man wq1scï}i Haarlemmerstr. 143 - Leiden INGEZONDEN. zware conflict (terwijl men daarnaast nog een conflict had in het loodgie- terabedrijf) geheel kunnen financie ren. Want wel is er, nadat de „mo derne" vakbeweging er eerst toe over gegaan was, een steunbeweging te or- ganiseeren, door het C.N.V. voor den Christelijken Metaalbewerkersbond een steunbeweging georganiseerd, doch bij de opheffing van den ingeko men steun nog geen gebruik gemaakt behoeven te worden. Dit dient vermel ding in verband met het feit, dat in de socialistische pers weer de leugen wordt; gecolporteerd, als zou de Chris telijke Metaalbewerkersbond aan het eind van zijn financieele kracht zijn geweest. Dit is een pertinente leugen. Al zou dit conflict het dubbele van het aan tal weken hebben geduurd, als het thans het geval geweest is, dan zou de Christelijke Vakbeweging zorg hebben gedragen dat iedere week de steun, plus de extra steun voor de groote ge zinnen, er was geweest. Daarvoor had het Algemeen Bestuur van het C.N.V. in zijn vergadering van 7 September j.l. de noodige maatregelen genomen. Zii kon een vergelijking met den steun van alle andere organisaties glans rijk doorstaan. Bij vernieuwing is klaar en duidelijk de solidariteit der Christelijke Vakbeweging gebleken. Alle gebazel over uitputting van den Chr. Metaalbewerkersbond verdwijnt bi] het licht der feiten, die spreken van de sterke financieele draagkracht van dezen bond en die der Christe lijke Vakbeweging in haar geheel. Het is belachelijk, dat de sociaal-democra ten nog steeds na elk conflict pogen door talsche en verkeerde voorstellin gen te probeeren de Christelijke Vak beweging te kleineeren. De Christelij ke arbeiders zijn hieraan echter al ge wend geraakt; deze taktiek heeft op hen absoluut geen invloed. Tijdens den strijd zijn er vele po gingen gedaan om den strijd te be slechten. Driemaal heeft de Rijksbe middelaar zich er mede bemoeid. Eenmaal het bestuur van den Metaal- bond. De laatste poging van den Rijks bemiddelaar is geslaagd dank zij een intensieve actie van een tweetal pre dikanten, ds. Hartjes en ds. Kruiswijk, en de geestelijke adviseur van de R.- K. Vakbeweging in Vlissingen, pastoor Groen. Dat dus van Christelijke zijde, even als in het loodgietersconflict, de op-a lossing is gekomen, zal mede wel van invloed zijn geweest op het geschetter van de socialisten bij den afloop van het conflict. Te begrijpen is dit heel goed. Het wil dan ook wat zeggen, dat waar men zich zoo machtig veel ver beeldt, men de eer van de oplossing van het conflict, en een goede oplos sing, moet laten aan de menschen van Christelijke richting. Onder leiding van ds. Hartjes werd een Comité ge vormd. Dit comité was, dank zij de uiteenzettingen in de bladen, gegeven dcor de leiding van den Christelijken Metaalbewerkersbond, tot de over tuiging gekomen, dat het mogelijk moest zijn een oplossing te verkrijgen en dat, waar de oplossing te vinden moest zijn, het niet langer verant woord mocht worden geacht, dat het gezinsleven der werklieden, het be drijfsleven in Zeeland en de gansche economische gemeenschap op Wa1- cheren groote schade bleef lijden. Het Comité stelde zich in verbinding met de stakingsleiding in Vlissingen. Be loofd werd, dat nader zou worden be richt op de vragen die waren gesteld. Dat is echter niet gebeurd. Wel ia la ter een der predikanten, bij de leiding van den Christelijken Metaalbewer kersbond gekomen en heeft toen alle inlichtingen verkregen die noodig wa ren om een juist oordeel te vellen, üp de vraag, wat de oplossing zou kun nen brengen, heeft deze leiding zich op het standpunt geplaatst, ingeno- men door alle organisaties bij de Rijksbemiddelaar, dat een oplossing mogelijk was als de verhooging zou bedragen 2, 3, 2 cént per uur voor de in ons verzoek genoemde groepen en de volle doorbetaling van de Christe lijke Feestdagen, plus de drie vacan- tiedagen. Daarbij werd gelezen op het feit, dat op 1 Januari 1929 de 50- urige werkweek zou worden omgezet, er. dat door do lange duur van het conflict ook deze kwestie aan de deur kwam kloppen. Bedoelde predikant heeft zich toen met zijn andere comite- leden verstaan en gewerkt aan een oplossing. Het gevolg daarvan is geweest, aat op Maandag 24 September partijen door den Rijksbemiddelaar werden uitgenoodigd te komen spreken over het conflict aan „De Schelde". Op be doelde conferentie waren aanwezig de heeren Goedkoop en Damme voor den Metaalbond, de heeren Smit en Wesseling voor „De Schelde" en de Vertegenwoordigers van de vier sa menwerkende organisaties. De Rijksbemiddelaar, de heer Aal- berse, deelde mede, dat hij van oor deel was, dat er thans wel een moge lijkheid gevonden kon worden om het conflict tot een oplossing te brengen. Daartoe had hij een voorstel geformu leerd Hij meende dit voorstel aan de werkgevers en werknemers voor te moeten leggen, dan konden deze elk afzonderlijk zich daarover beraden en daarna zou men dan gezamenlijk het voorstel besprekende, naar een oplossing kunnen streven. Dat voorstel luidde aldus: le. Op de Christelijke feestdagen wordt niet gewerkt, doch blij'ft het loon behouden; 2e In de Pinksterweek wordt 4 >4 dag vacantie gegeven met behoud van loon. Alleen in een jaar, waarin „De Schelde" geen dividend uitkeert, zul len de akbeiders geen bezwaar maken, bij wijze van compensatie, van deze 4H dag, IX dag ln te balen; RECLAME „Gezond, kwiek en vlot, een flinke wer ker, die zijn goede manieren toont door kleeding van goede coupe te dragen. Ik houd zelf niet van opschik, maar goede kleeren zijn me een levensbehoefte*'. Wat is goede kleeding? Indien U niet juist weet, wat de mode vraagt of welk model U het best kleeden zal, wendt Udan om zeker te zijn tot ons. Onze chefs, onze be dienden, onze coupeurs zullen U zeer gaarne met al hun jarenlange on derving met raad en daad ter zijde staan. Kreymborg is waarborg Profiteert er vanl Model „OSLO* „Oslo* jassen voor Heeren U.90 16.90 19.90 26.- 33." 45.- tot 85.- „Oslo" jassen v. Jongens (8 j.) 7 90 g 9o 13.90 16.50 19.90 23.- tot 30.- 3e. 1 cent loonsverhooging over de geheele linie, met dien verstande, dat de gewone periodieke loonsverhoo ging doorgaat; 4e. Bij het omzetten van de 50- urige werkweek in de 48-urige met 1 Januari a.s„ zaltvoor het gederfde loon een compensatie worden gege ven; 5e. De arbeiders zullen er geen be zwaar tegen maken over te werken, wanneer overwerkvergunningen moch ten worden gegeven van 55 uur voor de eerstvolgende drie maanden en van 53 uur voor de daarop volgende drie maanden; 6e. Partijen verbinden zich weder- keerig dat geen slachtoffers zullen worden gemaakt. Over deze punten werd daarna door de partijen afzonderlijk beraadslaagd. Het resultaat was, dat de arbeidersor- ganisties de punten 1, 2, 4 en 6 aan vaardden, doch bezwaar hadden tegen de punten 3, n.l. het slechts geven van 1 cent loonsverhooging en van punt 5, het overwerken. De Metaalbond had bezwaar tegen de 1 cent verhooging over de geheele linie en de Y% dag vacantie meer, dan door de organisaties was gevraagd. Door een gelukkige formuleering van het punt ten aanzien van het over werken door den Rijksbemiddelaar, werd men het hierover eens. Bleef punt 3, de 1 cent loonsverhooging, over. Alle organisaties drongen aan daarvan 2 cent te maken. De Metaal bond verklaarde, dat dit absoluut niet ging terwijl ook de Rijksbemiddelaar van oordeel was ,dat niet verder zou worden gegaan. Men kwam niet tot overeenstemming. Een uogiag door de leiding van den Christelijken Metaal bewerkersbond gedaan, om door een verandering van het voorstel de twee- do cent te verwerven mislukte. Een voorstel om het gemaakte compromis voor een bepaalden tijd vast te leg gen, om daardoor direct de 2 cent loonsverhooging te verkrijgen misluk te eveneens. De Metaalbond was van oordeel, dat niet verder kon of mocht worden gegaan. Besloten werd toen des Donderdags opnieuw bijeen te ko men. Door het hoofdbestuur van den Chr. Metaalbewerkersbond werd besloten te trachten alles te doen wat mogelijk was, om de tweede cent verhooging te verkrijgen, doch, als dit niet geluk te, bet voorstel van den Rijksbemid delaar te aanvaarden en ook voor de loden te verdedigen. Door de andere organisaties was besloten om even eens een ernstige poging te doen om de tweede cent te verkrijgen. Mocht dit niet gelukken, dan zouden zij ver klaren, het voorstel aan hun leden voor te zullen leggen, maar het niet te verdedigen. De conferentie op Donderdag 27 September kwam. Dezelfde, corpora ties waren aanwezig. Bijna een uur werd nog onderhandeld om de 2e cent er bij te krijgen. Ook door de leiding van den Christelijken Metaalbewer kersbond. Toen echter vaststond dat deze er niet bij zou komen, deelde deze mede, bet voorstel te zullen ver dedigen in de ledenvergadering van den Christelijken Bond. De andere or ganisaties verklaarden bet aan bun leden te zullen voorleggen. Het resul taat zou aan den Rijksbemiddelaar worden medegedeeld. Op Vrijdagmiddag kwamen de sta kers in vergaering bijeen. Bij den Chr. Bond waren 367 leden opgekomen. Na toelichting en verdediging van bet voorstel werd gestemd. Het resultaat was 357 vóór aanvaarding van bet voorstel, 8 tegen en 2 blanco. Hierme de was de zaak beslist. Want, terwijl do socialistische Bond vergaderde, werd van dit besluit aan de „moder ne" leden mededeeling gedaan. Met als gevolg, dat op voorstel van bet bestuur besloten werd, bij acclamatie de voor stellen eveneens te aanvaarden. Bij den R.-K. Bond, en de Syndica listische Federatie van Metaalbewer kers was eveneens schriftelijk ge stemd. Het resultaat was, dat met overgroote meerderheid de voorstel len van den Rijksbemiddelaar waren aanvaard. En zoo behoort deze mach tige strijd om sociaal recht en voor uitgang tot het verleden. Dinsdag is de arbeid hervat. Het resultaat is bevredigend. De Christelijke feestdagen zullen in het vervolg worden betaald. Een week va cantie, de Pinksterweek, is gewaar borgd. Daardoor krijgt de oplossing van dit conflict voor de metaal indus trie zelfs nationale beteekenis. De loonsverhooging was niet bevredi gend, doch het feit, dat met Januari de 48-urige werkweek wordt inge voerd zonder loonderving, wat bij ,.De Schelde" niet vaststond, vergoedt veel. De vraag of bij vasthouden, dus door staken de 2de cent zou zijn verkregen is een speculatieve vraag. De leiding van den Christelijken Metaalbewer kersbond was van oordeel, dat deze niet verkregen zou worden. Dit oor deel steunde op het feit, dat slechts na 18 weken staken dit compromis er was gekomen en dan nog wel na heel wat onderhandelen, terwijl ook naar het oordeel van den Rijksbemiddelaar niet meer bereikt zou worden. Daar enboven meende de Christelijke Bond, dat, gelet ook op andere belangen, ian- ger doorstaken niet geoorloofd was Heel Walcheren leed onder den voort- duur van de staking. Terwijl ten leste het bereikte resultaat van beduiden de beteekenis is voor de ontwikkeling van gezonde sociale verhoudingen in de metaalindustrie. Op al deze gron den werd het advies gegeven de ver kregen oplossing te aanvaarden. Dank past aan allen die hebben ge holpen en gesteund. Dank inzonder heid aan het Comité in Zeeland, dat zijn arbeid met resultaat bekroond zag. Doch bovenal dank aan God Die gegeven heeft, waarom zoo vurig was gevraagd: de eervolle vrede, na een zwaren strijd. DE VACANTIE IN DE BOUWVAKKEN. Naar Het Volk verneemt heeft de Algem. Patroonsvereeniging in de bouwvakken ingezien, dat het vacan- tie-vraagstuk een zeer belangrijk punt bij de a.s. contractbehandelingen zal zijn. Teneinde nu tevoren ingelicht te zijn over de meening van de leden, heeft het bestuur van de A.P.V. een enquête ingesteld, waarbij aan de pa troons wordt gevraagd, hoe zij tegen over bet verleenen van vacantie staan. Daarbij is deze vraag gesplitst in twee doelen, namelijk ten aanzien van va cantie voor het geheele bedrijf of al leen voor het bedrijf in de grootste vier steden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaotle.) VERKIEZINGS-ACTIE. Hooggeachte Observator, Met groote belangstelling zette ik mij vanavond tot de lezing van uw zoeklicht je toen ik ontdekte, dat u een plannetje in overweging gaf voor de a.s. actie. Steeds klimmende was mijn belangstel ling bij het doorlezen der eerste punten, want ik dacht niet anders dan dat nu zou volgen een aanwijzing in welke richting de oplossing zou te vinden zijn voor de moeilijkheden, waarvoor èn Kiesvereeni- ging èn Propagandaclub steeds weer zit ten. Doch wie zal beschrijven mijn schrik en ontnuchtering toen de rij punten bij no. 5 bleek gesloten en alleen gevolgd werd door de simpele opmerking: „dat het lijstje nog wel aan te vullen zou zijn". Het allervoornaamste punt, dat ik juist zoo gaarne had gelezen, ontbrak, n.l.: met welke menschen de in die 5 punten ge noemde dingen verricht moeten worden en waar die menschen te vinden zijn. Het lijstje zooals dat nu voor mij ligt, doet denken aan de vele eischen die te genwoordig aan 's Rijks schatkist worden gesteld en waarop steeds het antwoord van den verantwoordelijken minister volgt: ,,'k Ben het met u eens dat zeer veel van wat u noemt héél mooi is, maar mij ontbreken de middelen; wijst u mij die eens aan". Behalve een plaatje dat laat zien hoe mooi het worden kan en hoe lekker het er wel zal uitzien als al les goed gaat, behoort op het pakje dat Observator aanbiedt ook een „Bereidings wijze". En die ontbreekt nu juist. Ik vestig hier met nadruk eens de aan dacht op, omdat vooral in den laatsten tijd als men in grooter of kleiner kring de politieke actie bespreekt allerlei stem men gehoord worden, die beweren dat dit middel te baat genomen of die methode gevolgd moet worden, dat deze of gene weg ingeslagen moet woren, enz., doch wie dat moeten doen, hoort men niet en het zélf te doen, daarvan komt in den re gel heelemaal niets. Zoo het aan Observator niet bekend is, laat ik hem dan mogen meedeelen, dat in de laatste weken, behalve allerlei kor te besprekingen gehouden zijn: 1 verga dering van het bestuur der K.V. 2 verga deringen van het bestuur der Prop. Club en 1 gecombineerde vergadering van beide besturen. Op al die vergaderingen zijn de genoemde 5 punten in den breede bespro ken. Voor de vergaderingen zijn reeds sprekers genoemd en zelfs aangeschreven, voor de werving van nieuwe leden en contribuanten der K.V. is een speciale voorziening getroffen, de noodzakelijkheid van het bewerken van twijfelaars gerui- men tijd vóór de verkiezing is uitvoerig besproken, eveneens de periodieke ver schijning en verspreiding van een cou rant; met den administratieven arbeid voor het vormen van een strijdkas (het maken van lijsten) is reeds begonnen. Doch laten wij nu eens ophouden met het telkens weer opzeggen van een versje dat we reeds jarenlang zoo goed kennen, dat we het net zoo vlug van achter naar voor als omgekeerd kunnen opzeggen, en laten wij allen eens beginnen met doen. Zal het bij den aanvang der a.s. actie weer gaan als voor 2 jaar? In 1927 zouden er 2 verkiezingen zijn voor Staten en Raad en op de eerste vergadering die in het najaar van 1926 gehouden werd, wa ren aanwezig 11 verkiezings-strijders (be halve de 5 bestuursleden nog 6 getrou wen). Op die vergadering moest de actie, en vooral de financieele actie worden in gezet, de leden waren behalve per adver tentie, persoonlijk geconvoceerd en bo vendien had de hoofd-redacteur van de N. L. Crt., die zooals Observator wel zal weten een bereidwillig man is, een opwek king geplaatst voor allen die in staat wa ren mede te werken. Het bleek toen noo dig dat een kleine kern eerst op huisbe zoek ging om anderen op te wekken tot het doen van huisbezoek. Als dat eens niet meer noodig is en er bij het begin van de actie gerekend kan worden op een schare getrouwe werkers, dan is aan een der voornaamste punten voldaan en dan komen alle andere meer en minder wenschelijke punten vanzelf aan de orde. Daarvan hangt, onder Gods zegen, het welslagen van iedere verkie- zings-actie voor een groot deel af. Met hoogachting en broedergroet, Uw dw. J. MULDER. Leiden, 4 October 1928. Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de N.V. Biscuitfabriek „Nutrix" en rechtverkrijgenden tot het uitbrei den van de fabriek van biscuits, pe permunt, drops, enz. in het perceel IJoogewoerd Nis. 24, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie D. Nis 1 en 1527; b. de firma Trip en van der Wiel en rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden van de ondergrondsche .bewaarplaats voor benzine met bovengro-ndsche af tapinrichting in en op bet perceel Hansenstraat, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie K. No. 3813; c. de N.V. Automobiel- en Motor handel „Het Motorhuis" en rechtver krijgenden tot het uitbreiden van de bewaarplaats voor benzine in en op het perceel Morschsingel No la, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie A. No. 1284. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door de N.V. Textielfabrieken voorheen Gebrs. van Wijk en Co. bij H. M. de Koningin beroep is ingesteld tegen bet besluit van bun college, d.d. 13 September 1928, waarbij aan ge noemde Naamlooze Vennootschap Voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van de fabriek van sajetten garens, wollen dekens en tri cotages in de perceelen Vestestraat No. 4038, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie I. No. 2633. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op bet ver zoek van: a. Gebr. van Hoeken's Houthandel om vergunning tot het uitbreiden van de stoomwasscberij in de Waard, op de perceelen kadastraal bekend Ge meente Leiden. Sectie N. No. 318 en 324 en Sectie K. Nis. 3890 en 3942 en b. de N.V. de Graaf en Co.'s Han delmaatschappij om vergunning tot het oprichten van een ondergrond sche bewaarplaats voör benzine in het perceel Oude Vest No. 171, kadas traal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. No. 3811, met bovengrondscbe af tapinrichting voor dat perceel, is ver- A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. SLUITINGSUUR VOOR WINKELS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen- ter openbare kei nis, dat zij, uitsluitend voor den door het Bestuur der Evangelisch Luthersche Gemeente op 16, 17 en 18 October a.s. in bet Nutsgebouw te houden bazaar, ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkels. Leiden, 2 October 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. MEDEWERKING AL3 BEDOELD IN ARTIKEL 76 DER LAGER ONDERWIJSWET 1920. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, A. dat de ltaad dier gemeente in zijn op den eersten dezer gehouden ver gadering besloten heeft medewerking te verleenen: le. aan het bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voo. lager- en r uil ebreid lager onderwijs op Gereformeerden grondslag alhier; a. tot dè aanschaffing van leermid delen ten behoeve van de school voor u.l.o aan de Hoogl. Kerkgracht 20a; b. tot veiandering van de inrichting van het schoolgebouw aan de Hoog- landsche Kerkgracht 20a. en tot het aanschaffen van de noodige school- meubelen, leer- en hulpmiddelen voor ae uitbreiding van het aantal klassen van de in dat gebouw gevestigde school voor gewoon lager onderwijs; c. tot uitbreiding van het schoolge bouw aan de Driftstraat hoek Java- straat met één lokaal, alsmede tot het aanschffen van de noodige school- meubelen, leer- en hulpmiddelen voor de uitbreiding van die 3chool met één klasse; 2e. aan het Bestuur van de Roomsch- Katholieke Parochiale Jongensscho len onder 't Roomsch-Kath. Paro chiaal Kerkbestuur alhier tot de aan schaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de invoering van het zevende leerjaar aan zijne jongens scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Caeciliastraat 1115 en den Heerensingel 27; 3e. aan het Bestuur van de Inrich ting van Liefdadigheid voor R.-K. te l eiden (Meisjesscholen der Eerwaar de Zusters in de Pelikaanstraat) tot aanschaffing van leer- en hulpmidde len ten behoeve van de invoering van het zevende leerjaar aan zijn meisjes school voor gewoon lager onderwijs aan den Heerensingel 27; B. dat binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden af, ieder inge/.ete- ne en het betrokken schoolbestuur van deze beslissing bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in beroep kunnen komen. Leiden, 4 October 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester KAM STRYEN, Secretaris.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6