CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oi! nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9d* JAARGANG MAANDAG 1 OCTOBER 1928 NUMMER 2554 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden ea buiten Leiden waar agenten gevestigd rijn Per kwartaali 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden SL&TCfr Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijks geplaatst ad. 40 cènts Op Woensdag 3 October, den gedenkdag van Leidens Ont zet, zal de Nieuwe Leidsche Courant NIET verschijnen. Gelukkig nu anders. De Nederlandsche Middernachtzen- ling viert heden haar 40en jaardag. Op 1 October 1888 vingen Joh. van der leur en G. Velthuysen hun moeilijk zerk in Amsterdam aan. Pa van der Steur is al sinds jaren ie groote weldoener voor de verstoo- en en verwaarloosde Indojeugd te Vlagalang op Midden-Java. Toen hij l jaar na den aanvang van zijn arbeid e Amsterdam, ook te Harderwijk den liddernachtzendingarbeid begon, werd lij daar getroffen door de droeve el- cnde waarin de Indische militairen laar leefden. Het verboden terrein achter den muur" was het waar hij eerde zien: Niemand zorgde voor ïunne ziel. In Indië leefden deze nenschen een leven dat menschont- ierend was. Teruggekomen uit lndië vas dat leven zoodanig dat spoedig de Krengste afzondering noodig was. Fandaar het voor militairen verboden errein „achter den muur" te Hard er- rijk. Van der Steur gevoelde roeping m deze militairen in Indië te helpen, im daarmede voor hun ziel te zorgen, foor ziel en lichaam. Uit dien arbeid is gegroeid de zorg foor het soldatenkind, later voor de rerlatenen en verstootenen in het al- [emeen. Is 1923 kon Van der Steur getuigen, lit reeds 2175 kinderen door hem naren opgevoed. De tweede pionier is op zijn post tebleven. De heer Velthuysen is nog iteeds te Amsterdam, die daar zijn reddingswerk nog met opgewektheid jerricht. In de „Middernachtzendeling" geeft bij eenige oude herinberingen. Een voudig, onopgesmukt, vertelt hij van Jen aanvang van het werk te Am sterdam. Hoe de ellénde in de beruch te buurten toen groot was. In Haar lem had hij reeds ervaring op dit ter rein, maar zooals Amsterdam was, dat was erg. Ik was liefst onmiddellijk terugge keerd, schrijft hij. Moesten wij in zulk een hel nu voortaan onze levenstaak inden. Het walgde mij meer dan ik it?gen kan. En toch voelden wij niet tteer terug te mogen, zoo zegt hij ver- N'a verhaald te hebben hoe gear beid werd, vertelt hij van een confe ctie met den toenmaligen Burge meester der hoofdstad. Daarbij zegt li het volgende: „De Burgemeester ontbood hierop den Hoofdcommissaris. Op een ma tig beschermend woordje antwoord de de H.C. botweg dat de politie vaarlijk wel wat beters te doen haci dan zulke onmogelijke men- ichen als die middernachtzendelin- jen, in bescherming te nemen te- jen gevaren waaraan zij zich eigen- villig blootstelden. Wat verbeeld- ten die menschen zich wel? Dat zij de wereld veranderen zouden? Pu blieke huizen en publieke vrouwen hadden er immers altijd bestaan. Alleen een dwaas kon zich daarte gen verzetten. Wilden we met die dwaasheid voortgaan, dan lag dat ;eheel voor onze rekening. Op be- icherming van de politie hadden we «iet te rekenen. „De menschen", loo ging hij, ziende op ons, voort, .toeken tegenwoordig op zoo'n rreemde manier hun bestaan". De Comm. noemde in dit verband in lénen adem het Leger des Heils en !e M.N.Z., die beide aan de politie a die dagen ongewoon werk be- lorgden". roo was toen de toestand, elukkig is hierin algeheele omme- gekomen. De algemeen e zedelijk- dsbegrippen mogen niet verbeterd de onzedelijkheid is uit het open- e leven gelukkig toch verbannen, hebben wij voor een niet gering aan den rusteloozen arbeid van Middernachtzending te danken, eertig jaren moeizamen arbeid hten rijke vrucht. Scheeve voorstellingen. 'et is bekend, dat ds. Kersten in schriftelijk politiek debat door- .ns enkele citaten neemt uit ge- riften van degenen die hij meent moeten bestrijden en dan daarop wt zijn stelling dat de bestreden tiek toch zoo verderfelijk is. Wan- r hem dan gewezen wordt op dit 7e, dit onbillijke, of dit scheeve ci- teeren ,dan antwoordt hij niet, of hij maakt zich er met 'n handigheidje af. Maar niet alleen in de politiek is dit de strijdwijze ook op kerkelijk tér- rein gaat het niet anders. Ds. Jongeleen, de bekende Chr. Geref. predikant heeft een boekje ge schreven over het genadeverbond. Nu onlangs schreef hij een brochu re over hetzelfde onderwerp. In beide straalt door een zeer ernstige toon en doet de schrijver zich kennen als een strijder voor cle eere Gods, die geen duimbreed afwijkt van het stand punt dat hij meent naar den Woorde Gods te zijn. Ook wanneer men het niet met ds. Jongeleen eens is, zal men nochtans van zijn oprechte trouw overtuigd zijn. Wat do-et nu echter ds. Kersten in de „Saambinder", het orgaan der Ge rt formeerde gemeenten? In de eerste plaats zegt hij van de brochure, dat zij is: „Een uiterst zwak betoog vol aanhalingen die buiten de zaak om gaan, met verschillende verdachtma kingen en onware beschuldigingen". Maar dat is nog het ergste niet. Erger vindt ds. Jongeleen, dat ds. Kersten het gaat voorstellen, dat hij in deze brochure een draai heeft genomen. Brochure en boekje zouden elkaar niet dekken. In de „Wekker" gaat ds. Jongeleen daar als volgt tegen in: „Met dit te stellen heeft ds. K. mij ten zeerste beleedig I. Daarmede heeft hij mij voorgesteld, als iemand, die het aandurft in zoo'n ernstige zaak, zich met zulke prak tijken bezig te houden. Geachte Redacteur, ik heb behoef- te hier 't volgende uit spreken, dat ik voor God en menschen durf te belijden, het nooit anders te hebben geleerd, dan ik het in mijn brochu re heb uitgewerkt en dat ik bij 't schrijven van mijn bo,kje deze ge dachte voor oogen heb gehad en er ook in heb neergelegd". Verder toont hij dan met citaten en aanhalingen aan, dat boekje en bro chure dezelfde gedachte vasthouden. Het is ons niet te doen om den in houd van dit twistgeschrijf, maar vel meenen wij goed te doen om even te belichten de lichtvaardige wijze waarop ds. Kersten zijn tegenstander beschuldigt. Ds. Kersten w-eet toch wel, dat de Heidelbergsche Catechismus als ver klaring van het negende gebod zegt. dat daaronder o.m. ook valt: dat ik niemands woorden verdraaie, en nie mand lichtelijk, of onverhoord veroor deel© of helpe veroordeelen. Wanneer zal hem dit eens tot zonde worden voor eigen bewustzijn? m DE ZOMERTIJD. Het blijkt, dat verschillende inge zetenen niet op de hoogte zijn met het tijdstip waarop dit jaar de zomertijd zal eindigen. Daarom deelen wij mede dat in den nacht van 6 op 7 October te drie uur de klok zal worden terugge zet op 2 uur. VOLSTREKT GEEN ZIGEUNERS. Gelijk vorige jaren eveneens ge schiedde, worden er iederen avond, hetzij voor kinderen, hetzij volwasse nen, Evangelische samenkomsten ge houden voor bewoners van „T Woon wagenkamp" aan den Lagen Morsch- weg alhier. Zoo ook werd er Zondagmiddag in het kamp een openlucht samenkomst gehouden en besprekingen met de bewoners gevoerd. Ook dezen menschen wordt den weg der zaligheid verkondigd, welke ontsloten is door Jezus Christus, de Middelaar Gods en der menschen. Veel sympathie wordt er aan den dag gelegd voor dit heerlijke werk, ter wijl alles wat gedaan wordt door de bewoners zelf ten zeerste gewaar deerd wordt. Wie deze menschen leert kennen, komt tot de overtuiging, dat zc vaak zeer verkeerd worden beoor deeld. Zoo werd vorig jaar door ver schillende bladen een photo van een dezer auto-tent-samenkomsten ge plaatst, voorzien van een onderschrift, waarin gesproken werd van Zigeuner typen. Natuurlijk was dat verkeerd en door de Commissie van Evangelisatie niet bedoeld. Zigeuners zijn buitenlanders, en velen dezer maakten stad en land onveilig. Onze woonwagenbewoners zijn echter Hollanders en stellen er ten zeerste prijs op, dat het publiek weet, dat ze eerlijke menschen zijn. Misschien is er ook wel eens een on eerlijke onder geweest, natuurlijk, maar die vindt men onder alle rangen cr. standen, t Is de Commissie van Evangelisatie gebleken, dat deze men- S5 hen zich zeer beleedigd gevoelden, door de kwalificatie „Zigeuner-typen Zij stelt er daarom prijs op dat pu- biiek wordt medegedeeld, dat deze menschen eerlijk hun brood wenschen te verdienen en daartoe- kermissen en jaarmarkten afreizen. Gaarne wilden we dit ook aan onze lezers en lezeressen mededeélen, om deze menschen publiek weer in hun eer te herstellen en onze Evangelisa- tie-menschen alzoo eveneens in hun wensch dienaangaande tegemoet ko- BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Zaterdag .j.l. werd door de afdee- lingen der B.V.L. van Leiden en om streken de laatste gemeenschappelij ke schietoefening met scherp te Kat wijk gehouden. De deelname was zeer bevredigend, zoodat ternauwernood alle deelnemers een beurt konden krijgen voordat het donker inviel. De zilveren wisselkrans van het de tachement Leiden, welke het vorige jaar door de afdeeling Noordwijk was gewonnen, moest deze afd. afstaan aan d6 afdeeling Lisse, welke de grootste deelname aan de oefeningen in den afgeloopen zomer heeft geleverd, dank zij den grooten ijver en goeden invloed van den nieuwen leider dezer afdeeling, reserve luitenant J. Dekker, te Lisse, die deze afdeeling nieuw le ven heeft weten in te blazen. Ingevolge instructie van den Inspec teur der B.V.L. worden de schutters naar gelang van hun bekwaamheid in het schieten, in verschillende groepen ingedeeld. De groep A of Koningsschutters kon door niemand bereikt worden; in groep B of Scherpschutters konden de volgende leden worden geplaatst: H. J. Lamers en J. Peerenboom, van Lei derdorp; H. Wassenaar en A. Wendt, van Leiden; Th. Vink en J. Schelvis, van Noordwijk; er. C. R. Segers, van Lisse, aan wie het brevet en de Scherp schutters-medaille zullen worden uit gereikt. Door de navolgende deelnemers konden prijzen worden behaald, be staande o.m. uit'3 medailles, waarvan een aangeboden door de „Nieuwe leidsche Courant", alhier. Groep B: le prijs A. Wendt, Leiden; 2c prijs H. J. Lamers, Leiderdorp; 3e piijs H. Wassenaar, Leiden. Groep C: le prijs A. P. C. J. Geerdes, Lisse; 2e prijs J. Bernard, Leiden; 3e prijs W. v. d. Berg, Noordwijk. Groep D: le prijs C van Voorst Czn., Lisse; 2e prijs A. Klinkenberg, Leiden; 3e prijs J. C. van Woerden, Lisse. Nog niet in een groep ingedeelden: le prijs H. Vogelaar. Noordwijk; 2e piijs K. van Peet, Leiden; 3e prijs P. van Eeden, Leiden. Na afloop der prijsuitdeeling en een „hoera" der Lissenaren voor him lei der, wenschte men elke.ader een „tot weerziens" in het volgend voorjaar op de Schietbanen te Katwijk. JEUGDVEREEN. „NOMATEG". Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op een in dit nummer voor komende advertentie, waarin een Kerstcollecte wordt aangekondigd ten bate van bovengenoemde vereeniging. Wij voldoen hieraan gaarne. NED. R.-K. BOND VAN MELKVEEHOUDERS. Onder voorzitterschap van den teer J. C. Paardekooper vergaderden Za terdagmorgen de kringen Den Haag, leiden, Haarlem en Rotterdam van 06 Ned. R.-K. Bond van Melkveehou ders in het gebouw „Amicitia" te Den Haag ter bespreking van den melk prijs. De voorzitter deelde in zijn ope ningswoord mede, dat de melkhandel niet genegen was aan de wenschen Van de melkveehouders inzake den melkprijs tegemoet te komen. Het be stuur heeft daarom deze vergadering belegd om de houding te bepalen. De notulen van de vrige bijeen komst werden goedgekeurd. De voorzitter gaf vervolgens een uiteenzetting van liet verloop der on derhandelingen met den melkhandel. De secretaris had cle vertegenwoordi gers van den melkhandel tot een con ferentie uitgenoodigd, welke 1.1. Don derdag heeft plaats gehad. Het be stuur heeft toen gevraagd, een ver hooging van 1 cent voor 3 maanden, maar van die verhooging wilde de handel niets weten. Opgemerkt werd, dat de kaas- en bcterprijzen omhoog zijn gegaan. Tijdens de besprekingen had de se cretaris, de heer A. Suyker, een tele fonisch onderhoud met het bestuur van den melkhandel. Het resultaat van dit onderhoud was de mededeeling van den melkhandel, dat hij gezien de waarde van gecon denseerde melk en de boterwaarde onmogelijk eenige verhooging kan ge ven. Na ampele discussie werd met 24 stemmen aangenomen het voorstel van den heer Noordman om vast te houden aan 1 cent verhooging voor 3 maanden, terwijl 5 stemmen werden uitgebracht op een voorstel-Van Win den om 1 cent verhooging te vragen, geldend van dag tot dag, dus voor on- bepaalden tijd. De voorzitter wees er op, dat het noodzakelijk zal zijn, dat alle leden zich achter do organisatie stellen om den strijd te doen slagen Na rondvraag sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. DE OPENBARE SCHOOL. Vrijdagavond heeft in de groote Nutszaal alhier een vergadering plaats gehad van voorstanders van het open bar onderwijs in en buiten den raad, in het bijzonder van leerkrachten en oudercommissieleden, bijeengeroepen door het comité van actie voor de openbare school. Aan een ons ver strekt communiqué de vergadering was niet openbaar ontleenen wij het volgende: De voorzitter, de heer Ch. Wald- kötter, tevens voorzitter van den Centralen ouderraad, memoreerde, dat ccn gedachtenwisseling noodig was over de z.g. combinatiemaatregelen door den raad 13 Augustus j.l. aange nomen, een besluit, waarbij h.i moge lijk wordt, twee klassen van samen minder dan 43 leerlingen te vereeni gen onder één leerkracht met de be doeling natuurlijk er een uit te spa ren. Hij vond den toestar.i van het openbaar onderwijs zoo niet decadent dan toch minder bloeiend. De heer C. J. Verwey, lid van den raad, leidde in: „De toekomst van de Leidsche Openbare school". Hij noem de de houding van de rechterzijde in den raad achterbaksch, minderwaar dig politiek spel en moest tot zijn spijt deze partij het vertrouwen ontzeg gen. Wat de toekomst betreft, spoorde hij aan tot verbreiding en versterking van de eenheid, samenwerking tus- schen de ouders en onderwijzers ten opzichte van de school en de leerlin gen. Een levendige gedachtenwisseling vond hierna plaats. De conclusie was. dat de vergadering diep betreurde, dat het besluit de onderwijzers in den vacantietijd had overvallen en dat men de beginselen der openbare school nog altijd wenschelijk en onaanvechtbaar achtende, besloot, deze uit te dragen en te propageeren, voornamelijk door huisbezoek. Hierna werd de vergadering geslo- teh. Mr. Dr. H. VOS 70 JAAR. Een der grootste kenners van ons staats-, gemeente- en administratief recht, mr. dr. H. Vos, hoopt Woensdag «7 October zijn 70sten verjaardag te vieren. Mr. Vos werd 17 October 1858 te Leeuwarden geboren, bezocht het gymnasium aldaar en deed, na met goed gevolg eindexamen aan dit gym nasium te hebben gedaan, eveneens met goed gevolg eindexamen aan de Rijks H.B.S. te Leeuwarden. Den 6en October 1877 werd hij bij de Universi teit alhier als student in de rechten ingeschreven. Hij studeerde daar on der leiding van de hoogleeraren Goud smit (Romeinsch recht); Vissering (economie), Modderman (encyclopae- clie), Buys (administratief en staats recht), Van Boneval Faüra (privaat recht) en Van der Hoeven (strafrecht). Bij zijn studie voelde hij zich echter het meest aangetrokken tot het on derwijs van Buys en het was onder diens leiding, dat hij zich meer in het bijzonder op de studie in de staats rechtswetenschappen toelegde, in wel ke vakken hij zich weldra als een der beste leerlingen van Buys deed ken nen. Hij promoveerde den 8sten Juli 1886 aan de Universiteit alhier tot doctor in de staatswetenschap op een proefschrift: „Publiekrechtelijke Ge schillen" (cum laude) en in de rechts wetenschap op stellingen. Van 1903 tot 1907 was hij als lector in de encyclopaedie der rechtsweten schap aan de Universiteit verbonden ter vervanging van prof. mr. W. van der Vlugt, die toen wegens zijn lid maatschap van de Tweede Kamer op non-activiteit was gesteld. Het onderwerp van zijn dissertatie, de administratieve rechtsspraak, vooral geschreven onder den invloed van Buys, was in het jaar 1886, als geheel, nog weinig in ons land be schreven, maar kreeg toen vooral practische beteekenis door de toen aanhangige Grondwetsherziening, welke zich voor het eerst met dit on derwerp inliet. Dit onderwerp heeft dan ook steeds zijn groote belangstelling tot op he den gehouden. In 1902 verscheen van zijn hand een verhandeling over het zelfde onderwerp onder den titel; Binnenland. H. M. de Koningin naar Het Loo terug. De heer Stenhuls treedt uit de S. D. A. P. Het wetsontwerp op de financieele verhouding tnsschen Rijk en Ge meenten. Hedenmorgen is de nieuwe Kooi- parkschool geopend. Buitenland. Amerika verwacht geen antwoord op de nota inzake het vlootcompromis Italië heeft plotseling den pasdwang voor Zwitserland weer ingevoerd. De nieuwe lord mayor van Londen, Een Britsch schip door Chineefeche zeeroovers genomen. Italiaansch watervliegtuig veronge lukt. Ernstig spoorwegongeluk in Spanje. Bij Saragossa is een tannel inge stort. Administratieve Rechtsspraak", naar aanleiding van de inmiddels versche nen latere literatuur over deze stof. In 1894 deed hij een bewerking van de „Rechtsspraak over de Gemeente wet" het licht zien, welke in 1925 is 'rvolgd door een Supplement, loo- pende tot 1 Januari 1925. Sinds 1897 redigeerde hij het Week blad voor Burgerlijke Administratie, waarin een lange reeks van hoofdar tikelen over verschillende onderwer pen van zijn hand zijn verschenen. In 1922 is dit orgaan overgegaan in het eekblad vo-or Gemeentebelangen, waarin nog heden geregeld staatsrech telijke hoofdartikelen van hem voor komen Op het in 1924 te Leeuwarden ge houden Congres der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft hij praeadvies uitgebracht over de admi nistratieve rechtsspraak als middel om de gemeentebesturen te bescher men tegen willekeur van den kant der boven hen gestelde organen. Het lijdt geen twijfel of het zal de zen ondanks zijn hoogen leeftijd nog zeer krassen geleerde geenszins aan talrijke blijken van belangstelling, zoowel uit wetenschappelijke als uit ambtelijke kringen in den lande, ont breken. MAX-GARAGE. Autorijden voor 15 cent per K.M. 't Is niet duur. En 't zijn goede wagens. Do merken zijn behalve de vlugge Ford, die overal in en over kan, de Suére, Martini en Chevrolet. En je kunt dag en nacht terecht. Wilt ge er van profiteeren bel even deMax- garage, Pelikaanstraat 13 en 15, Tel. No. 2688, op. of lees de advertentie van den ondernemer in dit nummer. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (September) ingelegd f 398.736,27 en terugbetaald f 282.171,61; 194 nieuwe inleggers zijn ingeschre ven en 44 boekjes werden geheel uit betaald. Het tegoed der 17.162 inleggers, in clusief 625 deelnemers aan den Af- haaldienst, bedroeg einde September f 7.046.844,95. In 2500 posten is in deze maand door den Afhaaldierrst f 4.491 ontvangen. BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afge- loopen maand aan den Rijksontvan ger afgedragen een bedrag, van f 26.646,38. Het aantal leden bedraagt thans 3091. BOND VAN CHR. BEWAARSCHOOL ONDERWIJZERESSEN IN NEDERLAND. Zooals we Zaterdag reeds in het kort meldden, heeft op dien dag de Alge- meene vergadering plaats gehad van den Bond van Chr. Bewaarschoolon derwijzeressen in Nederland. Wat betreft de morgenvergad-ering valt alleen nog te melden, dat daarin gesproken in over de wenschelijkheid van de wettelijke regeling van het be waarschool-onderwijs. Met ernst en klem zal men daarop blijven aandringen. De middagvergadering werd gehou den in de Graanbeurs. Na het zingen van het vereenigings- lied „Tot heil van het kind", werd de ze vergadering geopend door de pre sidente met eer hartelijk welkom aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1