Sana?!*™- Aan het einde der Week De week die achter ons ligt was van vrij groote beteekenis in de internationale politiek. Zelfs had zij iets sensationeels te boeken, iets wat men niet verwachtte en wat onmiddellijk de tongen en pennen in beweging zette. We doelen daarmee op de rede die Briand j.l. Maandag in de Vol kenbondsvergadering te Genève gehouden heeft. Na de plechtige onderteekening van het Kellogg-pact, waarbij de Duitsche minis ter van buitenlandsche zaken, Dr. Strese- mann te Parijs met gejuich en met de kreten „Leve de vrede!" begroet was, moest deze rede van zijn Franschen col lega wel werken als een koudWaterstraal. Zelfs sprak men al van het einde der FranschDuitsche toenaderings-politiek, doch toen de eerste schrik voorbij was, bleek dat het zóó erg gelukkig nog niet was. Uit Briand's verklaringen, die hij aan den avond van den dag aan de journalis ten deed, blijkt, dat Frankrijk vooral be ducht blijft voor de oorlogspotentie, die in een groot land als Duitschland met zijn kaderleger, zijn wei-geoefende bevolking en zijn machtige industrieele hulpbronnen opgehoopt ligt. De rede van Briand had een goede pers in Frankrijk; ter Volkenbondsvergadering echter onthielden zich, behalve de Duit sche gedelegeerden, ook onze minister van buitenlandsche zaken, Thr. Beelaerts van Blokland, alsmede de Zweedsche ge delegeerde Unden, van bewijzen van in stemming. In elk geval valt niet te ontkennen, dat een dergelijke rede niet geschikt is om de juiste sfeer te scheppen, waarin onder handelingen betreffende zulke netelige punten als b.v. de ontruiming van het Rijnland, tot hun recht kunnen komen. Ook wat de ontwapeningskwestie be treft, heeft de afgeloopen week ons meer achteruit dan vooruit gebracht. Dit was de schuld van den Britschen gedelegeer de Lord Cushendun. Na de Fransch-Engelsche vlootovereen- komst werd verwacht, dat thans de weg was geëffend voor de voortzetting van de gedachtenwisselingen in de voorbereiden de commissie voor de ontwapeningsconfe rentie, welke gedachtenwisselingen op dit punt hokten. Lord Cushendun, de waar nemende Britsche minister van buiten landsche zaken heeft evenwel te Genève uitstel gevraagd van de hervatting van dit debat, op grond van het verzet dat van Amerikaansche en Italiaansche zijde tegen de vlootovereenkomst is losgeko men. Deze houding van Cushendun heeft op nieuw voet gegeven aan de opvatting dat Engeland de meeste moeilijkheden aan de commissie-Loudon bereidt en de Engel- sche minister heeft de gelegenheid ver zuimd, om in zijn, den vorigen dag in de Assemblée uitgesproken verzekering: „het ware de grootste vergissing ter wereld om aan te nemen dat in het ontwapenings- vraagstuk geen voortgang gemaakt is of aan een bevredigende uitkomst te wan hopen" vertrouwen te wekken. De weg naar de ontwapening, of liever beperking der bewapening, leidt wel langs een pad vol voetangels en klem men, en men moet wel een groote opti mist zijn om binnen afzienbaren tijd van dit streven resultaat te verwacaten. Te Genève zijn deze week ook politieke besprekingen gevoerd waar ons land bij betrokken is, en wel tusschen onzen mi nister van buitenlandsche zaken en zijn Belgischen collega Natuurlijk ging dit over de Nederlandsch-Belgische verhou ding, die nog steeds niet geregeld is. Er is weinig van het onderhoud bekend geworden, doch het is te hopen, dat deze kwestie nu toch eens spoedig tot een be vredigende oplossing komt. Neerland en België zijn twee zusternaties en het is zeer te betreuren, dat er van beide zijden soms sulk een gemis aan waardeering blijkt. Rotterdam heeft deze week weer een nieuwen burgemeester gekregen in Mr. P. Droogleever Fortuyn, het Vrijheidsbond- sche Kamerlid en vroeger wethouder van 's-Gravenhage. Een belangrijke schrede in de ontwik keling van het luchtverkeer is de tocht Leidsche Penkrassen. Amice, Toen ik verleden week schreef over de rekening van 1927 onzer gemeente, kon ik niet vermoeden, dat de eerst- belanghebbende bij deze aangelegen heid in hoogst eigen persoon daar te genop zou komen. Toch is dit deze week gebeurd. Ik kreeg n.l. van Wethouder Gos- linga het volgende schrijven: Geachte Heer, In uw penkras van Zaterdag j.l. lees ik o.a.: „Een post, die ik elk jaar met ze ker misnoegen aankijk is de winst op de gestichten. Van de ellende en het leed, dat daar geleden wordt, plukt de gemeente jaarlijks een ton. Dat is verkeerd, en wat meer zegt, de winst zou nog groo ter zijn, als alles eens ging door par ticuliere handen". Ik heb deze zinsnede met groote ergernis gelezen. Want het is absoluut niet waar, dat de gemeente van de ellende en het leed, dat daar geleden wordt profiteert. Dit zou zoo zijn, in dien de behandeling der patiënten, hun voeding en ligging beneden peil was, doch dit is geenszins het geval. Het is zuiver een tarievenkwestie Doordat de stichting op lage kapi- taalslasten zit (de provincie droeg destijds voor de helft in de stichtings- kosten bij) en het beheer van nu wij len Dr. v. d. Kolk uit economisch oog punt allervoortreffelijkst was, zijn de tarieven dan der vijf vliegtuigen naar Indic. waarvan het eerste j.l. Donderdag vertrokken is. Voorts werden in verschillende plaatsen de afgeloopen week Koninginnefeesten ge vierd, die weer het liunne hebben bijge dragen, tot versterking van den band tus schen Vorstin en volk, die in den loop der vaderlandsche historie gelegd is. Uit het Sociale Leven. UIT HET GRAFISCH BEDRIJF. Naar wij vernemen heeft de pen sioencommissie uit het grafisch bedrijf besloten met ingang van 1 Januari '29 het pensioenfonds in werking te doen treden. Het zal in eigen beheer wor den genomen. Het ligt in de bedoeling, dat de premies van de loonen worden afgetrokken. Binnen eenigen tijd zal een directeur en een administrateur worden benoemd. De uitkeeringen zullen echter eerst met Januari 1930 een aanvang nemen. BESPREKING TUSSCHEN WERKGEVERS- EN WERKNEMERS ORGANISATIES. Nadat het Alg. Ned. Vakverbond zich om de bekende redenen van het overleg vrijwillig had teruggetrokken, heeft op Dinsdag ten kantore van het Verbond van Nederlandsche Werkge vers opnieuw een bespreking plaats gevonden tusschen voorzitters en se cretarissen van dit Verbond met de voorzitters en secretarissen van het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen, het R.-K. Werkliedenver bond en het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland. Van gedachten werd gewisseld over een wettelijke regeling van de ziekte verzekering, over het probleem der on volwaardige arbeidskrachten en over de werkgevers- en arbeiders-afvaardi ging naar de Internationale Arbeids- conferenties. Op de volgende bijeenkomsten zal worden gesproken over het rapport der commissie-Van IJsstelsteyn inza ke de bezuiniging op de sociale verze kering en over de uitvoeringsmaat regelen van bet z.g. Fabrieksartswetje. De besprekingen over de Ziektewet zal alsdan worden voortgezet. UIT DE OMGEVING. LI3S j. Ingebruikneming Chr. Geref. Kerk. Het was gisteravond voor de Chr. Ger. Gem. te Lisse een belangrijke gebeurte nis, toen haar nieuwe kerkgebouw in ge bruik werd genomen. Deze kerk is in juist acht maanden gebouwd door de aanne mers Gebr. Möolenaar alhier, onder ar chitectenbureau Lohman en Ponsen te Leiden is een sieraad voor onze gemeente. Reeds van verre is de toren (ongeveer 30 M. hoog) en het zeer hooge dak te zien. Forsch en fier en toch eenvoudig doet het gebouw aan, in combinatie met de ne venstaande pastorie, die natuurlijk in ge heel dezelfde stijl is opgebouwd. Door twee groote deuren komt men in een voorportaal, waarin garderobe, W.C., enz., om vervolgens door de hoofddeuren het schip van de kerk te betreden. Ook daar is de indruk best. Alle ban ken, ruimte biedend voor 500 personen, zijn van massief mahoniehout en oploo pend geplaatst; voorts is de bouw van de kerk zoo, dat men voor iedere zitplaats den dominé en den voorlezer kan zien, ondanks bet feit, dat er twee zijbeuken zijn aangebouwd. Veel hiertoe werkt mede de Nemaho kapconstructie, die geen steunpilaren vereischt en als het ware al bij de fundamenten begint. Het geheel is in rustigen trant geschilderd en het glas in lood in de kerkramen is in één woord schitterend getroffen; niet te som ber, niet te hel. De ventilatie is o.i. ook afdoend gere geld. Deze is aangebracht onder het pla fond en mondt uit boven in den toren. Het spreekgestoelte, ook van massief ma honie, is modern geconstrueerd en past natuurlijk in het geheel. Hierboven is op een uitstekend platform het orgel aange- in vele andere gestichten. Ook lager dan in de gestichten der Clir. Vereeni- ging te Loos duinen. Niettemin leveren de gestichten winst op. Werden de tarieven zoodanig ver laagd, dat de winst verdween, dan zou de gemeente Leiden daarvan toch voor het grootste deel profiteeren door mindere uitgaven op post 481: „Kos ten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen,,, daar het grootste aantal patiënten uit Leiden afkomstig is, doch dan zou de gemeente Leiden levens een totaal on gemotiveerd cadeau doen aan vele an dere gemeenten, die ook hun krank zinnigen in Endegeest laten verplegen. Mag een arme gemeente als Leiden dat doen? Uw laatste opmerking begrijp ik ab soluut niet. Mag een gemeente met plukken van ellende en leed, er een particulier weJ? Of wilt u te kennen geven, dat een particulier of een particuliere ver- eeniging zuiniger zou exploiteeren? Dit dient u dan toch te bewijzen met cijfers, niet met algemeenheden. Wat uw opmerking betreft over de reserves der bedrijven en waar die zit ten, verwijs ik u naar de balansen dier bedrijven, die elk jaar gepubliceerd worden. Daar steekt niets geheimzin nigs achter. Wel eischt een goed in zicht in de stand van de gemeente- financiën een behoorlijke hoeveelheid studie. Voor een gemeentelijke balans voel ik niet veel. 't Kost ontzaglijk veel werk. zoowel het opmaken als bijhouden en 't nut is zeer problematiek. bracht, dat door een elec. perspomp wordt gevoed. Achter het schip van de kerk bevinden zich consistoriekamer, catechisatie- en zondagsschoollokaal en een lieve gerief lijke kosterswoning. Alles bijeen genomen, overdrijven wij niet met de bewering, dat het geheel een prachtcombinatie van verhoudingen en tinten is en dat men niets heeft ontzien om een prachtig, degelijk geheel te ma ken. Het gebouwencomplex van de Chr. Gereformeerden te Lisse is een sieraad van ons dorp. Reeds vóór acht uur is het kerkgebouw tot in alle hoeken gevuld en moeten ver schillenden zich met een staanplaats te vreden stellen. Onder de zeer talrijke menigte merken wij o.m. op vertegenwoordigers der Ger. gemeente, der Geref. Kerk en der Ned. Herv. Kerk van Lisse, alsmede B. en W. van Lisse, benevens vele vertegenwoordi gers van genabuurde kerken. Feecies om 8 uur betreedt Ds. S. v. d. Molen den kansel, terwijl Ps. 122 1 door de aanwezigen wo:dt gezongen, waarna Ds. v. d. M. in gebed voorgaat, gevolgd door het uitspreken van den zegen. Hier na wordt de geloofsbelijdenis uitgesproken en leest spr. voor 1 Kon. 8 2253, n.l. het gebed van Salomo bij de inwijding van den tempel te Jeruzalem, gevolgd door het zingen van het 7e vers van den Avond zang. Alsnu tot de prediking toekomend, spreekt Ds. v. d. M. naar aanleiding van Ex. 25 22a: „En aldaar zal ik bij u ko men en Ik zal met u spreken van het verzoendeksel af", om vervolgens te spre ken over Ps. 85 9a. In 't eerste ged. zijner rede spreekt Ds. v. d. Molen over Ex. 25 22a, daarin op merkende zulk een heerlijke belofte die de Heere aan zijn oude bondsvolk gaf. In het binnenst heiligdom waar stond de heerlijke arke des verbonds met bet ge heel gouden verzoendeksel, waarop de cherubim met uitgebreiden vleugel ston den, wil de Heere zelf komen. Wat is grooter te denken dan dit; Die zoo groot en zoo heilig is, wil bij zulk volk komen om daar te wonen in zijn gunst. Zijn komst is 't immer, die het heil volmaakt. Ook spre ken wil hij daar, opdat het volk Hem kennen zou en Hij het in alle paden Zijn wil, die altoos wijs en goed is, bekend zal maken. Spreken wil Hij daar ook van ge nade en troost. Wat rijke belofte. Maar hoe kon Hij als de Heilige zulks doen bij een volk, dat zwart van zonden is? Hij zou spreken van het verzoendeksel af. Dat verzoendeksel, dat was van louter goud. Dat ook zooveel bedekte, wijl in die bondskist de twee steenen der heilige wet Gods waren, en die eigenlijk riepen om wraak over de zonden des volks. Dat verzoendeksel, waarop ook bloed moest gesprengd op den grooten verzoendag. Vandaar zou de Heere spreken, want de Heere zag nu instede van een onvervulde wet, dat gouden deksel en het bloed. Rijke belofte! Maar heeft dit al ook ons, kinderen des Nieuwen Testaments iets te zeggen? Immers al die schaduwen van den ouden dag moesten wijken. Ja, maar de Heere verandert niet. En nu legt spr. hiernaast een woord uit Rom. 3 waar van de Heere Jezus gezegd wordt: Welken God voorgesteld heeft tot eene verzoening voor onze zonden. Of zoo als er letterlijk in den grondtekst staat: tot een verzoen deksel. Zoo wordt dat verzoendeksel der oude bedeeling gezien enkel als voorbeeld van Hem. En zoo verstaan wij het, dat de Heere ook hier wil wonen en wil spre ken als Hij in 't middelpunt staat. De schoonheid van 't gebouw kon Hem niet trekken noch de vroomheid der gemeente, maar in Chr. Jezus alleen maakt Hij be moeienis der liefde. Beklimme daarom nimmer een leeraar dezen kansel, wien het niet gaat als Pau- lus, die niets wenschte te weten dan Je zus Christus en Dien gekruisigd. Winne nimmer veld een leer die 's menschen heil aan iets anders verbinden wil dan aan de eenige Borggerechtigheid van Hem. Wone hier een volk, dat met de zonde verlegen geen anderen weg weet, dan de eenige, versche en levende weg, Jezus Christus. Dan geldt ook ons deze rijke belofte. In het tweede deel spreekt Ds. v. d. Mo len nader over Ps. 85 9: hoe de gemeente Onze wethouder boude mij ten goe de, dat ik, voor ik hem zakelijk ant woordt, eerst even de volgende opmer king maak. Onze wethouder houdt er van, de za ken scherp te stellen. In het debat is hij steeds op den man af, toont hij on middellijk de gemoedsgesteldheid, die hem beheerscht. Daardoor krijgt het debat een soort „levendigheid", die wel eens voor wat anders wordt aan gezien. Hieraan wil ik denken als hij schrijft: met „groote ergernis". Ik zou zoo zeggen: Met die ergernis zal het nog wel schikken, 't Is immers een vriend, die hier de feilen toont? Waarom dan ergernis genomen, waar geen ergernis gegeven werd? Wat de zaak aangaat, staat het al even zoo. De heer Goslinga zegt: Het is ab soluut onwaar.enz. Wie kaatst moet den bal verwach ten. Daarom vraag ik: Is het soms niet waar, dat de gemeente jaarlijks een ton ongeveer winst maakt? Of is het niet waar, dat in die gestichten het grootste leed, dat over een mensch en zijn familie komen kan, verzameld is? Beide zijn het immers feiten, die ik eenvoudig in één adem noemde. Daarom niet 9preken van „absoluut onwaar". r Maar ik wil dadelijk mijn geachten opponent een heel eind tegemoet ko men. Wanneer hij de zaak zoo stelt, dat de gemeente met die winst in groote moeilijkheid zit,dan geef ik hem dat onmiddellijk toe. Maar waarom dan critiak geleverd? in "t huis Gods heeft te vertoeven. We zien dan den dichter, die vooral ook bid der was, wachtend juisl op 's Ileeren Woord. Want 's Ileeren spreken is een spreken met macht. Zijn spreken is le venwekkend zoo in dé genade als in de natuur. Zijn woord is het ook dat vrede schenkt, op dat spreken wachtte de dich ter. Daar wilde hij naar hooren. Daar hoopte hij op. Mij aangaande, aldus spreker, is het als David in Ps. 49. Mijn wensch is te laten hooren: Gij volken hoort, waar g' in de wereld woont, enz. Maar ook in practijk te hebben: Ik neig het oor, daar 'k op Gods inspraak wacht, naar 's Heeren spreuk. En gij. staat ook gij alzoo: Ik zal hoo ren, wat God de Heere spreken zal? Wor de het zoo bij u, die nu alleen nog luis tert naar de inspraak van Satan en zon de. Worde het zoo bij u, die nu nog hin ken op twee gedachten, bewogen door tweeërlei lokstem. Worde het zoo bij u, die om zalig te worden nog immer luis tert naar de stem: Tracht u zelf nog te helpen. Zij het steeds zoo bij het volk des Heeren, dat eenmaal zijn stem wel hoorde. Ik zal hooren, het vraagt een armoedig, een schuldverslagen, een heilbegeerig, 'n teeder hart. Spr. wenscht dat de gemeen te zoo wekelijks samen moge komen. Hierna draagt hij het gebouw in dank en smeekgebed den Heere op. Hierna wordt gezongen Ps. 85 3 en 4; inmiddels wordt gecollecteerd en betreedt Ds. Bijleveld van Haarlem als consulent den kansel, die naar aanleiding van Ps. 132 7 het woord voert: „Wij zullen in het huis des Heeren gaan". Na gewaarschuwd te hebben tegen de gewoonte van niet- kerkgaan en het „kerkhouden" thuis, wenscht hij den aanwezigen toe, dat zij in het huis des Heeren zullen gaan in de rechte gestalte des harten, wekt hij op tot getrouw kerkbezoek, tot het beluiste ren van Gods Woord, tot het genieten van de sacramenten en in het bijzonder voor het gebed en het gezang. De prediking werpe vrucht af voor de eeuwigheid. Onder hèt zingen van Ps. 1325 be treedt Ds. T. A. Bakker van IJmuiden als afgev. der classis den kansel en trekt on der het spreken een parallel tusschen de tijden van 32 jaar geleden (toen spr. tót den dienst des Woords werd toegelaten), toen in minder geschikte localen moest gepredikt worden en thans. De wensch van de gemeente kan men vinden in Ps. 274, n.l. het verlangen om te mogen wonen in het huis des Heeren. Spr. beëin digt zijn rede door op te geven Ps. 268, onder welk zingen Ds. Hoogendoorn van Bunschoten (oud-leeraar der gemeente) optreedt, die niet naar aanleiding van 'n tekstwoord zal spreken, doch uitgaat van de behoefte van den mensch naar het schoone, zich uitdrukkend in het thans betrokken gebouw. Ds. v. d. Ven van Arnhem (ook een oud- leeraar der gemeente) beklimt nu den kansel onder het zingen van Ps. 75 1 en releveert het „Niet door kracht of geweld, maar door Mijnen Geest zal het geschie den" uit de geschiedenis van Nehemia, ook van toepassing op de gemeente van Lisse. Deze spreker verzoekt te zingen 't laatste vers van Ps. 116, waarna Ds. v. d. Molen weer het woord verkrijgt en zich richt tot de architecten Lohman en Pon sen in de eerste plaats. Hoewel het „Soli Deo Gloria" de hoofdtoon is en blijven moet, staat dit niet in den weg om den dank van de gemeente aan de directie over te brengen. Spr. wenscht de directie toe dat ze nog maar vele kerken zullen mogen bouwen, en zij kan op de event, aanbeveling van den Kerkeraad rekenen. Ook de aannemer, de firma Ger. Moole- naar, wordt toegesproken met warme, welgekozen dankwoorden, voor de keurige uitvoering van het werk. Vervolgens worden de onderaannemers toegesproken, de leveranciers van de ban ken en verder allen die aan den bouw ,pf het inrichten der kerk hebben meege werkt. Vervolgens krijgen nog de Bouwcom missie, een Damescomité en de tuinlui, onder aanvoering van Br. Nieuwenhuis, een woord van dank en worden alle hel pers aan en voor den bouw hartelijk dank gebracht. B. en W. van Lisse wordt dank gebracht zal de wethouder vragen. Zuiver eerf kwestie van gevoel. De een zal zeggen; zaken, waaraan ik toch niets kan veranderen, aan vaard Ik slechts. De ander echter wil deze voortdurend tot zijn gemoed doen spreken. Misschien, zoo redeneert hij, dat er nog eens een tijd komt, dat ik er een weg op vind. Dat voortdurend den ernst zich re- aliseeren moge misschien in 's raads vergaderzaal ongerijmd zijn, in mijn betoog allerminst. Méér dan in het voorgaande is uit eengezet, zat er in het eerste tweetal zinnen van het aangevallen gedeelte van de penkras van verleden week niet. En nu wat de derde zin betreft, waar in deze woorden worden aangevoch ten: „en wat meer zegt, de winst zou nog grooter zijn, als alles eens ging door particuliere handen". Zuiver gelijk staan de particulier en de gemeente hier natuurlijk niet, maar dat verschil wil ik toch niet ac- centueeren. Voor mij was het inder daad zóó, dat itt meen, dat een parti- lier nog zuiniger zou beheeren, dan het in gestichten geschiedt. Dat is geen wonder, dat zien wij toch dagelijks? Toevallig zou ik hier in staat zijn om door vergelijkende cijfers de waar heid daarvan te bewijzen. Maar voor een man als den heer Goslinga be hoeft dat niet. Ook met de grootst mogelijke waar deering voor hetgeen de ambtenaren doen (als oud-ambtenaar heb ik die waardeering ruimschoots) zullen zij zelf toch erkennen, dat het nog zui niger kon. RECALME bij Hoófdpijn en Kiespijn Let vooral op den naam Sanaplrtn daar deze tabletten Wettig bcacbenod üja tegen namaak en vervafaching Prij» 25. 10 ca 75 w voor hun tegenwoordigheid en hun me dewerking wordt ingeroepen des Zondags op het drukke kruispunt bij het Postkan toor. Dank wordt gebracht aan de verte genwoordigers van de genabuurde en plaatselijke kerken; de opkomst heeft den Kerkeraad zeer verblijd. Ten slotte wordt den overigen aanwezi gen dank gebracht voor hun tegenwoor digheid. In het bijzonder worden ge noemd een tweetal aanwezige plaatselijke predikanten, wien spr. in gedachten een hand drukt. De vergadering wordt besloten met het zingen van Ps. 118 14. NOORDWIJK AAN ZEE. Gisteravond waren zeer vele inwo ners op de been en spoedden zich naar de Noord-Boulevard. Immers, zoo hoorde men, Prinses Juliana is hier! In Oranje- hotel heeft H. K. H. eenigen tijd vertoefd, waar de vele nieuwsgierigen toen voorbij wandelden. Donderdag maakten de inwonenden van het Gasthuis (Oude Mannen- en Vrou wenhuis) een reisje per auto. Natuurlijk werd dit door de oudjes op hoogen prijs gesteld. De reis werd gemaakt in drie luxe auto's, onder leiding der Gasthuis- meesters. Gereden werd naar Zandvocrt en IJmui den, terwijl ook andere plaatsen werden bezocht, waar ze ook op tijd werden ont haald. Dank zij het mooie weer hebben ze vol op genoten en zullen ze ook allen dank baar op dezen uitgaansdag terugzien. OEOSTGEEST. De heer K. de Graaf alhier slaagde te Groningen voor het examen Vrije en Orde oefeningen. Gistermorgen te kwart voor negen is op den Leidschen straatweg nabij „de Pen" tengevolge van kortsluiting de luxe fordauto van v. d. B. in brand gevlogen. Het voorstuk werd geheel vernield. Door de fa. de Roode werd alles in het werk gesteld om het vuur te dooven. De auto werd daarna naar de fa. v. d. Ameele ge bracht om gerepareerd te worden. SASSENHEIM. We verwijzen onze lezers naar de in dit no. voorkomende advertentie, waarin meegedeeld wordt, dat de Chr. Zangver- eeniging „Looft den Heer" Maandagavond a.s. haar repetities hoopt te hervatten. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling, reeds met Kerstmis een uitvoe ring te geven. De laatste uitvoering heeft voldoende getoond, wat er onder de be kwame leiding van den heer Keuning is te bereiken en wij wekken gaarne de zan gers en zangeressen onder onze lezers op, zich aan te sluiten bij „Looft den Heer". Gisteravond had onder groote be langstelling in de zaal van het „Bruine Paard" de uitreiking plaats van de ver schillende prijzen, die op de feestdagen waren gewonnen. Het Chr. fanfarecorps „Crescendo" was zoo welwillend, ook dezen avond met wat vroolijke muziek op te luisteren. De voor zitter der Oranjevereeniging, de heer Bis- schops overhandigde den gelukkigen win naars hun prijzen en dankbaar en voldaan ging men huiswaarts. WASSENAAR. Het dierenpark. Naar wij vernemen, is 't perceel bosch terrein aan den Zijdèweg alhier waarop dr. van Leeuwen uit 's-Gravenhage van plan was een dierenpark in te richten, in andere handen overgegaan, zoodat van de stichting van een dierentuin voorloo- pig wel niets zal komen. De balansen van onze bedrijven heb ik ook wel eens onder de oogen ge had,daaraan ook wel eens studie be steed. Dan kreeg ik echter steeds een kriebelig gevoel, omdat de cijfers die ik zag, onaanvechtbaar waren. Maar op welke wijze zij den financieelen welstand der gemeente beïnvloedden, dat kon ik niet uitvinden. En daar ging het om. De wethouder voelt niet veel voor een gemeentelijke balans; ik juist heel veel, acht die zelfs noodzakelijk. Het opmaken en bijhouden kost veel moeite en tijd, dat wil ik toegeven. Vooral als men uitgaat van 't stand punt, dat elk cijfer dat daarop voor komt met mathematische juistheid moet bepaald worden. Maar de ervaring heeft velen ge leerd, dat men met schattingscijfers ook 'n heel eind komt, en dat men deze ook later heel goed kan corrigeeren, omdat zij weinig correctie behoeven. Dat het nut van een balans proble matiek zou zijn, kan ik ook al niet toegeven. Het nut moge voor den beheerder van een zaak niet zoo groot zijn. om dat hij ook zonder die cijfergro6p we! een inzicht heeft, het doel wordt er wel mee benaderd. Immers heeft die balans nog een tweede doel naast het eerste. Zij is leiddraad of uitgangspunt voor den beheerder, maar ook waardemeter voor den buitenstaander. Als zoodanig heeft zij voor de publieke opinie groo te waarde. Welnu, als zoodanig heeft ook eet gemeentelijke balans waarde naar ik meen. WERFT AS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6