De opening der stichting „Vogelenzang" te HillegomBennebroek. Hedenmorgen half 11 had te Hillegom- Bennebroek in tegenwoordigheid van een ruimen kring van genoodigden de ope ning plaats van de stichting Vogelenzang uitgaande van de Vereeniging tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Neder land. De voorzitter van het Centraal Bestuur dezer vereeniging Prof. L. Lindeboom, opende de samenkomst, liet zingen Ps. 84 3, ging voor in gebed en sprak daar na een kort openingswoord, waarin hij de aanwezigen welkom heette. Na het woord van Prof. L. Lindeboom hield Ds. A. M, Donner, em. predikant te 's-Gravenhage en vice-voorzitter van het Centraal Bestuur, de openingsrede. Rede Ds. Donner. De reeds jarenlange arbeid der Vereeni ging tot Chr. verzorging van Krankzinni gen in Nederland mag aldus spr. nog steeds in engen en wijden kring op goeden prijs geschat worden. Volgende maand 9 Oct. bestaat de Vereeniging al 44 jaar en reeds 5 maal heeft zij een stich ting geopend. In '86 Veldwijk, in '92 Bloe- mendaal. in '95 Dennenoord; in 1907 Wolf- heze en in 1910 de met deze 4 stichtingen zeer nauw verband houdende Psychiatri- sche-Neurologische kliniek, Valeriusplein, Amsterdam. En nu na 18 jaar de 6e stich ting in de Prov. Noord-Holland, die haar om een stichting vroeg en financieel hulp verleende. Het terrein wordt door de ge meenten Bennebroek en Hillegom in on geveer 2 gelijke deelen verdeeld, wat ook tegelijk de grens is tusschen N.- en Z.-Hol- land. Alle gebouwen komen in de prov. Noord-Holland, gemeente Bennebroek, en de zuidelijke helft in Zuid-Holland, gem. Hillegom, wordt bestemd voor wandelter rein. Alleen patiënten 3e klasse worden verpleegd. Ook is er een open afdeeling, waarin patiënten zonder rechterlijke machtiging opgenomen kunnen worden. De stichting heet „Vogelenzang", haar niet onwelluidenden naam ontleenend aan het station Vogelenzang-Bennebroek, daarmee ook willende aanduiden van waar de stichting, gelegen in de gemeente Benne broek, gemakkelijk en spoedig te bereiken is. De eerste patiënten zijn half Augustus gekomen, en als de eerste bouw af is, dan kunnen er 400 verzorgd worden. Na nog enkele andere mededeelingen omtrent deze nieuwe stichting richtte de spreker allereerst het woord tot het Stich tingsbestuur van „Vogelenzang"; dan tot den Geneesheer-Directeur, Dr. A. J. de Blinde, die reeds 22 jaar als geneesheer aan de vereeniging verbonden is, en tot den geneesheer Dr. S. Wiersma. Voorts tot Ds. W. W. Smitt, den benoemden Geeste lijk-verzorger, vóór dezen als zoodanig 17 jaar werkzaam te Dennenoord; daarna toesprekende den huismeester, den Admi nistrateur en al het overige personeel. Hierna bracht hij den dank der vereeni ging aan Gedeputeerde Staten van N.-Hol- land; aan den inspecteur Dr. Schuurmans Stekhoven en den anderen inspecteur, den heer Dr. Lubbeman; aan Burgemees ter en Wethouders der gemeente Benne broek en aan die van de gemeente Hille gom voor hun medewerking. Voorts aan den architect, den heer A. T. Kraan, te Oegstgeest; den tuinarchitect, den heer Otto Schulz van Bilthoven; den heer B. van Ittersum en Martini voor hun advi seurschap in zake de electriciteitsvoorzie- ning en aan de Firma Struve en Hofman voor haar adviseurschap in zake de cen trale verwarming. Voorts dank aan de op zichters, de lieeren Wielenga en Verschoor en aan de onderscheiden aannemers, 'wier werk de goedkeuring der deskundigen wegdroeg. Na een korte slotrede, waarin hij de stichting aan de zorge Gods opdroeg, ver klaarde de spreker deze nieuwe stichting „Vogelenzang" geopend. Hierna voerden nog de geneesheer-direc teur Drs. A. J. de Blinde, de geestelijk- verzorger Ds. W. W. Smitt, Ds. C. Linde boom, voorzitter van het bestuur dezer stichting en tal van andere sprekers het woord, die allen hun beste wenschen voor de nieuwe stichting uitspraken. Na de gemeenschappelijke lunch was er gelegenheid de gebouwen in oogen- schouw te nemen. De Stichting. Wie van Bennebroek naar Hillegom langs den practischen Rijksstraatweg wandelt, ziet aan zijn rechterhand op een groot boschrijk terrein van 40 H.A. de kloek gebouwde watertoren van het nieuwe gesticht verrijzen, waarvan Prof. L. Lindeboom, 27 Sept. 1927 den eersten steen heeft gelegd. Naast dr. de Blinde, de geneesheer-di recteur. werkt als geneesheer Dr. E. Wiersma, die aanvankelijk in de Valerius- kliniek arbeidde. De stichting Vogelen zang is berekend voor opname van 800 pa tiënten en is een 3e klasse inrichting. Het is de eerste stichting der vereeniging met een open afdeeling. Vogelenzang heeft een gestichts- of gesloten afdeeling en een sanatorium of open afdeeling. De ge- stichtsafdeeling is nu geheel gereed en heeft een paviljoen voor 60 mannen en een voor 60 vrouwen. De open afdeeling is waarschijnlijk 1 October gereed en telt eveneens een paviljoen voor 60 mannen en een voor 60 vrouwen. Aanbesteed is bovendien een dubbel pa viljoen voor 80 vrouwen en nog een en kel paviljoen voor 60 mannen waarmede het eerste bouwplan gereed is. Half Aug. zijn de eerste patiënten reeds aangeno men. Wie van den Rijksstraatweg de met kastanjes beplante oprijlaan betreedt, komt eerst aan het administratiegebouw, waarachter zich met een gang verbonden het cursuslokaal bevindt. Honderd meter achter het administratiegebouw is tegen een groep oude beuken de te bouwen kerk geprojecteerd. In het verlengde daarvan is de centrale keuken, terwijl het econo miegebouw (wasscherij, mangel- en naai kamer etc.) noordelijker staat. Naast de reeds genoemde watertoren steekt de groote schoorsteenpijp van het ketelhuis boven de omgeving uit. In dit economie gebouw staan de ketels van de centrale verwarming. Aan den ingang van het terrein staat de woning van den geneesheer-directeur. Naast de gebouwen, die reeds in gebruik zijn of binnenkort in gebruik genomen zullen worden, is nu aanbesteed de bouw van woningen van den geestelijk verzor ger, den administrateur, den huismees ter, den chef-machinist, den tuinbaas, als ook het pompgebouw, met rioleeringswer- ken, timmer- en schilderswerkplaatsen, enz. Laatstgenoemde werkplaatsen wor den mede ingericht voor meewerkende patiënten. Alle genoemde grootere en kleinere ge bouwen zijn ontworpen door en zijn of worden uitgevoerd onder leiding van ar chitect A. T. Kraan, te Oegstgeest. Brief uit Sassenheim XL. 'Amice, Sassenheim staat weer gere-ed zijn jaarlijksche Oranjefeesten te vieren. En ik verblijd me er over, dat dit zoo is. Natuurlijk zie ik ook wel de zwakke kant van onze feestviering. Het is jammer, dat het in ons dorp niet mogelijk is, ons Oranjefeest te vieren op den verjaardag van onze Koningin. Dat zou direct op de feest viering een zeker stempel zetten. Maar dit is enkele jaren geleden geprobeerd en mislukt. Wij zitten bier op 31 Aug. nu eenmaal zóó midden in de drukte, dat er dan niet aan feestvieren kan worden gedacht. En ik vrees wel eens, dat van wat toch eigenlijk van zoo'n Oranjefeest de hoofdzaak moet zijn: de versterking van de liefde voor onze Koningin en vorstenhuis en het aankweeken van gezonde vaderlandsliefde, niet zoo heel veel terecht komt. Voor onze kinderen behoeft dat be zwaar nog niet zoo sterk te gelden, ge lukkig. Met de noodige medewerk ng van onze onderwijzers kan voor de kinderen de feestviering nog wel aan dit doel worden dienstbaar gemaakt. En wie zou onze kinderen niet een feestje gunnen? Voor mij is 't altijd een genot zoo'n fleurige kinderstoet door ons dorp te zien trekken, en de jeugd op het feestterrein zoo blij en dartel met hun wedstrijden en spelen bezig te zien. En toch geloof ik, dat ook verder onze Oranjefeesten nog wel terdege een goeden kant hebben. Je kent de omstandigheden van ons dorp, amice! Juli en Augustus en ook veelal de eerste weken van September vormen het allerdrukste gedeelte van het geheele jaar Dan wordt er gewerkt „zoolang het dag is". Er moet soms haast te veel van de menschen worden gevergd, en dat kan niet anders. En als dan die tijd van jagen en vliegen achter den rug is, heeft een ieder hard gebrek aan eenige ontspanning. Voor de beter gesitueerden onder ons, is dat gemakkelijk genoeg. Die nemen eenvoudig hun auto's en trek ken er op uit., tot ver over de gren zen. Maar voor een eenvoudig werk man is dat niet zoo gemakkelijk En juist voor hen vind ik zoo'n paar dagen vacantie heerlijk. Er is nog een ander punt. Er is in 't leven nu eenmaal zoo veel dat ver deelt. Wij hebben allen onze beginse len. en die noodzaken ons soms tegen over elkander te gaan staan. Wij zijn menschen van allerlei stand of positie, en al is de toestand in Sassen heim gelukkig niet zoo, dat men daar om tegenover elkander staat, in de practijk van 't leven is het toch zóó, dat men dikwijls heel losjes naast elkaar komt te staan. Ondanks dat alles, ondanks al die verschillen, blijft er toch één band die ons samenbindt, althans samen be hoort te binden, wij zijn allen Sassen- heimers, wij zijn allen Hollanders, zo- uen van hetzelfde volk. En daarom doet het me steeds weer goed, als ik, om nu maar eens een voorbeeld te nemen, één van de grootste patroons en een eenvoudig werkman, met elkaar zie kampen als ze samen op denzelfden vogel hun schuttersgaven beproeven. Ik ben van meening, dat onze Oran jefeesten, zij het ook op bescheiden wijze, mee kunnen werken, om dezen band, dit saamhoorigheidsgevoel te versterken. Nu weet ik, dat er menschen zijn, die het met mijn beschouwingen niet eens zijn. Er zijn er die heelemaal geen feest willen vieren, er zijn er ook die op andere wijze feest zouden wil len vieren. Nu heb ik tegen deze tweede catego rie een ernstige grief, en wel deze, dat deze menschen zelf zoo bitter weinig doen om de feestviering in hun geest te verbeteren. Zoo hier en daar kan men wel eens wat critiek beluisteren, heel scherpe critiek zelfs, maar ik heb er nog nooit iets van gemerkt, dat deze menschen daadwerkelijk iets gedaan hebben om in een en ander verbete ring te brengen. De vergaderingen der Oranjevereeniging zijn steeds even slecht bezocht, en ik meen toch dat, indien er critiek is, deze in de aller eerste plaats daar ter tafel behoort te worden gebracht. Het best der Oranjever. tracht steeds alles te weren waartegen men, met gegronde redenen, bezwaren aan kan voeren, en is hierin m.i. de laatste ja ren vrijwel geslaagd. Natuurlijk betreur ik het ook in hooge mate, dat er ook onder onze jon ge menschen gevonden worden, die zich gedurende de feestdagen min of meer te buiten gaan. Maar niemand zal toch kunnen beweren, dat deze ge varen voorkomen zouden worden als onze menschen zich uit de Oranjever. terugtrokken, en het organiseeren der feesten geheel aan andersdenkenden over lieten. Ik geloof, dat hier in de eerste plaats een zware taak op de schouders der ouders rust. Overigens vraag ik me wel af. Ami ce, of het misschien niet mogelijk zou zijn de feestviering van Chistelijke zijde eenigszins aan te vullen. Ik schreef al in het begin van dit briefje, dat, van wat de hoofdzaak van onze feestviering moest zijn, diksvijls niet zoo heel veel terecht komt. Zou het niet mogelijk zijn om b.v. op één der avonden een avond te or ganiseeren, waar gesproken werd, van Gods groote daden in onze heerlijke historie, van wat God in en door Oran je aan Nederlhnd gaf, om op deze wij ze aan onze feesten een eenigszins dieperen zin te geven? Ik weet niet of het gaan zou. De grootste moeilijkheid zal wel zijn de menschen naar zoo'n vergadering te krijgen, vooral de jon gere menschen. Maar wat denk je er van? Voor dit jaar is het natuurlijk te laat, maar zou voor de toekomst een dergelijke opzet kans van slagén heb ben? Schrijf me hierover eens je mee ning, wil je? SASSEMER. Sassenheim, 10 Sept. 1928. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Het R.K. FanTa:e:crps bracht de- Eer dagen aan het echtnaar T. Beze- mer, bij hun 40-jarige echtvcrejcn., een serenade. De Gymnastiek vereen. „Turnlüst" gaf dezer dagen een ope .Hucht-uitvo^ ring. De uitvoering mocht zich in een talrijk bezoek verheugen. Eierenveiling. Aangevoerd 4.222 stuks. Prijs kippeneieren f67,90; een deneieren' f6,296,60, per 100 stuks. Boter 9094 ct.; appelen 4—6 ct. peren 2 ct.; postelrjn 34 ct.; uien 1V2 3 ct.; kroten 7 ct., alles per pond; rabarber 67 ct.; snijbloemen 26 ct.; beide per bos; potbloemen 1020 ct. st.; aardappelen f1,752A° P^1" 35 De collecte bij de gehouden zang uitvoering der Chr. Zangvercei. „De Lofstem" in het dorp, heeft opgebracht de som van f 43, Naar wn vernemen, zal Notaris Mr. C. v. d. Lee binnen niet al tie langeQ tijd zijn functie neerleggen. Burgerlijke stand. Bevallen: J. M. Brouwer geb. Ammerlaan, z. en d. BOSKOOP. Onder groote belangstelling heeft de heer E. Guldemond zijn 25-jarig ju bileum als raadslid herdacht. Reekls in de vorige week gehouden raadsver gadering werd de jubilaris hartelijk toegesproken door den burgemeester 'en "den heer D. Mesman. Namens de ambtenaren werd hem een keurige ets aangeboden. Donderdag 1.1. hield de jubilaris een receptie te zijnen huize en hebben zeer velen ge bruik gemaakt om den geachten jubila ris te complimenteeren. In de afgeloopen week is hier ter plaatse op twee plaatsen ingebrokao •en wel ten huize van de fam. S., alwaar de geheele boel overhoop werd gehaald. De dief of dieven hebben zich daar (tevreden gesteld met een goud 'dames horloge. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het kantoor van de fa. den O. aan het Rrjneveld, alwaar niets vermist wordt. Een schrijfmachine, die klaar was gezet om mede genomen te worden is buiten het kantoor achter gelaten. De Geref. Kerk alhier wordt te klein. In verband hiermede zijn plait- nen tot verbouwing van het bestaande kerkgebouw ontworpen. De kosten zijn begroot op een f60.000. Deze kosten hoopt men te bestrijden uit een etxtra bijdrage en de uitgave vau rentelooze obligaties. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling". Veiling van 10 Sept. Rozen per bosMarcel Rover 40 72 ct.; Hadley 3061 ct.: Wilh. Kor- des 2040 ct.; Columbia 5670 ct.; Gem. Rozen 815 ct.; Ophelia 1930 ct Claudius Pernet 03S9 ct.; Mac. Keiler fi1,18 ct.; Golden Ophelia 26—32 ct.; Butterfly 2740 ct.; van Rossem 6072 ct. Diversen: Dahlia's 1025 ct.; Gla diolen 913 ct. per bos; Chrysanten r bloem 2025 ct.; id. tros per tak 9 ct. LISSS. Coöp. Veilingvereeniging H.B.G. Uitslag gehouden leverbare veiling op Vrijdag j.E Prijzen per 100, voor goede kwaliteit. EvT. La Reine f2,853; Waterloo f3; Goudvink f4,95; Eleonora f3»10; Coul. Cardinal f5,756,4^: Pr. vau Oostenrijk f3,30; Cram. Brillaut f 1,50 Irisdel in f2,55; Brill. Star f 4.90-^-5,25* Gele Prins f4,7544,9°; Witte Due Max f1,752,ï5Cottage Boy f3; La Precieuse f2,90; Herm. Schlegel f 4ri 5Hobbema f 5 Lady Bor- cel f2,95* Pres. Cleveland 12,20; Pro serpine f8,259; Fred. Moore f3,95 4,05; Duch. de Parma f4,85; Artus f1,40* Scarlet Due f2,452»°°; &ing o.t. Yellow f6,05; Flamingo f5,°5 5,40; Pr. Wilhelmina f-k59; Roee Lui» santé f5,957; Cochenille Due f4,35; v. d. Neer ÖWP* de f4,756,40; Verm. Brillant f5,35; Prosperity f4,20; La Re'.ne Max f4,50; Glory of Holland f2* Red. Glow f1,70; Chrysolora f6,50; Witte Valk f3,50; DvT. Murillo f2,252»75J Vuurbaak f6; Theeroos f3,60—4; Pêach Blossom f6,75; Cour. d' Or f5,10—5,60; Lucre- tia f3,65; Schoonoord f4,55; La Can- deur f3,25; Thournesoll f 5,95En. Vic toria f6,957»2o; Glory of Lisse f 1,85; Barri Consp. f1,65; Sir Watkin f4,55; King Alfred f 18,50; li. 16/op f 14; Glo ry of S'heim f15; Emperor f4,60; Em press f3,70; Mad. de Graaf f5,80; Or- mithus f 1.301,65; Lucifer f i,6o;Glu- ry of Leiden f4.90; Golden Spui* f5 560; Horace f4,905,15; Princeps Max f3,25; Bic. Grandis f3,45; Spring Glory f 12; Triumph f2,9;; Alsace 12,15 Irene f285; Raphael 12,05; Asquitn f 2; Duplex f2; Aspacia f2,25; Ra phael f 1,90; Cycamore f1,15; Maiestic I 1,50; Frans Hals f1,05; SuJpher Orange f 1,75; Sunlight fi,Jo; D.N. Von Sion f5,50— 5,75DwT. Clara Butt f1,75; Fame. banders f2,252»9°; Bartigon f2,25; Prof. Rauwenhoff f 2,1 o 2,45; Pr. Elisabeth f3,453,75; Le Notre f3,95; Pride of Haarlem f 2,30 2,551 Will. Copland f2,75—3,80; Rev. Ewbank f3,20; Ad. v. d. Heden f 1,80; Massachusets f 2,20* Hypolithef 1,00 2,05; Victoire d' Olivière f5.45; Mad. Krelage f2,15—2,75; La Canaeurf 2,50 Ph. de Comminei f1,85£>55; TheSul- tan f 1,75Zulu f2,20; Faüst f5,40; Gretchen f1,70; Bar. de la Tonnaye f2,252,75; Fra Angelico fi,95;Gfow f2; Nauticas f2; DwT. City of Haarlem II f9; Centenaire f2^5,; La Tulipa Noire f3,45; Sierr. v. Flora f2,95: La Fiancée f3; Pygmalion f3,40; Bijgoed: Enk. Galanthus 122 35; H. I. Impera tor 8-op f1,20; 7-8 10,55; 6-7 f0,30; Glad. Nan. Flora 12 f0,55; 6-7 f0,30; 9 f0,70; Iris Fit Blauw 9 f0,75; 8 f0,50 I. H. Wilhelmina I f0,95; II f°,45; I. F. Hollandia 8 f0,40; 7 f0,30; Blauwe Druifjes f0,50; Glad. an. Peach Blos- sum 8/op fo,8o; DIT. Blauwe Vlag f8,40; Croc. Mont Blanc f4,75; Croc. Purp. Grandiflora f5,35; Madmiliaau 9/10 f 1,75; Anem. Hollandia f1,35; H. I. Rembrandt 6/7 f0,55; I- H. British Queen f0,55; H. I. Hears f1,15; Hart Nibbrig 8/op f0,70; 7/8 f0,50; Lil'. Um- ballatum f 10; Lil. Candidum f 13,80. GEMENGD NIEUWS. Vergiftiging. Zaterdagmiddag heeft men in het gezin Bierschenk aan de Slag- hekstraat te Rotterdam opgewarmde soep genuttigd. Kort daarna zijn alle leden van dit gezin, dat bestaat uit man vrouw en 10 kinderen, ziek geworden. Bij allen de den zich ernstige vergiftigingsverschijn selen voor. De ontboden geneesheer advi seerde, vijf kinderen, n.l. de 18-jarige A. Bierschenk, den 16-jarigen J. B., den 9- jarigen L. B„ den 7-jarigen S. B. en den 5-jarigen B. B., in het ziekenhuis aan den Coolsingel te doen opnemen. Gisteren is het jongste kind aan de ge volgen overleden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de soep, welke Vrijdag was gekookt, bewaard was in een afgesloten pan en dat zij daar door geheel bedorven is geraakt. On danks dit is zij toch weer opgekookt en genuttigd. De toestand van de 11 overige patiënten was gisteren weer redelijk wel. Ernstige aanrijding. Te Best heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een motorfiets, waarop twee militairen waren gezeten, en een rijwiel. De berijder van dit laatste, zekere v. K. uit Best, kwam in een sloot terecht en werd niet ernstig aan het hoofd gewond. De bestuurder van den motor, B. M. uit Rinsumageest, kreeg een levensgevaarlijke hoofdwonde en werd naar het ziekenhuis te Eindhoven over gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De duo-rijder P. V. bekwam een lichte knie-blessure. Overreden. Te Zutphen is de heer H. uit Lochem, toen hij op zijn fiets den weg overstak, door een auto gegrepen en overreden. In bewusteloozen toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Bij het baden verdronken. De 11-ja rige J. G. uit Egmond aan Zee is bij het baden op het Noorderstrand aldaar door den stroom meegesleurd en verdronken. Branden. Te Farnsum is de brand- stoffenschuur van gebroeders v. d. Baars een prooi der vlammen geworden. De schade is aanzienlijk. De oorzaak is on bekend. Te Nistelrode brak Zaterdagavond brand uit in het Liefdegesticht. De brand liet zich ernstig aanzien. Geholpen door jongelieden trachtten de Zusters het vuur met emmers water te blusschen. Men slaagde er in het vuur tot een houten bergplaats te beperken. Te Litboyen is de landbouwerswo ning van J. Ceelen met schuur en hooimijt afgebrand. De brand is vermoedelijk ont staan door het spelen met lucifers door kinderen. Dertig zieken na een lunch. Na een lunch, gegeven ter gelegenheid van de opening der eerste Noord-Nederlandsche Kappersbeurs te Groningen, waaraan kap pers uit verschillende deelen van ons land deelnamen, zijn dertig van de zeventig deelnemers ongesteld geworden. Eén moest in het Diaconessenhuis op genomen worden. Men vermoedt, dat de oorzaak ligt in de warmte, den sterken geur van de parfumrieën en het onma tig gebruik van verkoelende dranken. Geen der patiënten is ernstig ziek ge worden. Twee van hen moeten nog het bed houden. Ernstige mishandeling. De voerman A. v. R. te Bergharen is bij avond onver hoeds aangevallen door vader en zoon P. die een oude veete hadden tegen hem. Hij werd door zeven messteken aan hoofd en borst zóó ernstig gewond, dat men aan vankelijk voor zijn leven vreesde. Geluk kig kon de dokter den volgenden dag een goinieirigift winding io, Sa P-'fl toestand waarnemen, welke evenwel nog niet ge heel zonder gevaar is. De beide P.'s zijn aan de justitie over geleverd. Verdronken. Een ongeveer 25-jarige man uit Beverwijk liep Zondagavond in beschonken toestand nabij de aanleg plaatsen der ponten te Velsen. Voor de aanlegplaats van de kleine pont kroop hij onder den afsluitboom door en liep met zijn fiets naar den waterkant. Ver schillende personen trachtten hem tegen te houden, doch hij nam een dreigende houding aan. Hij wierp daarna zijn fiets in het kanaal en sprong vervolgens zelf het water in. Onmiddellijk stelde men pogingen in he werk om den man te red den, en na vijf minuten dreggen werd hij reeds opgehaald. Echter kon de direct toegepaste ademhaling den man niet meer redden. Hij bleek reeds overleden te zijn. VISSCHERUJBERICHTEN. IJMUIDEN, 10 Sept. Heden aangekomen aan den Rijksaf slag: 28 stoomtreilers, 3 drijfnetvaartui gen en 2 kustvisschers. Prijzen waren: Treilvisch: tarbot ƒ20—85, griet 23—41 per 50 kg.; groote tong 2.20—2.70, md. tong 1.502.30, kl. tong 1.201.50 per kg.; gr. schol 3840, md. schol 3233, zetschol 25—36, kl. schol 2.30—25, schar 4.6012, tongschar 41 per kist van 50 kg.; rog 8 18 per 20 stuks; vleet 0.702 per stuk; pieterman poontjes 2.4015, gr. schelvisch 24—31, md. id. 16.50—21, kl.md. id. 10.50— 18, kl. id, 1.7010.50, per kist van 50 kg.; kabeljauw 3352 per kist van 125 kg.; gr. gullen 9.5016, kl. id. 610 per kist van 50 kg.; leng 0.00—1.83, heilbot 7,65—13.60 per stuk; wijting 1.704 per kist van 50 kg.; kool visch 0.80—1.27, kreeft 0.79—2.10 per stuk; makreel 8.5015.50 per kist van 50 kg.; zalm 4.70—9.60 per stuk. Haring: 131 kantjes volle haring 16.80 29.90; 82 kantjes steur-haring 15.6017-10; 45 kantjes ijle haring 15.1016.10; 88 kant jes maatjesharing 16.8018.80 per kantje. De besommingen der haringschepen waren heden, IJM 15 met 3577 voor ver- sche haring. Van de IJmuider stoomtreilers kwa men er heden 23 aan de markt. De besom mingen waren: IJM 32 met 1798, IJM 143 met 416, IJM 384 met 3242, IJM 84 met 2049, IJM 134 met 2027, IJM 327 met 1763, IJM 20 met 2207, IJM 155 met 1958, IJM 65 met 1749. IJM 27 met 1941, IJM 124 met 1888, IJM 62 met 1671, IJM 51 met 2049, IJM 142 met 3188, IJM 146 met 3354, IJM 272 met 1535, IJM 7 met 3188, IJM 42 met 1442, IJM 50 met 1530, IJM 189 met 3437, IJM 136 met 1664, IJM 37 met 3918 en IJM 68 met 794. Heden kwam hier binnen in de vis- schershaven om te markten de logger IJM 406 met 25 last pekelharing. In de haringhaven te IJmuiden kwa men binnen de loggers KW 7 met 395 kantjes, KW 44 met 375 kantjes, KW 96 met 340 kantjes, KW 31 met 238 kantjes, KW 141 met 391 kantjes en KW 172 met 226 kantjes pekelharing, welke vangsten naar Katwijk worden verscheept. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. ROTTERDAM 8 v. N.-York n. Rott. RITNDAM o v. Rott. te N.-York. MAASDAM N.-Orl. 11. Rott. p. 9 Oues- sant. EDAM Rott. n. N.-Ort. p. 9 Ouessaut. SPAARNDAM Rott. n. N.-Orleaus 8 van Havana. GAASTERDIJK. 9 v. Norfolk n. Rott DRECHTDIJK Rott. n. Vancr. p. 9 Li zard DINÏELDIJK Vancr. n. Rott 9 te Lod. MOERDIJK 10 v. Vancr. te Rott N -AMSTERDAM 10 v. N.-York te Rott. NICTHEROY Rott. n. Vancr. 7. van San Francisco. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. NIAS thr. 10 van Durban. RIETFONTEIN uitr. 10 v. Amst. SUMATRA tbr. 8 v. Pt. Sudan. SPRINGFONTEIN 9 v. Bremen te Hbg. GIEKERK tbT. 8 van Tanga. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LLIN. RH.STROOM W.-Afrika n. Rott 7. .te Grand Bassam. DELFLAND thr. 8 v. Sapele. EEMSTROOM tbr. 11 te Rott. verw. ORION 9 v. Rott. te Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZEELANDIA 9 v. B.-Ayree te Amst. ZAANLAND 9 v. Hamb. te Amst EEMLAND uitr. 9 v. S. Franc, do Sul. MONTFERLAND uitr. p. 8 Fern. Nor. ORANLA uitr. 8 te B.-Ayres. SALLAND tbr. 9 v. Montevideo. WATERLAND 9 v. Amst. te Hamb. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SOEKABOEM1 9 v. Rott. te Hamb. BLJTAR uitr. 9 i.Ion.m. 50 m. Z-Qw van Niton. BL1TAR uitr. 9 van Antwerpen. TJERIMAI uitr. p. 9 Fimsterre. DJAMBI uitr. p. 9 Kaap» Bon. RERTOSONO 9. v. Bremen te Rott. MADIOEN uitr. p. iq Pt. de Galle. iGORONTALO uitr. 10 te Sabang. SIBAJAK uitr. p. 9 Perim. KOTA INTEN uitr. 9 .te Genua. TAPANOELI thr. p. 9 Perim. TERNATE tbr. 10 i2.ion.m. v. Maïs. MODJOKERTO tbr. 10 3 n.m. te Mars. STOOMVAART MIJ. .NEDERLAND". SAPAROEA uitr. p. 9 Perim. jROTTI ithï. 8 van Batavia. SOEMBA 9 v. Hamb. te Amst. JOHAN DE WITT 9 y. Bat te Amst. fcRAKATAU Amst n. Bat 10 teAntw. ÏJALI uitr. 10 van Suez. KARIMATA tbr. 9 v. Pt Said. PRINSES JULIANA thr. 10 v. Pt Said KAN'GKAN tbr. 9 7.33 run. .100 m. Z. v. Land's find. ROEP AT thr. p. 9 Gibraltar. KON. PAKETVAABT MIJ. RXWWfiLN -metaete Bet

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6