iïwivefuiid DAG-AGENDA. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Boonacker, Jans- sens, Müyzert en Veldkuyzen. Do geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel 390. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Donderdag 4 tot en met Zondag 7 October a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tc-lcroon 572. Voor opgave tot deelname aan een eventueel op de richten Gymnastiek- en Schermcursus bestaat gelegenheid vanaf heden tot op den eersten schiet- avond. DE EEUWIGE STILTE. Onder bovenstaanden titel zal Donder dag, Vrijdag en Zaterdag telkens des avonds te 8 uur in de Stadsgehoorzaal al hier worden vertoond de film, die, tij dens de laatste Zuidpool-expeditie van Kapitein Scott, werd opgenomen door H. G. Ponting, den fotograaf en filmopera teur der onderneming. Op welke schitterende wijze hij er in geslaagd is de wederwaardigheden van deze expeditie voor het nageslacht op de film vast te leggen, moge blijken uit de enthousiaste beschrijvingen, die door de geheele Ned. Pers (zonder uitzondering) van deze inderdaad buitengewone film werden gegeven. Deze film overtreft nog verre de Shack- leton-film. Wat aan Shackleton niet is mogen gelukken, heeft Kapitein Scott vol voerd; het bereiken van het uiterste ein de der aarde. Het onsterfelijke verhaal van de Zuid pool-expeditie van Kapitein Scott, staat in de Annalen der geschiedenis vermeld als de heldhaftigste strijd, die de weten schap dezer eeuw gevoerd heeft. De film, die door H. G. Ponting van de zen tocht werd vervaardigd, is geworden een meesterstuk der cinematografie. We kunnen thans van deze film geen beschrijving gaan geven. Het zij genoeg te zeggen, dat ze een bezoek aan de Ge hoorzaal ten volle waardig is, waartoe we onze lezers dan ook met vrijmoedigheid kunnen opwekken. UITSLAG WEDSTRIJD NEDERLANDSCH FABRKAAT. Vanwege het Bestuur der Afdeeling Lei den van de Vereeniging Nederlandsch Fa brikaat wordt ons verzocht het volgende te willen mededeelen: Aan den wedstrijd hebben deel genomen 30 inzenders. Velen hebben blijk gegeven van grooten speurzin, want de geplaatste aantallen werden dicht benaderd. Nauw keurige becijferingen waren noodig om uit te maken, wie wel en wie niet voor een prijs in aanmerking kwam. De derde prijs moest worden verdeeld tusschen twee deelnemers, die een precies gelijk aantal hadden ingezonden. De twee op deze bei de opgaven volgende inzendingen verschil den met hen echter maar 0.02 pet. en 0.17 pet. Als troostprijs ontvangen deze ieder /i. Uit de opgaven viel op te maken, dat enkelen bii de door hen gevonden getal len nog soms belangrijk hebben bijgeteld. Waar echter zoo nauwkeurig is gezocht, leverde dit voor hen een negatief resul taat op. De prijswinnaars zijn: le prijs G. van Zwieten f25; 2e prijs Mej. J. Reyneveld f15, 3e prijs a. Joh. van Strien f5, b. J. Platteel f5; troostprijs Mej. D. J. L. Oos ten fl, S. PI Heel fl. De prijzen kunnen worden afgehaald aan het secretariaat der Vereeniging: Sta tionsweg 43, alhier. De afdeeling Leiden der vereeniging Ne derlandsch Fabrikaat ziet met groote vol doening op de gevoerde actie terug. Het winkelend publiek is op waardevolle en doeltreffende wijze gewezen op het groote algemeene belang om zooveel mogelijk goederen van Nederlandsch Fabrikaat te knopen. Aan het Bestuur der Winkelweek brengt de afdeeling nog haar dank voor de vele medewerking ondervonden. LEIDSCHE ZWEMCLUB. In het afgeloopen zomerseizoen is het diploma als geoefend zwemster behaald door: H. J. W. Passier, M. J. Zitman, M. Th. la Lau, A. Verhoef, A. G. Hofkes, W. H. Christiaanse, F. G. Visser, J. Kooreman, R M. Höller, L. P. Verhoef, H. v. d. Wilk, M. L. Dettmar, G. Bouhuijs, S. de Nes, E. R. Stokhuizen, A. M. Zieren, M. Schouten, M. A. Koops, W. A. de Haas, C. C. de Haas, P. Muller, A. J. Zandvcort, F. Giezen, D. Karstens, J. Diephout, C. M. de Jong, M. W. Lock, C. de Jong, T. van Es, A. J. Mulder, T. de Groot en H. M. Staal. Het diploma als geoefend zwemmer werd behaald door: J. F. de Nie, E. G. Wijntjes, B. Rooyak- kers, J. A. Verhaar, A. E. Witmans, J. H. Thijssen, J. v. d Berg, T. C. Koopman, P. de Klerk, A. A. Storm van Leeuwen, A. Moolenburgh, J. H. Zwaart, J. Beumer, W. Schrijvers, G. van Brussel, J. de Nes, P. Lut, C. Westerman, O. Crabbendam, A. Morsch, H. Overdevest, B. Ouwerkerk, H. Colenbrander, A. Vlasveld, W. de Nes, M. G. le Poole, F. W. de Haan, J. Bosschie- ter, J. Dirkse, A. Teljeur, G. Veenendaal, J F. Meijeraan en J. v. d. Wilk. In totaal 65 diplomas. WEER HERSTELD. Naar wij vernemen is Ds. Joh. Jansen, predikant van de Chr. Geref. gemeente alhier in zooverre van zijn ziekte her steld, dat hij morgenochtend weer voor de gemeente hoopt op te treden. Te Parijs wordt momenteel in het Grand-Paleis een automobielen-tentoonstelling gehouden, waar meer dan 1200 wagens te bezichtigen zijnHierboven het interieur, waar men druk bezig is toebereidselen te maken. Men lette op de enerme hoeveelheid borden, die reeds aangebracht zijn. HINDERWETVEREENIGING. De Hinderwetvereeniging heeft gisteren in den Vergulden Turk alhier, onder voor zitterschap van ir. M. E. H. Tjaden, direc teur van Bouw- en Woningtoezicht te Am sterdam, zijn jaarvergadering gehouden. Aanwezig waren 46 afgevaardigden uit verschillende gemeenten des lands. De Leidsche wethouder van fabricage, de heer J. Splinter, woonde als vertegenwoor diger van het Leidsche gemeentebestuur deze vergadering bij. In zijn openingswoord merkte de voor zitter op, dat de regeering te beteekenis der vereeniging heeft erkend door het be noemen van haar voorzitter in enkele commissies, o.a. in de commissie van toe zicht op het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater. Wij komen op deze vergadering Maan dag terug. DAMMEN. Groote algemeene dam wedstrijden. Dinsdag 9 October zal de eerste ronde worden gespeeld van de door de Christe lijke Leidsche Damvereeniging uitgeschre ven Beker-medaillewedstrijden. Voor groep A zullen uitkomen de hee- ren: v. d. Wijngaard, J. Kleer, van Beek, Beij, v. d. Bosch, Optendrees, van Zwieten Sr., Klinkenberg, Sweris en van Stel, ter wijl voor groep B spelen de heeren: Teu- nissen, Klein, van Zwieten Jr., Kwaadgras, de Graaf, Klinkenberg, Molenaar, van Oevelen, v. d. Wijngaard en Meinema. Spelers, welke -bovengenoemde personen wat spelkennis betreft, van nabij kennen, zullen dezen kamp zeker met belangstel ling volgen en hoppn wij hen door een wekelijksch overzicht op de hoogte te houden. Voor de eerste ronde op Dinsdag a.s. komen de volgende spelers tegenover el kaar: le Ronde Klasse A: v. d. Wijngaard- van Stel; KleerSweris; BeekKlinken berg; Beljvan Zwieten Sr.; v. d. Bosch Optendrees. le Ronde Klasse B: Teunissen—van Oeveren; KleinMeinema; van Zwieten Jr.v. d. Wijngaard; Kwaadgras—Mole naar; de GraafKlinkenberg. Eerstgenoemde namen spelen met wit. WETHOUDER TEPE. Men verzoekt ons mede t- doelen, dat de wethouder van Onderwijs, de heer Tepe niet Woensdag, maar Dinsdag op den ge wonen tijd spreekuur zal houden. RECLAME EX. APOTHEKERS-ASSISTENT. Opgeroepen 4 candidaten, geslaagd de dames W. A. J. Moerman (Rotter dam) en L. Mulder Canter (Den Haag) In de Valkensteeg is gisteren aange troffen zekere J. H. B., gedomiliceerd te Vinkenveen, die niet verder kor Bij on derzoek bleek dat de man al vijf weken had geloopen met een uit de kom gescho ten been. Hij is in het Academisch Zie kenhuis ter verpleging opgenomen. Op de Witte Singel bij het Noord- eindsplein had gisteren een aanrijding plaats tusschen een Ford-auto en een splinternieuwe Essex-auto, gemerkt H. 21667, afkomstig uit Voorschoten. Doordat de Ford-Auto niet voldo nde in de bocht uitweek, kwam hij in aanraking met de andere auto, waardoor deze ernstig werd beschadigd. ^BINNENLAND. HULDIGING H. M. DE KONINGIN- MOEDER. De huldigingsavonden aan H. M. de Koningin-Moeder, die ten bate van het sanatorium Oranje Nassau's Oord te Renkum op 10 en 11 Oct. a.s. te 's Gra- venhage zouden worden gehouden in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen, zijn tot nader te bepalen datum uitgesteld. IS EEN SPOORWEGAMBTENAAR EEN RIJKSAMBTENAAR? Voor den Utrechtschen Politierech ter stond terecht een 23-jarig jong- mensch, dat, onder den invloed, van sterken drank, rumoer makende in een lokaaltrein welke aan het Utrecht- sche Buurtstation op vertrekken stond, door den coriducteur en latei- door den stationschef was gelast den trein te verlaten en zulks had gewei gerd. Het jongmensch stond thans terecht a 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. B« Apoth. en Droglste wegens het niet voldoen aan de vor dering van een ambtenaar der Ned. spoorwegen. Verd. gaf toe en het O. M. achtte dus het ten laste gelegde bewezen. Evenwel vroeg het O. M. zich af, of de zaak daarmede juridisch uit is. Immers z.i. geldt hier niet de vor dering van een rijksambtenaar, doch van een ambtenaar der Nederlandsche spoorwegen, die spr. een particuliere instelling noemde, zoodat de bevelen dezer ambtenaren geen juridische kracht hebben. Hoewel de houding van verdachte afkeurende, meende het O. M. slechts vrijspraak te kunnen vragen. De politierechter zal de volgende week uitspraak doen. WATERLEIDINGBEDRIJF NOORD WEST-UTRECHT. Donderdagmiddag is te Loosdrecht in tegenwoordigheid van vele leden van gemeentebesturen, door den waar nemend commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, den heer H. van Andel, officieel geopend het waterlei dingbedrijf der stichting „De drinkwa- terleiding Noord-West-Utrecht", waar van het pompstation te Loosdrecht is opgericht. De Commissaris der (Koningin, Dr. 's Jacob, was wegens ongesteldheid verhinderd. De voorzitter van dit door 16 ge meenten, in N.W. Utrecht gelegen, ge stichte bedrijf, de heer M. H. Eggink, burgemeester van Maarssen, leidde deze bijeenkomst en gaf zijn groote voldoening te kennen over de totstand koming van dit bedrijf. Ook de waarn. Commissaris der Ko ningin was de meening toegedaan, dat deze stichting de hygiëne der provin cie ten zeerste zou bevorderen, Namens den burgemeester der aan- gesloten gemeenten sprak de burge meester van Abcoude, Jhr. Mr. C. De- del. De hoofdingenieur van het bedrijf, Ir. A. Gerbert, de voorzitter der ge zondheidscommissie, gezeteld te Loe- nen, Dr. L. L. Posthuma, Prof. Ir. Chr. Visser, belast met de uitvoering van het plan, en de burgemeester van Tien hoven, de heer A. A. van den Hoorn, secretaris der stichting „D. N. W. U." spraken een woord van dank en waar deering. In een daarvoor speciaal geplaatste consumptietent werden ververschin- gen aangeboden. Ook hier werd het geheele bedrijf, in werking gebracht, gadegeslagen. Het fanfarecorps van Maartensdijk speelde het Wilhelmus én luisterde de plechtigheid ook verder met muziek op. HET INTERNEERINGSKAMP AAN DEN BOVEN-DIGOEL. Het Haagsch Vakcomité heeft gister avond in het Volksgebouw een protest vergadering gehouden, welke bijge woond werd door een honderdtal aan wezigen, waaronder acht a tien Indo nesische studenten. De beide sprekers, de heer H. Snee vliet en Mevr. Roland Holst, hebben gesproken over den slechten toestand, welke volgens persartikelen, o.a. van de hand van Dr. van Blankestein in de N. Rott. Crt., in het interneerings- kamp in den Boven-Digoel, waarheen, gelijk men weet, de communisten in ons Indië worden verbannen, zouden heerschen. De eerste spreker hekelde zeer het Nederlandsche koloniale bestuur, vooral wat betreft haai' houding ten opzichte van de Indische beweging. Ja, ja, men moet maar op couranten verslagen afgaan. Van een Indische kennis hoorden wij nog pas, dat er groote ontstem ming heerscht, dat de geïnterneerden 'n daggeld ontvangen, dat door geen en kel werkman bereikt kan worden. Aan de geïnterneerden werden klamboe's om de bedden verstrekt, maar de echtgenooten vondén die niet noodig en maakten er baadjes van, Enz., enz. Dat klinkt anders! ONVOLWAARDIGE ARBEIDS KRACHTEN. Zooals bekend, is gisteren in het Stedelijk Museum te Amsterdam, een tentoonstelling geopend, betreffende de onvolwaardige arbeidskrachten, zulks eigenlijk in aansluiting aan het congres, dat de volgende week aldaar zal gehouden worden. Er heeft wellicht nog nimmer een congres plaats gehad, waarop een vraagstuk, zoo in zijn geheelen om vang aan de orde is gesteld als thans op dit oriënteerend congres, dat tevens beoogt belangstelling te wekken voor het probleem, inzake de onvolwaardi ge arbeidskrachten. Paedagogen, economen, sociologen, medici, gemeentebestuurderen, zij al len zullen vanuit hun gezichtspunt het probleem beschouwen. Hun aller oordeel is vervat in niet minder dan 58 inleidingen, welke op het congres aan de orde komen en waarin van alle kanten het vraagstuk is bezien. Geen wonder, dat voor dit belangrij ke congres groote belangstelling be staat. Een groote opkomst van perso nen uit allerlei kringen wordt ver wacht. Het congres, dat op Maandag 8 Oc tober a.s. vermoedelijk door Z. K. H. den Prins der Nederlanden geopend zal worden, nadat redevoeringen zijn gehouden door den congresvoorzitter, den heer J. H. A. L. van Frijtag Drab- be, den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Prof. Dr. J. R. Slotema- ker de Bruine, en den Burgemeester van Amsterdam, den heer W. de Vlugt, zal verdeeld worden in plenaire zit tingen en sectievergaderingen. In de openingsvergadering zal de heer M. L. Lietaert Peerbolte, Direc teur-Generaal van de afdeeling Volks gezondheid de algemeene beschouwin gen openen over het begrip onvolwaar dige arbeidskrachten. Zooveel mogelijk zullen alle zittin gen in het Koloniaal instituut gehou den worden. In overeenstemming met den ernst van het te behandelen onderwerp, zal het geheel het karakter van een werk congres dragen. Wel zullen de congressisten, ter af leiding, in de gelegenheid gesteld worden een tooneelvoorstelling in den Stadsschouwburg bij te wonen, terwijl hun op een der middagen 'n „thea" zal worden aangeboden. Verder zal een filmavond georgani seerd worden, waarop naast techni sche films ook eenige amusementsj- films zullen worden vertoond. Op 12 October a.s. zal het congres officieel door het Gemeentebestuur van Amsterdam worden ontvangen, terwijl een gemeenschappelijken maal tijd het slot van het serieuze program ma zal vormen. Het congres gaat uit van de in het vorige jaar gestichte Nederlandsche vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeids krachten (A. V. O.), die het ernstig voornemen heeft, om na het congres te geraken tot de stichting van een fe deratief verband van alle bestaande vereenigingen, die op dit gebied werk zaam zijn. Ook de overheid koestert groote belangstelling in het welslagen van dit congres. Dit bleek o.a. uit den financieelen steun, die de A. V. O. heeft mogen ontvangen. De Regeering zegde een subsidie toe van 15.000, de gemeente Amsterdam schonk een bijdrag van 10.000, de Prov. Staten droegen 5000 gulden bij, terwijl de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam een subsidie van 2500 verleende. Van werkgeverszijde werd een be drag van 13.000 aan steun ontvangen terwijl ook de werknemersorganisa ties zich niet onbetuigd lieten. Zijn wij wel ingelicht, dan moet het in 't voornemen van de regeering lig gen, om na het zoo leerzame congres Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. K. R. O. 5.30 Dinermuziek. Gtramofoonmuziek. 7.30 Cursus instituut Schroevers 7.30 Knipcursus. 8.Tuinbouw-halfuurtje. 8.20 Concert. Zangspel: „De Zwitsersche Hut". 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. - Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. - Vooravondconcert. 5 Politieberichten. - Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. V. A. R. A. - V. A. R. A.-avond. Zang, muziek en lezingen. 10.Persberichten van Vaz Dias. 10.15 V. A. R. A.-varia. 10.30 Muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Namiddagconcert. 6.20 Lezingen. 8.20 Concert. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 6.05 Vooravondconcert. 6.50 Lezingen. 8.20 Concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.20 Concert. 9.50 Weer- en nieuwsberichten. 10.10 Muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en persberichten. 8.50 Symphonieconoert. In de pauze persberichten. ZONDAG 7 OCTOBER. HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M, K. R. O. 8.30 Morgenwijding. (1870 M.). Spreker. Pastoor L. H. Perquin over: „Naastenliefde, grondslag van het maatschappelijk wel zijn". Verder muziek en zang. N. C. R. V. 9.50 Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. kerk (Noorderkerk) te Rotter dam. Voorganger Ds. G. H. War genaar, Ned. Herv. pred. te Rot terdam. 1. Orgelspel. 2. Votum en zegen. 3. Zingen: Ps. 103 vs. 2 en 6. 4. Hoofdsom van de Wet en van het Evangelie. 5. Zingen: Gezang 3 vs. 6. 6. Lezen: 1 Kon. 18 vs. 3619 vs. 4. 7. Gebed. 8. Tekst: 1 Kon. 19 vs. 4. 9. Zingen: Gez. 237 vs. 1, 4 en 5. 10. Prediking. 11. Zingen: Ps. 42 vs. 3 en 5. 12. Nagebed. 13. Zingen: Gezang 22 vs. 1 en 3. 14. Zegen. 15. Orgelspel. K. R. O. 12.30 Tijdsein. 1.30 Godsdienstonderricht. N. C. R. V. 6.15 Kerkdienst uit de Ev. Luth|. Kerk te 's Gravenhage. Voord gangen: Ds. H. C. Zwahler, Ev. Luth. predikant aldaar. Organist, de heer Gravelotte. 1. Orgelspel. 2. Votum. 3. Gezang 106 vs. 1 en 5. 4. Lezen: Efeze 3 vs. 1419. 5. Gebed. 6. Tekst: 1 Cor. 1 vs. 5a. 7. Gezang 183 183 vs. 1, 3 en 4. 8. Prediking. 9. Orgelspel. 10. Gebed. 11. Gezang 218 vs. 1 en! 9. 12. Zegenbede. 13. Orgelspel. Er wordt gezongen1 uit den Gezang- bundel, uitgegeven door 't Ned. Luth. Gen. voor In- en Uitw. Zending. HILVERSUM. 1060 M. V. P. R. O. IOuSO Uitzending van den dienst uit de Rem. kerk te Utrecht. Spre ker: Prof. Dr. G. J. Heering uit Leiden.over: Hoogmoed en oot moed. een staatscommissie in te stellen, die omtrent het veelomvattend vraagstuk inzake de onvolwaardige arbeids- krachen der regeering zal hebben te rapporteeren. BUITENLAND. HET ENGELSCH-FRANSCH VLOOT- VERGELIJK. Lord Cush.en.dun brengt rapport uit. Lord Cushendun, de waarnemende minister van buitenlandsche zaken, zal volgens den diplomatieken mede werker van de „Evening Standard" op Maandag a.s. aan den premier rapport uitbrengen over de briefwisseling tus schen Groot Brittannië en Frankrijk over tijd en wijze van publicatie van liet marine-vergelijk. Woensdag zal er een kabinet worden gehouden, en het wordt onwaarschijn-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2