dag-agenda. Dinsdag 2 Oct, 's av. 8 uur. Hoog- landsche Kerk: Wijdingsavond der Chr. Zangver. „Ex Animo". Vrijdag 5 Oct, 's av. acht uur. ..Pre diker", Janvossensteeg, Ledenverga dering der A.-R. Kies vereen iging. lederen Dinsdag 7—8.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Destuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en mot Woensdag 3 Oct. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9. i elef. 807. Van Donderdag 4 tot en met Zondag 7 Oct. neemt waar de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8. Telefoon 552. werk valt buiten de collectieve con tracten. Wat de werkschuwheid be treft, spr. heeft niet gezegd, dat de S.D.A.P. deze in bescherming neemt, doch blijft er bij, dat de werkschuwen geholpen moeten worden door ze aan werk te helpen. Afstemming van dit voorstal zou ontstemming onder arbeiders tengevolge hebben. De heer Bergers (R.-K.) zegt te gen den hr. Groeneveld, dat deze den middenstand Jiiet begrijpt. De heer Parmentier (A.-R. heeft geconstateerd dat het voorstel niet con amore zal aangenomen worden. Spr. is ook een tegenstander van lage loonen. Is er geen oplossing te vinden? Spr. vraagt wat bedoeld is met punt f. van het voorstel („uitga ven andere dan loonen"?) Spr. acht het beter dat de menschen werken voor f 20 of f 21 dan dat ze leegloopen voor f 10. Een loon van 42 cent per uur acht spr. ook bitter laag. Is er geen oplossing mogelijk? De heer Eikerbout voegt aan zijn voorstellen nog een ander toe dat op de rentekaart minstens een zegel van 25 cent zal geplakt wor den voor de tewerkgestelden. Daarentegen trekt Spr. zijn voorstel inzake de 80 pCt. bij regendagen in. De heer G o s 1 i n g a (A.-R.) weth., antwoordt den heer Parmentier, dat gaven in natura, zooals b.v. een paar schoenen, brandstoffen, e.d. niet voor subsidie in aanmerking komen. Wat de rentezegels betreft, acht spr. het niet uitgesloten, dat een ze gel van 40 cent zal geplakt worden, spr. geeft daarna den heer Eikerbout in overweging zijn voorstel in te trek- ken. De heer Groeneveld (S.D.) kan de bewering: het is beter te werken tegen een laag loon dan niet te wer ken, niet toestemmen. Als een arbei der beneden het loon gaat werken, brengt hij zijn geheele positie in ge vaar. De heer Huurman zal dat wel kunnen begrijpen. De heer Parmentier (A.-R.) komt nog even op punt f terug, wat er eventueel bij de loonen te doen is. Spr. zou een voorstel willen doen, ml. de behandeling van het voorstel te verdagen tot een volgende verga dering, teneinde B. en W. in de gele genheid te stellen zich omtrent dii punt te beraden. De heer Huurman (A.-R.) wijst op de consequentie van aanneming van het voorstel van den heer Par mentier: morgen stopzetting der wer ken omdat alles op losse schroeven De groote fout van de socialisten is, dat zij dit werk niet willen be schouwen als werkverschaffing; was bet dit niet, dan zou spr. den heer Groeneveld gelijk geven. De heer Kuyvenhoven (U-H.) verwacht geen heil van het voorstel van den heer Parmentier en zal daarom tegen stemmen. De heer Bosman (V.B.) zou het liever aan het testuur willen overla ten wat er in dezen te doen is. De heer Wilmer (R.-K.) gelooft dat de heer Parmentier wel zal te vreden gesteld zijn als de wethouder de toezegging doet. dat hij in dezen zal doen wat hij kan. De heer G o s 1 i n g a (A.-R.), weth., wijst er op, dat uitkeering bij ziekte en regendagen ook onder punt f valt alles kan echter niet zwart op wit k°Deneer Parmentier trekt zijn voorstel in. Aan de orde komen de voorstellen van den heer Eikerbout. Het voorstel inzake den bijslag voor training wordt verworpen met 1» te gen 11 stemmen. Het voorstel betreffende het plak ken van zegels van minstens 23 cent wordt aangenomen met 22 '^„nrdt Het voorstel van B. en W. ™ordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met 21 tegen 8 stemmen (de S.D.A.P.). a* tot°v7rkÓop aan de N.V. Deidsche Exploitatie-Maatschappij van Onroe rende goederen, van eemge perceelen bouwterrein, gelegen in het complex aan- en nabij den Zoeter woudschen Singel, genaamd „Zuider Z'b. tot verkoop aan F. L. J. Lousijsen van eenige perceelen bouwterrein, ge legen als voren; c tot ruiling met de Noord-Zuid- Hollandsche Tramwegmaatschappij, van eenige strooken grond en water, tegen een strook grond, gelegen als d tot ruiling met de Woningbouw vereniging „Tuinstadwijk", van een strook grond tegen een anderen strook grond, beide gelegen als voren; e tot beschikbaarstelling van gelden Gisteren vond op de Noordzee de proeivaart plaats van het motortankschip uncum gebouwd voor rekening van Camille Eitzen en Co. te Oslo. Hoe de golven over het dek van de ,,Turicum" rolden. voor de uitvoering van een stratenplan met bijbehoorende werken op het sub a genoemd complex. De heer S ij t s m a (V.D.) opent het debat over dit punt. Spr. brengt in herinnering dat deze grond indertijd is aangekocht voor volkshuisvesting, terwijl men thans den grond ver koopt om er huizen van f 650 huur waarde op te bouwen, aan welke hui zen hier ter stede geen behoefte be staat. Van den flatwoningbouw, die de lastgever van den heer Lourij- sen wil laten bouwen, daarvan ver wacht spr. geen succes. Spr. betreurt het dat deze grond alzoo niet dienst baar gemaakt wordt voor de volks huisvesting. De heer Schüller (S.D.) begint met op te merken, dat het wel een te genstelling is om in deze dagen, nu rnen zich opmaakt om het lijden en strijden onzer voorvaderen te geden ken (gelach), een voorstel van B. en W. tot verkoop van grond te bespre ken. Spr. oefent critick, dat de gegevens, die aan de raadsleden verstrekt zijn niet juist zijn, omdat de sectienos. veranderd zijn. Spr. vraagt B. en W. op welke gege vens zij hun meening gronden, dat er in dit gedeelte der stad gebrek zou zijn aan middenstandswoningen. Spr. vraagt ook of het waar is, dat de bouwvereeniging ..Tuinstadwijk voor 2 jaar reeds een deel van dezen grond zou aangevraagd hebben. De heer Wilbrink (C.H.) begrijpt niet waarom de gemeente Leiden nooit een stukje grond aan particulie ren in handen mag geven, terwijl in andere gemeenten zoo dikwijls een voorstel aan de orde komt om gron den uit handen te geven, hetzij door erfpacht of anderszins. Spr. merkt op, dat volks huisves ting ook betrekking heeft op anderen dan arbeiders, t.w. middenstanders en meer kapitaalkrachtigen. Er zijn woningen genoeg, n.l. aan de grens van Leiden in de Vogelenbuurt, doch dan kan men nog wel een stapje ver der gaan en in Oegstgeest gaan wo nen. Het is in T belang der gemeente om Leiden voor kapitaalkrachtige men schen ook als woonstad aantrekkelijk te maken. De door de S.D.A.P. Bevoer- dc agitatie is dan ook niet in het be lang der Leidsche arbeiders. Spr. juicht het voorstel van B. en W. dan ook toe. De heer v. T o 1 (R.-K.) is vóór het voorstel van B. en W.. omdat de be treffende grond toch te duur is om er arbeiderswoningen te bouwen. De heer Splinter (C.H.) wettr, verdedigt het voorstel van B. en W. Het betreft hier slechts het verkoo- pen van een klein gedeelte der gron den van Zuiderzicht. Spr. bespreekt het argument van den lieer Sijtsma, dat de grond met verlies zou verkocht worden. De kost prijs is precies gecalculeerd; met het renteverlies bedraagt hij f 2.7o per M in tegenstèlling met de bewering, dat hier f 7000 verlies geleden wordt, Heeft spr. berekend, dat er een van f 10.000 op deze gronden behaald W De huurprijs der te bouwen huizen bedraagt gemiddeld f 350; er zijn dus waarschijnlijk ook wel huizen van f 300 en f 250 bij, Of er aan flatwoningen geen behoef- te bestaat, is een zaak die de heer Sijtsma evenmin als spr. beoordeelen kan dit zullen we af moeten wachten. Aan den lieer Schüller spr allereerst, dat er voor de bouw- •crêenigingen nog grond genoeg over blijft Spr. geeft daartoe een overzicht an de gronden, behoorende tot het omplex „Zuiderzicht" en die bestemd zijn voor woningbouw en thans niet worden verkocht. Het zijn de volgen- I. bouwblok langs de tram, waarop thans het huis staat van prof. Plooy. 'li bouwblok aan Bloemistenlaan en Leliestraat 1500 M'. alvooreven- ueele Fröbelschool 000 M blijft 900 MIU. de blokken aan het Pioenhof ■nn Ons Doel'4550 M2.J IV. de blokken aan de Zuidzijde van de Koninginnelaan 3500 M'.; V, voorts de tusschen laatstgenoem de blokken en de Kastanjekade gele gen gronden langs de tram, die bij gebleken behoefte dadelijk bouwrijp gemaakt kunnen worden, groot, na aftrek van het terrein, benoodigd voor een eventueelen speeltuin, 11900 M totaal 23250 M2. Op al deze terreinen te zamen, kun nen gebouwd worden 215 woningen, waarbij er op gerekend is, dat op het Picenhof, in aansluiting met de thans tiaar aanwezige bebouwing, beneden- en bovenwoningen zullen worden ge sticht. Buiten deze terreinen, ter igrootte van 23250 M2., heeft de gemeente in hetzelfde stadsgedeelte nog andere gronden ter beschikking, die reeds aansluiten op bestaande straten of in de onmiddellijke nabijheid daarvan zijn gelegen: Genoemd kunnen worden: het raamland, waarvan op het zui delijk gedeelte de straten slechts be hoeven te worden doorgetrokken, groot 32150 M2.; de gronden bij het Rijn- en Schieka- naai, grenzende aan het woningcom plex van „Ons Doel" aan de Kanaal straat eveneens gunstig gelegen om desgewenscht dadelijk bouwrijp maken, groot 23080 M2.; Verder heeft de gemeente nog de volgende nu reeds bouwrijpe terrei- nen: 0 a. de perceelen aan en nabij de oo- phiastraat (ten noorden van den Ma- rcsingel), groot 10000 M*.; b de grond ten noorden van den Lagen Rijndijk, aan de reeds aange legde Sumatrastraat. 3300 M*.; c. de grond aan de Munnikenstraat, 2C0Ó M'. Eindelijk heeft de gemeente, daar gelaten de groote complexen in den Boschhuizerpolder en aan den Haar lemmerweg, nog de terreinen benoor den den ï.laresingel en Heerensingel, groot pl.m. 12'/, H.A. en die ten noor den van den Lagen Rijndijk bil de zweminrichting, groot plm. 17 - - tezamen derhalve pl.m. 30 H.A., waar van de eerstgenoemde terreinen ge heel en de andere voor pl.m. 5 H A, d i dus samen 17 H.A., door hun lig ging gemakkelijk bouwrijp zijn te ma- kCSpr gelooft wel overtuigend te heb ben aangetoond, dat de gemeente wel grond genoeg overhoudt voor arbei derswoningbouw enz. Inzake de sectienos. antwoordt spr. den heer Schüller, dat deze bijna da gelijks wijziging ondergaan, en wat Tuinstadwijk betreft, dat dit indertijd wel een paar plannen heeft insed»e"°; De heer Schüller (S.D.) heeft niet van den wethouder gehoord het bewijs dat er hier ter stede behoefte bestaat aan middenstandswoningen. Waarom hebben B. en W. zich steeds zoo verzet tegen de stichting eener woningbeurs, zonder welke een goed beleid van het gemeentebestuur in dezen niet kan gevoerd worden? Wat de flatwoningen betreft, acht spr., dat B. en W. klaarblijkelijk niet kennen de mentaliteit der Leidsche ingezetenen, die het liefst eengezins woningen bewonen en mets voor flatwoningen voelen. De Wethouder heeft betoogd dat de gemeente zooveel gronden overhoudt; dit was spr. niet onbekend^ De heer Wilbrink: Heb je dat il Vriidag ook beweerd? De heer Schüller (S.D.) Deeft 1-et over den beschikbaren grond van Z"inZeerltw'iabrink: dan ben je De'hee/Sc'h 11 e r bad berekend dat er 19000 M!. over was. dat is 4000 M= te weinig, maar dat ligt aan de in lichtingen, die spr. van gemeentewer ken heeft ontvangen. De heer Wilbrink: t komt op ceen 4000 M". aan: er is &r0"d "?en°|;ï: He heer Schüller blijft van meening. dat er niet voldoende overbhjft voor 215 over de wethouder spreekt, dan wor ',eSprhetoefePnPte:rh°crUiek op. dat men van de twee stukken, die verkocht worden liet eene met verlie®v"b0°P. er, dit dekt met de winst op het an dere. Dit zal geen koopman doen. Geroep: Je hebt geen verstand van koopman zijn. De heer Schüller merkt op, dat de socialisten door sommige raadsle den als halfwas worden aangezien (gelach), doch die tijd is lang voorbij. De heer Van Eek: die tijd is er nooit geweest. De heer Schüller heeft bere kend, dat op de-gronden die aan de Mij. voor Onroerende goederen wor den verkocht f 16.589 verlies wordt geleden, als men den prijs dien zij ge kost hebben in aanmerking neemt het verlies wordt nog grooter als rnen rekent naar den marktprijs dien de grond in die buurt thans heeft. Tegen een dergelijken verkoop verzet spr. zich. Spr. vraagt voorts dat mededeeling wordt gedaan, voor wiens rekening de heer Lourijsen de betreffende gron den aankoopt. Spr. acht het niet on mogelijk, dat ook de heer Huurman daarbij betrokken is. Had men deze gronden tot eiken prijs willen verkoopen, dan had men ze in het openbaar te koop kunnen aanbieden; thans zijn stille krachten aan het werk geweest. De heer Kooistra (S.D.) heeft met verbazing dit voorstel van B. en W. gelezen. De grondpolitiek hier ge voerd is de zijne niet. De raad heeft te zorgen, dat wat hier wordt voorgesteld ten nutte van het algemeen belang wordt gedaan niet in het voordeel van enkele be langhebbenden. Waarom kan de gemeente de grond zelf niet bebouwbaar maken? Het principe van de S.D.A.P. is, dat gronden eenmaal in het bezit der ge meente, nooit mogen worden ver kocht, maar in erfpacht moeten wor den gegeven. De heer Spend el (R.-K.) heeft meegewerkt aan dit voorstel en wil er derhalve iets van zeggen. Het heeft spr. verbaasd, dat de heer Sijtsma klaagde over te weinig voor lichting en toch in details met de zaak op de hoogte schijnt te zijn. Spr. heeft bezwaar tegen de wijze waarop de heer Schüller, als lid der betrokken commissie, tegenover dit voorstel optreedt en bestrijdt het ge sprokene van den heer Schüller uit voerig. Ook bestrijdt hij het erfpacht- betoog van den heer Kooistra, wijst op de financieele gevolgen daarvan. Hij beveelt het voorstel van. B en W. aan. De heer Groeneveld (S.D.) ziet aankomen, dat de vergadering te 1 uur nog niet zal afgeloopen zijn en stelt dus voor dit punt te verdagen tot een volgende vergadering. Dit voorstel wordt verworpen met 21 tegen 9 stemmen. De heer Spendel (R.-K.) geeft in overweging de discussie te sluiten en te stemmen. H De heer Huurman (A.-R.) wenscht iets te zeggen aan het adres van den heer Schüller, die allerlei be schouwingen en lasterpraatjes debi teert van verhoudingen waarin spr. tot de maatschappij zou staan. Spr. ontkent pertinent alles wat de heer Schüller te zijnen aanzien heeft gezegd en protesteert tegen de wijze waarop zijn persoon hierin betrokken wordt. De heer Splinter (C.H.) bestrijdt nogmaals uitvoerig het betoog van den heer Schüller en beveelt óp zake lijke gronden het voorstel van B. en W. aan. De protestvergadering de vorige week in de Graanbeurs gehouden, heeft weinig indruk op spr. gemaakt. Eigenlijk had ..De Graanbeurs" veel te klein moeten zijn. De „Gehoorzaal had eigenlijk te klein moeten zijn, om a! de protesteerende te kunnen be vatten, die bij woningbouw belang hebben. Spr. mag met gerustheid zeggen, dat het voorstel van B. en W. in het waarlijk belang der gemeente is De heer Schüller wenscht nog eens zijn bezwaren naar voren te brengen en wijst op den korten tijd binnen welken hij de stukken als commissielid van fabricage onder zijn berusting heeft gehad. De heer Parmentier (A.-R.) in terrumpeert dat dit laatste 'n absolute onwaarheid is. „U heeft in de Com missie verzocht de stukken voor een door Uzelf bepaald aantal dagen in Uw bezit te mogen houden". Dit ver zoek is met algemeene stemmen in gewilligd. De heer Schüller voortgaande, tracht het betoog van den Wethouder te bestrijden en gaat nog eens uitvoe rig op de zaak in. De heer Splinter (C.-H.) zal we gens het vergevorderde uur niet meer antwoorden. Het voorstel van B. en W., hierna in stemming gebracht wordt aangeno men met 21 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Sijtsma, Groene veld, Van Eek, Kooistra, Baart, Ver- wey, Schüller, Koole en mevrouw Braggaar—De Does. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Eek (S.D.) wanneer de sectie vergaderingen zullen aanvangen. De V o o r z i 11 er zal zoo aanstonds l-ierop antwoorden. De heer Groeneveld (b.i>.) klaagt over slechte straatverlichting, o.a. aan de Potgieterslaan. De Voorzitter zal er aandacht aan schenken. De heer Baart (S.D.) herinnert aan zijn reeds vroeger gedaan ver zoek om iets te doen in het belang van het lot der blinden. De Voorzatter antwoordt, dat deze zaak nog in overweging is. Te zijner tijd zal de Raad hier nader van hooren. De Voorzitter deelt nog mede, dat de begrooting morgen in druk zal Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na fi uur 1870 M. K. R. O. 5.30 Dinermuziek. Gramofoonplaten. 6.30 Esperanto-cursus. 7.—» Cursus Kerklatijn. 8.Rede over: „Enkele technische kenmerken der moderne muziek verduidelijkt door voorbeelden aan het klavier. 8.30 Concertavond. Afgewisseld door gramofoon platen. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Lezing over: De nieuwe wet op de Naaml. Venn. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.Het boekenhalfuurtje. 8.30 Orgel-concert. 9.30 Concert door het omroeporkest. 10.Persberichten van Vaz Dias. 10.15 Voortzetting van het orkest. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Namiddagconcert. 6.20 Lezingen. 8.20 Concert. 9.20 Gedichten en lezingen. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 6.05 Vooravondconcert. 6.50 Lezingen. 8.20 Concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Militair concert. 9.50 Weer- en nieuwsberichten. 10.10 Muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen. 8.20 LandhouwberichteüL 8.35 Koersen en persberichten. 8J50 Litteraire causerie. 9.05 Concert. In de pauze persberichten. verschijnen en dat den 24sten Oct. de eerste Sectievergadering zal worden gehouden. Tenslotte herinnert de voorzitter nog aan de a,s. herdenking van Lei den's beleg en ontzet op 3 Oct. a.s. Van welke richting men ook moge zijn, deze dag is een dag van blij herdenken van wat in den strijd voor vrijheid door ons roemrijk voorge slacht is verkregen. Spr. wijst er op, dat sedert 1574 steeds de herdenking van het groote feit van Leiden's ver lossing onder alle omstandigheden, kerkelijk is herdacht geworden en wekt de leden op, dit ook op den éls. 3den October te doen. Hierna wordt de vergadering te om streeks 1 uur gesloten. BINNENLAND. HOFBERICHT. Naar gemeld wordt, was mejuffrouw Oosterlee, gewezen gouvernante van H. K. H. Prinses Juliana, voor het einde der week de gast van de Prinses op het Land huis Ruigenhoek en blijft daar tot heden. H.M. DE KONINGIN NAAR HET LOO. Met den gewonen Staatsspoortrein van 7.34 uur, waarin zich het Koninklijk sa lonrijtuig bevond, is H.M. de Koningin gisteravond weder voor eenigen tijd uit Den Haag naar Het Loo teruggekeerd. Zij werd vergezeld door de eerste Hofdame, ■Tkvr. v. Swinderen en den adjudant, ma joor Jhr. De Jonge van Ellemeet. HET KAJgERLID ABR. STAALMAN. Het Kamerlid Abr. Staalman, deel uit makende van den Vrijheidsbond, bij eeni ge Kamerverkiezingen gekozen op een eigen lijst, zal in 1929 niet met een zelf standige lijst uitkomen. GENERAAL C. J. SNIJDERS. Van Aneta ontvangen wij het volgende bericht: Aan boord van het motorschip „Chrte- tiaan Huygens", 29 Sept. De 76ste verjaardag van den generaal b. d. C. J. Snijders, die onderweg is naar Ned. Indië, voor de opening der lijnen van het civiele luchtverkeer aldaar, is hier aan boord gevierd met een feestmaal van de gezamenlijke officieren, oud-offi cieren en reserve-officieren, die zich aan boord bevinden, en van de passagiers. Het feest werd op zeer opgewekte wijze ge vierd. DE REDE VAN DEN G.-G. OP BALL Het Tweede Kamerlid, de beer Bijleveld heeft aan den minister van koloniën ge vraagd 1. Heeft de minister kennis genomen van het verslag dat in de Nieuwe Rotter- damsche Courant van Zaterdag 22 Sep tember, avondblad A, is gegeven van de rede, die de Gouverneur-generaal, bij zijn bezoek aan Bali zou hebben gehouden, volgens welk verslag de Gouverneur-ge neraal daarbij o.a. zou hebben gezegd: ,Hij bracht ook namens de leden van zijn familie hartelijk dank aan allen, die aan bet slagen van het bezoek hebben medegewerkt. Met het grootste genoegen hebben zij kennis gemaakt met Bali en zijn bevolking, en den kunstzin in de

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2