Aan het einde der Week De negende Volkenbondsvergade ring is deze week weer uiteengegaan. De verschillende delegaties zijn reeds weer uit Genève vertrokken en naar bun land teruggekeerd, waar zij aan hun respectievelijke regeeringen ver slag zullen uitbrengen van de inter nationale besprekingen. Het is derhalve nu de tijd om zich af te vragen, wat het resultaat is ge weest der Volkenbondsvergadering, met nam© of we gevorderd zijn met betrekking tot het vraagstuk der ont wapening. Reeds 8 jaar heeft men zich in in ternationale kringen met deze bran dende kwestie bezig gehouden. Het resultaat is echter niet zeer bemoedi gend. Het eenige werkelijke resultaat op ontwapeningsgebied, dat tot dusver bereikt is, is het accoord der groote mogendheden op de vlootconferentie van Washington. Ontwapening in Vol kenbondskader is tot nu toe onmoge lijk gebleken, ook al wil en kan men dat niet erkennen. De Assemblée heeft dit jaar echter een belangrijkbesluit genomen: zij heeft een lange motie aangenomen, die ten slotte hierop neer komt, dat de Volkennbond voorloopig de leiding inzake de zaak der ontwapening uit handen geeft. Aan den president der Voorbereidende ontwapeningscommis sie, jhr. Loudon, zal opdracht worden gegeven met de belanghebbende re geeringen in verbinding te blijven, ten einde van den stand hunner onder handelingen op de hoogte te blijven en d,e commissie aan het eind van dit jaar, om in elk geval aan het begin van het jaar 1929, bijeen te kunnen roepen. Feitelijk ligt hierin dus de erken ning van het feit, dat men met theo retische beschouwngen over ontwape ning niet veel verder komt. Ontwape ning is alleen denkbaar in verband met politieke schikkngen. En deze worden voorbereid door staatslieden der leidende mogendheden. Zijn hun onderhandelngen vol doende gevorderd, is het diplomatie ke koren in de Kabinetten gerijpt, dan kan de Geneefsche molen weer gaan malen. Wie echter van die onderhandelin gen al te veel verwacht, loopt kans teleurgesteld te worden. Dat bewijst ook de Fransch-Britsche overeenkomst inzake de beperking van de bewapening ter zee, en het onthaal dat deze b.v. in Amerika ge vonden heeft. Amerika wil niet weten van een hervatting der onderhande lingen op den grondslag van het Fransch-Britsche compromis. Dit zal evenwel een nauwere aaneensluiting van Engeland en Frankrijk tot gevolg hebben, waartoe ook meewerken de Russische oorlogstoerustingen, die Engeland blijven verontrusten, terwijl Frankrijk nog steeds bevangen is door "vrees voor Duitschland's revan che. De geruchten dat Engeland en Frankrijk ook betreffende de bewape ning in de lucht een overeenkomst zouden gesloten hebben, zijn wel te gengesproken, doch dit bewijst na tuurlijk niet dat er geen sprake van. geweest is. De Britsche regeering, en inzonder heid de minister van buitenlandsche zaken, staan den laatsten tijd in eigen land aan heftige aanvallen bloot, en wij moeten het erkennen niet ten onrechte. Men kan zich niet ont trekken aan den indruk, dat een re- geering-MacDonald heel wat meer zou gedaan hebben in de richting van de beperking der bewapening, terwijl bet aan het kabinet-Baldwin ook niet ge lukt is, verbetering in den economi- schen toestand te brengen. De werk loosheid blijft groot en van opleving van handel en industrie in beduiden de mate is nog geen sprake. Wat dit laatste betreft, is de toe stand hier te lande niet veel beter dan in Engeland. Het is nog alles malaise, wat de klok slaat, slechts in enkele bedrijven heerscht een zekere mate van welvaart, doch ook dan nog is het de vraag of dit van langen duur zal zijn. Op economisch gebied is het voorts den laatsten tijd weer tamelijk onrus tig. Gelukkig, dat aan de loodgieters staking een einde kwam. De arbeiders wisten hun eischen gedeeltelijk door gevoerd te krijgen, doch is het niet treurig, dat voor een zoo gerechtvaar digden wensch als een paar dagen vacantie per jaar een zoo felle strijd noodig was? Het is wel een bewijs, dat van beide zijden nog te weinig verstaan wordt, dat toenadering eisch is van Gods or de en der tijden nood. Moge dit de moreele invloed zijn, die ook van het deze week te Mün- chen gehouden vierde congres der In ternationale van Chr. Vakvereenigin- gen uitgaat, dat dit meer beseft wordt. Eenige ernstige ongelukken hadden deze week plaats: de theaterbrand te Madrid en de munitie-ontploffing to Melilla in Marokko. Hoe weinigen zijn er echter, die de roepstem, die daarvan uitgaat, dat er slechts één schrede is tusschen ons en den dood, verstaan UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEM. De levering van de kunstmeststoffen voor de Landbouwvereenigng „Samenwer king" is gegund aan de firma Haytema, te Alkmaar. De levering van het Thomas Slakkenmeel en de kalimeststoffen is ge gund aan de fa. v. d. Marei te Bodegraven. Ter dekk'ng van de kosten voor aan schaffing der instrumenten enz. van het Fanfarecorps „Excelsior" alhier is een ba zaar gehouden. De verkoop is schitterend De hofstede, bewoond door den heer J. M. Valkenburg, welke publiek is ver kocht, zal met Mei betrokken worden door den heer Meijer uit Papekop. Het verlof van Dr. J. van Lonkhui zen, voorheen Geref. predikant alhier, is verlengd. De zitting van den herkeuringsraad zal gehouden worden jn November en December a.s. TER AAR. De koopman D. uit Utrecht ha'd het ongeluk, doordat zijn auto met de voor wielen bleef steken in het grint op den weg, over den kop te slaan. D. kwam er met een hoofdwonde en bezeerde armen nog goed af. De auto was geheel vernield. Het mond- en klauwzeer blijft in deze gemeente nog geregeld voorkomen. Door het gemeentebestuur dezer ge meente is vergunning verleend aan het bestuur der Chr. Nat. school tot den bouw van een onderwijzerswoning. Het bestuur der R.K. Veilngvereeni- gng besloot tot den bouw van eeii pak- loods en bergplaats, groot 200 M2. Burg. Stand. Bevallen: M. van Zwie- ten, geb. Bakker, Z.; C. Hoogewout, geb. Lek, Z.; H. v. Eenk, geb. v. Vliet, D.; C. M. Outwijk, geb. Vos, Z; W H. Lek, geb. Valentijn, Z.; A. J. Stellingwerf, geb. Lam, D.; T, W. Post, geb. Sommers, D.; C. van Tol, geb. Kist, levenl. D.; C. Borst, geb. Zevenhoven, D.; J. Overmeer, geb. Klein, KATWIJK. Gemeenteraad. De heer Wonda bedankt als raadslid. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de Burgemeester. Af wezig de heer Wouda. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Er is een mededeeling ingekomen dat de heer W. Wouda, op medisch advies als lid van den raad bedankt. De voorzitter drukt in enkele har telijke woorden zijn leedwezen hierover uit, daarbij den wensch uitsprekende, dat God den heer Wouda weer geheel herstel len moge. Ter tafel komen enkele ingekomen stuk ken, w.o.: Enkele missives van Ged. Staten, hou dende disposities op raadsbesluiten. Een verzoek van de inwoners van de Pepersteeg om de aandacht, te willlen schenken aan den slechten toesland van deze steeg. Wordt in handen gesteld van B. cn W;. om prae-advies. Een verzoek om geldelijken steun van het comité voor den Nationalen Land stormdag, stellenB. en W. voor af te wijzen. De heer v. Tongeren merkt op, dat de Burgerwacht hier gesteund wordt en de B.V.L. niet en daarin vindt spr. een onbillijkheid. Spr. voelt er veel voor, om ook de B.V.L. te steunen. Besloten wordt het adres bij de begroo ting te behandelen. Een verzoek van den heer C. van Zeist, gemeente-tuinman, om zijn salaris te brengen op een minimum van 2100, wordt gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Een verzoek van de gemeente Arne- muiden om adhaesie te betuigen aan een. door den raad dezer gemeente aan den minister van Onderwijs, K? en W. gezon den verzoek, betreffende den aftrek van schoolgelden voor uitkeering ingevolge art. 104 der L.O.-wet 1920. B. en W. stellen voor alsnog geen ad haesie te betuigen. Aldus wordt besloten. De balans, winst- en verliesrekening van de Katwijksche Spaarbank stellen B. en W. voor goed te keuren. Aldus wordt besloten. De balans, winst- en verliesrekening van de Katwijksche Bouwvereeniging stel len B. en W. eveneens voor goed te keu ren. Aldus wordt besloten. Proces-verbaal van de opname van de kas en boeken van den gemeente-ontvan ger. Alles is in de beste orde bevonden. B. en W. vragen crediet voor het aan stellen van een ambtenaar ter secretarie. Door ziekte en werkvermeerdering is een achterstand in het werk gekomen. Daar om achten B. en W. het noodig een amb tenaar tijdelijk aan te stellen in den rang van adjunct-commies op een jaarwedde van 1575, met eventueel een toelage van 100 voor diploma. De heer v. Tongeren legt er den na druk op, dat deze hulp tijdelijk móet zijn. Het crediet wordt z.h.st. verleend. Een verzoek van het Armbestuur der Ned. Herv. Kerk om een bijdrage ad ƒ500 in de kosten van verpleging van J. Keus in een gesticht voor zwakzinnigen, stellen B en W. voor in te willigen. Aldus wordt besloten. In verband met het bedanken van den heer Wouda wordt het benoemen van een commissie voor de bedrijven van de agen da afgevoerd. Als leden in de Commissie van Fabri cage worden herbenoemd de heeren v. d. Bent en Meerburg; als leden van de Com missie voor het Grondbedrijf dezelfden; als leden in de Belastingcommissie wor den herbenoemd de heeren Dubbeldam, J. v. Duyn, Kruit, Parlevliet, v. Riessen en Grimbergen. Als leden van de Commissie van Plaat selijk Toezicht op het L. O. worden herbe noemd de heeren v. d. Akker en Bakker en benoemd de heer A. Kuypers. Een voorstel van B. en W. om aan den onderwijzer G. Marijt tegen 1 Januari eervol ontslag te verleenen in verband met vermindering van het aantal leerlin gen,. wordt z.h.st. aangenomen. In behandeling komt een voorstel van B. en W. om een verzoek van het bestuur der Vereeniging tot stichting en instand houding eener Chr. school voor L.O. en (M-U.L.O. te Katwijk aan Zee, n.l. beschik baarstelling van gelden voor schoolban- ken en betegeling van een speelplaats wat betreft het eerste in te willigen en wat betreft het tweede gedeelte af te wijzen, omdat daarop geen aanspraken kunnen worden gemaakt. De tegels zijn reeds een jaar geleden gelegd. De heer Dubbeldam dringt er op aan, dat op billijkheidsgronden ook de kosten voor de betegeling van de school plaats worden vergoed. Het schoolbestuur is steeds zuinig geweest en dat de gel den niet eerder zijn aangevraagd, is een verzuim geweest. De heer v. Tongeren steunt de woor den van den heer Dubbeldam. De heer v. Riessen eveneens. De heer Ouwehand meent dat het bestuur van de M.U.L.O. toch weten moet wat het moet doen wanneer het een speel plaats laat aanleggen. Bovendien vindt spr. het niet. noodig, dat een speelplaats met tegels wordt, .belegd cn daarom vindt, spr. de zuinigheid, waarover de heer Dub beldam spreekt, niet hieruit blijken. De heer Kr u y t is er voor om het geld alsnog toe te staan. Na nog eenige bespreking wordt z.h.st. besloten het geld voor de schoolbanken toe te staan. Over het toestaan van gelden voor de betegeling van de schoolplaats wordt gestemd. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen. Tegen stemden de hee ren Dubbeldam, van Tongeren, Parlevliet, Meerburg, Kruyt, Grimbergen, Lodder en y. Riessen. Een voorstel van B. en W. tot aankoop van grond voor verbreeding van den Ach terweg wordt aangenomen z.h.st. Een verzoek van G. Varkevisser om een stukje grond, groot 104 M2, ten Z. van zijn huis aan den Valkenburgschen w>eg voor den prijs van 15 per jaar te huren, wordt op voorstel -van B. en W. na eenige bespreking ingewilligd. Z.h.st. wordt besloten tot verkoop en uitgifte in erfpacht van enkele perceelen grond nabij, de Secr. Varkevisserstraat, aan P. Lammers, G. de Best, A. Zwanen burg en A. Parlevliet. Z.h.st. wordt aangenomen een voorstel tot wijziging der verordening van de Ge meente Spaarbank. B. en W. stellen voor een wijziging der verordening tot heffing van de straatbe lasting, in verband met de wijziging van de wet op de personeele belasting. Hier door zal de onbillijkheid, dat de eigenaars van oude huizen, die vroeger in het ka daster zijn ingeschreven en dus voor een lagere huurwaarde dan nieuwe, minder betalen in de straatbelasting. Na eenige bespreking wordt het voor stel aangenomen. In verband met het drukke verkeer stel len B. en W. voor op enkele perceelen langs de Zuidstraat en den Bestevaerweg bouwverbod te léggen. De heer H u e t i n g bespreekt de wen- schelijkheid dat ook binnen de rooilijn een lijn wordt vastgesteld, waarop men bouwen moet, zoodat de huizen niet schots en scheef door elkander worden gebouwd. De heer Ouwehand zegt, dat B. en W. daaraan reeds hun aandacht schenken. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. In behandeling komt een schrijven van Ged. Staten, betreffende jaarwedden bur gemeester, secretaris, ontvanger en wet houders. De commissie, die de eventueele verhoo ging in studie heeft genomen, stelt den raad voor niet tot verhooging te beslui ten. Gebleken is, dat de salarissen niet belangrijk lager zijn dan elders. Alleen wat betreft de salarissen van de wetnou- ders acht de commissie het noodig, dat deze tot 1000 worden opgevoerd. De heer Meerburg is het met de commissie eens. De heer Ouwehand zegt mede na mens den heer Kruyt, dat hij het niet met de commissie eens is. Wat betreft het sa laris van den burgemeester acht spr. ver hooging noodig. Een salaris van ƒ5300 voor een burgemeester van Katwijk is niet genoeg. Men mag hier geen rekening houden met het feit, dat de burgemeester ook lid van de Tweede Kamer is. Het gaat om het salaris als burgemeester van Kat wijk. Spr. doet het voorstel om het sala ris van den burgemeester direct te bren gen op het maximum en vast te stellen op ƒ6300. De heer v. Tongeren is tegen het schrijven van Ged. Staten en acht het, ge zien de financieele toestand van de ge meente, niet gewenscht, de salarissen te verhoogen. Spr. licht zijn meening uitvoe rig toe. Spr. vindt het salaris voor Kat wijk zeer voldoende. Katwijk kan niet de allures aannemen van gemeenten als Vlissingen, Hengelo en dergelijke indus trieplaatsen, die maar iets hooger sala- rieeren. Het voorstel van den heer Ouwehand wordt na re- en dupliek verworpen met 12 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Ouwehand en Kruyt. Het rapport van de commissie wordt aangenomen. Een voorstel met betrekking tot ver leenen van ontslag aan ambtenaren en beambten der gemeente wordt zh.st. aan genomen. Z.h.st. worden vastgesteld eenige wijzi- RECLAME Vrouwenhanden welke door huishoudelijke arbeid ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. PÖROL. gingen der begrooting 1928 van de ge- r meente, het Grondbedrijf, de Gasfabriek, l het Electriciteits- en het Duinwaterlei- I dingbedrijf. De rekening van den Vleeschkeurings- i dienst „Kring Katwijk" 1927 wordt vastge- steld. Idem de rekening van het Grond bedrijf. Het rapport van de commissie tot na zien van de rekening 1927 van de bedrij- ven heeft na vele opmerkingen de slotzin dat de commissie voorstelt de rekeningen niet goed te keuren. In hun memorie van antwoord merken B. en W. op, dat de commissie niet voor kan stellen aan den Raad om de rekening niet goed te keuren. De Raad stelt alleen voorloopig vast. De commissieleden merken op, dat hun een secretaris is toegevoegd die hen daar op opmerkzaam had kunnen maken. De voorzitter heeft van dezen se cretaris vernomen dat hij hen daar wel opmerkzaam op gemaakt heeft. De heeren worden het hierover niet ge heel eens. Daarna komen in behandeling de diver se opmerkingen van de commissie, waar op B. en W. uitvoerig antwoorden. De commissieleden zijn hierdoor groo- tendeels bevredigd. De rekening wordt daarna vastgesteld. Idem de gemeenterekening 1927. De rondvraag leverde niets belangrijks op. Daarna sluiting. De jeugdige Sch., wiens aanhouding als ontvluchte uit Ned. Mettray Zondag per radio was verzocht, is door de Gem. Politie onder leiding van den Inspecteur van Politie gisternacht aangehouden. Ge durende drie dagen had hij zich in en bij het duinterrein verborgen. Op 29 September waren als werkloos ingeschreven de volgende personen: 1 grondwerker, 1 arbeider, 1 timmerman, 1 teekenaar en 5 jeugdige meisjes. KOUBE^ERF. Op Maandag 8 October zal het 50 jaar geleden zijn, dat de fabrieksarbeider L. J. de Wit, wonende in de Hoogewaard, al hier, in dienst trad bij de firma H. van Leeuwen, thans de N.V. Kleiwarenfabriek v.h. firma H. van Leeuwen, te Alphen aan den Rijn. Onafgebroken heeft deze oude pionier, die reeds de 70 jaren heeft bereikt, zijn plicht trouw en eerlijk en met de groot ste toewijding vervuld, tot groote tevre denheid van de achtereenvolgende pa troons. Reeds in 1924 werd de a.s. jubilaris we gens langdurigen trouwen dienst begif tigd met de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Vermelding verdient nog, dat de a.s. ju bilaris een broer is van de beide „De j Witten" alhier, welke verleden jaar hun i 65-jarig jubileum vierden op de pannen- fabriek van den heer Jac. Oppelaar. Het zal zek.er op dien dag den jubilaris niet aan belangstelling ontbreken en on zerzijds wenschen wij hem toe, dat hij van die krachtige gezondheid nog vele jaren mag genieten. Burgerlijke Stand. Gehuwd: Arie van j der Vis, jm. 26 j. en Dina Wille, jd. 31 j. NIEUWVEEN. De alhier gehouden Unie-collecte heeft de som opgebracht van 100.37. Aan den heer C. van Dijk is als laag ste inschrijver het maken van de brug achter de Herv. kerk gegund. Alhier kwamen een 2-tal heeren met een defecte auto naar café Schreuder. Zij lieten de auto in de garage achter. Den volgenden dag zouden zij terug .komen, maar kwamen iet. Doch een rechercheur uit Leiden verscheen met den rechtmati- gen eigenaar. Benoemd is tot voorzitter van de Ge zondheidscommissie te Bodegraven Dr. B. Nout, alhier. Leidsche Penkrassen. Amice, Ze zult zeker, evenals ik, met uit bundige vreugde vernomen hebben, dat er groote kans bestaat, dat binnen kort met de werkzaamheden voor den aanleg van den Leidschen Hout begon nen wordt. In de eerste plaats om het te stich ten park op zichzelf, want een derge lijk natuurmonument spreekt meer dan een mooi gebouw. Doch bovenal, wat een genot kan zoo'n park niet voor vele geslachten verschaffen. Eere alzoo degenen, die het initiatief namen. Maar er is nog een andere reden, die thans tot verheuging stemt. Het werk zal n.l. door werkloozen mogen worden verricht. Onlangs was ik in Dordrecht. Daar heb ik toen met eigen ooren mogen hooren de geweldige blijdschap, die opklonk uit den mond van Dordrechts burgemeester: „Het is een zegen voor Dordt ge weest, dat wij de Biesboschwerkèn hebben ter hand genomen! Die zegen was er voor Dordt in meer dan één op zicht. In de eerste plaats al weer ook daar het productief maken van een stuk n i e t-productief Nederland. Maar ook, dat dit werk door werk loozen kon worden verricht was een zegen. Niet alleen verdienden de men- schen wat, waar ze vroeger ten laste van de gemeenschap kwamen, maai' er kwam ook weer spankracht. Dat was zoo duidelijk merkbaar, toen de werken waren afgeloopen. In stede van terug te vallen tot werkloosheid, konden de meesten werkzaam blijven, doordat ze zich met meer élan op den arbeid bleven werpen. Daarom, Amice, is het ook voor Lei den een zegen, dat straks de werken van den Leidschen Hout door werk loozen zullen worden uitgevoerd. Of het mogelijk zal zijn, de kleine 500 werkloozen, die thans nog staan inge schreven, allen te werk te stellen, is natuurlijk nog niet te zeggen, maar in elk geval, al zou ook voor een deel geen werk aanwezig zijn, dan zal toch een belangrijk moreel «voordeel be haald worden. Immers, dan zal er toch weer geloof in de eigen spankracht ko men bij de groote massa. Weet j,. wat ik ook zoo mooi vind in het voorstel van het bestuur van de Leidsche Hout-stichting? Dit, dat daaruit nu eens practisch duidelijk wordt, dat het niet het mono polie van het socialisme is om de werkverruiming tot oplossing te bren gen, Ik erger mij dan ook altijd aan de arrogante manier, waarop de hee ren sociaal deifibcraten de eer voor zich opeischen, dat zij alleen, of dat hun stelsel bij uitsluiting geschikt zou den zijn om dit ter hand te nemen. Zoo las ik nog pas in een vervolg artikel van Mr. D. A. van Eek in het populair-wetenschappelijk bijvoegstel van Het Volk over productief werk, het volgende: „Dat werkverruiming afhankelijk is van de politieke macht der socia listen, heeft zij gemeen met alle maat regelen, die dezen van de kapitalisti sche heerschers willen afdwingen. Zij heeft dit echter voor op andere maat regelen, dat zij door haar invloed op de vermindering van de ellende der werkloosheid ook sympathie opwekt buiten de kringen der socialisten. De werkverruiming leidt wel tot strijd met de kapitalistische heerschers, maar tast hen niet onmiddellijk aan in hun economische macht, zal dus niet dadelijk op krachtig verzet stui ten. De werkverruiming als stelsel is de toepassing van de tactiek der for- s c h e g e 1 e i d e 1 ij k h e i d. Zij past zich volkomen aan bij het heden, on derstelt geen andere eigenschappen bij den mensch dan hij thans bezit, is uit voerbaar hij gedeelten, in kleine en groote wenken, en opent, krachtdadig toegepast, vooruitzicht op een betere toekomst. Zij kan worden de geleide lijke opbouw van het socialisme te midden der kapitalistische verhou dingen, al schept zij geen volstrekten waarborg, dat daardoor economische schokken en politieke botsingen ge heel zullen achterwege blijven". Neen, niet alleen de sympathie met de voorstellen der S. D. A. P., maar verheugend initiatief, volstrekt niet onder de zweep der sociaal democra ten tot uiting gekomen, is hier aanwe zig. De S. D. A. P. moge er een stelsel van maken om elk jaar weer met min of meer onbekookte voorstellen tot werkverruiming te komen, dat is dan een stelsel, dat ze van mij gerust mo gen houden. De heer Van Eek, die in zijn aange haald artikel pleit voor werkverrui ming van regeeringswege, dus niet voor werkverruiming van gemeente wege, komt tot de conclusie, dat de gelden daarvoor noodig, uit extra mid delen moeten komen. Dat op zichzelf maakt het al zoo dwaas, om steeds aan te dringen op het uitvoeren van werken, die uit de gewone middelen moeten worden ge financierd. De heer Van Eek wil daarvoor toe passen een zwaardere belasting van de gegoeden, Verzwaring van de vermo gensbelasting en sterkere progressie in de inkomstenbelasting. Nu is dat punt al zoo vaak in ge ding geweest, dat het schier vervelend wordt er nog steeds weer over te moe ten spreken. Dat gevoelt ook de heer Van Eek. Daarom toont hij zich weinig opti mist voor de verwezenlijking van dat plan. Hij komt dan ook tot deze min of meer vernietigende uitspraak over zijn eigen theorie: „Toch zou ik op meerdere opbrengst van deze belastingen niet te veel wil len rekenen. In de eerste plaats zal belasting-ver laging der minder gegoeden noodzake lijk zijn en in de tweede plaats heeft, afgezien van het gevaar der kapitaal- vlucht waarover straks zwaarde re belasting van inkomsten en vermo gens tot gevolg hoogere productie-prij zen, die wederom belemmerend wer ken op den uitvoer. Afname van den uitvoer zou op deze wijze gedeeltelijk weer wegnemen het voordeel van meer der werk door werkverruiming ver kregen". Zoo is het inderdaad, wanneer men kapitalen uitgeeft, die niet in de naas te toekomst rente opbrengen, moet dat natuurlijk leiden tot verslechtering van den economischen toestand. Alleen in de uiterste noodzaak zou zoo iets gerechtvaardigd zijn. Zelfs zullen een tweetal nieuwe be lastingen, die de heer Van Eek zou willen invoeren, n.1. een winstbelas ting en een erfenisbelasting het zoo^ genaamde staatserfrecht niet andera doen dan dit proces verhaasten. Im-: mers wat moet het gevolg zijn, dat de drang tot winstvorming en de drang tot vergaderen van een bezit belang rijk wordt bekort. Neen, Amice, alleen vocht die werken die in de naaste toekomst rente en af lossing kunnen opbrengen, of die, welke door de algemeene behoefte of de algemeene belangstelling worden gedragen, zal men tot buitengewone; middelen mogen overgaan. Maar als ze er dan ook "zijn, zooals nu met de Leidsche Hout of in Dor drecht met de Biesboschwerken, dan slaan wij de handen ineen. Dan hel pen Sociaal Democraat, Vrijzinnig I)e-I mocraat, Liberaal, Roomsche, Christ. Historische en Anti revolutionair een- drachtig samen om dat mooie werk aan te vatten. Dan geen luchtspiegeling, maar wer kelijkheid. Moge Maandag die toon in den Raad gehoord worden en de Sociaal De- craten nu eens niet spreken van hu'ïj socialistisch ideaal. VERITAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6