 1840 G. A. de Jager, H. Rijndijk 2B. 2685 Dr. C. de Jong, Schelpenkade 40. 2695 W. C. v. Resteren, Wasstraat 54. 2686 A. Korenhof f, Turfmarkt 5a. 2687 N. V. Bonda's Veevoederhandel, Oude Vest 171. 2682 J. H. Nijhuis, L. Mare 18. 2683 A. M. Stipriaan Luiscius, Merel straat 31 2658 Dr. N. Tendeloo, Wilhelminapark No. 8. 2679 P. J. J. van Weerlee, Rijn- en Schiekade 128. 2688 G. Werkhoven, Pelikaanstr.13-15. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriana Johanna, dv. W. Verboom en J. van Herk. Frederik Johannes, zv. J. J. Oudenbroek en F. R. R. Pol ster. Arie Cornelis, zv. P. Faas en A. W. Hellendoorn. Cornelis Theo, zv. L. Langeveld en T. Lexis. Aaltien, dv. G. Kop en G. Rotmensen. Julius Karei Eduard, zv. E. J. Mohr en C. C. Bever sluis. Pieter, zv. A. Zaalberg en A. Biesbroek. Maria, dv. M. G. van Pola- nen en M. C. Holverda. Lucas, zv. L. Mieremet en C. van der Linden. Elisa beth Johanna, dv. C. van der Blom en J. Bon.#Cornelia, dv. A. van der Heij den en M. Onvlee. Jan, zv. A. de Rui ter en M. Schoenmaker. Christianus Theodorus, zv. C. T. Hoppenbrouwer en S. Voorzaat. Han, zv. J. de Wolf en E. Onderwater. Laurents. Anths. Ma ria, dv. L. van Zijp en P. Colpa. Pie- ternella Wilha., dv. M. Bierhuis en M. J. v. d. Horst. Johannes, zv. W. Kuijer en E. M. Kriek. Cornelis, zv. W. van Dam en F. W. Buurman. Wilhelmina Catha., dv. N. Guldemond en W. J. Beurse. Gehuwd: C. F. Cornelisse, jm. en T. J. C. Klein- hans, jd. A. Siere, jm. en E. Kramp, wed. J. J. van Oosten, jm. en M..H. Keldermans, wed. J. J. M. A. Snyers, jm. en M. C. Colla, jd. D. J. N. Ver boog, gesch. en J. Teske, gesch. J. Ver- lind, jm. en J. A. T. A. Kastermans, jd. J. M. v. d. Heiden, jm. en E. Rijnsbur ger, jd. E. Middelham, jm. en T. Beu- mee, jd. H. C. Blansjaar, jm. en N. de Graaf, jd. I. Boom, wedn. en J. P. v. d. Nat, jd. J. v. d. Reijden, jm. en W. Bey, jd. J. C. E. Metselaar, wedr. en C. v. Mastrigt, jd. C. de Korte, jm. en M. C. v. Zeist, wed. M. Reveling, jm. en M. Schimmel, jd. Overleden: J. Sollie-Kriek, wed. 76 jaar. A. M. H. Gijbels-Smeets, vr. 74 jaar. A. IJs>- pelder-Pronk, vr. 68 jaar. L. Ruiten beek-de Haas, vr. 82 jaar. J. Diemei- Spaan, wedr. 82 jaar. C. M. Meijers- Teljeur, vr. 69 jaar. J. Simons, man 64 jaar. C. E. Gordijn-Kaak, vr. 29 jaar. S. Langeveld, zn. 4 mnd. J. Raar-van Biemen, vr. 72 jaar. J. v. Strien-Tiele- mon, wed. 76 jaar. Door de politie is aangehouden W. J. v. L. alhier, die nog 2 maal 5 da gen hechtenis te goed had. Met het oog op de nu en dan door curatoren vernomen klachten over de slechte verzorging van de academie gebouwen, hebben ze aan aan den heer E. Th. Witte verzocht, hier toezicht op te houden, waartoe deze zich heeft be reid verklaard. BINNENLAND. DE DEPUT ATEN VERGADERING IN UTRECHT. Naar de „Stand." verneemt, is be slist, dat de Deputatenvergadering volgend jaar in Tivoli te Utrecht go- houden zal worden. Het plan is 3 April te bestemmen als herdenkings dag, en de zaken die op de eigenlijke Deputatenvergadering aan de orde zulen komen, te behandelen den dag daarvoor of daarna. Aan de Centrale Kiesvereen. „Ne derland en Oranje" te Utrecht is ver zocht als ontvangende vereeniging op te treden. Mr. P. J. REIJMER. De toestand van het Eerste Kamer lid mr. P. J. Reymer, burgemeester van Hilversum, is niet vooruitgaande en geeft weer jernstige reden tot zorg. Binnenland. Dr. Tjipto mag de Volksraadverga deringen niet bijwonen. Een expeditie naar Oost-Celebes. Een mast van den Indischen zender te Hnlzen ingestort. Buitenland. Officieele publicatie der vlootover- eenkomst in uitzicht gesteld. Communistische relletjes in ver- band met de ramp te Praag. In Kansoe zonden 200.000 Chineezen vermoord zijn. Heden komt het congres der libera le partij in Engeland uiteen. Stormweer in Italië. Rede van den Engelschen koning over de malaise in de industrie. NIET TERUGKEERENDE KAMERLEDEN. Naar de Res.b. verneemt, heeft het R.-K. Kamerlid J. B. van Dijk kennis gegeven, dat hij zijn candidatuur niet hernieuwd wenscht te zien. Ck>k de katholieke Kamerleden J. van Rijzewijk en P. J. Rutten wen- schen hun mandaat niet te zien her nieuwd. NEDERLANDSCHE VOLKSPARTIJ HOOFD- EN HANDARBEIDERS. j De Nederlandsche Volkspartij van hoofd- en handarbeiders(sters) heeft, zoo meldt men, een partijvergadering gehouden, waarin besloten is tot uit- 1 gave van een maandblad, waarvan de titel zal zijn De Volkswil. Als verantwoordelijk redacteur werd benoemd de heer G. B. van der j Werf. Het eerste nummer zal o.a. nadere (toelichtingen betreffende de twaalf artikelen van het a.s. verkiezingspro gram bevatten. Voorts de statuten en het huishoudelijk reglement der par- tij. Van de partij, die naar men mede deelt reeds 32.000 leden- zou tellen, wordt vermeld, dat alle Nederland sche staatsburgers en burgeressen on geacht van welke beginselen of poli tieke kleur, er lid van kunnen worden. De leden bepalen door stemming, wie naar volgorde op de candidatenlijsten der partij geplaatst worden. Het is haar opvatting dat Kamerleden niet meer dan f 3000 salaris mogen accep- teeren; de overige f 2000 worden in de partijkas gestort ten behoeve van arme leden. In vier wijken van Amsterdam zul- nachtverblijven en keukens worden ingericht voor een warm middag maal 10 cent per persoon. Voorts in alle parken van de groote steden ge zellige verblijfplaatsen, overdekt, voorzien van kachels en lectuur en waar gratis een kop koffie en thee verstrekt wordt ten behoeve van ouden van dagen. De Kamerleden der Volkspartiji mo gen geen nevenbetrekkingen waarne men, moeten alle zittingen bijwonen, anders volgt ontslag. (Door wie? Bed.) Voorts is het hun verboden van de directie der Ned. Spoorwegen een gratis le klas abonnement te aan vaarden. Alle gevallen van corruptie zullen met ontslag gestraft worden, een en ander wettelijk te regelen. Kamerleden der partij moeten 3e klasse abonnement van den Staat ontvangen, eveneens de gemaakte onkosten voor verblijf in andere plaatsen dan hun woonplaats zullen dcor den Staat vergoed moeten wor den. BOND VAN CHR. ZANGVEREEN. Evenals dit jaar geschied is, zal de Bond van Chr. Zangvereenigingen in Nederland ook in 1929 weer een koor leiders examen houden en wel te Den Haag in de maand Maart. De jaarvergadering van den Bond in 1929 is vastgesteld op 1 April (2e Paaschdag) en 2 April te Alkmaar. Op den eersten dag is er een openbaar zangersfeest voorbereid; des avonds een orgelconcert in de Groote Kerk. Tengevolge van de in de laatste maanden sterk toegenomen actie voor ringvorming is het aantal Ringen van den Bond, die thans 443 zangver- eenigngen met 18623 leden omvat, toegenomen tot veertien. ONGEVAL MET DEN INDISCHEN ZENDER. Men meldt uit Huizen: Bij het stellen van den Indischon zonder te Huizen is deze gedeeltelijk i.'.'gestort. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen. Omtrent het ongeval aan den zen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1