CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9"« JAARGANG VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1928 NUMMER 2546 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal2.50 Per week Franco per post per kwartaal i 2.90 Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Y Jagerslatijn. Ook Ds. Kersten is op de vossen jacht getogen. Op voorbeeld van den Adj. Secreta ris van ons Centraal Comité, den heer R. A. den Ouden, naar hij zegt. Hij vertelt in De Banier het volgen de: „In de Banier van 2 Augustus werd in de vragenrubriek geschreven: De A.R. Partij- maakt den recht- streekschen band tusschen de Over heid en Gods Woord los en acht de Overheid niet aan de wet der zeden gebonden. Neen, zegt de heer d. O., dat is een hardnekkige valsche beschuldiging te gen de A.R., want Dr. Kuyper zegt in „Ons Program" (zie par. 62 en 63) „Vandaar dat haar standpunt (n.l. dat der Overheid) geen ander mag noch kan zijn, dan het standpunt der wet, en, wijl zij niet uit eigen hoofde, maar bij de gratie Gods regeert, van de wet Gods. „Meer bijzonder van de zedewet. „Met „wet Gods" bedoelen wij intus- schen niet de „wet der tien geboden" in formeelen zin, maar „de algemeene zedewet De heer d. O. had Dr. Kuyper nog wel wat verder kunnen laten spreken en den zin afmaken en schrijven: .„maar „de algemeene zedewet" die vóór den val in zonde den mensch was ingeprent, en ook na dien val, hoe zeer verzwakt, nochtans zoo scherp, zoo sterk en zoo duidelijk zelfs bij de meest verwilderde volken en bij de meest ontaarde personen spreekt, dat Paulus getuigen kon: „De heidenen, de wet niet hebbende, zijn zichzelven eene wet, als die betoonen het werk der wet geschreven in hunne harten, hun ge weten medegetuigende en de gedach ten onder elkander hen beschuldigende of ook ontschuldigende." Dan is het volkomen duidelijk, dat Dr. K. voor de heidenen geen anderen maatstaf stelde dan voor degenen, die leven onder het licht van Gods V/oord. En. dat was juist hetgeen door den vra- genbusredacteur in het licht was ge steld. Het antwoord in de vragenbus was dan ook volkomen duidelijk, als maar de heer d. O. er niet slechts een klein stukske van had afgedrukt. 't Was wel heel duidelijk, dat de Banier met „wet der zeden" bedoelde, de wet der tien geboden. Dat bleek uit het heele verband." Dus, zoo trekt Ds. K. de conclusie, Dr. Kuyper zei het goed, maar bedoel de het verkeerd. Die zedewet waar van Paulus spreekt is natuurlijk de wet der tien geboden. Zij is aan Israël gegeven in hoorbare taal en in steenen gegrifd, maar den heidenen ingescha pen. Ds. Kersten is blij met dit vosje dat hij gevangen heeft. Laten wij hem die vreugde gunnen. Maar het jagerslatijn dat hij op- discht moet weersproken worden. Want als we het beestje goed bekij ken is het geen vos, maar een nuttig huisdier, dat de jager heeft gescho ten. Laat Ds. Kersten maar ééns goed kijken dan gelooven wij toch stellig, dat hij zelf zal moeten erkennen, dat het toch onmogelijk een vos genoemd kan worden. De algemeene zedewet vóór den val den mensch ingeplant en tot leiddraad verstrekt, bleef werken geheel buiten de tien geboden om. Het was bijzon dere genade, alleen voor Israël en die in Israëls heil daarna deelen, bestemd, dat de tien geboden die zedewet nader belichaamden. Dat de Gereformeerde Ds. Kersten zich toch zoo vergist! Maar het jagers latijn heeft altijd nog eenige gelijkenis met het opzettelijk jokken! STADSNIEUWS. DE LEIDSCHE WINKELWEEK. De Leidsche Winkelweek, die zoo als men weet zal gehouden worden van 26 Sept tot 3 October a.s. is van opzet geheel anders dan vorige jaren. De commissie, die gekozen is uit de drie middenstandorganisaties, en waarvan liet dagelijksch bestuur be staat uit de heeren J. Meyers, Haar lemmerstraat 96100, voorzitter; T. F. Vlieland, Nieuwe Rijn 50, secreta ris en J. Pontier, Haarlemmerstraat 81, penningmeester, heeft zich er re kenschap van gegeven, dat bij het or- ganiseeren van een winkelweek altijd voorop moet staan het belang van de winkeliers. Het gaat er om, om men- schen op de straat te krijgen, kijkers voor de etalages, van die kijkers koo- pers te maken en die koopers als cliënten te houden. En daarom was de commissie van meening, dat alle beschikbare gelden gebruik moesten worden voor een zoo goed mogelijke onderlinge reclame. Geen prijzen zullen beschikbaar wor den gesteld, zoodat ook geen dure jury noodig zal zijn. Het gevaar van het uitreiken van prijzen is dat voor een medaille het eigenlijke doel over het hoofd wordt gezien. Er is slechts een winkelier tevreden bij zulke ge legenheden, namelijk de winnaar van de eerste prijs. De tweede prijs-win- naar meent dat hij de eerste had moeten hebben en de derde prijs-v^'n- naar ook, terwijl de andere winkeliers eveneens hun uiterste best gedaan hadden en ook een prijsje meenen verdiend te hebben. Daarom achtte de commissie het heter om de bekroningsgeschiedenis achterwege te laten en de winkelweek vooral attractievol te maken voor het publiek. De voornaamste attractie die de commissie gevonden heeft is origineel en interessant. Gedurende de winkel week zal zich in iedere etalage van alle deelnemende firma's een artikel bevinden dat belangrijk beneden de waarde geprijsd is. Dit artikel wordt de(n) eerste(n) opmerker(ster) op zijn (haar) verlangen tegen dien prijs ver strekt. Hierdoor bereikt men in do eerste plaats dat men voor zijn etala ge krijgt een publiek dat tot oordeelen is bevoegd en verder zullen ongetwij feld velen er door getrokken worden, want het is zeker wel de moeite waard met een dergelijke attractie de hon derden etalages eens rustig te be zien. Op den dag van de opening, (die dit jaar zonder officialiteiten) plaats vindt), zal des middags een reclame optocht door de stad worden gehou den, waartoe alle winkeliers die over een auto of een vrachtauto beschik ken, worden uitgenoodigd. Verder zal vanaf Woensdag eiken avond door de muziekvereeniging Werkmans Wilskracht" een optocht door de stad worden gejiouden waar van de te volgen -weg nog nader wordt bekend gemaakt. Zooals men ziet is alles er op gezet om het publiek te trekken. De sta i zal een feestelijk aanzien krijgen, doordat de commissie waar schijnlijk beslag zal kunnen leggen op een 400 k 450 standaard-vlaggen, die bij de deelnemende winkeliers ioor de fa. Kukler zullen worden aan gebracht. Het vlagvertoon was tot nog toe meestal schaarsch, maar nu zul len de vlaggen in groote getale gezien worden en stadgenoot en vreemdeling vertellen, dat er iets bijzonders to doen is. Alle^ bij elkaar genomen lijkt het wel, dat een winkelweek die zoj op gezet wordt zal moeten slagen. Gisteravond werd in de Kleine Stadsgehoorzaal, vanwege de Leidsche Winkelweekcommissie, een vergade ring gehouden waartoe ai.'e Leidsche winkeliers waren uitgenoo iigd Deze vergadering had een tweeledig doel. Ten eerste moesten de plannen definitief worden geregeld en ten tweede had men de gelegenheid aan gegrepen dat vele middenstanders te genwoordig waren om allen nog eens goed te doodringen van de noodzake lijkheid om zich té organised en. Daarom waren van de drie midden- standsvereenigingen, de neutrale, de Chr. en de R.-K. propagandisten aan wezig om een korte rede van opwek king uit te spreken. De vergadering werd met een har telijk welkom aan. allen door den Voorzitter, den l-eer Meyers, geopend, die daarna u 'Tig de plannen voer die Winkelweciv toelichtte, waarop we na bovenstaande beschrijving niet nader terug behoeven te komen Spr. heette daarna nog welkom het strijkje van de vereeniging van Ma- ihesianen, dat /oo welwillend was de vergadering mei muziek op te vrcolij ken. Daarna ga1! spr gelegenheid aan de propagandisten om hun propaganda- rede te houden. Eerst sprak nog de heer Mayer, voorzitter van de Leidsche Midden standscentrale om de sprekers in te leiden. Spreker bracht allereerst aan de winkelweekcommissie hulde voor de wijze waarop de zaak is voorbereid. Spr. wees er verder op. dat het doel van de propagandisten is om de mid denstanders te doordringen van 't nut van de organisatie en hoopt dat door de woorden van de sprekers nog velen zjcIi geroepen zullen gevoelen om lid van een of andere middenstandsver- eeniging te worden. Als eerste spreker sprak vervol gens de heer Ingenool, directeur van liet Kon. Nederl. Middenstandsbureau, nadat de Mathesianen eerst de verga dering hadden vergast op een fraai stukje muziek. De heer Ingenool begon met er op te wijzen, dat een winkelweek een zeer prijzenswaardig idee is om den mid denstand vooruit te brengen. De mid denstanders hebben de behoefte om hun taak aan het publiek te laten zien. Alleen wie een taak heeft is waard om een bestaan te hebben. Reeds dikwijls werden aanslagen op den middenstand gepleegd, en daar om moet de middenstand met kracht zijn belangrijke plaats handhaven. De middenstand heeft in zijn streven allereerst op het oog het belang van anderen en in de tweede plaats het eigen belang en dat kan niet van alle standen gezegd worden. De middenstand is ook niet arheids- schüw, maar ziet in arbeid een ze gen. En als hij dat blijft bedenken dan kan hij niet ten onder gaan. De middenstand moet het maatschappe lijk evenwicht in stand houden. Van deze taak moet hij zich bewust wor den en dan heeft hij ook recht op zijn plaats. Nog steeds wordt de midden stand gedwarsboomd door verschil lende wetten en tegen deze moet te velde getrokken worden. Maarde grootste vijand van den middenstand is dikwijls de mid denstander zelf. Degenen die zich bui ten het organisatorisch verband hou den werken tegen. De tijd van den individu is voorbij. Tezamen moet op getrokken worden. Daarom wekt spr. allen die dat nog niet zijn op lid te worden van een van de drie afdeelin- gen van middenstandsorganisaties hier ter stede. Daarna sprak de heer Van der Stap als propagandist van de Chr. Middenstandsvereeniging. Spr. begon met er op te wijzen dat er hier in Leiden iets ontbreekt. Het nut van de organisatie is slechts tot een betrek kelijk klein gedeelte van den midden stand doorgedrongen en dat is toch niet goed te hegrijpen wanneer men even bedenkt, dat het hier gaat om het zelfbehoud. Groote machten wer ken om den middenstand te vernie tigen en er zijn verschillende dingen die zijn ontwikkeling tegenwerken. Die moeten tezamen weggewerkt worden. Alleen kan men dat niet. Dat moet langs organisatorischen weg geschieden. Maar middenstanders zijn eigenaardig. Spr. heeft eens een dominee in een vergadering van Pa trimonium hooren zeggen: Jullie zijn ellendelingen. Spr. durft dat niet te zeggen tot de middenstanders. Maar hij durft wel zeggen: Niet alleen on der de arbeiders zijn ellendelingen. Er zijn menschen die niet overtuigd willen worden. Maar laten toch de zulken bedenken hoe noodig de orga nisatie is. Met een opwekking om toch zich bij een organisatie aan te sluiten be sloot spreker. Tenslotte sprak namens de R.-K. Vereeniging „De Hanze" de heer Jan sen, die er op wees, dat zijn ervaring wat betreft de middenstand zeer bit ter is. Spr. kan daar rare dingen van vertellen en verhaalt^ eenige staaltjes, waaruit blijkt hoe minderwaardig soms middenstanders, vooraanstaan de middenstanders, kunnen handelen betreffende de organisatie. Spr. heeft medelijden met zulke menschen en wijst erop, dat ze parasiteeren op hun medemenschen. Verdér houdt spr. een klemmend betoog voor de organisatie. Het zou noodig zijn, dat er eens een draconi sche wet kwam die de middenstan ders wakker maakte. De middenstan ders moesten eens rechts en links om ae ooren geslagen werden. Spr. hoopt, dat ook door deze win kelweek weer blijken zal de macht van de organisatie en dat door het gesprokene van hedenavond wear velen zich zullen aansluiten. De Voorzitter bedankte de sprekers hartelijk voor hun gloedvolle rede voeringen en gaf daarna gelegenheid om betreffende de winkelweek vra gen te stellen, waarvan echter door niemand gebruik werd gemaakt. De heer Molkenboer bracht een verzoek over van de afdeeling Leiden van de vereeniging „Het Nederl. Fa brikaat", om kaarten van deze ver eeniging in de etalages te willen plaatsen. Hieraan zal een attractie worden verbonden, die nog nader zal worden medegedeeld. Nadat .Ie iieer Mayer nog even had gesproken, sloot vervolgens de voor- z.tter de vergadering. Spr. dankte de aanwezigen voor htm opkomst en wenschte allen in de komende Win kelweek veel succes. Laten nu allen, die zich nog niet voor deelname hebben opgegeven, dit spoedig doen. Dé heer T. F. Vlieland Jr., Nieuwe Rijn 50, secretaris van de Winkelweekcommissie, zal hen gaar ne inschrijven en overigens alle ge- wenschte inlichtingen verschaffen. DE HEER P. ZIJLSTRA OVER ZIJN WERK. Gaarne wekken wij onze lezers en lezeressen op, om te bezoeken de open bare samenkomst, die vanwege de hulpvereeniging alhier voor den Geref. Zendingsbond hedenavond te 8 uur in het gebouw Prediker wordt gehou den. Deze samenkomst staat onder lei ding van Ds. G. H. Beekenkamp, ter wijl als spreker zdl optreden de heer P. Zijlstra, zendeling op Midden-Cele bes, met verlof hier te lande, die be reid gevonden is uit den schat zijner ervaringen mededeelingen te doen. Het behoeft bijna niet gezegd, dat deze mededeelingen zeer interessant zullen zijn en een bezoek aan Prediker ten volle waard. „KENNIS IS MACHT". Het aantal nieuwe leerlingen, dat zich voor den nieuwen cursus voor de on derscheidene lessen boekhouden, Han- delsrekenen, Stenografie, Ned. Taal, Fransche, Duitsche, Engelsche en Spaansche Handelscorrespondentie heeft aangemeld, bedraagt niet min der dan 130, een aantal, dat nog nim mer te voren werd bereikt. In de laatste jaren bewoog zich het getal om de honderd. Een bewijs, dat er steeds naar meer goed onderlegde handels- en kantoor bedienden wordt gevraagd en voorts, dat het onderwijs van het Genootschap dat trouwens zijn leerlingen zoowel uit de buitena-emeenten als uit de stad zelve trekt, bij voortduring in sterke re mate wordt gewaardeerd. GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE DIENST. Verschenen is het verslag van den Gem. Geneesk. Dienst, waaraan wij het volgende ontleenen: Het aantal sterfgevallen bedroeg 620, waarvan 239 afkomstig waren uit an dere gemeenten. In het begin van het jaar was de algemeene gezondheidstoestand min der gunstig dan gewoonlijk, door het optreden van talrijke influenza geval len. Het sterftecijfer steeg, doch de epi demie verdween even snél als zij ge komen was. zoodat in Februari de toe stand weder normaal kon worden ge noemd. Hoewel sommige scholen gedeelte lijk ontvolkt waren, werd niet tot schoolsluiting geadviseerd, wijl eener- zijds de griep onder de kinderen geen gevaarlijk karakter vertoonde, ander zijds schoolsluiting bij griep weinig ef fect heeft. De verspreiding dezer ziekte is door geen der ons ten dienste staande mid delen tegen te gaan. Bovendien loopen de bij schoolsluiting naar huis gezon den kinderen veel meer dan anders op straat, hetgeen, in het gure jaarge tijde waarschijnlijk meer gevaar op levert, dan de infectie-kans op school. Roodvonk werd het geheele jaar door aangegeven, behalve in de maand Juli. Het grootste aantal aangiften was 8 per week. Het meerendeel der 133 gevallen ver liep licht. Van samenhang met school- vaccinaties viel niets te bespeuren. Midden in den zomer ontwikkelde zich een uitgebreide mazelen-epi(\emie die tot het einde van het jaar voort duurde. Zooals gewoonlijk, graasde de ziekte alle bewaarscholen af, tastte op de L. O. scholen nog enkele kinderen aan, die haar bij de vorige epidemie ontsnapten en verdwijnt dan geleide lijk om weer terug te keeren als een nieuwe generatie op de bewaarschool is aangekomen. Ten opzichte van diphtherie was met een enkele uitzondering 1927 een buitengewoon gunstig jaar. Deze uitzondering betrof de bevol king der Chr. Bewaarschool aan de Middelstegracht, waar zich in Novem ber een epidemie dreigde te ontwikke len, die van den beginne af aan een ernstig karakter droeg. Met toestemming van het schoolbe stuur werd aan de ouders der leerlin gen gelegenheid gegeven hunne kinde ren onvatbaar te laten maken (immu- niseeren). Hiervan werd voor ongeveer 80 pet. van de schoolbevolking gebruik ge maakt. Het gelukte op deze wijze zonder een schoolsluiting de epidemie te stuiten, althans, er deed zich daarna slechts nog 1 geval voor. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belansrijkste nieuws io dit Nummer. Binnenland. De Rotterdamsche raad verklaart zich tegen de benoeming van den burgemeester. De Presbytériaansche Alliantie door de Regeering ontvangen. De voorbereiding der Leidsche Win kelweek. Buitenland. De beraadslagingen te Genève over de ontwapeningskwestie. Prof. Van Hamel neemt ontslag als Hooge Commissaris van den Volken bond te Dantzig. De amnestiekwestie in België voor- loopig van de baan. Naar verluidt, zal dr. Borms op 11 November in vrijheid gesteld worden. De helicopter van De la Cierva be- beschadigd. Van schoolsluiting als middel tot bestrijding van besmettelijke ziekten werd slechts tweemaal gebruik ge maakt. In Maart werd tot sluiting van een klasse der Chr. School, Afd. B., Pas teurstraat geadviseerd, waar 4 rood- vonkgevallen in één week optraden. In December werd de openbare Be waarschool in 't Elisabethshof wegens mazelen, die ernstiger dan gewoonlijk verliepen, gesloten. Voor kostelooze genees-, heel- en verloskundige hulp werden 697 kaar ten uitgereikt, waarvan 304 gezinskaar ten en 393 persoonskaarten. 102 aanvragen werden afgewezen. In 1927 werd uitgegeven aan brillen, breukbanden, orthopaedische appara ten, enz. 1914,6934 en wel aan onver- mogenden 1474,1934 en aan minver mogenden 440,50. Hulp in de huishouding wordt ver strekt door bemiddeling van twee par ticuliere vereenigingen, die op dit ge bied werkzaam zijn, n.l. de R. K. Ver eeniging voor Kraamverzorging en de Vereeniging „Hulp in de Huishouding" In overleg met de besturen vergoedt de Geneeskundige Dienst een gedeelte der kosten. Zeer moeilijk is het voor het werk dezer Vereenigingen, hetwelk zeer veel lof verdient, geschikte krachten te vin den. Door de gemeente werd in het geheel voor dit doel uitgegeven 815,52, aan 31 gezinnen. Wat betreft de Tuherculose-bestrij- ding, kan hiervoor naar de verslagen der „Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Leiden" en der vereeni ging: Herstellingsoord „De Leidsche Buitenschool" worden verwezen. De besturen dezer Vereenigingen werken met de Geneeskundige Dienst met de Stichting tot Beheer en exploi tatie van woningen te Leiden en met het Burgerlijk Armbestuur in nauw contact. Het bestuur der Woningstichting hielp 12 tuberculose gezinnen aan een betere woning, waardoor in een aantal gevallen verpleging van een patiënt te huis mogelijk werd en de Gemeente van de betaling der verpleegkos<ten in een ziekenhuis kon worden ontlast. Op de consultatiebureau's der Ver eeniging „Zuigelingenzorg",werden 566 zuigelingen ingeschreven, tegen 547 in het vorige jaar. Het aantal bezoek aan de drie con sultatiebureau's te zamen gebracht be droeg 4436 tegen 4138 in het vorige jaar Huisbezoek werd 2802 malen afge legd. In het geheel werden 123 kinderen uitgezonden. Op de scholen werden door de school artsen 27.101 kinderen nagezien; 2660 maal was de leerling afwezig. In het geheel werden 3818 briefjes uitgereikt. JUBILEUM C. v. VARICK. In ons bericht van gisterenavond over het a.s jubileum van den heer C. van Varick, hoofdboekhouder bij de N.V. Scheepsbouw- en Reparatiewerf „De Hoop" v/h. Gebr. Boot .is een klei ne fout geslopen. Niet den lsten, doch den 5den Oct, zal de heer v. Varick zijn zilveren ju bileum herdenken. Op de Turfmarkt tusschen een tweetal boomen. aan den waterkant heeft men ten gerieve van het reizend publiek voor de verschillende auto bussen een zeer gerieflijk houten kastje geplaatst, waarin de vertrek uren (dienstregelingen) zijn aange bracht en wel voor de navolgende autobussen: M.O.D.A., A,DAV,A,L,. Brockway en van de firma Maarse

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1