CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dii Dommer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. 9* JAARGATTO DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1928 NUMMER 2539 IEDWE LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden ItfÊtQfi' Teleioonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2J50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Crematie en kanker. Hoeveel moeite of hier en daar ge daan wordt om de lijkverbranding al gemeen ingang te doen vinden, kan blijken uit de middelen die daartoe worden aangewend. In het medisch tijdschrift Britisch Medical Journal wordt door het Insti tuut voor Kankeronderzoek er op aan gedrongen het stoffelijk overschot van kankerlijders verplicht naar het cre matorium te verwijzen. Wijl na her haalde proefnemingen gebleken is, dat de virus dezer ziekte zelfs door een porseleinen filter dringt, deze ook den bodem, hij moge uit kiezel, kalk of leem zijn samengesteld, moet kunnen doorboren. Bij de geconstateerde toe- noming dezer kwaal meent men in Engeland dat het verplicht cremeeren van aan deze ziekte overledenen nood zakelijk is. Het is weer een stelling die nog be wezen moet worden, maar die reeds nu wordt aangegrepen om propaganda te maken voor lijkverbranding. Het bericht zooals het daar ligt laat allerlei vragen onbeantwoord. Zoo b.v. of de toeneming van kanker het sterkst zich openbaart in de nabijheid van de begraafplaatsen. Ook zou men mogen vragen of de toeneming elders ook tot eenzelfde conclusie leidde. Maar als propagandamiddel kan het al vast dienst doen. Als zoodanig wordt het gebruikt. Dit is teekenend. STADSNIEUWS. DANK- EN BEDESTOND VOOR HET CHR. ONDERWIJS. Gisteravond is in de Hooglandsche Kerk de jaarlijksche Dank- en Bede stond voor het Cbr. Onderwijs gehou den, uitgaande van het Locaal Comité ,.De Unie een school met den Bijbel Sprekers waren ds. D. Kuilman, Ned. Herv. predikant alhier en dr D. K. Wielenga, predikant der Geref. Kerk van Voorschoten. De kerk was flink bezet. Nadat gezongen was Ps. 103 1, ging dr. Wielenga voor in gebed en las ver volgens Jozua 3 144 9. Spr. begon zijn rede met er aan te herinneren hoe 50 jaar geleden de strijd is ingezet, waarvan wij thans nog, veelal onbewust, de zegeningen genieten. Het is echter niet goed, in dien ons volk deze historie zou verge ten; daarom is bet zoo noodig dat wij thans bijeenkomen om te herdenken de wonderen die God heeft van ouds gewrocht. Zoo heeft ook Israël bij den tocht door den Jordaan 'n monument van 12 steenen opgericht, dat getuigt van het gevaar om - vergeten, den plicht om te gedenken en de roeping om te onderwijzen. Onder dit drieërlei gezichtspunt wil spr. ook den strijd voor het Chr. on derwijs bezien. Vergeet het niet hoe de toestand 50 jtar geleden was. De scholen waren heidensch, paganistisch en de geest die er heerschte was de geest van Bousseau. Ook de schoolwetten waren in een geest van „neutraliteit" geredi geerd. De Bijbel werd een verboden boek op de school. Wel bestond de mogelijkheid, dat de Christenen door hen zelf betaalde scholen oprichtten, doch daarvoor was noodig een „auto risatie", welke toestemming in vele ge vallen door de autoriteiten niet ver kend werd, zóó „liberaal" waif men! Toen in 1857 de Schoolwet-Van der Erugghen werd ingediend legde Groen \an Prinsterer zijn mandaat als Twee- re Kamerlid neer; hij kon zóó i let langer de verantwoordelijkheid dra gen en gaf van zijn besluit rekenschap in een „open brief" aan de Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje' te Leiden". Hier ter stede was het evenwel ge lukt, in '53 aan de Oude Vest en in '54 aan de Langebrug Chr. scholen te stichten, die onder bescherming ston den van ds. D. Chantepie de la Saus- saye en ds. J. H. Donner, alsmede van Groen van Prinsterer. In 1878 werd op 18 Juli de schoolwet- Kappeyne, die het Christelijk Onder wijs met vernietiging bedreigde, aan genomen; reeds 4 dagen later hadden overal in den lande bidstonden plaats rn op 3 Aug. werd aan Koning Willem UT het Volkspetitionnement aangebo den, onderteekend door 305.000 Neder landers. Desondanks teekende de Ko ring op 17 Aug. het ontwerp-School- v et. waardoor het tot wet verheven werd. De toeleg der tegenstanders van het l r. onderwijs mislukte evenwel; in 1 •-S9 werd bij de wet-Markay subsidie aan liet Chr. onder»vij9 toegestaan en onder Minister De Visser werd ten slotte de gelijkstelling bereikt, al heeft het dit nadeel dat we thans feitelijk een Chr. Staatsschool hebben. Tenslotte wees spr. op den plicht der ouders, hun kinderen te onderwij zen of te doen en te helpen onderwij zen in de waarheid der Heilige Schrift, Waartoe school en gezin moeten sa menwerken. Nadat gezongen was Ps. 105 1, 5 en 24, betrad ds. Kuilman den kansel, die wees op de noodzakelijkheid van het gebed voor het Chr. onderwijs. Wij moeten er voor waken, dat niet in het heden en in de toekomst de glans en de heerlijkheid van het gees telijk goed der diep-Christelijke over tuiging verloren ga, zoo wordt in het Unieblaadje van het Locaal Comité gezegd, en spr. beaamt dit ten volle. Na 1917 en 1920 zijn al meer dan eenmaal in Christel ijken kring de vragen opgekomen, op welke goederen wij die geestelijke overtuiging moeten richten. Wij hebben immers ons doel in hoofdzaak bereikt. Waarom hebben wij God nu nog te bidden? Prof. Bavinck heeft reeds de vrees uitgesproken, dat het jaar der geldelijke overwinning wel eens het jaar van onzen geestelijken ondergang zou kunnen zijn. Het is immers moei lijk, weelde te kunnen dragen. Een ander gevaar ligt daarin, dat onze vrijheid is verloren gegaan en de Staat over ons schoolmeestert. Spr. kan deze bezwaren niet ten volle onderschrijven, omdat immers aan onze vrijheid om het Evangelie in de school te onderwijzen geen en kele belemmering in den weg wordt gelegd. Veel ernstiger acht spr. het dat we ons te weinig hekommeren om de duizenden kinderen die nog op de openbare scholen gaan en het eene noodige missen. Groen streed tegen het onttrekken van den Bijbel aan de Volksschool, en deze strijd is nog niet uit, want het doel is nog niet bereikt. Hoe we prac- tisch dit moeten uitvoeren, kan spr. niet zeggen, doch het staat voor hem vast, dat we hen die nog in duisternis zitten het licht, dat wij hebben, niet mogen onthouden. Meermalen zijn wij zelf er de schuld van, dat nog zoovel en van het Chr. on derwijs niet willen weten. Er zijn Christelijke onderwijzers, die eigenlijk in die sfeer niet thuis bêhöoren; er zijn ook Christelijke schoolbesturen, die niet begrijpen den strijd die er zijn kan in de hart van jonge onderwij zers en onderwzeressen. In veel opzichten dreigt de glans van het goud der diep-geestelijke over- tuigin verloren te gaan. Daarom ga de bede op om de komst van Gods Ko ninkrijk, dat we niet alleen in eigen kring doch in breeden kring de diep- geestelijke overtuiging uitdragen. Spr. ging vervolgens voor in dank gebed, waarna ten besluite Gezang 189 4 gezongen werd. GEM. ARBEIDSBEURS. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 12 September 1928 ingeschreven 449 werkzoekenden. Op denzelfden datum van het jaar 1927 bedroeg bet aantal ingeschrevenen 523. EEN JUBILEUM. Zaterdag 15 Sept. herdenkt de heer C. L. Seijn den dag, dat hij voor 25 jaar als blikslager bij Tieleman en Dros eonservenfabrieken in dienst trad. DE ROTOWSKY's. Evenals verleden jaar zijn mevrouw en den heer Rotowsky bereid bevonden om hunne krachten te geven voor manschappen der Herhalingstroepen, door hun viool- en piano-recital inet causerie te houden op Dinsdag 18 September, des avonds 8 uur in de za len van de Morschpoortkazerne. VERSLAG VAN DE BRANDWEER. Blijkens het verslag van de Brand weer over het jaar 1927, hadden gedu rende dit jaar plaats: 10 schoorsteen branden, 36 kleine binnen-branden, 2 zware binnen-branden, 3 kleine uit slaande branden, 3 zware uitslaande branden en 10 buitengewone branden, totaal 64 branden, terwijl de brand weer nog 2 maal op vermoeden van brand werd gealarmeerd. In de formatie van het vaste perso neel kwam geen verandering en bieef bestaan uit: Commandant en Onder- Commandant (neven-betrekking) en 8 brandwachts. Door den verkoop van 2 stoomspui ten en 3 handspuiten moest een nieu we groepeering van het vrijwillige personeel plaats hebben. Het vrijwillig perso ïeel bestond daarin uit: 2 opper-brandmeesters, 3 brandmeesters, 3 adjunct-brandmees- tes en 23 spuitgasten, ingedeeld bij de 2 motorspuiten en, de stoomspuit. Aangesteld werden nog 2 nieuwe spuitgasten. De buiten werking gestelde stoom- en handspuiten werden publiek ver kocht en brachten met eenig ander af gedankt materiaal netto op de som van f 910. Een buiten werking gestelde red dingsladder werd verkocht voor f 250 aan de Gestichten Endegeest, c.a. De beide motorspuiten voldeden uit stekend en bleven bij de groote bran den, zonder de minste stoornis of op onthoud, uren lang werken. Ook de op een der spuiten meegevoerde afneem bare reddingsladder bewees een enke le maal goede diensten, al bleek dan ook dat bij strenge vorst en ijsvorming de ladder zeer moeilijk is te hantee- ren en dan nog al gevaarlijk is bij het beklimmen. Ten dienste van de Brandweer zijn voorts aanwezig: 504 brandwanen van de Gemeente en voor zooveel be kend 20 van het Rijk en 14 van parti culieren. Een brandkraan, liggende juist over de gemeentegrens in de ge meente Oegstgeest, mag zoo noodig cok door de Leidsche Brandweer wor den gebruikt. Onder leiding van den Commandant of den Onder-Commandant wordt met het brandweermateriaal door de brandwachts geoefend en deze hebben dan ook een meerdere mate van ge oefendheid verkregen om met dat ma teriaal om te gaan. Ook met het vrijwillig personeel werden, behalve de gebruikelijke voor- en najaarsoefening, extra oefeningen gehouden. Bij de op ongeregelde tijden door den Comm. gehouden beproevingen van het materiaal, hetwelk uitsluitend ge schiedt met het vaste personeel, bleek alles steeds in orde te zijn. Ontdekte afwijkingen werden direct hersteld of maatregelen daarvoor genomen.. AMBTSAANVAARDING. Prof. Dr. A. D. FOKKER. Prof. dr. A. D. Fokker te Santpoort, conservator bij de Teyler-stichting te Haarlem, benoemd tot bijzonder hoog leeraar in do Theoretische Natuurkun de vanwege deze stichting bij de Uni versiteit alhier, zal zijn ambt aan vaarden met het hoi'ilen van een rede op Woensdag 26 dezer des namiddags 2 uur in het groot-auditorium der Universiteit. BURGERLIJKE STAND. 'f Gehuwd: C. Rodenburg, jm en C. van Vliet, jd J. de Boer, jm en G. A. Heetveld, jd A. A. G. Bergers, jm en M. M. F. Trel, jd J D. Verkerk, jm en G. de Vos, jd M. W. de Visser, wedr en C. J. Hozee, jd P. Gerth, gesch en J. A. Roos, jd P. v. d. Put. jm en J. H. Smeele, jd F. P. Smit, jm en J. W. II. Gascard, gesch A. G. Fasseur, jm en M. Botermans, jd L. Eradus, jm en J. Ju, jd W. D. A. Truyers, jm en M. Labordus, jd J. J. den Os, jm en M. Gorree, jd J. H. Schlag- wein, jm en S. C. Hoppenbrouwer, jd G. A. Batist, jm en M. M. Nap A. Rietkerken, jm en M. M. van Polanen, jd. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. Naar gemeld wordt, zal H. M. de Koningin de volgende week een dag de legermanoeuvres in Limburg bij wonen. De Prins is voornemens Zaterdag 15 dezer de oefeningen bij te wonen van de transportcolonnes uit de vier noordelijke provincies welke dien dag zullen gehouden worden op den Kra- nenberg nabij Zwolle. De Prins zou omstreeks half drie op het terrein aankomen van Apel doorn uit. DE ZIEKTEGEVALLEN AAN BOORD VAN DE INSULINDE. Aneta seint d.d. 11 Sept. uit Bata via: Een gisteravond gehouden vergade ring van Batavia'sche artsen heeft de volgende motie aangenomen: De vergadering van 35 Batavia'sche medici spreekt hare verontwaardiging uit over de wijze, waarop het excerpt van het rapport der drie Leidsche hoogleeraren inzake de Insulinde we reldkundig is gemaakt, immers dit excerpt spreekt een veroordeeling uit van de Bataviasehe artsen zonder dat tevoren ook maar een poging is ge daan om met hen in verbinding te ko men. Daardoor is de goede naam dezer medici onnoodig geschaad. PT llTQWPn AMSTERDAM ROTTERDAM. Commissarissen van de Associatie tot den aanleg en het Beheer van den straatweg van Gouda naar Bodegra ven, hebben de bijzondere aandacht van den Minister van Waterstaat ge vestigd op de bezwaren, die Burge meester en Wethouders der gemeente Nieuwkoop hebben ontwikkeld tegen de richting van den ontworpen weg Amsterdam-Rotterdam. Hierbij staan voor de Associatie groote belangen op het spel, want in dien vastgehouden wordt aan de rich ting achter het dorp Nieuwkoop om, dan wordt genoemde straatweg ge heel vermeden en wordt hij getraceerd via het Meije-dorp door den Polder Nieuwkoop en Noorden, gelijk ook Nieuwkoop wil, dan zal hij voor on geveer de helft den straatweg opne men, wat een voordeel is voor bet Rijk en een groot belang voor de Associatie OEFENINGEN VAN DE MARINE. Bij de gisteren begonnen oefeningen der Marine om en bij de Zeeuwsche wateren, wordt verondersteld, dat een vijandelijke macht Zeeuwsch Vlaan deren en Brabant heeft bezet en daar na getracht heeft vasten voet op de Zeeuwsche eilanden te verkrijgen, in de eerste plaats op Zuid-Beveland, doch dit is hun nog alleen op Tholen en St. Philipsland gelukt, 't Is daardoor alleen mogelijk buiten om den dagelijkschen aanvoer van le vensmiddelen en munitie van verster kingen te doen plaats hebben. Wemeldinge wordt beschouwd als de beste landingsplaats van Neder- landsche troepen en de Nederlandsche sche oorlogsschepen en andere vaar tuigen hebben zich op de Oosterschel- de terug getrokken, omdat de Wester- schelde als „niemandsland" wordt be schouwd, omdat Zeeuwsch Vlaande- ren door den vijand is bezet. De bedoeling is, dat de als vijandig beschouwde schepen het verkeer tus- schen Holland en Zeeland trachten te beletten, terwijl de Nederlandsche schepen juist dat verkeer moeten be schermen. Daartoe is de hulp noodig van wa tervliegtuigen, mijnen en onderzeeboo ten. WAT IS EEN WERK-FORENS? De heer P. A. G. Baron van Heecke- ren van Brandenburg, burgemeester van Woudenberg, laat dagelijks zijn kinderen per auto naar de school te Zeist brengen. De auto wordt bestuurd door den chauffeur van den heer Van Heeckeren. Wat deed nu de gemeente Zeist? Deze redeneerde: de chauffeur des heeren van Heeckeren komt meer dan 90 dagen per jaar de kinderen zijns heeren per auto brengen, wij, gemeen te Zeist, slaan hem du9 aan als werk- forens, daar hij immers meer dan 90 dagen per jaar te Zeist komt „wer ken" De heer Van Heeckeren, burgemees ter van Woudenberg, vond dit geval nog al kras en merktein den gemeen teraad van Woudenberg op, dat een dusdanige toepassing niet de bedoe ling kan zijn van de Forensenwet. Op die manier, meende hij kan men een dienstmeisje, dat vaak in een an dere gemeente boodschappen moet doen, ook wel als „werkforens" aan slaan. Mitsdien stelde hij den gemeente raad van Woudenberg voor, dit geval aan het oordeel van Ged. Staten van Utrecht te onderwerpen. Met welk voorstel de Woudenbergsche Raad ac- coord ging. BOOTTREINEN. De bootrein van het s.s. Prinses Ju liana, die morgen te Genua verwacht wordt, zal Zaterdagmorgen om 11 uur aan het Staatsspoor in Den Haag aan komen. OPRUIMING VAN VRUCHTBOOMEN Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Bulten, betreffende een he velschrift tot opruiming van bopmen, vooral vruchtboomen, langs den voet van den dijk in het land van Maas en Waal, heeft de minister van water staat geantwoord, dat na onderzoek is gebleken, dat inderdaad bevel is ge geven. Gebleken is, dat de dijkstoel van het polderdistrict Maas en Waal be reid is uitstel te verleenen voor de volgens liet Rivierpolderreglement be volen opruiming van bedoelde beplan tingen, voor zoover gelegen buiten de binnenkort te versterken dijkvakken, zoodat verlies van de opbrengst der vruchten van de op te ruimen boomen zooveel mogelijk wordt beperkt. Vele belanghebbenden zijn van de beslissing van Gedeputeerde Staten, waarbij hun bij dat college ingesteld beroep werd afgewezen, in beroep ge gaan bij de Kroon. Nadat de Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zal ge adviseerd hebben, zal voor den-minis ter de tijd daar zijn, om zijn stand punt te bepalen. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentie n per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws io dit Nummer. Binnenland. 1 De Centrale Diaconale conferentie te Arnhem. De tocht der vijf vliegtuigen naar Indië. Ernstige autobotsing te Garderen. Buitenland. De 52ste zitting van den Volken bondsraad bijeen. Cnshendnn en Chamberlain over het Vlootcompromis. Revolutionaire beweging in Spanje onderdrukt. Opzienbarende aanhouding in de Afghaansche hoofdstad. De IJzeren Gnstaaf is te Berlijn te ruggekeerd. De opsporingen in het Poolgebied zijn gestaakt. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 2 tot en met 8 dezer is het volgend aantal gevallen van be smettelijke ziekten aangegeven: Febris typhoidea 34; roodvonk 338 (waarvan 34 in Amsterdam, 56 te Rot terdam en 48 te 's Gravenhage); diph- terie 59; meningitis cerebrospinalis epidemica 3; encephalitis lethargica 1, en poliumyelitis anterior acuta 1. ENCEPHALITIS NA INENTING. In de week van 2 tot en met 8 Sep tember 1928 zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid gekomen. BUITENLAND. DE VOLKENBOND. J De 52ste Raadszitting. 1 De Volkenbondsraad heeft gistermiddag de eerste bijeenkomst in de 52ste zitting gehouden. Op voorstel van Briand, die aan de beurt was om voorzitter te worden, heeft de raad den Finschen minister van bui- tenlandsche zaken Procope, die reeds de 51ste zitting gepresideerd heeft, uitgenoo- digd het voorzitterschap ook van deze zit ting te blijven vervullen. Minister Procope die deze uitnoodiging aanvaardde, heeft hierop de nieuwe le den van den raad Foroughi (Perzië), Qui- nones de Léon (Spanje) en Zumeta (Ve nezuela) met enkele woorden welkom ge- heeten. Hetgeen de raad gisteren behandelde, was niet erg belangrijk. Te vermelden valt alleen, dat de volkenbondsraad den heer Quinones de Léon heeft benoemd tot opvolger van minister Beelaerts van Blokland als rapporteur over de Poolsch- Litausche betrekkingen. Het ontwapeningsvraagstnk. In de derde commissie van de assem- blée is gisteren het ontwapeningsvraag- stuk behandeld. Daarbij drong lord Cus- hendun er op aan, dat geen aansporing tot de commissie-Loudon zou gericht wor den om den datum voor de ontwapenings conferentie vast te stellen. Lord Cushendun achtte 't ongewenscht, dat de commissie-Loudon bijeen zou ko men, voordat de betrokken zeemogendhe den het eens zouden zijn geworden en niemand kon op het oogenblik voorzien of dit met October, met November of met December het geval zou zijn. De volken bondsvergadering moest echter vertrou wen hebben in de activiteit der regeerin gen der zeemogendheden. Met dezen troost wilde lord Cushendun de commissie naar huis zenden. Doch men mag zich afvragen, of de commissie hiermede genoegen zal nemen, nadat men van April van het vorige jaar tot nu toe vergeefs op een overeenstemming heeft gewacht. HET VLOOTCOMPROMIS. Een verklaring van Lord Cnshendnn. Gisteren deelde lord Cushendun mee, dat men, ofschoon er nog geen enkel of ficieel antwoord ontvangen is, niet-offi- cieel heeft laten doorschemeren, dat het Engelsch-Fransche vlootcompromis bui tengewoon onaangenaam zou kunnen zijn voor zekere andere partijen, die evenzeer als Frankrijk en Engeland het recht heb ben hun stem te laten hooren. De meaning van Chamberlain. Sir Austen Chamberlain, die bij zijn aankomst te Bermuda werd geïnterviewd, heeft verklaard dat de reis hem wonder lijk veel goed heeft gedaan. De geruchten, dat zijn aftreden aanstaande zou zijn, zijn onzinnig. Hij rekent er op zijn func ties bij lijn terugkomst in November te hervatten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1