CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. STADSNIEUWS. Belanarijksle nieuws io dit Hummer. 9de JAARGANG VRIJDAG 5 OCTOBER 1928 NUMMER 2557 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. V Een eigen natuurlijk accres Hoewel de wethouder van Finan ciën van Amsterdam, de heer Von Freitag Drabbe, het reeds uitsprak dat ook dit ontwerp wel een wijziging maar geen regeling brengt, zijn wij van mee ning dat inderdaad dit ontwerp ons op den goeden weg voert. In het kort komen de nieuwe heffin gen en regelingen op het volgende neer: Ingesteld wordt een Gemeentefonds, waaruit jaarlijks aan de gemeenten uitkeeringen zullen worden gedaan volgens een formule, waarin eenerzijds de druk der verplichte uitgaven en an derzijds de draagkracht der ingezete nen tot uitdrukking is gebracht. De middelen van het fonds worden verkregen uit de opbrengst van de .Gemeentefondsbelasting", een nieuwe heffing, die blijkens de Memorie van Toelichting bedoelt te zijn een unifica tie in gematigden vorm van de gemeen telijke inkomstenbelasting. De gemeentelijke inkomstenbelasting wordt afgeschaft, evenzeer als de fo rensenbelasting. Aan de gemeenten wordt afgestaan de hoofdstom der grondbelasting hetzij op de gebouwde hetzij op de ongebouw de eigendommen, naar keuze van elke gemeente. Aan de gemeenten wordt de be voegdheid gegeven een eigen verte ringsbelasting te heffen. Hiertegenover wordt de Rijksbelasting op het perso neel afgeschaft. Aan de gemeenten zal vrij staan op centen op de Gemeentefondsbelasting te heffen, waarvan het getal niet hoo- ger mag zijn dan het getal opcenten dat in de gemeenten geheven wordt op het gebouwd, en dat, indien het de 30 overschrijdt, in zekere verhouding zal moeten staan tot het aantal opcenten op de vermogensbelasting. De wet van 1897 inzake de uitkee ringen aan de gemeenten wordt inge trokken. Door een wijziging van de Provin ciale Wet wordt aan de provinciën ter vervanging van opcenten op de perso- neele belasting een iets ruimere be voegdheid gegeven tot het heffen van andere opcenten. Het bovengenoemde gemeentefonds fixeert de heffing tusschen twee gren zen van de tegenwoordige gemeentelij ke inkomstenbelasting, n.l. naar bene den de helft van laatstgenoemde hef fing en naar boven het drie vierde daarvan. Hierin zit eenige onbillijk heid, want een gemeente die de belas- tingschroef sterk had aangedraaid, krijgt nu meer dan een die de heffing laag heeft gehouden. Maar aan de an dere zijde is moeilijk een gegeven te vindén, dat geheel juist aangeeft wat de ministers bedoelen. Immers de toelichting zegt op het ingewikkelde art. 6 met zijn algebra ïsche formule, dat daarin eenerzijds met de draagkracht der bevolking en anderzijds met de reeds bestaande uit gaven, zooals politie, onderwijs, ar menzorg, werkloosheidssteun, enz. re kening gehouden wordt. Dat is dus in een woord een normaal beeld van de gemeente dat men krijgt door een ocgenblik de bedrijven uit te schake len. In de meeste gemeenten zal 't zoo zijn, dat het leeuwendeel van deze uit gaven wordt bestreden uit de inkom stenbelasting. Naar onze meening terecht heeft de Minister deze heffing in een bepaald keurslijf gedrukt. De geweldige druk van deze belas ting moest worden weggenomen. Te meer, om het stelsel te kunnen door voeren, dat de draagkrachtige gemeen ten voor de minder draagkrachtige bij dragen. De twee andere groote heffingen die de gemeente krijgt, zijn de tegenwoor dige personeele belasting, die verte ringsbelasting genoemd wordt, en een deel der grondbelasting. Van laatstge noemde bestaat de keuze om de vijf jaar aan de gemeenten óf gebouwd óf ongebouwd. Het laat zich aanzien, dat de steden, en die gemeenten waar veel gebouwd wordt, „gebouwd" zullen kiezen. Daarentegen plattelandsge meenten met uitgestrekte vruchtbare landerijen en tuinbouw „ongebouwd". De verteringsbelasting zal de tegen woordige grondslagen der personeele belasting behouden, terwijl daaraan nog enkele zullen worden toegevoegd. Welke dat zijn is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal voor de gemeenten daartoe een keuze zijn te doen uit een opgemaakt lijstje. Deze belasting heeft het bezwaar dat zij niet steeds billijk drukt, maar in de hand van de gemeen tebesturen zijn deze onbill.kheden, wanneer aan de gemeenten eenige ruimte van beweging gelaten wordt, waarschijnlijk beter te omzeilen dan nu. In elk geval ligt hier nu een belas- tingveld dat zich geheel aansluit bij de plaatselijke omstandigheden, terwijl de meer of mindere welvaart zich onmid dellijk ook in deze belastingen afspie gelt. Als aanvulling, noemt het ontwerp dan verder de opcentenheffing die meer elastisch zal worden gemaakt naar de behoeften der gemeente. Wij zullen in een volgend artikel enkele bezwaren tegen deze nieuwe re geling onder de oogen zien. HEDENAVOND KIESVEREENIGING. Wij wekken de leden onzer A. R. kiesvereeniging op, tot bijwoning van de vergadering, welke hedenavond in het gebouw „Prediker" zal gehouden worden. De heer T. S. Goslinga zal spre ken over: „Moeilijkheden in de Ge meentepolitiek". Een onderwerp dat, nu de behande ling der gemeentebegrooting op han den is, van zeer actueelen aard moet worden geacht en dus de belangstel ling moet hebben van allen, die met de gemeentepolitiek onzer stad mee leven. Men zorge er voor, dat de Prediker zaal vanavond vol is. Zoowel de spreker als het onderwerp zijn het waard. ONZE BURGEMEESTER UITSTEDIG. Onze burgemeester is heden voor 'n tweetal weken naar het buitenland vertrokken. Zijn ambt zal, gedurende zijn afwe zigheid, worden waargenomen door den wethouder, den heer A. L. Reime- ringer. ZILVEREN JUBILEUM C. v. VARIK. Zooals we reeds eerder meldden, herdenkt heden de heer C. van Varick hoofdboekhouder bij de N. V. Scheeps- en Reparatiewerf „De Hoop", voorheen Gebr. Boot alhier, den dag, waarop hij voor vijf en twintig jaar als jongste bediende bij genoemde firma in dienst trad. In deze afgeloopen vijf en twintig jaar heeft de jubilaris zich door noeste ijver en vlijt opgewerkt tot de belang rijke positie, die hij thans inneemt en het valt dan ook niet te verwonderen, dat hem vandaag van de zijde van de directie zoowel als van het personeel een hartelijke hulde is gebracht. Allereerst werd de jubilaris van morgen gehuldigd in den kring van het personeel, dat zich daartoe in een der gebouwen van de werf verzameld had. Ook de echtgenoote en de kinderen van den heer van Varick waren bij de ze huldiging tegenwoordig. De teekenmeester, de heer J. de Heer, sprak den jubilaris toe en be gon met hem op dezen bijzonderen dag een hartelijk welkom toe te roepen. Spr. wees er daarna op, dat de heer van Varick, inplaats van zooals meest al lid van de commissie van huldiging te zijn, thans eens zelf „lijdend voor werp" is. Spr. kan niet alle gebeurte nissen van de laatste vijf en twintig jaar de revue laten passeeren. Een van de belangrijkste dingen daarbij was zeker wel, toen de jubilaris de gehee- le boekhouding van zijn voorganger overnam. Met energie heeft hij daar bij de zaak aangepakt en daardoor is hij geworden wat hij nu is, zoodat hij thans dankbaar mag terug denken, dankbaar bovenal jegens God. Ook in zijn particuliere leven heeft de jubilaris veel voorspoed gehad, al bleef ook het leed hem niet gespaard. Spr. wenscht den jubilaris nog vele gelukkige jaren toe en biedt tenslotte namens het personeel een fraaie pen dule met Gonda-vazen aan, terwijl Mevr. van Varick een prachtige bloe menhulde ontving. De aanwezigen brachten daarna een driewerf hoera op 'den jubilaris uit. Daarna nam de heer van Varick zelf het woord om eerst een persoonlijk woord te spreken tot den heer de Heer. die hij dankte voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en de ka meraadschap hem steeds bewezen, ter wijl hij tevens den meesterknecht Zuilhof, Oostveen, Kop en Neuteboom voor de medewerking, waarmede zij hem altijd terzijde hebben gestahn, hartelijk dank zegde. Zich daarna tot het geheele perso neel richtende, wees spr. er op, dat door deze huldiging hem duidelijk go- bleken is aller sympathie en daarom in de eerste plaats is voor spr. dezen dag tot een zeer blijde gemaakt. Zijnerzijds geeft spr. de verzekering, dat de werf en alles, wat daarbij komt, vooral ook het personeel een zeer groote plaats in zijn hart inneemt en hij spreekt dan ook den wensch uit, dat allen nog lang tezamen het belang van de zaak zullen mogen dienen. In de herinnering terug gaande wil spr. een feit naar voren brengen, na melijk den dag, toen de geheele boek houding aan hem overgedragen werd. Deze dag is er een geweest van zeer groote beteekenis voor hem en zijn gezin. Tenslotte dankt spr. allen voor het fraaie cadeau, dat hij te meer op prijs stelt, daar er in den laatsten tijd al zooveel van het personeel voor jubilea gevraagd wordt. Nadat allen hem vervolgens de hand hadden gedrukt, begaf zich de jubila ris met zijn familie naar het kantoor gebouw, waar hij in het privé-kantoor door de directie ontvangen werd. Hier werd hij toegesproken door den heer Ph. Boot Jacz., die in korte trek ken de loopbaan van den jubilaris schetste. Als jongste, of liever als eenige be diende, kwam hij op de werf „De Waard", waar hij onderdeelen van de boekhouding moest bijhouden, omdat toen bijna de geheele boekhouding al op de werf „De Hoop" was. Zijn liefste werk was daarbij het luisteren naar de telefoon. Van deze ondergeschikte werkzaam heden klom hij echter spoedig op en toen hij op de werf ,,De Hoop" kwam, wist hij zich door trouwe plichtsbe trachting tenslotte zoodanig het ver trouwen van zijn patroons waardig te maken, dat zij tenslotte de geheele boekhouding aan hem opdroegen. Daarom zal op dezen dag dankbaar heid zijn hart vervullen, dankbaarheid aan God bovenal, dat Hij een zoo mooie opgang heeft mogen maken. Spr. feliciteert hem hartelijk en hij spreekt daarbij den wensch uit, dat de heer van Varick nog vele jaren zijn zeer gewaardeerde diensten aan de firma zal geven. Tenslotte biedt spr. den jubilaris een fraai eikenhouten bureau ministre aan namens de directie. De heer P. Boot Jr. sloot zich aan bij de woorden van zijn mededirecteur en dankte den jubilaris voor de buiten gewone prestaties, waarmee hij de N. V. gediend heeft, terwijl hij even eens den wensch uitspreekt, dat hij nog lang met den heer van Varick op dezelfde prettige wijze zal mogen sa menwerken. Met een enkel woord dankte de ju bilaris hartelijk voor de hem gebrach te hulde, waarbij hij er nog op wees, dat hem niets liever zal zijn, dan nog vele jaren in het belang van de zaak te mogen werken. Hiermee was deze hartelijke plech tigheid afgeloopen en even daarna be gaf de jubilaris zich huiswaarts, waar hem ongetwijfeld nog vele gelukwen- schen zullen zijn toegekomen. WINTERDIENST H. T. M. Ook de winterdienst der H. T. M. die op 7 October a.s. ingaat is weer verschenen. De dienstregeling is gratis verkrijg baar bij de dienstdoende conducteurs. Voor tarieven en abonnementsvoor- waarden kan men, behalve aan het Hoofdkantoor, Bezuidenhout 23a, Den Haag, ook te Leiden bij D. N. A. van Wijk, Steenstraat 43, inlichtingen be komen. COMMISSIE SCHILDERSBEDRIJF. De plaatselijke commissie tot regu- larisatie en werkverruiming van het schildersbedrijf, hoopt in deze maand haar werk voort te zetten, gezien de resultaten in vorige jaren gehad, om •het publiek er op te wijzen, dat ook in het winterseizoen voor den schilder werk is te doen, waardoor werkloos heid wordt bestreden. Deze commissie wordt gevormd uit de volgende organisaties: Algemeene schilderspatroonsbond „Lukas". R. K. schilderspatroonsbond „Sint Lukas". Ned. schildersgezellenbond. R. K. Bouwarbeidersbond „St. Jozef" Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. De heeren Wijkmans en M-elot, resp. directeur en plaatsvervangend direc teur van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, hebben weer de noodige medewerking toegezegd en zullen daadwerkelijk aan de verdere actie deelnemen. OOK 's WINTERS ZWEMMEN. De Leidsche Zwemclub bericht, dat ook in het a.s. winterseizoen weer ge legenheid zal zijn geregeld te oefenen in het zwemmen. De dames zullen oefenen op Dins dags- en Vrijdagsavonds (om de tien dagen) in de 's Gravenhaagsche over dekte bad- en zweminrichting, Mau- ritskade, Den Haag. Vertrek uit Leiden omstreeks 7 uur nam. (19 uur). Eerste oefenavond op Dinsdag 9 Oc tober. Nadere inlichtingen bij Mevr. H. J. de Vries-Nieuwenhuizen, Thorbecke- straat 34, Telef. 1613. De heeren zullen oefenen iederen Maandagavond te 9 uur nam. (21 uur) in de overdekte zweminrichting „De Regentes", Weimarstraat, Den Haag, dank zij de welwillendheid van de C. J. M. V., naar wiens voorschriften de leden der Leidsche Zwemclub zich na^ tuurlijk moeten schikken. De heeren hebben tot deze avonden toegang tot 'n gereduceerden prijs van 0,40 (handdoek inbegrepen), aan een der aanwezige bestuursleden te vol doen. De eerste oefenavond zal gehouden worden op Maandag 8 October a.s. Te 20.24 vertrekt een trein naar Den Haag. Bovendien zullen buiten de oefen avonden, verschillende polowedstrij den gespeeld worden, waaromtrent de betrokken spelers(sters) nader bericht zullen ontvangen. Voor al onze leden, zwemsters en zwemmers, zoo merkt het bestuur der L. Z. C. op, kunnen de oefenavonden nuttig en aangenaam zijn, mits velen zoo geregeld mogelijk opkomen. WERKLOOSHEID. Op 4 Oct. 1928 stonden 456 werkzoe kenden bij den dienst voor Sociale Za ken ingeschreven tegen 675 op 7 Oct. 1927. DE „HOLFU". De Hollandsche Filmuniversiteit zal haar abonnementsvoorstellingen hier ter stede weder voortzetten met een derde abonnements vertooning, welke gegeven zal worden op Donderdag 11 Oct., a.s., des avonds te 8.15 uur in het Casino-theater Hoogewoerd. Het programma vermeldt: 1. Aardrijkskunde. Stockholm. 24. Industrie. De eerste van de se rie Nederlandsche films „Kracht". Kromhout's motorenfabriek. 15 minuten pauze. 5. Natuurkunde. De telefoon. 6. Verkeerswegen. Een groote ver keersweg in Columbia. 7. Land- en volkenkunde. Inboorlin gen van Centraal Afrika (4e deel). De Massais en de Marons, de Leeuwen- jagers". 8. Ontspanning. Teekenfilm „Kat en muis". Zooals bekend, kan men zich op elk tijdstip als abonné doen inschrijven. De abonnementen gelden voor tien voorstellingen. Iemand, die zich b.v. bij de 5de vertooning abonneert, ont vangt een abonnementskaart, geldig vanaf de 5de vertooning tot en met de 14de, bij de 8e vertooning, geldig van af de 8ste vertooning tot en met de 17de, enz. De abonnementsprijs is 6 per tien vertooningen. Verdere leden van het gezin betalen 4. Tijdens de vertooning mag in de zaal niet gerookt worden. EEN MOOIE BELOONING. Naar wij vernemen werd de heer P. J. Leijendekker, wonende Sliksteeg alhier, die op 4 Juni j.l. met levensge vaar een kind redde, dat in het Galge water was gevallen, gistermorgen op het stadhuis ontboden, alwaar de burgemeester hem huldigde voor deze moedige en edelmoedige daad en hem 25 belooning ter hand stelde. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, blauwe muts, porte- monnaie met inhoud, doublé dames armband, padvinderspet van J. Kalk- hoven, damestaschje inh. gouden ring, lantaarn van een Ford-auto, eenige oude kousen, damesbadpak met hand doek en muts, gulden, gouden speld, pakje spijkertjes, pet, zilveren halsket tinkje, rijwielbelastingplaatje, rijwiel- belastingplaatje in etui, damescein tuur, Yale-sleutel, Lipssleutel, B. K. S. sleutel, etui met schrijfbehoeften, 10- rittenboekje Leiden-Den Haag, porte feuille van L. Lamboo, ineisjeshoed, gouden dasspeld, zilveren schakelarm band, eenige sloopen, jas, zilveren hals ketting met aanhanger, rijwiel-zadel- dekje van L. Prevo, kogellager, meta len duimstok, vulpenhouder, bruin le- leren tasch, inh. sleutel, gouden da- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bi| contract belangrijke reductie Kleine Adrertenliën bij vooruitbetaling - van ten hoog9te 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Het Nederlandsche schip Celaeno buiten gevaar. Het vierde postvliegtuiq naar Indië is gisteren te Boedapest aangekomen. Nadere berichten uit Cownpore van de bemanning van het derde post vliegtuig naar Indië. De K. L. M. handhaaft den dienst op KopenhagenMalmö ook in den winter. Buitenland. De werkstaking in de textielindus trie te Bombay geëindigd. Moordaanslag op een komitadzji- leider te Sofia; de dader gedood. Prins Nicolaas van Roemenië is met een Roemeensche aristocrate naar Parijs gevlucht. De havenstaking in Australië nadert de oplossing. mesring met steentjes, damespara- pluie, schooltasch, inh. een jumper, pakje verband, collcgetasch van Greta Cadé, duimstok, eikenhouten tafelblad linnen prentenboek, 4 postzegels van 0,15, autoped, paardenhalster, bak, inh. 2 autobanden, vermoedelijk gou den ring met zwarten steen, ledige melkbus, 2 regenjassen, hoornen bril in etui, luxe penhouder, 2 eikenhou ten zijstukken van een ledikant, hand- taschje, inh. foto's, 2 tangen en drie vischtuigjes, rozenkrans, zilveren heerenhorloge, gouden broche (speld), met parel, schooltasch met hoeken van H. v. d. Reyden, damestaschje, in houdende een zakdoek, rand met glas van een autolantaarn, witte muts, etui inh. 2 sleuteltjes, rol winkelpapier, vulpotlood, bruin lederen portefeuille, inh. briefjes, metalen dekplaat van 'n automobiel, gehaakte reticule, roei bootje „Adwilo", rijwielbelastingplaat je in etui van A. Dirks, rozenkrans in etui' honden. Gevonden in de electrische tram (stadslijn): Leesboek, parapluie, paar hand schoenen. Terug te hekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politiebureele alhier op eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur nam. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petronella, d.v. N. Kromhout en K. Eradus. Dirkje, dv. J. Duyndam en D. Zwaan. Jan, zv. J. Duyndam en D. Zwaan. Matje, dv. C. v. der Hengst en P. C. J. de Jong. Johannes Antonius, zv. C. M. v. der Aar en A. Hackfort. Eitje, dv. W. Ie Mair en E. Horree. Line Johanna, dv. U. M. Houffelaar en M. H. v. Dorp. Arie Hermanus, zv. A. H. Labee en G. v. d. Caaij. Johannes Qui- rinus, zv. H. H. de Graaf en J. W. Stolwijk. Gerardus Petrus, zv. G. Belt en A. van Doren, Abraham, zv. W. Mulder en J. A. J. Beekink. Johannes, zv. L. Zitman en J. C. Nieuwenhuizen. Vrouwtje Allegonda, dv. A. C. Gordeau en A. M. Hendriks. Hendrik, zoon v. H. van Polanen en H. P. la Rooij. Hendrikus, zv. H Scheffer en M. C. L. A Spierings. Jenneken, dv. A. J. Ehren- hard en P. Dijkman. Jacobus Dirk, zv. J. van Royen en S. de Vink. Eduard Rudolf, zv. J. Zuiderduin en R. v. der Velden. Hendrika, dv. J. L. Wolsink en M. Gressie. Hermina Susanna, dv. B. H. Bilderbeek en M. de Kier. Sara, dv. W. Bolstier en J. Loman. Arend Jo hannes, zv. J. A. Cence en W. H. P. M. Boot. Gijsbertha Anna, dv. T. v. der Ven en J. Groen in 't Woud. Apolonia Johanna Paulina, dv. A. de Koning en P. J. van Klooster. Helena Maria, dv. J. van Egmond en M. C. Spek. Jo- han, zv. W. de Roode en C. Spies. Gijsbertus Hendricus, zv. S. W. den Dubbelden en E. Voerman. Cornelis, zv. F. Steffen en P. Willemsen. Harry, zv. A. den Heyer en A. A. A. Spilker. Tine, dv. R. Marree en C. H. Kloos. An- tonie, zv. A. J. Kloots en A. Janssen. Sonja Frederika, dv. C. F. Bouter en B. Brinkenberg. Gehuwd: P. A. de Graaf, jm. en H. G. Ammer- laan, jd. G. v. Houten, jm. en M. P. E. Flaman, jd. W. v. Weerlee, jm. en N. Ouwersloot, jd. C. Roosen, jm. en A. M. v. d. Waals, jd. Overleden: P. Schouten, man 48 jaar. C. P. Groenewegen, zoon 6 jaar. G. Zalm, zoon 2 weken. D J. van Rossum, zoon 20 jaar. C. M. Penseel- Hoppenbrouwer vr. 77 j. M. v. Duivenboden, gesch. 26 jaar. W. F. Stouten, man 68 jaar. J. Mouris-Oorschot, wedr. 63 jaar. J. Kuijk, man 60 jaar. M. v. Kempen- Braun, vr. 47 jaar. J. Göbel, zoon 22 j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1