UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Den 2en October j.l. was het 20 jaar geleden, dat de gemeente-veldwachter J. J. Janssen, in politie-dienst trad. Bij deze gelegenheid werd hem door den burge meester het zilveren Kruis voor 20-jari ge trouwe dienstvervulling op de borst ge speld. In tegenwoordigheid van het ge meente-bestuur, zijn collega's, alsmede den brigadier-Majoor der Rijksveldwacht en de Rijksveldwachters, sprak de burge meester den jubilaris toe en huldigde hem voor zijn groote toewijding voor den dienst. Spr. hoopte, dat eenmaal ook het gouden Kruis zijn borst mocht versieren. Veldwachter Janssen dankte den burge meester voor het gesprokene en zegde toe met denzelfden ijver zijn dienst te blijven vervullen. Den 12en October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Brigadier-Majoor der Rijksveldwacht, de heer A. H. P. J. Bo- daan, in dienst van het Rijk is getreden. Het zal dezen jubilaris, die meer dan 33 jaren in deze gemeente woonachtig is ge weest en ongetwijfeld aller sympathie heeft verworven, zeker dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Gevestigd: J. P. Rotteveel uit Voor hout; C. P. Baak uit Woubrugge; C. Da leman uit Oegstgeest; F. J. Bonnet en echtgenoote uit Leiden; N. H. Hermans uit Noordwijk; M. Kozijn, uit Lisse; H. A. Vianen uit Leiden; G. C. den Hollander uit Sassenheim, D. Buisman uit Ermelo; J. B. Veenswijk uit Warmond; C. M. Ho- geboom uit Leimuiden; J. van der Kemp en gezin uit Voorschoten; M. Vuijk uit Bloemendaal; M. E. Kalker uit Haarlem mermeer; A. P. van Rijn uit Stompwijk; M. J. van der Tol uit Alphen aan den Rijn; R. H. Daverveld uit Zwammerdam; L. Arends en gezin uit Aalsmeer; P. M. Oostlander en gezin uit Apeldoorn. Vertrokken: C. J. Fangmann en gezin naar Aalsmeer; P. M. Kuijpers naar Heem stede; J. L. A. van der Hoorn naar Loon op Zand; N. van der Velde en gezin naar Wehl; C. H. J. Verhaar naar Leiden; N. W. Zoet naar Lisse; J. W. van Erk en ge zin naar Alphen aan den Rijn; C. A. M. Speet, naar Ter Aar; Th. A. van der Meer naar Beemster; B. M. Cozijn naar Toron to (Canada); G. Reijngoud naar Alphen aan den Rijn; M. C. van Amsterdam naar Zoeterwoude; M. P. van Rijn naar Bode graven; C. P. van der Bie en gezin naar Leiden; H. de Vries en gezin naar Rot terdam; C. Th. Berends naar Helmond; R. H. Daverveld naar Uden. BOSKOOP. Het tienjarig bestaan der Burgerwachten. Naar wij vernemen, maakt ook de Bond van Nederlandsche Burgerwachten zich op, om in strikt intiemen kring het 10- jarig bestaan der Burgerwachten te her denken. De Burgerwachten leenen zich minder tot een demonstratie dan de Vrijwillige Landstorm, maar ze willen hetzelfde, na melijk verdediging van Koningin en Va derland tegen revolutionairen aanslag. Zij willen enkel in de ure des gevaars plaatselijk optreden ter versterking van de politie en ter verdediging van eigen huis en haard en vooral een band leggen tusschen het goedgezinde deel der bur gers. In het geheel beschikken de Bur gerwachten volgens de laatste officieele cijfers over tegen de 100.000 man. Behalve de plaatselijke herdenkingen van het tien jarig bestaan wat in Boskoop op bij zonder prettige wijze heeft plaats gehad wil de Bond van Burgerwachten op 17 November a.s. dit jubileum herdenken in het Koloniaal Instituut. Dan zullen daar deputaties met vlaggen en vaandels van alle Burgerwachten des lands samenko men. Het idee is, dat op hetzelfde uur ook de plaatselijke Burgerwachten in eigen plaats samenkomen. Dit maakt nog een bespre king van het Bestuur der Boskoopsche Burgerwacht uit waaromtrent nadere me- dedeelingen spoedig zullen volgen. De be doeling is de plaatselijke vergaderzalen radiografisch te verbinden met het Kolo niaal Instituut, opdat allen de daar te houden redevoeringen zullen kunnen hoo- ren. Als sprekers zullen optreden, nadat Mr. Tilman, voorzitter van den Bond aan de afgevaardigden het welkom heeft toege roepen, Luit.-Gen. Weber, mede-oprichter der Haagsche Burgerwacht, die de ge schiedenis der Burgerwachten zal schet sen; oud-minister de Visser, oud-minister van Dijk, minister Lambooy en oud-gou verneur-generaal Mr. D. Fock. De dag wordt besloten met een gemeen- schappelijken maaltijd in het gebouw der Amsterdamsche Burgerwacht. Coop. Veilingsvereen. „De Boskoop sche Veiling", veiling van 3 October. Ro zen per bos: Hadley 128172 ct., Claudius Pernet 127—150 ct., Columbia 69—88 ct., Golden Ophelia 30—40 ct., Gem. rozen 25 45 ct.. Butterfly 4053 ct., Ophelia 3664 ct., Rosalandia 42—60 ct., Marcel Royer 51—100 ct., Mac Keiler 47—77 ct., Jules Bouché 42—74 ct., Wilh. Kordes 40—85 ct., Elle Poulsen 6980 ct. Diversen: Clematis Durandi per bos 1418 ct., Chrysanten per bloem 1823 ct., id., tros, per tak 57 cent. De Schaakclub „Inter Nos" alhier is toegetreden tot de „N. S. B." en zal in den komenden winter aan de competities deel nemen. „Inter Nos" is ingedeeld in de 3e klasse H, dictrict Zuid-Holland. De volgende brieven zijn als onbestel baar aan het postkantoor terug te beko men: Ster en Ossevoort, Acad. Ziekenhuis te Leiden, A. v. d. Meer en D. Vodegel, Von delkerkstraat 69, Hengelo. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand September ingelegd de som van 6007.54 en terugbetaald de som \an ƒ8931.43. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4757. LEIMUIDEN. De Raad dezer gemeente vergadert Maandag 8 October a.s. des namiddags te 7 ys uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling regeling inzake verple ging krankzinnige in huisgezin. 4. Vaststelling verordening op de hef fing van bruggeld. 5. Comptabele besluiten. Gedurende de maand September wer den ter secretarie dezer gemeente inge volge de vleeschkeuringswet aangegeven: Bijdrijfsslachting 4 koeien; noodslach- tingen 1 nuchter kalf, 2 lammeren, 1 big, 1 schaap, 1 pink, 2 varkens en 1 varken tot 50 K.G.; goedgekeurd 1 nuchter kalf, en 1 varken. Van buiten den keuringskring Leiden werd 170 K.G. vleesch ingevoerd. Aan keurloon werd in totaal 41.25 ontvangen. Burg. Stand. Geboren: Petronella Jo hanna, dv. J. Semp en M. H. Spruijt; Wil helmus Adrianus, zv. J. J. van Leeuwen en A. M. van der Geest; Willie, dv. Joh. Roodenburg en Gerritje Haak. Gevestigd: Johanna Elisabeth Piene- man uit Aalsmeer. Vertrokken: J. van Staveren naar Rijn- zaterwoude; W. A. Arning naar 's-Graven- hage; Cornelia W. van Velzen naar As ten; Cl. A. Helmken naar Schipluiden; J. Langeveld naar Vlist; Jacobus Rooden- Jjurg naar Nieuwveen. LEIMUIDEN. Bij den landbouwer O. zijn naar wij vernemen drie varkens gestorven, door het gebruik van ondeugdelijke gerst. NOORDWIJK. Burg. Stand. Geboren: Agnes Maria, dv. J. Slots en A. A. Steenvoorden; Pau- lus, zv. P. Barnhoorn en G. Oussoren; Arie, zv. S. Klinkenberg en L. Duindam; Cornelia Apolonia, dv. J. M. Does en W. Smit; Petronella Hendrica, dv. A. Meijer en G. P. de Haas; Clara Maria, dv. C. J. Heemskerk en A. C. Smits; Maartje Ja- coba, dv. Jac. v. Steijn en A. v. d. Haas. Ondertrouwd: Maarten Kloos, 39 j. ge-, sch. v. A. W. Guyt en Bastiaantje van Ga meren, 24 j.; Dirk van Bekkum, 29 j. en Willemien Willebrands, 31 j.; Antonius Goedemans, 28 j. en Alida Maria Riet- meijer, 23 j.; Aaldrink Hundt en Lammer- dina Hugina Bolhuis; Hendricus Geul, 50 j., wedn. van J. Schippers, enAlberta Ca- tharina v. d. Weijden, 43 j., wed. van E. J. Selbach; Leendert Jan v. Oosten, 23 j. en Johanna Maria Nieuwenhuizen, 25 j.; Cornelis van Beelen, 23 j. en Geertruida de Mooij, 24 j.; Maarten Hazenoot, 29 j. en Clara v. d. Lugt, 23 j. Getrouwd: Th. J. Kruyt, 24 j. en J. J. v. Beelen, 22 j. Overleden: te Leiden, Elisabeth v. Vlij men, 51 jgeh. met A. Rietvink; Johannes Hendricus Rasser, 3 j., zv. M. J. Rasser en J. Koek (te Leiderdorp). NOORDWIJK AAN ZEE. Gistermiddag had alhier het 10-jarig dochtertje van de wed. v. B. het ongeluk, bij het spelen met vriendinnen op haar arm te vallen. Ds. C. N. moest een gebro ken arm constateeren, zoodat terstond be handeling in het Acad. Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk was. RIJNZATERWOUDE. De rekening dezer gemeente, dienst 1926 is door Ged. Staten dezer provincie als volgt vastgesteld. Gewone dienst: Inkomsten /26791.65K, uitgaven 26306.62 batig slot 485.03. Kapitaal dienst: Inkomsten ƒ26932.31, uitgaven ƒ26318.16, batig slot ƒ614.15. In deze gemeente doet zich in het perceel Molenpad No. 136 een geval van de besmettelijke ziekte febris typhoidea voor. Burg. Stand. Geboren: Jacoba Maria, dv. J. G. Kiebert en Elisabeth Maria Ves- sies. Gedurende de maand September werden ingevolge de Vleeschkeuringswet ter secretarie dezer gemeente aangegeven: Bedrijfsslachting 2 koeien en 2 varkens; noodslachting 2 varkens, 6 varkens tot 50 K.G., 2 schapen en 1 graskalf. Van deze noodslachtingen werden goedgekeurd 1 schaap en 1 varken. Van buiten den keuringskring werd 130 K.G. vleesch ingevoerd. In totaal werd 33.25 aan keurloon ontvangen. Naar wij vernemen zullen dezen win ter weder lezingen worden gegeven door de Mij. tot Nut van 't Algemeen. Op de verschillende nader te bepalen avonden zullen optreden resp. de heer Hulleman, F. Bouwmeester, het trio Hof man en Mej. Kroes. Wanneer men naar de namen van de sprekers ziet, dan belooft dit weer iets goeds voor den komenden winter. Aan deze gemeente is ontheffing ver leend van de verplichting tot het hebben van een lokaal tot insluiting van arres tanten. Bij voorkomende gevallen kunnen deze in het arrestantenlokaal te Leimuiden worden ondergebracht. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Michael, zv. J. A. Homan en B. D. de Zwart; Hendrika, dv. A. van Nieuwkoop en H. van der Meij; Cornelia, dv. A. van Egmond en M. van der Wilden; Apolonia Maria Anna, dv. H. B. Schreuder en H. van Nobelen; Cornelia Petronella, dv. A. Hoogervorst en J. Gè van den Beig; Ma thilda Johanna Cornelia en Johanna Ma thilda Maria, dochters van C. J. Hubers en J. M. Wanne! Overleden: Clementia Zandbergen, 2 j., dv. M. H. Zandbergen en W. J. B. Zand vliet. Ondertrouwd: Adrianus Johannes Berg, 26 j. en Geertruida Catharina van der Voort, 27 j.; Cornelis Johannes van Diest, 44 j. en Louise Maria Günther, 36 j. Gehuwd: Cornelis Staring, 25 j en Aaltje Verbree, 25 j. Gevestigd: C. C. van der Wiel. geb. van Winsen, Jac. v. Beierenlaan 5, van Hille- gom; C. P. L. Rotteveel, Teijlingerlaan 55 van Oss; Mej. P. F. van der Aart, Hortus- laan 13, van Schiedam; F. I-I. Geurtsen, Rusthofflaan 3, van IJsselstein. Vertrokken: J. van Bakkum van Heem strastraat 32, naar Merkelbeek; II. Schot man, van Bij dorpstraat 18 naar Delft; J. Mulder, van Hoofdstraat 165 naar Bedum; Mej. C. Francken, van Beukenlaan 29 naar Bennebroek; J. H. Blinde, van Men- neweg 2 naar Rijnsburg; A. J. Sanders, van Iverklaan 13 naar Lisse. VOORSCHOTEN. Burgerwacht. Gisteren had op de schietbanen te Kat wijk de jaarlijksche eindwedstrijd plaats der Burgerwacht alhier, waarvoor veel belangstelling bestond. In de feestelijk in gerichte cantine kwamen de schutters bijeen waar ook aanwezig waren Majoor Phaff en kapitein Snijders, toegevoegd aan den Inspecteur der Burgerwachten. De wedstrijd had een vlot verloop, on danks het slechte weer. Er werd gescho ten op 'n wedstrijdbaan, 'n vrije baan en een revolverbaan. Door omstandigheden konden Majoor Phaff en kapitein Snijders niet tot het einde blijven. Inmiddels was ook de burgemeester van Voorschoten, de heer Vernède en Baron Schimmelpenninck van der Oye op het schietterein aangeko men. Na afloop van den wedstrijd kwarn men allen in de Cantine bijeen, waar de burgemeester het woord nam en dank bracht aan de Burgerwacht. Spr. sprak den wensch uit, dat ze nooit daadwerke lijk behoefde op te treden. Hierna ging Z. Ed.achtb. over tot üe prijsuitreiking. De uitslag was: Klasse A: 1. R. van Mulligen, 2. J. v. d. Lubbe, 3. G. J. Yperiaan, 4. W. Meijer, 5. A. J. Turion, 6. J. van Egmond, 7. J. Noort. Klasse B: 1. J. Pijnakker, 2. J. Ju, 3. K. Turnhout, 4. S. de Groot, 5. J. Luymen- burg, 6. S. v. d. Meer, troostprijs A. van Egmond. Klasse C: 1. J. van Egmond, 2. D. J. Brinks, 3. J. Bouman, 4. A. Oudshoorn, 5. H. Brinks, 6. A. Schram, 7. L. van Eg mond. Vrije baan: 1. G. J. Yperiaan, 2. R. van Mulligen, 3. J. v. d. Lubbe, 4. J. Noort, 5. S v d. Meer, troostprijs D. J. Brinks. Revolverbaan: 1. J. v. d. Lubbe, 2. J. Pijnakker, 3. J. C. Noor+, 4. R. van Mulli gen, 5. W Ju. Hoogst aantal rozen: 1. R. van Mulligen 2. G. J. Yperiaan. De beker der Voorschotensche Burger wacht werd voor de 3de maal gewonnen door den heer R. van Mulligen, die thans definitief bezitter is van dezen beker. Na afloop van den wedstrijd werd ser geant Schouten door den burgemeester dank gebracht voor de bewezen diensten aan de Burgerwacht en reikte hij hem hiervoor een cadeau uit. De Burgerwacht leden bleven nog eenigen tijd gezellig in de cantine bijeen. De secretaris, de heer Schrassert Bart, en sergeant Schouten werden dank gezegd voor hun werkzaam heden voor wat de versiering der zaal be treft. Dan werden dë? diploma's en krui zen uitgereikt, behaald bij de schietvaar- digheidsproeven. WARMOND. De 70-jarige wethouder v. H., wonen de Dorpsweg alhier, is gisteren in de Raadhuisstraat te Rotterdam door een fietser aangereden. Hij viel en moest, daar hij een dijbeen had gebroken in het zie kenhuis aan den Coolsingel worden opge nomen. WOUBRUGGE. In onze uitgestrekte polders heerscht op het oogenblik een bedrijvigheid, zooals wij voorheen nog niet hebben gekend. Hectaren land worden met tulpenbollen beplant en de teelt onder glas neemt zeer toe. Een vijftal trekkassen of Warenhuizen wordt weder bijgebouwd, hiervoor behoort wel bouwvergunning, doch deze zijn vrij van leges. Ter bevordering van pluimveeteelt wordt vanwege de vereeniging „Woubrug- sche Eierenveilirg" dezen winter een cur sus gehouden voor pluimveeteelt. Als lee- raar zal optreden de heer de Kroes, hoofd der school te Rijnzaterwoude. Eierenveiling. Aanvoer 43 partijen. Prijzen: kipeieren 8.509.10, eendeneie ren 7—7.60, boter 2 of 2.02 per K.G., Andijvie ƒ1.502.50 per 100 stuks. Handel vlug. GEMENGD NIEUWS. Lugubere vondst. Gisteren is bij laag water uit de Persoonshaven te Botterdam opgehaald een gonjezak, waarin een lijkje van een pasgeboren kind van bet mannelijk geslcht. Uit een krant, waarin het gewikkeld was, was op te maken dat het in of na Juli in het water meet zijn gegooid. Verder ontbreken alle gegevens, doch 't kan als vasstaand worden aangenomen, dat hier van misdaad sprke is. Brand in een klooster. Gister nacht is bij de paters van Mil Hil trap pisten St. Paulklooster te Arcen, Klein Vink met veel uitgebreide be zittingen, een hevige brand uitgebro ken. Om ruim één uur werd de brandweer van Venlo te hulp geroe pen om met 500 meter slang te komen. Toen de zware motorspuit in de na bijheid kwam, geraakte zij in een moeras, hetgeen een vertraging gaf in het watergeven. De stallen en hooi schuren, alsmede de hooizolders, gin gen alle in vlammen op, zoo ook veel landbouwgereedschappen. De geheele hooi- en korenoogst, die juist was binnengebracht, is verloren. Het vee, oi uveer UÜ koeien, 10 paarden en een 100 varkens, is gered. Het klooster ligt in de nabijheid van uitgestrekte bosschen. Aan de andere zijde van den weg ljggen tal rijke hooibergen, die dank zij de rich ting van den wind onaangetast ge bleven zijn. Oorzaak is onbekend. Het grootste „hongerdoek" van de wereld. Ter gelegenheid van het feest „Zittau in licht" zal in de oude „Kreuzkirche" te Salzburg het groot ste „hongerdoek" van de wereld wor den getoond. Het doek is ongeveer 6 X 9.5 M. groot en werd in 1492 door een onbekenden meester beschilderd. Het heerlijke kunstwerk is in den loop der tijden weliswaar vaak be schadigd, maar men kan nog heden van al zijn schoonheid genieten. In ongeveer negentig beelden zijn alle belangrijke gebeurtenissen uit het Oude en Nieuwe Testament op het doek weergegeven. Opiumsmokkelarij. Op het ver moeden, dat op de schepen, welke Oost-Aziatische havens aandoen, opium wordt gesmokkeld, hebben douane-ambtenaren te New-York een scherp onderzoek ingesteld op het Amerikaansche stoomschip „President Harrison", dat van een wereldreis in do haven van New-York was terugge keerd. Aanvankelijk werd niets ontdekt, zoodat de ambtenaren reeds het schip wilden verlaten, toen de chef plotse ling opium meende te ruiken. De wand van het schip werd daarom op deze plaats opengebroken, waarna men 30 metalen bussen met opium ter waarde van 1 Yi millioen dollar vond. De opium werd natuurlijk in beslag genomen. Botsing tusschen tram en woonwa gen. Bij den „Driesprong" te Tete- ringen is de stoomtram, uit de rich ting Breda, in botsing gekomen met een woonwagen van Janvier, die ge trokken werd door een tractor en naar Princenhage reed. De tractor kon nog juist passeeren, doch de machinist van de tram kon, ofschoon hij krach tig remde, niet verhinderen, dat de locomotief den aanhangwagen in de fiank greep. De woonwagen, waarin zich acht personen bevonden, werd geheel ver nield. Direct werden de kermende lieden uit de chaos van planken, ijzer, huisraad enz. verlost. Aan het reddingswerk werd ook deelgenomen door pastoor Riemslag en kapelaan Van Lierop van ,Den Driesprong". Wonder boven wonder was niemand ernstig gekwetst, bchol- vo een meisje van 16 jaar, dat nog al eenige ernstige kneuzingen had beko men. Aanhouding van een ontvluchten krankzinnige. In 'n der vorige nach ten wilden de te Ittervoort nabij de Belgische grens surveilleerende rijks ambtenaren een zich daar bevindend verdacht uitziend persoon aanhouden. Op de sommatie ging deze echter aan den haal. De kommies B. zette hem achterna en wist hem in te halen. Het aanhouden ging evenwel niet zoo gemakkelijk, aangezien de onbekende zich krachtdadig verzette. Bij de ont stane worsteling, waarbij de vreem deling uitriep: „Laat los, ik ben een moordenaar", sloeg hij met een mes van zich af, waardoor B. ernstige verwondingen aan zijn handen opliep en verdachte gelegenheid kreeg er met zijn bagage weer van door te gaan. Door het lossen van een drietal scho ten, welke doel troffen, viel hij weer in handen der ambtenaren, die hem vervolgens naar den opperwachtmees-' ter der marechaussee te Grathem over brachten. De op hem bevonden goede ren bleken bij onderzoek afkomstig te zijn uit de woning van kapelaan Fris sen te Grathem, waar dien nacht in gebroken was. De inmiddels ontboden geneesheer, die de wonden van den verdachte onderzocht, constateerde slechts schampschoten, welke niet van ernstigen aard waren. Na te Roermond ter beschikking van de justitie te zijn gesteld, bleek weldra, dat men te doen had met den Zaterdagnacht uit het krankzinnigen gesticht te Venrav ontvluchten L. uit Maastricht, die reeds meerdere jaren in gevangenissen en krankzinnigen gestichten heeft doorgebracht. Hij werd op transport naar Venray gesteld. Fabrieksongeval. Gistermiddag is in de fabriek van de Noriet-Maat schappij te Zaandag een ernstig onge val gebeurd. De arbeider De B. uit Amsterdam geraakte met zijn arm bekneld tusschen een brekerijmachi- ne. Nadat hij ongeveer drie kwartier had vastgezeten, slaagde men er in den ongelukkige uit te vijzelen. In zeer zorgwekkenden toestand is hij naar Amsterdam overgebracht. Verdronken. Bij sluis O. te 's- Hertogenbosch is uit de Zuid-Wil lemsvaart het lijk opghaald van een onbekenden man, vermoedelijk van zekeren van D., een ongehuwd brood bezorger te 's-Hertogenbosch. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. Uitspraken. De Rechtbank heeft Dinsdag ver oordeeld: mej. C. C. J. F„ zonder beroep, te Leiden, wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, tot f 250 boete subs. 25 dagen hechte nis. Aan de schuld van deze verdach te zou het te wijten zijn geweest, dat zij op 3 April j.l. op het kruispunt NoordeindeBreostraatRapenburg ie Leiden met een door haar bestuur den auto een dame heeft aangereden, die tengevolge daarvan zeer ernstig is gewond. Het O.M. heeft verder geëischt te gen: J. W., timmerman te Noordwijk aan Zee, wegens diefstal van een op het strand aangespoelde balk, f 20 bcete subs 20 dagen hechtenis; J. B., metselaar te Leiderf, wegens diefstal van stukken kabel van het terrein der gemeentelijke lichtbedrij- ven aldaar, 6 maanden gevangenis straf. Wegens het veroorzaken van licha melijk letsel door schuld is tegen den bloemen-koopman A. K., uit Rijns- burg 14 dagen gevangenisstraf ee- eischt. Het zou n.l. aan zijn schuid te wijten zijn geweest, dat hij op 16 Mei j.l. op den Engelscheweg onder Voor hout met een vrachtauto een 18-jarig meisje heeft aangereden, waardoor dat een armwond heeft bekomen en gedurende een paar weken geen werk zaamheden heeft kunnen verrichten. Uitspraken 16 dezer. RADIO-NIEUWS. TOEWIJZING DER GOLFLENGTEN VOOR DEN RADIO-OMROEP. In aansluiting op een vroeger be richt omtrent de verdeeling tusschen de verschillende Europeesche landen van de golflengten voor den radio- omroep kan worden medegedeeld, dat een beslissing terzake nog niet is ge nomen. Wel zijn op eenige conferen ties van niet-officieele zijde hierom trent voorstellen geformuleerd, doch de regeeringen van de verschillende landen, welke de beslissing moeten nemen, hebben zich daarover nog niet uitgesproken. In verband met en kele voorloopige besprekingen hier- omtrent, waartoe de telegraaf con ferentie te Brussel gelegenheid bood, is thans door Tsjecho-Slowakije het initiatief genomen tot het bijeenroe pen van een conferentie der belang hebbende staten, die met dit voorne men hebben ingestemd. De vertegenwoordigers der staten zullen in den aanvang van het vol gend jaar voor dit doel bijeenkomen. Eerst daarna zal het mogelijk zijn de verdeeling der golflengten in de lan den zelf ter hand te nemen. DE TOESTELLEN DER CLANDESTIENE LUISTERAARS. In Duitschland heeft r ~n thans een goede oplossing gevonden van het vraagstuk, wat er met de geconfis- ceerde toestellen van betrapte clan destiene luisteraars moet gebeuren. Aanvankelijk gingen deze toestellen OA er in hai.-Ien van de rijkspost, thans vervalt het eigendomsrecht echter aan den staat, die hiervan een goed ge bruik weet te maken, door ze ter be schikking te stellen van juridische autoriteiten, gevangenissen, liefda digheidsinstellingen oorlogsinvaliden en oorlogsblinden. UIT DEN ZWEEDSCHEN OMROEP. In Zweden is men op het origineele denkbeeld gekomen, luistervergun ningen te verleenen voor den tijd van één maand, ten gerieve van hen, die zich eerst een radio-toestel willen aanschaffen op proef, doch hiervan vaak afzagen wegens de noodzakelijk heid van een aanvrage voor luister vergunning vanéén jaar. Scheepstijdingen. HOLLAND— AMERIKA-LIJN. SPAARNDAM, New-Orleans n. RMam 4 (n.m.) te Havana. MAASDAM, R'dam n. New-orleans 4 (n.m.) van Vigo. GAASTERDIJK, R'dam n. Philadel phia p. 4 (3,50 n.m.) Lizard. BINNENDIJK, Philadelphia n. R'dam, 3 te Baltimore. jOOTENDIJK, R'dam n. Vanc. 3 te Los Angeles. NIEUW-AMSTERDAM, New-York n. Havanna, 3 van Boston. KINDERDIJK, Vancouver n. R'dam, 30 te Seattele. LOCHGOIL, Vancouver n. R'dam 80 te Portland (O.). NARENTA, R'dam n. Vancouver 1 v. San Francisco. N1CTHEROY, Vancouver n. R'dam 2 van Los Angeles. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. KLIPFONTEIN (thuisr.) 4 te Tanga. RIJPERKERK, 4 v. Antw. te A'dam. GIEKE RK (thuisr.) 3 v. Marseille HOLLAND—WE ST-AFRIKA-LIJN. CERES, 4 v. A'dam n. Hamburg. TEXEL (thuisr.) 2 v. Burutu. KON. PAKETVAART MIJ. NIEUW HOLLAND, 2 v. Singapore te Brisbane. CREMER, 2 v. Hongkong KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GAASTERLAND, 3 v. A'dam te Buenos Ayres. MAASLAND (uitr.) p. 4 Dungeness. ORANIA (thuisr) 3 v. La Coruna. ZEELANDIA (uitr) 3 v. Las Palmas. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SLAMAT (uitr.) 4 (9 v.m.) te South. TJERIMAI (uitr.) 3 (3 nm.) te Bela- wan. MEDAN (thuisr.) p. 3 (6 n.m.) Finis- MENADO (thuisr.) 4 (7 v.m.) te Mars. SOEKABOEMI 4 (8 n.m.) v. Hamburg naar Bremen. TAPANOELI, 3 v. R'dam te Hamburg. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". P. C. HOOFT (thuisr.) (6 vm.) te IJ muiden en (10 vm.) te A'dam verw. JOH AN DE WITT (uitr.) 4 v. Genua. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 3 v. Aden. BALI (uitr.) 2 v. Penang. ENGGANO (uitr.) p. 3 Perim. RONDO (uitr.) 2 van Belawan

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7