DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soe. Adviezen. Donderdag 13 Sept., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Film „Het Mijnbe drijf". De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheren wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Septemb. a.s. waargenomen door de apotheek van «ten heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Gevraagd naar het Fransch-Britsche vlootaccoord, herhaalde Chamberlain, dat dit uitsluitend een poging is om het Fransche en Britsche standpunt met el kaar in overeenstemming ,e brengen. Het doel is het aan de Ontwapeningsconferen tie voor te leggen. Hij is van oordeel, dat zijn rede in het Lagerhuis vóór het par lementair reces, waarin hij een uiteenzet ting van den aard van het accoord gaf, te kort was ten gevolge zijner ziekte. An ders, zoo zeide hij. zou het misverstand zich nooit hebben voorgedaan. REVOLUTIECOMPLOT IN SPANJE. Meer dan 200 arrestaties. De Journal en de Petit Journal publi- ceeren vertraagde berichten uit Madrid, volgens welke een omvangrijke revolutio naire beweging op het punt stond te Ma drid ontketend te worden. Na de arresta tie der aanvoerders en dank zij de maat regelen, die zij getroffen heeft, is de re- geering echter meester van den toestand. Er zijn 200 personen aangehouden, doch de arrestaties worden voortgezet. Onder de liberalen en communistische elementen gemengd. De arrestaties hadden vooral plaats te Madrid. Valencia en Saragossa. Onder de gearresteerde persoonlijkheden bevinden Bich Alexander Leroux, de leider der re- publikeinsche partij en de republikein- sche afgevaardigden Barrioberre en Agy- ati, dignitarissen der vrijmetselarij, jour nalisten, de voorzitter van de liga voor de rechten van den mensch in Catalonië. On der de beklaagden bevindt zich de vroe gere eerste minister Cambo. Te Saragossa was de beweging tot in het garnizoen doorgedrongen. Een groot aantal officieren en soldaten is gearres teerd. De regeering heeft den censuur afge kondigd. Alle gedelegeerden der arbei dersunie, die in congres vergaderd waren bevinden zich onder de gearresteerden. DE LEGERWET IN BELGIë. Het gehruik der talen. De Belgische Kamer heeft artikel 1 van de wet op het gebruik der talen in het le ger, dat zegt, dat de kennis van het Fransch en van het Vlaamsch verplicht is voor het verkrijgen van den rang van onderluitenant in. het actieve kader aan genomen in den vorm. zooals door de commissie was voorgesteld en door de re geering was aanvaard. GUSTAV HARTMAN TE BERLIJN TERUG. Een luisterrijke ontvangst De ontvangst, die den koetsier Gus- tav Hartman bij zijn terugkomst te Berlijn uit Parijs ten deel is gevallen, is buitengewoon hartelijk geweest. De belangstelling van het publiek was enorm. Met het mooie weer wa ren dichte drommen nieuwsgierigen den „ijzeren Gustav" tegemoet ge wandeld langs den grooten straatweg naar Spandau. Vele zijner collega's reden hem eveneens tegemoet. Voor sommige rijtuigen waren zelfs ter eere van Hartman vier paarden gespannen. Waar Hartman verscheen, werd hij luide toegejuicht. Steeds weer werden hem hloemen en zijn trouwe paard versnaperingen aangeboden. In de nabijheid van den Funktoren te Charlottenburg was de belangstel ling zóó groot, dat de straat door de politie moest worden afgezet. In den tuin van het Funkhaus vond een eerste ontvangst plaats. Hier werd Hartman begroet door zijn collega's en door de vertegenwoordigers der beroepsorganisatie van koetsiers en chauffeurs. De voorzitter dezer organisatie deel de mede, da ter herinnering aan den tocht van Hartman een Hartmanfonds was gesticht met het doel, aapjeskoet siers te helpen, die buiten hun schuld in nood zijn geraakt. Tot nu toe zijn voor dit fonds reeds 20.000 Mk. bijge dragen Op de ontvangst volgde de lunch. Alle mogelijke geschenken werden Hartman aangeboden, o.a. een circa 30 pond wegende doos chocolade en een groote mand met fruit. Na afloop van dit eerste feest trok men naar Berlijn. Overal was het ont haal even geestdriftig. Overal werden bloemen in het rijtuig geworpen. Hart man en zijn paard waren ten slotte als het ware bedolven onder de bloemen. Door de Brandenburgerpoort werd ten slotte de Linden bereikt en van daar trok men naar het gebouw van de uitgeversfirma Ullstein, alwaar de tweede ontvangst plaats vond en Hart man werd begroet door Henny Porten. Hedenavond zal men den koetster in het Lunapark kunnen bewonderen en toejuichen. Aan belangstelling zal het ook hier niet ontbreken. Het aapje van Hartman was voor zien van een taximeter oud-model, dat echter tijdens den ganschen langen tocht heeft dienst gedaan. Indien een passagier de reis van Ber lijn naar Parijs en terug had meege maakt, zou hij Hartman hiervoor on geveer 938 Mk. schuldig zijn geweest. Op het vliegveld Schiphol waren gisteren de vijf vliegtuigen, die voor de start naar Indië gereed staan voor het publiek tentoongesteld. De vijf toe stellen met als inzet Luit. Koppen, die als leider der vluchten optreedt. Voor dit bedrag kan men van Duitsch- land een zeereis naar Zuid-Amerika maken. u EEN OPZIENBARENDE AANHOUDING TE KABOEL De raadsman van den vorigen Emier gevangen genomen. Groot opzien is gisteren te Kaboel gewekt door de gevangenneming van Sind Hoesrat, den vertrouwden raad gever van den vorigen Emier en een man van het hoogste gezag in Afga- nistan. Naar men zegt, zou hij zich verzet hebben tegen de invoering van enkele hervormingen, die koning Amanoella na zijn Europeesche reis heeft inge voerd. De ergste van die hervormin gen acht men het verplichte onderwijs voor meisjes, en daartegen zou Sind de priesterschap hebben trachten op te zetten, waarop de koning bevel ge geven moet hebben, hem te arrestee ren. KORTE BERICHTEN. Ramsay MacDonald en zijn doch ters hebben zich gistereri, na een be zoek van zes weken aan Canada, te Quebec naar Engeland ingescheept. De Minister van Buitenlandsche Zaken der Nanking-regeering heeft ontslag gevraagd. Te Moskou, Petersburg, Charkoff, Odessa en Kieff moeten talrijke arres taties hebben pVats gehad in verband met anti-bolsjewistische bedrijvigheid. In Tsjecho-Slowakië lieerscht ern stige ontstemming over de bij het spoorwegongeluk in Moravië gebleken tekortkomingen der spoorwegen. De socialisten eischen het aftreden van den minister van spoorwegen. De koortsepidemie in Grieken land neemt af. Dr. Schacht meent dat Duitsch- land alleen op eigen economische kracht kan bouwen. In de economische sectie van den Volkenbond drong de heer Heldring aan op verlaging der douanetarieven. De vredesvereenigingen hebben hij den Volkenbond aangedrongen op maatregelen ter bevordering van de ontwapening. Mr. P. Droogleever Fortuyn, die naar men w*eet ernstig in aanmerking komt om tat Burgemeester van Rotterdam te worden benoemd. GEMENGD NIEUWS. Een familiedrama. In de 2e Ooster parkstraat te Amsterdam, is Zaterdag j.l. een winkel in kindergoederen geopend. Gistermorgen stond aan de deur vermeld, dat de winkel wegens ziekte van de be woners was gesloten. Iemand, die gistermorgen in den win kel kwam, ontdekte, dat zoowel de onge veer 50-jarige vrouw en de 20-jarige doch ter, die den winkel dreven, ernstig ziek waren. Hij waarschuwde een dokter, die, nadat hij zich op de hoogte had gesteld, onmiddellijk den geneeskundigen dienst waarschuwde, daar het hier een ernstig geval van vergiftiging betrof. De genees kundige dienst bracht beide vrouwen naar het O. L. Vrouwengasthuis. Gebleken is, dat beide vrouwen phos- phorbrei, dat bij een drogist gekocht was, hadden ingenomen. De moeder heeft dat vergift in chocolade gemengd en haar dochter te drinken gegeven. Later heeft zij zelf ook een paar kopjes van deze cho colade gedronken. In het Onze Lieve Vrouwengasthuis is verder gebleken, dat de toestand van de moeder ernstiger is dan die van de doch ter. De moeder, die zeer overspannen is, is naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. Beide vrouwen zullen vermoede lijk in leven blijven. Ernstige autobotsing te Garderen. Men seint uit Barneveld: Gisteravond is bij den Viersprong, na bij Garderen, gem. Barneveld, een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd. Twee luxe auto's, een uit Gelderland en een uit Groningen, waarvan de een uit de richting Garderen en de andere uit die van Voorthuizen kwam, zijn met kracht tegen elkaar gebotst. Alle inzittenden, ten getale van zeven, zijn zwaar gewond. Drie waren er zeer ernstig aan toe en mochten niet vervoerd worden. Drie jongens in den modder gezakt. Op het opgespoten terrein tusschen den Haarlemmerweg en den Admiraal de Ruy- terweg te Amsterdam zijn gistermiddag drie jongens van 9 jaar in den modder gezakt. De knapen schreeuwden om hulp, die echter door de voorbijgangers niet kon verleend worden. Het hulpgeroep drong door tot de politie, die de assistentie in riep van de brandweer, die binnen en kele minuten reeds was verschenen. In allerijl werden ladders gelegd, met planken erop, totdat de brandweer de drie jongens kon bereiken en redden. Voor de jongens was het een geluk, dat zij op een verharde plek terecht waren gekomen, zoodat zij niet verder dan tot aan het onderlijf in den modder konden wegzakken. Vrachtauto omgeslagen. Gistermid dag is op den Prins Hendrikweg te Vlis- singen een vrachtauto, waarin werklie den vervoerd werden, omgeslagen, door dat een der wielen tusschen de spoorrails vast kwam. Verschillende werklieden zijn gewond; een hunner moest per brancard naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een kostbare viool gered. Uit de puinhoopen van de twee Zondagavond afgebrande grbote landhuizen te Laren is een kostbare Villaume-viool, eigendom van den heer Chr. Freyer, ongeschonden te voorschijn gehaald. Het kostbare in strument was gepakt in een z.g. Ameri- kaansche .dubbele vioolkist, waarvan de binnenste vorm van aluminium is. De Mnider tol. De tol te Muiden is gistermiddag omstreeks half drie weer 't middelpunt geweest van een groote con sternatie en verkeersopstopping. Omstreeks genoemden tijd kwam de heer Floris Vos met een grooten vracht auto, geladen met hout, bij den tol. Hij wilde met den wagen door den afsluit boom heenrijden. Dit kon echter niet, om dat juist van den anderen kant luxe auto's aankwamen. Toen de heer Vos zijn zin wilde doorzetten om door den boom heen te rijden hebben de marechaussee's den vrachtauto in beslag genomen. Deze staat thans nog te Muiden. Hiefna begaf de heer Vos, die in gezel schap was van eenige andere heeren, zich in een luxen auto naar den tol, weigerde te betalen en toen hij niet mocht passee- ren, lichtte hij den afsluitboom op en reed zonder te betalen over de brug. Een en ander veroorzaakte een ernstige strem ming in het verkeer. Verdronken. Gistermorgen te kwart voor 9 waren in de Wiltonhaven te Schie dam twee werklieden bezig met het ver halen van een zolderschuit van dok 5 naar 4. Vermoedelijk door het losschieten van een haak raakte een van hen, de 32- jarige J. v. d. Vaart uit Vlaardingen, te water. Onmiddellijk werden door zijn makker, den 60-jarigen C. Heystek uit Schiedam, reddingspogingen gedaan; de afstand was echter te groot. Toen een passeerende sleepboot aan het reddings werk kwam deelnemen, was v. d. Vaart reeds in de diepte verdwenen. Na 20 mi nuten dreggen werd het lichaam opge haald. Dr. Hoogendijk uit Schiedam kon slechts den dood constateeren. Het slacht offer was gehuwd en vader van 3 kinde ren. Inbraak. Gisternacht hebben onbe voegden zich toegang weten te verschaf fen tot het reisbureau Lissone en het klee- dingmagazijn van de firma Kreymhorg in de Leidschestraat te Amsterdam. De in brekers zijn door een leegstaand huis in de Leidschestraat bij de Heerengracht naar binnen gegaan. In het kantoor van de firma Lissone hebben de ongenoode gasten niets van hun gading kunnen vin den. Het personeel van de fa. Kreymborg miste aanvankelijk een overhemd en een lap stof, doch later werden deze dingen op een plat dak, aan de achterzijde van het magazijn teruggevonden. UIT DE OMGEVING, LEIDERDORP. Herdenking van het Volkspetitionnement. Gisteravond werd in de Geref. Kerk alhier een bijeenkomst gehouden ter herdenking van hot volkspetionn-unent van 1878, in welke bijeenkomst eon rede werd gehouden door Ds. J. L. Pierson, voorz. van de Unie „Een School met den Bijbel". De kerk was' slechts zeer matig bezet. Ds. Pierson liet aan het begin van den avond zingen Ps. 103 1, las Ps. 126 en ging voor in gebod. Als grondslag van zijn rede koos spr. Joh. 4 37 en 38: Want hierin is deae spreuk waarachtig: Een ander is het die zaait en een ander die maait. Ik heb u uitgezonden om te maaien hetgeen gii niet bearbeid hebt; anderen hebben hét bearbeid en gij zijt tot hunnen ar beid ingegaan. In korte trekken verhaalt spr. dan de voorgeschiedenis vam het petition nement^ De school na de Fransen? over- heersching werd gebracht onder dezor- Sen van den Staat. En dat heeft reeds adelijk een groote breuk geslagen, waarvoor een 80-jarige oorlog noodig bleek te zijn om die te herein. Zoo •had men in'de eerste helft van de ne gentiende eeuw uitsluitend de school van de regeering en deze school moest absoluut godsdienstloos zijn omdat er allerlei gezindten vereenigd werden. La ter kon ieder die dat wilde een school van een of andere gezindte oprichten mits men zelf de kosten droeg en in derdaad werden verschillende scholen opgericht. Toen werden de liberalen' ©enigszins ongerust en zij kleden alles om de scholen tegen te werken, waarvan ook de wet Kappeyne het gevolg was. Deze wet beoogde meer en meer de bijzon dere school te onderdrukken en de O. L. School werd hoe langer hoe meer het troetelkind. Zoo kwam het dat het volkspetioimement ontstond en in Aug. 1873 aan Z.M. den Koning werd aange boden. Z.M. was zeer vriendelijk en na de aanbieding volgden dagen van aog- stige spanning. In elk Chr. gezin werd toen gebeden. Maar de gebeden wer den met op deze manier verhoord. De Koning onderteekende toch de wet Kappeyne. Een oogenblik deed de slag duizelen. Maar het woord van Paulus: Gods kracht wordt in zwakheid vol bracht, was ook hier weer ter bemoedi ging. Het petionnement bleek te zijn uit God en niet uit meoschen. Reeds aanstonds is gebleken de geze- fende vrucht. Het heeft aaneengebon- en wat vroeger naast elkander stond. Tegenspoed dwingt de meoschen zich te vereenigen. Alle broedertwist werd vergeten. Men begreep dat de vonk van krachtig volksleven niet mocht wor den uitgedoofd en het gevolg van dit al les is geweest de totstandkoming van de Unie: Een School met den Bijbel, die spoedig' haar 50-jarig bestaan' zal vie ren. Deze Unie wilde de strijd tegen het idee van de neutraliteitssohooil aan den gang houden. Het sluimerend geweten van ons volk moest worden wakker gemaakt. De leuze was: de vrije school voor heel de natie. De Unie liet de die pere eenheid» heerschen over alle ker kelijke en politieke geschillen. Zoo hulp van God v erkregeu hebbende, staat de Unie, als een monument van het Volks petioimement, daar tot op dezen dag. Dat grootsch verleden vraagt om her denking. Herdenken is eigen, aaa het vroom gemoed. Waar er geen dank baarheid is voor de daden Gods in het verleden, is er ook geen geloof. Gods .daden leeren kennen is ean leerschool' van ootmoed en hoop, van vertrouwen ten kracht. Er is nog een andere zijde aan de ge schiedenis van het volkspetioimement. Wij plukken de vruchten van wat an deren gezaaid hebben. Zij hebben dat gezaaid gaande en weenende. Het was geen particuleire liefhebberij zooals men wel eens zegt. Het giag om des gewetens wil, het ging er om, om de school los te maken uit de doodelijke -omarming van de Staat. Er was ech ter in dien tijd blijdschap om te geven. Het werd gegeven door het hart. De weg in het verleden was dikwijls zeer moeilijk. Men ging door da woestijn, maar het brood en water was gewis. God was met ons. Men bleef gelooven tegen hoop en op hoop. Als spr. denkt aan al degenen die medegestreüen hebben dan ziet hij ze voorbijtrekken als een groots pro cessie die het zaad zaait al gaande en weenende, en die thans als 't ware te rugkomt in ons, die al juichende de schoven dragen in de schuren. Wij zijn tot hun arbeid ingegaan. Nadat vervolgens gezongen was Ps. 8:1 en 7, wees spr. er verder op, dat er geen gevaarlijKer oogenblik is dan wanneer na langen arbeid of strijd de vrucht geplukt wordt. Men is dan zoo spoedig geneigd de rust te gaan get- nieten. Daarom is het maar goed dat de Bijbel de arbeid stelt boven de rust, de strijd boven den vrede. Wij zijn tot hun arbeid ingegaan. De arbeid blijft dus en wij moeten hem tot hoogere ontwikkeling brengen. Wh moe ten er op letten dat de fiaancieele ge lijkstelling niet dat geweest is wat de arbeid in de vorige eeuw heeft be doeld, waarvoor de vorige eeuw zelfs heeft gevreesd. Ten bewijze hiervan haalt spr. een gezegde van Dr. Ba- vinck en van Prof. Wielenga aan. Ja- dien wij het woord: Gij zijt tot hun ar beid ingegaan, willen begrijpen, dan moeten wij nog evea de ontwikkeling' van den arbeid in het verleden nagaaa. Er blijkt uit dat toen de staatsschool was losgelaten, betere dingen werden geopenbaard. Men voelde hoe langer hoe meer dat de school was losgerukt van haar natuurlijk element: het huis gezin. De ychool is de uitbouw van het gezin. De staatsschool is nooit meer ge feest dan een onderwiismachine. Het spijt spr., dat de Schoolwet van 1920 op de manier tot stand gekomen is, waai*- Radio-Pr o jjramm a. 5 30 WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 Af.). N. C. R. V. Vooravond-concert. Mej. Jars Bierma, A'dam, sopraan; de heer J. Stroomenbergh, A'dam, bariton; mej. A. Baartscheer, piano. Spreker: Br. F. J. Fokkema,Rec tor van de Ned. Zendingsschool te Oegstgeest. Onderwerp: „En kele mededeelingen omtrent de Nederlandsche Zendingsschool". Uitzendavond door het Comitté voor Evangelisatie-Arbeid „Gide on" van de Geref. Kerk van Rot terdam. vanuit de Bergsingel- kerk aldaar. Gesproken zal wor den over den Evangelisatie-ar beid.. a. De noodzakelijkheid van den arbeid, door Ds. F. C. Meyster. Onderwerp: „Zoeken ©n vinden" b. De methode van den' arbeid, door Ds. J. A. Tazelaar. Onder werp: „Bidden en werken". c. Ie vrucht op den, arbeid, door den heer Adr. v. d. Nadort. On derwerp: „Daarom voortvaren" Muzikale medewerking wordt verleend door: De Evangelisar tiekoren Rotterdam en Delfsha- ven, Dir. de heer J. Boonstra en de heer J. J. de Vos, orgapiistt der Bergsingelkerk, orgel. Daarna nieuwsberienten. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. Tijdsein van cle A.V.R.O.-klok. Vooravond-concert. Politieberichten. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Lezing door T. A. Q. Scheevers, Phytopatholcog bii denPianten- ziektenk. Dienst over Paddestoe len. Solisten Concert. Vei plicht stoppen De Bildt. Populair concert. Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSYVUSTEIÜl., 1250 M. Namiddagconcert. Populair concert. Muziek. LANGENBERG, 469 Voo r a v ondconc ert. Concert. Vroolijke avond. Daarna nieuwsberichten. 6.00 6.00 7-45 0.30 9.00 9o° 10.10 b.50 10.50 6.05 8-35 9.20 DAVENTKY, 1604 M. 5.35 Kindeniurtje. 0.40 Muzikaal tusschenspel. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht. 7.05 Muziek. 7-35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 10.10 Zwitsersch Nat. Programma. 10.50 Muziek. PAltiJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koeisen. 8.20 Landbouwbeiichten. 8.35 Koersen en Persberichten. 8.50 Concert. In de pauze nieuwsberichten. op zij tot stand gekomen is, in ruil als 't ware om het algemeen kiesrecht. Eerst leefde men in een roes van vreug de. Er was veel geld. Te vee!' naar spr. 's meening. Maar langzamerhand kwam de twijfel op. Was dat niet de bedoeling ge weest, de bedoeling die zich uitte in de l'euze: de vrije school voor de heele natie. Deze vraag .moet ontkennend wor den beantwoord. Het is juist wat eens een liberaal sprak: „We hebben eea staatsschool, gesplitst in twee helften". W e hebben geen vrije school in het land Het is hard net te moeten zeggen, maar het is waar. De gevolgen van de wet van 1920 doen zich maar al te pijnlijk gevoelen» Er is geen meeleven meer. De school Uegint los te staan van het huisgezin. Daarom moeten wij bedenken dat het oude ideaal nog niet is bereikt. De school moet allereerst losgemaakt wor den van alle politieke woelingen. Zij mag geen inzet zijn van een politieke strijd. In de wet van 1920 hebben we evenveel verloren als gewonnen. De verleiding komt nu wel om in te slapen, maar de herdenking van het verleden moge ons opwekken om den strijd voort te zetten voor het ideaal: de vrije school voor heel de natte. Daartoe sterke ons God. Aan het einde van de bijeenkomst werd gezongen: „Halleluja, eeuwigdaok •en eer©", de laatste regels staande. SASSENHEIM. Koninginnefeesten. (Vervolg). Zooals wij gisteren reeds mededeel den, bestaat voor de Winkel-wedstrijd 'een groote belangstelling .en de aan dachtige beschouwing waarmee etalage na etalage door het publiek wordt op genomen, doet het beste voor den be- loordeelirgswedstrijd verwachten. Hieronder geven wij enkele beschou wingen over verschillende etalages, om eenig jdee van het totaal te geven en waarbij wij opmerken slechts een on willekeurige greep uit de ruim 40 deel nemers te hehben gedaan. Fa. Buys etaleert o.m. verschillend? radio-artikelen, gegroepeerd om het meest moderne radio-apparaat dat toL. nog toe in den handel is en dat het hart van menig radio-enthousiast in v r- rukking zal brengen. Mevr. de Leeuw geeft een keurige uk- stalling van de fijnste sigaren en cgi- irettenmerken die het publiek op oer- ituigende wijze aantoont dat de L.n- proevers onder de rookers hier uitste kend terecht kunnen. De Fa. de Gruyter geeft te.i ger: 11- derde reproductie van de voorgevel vaa

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2