NIEUWE LEIDSCHE COURANT van VRIJDAG 5 OCT. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. DE TROTTOIRS DER RIJKSWEGEN BINNEN DE GEMEENTEN. Tusschen den Rijkswaterstaat en verschillende gemeentebesturen be staat verschil van meening over de vraag wie voor den aanleg en het on derhoud van de trottoirs moet zorgen langs de Rijkswegen, voor zoover die in de bebouwde kom van gemeenten liggen. Het Rijk meent, dat het gedeelte van den weg, uitsluitend voor voet gangers bestemd, ten laste van de ge- meentebesturen komt, omdat het Rijk alleen voor het doorgaande verkeer, dus rijweg en rijwielpad, heeft te zor gen. Bovendien voorziet het Rijk, dat do aanleg van trottoirs en het onder houd daarvan, bij de dikwijls groote lengte van het bebouwde gedeelte een er gemeente, veel kosten zal mede brengen. Van den anderen kant meenen ge meentebesturen zooals dat van Haarlem dat het Rijk een geheele weg moet afleveren en geen weg,waar geen plaats is voor voetgangers. Op dit verschil van meening hokt o.a. de aanleg van een pad voor voetgangers langs den Rijksweg HaarlemAlk maar in het voormalig oud-Schoten., nu gemeente Haarlem. Voor de gemeentebesturen is deze kwestie er niet louter een van recht- haberei, maar er zit ook een finan- cieelen kant aan, daar niet zelden de aanleg van de voetpaden het moei lijkst is, omdat daarvoor aankoop van grond en onteigeningen noodig zijn. Voor een gemeentebestuur geven der- gcliike kwesties veel romslomp. Naar wij vernemen wordt door het Rijk nu naar een formule s-ezocht, dat -ppr+iier. kan bevredigen. Binnenkort ziin daaromtrent rege lingen te wachten. LUCHTVAARTDIENST. De Koninklijke Luchtvaart Maat schappij voor Nederland en Koloniën deed ons toekomen haar door de K.L.M. uitgegeven Winterdienstrcge- ling 1928/'29. Daaruit blijkt duidelijk, welke belangrijke positie Nederland in het internationale luchtverkeer, vooral nu het luchtnet der K.L.M. weldra met de lijn AmsterdamBata via zal worden uitgebreid, inneemt. Naar bekend is, bestaat het voorne men om in 1929 met een regelmatigen dienst van Nederland op Nederl.- Indië te beginnen. De Maatschappij vestigt voorts de aandacht op het feit, dat de lijn Am sterdamHamburgKopenhagen Malmö, welke tot nu toe uitsluitend gedurende de zomermaanden werd geëxploiteerd, thans na een vijf jarige ervaring ook in den winter in bedrijf wordt gehouden. Deze Winterdienstregeling is op al le kantoren der K.L.M., haar agent schappen en bij de reisbureaux gratis vt rkrijgbaar. NAAR ROME. Bij de fa. La Rivièra en Voorhoeve te Zwolle zal verschijnen een boek van dr. Marang, die met dr. van Arkel en prof. Noor dt zij een reis maakte door Italië, Klein Azië en Syrië, dat bovenstaande titel zal dragen. De aankondiging zegt er van: Eigen waarneming, onderzoek ter plaatse, bronnenstudie en de gevoeli ge plaat, hebben samengewerkt om één geheel te scheppen, dat tot ieder spreekt, 't Is geworden een veelzijdig boek: een vlotte gezellige- causerie, een bron van kennis voor iederen Bijbellezer, prachtig hulpmateriaal voor Zondagsschoolonderwijzers en -onderwijzeressen, bij de na-acte- studie, voor onze jongelings- en meis- jesvereenigingen, e.d. Een standaardwerk, dat met den prijs van f 5.50 of 6.90 gebonden niet duur is. DE NIEUWE DUITSCHE SPOORWEGTARIEVEN. Het tarief voor het reizen per slaap wagen, alsook dat voor het reservee ren van plaatsen in den trein, wordt, bij het in werking treden van de nieu we Duitsche spoorwegtarieven, op 7 October a.s., niet verhoogd. Voor het reserveeren van een plaats moet in de eerste klas 2 Mark, in de tweede klas 1 Mark en in de derde klas 0.50 Mark worden betaald. Plaatsen in slaap wagens kunnen 14 dagen van te voren besteld worden. Zooals voorheen wordt bij vooruitbestelling een toeslag van 10 pCt. geheven. GOEDKOOP REIZEN OP DEN RIJN. De tarieven op de booten van de „Köln-Düsseldorfer Rheindomphschif- fahrt" zijn op 1 October aanmerkelijk verlaagd. Deze verlaging geldt niet voor het zoogenaamde snelverkeer. Van 1 October af is de dienst als volgt geregeld: Van Keulen: om 7 uur 's ochtends (snelverkeer) tot Mainz. Om 10 uur tot Kolblenz. Van Mainz: Om half negen tot Keulen. Om half elf (snelverkeer) tot Keulen. Van Koblenz: Om 10.15 uur tot Mainz. VERKOOP VAN EEN DEEL VAN EGMOND'S STRAND. Ged. Staten van Noord-Holland hebben goedkeuring onthouden aan het besluit van de gemeente Egmond aan Zee tot verkoop aan de N.V. Mij. Zeebad Egmond van een stuk grond, gelegen voor het hotel dier Mij., op grond van het feit, dat bij verkoop de gemeente alle beschikking over deze rrooto strandstrook zou verliezen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Den Haag (vac. Vermeer) P. Veen, te Utrecht, J. J. van der Wall te Groningen en G. B. Westenburg te Feijen- oord. (Vac. de Groot) W. H. Oosten te Feijenoord, R. Dijkstra te Amsterdam en A, J. Wormgoor, te Bussum. Beroepen: Te Driesum (toez.), H. G. v d. Hoek, te Langerak (Z.-H.). Te Ex- morra, J. van Kuiken, cand. te Nes en Wierum. Te Wanswerd a. d. Streek, D. Mulder, te Zevenhoven. Te Brandwijk, W. Deur, te Schoonhoven. Te De Meern, D. J Peterse, te Hien en Dodewaard. Te Wouterswoude, L. van Mastrigt, te Har derwijk. Te Oudwoude, A. Feenstra, te Lollum. Te Stadskanaal, D. J. Peterse, te Hien en Dodewaard. Te Tuindorp Vree wijk (huiprediker) G. J. Derksen, cand. te Delft. Te Answerd, W. L. Mulder, te Voort huizen. Aangenomen: Naar Longerhouw en Schettens, T. Kloek, te Goudswaard. Bedankt: Voor Schelluinen, (bij Go- rinchem), J. G. R. Langhout, te Lienden. Voor Winschoten (Herv. Evangelisatie), R. J. D. Beerekamp, te Molkwerum. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Sr-.ssenheim, F. A. den Boeft te Amersfoort en IJ. van der Zee, te Sloterdijk (Amsterdam). Beroepen: Te Middelharnis, C. Steenblok, te Lopik. Te Scharendijke (Z.), R. Haitsma, te Oldekerk (Gr.). Te St. An na Parochie, S. J. Koster, te Wens. Aangekomen: Naar Dragtster Com pagnie, R. Schippers, cand. te IJssel- monde. OUD-GEREF. GEMEENTE. Beroepen: Te Hekelingen, J. Wan der, oef. te Nieuw Beyerland. DEBAT Ds. HOREüS DE HAAS- PROF. HAITJEMA. Betreffende der. debatavond, den 9en October in de Buitensocieteit te Zwolle te houden, waar ds. G. Horeüs de Haas en prof. dr. Th. L. Haitjema van gedachten zullen wisselen over: „Het moderne we reldbeeld en de orthodoxie", kunnen wij thans melden, dat Ds. de Haas de volgen de stellingen zal verdedigen: I. De moderne wetenschap, hoezeer hy pothetisch voor haar deel, veronderstelt oneindige, wetmatige, samenhang en gaf ons een nieuwen blik op <le geschiedenis der aarde, de ontvvikV ling van het leven en den gang der menschheid. II. De' traditioneele voorstellingen van het orthodoxe geloof inzake wereldbe schouwing, Bijbelbeschouwing, Godsbe schouwing (zooals zij b.v. worden veron dersteld in de „XII Artikelenof de „Drie formulieren van Eenigheid") beantwoor den niet aan het moderne wereldbeeld en moeten dienovereenkomstig worden her zien. III. De religieuze waarheid, die ook in de oude voorstellingen leefden en leeft, wordt daarmee niet prijsgegeven, maar zij verlangt nieuwe wetenschappelijke en wijsgeerige doordenking met practische verwerkelijking van voortgaande zedelij ke en maatschappelijke idealen. Dit is wat het Vrijzinnig Protestantisme naar zijn wezen bedoelt. De stellingen door prof. Haitjema te verdedigen, luiden: I. Het belijdend Protestantisme, dat vrij algemeen als de „orthodoxie" wordt aan geduid, paart aan diepen eerbied voor hetgeen het wetenschappelijk onderzoek aan feiten aan het licht brengt, een in tens verzet tegenover den geheelen cul- tuurbodein (met wat deze aan wijsgeerige vooronderstellingen en uitzichten in zich bergt), waaruit de moderne wetenschap geboren werd en haar stuwkracht ont vangt. II. Uit hoofde van hare gebondenheid aan bewustzijnsvormen en uitdrukkings wijzen van een bepaalde cultuur-periode, wordt iedere geloofsbelijdenis der Chr. Kerk uiteraard problematiek in een la ter beschavingstijdperk, daar zij dan hare aansluiting aan het intellectueele cultuur klimaat mist; welk gemis thans dubbel voelbaar wordt in een tijd, die krachtens haar beschavingstype de kerk niet meer toelaten wil „de ziel der samenleving" noch ook een „belijdende Kerk" te zijn. III. Intusschen blijft iedere geloofsbelij denis der orthodoxie als een beschuttende lantaarn voor het licht der Evangelie waarheid, dat de Kerk van Christus heeft te laten uitstralen, onafgebroken, van zichzelf af, wijzend naar 't lichtende Woord Gods, waarop zij betrokken moet blijven: de blijde boodschap van verzoe ning en verlossing voor een in schuld en zonde verloren wereld door de vleeschwor- ding van den Eeniggeboren Zoon van God en heel Zijn heilswerk. Wie dien Christus geloovig belijdt en daarmede het oordeel over eigen leven aanvaardt, zal hoe lan ger hoe meer de oude geloofsbelijdenis ook in haar onderdeelen. transparant zien worden voor de goddelijke boodschap des heils. GEREFORMEERD ZUIDERZEE COMlTé. Men schrijft aan De Standaard: Naast de verschillende comité's, die wer ken onder de Zuiderzeearbeiders, en met het oog op de drooglegging der Zuiderzee polders, is opgericht er werkt reeds krach tig een algemeen landelijk Gereformeerd Zuiderzee-Comité. Dit Comité heeft een beslist belijdend karakter. Het onder scheidt zich van alle andeie. Het „Compas", dat aan de Friesche kust arbeidt, is gemengd. Het draagt een geestelijk en tevens een sociaal stempel. Het heet interconfessioneel, d.w.z. allerlei belijdenissen zijn daarin vereenigd. Het Comité, dat arbeidt aan de Noord- Hollandsche kust, is geprononceerd Her vormd. Het Gereformeerde Comité beoogt de geestelijke bearbeiding alleen en wil in overleg met de verschillende Classes ook de kleine Gereformeerde Kerken bijstaan in den noodtoestand. Goede gezelligheids gebouwen zullen van dit Comité uitgaan. Den Oever, een knooppunt van arbeiders- verkeer en allerlei bewerk g voor de toe komst, krijgt er vast een en meerdere zullen W3l volgen. Zij, die Gereformeerd belijden en oor- deelen, dat het geestelijk werk afzonder lijke behartiging vraagt, zullen goed doen op dit Comité speciaal hun aandacht te vestigen en hiervoor te offeren en met mildheid te geven. Want duizenden bij duizenden zijn noodig totb ereiking van dit doel. Met een paar dagen zal de ge heele Christelijke pers wel nader worden ingelicht. De heer H. Colijn was zoo vriéndelijk het eere-voorzitterschap op zich te nemen. Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen bekleedt het voorzitterschap, terwijl als penning meester fungeert Ds. Johs. Rietberg, te Maassluis, wiens girono. is 65367. Giften zijn dringend noodig. HET SCHOT VAN DEN PREEKSTOEL. Eenigen tijd geleden heeft Ds. F. Norris tijdens de godsdienstoefening den koop man Ripp neergeschoten. De rechtbank heeft dominee nu vrijgesproken, omdat hij uit noodweer heeft gehandeld. Ds. Norris geeselde in zijn preek de ongerech te rijken, die een onwaardig leven lijden en zinspeelde daarbij op den koopman Ripp, van wien hij zei, dat hij door zijn aanwezigheid dB kerk schond. Op dat oogenblik stond de aldus gequalificeerde op, een revolver in de band. Bliksemsnel trok ook dominee uit zijn achterzak zijn wapen en vuurde. Ripp stond bekend als iemand, die door louche speculaties rijk was geworden, maar nog nooit één cent voor een weldadig doel had gBgeven. Eerst enkele dagen te voren nog had hij een arbeider op de gemeenste wijze mis handeld en was gedagvaard voor d"i rechtbank. Toch niet alledaagsch, een dominee die in de kerk een lid van zijn gemeente neerschiet, voegt Het Vaderland hieraan toe. Wij zouden liever opmerken dat deze dominee blijkbaar niet verstond de les die Jezus aan zijn discipelen gaf over het bijleggen van geschillen. Dan ware al licht het meenemen van een revolver naar den preekstoel voorkomen. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Hoewel de inkomsten van de maand September (dank zij uitkeering van een belangrijk legaat) niet lager zijn dan ver leden jaar, zijn en blijven er zorgen. De achterstand in vorige maanden ontstaan, is nog niet ingehaald. De Hoofdbesturen blijven echter reke nen op veler hulp; telkens weer immer3 werd voorzien in de behoeften 1 En nu nadert de Zendingsweek (411 November a.s.); in de groote steden heb ben de werk-comité's de voorbereiding reeds ter hand genomen. Ook nu zullen de kleinere gemeenten zich stellig niet onbetuigd laten. Bedacht dient evenwel te worden, dat in de komende weken het Zendingswerk dezelfde financieele eischen stelt als in alle andere maanden van het jaar, en dat dus ook in de maand October hulp drin gend noodig is. JAVA-SOEMBA-FILM DER ZENDING VAN DE GEREF. KERKEN. Het gaat met het vervaardigen der Zendingsfilm van de Geref. Zending, naar ons vanwege het comité, dat het initiatief nam, wordt meegedeeld, uit stekend naar wensch. Thans staat het D. V. vast, dat de film op 30 October a.s. in het Koloniaal Instituut te Amsterdam zal draaien voor genoodigden en voor de pers, waarna op 31 October de vertooningen in het land beginnen. De vertooning der geheele film. Het is n.l. niet juist, zooals het ge rucht loopt, dat slechts de film van Java gereed zal zijn en die van Soem- ba later volgen zal. De geheele film van Java en Soemba met vooraf een reis naar Indië, wordt van 31 October af vertoond. Het regende aanvragen uit het land, nadat bekend was geworden, dat de film zou worden vervaardigd. Er kwa men zooveel aanvragen, dat geruimen tijd geleden besloten, werd, de film in duplo te doen vervaardigen, zoodat op denzelfden avond op twee plaatsen te gelijk de vertooning kan geschieden. Een paar weken geleden stonden de zaken zóó, dat van 31 October tot en met 8 Maart a.s. schier avond aan avond (uitgezonderd de Zondagen en enkele andere avonden) de beide films besproken waren. Meer behoeft wel niet te worden gezegd ter illustreering van de bewering, dat de belangstelling in den lande enorm isl Intusschen vermeerderde het aantal aanvragen der beide laatste weken dusdanig, dat het comité heeft beslo ten nog een derde film te doen ver vaardigen. Dus wordt dezen winter de film dei* Geref. Zending op Java en Soemba (die een prachtfilm zal zijn, dat wijzen de genomen foto's reeds uit) zoo goed als eiken avond op drie plaatsen tegelijk vertoond. Mochten er nog plaatsen zijn en men is overtuigd, dat ze er zijn die nog niet vroegen, met de film te komen, laat men zich dan haastenl Men zal wel niet achter het net vis- schen, nu er drie films zijn, maar het spreekt vanzelf, dat het Comité gaar ne spoedig weet, wie nog een vertoo ning verlangt. Men vergete niet, dat aan de regeling, opdat het geheel een Uit de Fr arische bladen blijkt, dat de vrees bewaarheid is, dat het bij Va lence verongelukte Italiaansche vlieg" tuig, dat van Spitsbergen terugkeerde, het toestel van Majoor Penze is en dat deze bekende aviateur tot de slacht offers behoort. Foto van Majoor Penze. goed verloop hebben, enorm veel werk verbonden is. Reeds een macht van werk is door het comité, (dat den heer L. H. Hak- voort, accountant te Groningen, ge heel belangloos, ook de arbeid van het Comité is belangloos, bereid vond de financiering van het geheel, dat in de duizenden zal gaan loopen, te contro leeren) verzet. Nog veel werk wacht niettemin. Het wordt evenwel met graagte, ter- wille van de zaak, waarom het gaat, verricht. Het adres v$ji aanvrage is het Se cretariaat van het Comité: O. van Leersum, Verl. Lodewijkstraat 6a, Gro ningen, Telefoon 1756. Uit het Sociale Leven. HET „SCHELDE"-CONFLICT MET ZEGEN BEëINDIGD. Het Dag. Bestuur van het Chr. N<it. Vakverbond schrijft, ons: Op 25 Mei 1928 begon de groote strijd in Zeeland voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden van de werklie den, werkzaam bij de Koninklijke Mij. „De Schelde", te Vlissingen, en op 28 September 1928 besloten de ledenver gaderingen van alle organisaties het door den Rijksbemiddelaar, prof. Aal- berse, gedane compromis-voorstel te aanvaarden, terwijl op Dinsdag den 2en October de arbeid is hervat. Kalme vastberadenheid en groote eensgezindheid was er onder de strij ders in Zeeland. Van het bijna 2000 man sterke personeel, stonden 1600 werklieden schouder aan schouder in den zwaren strijd. Het uitbreken van de staking, de groote eensgezindheid en solidariteit der strijders, zij zijn eenig in de ge schiedenis van het arbeidende volk in zijn strijd om sociaal recht en voor uitgang. De Christelijke Metaalbewer- kersbond was bij dit conflict met 425 leden betrokken. Deze bond heeft dit FEUILLETON. God is mijn heil. ili) —O— „Ja moedertje", zeide de heer Van Mengen schertsend, „als men zulke groote bewonderaars heeft als gij, dan moet men op zulke schoone geschen ken verdacht zijn; daar staat de zon daar", en hij wees naar den heer Van Haller. „Ik kon niet nalaten, lieve me vrouw, u de groep te geven als een ge ring bewijs mijner groote hoogach ting; bovendien is mij uw liefde voor de schoone kunsten bekend". De oude mevrouw was zeer aange daan en dankte hem hartelijk. Hij vraagde haar hem toe te staan haar voortaan grootmama te noemen, welk verzoek mevrouw Van Mengen niet zonder glimlachen kon aanhoo- ren, en het vriendschapsverbond tus schen de eerwaardige oude dame en den edelen jongen man werd op Jeze wijze nog nauwer aangehaald. Het ontbijt was bijzonder vroolijk en aangenaam en toen de godsdienst oefening de harten voorbereid had op het feest en de klokken begonnen te luiden, was aller hart van lof en dank vc-rvuld, dat de Heer zoo genadig over ben gewaakt had en het geliefde hoofd der familie een nieuw levensjaar had doen intreden. Allen gingen daarop naar de kerk en zongen met de gemeente het hemel vaartslied: Looft den Koning aller volken* Looft Hem, die boven lucht en wolken Ten troon stijgt; Hem, Gods' eigen Zoon. Looft uw Heiland, Christenscharen! Ziet Hem voor u ten hemel varen. U plaats bereiden voor Gods troon. Met diep eeerbiedigheid Verheft Zijn majesteit Hallelujah! Loof, wereldrond, Uit eenen mond, Loof Jezus Christus, waereldrond! Vooral de oude mevrouw stemde met deze woorden in, want zij ver langde naar het oogenblik, waarop de Heiland haar tot zich zou roepen. De bejaarde leeraar was ook zeer geroerd, en na de preek drukte hij zijn oude vriendin hartelijk de hand, en wenschte haar Gods besten zegen toe. Toen zij dicht bij huis kwamen, za gen zij op het plein een rijtuig staan en de palfrenier bracht een rijpaard naar den stal. Het bloed steeg Hedwig raar de wangen, want zij meende het paard te herkennen en zij had zich ook werkelijk niet vergist. Op de stoep stonden haar vader en Robbert en achter hen Willem. Den welbekenden verjaardag had hen allen naar Schnn- heide gelokt. Eindelijk begroette en verwelkom de men elkander en er viel zooveel te vertellen, dat het gesprek geen einde scheen te kunnen nemen. De heer Van Haller begroette Willem als een oud vriend; de gevaren, die zij in Maart te zamen doorleefd hadden, waren 't middel geweest om hen na der tot elkander te brengen. Hedwig verblijdde zich hierover; Willem moest nu toch wel zien dat izijn wan trouwen' tégen den heer Van Haller ongegrond was geweest. Zij had in het eerst geen woord met bem kunnen wisselen; hij zag er zeer ernstig uit, maar was lief en vriende lijk jegens allen, vooral jegens zijn kleine vrienden, die zich spoedig van hem hadden meester gemaakt en niet meer verlaten wilden. Toen zij zich na den maaltijd allen in de salon verzameld hadden werd er een algemeene wandeling voorge slagen. De heer Van Haller vraagde of inen niet zou kunnen gaan varen, het geen vooral hij de jeugd grooten bij val vond; de heer Van Mengen maak te wel eenige bezwaren, dewijl hij meende, dat het bootje te klein was om zulk een groot gezelschap te be vatten, en licht water schepte, maar Jc.hanna ondersteunde het plan met alle kracht, zij had maar zelden ge varen en hier nog in het geheel niet. Robert zeide dat er toch drie sterke rrannen waren om te roeien, dat Ma rie kon sturen en zij dan niet eens den schipper behoefden mede te ne men. De hemel was met witte wolken bedekt en daar de lucht drukkend was, kon men licht een onweder ver wachten, zoodat het wenschelijk was, hoe eer hoe liever te vertrekken. Eduard en Mathilde keken zoo be denkelijk naar de wolken, dat de oude mevrouw hun lachende vraagde wat zij daar toch wel voor gedachten over hadden. „Kijk eens, grootmama", antwoord de Eduard, „er is nog maar een klein stukje blauw tusschen al de wolken, en nu verbeeldt Mathilde zich, dat de Heere Jezus daar ten hemel is geva ren, maar het is toch niet mogelijk, dat hetzelfde stukje achttienhonderd jaren lang blauw is gebleven; want de heer Rothe zegt, dat het nog wel lan ger geleden is, sedert de Heere Jezus ten hemel is gevaren". Mathilda verdedigde haar meening dapper, zeggende dat de Heere Jezus in den hemel dezelfde was als hier op aarde en dat daarom de lucht ook nog hetzelfde zijn moest, en daar er over al andere wolken waren, moest Hij wel door die plaats opgevaren zijn, en óe oude mevrouw glimlachte en zeide, dat zij misschien wel gelijk had. Mevrouw Van Steendorp wenschte wegens de onzekere weersgesteldheid de kleine kinderen hij zich te houden, mar beloofde hun, dat zij met bun oom en tante de anderen tot aan het btsch uitgeleide zouden doen. De oude mevrouw wilde liever rustig te huis blijven. De jongelui gingen dus alleen voor uit, terwijl de anderen langzaam met cJe kinderen volgden.Elise en Marie waren in druk gesprek met Robbert vooruit geijld om de boot los te ma ken. De gymnasiasten hadden een hoogeren rang in den staat verkregen; want toen op den dag der algemeene verkiezingen oud en jong was opge roepen om hun stem uit te brengen, was aan hen de veiligheid der stad tu evertrouwd. Zij trokken als patrouil les door de stad, betrokken de wach ten en zelfs hadden eenige weerlooze dames zich onder hun bescherming gestold. Ofschoon Robbert deze geschiedenis met bijtend jongenssarcasme vertelde, zoo was zijn eergevoel door deze ver antwoordelijkheid toch zeer gestreeld en in de oogen zijner jongere zusters was hij een bolwerk van den staat. De drie andere jonge meisjes volg den met haar twee begeleiders. Wil lem, die een groot vriend van Frits Bergheim was, kon niet genoeg over zijn toestand hooren en vertelde op zijn beurt alles wat hij daaromtrent van andere officieren uit Sleeswijk gehoord had. Het lijden van zijn vriend smart te hem diep, hoe gaarne zou hij naar hem toegegaan zijn, indien het moge lijk ware geweest. Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5