SV&0& In October één dag DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- pebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 October a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steen straat 35, Telef. 136 en A, J. Donk, Doezastraat 31. Telef. 1313. slechts het met die voorwaarden be oogde resultaat behoeven aan te ge ven, het aan den concessionaris over latende, op welke wijze hij dit resul taat bereikt, dan wel, 2e. of die voorwaarden de midde len behooren aan te geven, door welke het beoogde resultaat zal kunnen wor den bereikt. Een tweetal inleiders, de heer A. H. van der Velde te Breda en G. W. J, van Sierenberg de Boer lichtten deze vragen toe. Aan de gedachtenwisseling, welke hierna plaats had en die zeer geani" meerd was, namen vele afgevardigden deel. Na repliek van de beide inleiders vireenigde de vergadering zich met groote meerderheid met de volgende, door den voorzitter voorgestelde con clusie: Laat men bij de kleinere fa brieken de middelen voorschrijven; bij de groote, moderne fabrieken stelle men zich tevreden met het eischen van resultaten. Hierna kreeg de heer J. Zaalberg Jr. het woord tot het geven van een inlei ding in verband met het bezoek, dat des middags aan de fabriek van wol len dekens der N.V. voorheen J. C. Zaalberg is gebracht. Na afloop h!er- 't werd de Kettingfabric' der Kon. Ned. Grofsmederij in oogenschouw genomen. GEEN CURSUS LATIJN. De cursus in elementair Latijn, wel ke geregeld de laatste jaren vanwege het Leidsche Universiteitsfonds voor studenten door dr. C. de Boer werd gegeven, zal dit jaar niet plaats heb ben. VOORDRACHT Prof. Mr. C. VAN VOLLENHOVEN. Op uitnoodiging van de Vereeni ging voor Staatkunde zal Donderdag avond 11 dezer prof. mr. C. van Vol lenhoven in een der zalen van de So ciëteit Minerva een voordracht hou den over de beteekenis van staatkun de voor staatsrecht in Nederland (Rijk binnen Europa). Na afloop der voordracht zulllen de volgende vraagpunten in stemming worden gebracht: le. Is er aanleiding, de uiteenloo- pénde uitleggingen en toepassingen van Nederlandsch staatsrecht te groe- peererï naar staatkundige richtingen? 2e. Is er aanleiding bijzondere aan- d&cht voor de levende practijk van het Nederlandsch staatsrecht of bij zondere aandacht voor zijn histori- schen achtergrond te monopoliseeren voor bepaalde staatkundige richtin gen? DE SOCIALE TAAK VAN DEN GENEESHEER. Op uitnoodiging van de Leidsche Studentenvereeniginig voor Sociale Lezingen zal de heer L. Heyermans, aits, directeur van den Gem. Genees kundigen- en Gezondheidsdienst te Amsterdam, in het klein-auditorium der Universiteit alhier op Maandag 15 dezer des avonds te 83^ uur als spre ker optreden met het onderwerp: De socale taak van den geneesheer. LABORATORIUM VOOR PATHOLOGISCHE ANATOMIE. Met den bouw en inrichting op het terrein van het nieuwe Academisch Ziekenhuis van het Pathologisch Anatomisch Laboratorium, is men thans zoover gevorderd, dat het ge deelte dat bestemd is voor den hoog leeraar in de medische chemie, prof. Bungenberg de Jong tegen het einde van dit jaar reeds in gebruik zal kun nen worden genomen. DE GEREF. JEUGDRAAD. Blijkens een advertentie in dit num mer, houdt de Geref. Jeugdraad, het plaatselijk verband van Jeugdvereni gingen op Geref. Grondslag alhier, Woensdag a.s., des avonds te acht uur, in het catechisatielokaal van ds. Bouwman aan de Hooigracht, een al- gemeene ledenvergadering, waarin door de J.V. „dr. Bavinck" een inlei ding zal worden gehouden over „De Radio en het Huisgezin", terwijl ove rigens zeer belangrijke huishoudelij ke zaken aan de orde komen. Gaarne wekken we alle leden, die maar eenigszins in de gelegenheid zijn, op deze vergadering te bezoeken. Er zal in de aangebroken campagne bard gewerkt moeten worden om het Geref. Jeugdleven in onze stad weer eenigszins op peil te brengen en wat dit betreft rust dan ook op alle jon geren een zware verantwoordelijk heid, die zij niet van zich af mogen schuiven. Laat men daarom beginnen met belangstelling te toonen voor de vergaderingen van den Geref. Jeugd raad, die toch zeker die belangstelling ten volle waard zijn. Het catechisatie lokaal moet te klein zijn om allen te bevatten. EEN DIAMANTEN ECHTPAAR. Gisteren hebben Petrus Goddijn en Alida Marmans, wonende in het St. Jacobshof aan de Doezastraat alhier, den dag herdacht, waarop zij voor RECLAME alles gratis 60 jaar, door den band des huwelijks werden verbonden. Ter gelegenheid daarvan hebben de beide oudjes, die respectievelijk 84 en 82 jaar oud zijn, gistermiddag van 1 tot 3 uur, receptie gehouden, waarvan een zeer druk gebruik is gemaakt, want het diamanten bruidspaar heeft zeer vele familieleden en bovendien vele kennissen. De receptie werd ook bezocht door de heeren Mr. Sormani en Mr. Don ders, regenten van het hofje. Men had de oudjes aardig in de blommetjes gezet en er is voor hen een prettige dag van gemaakt, die zij niet licht zullen vergeten. In de Stedelijke werkinrichting zijn in de vorige week opgenomen: Maandag 33 volwassenen en 1 kind, Dinsdag 34 en 1, Donderdag 33 en 1, Vrijdag 34 en 1, Zaterdag 30 en 1, to taal 164 volw. personen en 5 kinderen of 169 personen. Door de politie alhier is Zaterdag aangehouden de 40-jarige timmerman H. J. S., die zich op den avond van 2 October had schuldig gemaakt aan diefstal van een overjas uit een café aan de Morschstraat. Op de Breestraat heeft gisteren een aanrijding plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door v. de S. en de 23-jarige wielrijdster A. J. M., wo nende in de stadhouderslaan alhier. De wielrijdster kwam te vallen met het hoofd tegen het spatscherm van den auto en moest in bewusteloozen toestand worden opgenomen. Na bij zekere K. binnengedragen te zijn is ze later door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht waar bleek, dat ze niet ernstige kneuzingen had opgeloopen aan het hoofd. Door een agent van politie is gis teravond opgebracht de 18-jarige A. v. E., die na 'n knokpartijtje op de Haar lemmerstraat, waarbij ook zijn broer betrokken was, op sommatie van de politie niet wilde doorloopen, maar in tegendeel, een van de agenten op den rug sprong, en een opstopper toedien de, Deze agent pakte hem daarop bij den kraag en heeft hem naar het po litiebureau gebracht. Door de politie is aangehouden Chr. v. A., die nog een paar daagjes hechtenis te goed had. Zaterdag heeft in de grofsmede rij alhier een bedrijfsongeval plaats gehad, waarbij zekere. J. H., wonende in de Lombokstraat, door een weg springend stuk ijzer werd getroffen en een diepe vleeschwonde aan de kuit bekwam. Hij is per rader-brancard naar het St. F.lisabeth-Ziekenhuis gebracht. Door de politie is aangehouden J. P., wonende Langegracht alhier, die in den nacht van 27 op 28 Sept. ten nadeele van zekere B., wonende Bos- huyzerlaan, een paar konijnen had ontvreemd. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: H. J. Bijleveld, jm. 19 jaar en M. C. v. Vliet, jd. 18 jaar. L. de Vries, jm. 30 jaar en W. P. v. Loenen, jd. 23 jaar. A. Momberg, jm. 25 jaar en L. M. Ber nard, jd. 24 jaar. M. F. Nagtzaam, jm. 24 jaar en A. Prins, jd. 24 jaar. A. J. v. Rossum du Chattel, jm. 31 jaar en M. de Jong, jd. 33 jaar. H. J. Ooyendijk wedr. 52 jaar en J. M. de Kort, jd. 40 jaar. J. W. de Rooy, jm. 31 jaar en J. C. Pierlot, jd. 22 jaar. J. Sieval, jm. 25 jaar en M. J. Colijn, jd. 24 jaar. J. Van houten, jm. 25 jaar en S. Hannivoort, jd. 27 jaar. M. Pluymers, jm. 27 jaar en H. Meering, jd. 25 jaar. K. J. P. Staffe- leu, jm. 23 jaar en E. M. v. Os, jd. 22 jaar. L. G. Baart, jm. 25 jaar en J. S. M. v. d. Linden, jd. 24 jaar. J. v. d. Linden, jm. 25 jaar en G. Tegelaar, jd. 22 jaar. W. B. Vlasveld, jm. en W. S. Jansen, jd. BINNENLAND. GASTEN OP HET LOO. Als gasten van H. M. de Koningin en Z. K. H. uen Prins logeerden op Het Loo de neef van de Koningin, prins Carl zu Bentheim und Stein- furt, en zijn echtgenoote. NEDERLAND EN BELGIë. De Handelsblad-medewerker, G. Ny- pels, meldde Zaterdag uit Brussel: Een week geleden wist de Antwerp- sche „Neptune" te vertellen van nieu we voorstellen, die onze regeering zou hebben doen toekomen aan de Belgi sche, als gevolg van de besprekingen te Genève. Men mag er het departement van Jhr. Beelaerts nu eens geen verwijt van maken, dat wij zooiets toch niet uit de Belgische pers behoorden te ver nemen; want het bericht was geheel en al onjuist. Het Departement van Buitenland- sche zaken te Brussel bevestigde n.l. wel, dat zekere preliminaire Neder- landscbe voorstellen thans door des- TREINONTSPORING. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is op het baanvak tusschen Maarsen en Utrecht een waggon van een goede rentrein uit de rails gesprongen. De wag gon werd een eind meegesleurd, waardoor de rails verwrongen werden. Hierdoor werd het spoor geheel versperd. Hoewel men onmiddellijk met het her stel van de baan is begonnen, konden eerst Zondagmiddag om 3 uur de treinen weer over het naar Utrecht gaande spoor rijden. Tot dien tijd moesten alle treinen van en naar Utrecht over een enkel spoor geleid worden, ten gevolge waarvan een groot oponthoud in het treinverkeer is ontstaan. Alle treinen, die Utrecht moesten aan doen of uit Utrecht kwamen, zijn met groote vertraging op de plaats van be stemming aangekomen. Zooals hierboven gemeld, was om 3 uur des middags de stremming opgeheven. Van andere zijde meldt men nog: In den nacht van Zaterdag op Zondag hoorden de Utrechtsche kermisbezoekers, die om ongeveer 12 uur den tunnel aan den Leidscheweg passeerden, een geweldig gekraak. Vlak over de brug kantelden en kele waggons van een goederentrein, waardoor verschillende seindraden en pa len mede beschadigd werden. Reeds in Maarsen is de goederenwagen met de beide achterste wielen uit de rails geglipt, maar is tot Utrecht nog staande gebleven. Toon daar diverse wissels moes ten gepasseerd, kantelde tie waggon en nam een andere waggon mede. Het oprui- mingswerk begon direct. kundigen van dit departement worden bestudeerd; daarmede konden echter slechts bedoeld zijn de gezichtspunten die in de Geneefsche bespreking ont wikkeld werden. Sindsdien kreeg of hoorde de regee ring te Brussel van de onze niets meer Het bericht van de „Neptune" was waarschijnlijk zelfs niet eens voorba rig! Het ligt immers voor de hand, dat de Belgische regeering dié nu weet dat in een Belgisch-Nederlandsch verdrag van een kanaak Antwerpen Moerdijk geen sprake meer zijn kan ons zal vragen langs welk tracé wij Antwerpen dan wel eén betere verbin ding met den Rijn dan de thans be staande denken te geven; en van wel ke afmetingen? Of wat minder waarschijnlijk is, dat de Belgische regeering ons thans zelf andere voorstellen dienaangaande zal doen. In tegenstelling tot de pessimisti sche beschouwingen over de kans op overeenstemming in de blijkbaar zeer slecht geïnformeerde „Neptune", heb ik hier juist den indruk gekregen, dat deze zoo lastig lijkende kwestie van het Moerdijkkanaal al even snel door goedgezinde deskundigen en belang hebbenden van beide landen op te los sen bleek als die van de doorvaart door Maastricht. Wat het tracé van dezen nieuwen waterweg betreft dat hoofdzakelijk neerkomt op heropening van het Kree krak, waardoor o.a. ook een vaste spoorwegbrug mogelijk is, die de scheepvaart niet belemmert schij nen zij het al vrijwel eens geworden. Wat de afmetingen betreft, schijnt voorloopig de formule te zijn: dat Ant- wer een verbinding zal krijgen met den Rijn van dezelfde afmetingen als het nieuwe kanaal, dat Amsterdam daar mee verbinden zal. DE GEMEENTE-SECRETARIS VAN HALSTEREN. Gelijk indertijd is gemeld, hadden Ged. Staten van Noord-Brabant het besluit van den gemeenteraad van Halsteren om den heer Van Hoek in zijn hoedanigheid van secretaris der gemeenteniet meer te handhaven, niet goedgekeurd. Hierop is de raad in hooger beroep gegaan bij de Kroon. Thans heeft, de Kroon het hooger be roep van den gemeenteraad onge grond verklaard, zoodat de heer Van Hoek, als secretaris blijft gehand haafd. VEREENIGING VAN HARING HANDELAREN. In de gehouden ledenvergadering van de vereeniging van haringhande laren is besloten, dat de leden dezer vereeniging automatisch lid zullen zijn van den bond van haringexpor teurs. Tot bestuursleden van dien bond werden gekozen de heer Joh. v. Toor, P. Goedknegt en F. IJzermans. BUITENLAND. DE FRANSCH-ENGELSCIIE VLOOT- OVEREENKOMST. Scherpe critlek. In de Neue Freie Presse, het Weensche orgaan, bespreekt Lloyd George de En- gelsch-Fransche vlootovereenkomst die hij het gevaarlijkste document van den laat- sten tijd noemt. De Engelsche openbare meening is door de officieele en officieu ze inlichtingen in den waan gebracht, dat de regeeringen van de Vereenigde Staten Italië en Japan van alle bijzonderheden van de Engelsch-Fransche vlootovereen komst op de hoogte zijn gebracht. Het blijkt thans echter, dat zulks niet het ge val is, daar in de Amerikaansche nota uitdrukkelijk wordt betoogd, dat Was hington nioL den tekst, doch slechts een samenvatting van den inhoud ontvangen heeft. Nadat Lloyd George dé gevaren van de duikbooten voor Engeland besproken heeft, vervolgt hij: Doch hoe belangrijk ook het vraagstuk der duikbooten zijn mag, het is nog niet zoo belangrijk als een andere clausule, welke kaarblijkelijk in de geheime overeenkomst is opgeno men. Ik bedoel de Engelsche officieele erkenning van het ^ransche standpunt in zake de militaire reserves, zooals dit standpunt door Paul Boncour te Genève is uiteengezet. Frankrijk en zijn gealli eerden kunnen binnen eenige dagen meer dan 8 millioen geoefende soldaten onder de wapenen roepen. Het is daarom geen wonder, dat Italië zich tegenover de over eenkomst onbehagelijk voelt en dat ook Duitschland tegenover de Fransche bewe ring, dat -ie bezetting van het Rijnland noodzakelijk is, ter verzekering van de Fransche veiligheid, zeer sceptisch gezind is. Wanneer het juist blijkt, zegt Lloyd George ten slotte, dat de Engelsch-Fran sche overeenkomst van de zijde van En geland een clausule bevat, waarbij wordt beoogd bij alle besprekingen over de ont wapening de vermindering van deze be langrijke reserves te verhinderen, dan is de zaak van den vrede door de regeerin gen van Frankrijk en Engeland welover- legd verraden en prijsgegeven. Het antwoord van Italië. Italië heeft te Parijs en Londen het ant woord overhandigd op het Fransch-Engel- sche memorandum nopens de beperking van bewapening ter zee. KELLOGG GAAT HEEN. Een voorzichtige verklaring. De minister van buitenlandsche zaken, Kellogg, heeft meegedeeld, dat hij zou af treden aan het eind van het bewind van Coolidge. Kellogg legde uit, dat hij niet bedoelde te zeggen, dat hij onder alle omstandighe den zou weigeren langer dan Coolidge in functie te blijven. Hij bedoelde slechts te verklaren, dat het de gewoonte was van alle ministers en ambassadeurs, af te tre den aan het eind van het bewind, waar onder zij benoemd zijn, DE BETOOGINGEN TE WIENER- NEUSTADT. Betrekkelijk kalm verloopen. Dank zij de goede voorzorgsmaatregelen zijn de betoogingen te Wiener-Neustadt gisteren zonder incidenten verloopen. De opmarsch der Heimwehren in de ochtenduren is rustig verloopen. Zoowel de demonstreerende partijen zelf als de autoriteiten, hebben alles gedaan om or deverstoringen te voorkomen. Gedurende den nacht moest in Wiener- Neustadt en in de omgeving een aantal communisten gearresteerd worden. Kleine afdeelingen communisten, die op weg waren naar Wiener-Neustadt, werden tegengehouden en teruggezonden. Te Wiener-Neustadt heerschte geduren de den geheelen nacht veel beweging. Al les geschiedde evenwel in de grootste or de. Reeds kort na twee uur des nachts kwamen de eerste Heimwehren op het hoofdstation aan. De Heimwehren mar cheerden onmiddellijk naar de hun aange wezen verzamelplaats, de Turmplatz, die buiten de stad ligt. Daar bleven de Heim wehren gedurende den nacht. Precies te 9 uur Zondagmorgen begon de opmarsch naar de stad. Deze opmarsch had plaats volgens de voorgeschreven volgorde. De bewaking werd bijna uitslui tend door de gendarmerie en de politie verricht. Slechts op de Hauptplaats waren militairen te zien. Op verschillende plaatsen in de stad hadden zich toeschouwers opgesteld, w.o. talrijke afgevaardigden van de Chr. Soc. en de Groot Duitsche partij. De toeschou wers riepen de demonstranten enthousiast toe. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. N. C. R. V. 6.1 Declamatie, door den heer M. de Bruyne te Rotterdam. 7.N. D. O.-lessen. Stenografie. 7.30 Zangles, door den heer Jac. Ph Caro te Utrecht. 8.Uitzending van een rede van Dr. J. Offringa, directeur van het Petronell a-Hospitaal te Djocjak'arta (Java), over het onderwerp: „Medische Zen ding". Verder muziek, zang en koor. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.Kinderuurtje. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Eenige wenken over de postver zending per vliegtuig naar Ned. Indië. 8.10 A. V. R. O.-tooneel. 10.Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.30 Operettemuziek. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Koorconcert. 8.20 „Clavigo", treurspel van Goethe. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7-05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en persberichten. 8.50 Concert. In de pauze persberichten. De stoet droeg in totaal elf groote ba nieren en 151 kleinere vlaggen en wim pels mede. In totaal liepen twaalf muziek corpsen mede. Het aantal deelnemers kwam ongeveer overeen met het aange kondigde aantal en bedroeg ongeveer 18.000 man, die zich allen op de Turm platz verzamelden en geleidelijk de stad binnentrokken. Spoedig na negen uur arriveerde de kop van den stoet voor het gebouw van de vroegere militaire academie. Te tien uur ongeveer bereikte hij de Hautplatz, welke in ongeveer veertig minuten gepasseerd werd. Intusschen waren in andere deelen van de stad de formaties van den Schutzbund opgemarcheerd, die de veiligheid' en de orde bij de demonstratie der sociaal-de mocraten moesten verzekeren. In totaal waren ongeveer 20.000 leden van den Schutzbund uit Weenen en omgeving naar Wiener-Neustadt gekomen. De Heimwehren vertrokken onmiddel lijk na het bereiken van de Hauptplatz naar de Turmplatz terug. Hier werd een veldgodsdienstoefening gehouden en daar aan uitsluitend een herdenkingsfeest voor de gevallenen in den wereldoorlog. Bij het klinken van het lied „Ich hatt'n Kamera den' gingen de vaandels neer. Vervolgens hield burgemeester Dr. Steidle een toespraak. Nadat de plechtigheid geëindigd was, volgde onmiddellijk de afmarsch der Heimwehren naar het station, vanwaar onmiddellijk de terugreis werd aanvaard. Ongeveer tegelijk met het vertrek der Heimwehren uit de binenstad begon de in tocht der sociaal-democraten vanaf het Hoofdstation. De orde werd op buitenge wone wijze door de politie en de militai ren gehandhaafd. Het aantal sociaal-de mocratische demonstranten was echter belangrijk minder, dan was aangekondigd. Terwijl in de socialistische pers was ge sproken van ongeveer honderd duizend man, kan het aantal deelnemers aan de sociaal-democratische demonstratie op on geveer 35 a 36.000 geschat worden. Aan het hoofd van den stoet liepen leden van den Schutzbund. Talrijke roode vlaggen werden medegevoerd. Van het balcon van het Stadhuis hiel den de leiders der sociaal-democratisohe partij toespraken tot de demonstranten. Nader wordt gemeld: De eerste bespreking tusschen de regee ring en de partijen, betreffende de ont wapening der politie-organisaties zal plaats hebben op Vrijdag a.s. DE OVERSTROOMINGEN BIJ NIEUWPOORT. De opgeworpen dam bezweken. Den beelen nacht van .Vrijdag op Zater dag heeft de mannelijke bevolking van Nieuwpoort en omstreken gewerkt aan het opwerpen van een nieuwen dam in het kanaal Veurne-Nieuwpoort ten einde een ramp te voorkomen, daar het instorten van de sluis op den Yzer nu ook al on vermijdelijk blijkt te zijn. Even na mid dernacht arriveerden per extratrein 15Ü genisten uit Antwerpen, terwijl ook nog 300 man, behoorend tot het derde en vier de regiment infanterie, welke te Brugge en Oostende garnizoen houden, gezonden zijn om een helpenden hand te bieden. Ongeveer 800.000 zandzakken bleken noo- dig te zijn voor den nieuwen dam. Zaterdag in den loop van den middag is bet wafer weer fel gestegen. Tegen den avond werd de toestand onrustwekkend en omstreeks zes uur is de dam ten ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2