CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. JKHBOHNO DfNSDAO 9 OCTOBER 1928 HUMMER 2560 E CODRA ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali Z50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentien per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentien bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. Gemeentelijke autonomie. Bij de nieuwe regeling van de finan- ■ieele verhouding tusschen Rijk en remeenten zal ontgewijfeld de ge- 'f|*<ieentelijke autonomie een der voor naamste punten in het debat zijn. Geen wonder. Die gemeentelijke autonomie is een historische kwestie. Maar dat niet al leen. Er is in de laatste jaren zelfs een streven merkbaar bij sommige partij en om hetgeen zij bij de landsregeering niet gedaan konden krijgen bij de ge meenten te beproeven. Voor de sociaal democraten is bet zelfs een beginselpunt, om door ge meentelijk bedrijfsbeheer te komen tot socialisatie. Voor wie de historie objectief be schouwt, is in de onbeperkte autono mie niet veel aantrekkelijks. Wij behoeven slechts te wijzen naar wat te Gent onder Karei V plaats had, naar wat Parijs onder de Commune te zien gaf, naar wat in Weenen nog in het jaar 1924 mogelijk was, om maar te zwijgen van wat Amsterdam deed waartegen Stadhouder Willem II het goed recht der Generaliteit moest ver dedigen. Dat wil natuurlijk niet peggen, dat de historische vrijheid geen enkel recht zou hebben geschapen. Rechten, die ook nog heden behooren te wor den geëerbiedigd. De gemeenten zijn geen onderdee- len van den staat, maar de staat is, juist omgekeerd, het complex der ge meenten. De gemeenten zijn de cellen, waar uit de staat is opgebouwd. De staat moet dus de gemeenten ontzien. Vooral bij annexaties en sa menvoeging van gemeenten. Kleine gemeenten hebben evengoed als groote aanspraak op eerbiediging van histo rische rechten, maar, ten slotte, wordt de heele kwestie van de autonomie niet alleen door het recht beheerscht, maar ook door de nuttigheid. Van de autonomie van een onder deel moet niet alleen dat onderdeel, maar heel de staat voordeel hebben. Het is dus ook de vraag, in hoeverre de practijk des levens veel of weinig autonomie eischt. Veel hangt van de gemeente zelf af. Met zorg kunden veel budgetten van gemeenten worden aangezien, waar 'n onevenredig deel van de gelden werd uitgegeven voor sociale doeleinden. Men moet niet vergeten, dat ook bij de nu aan de orde gestelde regeling, de eisch van autonomie op den voor grond geschoven wordt om maar zoo veel mogelijk van het Rijk los te krij gen. Hoewel dus bij deze regeling de autonomie zeer zeker ter sprake be hoort te komen, zij mag niet overheer- schen. .Ook al is de nieuwe regeling tot een ieders genoegen tot stand gekomen, dan blijven er nog veel andere punten die voorziening vereiscben. De autonomie mag niet in anarchie of separatisme ontaarden. Naast de de centralisatie moet er in eiken staat ook een krachtig centraal gezag zijn, dat alles behoorlijk hij elkander houdt en tot een eendrachtig samenwerken dwingt. Van de leuze van zelfbestemming mag geen misbruik worden gemaakt. Geen gemeente en geen provincie heeft het recht zich van het geheel af te scheiden. Naast de eischen van het locale leven staan die van het staats leven en waar het in beginsel mag worden aangenomen, dat de gemeen ten zooveel mogelijk vrij moeten zijn, is het toch niet mogelijk, theoretisch de juiste grenzen af te bakenen. Alleen staatsmansheleid en rechts gevoel kunnen in elk geval die grens bepalen. STADSNIEUWS. KAMERKIESKRING „LEIDEN". Het bestuur van den Kamerkies kring „Leiden", zal Zaterdag 13 Octo ber a.s. te 's Gravenhage in vergade ring bijeen komen. De Kiesvereenigingen of leden der Kiesvereenigingen, behoorende tot den Kieskring „Leiden", die voorstellen of mededeelingen hebben te doen, wor den beleefd verzocht hiervan schrifte lijk kennis te geven vóór Zaterdag 13 October aan het secretariaat, Hooi gracht 35, Leiden. PROF. MR. A. J. BLOK. Morgen, Woensdag, is het 35 jaar ge leden, dat Prof. Mr. A. J. Blok, hoog leeraar in het strafrecht en de straf vordering aan de Leidsche Universi teit, aan deze universiteit promoveer de tot doctor in de rechtswetenschap. Prof. mr. Anthony Johannes Blok werd 25 Februari 1868 te Hees bij Nij megen geboren. Den 24sten September 1887 werd hij als student in de rech ten aan de Leidsche universiteit inge schreven, deed 21 Juni 1889 het candi- daats- en 15 Juni 1892 het doctoraal examen in de rechten. Hij promoveer de tot doctor in de rechtswetenschap den lOen Oct. 1893 op een disertatie: „Over het onderscheid tusschen mede- plegen en medeplichtig zijn", waarbij hij het praedicaat „cum laude" ver wierf. Na zijn promotie vestigde hij zi :h te 's-Hertogenbosch als advocaat en procureur, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements rechtbank aldaar, en was werkzaam op het parket van den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te 's- Hertogenbosch. Bij K. B. van 26 Juni 1897 werd hij benoemd tot ambtenaar van het O. M. voor de kantongerechten te Schie dam, BrielLe en Sommelsdijk ter standplaats Schiedam. Den 26sten Juli 1899 volgde zijn be noeming tot ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten Amsterdam III en Hilversum ter standplaats Amster dam. Bij Kon. Besluit van 24 Mei 1904" werd hij benoemd tot substituut offi cier van Justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam. Den 27sten Juli 1908 werd hij be noemd tot hoogleeraar in het straf recht en de strafvordering aan de Leid sche Universiteit als opvolger van wij len Prof. Mr. H. van der Hoeven. Hij aanvaardde dit ambt den 14den Oct. 1908 met een rede over: „Positie en taak vaij het Openbaar Ministerie". In den Academfischen cursus 1923 1924 was hij secretaris van den Leid- schen Academischen Senaat en in den volgenden cursus rector magnificus der Leidsche Universiteit. Onder zijn rectoraat werd het 350- jarig bestaan der Leidsche Hooge- school herdacht en wel den 9den Fe bruari 1925, bij welke gelegenheid H. M. de Koningin het eere-doctoraat in de rechten werd verleend. De rede, welke hij toen in de Pieters kerk bij de herdenking van dit 350-ja- rig bestaan hield, was getiteld: „De ontwikkeling van het strafstelsel in Nederland". Tezamen met het lid van den Hoo- gen Raad, Mr. L. Ch. Besier, deed hij in 19251926 het licht zien: „Het Ne- derlandsche Strafproces" (3 deelen). Behalve op rechterlijk en sociaal ge bied was Prof. Blok ook op maatschap pelijk gebied werkzaam. Bij Kon. Besluit van 3 Oct. 1914, werd hij benoemd tot lid van het Col lege van Regenten van het Rijks Op voedingsgesticht voor jongens te Lei den. Van ongeveer 1920 tot aan de op heffing van dit gesticht in 1927 was hij tevens voorzitter van dit College. Sedert 1911 was hij ook regent van het Oudeliedenhuis aan de Heeren gracht te Leiden. DE BIOSCOOPKWESTIE. De Hooge Raad heeft gisteren behan deld het cassatieberoep van R. U., bi oscoophouder alhier, die door den kantonrechter was veroordeeld tot 1 gulden boete wegens overtreding van art. 4 der Zondagswet op den Eersten Paaschdag 1928. Voor de muziek hadden B. en W. geen toestemming gegeven. De bioscoophouder was echter de meening toegedaan, dat hij zich alleen aan de bioscoopwet te houden had. Namens den requirant snelde Mr. H. P. Marchant de beide volgende cassa- tiemoddel voor: Schending van de artikelen 1, 3, 4, 7, 10, 11, 12, 13 en 24 van de wet van 14 Mei 1926 (Stbl. no. 118, Bioscoopwet) door niet-toepassing der artikelen 4 en 6 van de wet van 1 Maart 1815, Stbld no. 21 (Zondagswet), door verkeerde toepassing, doordien de kantonrech ter de vermelde bepalingen der Zon dagswet op bioscoopvoorstellingen toe passelijk heeft verklaard, terwijl de bioscoopwet ten aanzien van de onder neming en exploitatie van bioscopen en daarmede gegeven voorstellingen en uitvoeringen, althans wat de open bare orde en zedelijkheid betreft eigen regelen heeft gesteld, met name voor de bevoegdheid der plaatselijke be sturen, welke de toepassing van vroe gere wettelijke regelingen te dier zake uitsluiten. Ter toelichting hiervan merkte plei ter op, dat, indien een dusdanig verbod blijft gehandhaafd, practisch de exploi tatie van een bioscoop onmogelijk is. Reeds zijn in Leiden in verband hiermede een tweetal kostbare bios copen gesloten moeten worden. De bi oscoop is niet alleen wat men ziet, doch evenzeer hetgeen men in verhand met de film hoort. De ontwikkeling van de bioscoop heeft zelfs met zich mede gebracht, dat de film thans zelf kan spreken. Die ontwikkeling heeft de werkingssfeer van de bioscoopwet grooter gemaakt. De toelichting van de wet spreekt ook over de openbare uit oefening van het bioscoopbedrijf. Alles wat dus op het bioscoopbedrijf betrek king heeft, wordt in de bioscoopwet geregeld. Zelfs zijn daaronder begre pen de explicatie en het spectacle coupé, de variétj'voorstellingen, ter af wisseling van de film. Het spreekt dus vanzelf, dat de mu ziek daaronder begrepen is. In de bi oscoopwet zijn de openbare orde en de goede zeden op een eigen wijze be schermd. Wat is daarvan het gevolg? In de eerste plaats, dat de burge meester met art. 188 gemeentewet in de hand, is uitgeschakeld, behoudens de bepaling in art. 19. Doch daarin is alleen sprake van de openbare orde. Ook hier zelfs is de motiveering ..goede zeden" aan den burgemeester onthouden. In de tweede plaats is de gemeente raad uitgeschakeld met betrekking tot art. 135 gemeentewet. En in de derde plaats heeft de bios coopwet B. en W. verdreven van het terrein der hanteering van art. 4 der Zondagswet. De bioscoopondernemer heeft zich te gedragen naar de voorschiften der bi oscoopwet, maar ook B. en W. Dezen mogen met betrekking tot het bios coopbedrijf hun bevoegdheid alleen ontleenen aan de bioscoopwet. Waar om wenschen B. en W. van Leiden dit niet te doen? Omdat het in Leiden eaat tegen de bioscoop als zoodanig. Want alle andere publieke vermake lijkheden werden op Zondag toegela ten, alleen de bioscoop niet. Daar komt bij: de bioscoopwet heeft deze zaak geregeld zonder strafbepa lingen. De regeling en dwangmaatre gelen zijn zuiver administratief. Wan neer men nu op het bedrijf strafbepa lingen gaat toepassen, dan komt men in strijd met art. 7 (schorsing of in trekking der vergunning). Van al deze bepalingen is echter be roep opengesteld op Gedeputeerde Sta ten. Daarop zijn B. en W. van Leiden niet gesteld. Daarom wordt de Zon dagswet gehanteerd, waarbij strafbe palingen worden toegepast, die de bi- oseoopwetgever juist niet gewild heeft Pleiter concludeerde mitsdien tot vernietiging van het vonnis en ontslag van rechtsvervolging. Het O. M. bepaalde zijn conclusie op 22 October. DE MENSCHENZOON. Gisteravond hield Pater F. Hen- drichs S.J. in de kerk van den H. Pe trus (Langebrug) zijn vierde conferen tie over den Menschenzoon. Het onderwerp van dezen avond was „Het Rijk" (de Kerk) en de tekst waarvan Z. Eerw. uitging was Joh. 18 vs. 37: „Mijn Rijk is niet van deze wereld. De Menschenzoon Is op aarde geko men om te stichten Zijn groot geeste lijk Rijk, het Rijk, dat Daniël al gezien heeft toen hij den droom van Nebu- cadnezar over het beeld uitlegde en den steen, die het beeld verbrijzelde, noemde het Koninkrijk van den God des hemels; welk rijk geen einde zal hebben. Dit Rijk is een rijk van waarheid en genade en Christus, bij Zijn omwan deling op aarde, heeft in vele parabels daarvan -verteld en de discipelen on derwezen. waar dat Rijk te vinden was. De Menschenzoon heeft aan Zijn Rijk vaste en kenbare vormen gege ven. Dit zal spr. voor de pauze behan delen. Het Rijk Gods is een geestelijk rijk. De Joden begrepen dat niet, en dach ten, dat Jezus een wereldrijk zou stichten. Echter, al is Christus' Rijk niet van deze wereld, daarom hangt het nog zoo maar niet in de lucht. Het bestaat uit een bestuur en een volk en men behoort er toe, als men luistert naar Jezus' prediking. Reeds in het begin van Zijn omwan deling is Jezus begonnen met 't stich ten van Zijn Rijk. Hij vormt de apos telen Zelf. Hij bekleedt hen met ge zag en zij moeten Zijn Rijk verbreiden over alle volken en voor alle tijden. Plet zou toch onzinnig zijn, als Je zus naar den hemel was teruggekeerd en tot Zijn discipelen had gezegd: „En zoek het nu maar uit". Integendeel, Jezus heeft gezegd: Ik zal u geen weezen laten. Duidelijk blijkt volgens spr. uit de Schrift, dat de apostelen aangesteld zijn, niet als geleiders of als voorgan gers. maar als gezaghebbers. „Wie u verwerpt, die verwérpt Mij", zegt Je zus en ook uit de brieven van de apos telen blijkt op vele plaatsen, dat de heidenen geroepen worden tot gehoor zaamheid. Uit dit alles mag blijken, dat Jezus aan Zijn Rijk vaste en kenbare vormen heeft gegeven. Na deze pauze trachtte spr. aan te toonen, dat het Rijk van Christus zijn uitdrukking vindt in de Roomsche Kerk. Van ieder Kerkgenootschap kan men aantoonen, wanneer het is ge sticht, maar wanneer is de Roomsche Kerk begonnen? Er moet toch altijd een Kerk geweest zijn, van den aan vang ai en wanneer men dus in 1928 een Kerk gaat stichten, kan dat nooit de ware zijn. Er is maar één Kerk die voldoet aan dat: van den aanvang en dat is de Roomsche Kerk. Dit is dus geen zaak van philosofie, maar van historie. Waar blijft men, als men het vrije onderzoek voor een ieder toelaat? Het is geen zaak van studie, maar van geloof. De Roomsche Kerk heeft dit altijd begrepen, aldus spr. DE WINTER IN AANTOCHT. Nu de Herfst gekomen is en met hem spoedig de koude haar intrede zal doen; nu de huisvrouw aan de na- jaarsschoonmaak begint om het stof van den zomer te verwijderen en een eereplaats te maken voor de kachel, de wintervriend; nu wordt het oök tijd dat wij uit de garderobe onze ulster gaan opdiepen en dat de vrouwen hun luchtige kleeding gaan verwisse len voor degelijker stoffen. De kleeding-étalages in dé stad on dergaan dan ook een algeheele ver andering en worden hoe langer hoe warmer, kan men bijna zeggen. Een van de meest onontbeerlijke ar tikelen voor de dameskleeding is on getwijfeld het bont. Het is nog niet zoo lang geleden, dat dit te dragen voor vele menschen onbereikbaar was, zoo- dat zelfs de blonde Saartje uit de Ca mera Obscura, die toch de dochter was van een deftige koekebakker „Groot moeders vel" niet overdag dragen wil de en van oom Kegge geen mof voor haar Sinterklaas wilde hebben, om dat het noch bij haar leeftijd, noch bij haar stand paste. Gelukkig is daarin echter een groo te verandering is gekomen, zoodat het bont thans algemeen gedragen wordt, hoewel kwaliteit en hoeveelheid ge noeg gelegenheid geven aan de dames om elkander te overtreffen. De bekende firma Vroom en Drees- mann heeft heel goed begrepen, welk een vooraanstaande plaats het bont in een vrouwenleven inneemt en het was dan ook zeer goed van haar gezien, om van dit artikel een prachtige eta lage te maken. In deze etalage zijn verschillende van de dieren, waaraan wij het bont te danken hebben, opgezet en verder vindt men er een zeer groote sortee ring bont in allerlei maten, kwalitei ten en prijzen. Het is ongetwijfeld de moeite waard om de etalage eens te gaan bezichti gen. ONDERLINGE SCHIETWEDSTRIJDEN. Op den onderlingen Schietwedstrijd gehouden door de Leidsche Politie- Schietvereeniging „Burgemeester de Gijselaar", werden de prijzen behaald als volgt: le afdeeling: 1. Udo, 427 punten. 2. Impelmans 426 p. 3. Grolleman 414 p. 4. Kok 411 p. 5. Bakker 407 p. 6. Barlo 388 p. 7. Uiten daal 373 p. 8. v. Gennip 353 p. 2de afdeeling: 1. De Gunst 406 p. 2. Bruins 378 p. 3. v. Drumpt 373 p. 4. Mom 366 p. 5. v. d. Berg 362 p. 6. Poot 331 p. 7. Schutte 297 punten. 3de afdeeling: 1. Akkerman 380 p. 2. Dijkstra 369 p. 3. Bourgonje 341 p. 4. Dragt 298 p. 5. Berendsen 266 p. 6. Eveleens 262 p. De rozenprijzen werden gewonnen in de eerste afd. door Grolleman met 16 rozen; in de 2de afd. door De Gunst met 12 rozen en in de 3de afd. door Akkerman met 10 rozen. Houder van den C. P. Kok-Wissel beker werd Impelmans met 48—48 punten. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Wa peningen geeft bezitters van vrucht- boomen in overweging niet in de gaan op aanbiedingen van rondtrekkende personen, om hun vruchtboomen te zuiveren van allerlei insecten en ziek ten, door middel van z.g. bespuitïngen en ..het aanleggen van lijmbanden, al vorens inlichtingen ingewonnen te hebben bij den plantenziektenkundi- gen dienst te Wageningen. Zeer noodzakelijk is zulks ten op zichte van Pieter Knepper, oud 32 jaar zich noemende speciaal adres voor be handeling van plantenziekten, Her- manus van den Tooren, zich noemen de boschkooper, welke personen thans op ere eren te Beverwijk; voorts Knep- Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Wisseling van wethouders te Amster dam aanstaande. De uitspraak van den Kantonrechter in zake de Noord wij ksche strand kwestie. Baron van Asbeck voorzitter van de Re kenkamer. Het dreigend conflict in de typographic. Buitenland. De Italiaansche nota inzake het Vloot- compromis. Mislukte aanslag op een der vertegen woordigers bij de commissie-Simon. Twee duels te Rome. Het plan tot verdediging van Parijs in geval van oproer. Aardstorting bij Napels. De Palestijnsche Joden hebben zich tot den Volkenbond gewend in verband met het geschil over den Klaagmuur. per van Arkestein, reizende met auto H 61999 en Johan Wagenaar, J. Maar- sen en H. C. van Someren. Gistermiddag te ongeveer kwart voor vijf, had ter hoogte van de Doe len-garage in het Noordeinde een aan rijding plaats tusschen en luxe-auto, gemerkt H 28505 en bestuurd door den heer G. alhier en de vrachtauto van de firma v. d. K., no. 25007, eveneens van hier. De luxe auto stond aan de rechter zijde van de bovengenoemde straat, toen van de andere zijde de vracht auto passeerde. Bij het uitwijken voor een handwa gen door de vrachtauto kwam deze in aanraking met de luxe wagen, waar van het achterspatbord geheel in el kander gereden werd. Verzekering dekt de schade. Dat een en ander veel bekijks had op dat straatgedeelte, laat zich natuur lijk begrijpen. Gistermiddag te G uur is bij den caféhouder J. F. A. M. K. in de Hoog- landschekqfkkoorsteeg een begin van brand ontstaan, doordat het 3-jarig zoontje van K. met lucifers speelde en daarbij een der gordijnen in brand stak. Door een der buren van de over zijde werd het gevaar bemerkt en de vlammen gedoofd. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Op den Rijnsburgersingel is gis teren een vierwielige auto met aan hangwagen, bestuurd door G. J. V. te gen een lantaarnpaal gereden, die ge heel werd vernield. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. Ten paleize Het Loo logeeren eenige dagen de Prinsen Ulrich en Wiolf von Schönburg Waldenburg. De Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana hebben Zondagmid dag 12 uur 41 Prins Carl zu Bentheim en Steinfurt en zijn echtgenoot©, die op Het Loo hebben gelogeerd, te 'Apel doorn naar den trein gebracht. DE DEPUTATENVERGADERING. Naar men aan de Stand, meldt heeft het Bestuur der A.-R. Kiesvereeniging le 's-Hertogenbosch het Centraal Co mité gevraagd de Deputatenvergade- ring aldaar te houden. Genoemde Kiesvereeniging toch is in de gelegenheid een zaal aan te wij zen, die ruimte aan 6000 bezoekers biedt. Dit aanbod zal het Zuiden, spe ciaal Zeeland, wel' zeer welkom zijn* CENTRALEN CONVENT. Naar ons van het bureau van het Centraal Comité wordt medegedeeld, zal op 22 November a.s. de Central-en Convent gehouden worden, waar o.m. het ontwerp Program van actie voor de stembus van 1929 zal worden be handeld. ALGEMEENE REKENKAMER. Naar wij vernemen, is benoemd tot voorzitter van de Algemeene Reken kamer, het lid dier Kamer de heer G. C. baron van Asbeek. DE MINISTER VAN WATERSTAAT CONTRA „DE TELEGRAAF". Naar aanleiding van het bericht als zou de Minister vétn Waterstaat een klacht hebben ingediend tegen „De Telegraaf" wegens smaad, wordt ons medegedeeld, dat dit bericht niet juist is. De zaak is door de justitie ambts halve ter hand genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1