SANDERS' BADZEEP IQ DAG-AGENDA. Maandag 17 Sept., "s av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Gymnastiek, enz. 1821 Sept. Stadsgehoorzaal. Ba zaar van het Tehuis voor Vrouwen. Donderdag 18 Sept, 's av. acht uur. Nutszaal, Steenschuur: de heer W. Donker Pzn., uit Rotterdam, over: „Die schoenen.... dat kost wat!" Dinsdag 18 Sept., 's av. kwart over acht. Pieterskerk: Kerkconcert. lederen Dinsdag 7—8.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Bruining, Horst en Poortman. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Septemb. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Het overleg daarover is nog niet af- geloopen. De groep geeft intusschen toch reeds het blad uit. In het proefnummer vinden wij o.a. een artikeltje van Landskroon, waar in wordt betoogd, dat de oppositie blad de partij „innerlijk versterken" zal „wanneer althans van weerszijden wordt begrepen, dat we niet tegenover, maar naast elkaar staan". Van den verderen inhoud van het proefnummer zullen wij alleen dit zeggen, dat sommige der daarin aan het woord komende medewerkers met deze aansporing van Landskroon geen rekening gehouden hebben. BESTRIJDING DER T.B.C. De Vereeniging tot bevordering der belangen van de t.b.c.-patienten in Nederland heeft aan 't Chr. Nat. Vak verbond, het R. K. Vakverbond, het N. V. V. en het N. A. S. een brief gericht, waarin zij dezen organisaties verzoekt haar te willen steunen, zoowel moreel door het ondersteunen der acties van de vereeniging, als daadwerkelijk, door zich als lid bij de Vereeniging aan te sluiten of haar teen jaarlijksche bijdrage te verleenen. De taak der organisaties zou dan moeten zijn, de plaatselijke vakorgai- saties op te wekken, om plaatselijk de beweging te steunen, en voornamelijk er bij de overheid op aan te dringen, de vereeniging te subsidieeren. De vereeniging meent, dat vooral de Raden van Arbeid voor moeten gaan op dit gebied, waar h.i. nog te weinig is gedaan in het belang in het belang der uit sanatoria in de maat schappij terug keerende patiënten. De vereeniging heaft de afdeelingen te Amsterdam, Zaandam, Rotterdam, Dordrecht, Utrecht, Amersfoort, Soest, Veenendaal, Leeuwarden, Enschedé en Groningen, terwijl in enkele andere plaatsen de oprichting van afdeelin gen wordt voorbereid. DE WERKVERSCHAFFING IN ZUID-OOST-DRENTE. Naar wij vernemen, wordt met in gang van Maandag a.s. de werkver schaffing in Zuid-Oost-Drente stopge zet. De landbouwers vragen voor het rooien van de aardappelen zooveel werkkrachten, dat het niet moeilijk is alle bij het bureau voor arbeidsbemid deling en werkloozenzorg te Emmen ingeschreven werkloozen te plaatsen. De meesten van hen hebben zonder tusschenkomst van het bureau werk bij particulieren gevonden. Waar de weersgesteldheid buiten gewoon gunstig is, laat het zich aan zien, dat de aardappelcampagne dit jaar niet van langen duur zal zijn, zoo dat de stopzetting der werkverschaf fing vermoedelijk slechts een kwestie van een paar weken kan zijn. BUITENLAND. UIT DEN FRANSCHEN MINISTER RAAD. De nieuwe ministers. Laurent Eynac is gistermiddag in den Franschen ministerraad te Ram- bouillet rtot minister van Luchtvaart, benoemd. Chéron, algemeen begrootingsrap- porteur in den Senaat, werd tot mi nister van Handel aangewezen. Het ministerie voor Luchtvaart. De instelling van een ministerie voor de luchtvaart, beteekent vóór alles de instelling van een speciaal or gaan met een geschoold personeel. Het nieuwe ministerie zal de be voegdheid hebben welke noodig is om die vliegtuigbouwers te kiezen, die de gewenschte waarborgen bieden voor een maximum veiligheid en een maxi mum aan technische kracht. De departementen van oorlog en marine zullen nochtans de technische controle behouden over den bouw der vliegtuigen, welke zij besteld hebben. De minister heeft tevens de bevoegd heden van Laurent Eynac, den minis ter van luchtvaart vastgesteld. Briand's politiek te Genève goedge keurd. Na de benoeming van de ministers van Handel en luchtvaart, gaf Briand in den ministerraad een uiteenzetting van zijn onderhandelingen te Genève. De raad keurde haar met algemee- RECLAME. IU Cts. 120 gram op vertoon van dezen bon ne stemmen goed en kwam tot volle dige overeenstemming ten opzichte van de groote politieke lijnen, die Bri- and te Genève tijdens de a.s. besprekin gen met betrekking tot de ontruiming van het Rijnland zal volgen. DE AMNESTIE IN BELGIë. De invrijheidstelling van Borms in het zicht. De Belgische Kamer heeft besloten de volgende week het wetsontwerp op de amnestie, destijds door Van Cau- welaert ingediend, te bespreken. Zeker is het echter, dat de minister van Justitie, Janson, bij die gelegen heid het wetsontwerp zal indienen, waarove rde regeering het eens is ge worden. Naar verluidt zouden verjaard wor den verklaard alle terzake van poli tieke misdrijven opgeloopen straffen, die minder dan tien jaar hechtenis of dwangarbeid bedragen. terwijl bij zwaardere straffen de Kamer van In beschuldigingstelling de zaak opnieuw zou onderzoeken. De politieke rechten zouden niet voetstoots worden terug gegeven. Borms, die ter dood werd veroor deeld en wiens straf in twintig jaar dwangarbeid werd omgezet, zou dus niet onder de toepassing der amnestie wet vallen. Daar hij binnenkort tien jaar gevangenisstraf heeft uitgezeten, valt hij evenwel onder de toepassing van de wet op de voorwaardelijke in vrijheidstelling, met het gevolg dat hij naar verluidt, vóór het van kracht worden der amnestiewet reeds zou worden ontslagen. DE ORKAAN IN DEN WEST-INDISCHEN ARCHIPEL. 100 dooden, 500 huizen ingestort. Daar alle telegrafische en telefoni sche gemeenschap met Porto Rico is verstoord, ontbreken nadere bijzonder heden over den orkaan, die, naar gis teren gemeld is, daar gewoed heeft. Het eerste bericht spreekt van ten minste 100 dooden en 500 ingestorte huizen. De cycloon, die zes uur lang met een windsterkte van 160 K.M. per uur gewoed heeft, is in de richting San Domingo Haïti verder gegaan. De Amerikaansche scheepvaart is uit Key West gewaarschuwd. Nader wordt uit New York gemeM, dat twee tornado's ook in Nebraska en Zuid-Dakota grooteschade hebben aangericht; 11 menschen zijn gedood en 100 gewond. Een speciale trein met dokters is naar het getroffen gebied vertrokken. De gouverneur van eilanden bene den den wind heeft gerapporteerd, dat op alle eilanden groote schade is aan gericht, nauwkeurige gegevens zijn echter nog niet ontvangen. DOOR EEN SNEEUWSTORM OVERVALLEN. 66 pelgrims omgekomen. Blijkens bericht uit Lahore zijn 66 pelgrims van de puriteinsche Hindoe- sche sekte der Sadhoes in Kasjmir in Britsch-Indië, tijdens een sneeuw storm omgekomen, toen zij terug keer den van een bedevaart naar de heilige grot van Arnarnath. De pelgrims hebben verscheidene dagen en nachten zonder voedsel, on derdak of warme kleeding doorge bracht en waren blootgesteld aan sneeuw en guren wind. Zij zijn door een buitengewoon ern- stigen sneeuwstorm overvallen, die volgde op 136 uur aanhoudenden re gen. Onder de dooden zijn verscheide ne vrouwen. EEN KOSTBARE „LADING". Een dozijn multi-millionnairs. De „Olympic" van de White Starlijn is dezer dagen uit Southampton naar New York vertrokken met twaalf mul ti-millionnairs aan boord, wier geza menlijk vermogen wordt geschat op 2.400.000.000 gulden! Onder hen bevinden zich Otto Kahn de bankier; Bush, van de Bush Ter minal Cy. te New York; Ogden, Goe- let en Gwinee Munn, leden van rijke, oude Amerikaansche families. In de ruimen van het schip staan 13 automobielen ter waarde van 240.000 gulden. KORTE BERICHTEN. De Mexicaansche regeering wil het proces tegen den moordenaar van Obregon door de draadlooze laten om roepen. Bij Parijs zijn gisteren de lucht- manoeuvres begonnen. Koning Alfons van Spanje is te Stockholm aangekomen. Een heel dorp in Polen, nabij Pe- trikau gelegen, is afgebrand. Honderd vijftig gezinnen zijn dakloos. De scha de wordt op 1 millioen zloty geraamd, De Belgische Kamer heeft het wetsontwerp op de legerorganisatie zoowel als dat op het gebruik van ta len in het leger aangenomen. Primo de Rivera heeft in een rede voor het koninklijke slot verklaard, dat de dertiende September, de dag der instelling der dictatuur, voortaan in Spanje een nationale feestdag zal zijn. De eerste groep der uit Canada terug keurende ontevreden mijnwer kers ten getale van 83, is gisteren met het stoomschip Duchess of Bedford te Liverpool aangekomen. Zij verklaar den, dat ze 1416 uur hadden moeten werken voor 4 dollar per dag en bo vendien slecht gevoed en behandeld waren. De Amerikaansche senator Bo rah heeft zijn betoog voor het erken nen door de regeering der Ver. Staten van de Sovjet-republiek herhaald in een lang onderhoud, dat hij Donder dag met Kellogg, den secretaris van Staat, heeft gehad. Het ongeluk met den renner Materassi. De plaats waar de race-wagen na een ontzettende catastrophe te hebben aangericht, waarbij ongeveer 20 dooden te betreuren zijn, eindelijk tot rust kwam. UIT DE OMGEVING. ALPHCN AAN DEN RIJN. In de Emmalaan wilde Woensdag een auto-bestuurder tusschen twee wa gens door passeeren. De ruimte bleek evenwel te gering, zoodat een der wa gens geladen met dakpannen over de vlakte tuimelde, en de inhoud voor het meerendeel werd verbrijzeld. Voorden bestuurder een schadelijk auto-tochtje. Alhier is opgericht een comité, samengesteld uit ae Patroons en Ge- zellenbonden in het schildersbedrijf, ten doel hebbende propaganda te maken voor werkverruiming en het verrichten van schilderswerkzaamheden geduren de de wintermaanden. SF A K rit"DJ». De 15-jarige J. v. d. W. die voor zijn patroon arbeid verrichtte met paard en kar, had het ongeluk van het voertuig te vallen, waarbij het wiel over zijn been ging, met het gevolg, dat dit brak en hij zich onder heelkundige behandeling stel- I len moest. De vereeniging „Chr. Bibliotheek", die sinds enkele jaren in een groote be hoefte voorziet, door het verschaffen van goede lectuur, hoopt Woensdag a.s. des avonds 8 uur haar bibliotheek weer open te stellen. Door het bestuur werden G8 nieuwe boeken aangeschaft, zoodat de bibliotheek thans 938 boeken bevat. Het lidmaatschap der vereeniging bedraagt 2 per jaar, in twee termijnen te vol doen, waarvoor wekelijksch twee boeken worden verkrijgbaar gesteld. De groentenkoopman v. S. alhier, die met zijn met paard bespannen wagen van de veiling kwam, werd aan den Rijndijk door een auto aangereden, met het ge volg, dat de oplast van zijn wagen ver schoof. Toen door hem de zaak weer in orde was gebracht, en hij wilde opstap pen, gleed zijn voet van het voetijzer en kwam hij te vallen, met het gevolg, dat zijn been vrij ernstig werd verwond en hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. KATWIJK. Gisteren hi.d de schietwedstrijd plaats cm den Miss Blanch W.isseibeker. Hieraan zouden deelnemen de Bui'- eerwachten van Rijnland-Zuid en Rijn land-Noord. Op den aangegeven tijd, te half drie uur waren alle schutters pre sent bij de Cantine, om zich na loting" voor de volgorde naar de banen te be geven. De commandant der Katwijk- sche Burgerwacht, die de leiding had nam daar het woord om allen een har telijk welkom toe te roepen. Spr. ves tigde er de aandacht op, dat door de bemoeiingen van den altijd actieven se cretaris van Rijnland-Zuid, den heer Schrassert Bert te Voorschoten, deVit- •toria Egyptian Cigaretten Company te Rotterdam aan den Kring Rijnl'-Zuid een beker was aangeboden, om deze onder ^enkele zeer gemakkelijk na te komen voorwaarden als wisselbeker te laten fungeeren. Spr. meende aan genoemde Maatschappij een hartelijk woord van dank te moeten brengen voor deze wel willendheid tegenover de Burgerwach ten en tevens aan den heer Scnrassert Bert voor zijn bemiddeling in deze. Spr. uit den wensch dat de wedstrijd een aangenaam verloop mag hebben en de vriendschapsband der Burgerwachten nog zou versterken. Kap. Snijders, toe gevoegd officier aan den Inspecteur der Burgerwachten, bij den wedstrijd aan wezig, loste, hiervoor uitgenoodigd, het eerste schot waarna de wedstrijd aan ving. Geschoten werd op schijf 'Burger wacht', telling iio, afstand ioo M. Ieder korps bestond uit vijf schutters, die ieder io schoten moeste schieten, voorafgegaan door een of twee proef- schoten, houding naar keuze. De uit slag was als volgt: Oegstgeestèr burgerwacht Imet 458 p.; Rijnsburg 2de vijftal no. 2 met 452 p.; Katwijk no. 3 met 445 p.; Voorscho ten no. 4 met 434 p-j Valkenburg no.. 5 met 427 p. Voor afleiding der reser- ven en die korps geschoten hadden, was er ook een vrijebaan wedstrijd. De uitslag hiervan was 1, A. J. Bakker, Oegstgeest m. 30 p. en steunserie van 29 p., 2, L._ v. E.gmond te Rijnsburg 30 p., steunserie 26 p.; 3, E. Schoneveld te Katwijk 30 p., steunserie 24 p.; 4, G. Vos, Rijnsburg 29 p., steunserie 29 p.; 5. W. Collee te Oegstgeest, $9 p., steun serie 27 p. Na afloop werd in de cantine door Kap. Snijders met toepasselijke woor den de Miss Blanch beker uitgereikt aan den commandant te Oegstgeest, den WelEd. heer Peltenburg, die in welgekozen woorden bedankte- voor de felicitatie en hulde hem ei zijn mannen gebracht. Na ook den uitslag der Vrrje baan-wedstrijd te hebben medegedeeld, dankte de commandant van Katwijk den Kapitein voor de bereidwilligheid om bii dezen wedstrijd aanwezig te willen zijn en feliciteerde de Burgerwacht van öegstgeest nog persoonlijk met het be haalde succes, dat naar hij hoopte, een aansporing zou zijn voor de andere mededingenden om de beker een vol gend jaar machtig te worden.. Dan bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. KATWIJK AAN DEN RIJN. In tegenstelling met vorige week waren de prijzen van het voornaamste product van hier en omgeving, de bloemkool, slechts middelmatig. Waren deze b.v. vorige weak tot f32,Maan dag was deze teruggeloopen tot f 16, leen verlaging waarop .in het geheel niet gerekend was. De gelheele week bleef ze om die prijs hangen, wel voor namelijk omdat voor export minder ge vraagd werd. En de aanvoer varieerde van 30.000 tot 35.000 per veiling, zoo dat dit op den omzet nogal van betee- kenis is. Peen bleef goed gevraagd en gaf een redelijke opbi engst. Aardappe len blijven laag in prijs, terwijl boonen hooge prijzen opbrengen. Aan de mees te veilingen is de omzet hooger dan het vorig jaar. Hier integendeel. :«en hoopt nog op de najaarsproducten. KOUDEKERE. Van den heer V., opzichter bij den brugbouvv alhier, is dezer dagen uit het café van den heer de Bruin een rijwiel ontvreemd. De heer W- A. van Bezooijen, hoofd der O. L. School alhier, is benoemd tot hoofd aan de nieuw te openen O. L. School te Voorburg. De heer v. Bezooijen heeft deze benoeming aangenomen en be dankt voor zijn benoeming tot hoofd der O. L. School no. 2 aan het Oosteinde te Delft. Ten overstaan van notaris Engelberts te Hazerswoude is Woensdagmorgen in hotel de Bruin ingezet het burgerwoon huis met tuin in de Hoogewaard alhier, bewoond geweest door den heer N. Blonk, voor de som van ƒ200, door H. Voorma, alhier. NIEUWE WETERING. Auto-ongeluk. Gistermiddag heeft op den Langenweg tusschen Nieuwe Wetering en Rijpwete- ring een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. De heer L. uit Amsterdam reed met een Chevrolet, waarin nog twee personen hadden plaats genomen met groote snel heid over den weg, toen hij plotseling slipte in het losse stof, dat tengevolge van de droogte der laatste weken losgereden wordt. De auto sloeg in de langs den weg gelegen sloot, doch door de groote schok sloeg hij weer op den wal tegen een boom en vervolgens weer terug in de sloot. Wonder hoven wonder kwamen de in- Radlo-Programm a. WAT EK VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 nor n.m. 1870 M.). K. E. O. Dioemruziek. Spreker: Mr. B. G. A. Sm e s uit Nijmegen. Onderwerp: „Ms- deeïde en daardoor mie da: 'igf. jeugd". Persberichten Vaz Dias. HILVERSUM, 1071 M. A. V. E. O. Vooravond-concert. Politieberichten. V. A. E. A. Laatste V.A.R.A. Zomeravond ima. 5.30 7-y 6.00 7.45 10.50 "45 5.20 8.20 10.50 6.05 13S 0.20 6.50 7.05 7.35 8.05 IO.IO 10.50 8.20 8.50 uziek Sluiting .programma KöNIGSWUSTERH., 1250 M Namiddagconc ert. Muziek en zang. Muziek. LANGENBERG, 469 M. Yroolijke avond. Vooravondconcert. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. Kinderuurtje. Concert. Eerste algein. nieuwsbericht. Muziek. De grondslagen der muziek. Concert. Concert. Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. Landbo u wberichten Concert. In de pauze nieuwsberichten. ZONDAG 16 SEPTEMBER. HUIZEN, 3409 M. Na 6 uur n.m. 1870 M. N. C. R. V. 8.30 Morgenwijding te leiden door Ds. J. v. d. Woude, Geref. Pred. N.V. te Amersfoort. Onderw.- ,,De Christen en de zorg". 6.20 Overzicht van den Kerkdienst vanuit de Groote Kerk te Den Haag. Voorganger: Ds. P. J. Mo lenaar, Ned. Herv. Pred. a'daar 1. Orgelspel. 2. Votum er Zegengroet. 3. Zingen Ps. 27 3 en 5. 4. Lezen Matth. 7:1n. 5. Gebed. 6. Lezen van den tekst: Matth. 7 7. 7. Zingen Gez. 2201 en 5. 8. Eerste ged. deir prediking. 9. Zingen Gez. 83 3. 10. Tweede ged. der prediking. 11. Dankgebed. 12. Zingen Gezang 49:5. .13. Votum. 14. Orgelspel. zittenden er nagenoeg geheel zonder ver wondingen af. De achter in den wagen gezeten personen zijn door de kap van den wagen heen uit den wagen geslagen. Het ongeluk is gebeurd op nog geen vijf tig meter van de plaats, waar kort ge leden ook een ernstig ongeluk gebeurd is. NOORDWIJK. Bij het plaatselijk arbeidsbemidde lingsbureau alhier hebben zich deze week als werkzoekend aangemeld 7 personen, n.l.: 1 grondwerker, 1 visscher, 4 timmer lieden en 1 kantoorbediende. RIJNZATERWOUDE. De rekening dezer gemeente, dienst 1927 bevat in ontvangsten gewone dienst 28.262.46, en uitgaven 26.889.43, batig slot ƒ1.373.03. Kapitaal dienst ontvangsten 140.32, en uitgaven 449.23. Nadeelig slot ƒ309.01. Over de- maand Augustus 1928 werd ter secretaris dezer gemeente ƒ50.50 aan keurloon ingevolge de Vleeschkeurings- wet ontvangen. Het aantal gewone dienstplichtigen van de lichting 1929 bedraagt voor deze gemeente 6. Met de oogst op de rietlanden is al reeds een aanvang gemaakt. Indien het mooie weer nog eenigen tijd aanhoudt, zal de oogst dit jaar vlug afgeloopen zijn. Het aantal gewone dienstplichtigen voor de lichting 1929 bedraagt voor deze gemeente 10. Donderdag brachten de leden van den Raad dezer gemeente een bezoek aan de nieuwe banketbakkerswinkel en fa briek van de firma Beuk Zonen. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer neemt den laatsten tijd merk baar af. Verscheidene veestapels werden reeds hersteld verklaard. ZOETERWOUDB. Dezer dagen zijn in Café „Ik leer nog" nogmaals bijeengeroepen de leden der vereeniging tot viering van den Ko ninginnedag, ten eide nog eenige bespre kingen te houden voor de te houden fees ten. Door den voorzitter werd meegedeeld dat door het bestuur was vastgesteld dat op Woensdag 26 en Donderdag 27 Septem ber a-s. de feesten zullen worden gehou den. Bij nadere publicatie zal worden be kend gemaakt, wat er zoo al te doen zal zijn. De feesten zullen worden gehouden op een stuk weiland van den heer van Leeuwen. Het ledental is reeds gestegen tot ruim 350, en mede daarom was het noodzakelijk geworden het bestuur met eenige leden (liefst met wat andere personen) te ver sterken. Gekozen werden de heeren J. P. de Bruijn, A. C. Hendriksen, F. den Hertog, W. J. van Beveren, Jac. Lemmerzaal en H. P. van Amsterdam. Nadat de voorzitter zijn dank had ge bracht voor de groote opkomst, en gezel lige besprekingen, sloot hij te ruim elf uur de vergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2