CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9<te JAARGANG DINSDAG 11 SEPTEMBER 1928 NUMMER 2537 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 - Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Ge one Advertentiên per regel 221/j cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertenties - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit IWEE Bladen EERSTE BLAD. V Het christelijk onderwijs in Leiden. Nu Woensdagavond in de Hoogland- sche Kerk de Dank- en Bedestond voor het Christelijk Onderwij| zal gehou den worden is het goed eens even na te gaan, hoe groot ook in Leiden de zegen van God over dit onderwijs is geweest in de halve eeuw, die sinds de donkere dagen van 1878 verstreek, 't Zal dan wel blijken, hoe voor een Dankuur meer dan overvloedig reden is. In het Unieblaadje lezen we, na een korte schets van den druk, die de Wet van '78 den voorstanders van Chris telijk Onderwijs oplegde, het volgende: „Verwonderen doet het wel niet. dat onder zulke omstandigheden, het aantal Chr. Scholen hier ter stede nog klein was. Er waren er 3: de weinig bevolkte School aan den Stillen Rijn sedert 1853; de School op de Hooigracht sedert 1854; en de School op de Middelstegracht sedert 1871. De 3 hoofdonderwijzers werden bijgestaan in totaal door 12 „hulp"- onderwijzers, 3 „hulp"-onderwijze- ressen en eenige kweekelingen. Eere aan de nagedachtenis van hen, die toen, in onze stad, hun schou ders hebben gezet onder den arbeid voor en in de Chr. School!" Zet nu daar eens naast den stand van het Chr. Onderwijs, zooals het Verslag van de Gemeente Leiden over het jaar 1927, dus niet een3 de aller laatste opgaven, daarvan spreken. Leiden bezit thans, volgens dat ver slag: 1 U.L.O.-school, Hoofd C. J. W. de Reuver, Noordeinde 40 met 3 onderw., 1 vakonderwijzeres voor Boekhouden en 1 voor Nutr. en fraaie Handwerken en 1 onderwijzer voor gymnastiek, met 103 leerlingen; 2. Opleidingsschool voor H.B.S., enz., Hoofd A. L. L. Gathier, Noordeinde 40, met 12 onderwijzers en onderwij zeressen, 2 kweekelingen met akte. 1 vakonderwijzer voor gymnastiek, met 415 leerlingen; 3. Chr. School A, Hoofd A. v. d. Baan, Pasteurstraat, met 6 onderwijzers en onderwijzeressen, met 276 leerlingen; 4. Chr. School B, Hoofd J. Kalsbeek, Pasteurstraat, met 6 onderwijzers en onderwijzeressen en 1 onderwijzeres voor handwerken, met 255 leerlingen; 5. Chr. School, Hoofd P Herfkens, Munnikenstraat 1, met 5 onderwijzers en onderwijzeressen en 1 onderwijzer voor gymnastiek, met 209 leerlingen; 6. Chr. School, Hoofd W. A. Bode- wes, Oosterstraat 16, met 5 onderwij zers en onderwijzeressen en 1 onder wijzer voor gynastiek, met 218 leerl.; 7. Chr. School, Hoofd P. C. Zandee. Middelstegracht, met 7 onderwijzers en onderwijzeressen, 1 onderwijzeres voor handwerken en 1 onderwijzer voor gymnastiek, met 274 leerlingen; 8. Chr. School, Hoofd A. J. Doorne- veld, Plantsoen, met 5 onderwijzers en onderwijzeressen en 1 onderwijzer voor gymnastiek, met 210 leerlingen; 9. Chr. School, Hoofd G. Bakema, Stadhouderslaan, met 6 onderwijzers en onderwijzeressen, met 237 leerl.; 10. Chr. School, Hoofd W. Pothuis, Lusthoflaan, met 9 onderwijzers en onderwijzeressen, 1 onderwijzer voor gymnastiek, met 349 leerlingen; 11. U.L.O.-School, Hoofd W. G. Al- dershoff, Hoogl. Kerkgracht, met 3 on derwijzers, 1 vakonderwijzer voor Wis kunde, 1 onderwijzeres voor hand werken en 1 onderwijzer voor gym nastiek. met 81 leerlingen; 12. Opleidingsschool voor H.B.S. enz., Hoofd D. Meyer, Hoogl. Kerkgracht, met 7 onderwijzers en onderwijzeres sen, 1 onderwijzeres voor handwerken en 1 onderwijzer voor gymnastiek, met 256 leerlingen. Wie van de petitionarissen van 3 Augustus 1878 had zulk een zegen durven verwachten. Wie ook van de genen, die oordeelden, dat ,.de minder heid maar onderdrukt moest worden", heeft dat kunnen denken! Daarom zal er In de Hoogl. Kerk ge dankt kunnen worden van ganseher harte en bij het bedenken, dat al deze leerlingencijfers al weer gestegen ziin in het loopende jaar, dat twee nieu we scholen (Morschweg en in „onze" Kooi) in wording zijn een feestavond kunnen zijn, allermeest tot eer van onzen God, Die zoo groote dingen in onze stad heeft gedaan en nog doet in het oog, Zij meenen. dat Zijne Ex cellentie beter deed op zijn departe ment te blijven. Toch zien wij in de practijk nog al eens, dat Minister Kan zich aanpast aan de werkelijkheid. Een van die werkelijkheden is dat deze Minister ziet de nood, waarin ve le gemeenten verkeeren. Daarvan ge tuigde in 1926 een aandrang van deze Excellentie op zijn collega's om aan de gemeenten geen nieuwe lasten op te leggen door nieuwe maatregelen waar van de uitvoering op de schouders der gemeenten zou komen te rusten. De andere Departementshoofden ge voelen blijkbaar echter de waarde van dien aandrang niet al te goed aan. Zoo kwam onlangs de Vereeniging van Nederl. gemeenten in een tweetal verzoekschriften in verzet tegen de wetsontwerpen tot regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs en tot wijziging der schoolgeldheffing voor het lager onderwijs. Ten aanzien van het eerste ontwerp werd daarin gewezen op de aanzienlij ke verschuiving van lasten van het Rijk op de gemeenten, welke de wijzi ging ten gevolge zou hebben. En wat de voorgestelde regeling inzake het schoolgeld aangaat, werd de nadruk gelegd op de belangrijke vermindering, welke de opbrengst der schoolgelden voor de gemeenten zou ondergaan. Ten overvloed© werd op beide pun ten de aandacht der Kamer gevestigd door den heer Droogleever Fortuyn, die schriftelijke vragen stelde betref fende deze belangrijke aangelegenhe den. Blijkbaar heeft de Minister van On- derwijs ingezien dat een nader overleg met de gemeenten was noodig geweest. Immers nu zijn door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de ge meentebesturen vragenlijsten ter in vulling gezonden om inlichtingen over de financieele gevolgen van de voor gestelde wetsontwerpen. Hieruit blijkt in de eerste plaats een nader overleg tusschen de Departe menten onderling. Een overlag dat niet vooraf plaats had en blijkbaar vergeten was. Meer waard dan het overleg tus schen Ónderwijs en Binnenlandsche Zaken is het cijfermateriaal, dat thans aan de gemeentebesturen wordt ge vraagd en waaruit de gevolgen, die de beide ontwerpen voor de gemeenten zullen hebben, straks spreken zullen. Al is het dan ook laat, toch nog niet t e laat naar wij hopen. Wanneer toch de nieuwe lasten te groot zouden blijken dan mogen wij verwachten, dat de Minister de ont werpen zal terugnemen en door ande re vervangen. Maar het gebeurde is toch wel een goede les voor de toekomst. Een Mi nister moet ook een practisch mensch zijn. Zijn departement moet de ont werpen toetsen aan de practijk en moet daartoe overleg plegen. Wordt dat vergeten dan is dat een tekort. STADSNIEUWS. PRINSES JULIANA H. K. H. Prinses Juliana heeft he denmiddag na afloop van de receptie ter gelegenheid van de opening van het nieuwe clubgebouw van de V. V. S. L. wederom haar villa te Katwijk betrokken. V Overleg vergeten. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken, tevens van Landbouw, houdt er van de dingen ter pk-atse te gaan zien. Voor sommigen is Jit een doorn INGEBRUIKNEMING VEREENIGINGSGEBOUW RER V. V. S. L. Het nieuwe vereenigingsgebouw van de Vereeniging voor Vrouwelijke Stu denten (V. V. S. L.), waarvoor is aan gekocht het perceel Rapenburg 65, tot voor kort bewoond door den vorigen burgemeester, Jhr. De Gyselaar, is hedenmiddag officieel in gebruik ge nomen. Ook Prinses Juliana was als lid der V. V. S. L. bij de ingebruikneming aanwezig. Het gebouw was zoowel uit- als in wendig met groen, bloemen- en plan tengroepen versierd en van vele wo ningen in de omgeving van het nieu we vereenigingsgebouw hadden de be woners de vlag uitgestoken. Hedenmiddag te omstreeks half 3, vereenigden de leden zich in de tot dusver in gebruik zijnde clublokalen in het Nutsgebouw, vanwaar zij zich vervolgens gezamenlijk naar het nieu we vereenigingsgebouw begaven. Prinses Juliana wandelde in den stoet mee. Nadat allen zich in de groote zaal van het nieuwe vereenigingsgebouw hadden opgesteld, heeft de praeses der V. V. S. L., Mej. Tjeenk Willink, het nieuwe gebouw met een toespraak ge opend. waarin zij haar blijdschap er over uitsprak, dat zoovele oud-leden, voor het bijwonen van deze plechtig heid waren overgekomen. Na de openingsrede van de prae ses heeft het bestuur receptie gehou den. Hier kwamen o.a. hun gelukwen- schen aanbieden Z. K. H. Prins Hen drik, de burgemeester van Leiden, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, me de namens curatoren der Leidsche Universiteit, de rector magnificus der Leidsche Universiteit, Prof. Wen- sinck, deputaties van zustervereni gingen uit andere universiteitssteden, alsmede van andere bevriende stüden- tencorporaties uit Leiden, enz. Vervolgens was er een feestmaaltijd voor leden en oud-leden. De openingsplechtigheid wordt be sloten met een avondfeest in het ver eenigingsgebouw, waarbij ook de no vieten aanwezig zullen zijn. Prof. POLAK BENOEMD TOT HOOGLEERAAR TE GRONINGEN. Bij Koninkl. Besluit van 6 Sept. 1928 is benoemd aan de Rijksuniversiteit te Groningen it, ka'Faculteit .Ier Let teren en Wijsbegeerte om onderwijs te gev<n in de geschiedenis der Wijsbe geerte, Logica en de metaphysica, tot gewoon hoogleeraar dr. L. Polak, bij zonder hoogleeraar aan de Universiteit alhier. Prof. Dr. HAZEU. Bij Koninklijk Besluit is op verzoek, met ingang van 17 September, wegens gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan dr. G. A. J. Hazeu, als hoogleer aar aan de Universiteit alhier, met dankbetuiging voor de bewezer- hèlangrijke diensten. KUNSTAVOND VOOR DE MILITAIREN. In de Stadsgehoorzaal werd gister avond voor de herhalingsplichtige mi litairen een kunstavond gehouden. Waarschijnlijk door het mooie weer was de zaal slechts matig bezet, wat zeer te betreuren is, daar het program ma van dezen kunstavond inderdaad op een hoog peil stond. De bijeenkomst'werd op de gebrui kelijke wijze geopend door den voor zitter van het comité tot ontspanning van herhalingsplichtige militairen, den heer J. Bosch, die daarna een kor te openingsrede hield, waarin hij al len hartelijk welkom heette en er ver der op wees, dat Nederland het land is waar de grootste vrijheid genoten wordt, een vrijheid die voortkomt uit het wettig gezag en daardoor gesteund wordt. Er zijn menschen, die zeggen: „Krom u niet onder 't juk", maar zul ke menschen,zijn het die als ©r gevaar is het eerst wit om de neus worden en de feiten zijn er, die bewijzen, dat als zij baas worden de meest gruwelijke dwang ontstaat. Spr. wees er verder op hoeveel ons land aan onze Koningin te danken beeft, en met een: Lang leve Koningin Wilhelmina, besloot hij zijn rede. De muziek zette daarna het Wilhel mus in, dat door de aanwezigen staan de werd aangehoord. Vervolgens werd een aanvang ge maakt met de afwerking van het pro gramma. Dit bestond uit muziek van het strijkensemble „Euterpe" en voor drachten van den heer Siebesma uit Voorburg en we weten waarlijk niet wie van beiden meer lof verdient. De muziek van „Euterpe" was hoog staande kunst, waarvan de aanwezi gen zeer genoten hebben, terwijl van c!e voordrachten van den heer Siebes ma precies hetzelfde kan worden ge zegd. Beider repertoire-was ook zeer af wisselend. Soms bracht de muziek het bloed aan 't bruisen, maar er waren ook teere momenten en momenten van wijding die diepen indruk maak ten. De directeur, de heer Noordanus Jr., verdient een hartelijk woord van hulde. De heer Siebesma hjeeft, zooals we reeds eerder opmerkten, voorliefde voor een apart genre van voordrach ten en daarom heeft hij ook een apart talent. Verzen die getuigen van vader landsliefde en Oranjetrouw draagt hij niet alleen voor omdat die op sommige vergaderingen te pas komen, maar hij doet het met innerlijke overtuiging. Voor dezen avond had hij verschillen de schetsen, uit het soldatenleven ge kozen van ernstig en van luimig genre, die volkomen in de sfeer van de bij eenkomst pasten en die door bet. pu bliek dan ook zeer geapprecieerd wer den. Alles bij elkaar genomen was bet een zeer mooie avond. INSTITUUT KERN. De Commissie voor Onderwijs in de Oostersche talen uit het instituut- Kern alhier, deelt mede. dat de lijst van docenten in het Arabisch voor den cursus 1928/'29 moet worden aan gevuld met den naam van Sajjid' Ab e's llah Ai Attas. De door dezer» te ge ven cursus begint begin October in net instituut Kern op een nader te bepalen dag en uur. DE GEREF. JEUGDRAAD. Men verzoekt ons mede te deelen, clat de vergadering van den Geref. Jeugdraad, die hedenavond zou plaats hebben, door verschillende omstan digheden uitgesteld is tot nader aan kondiging. MEDISCHE FACULTEIT DER LEIDSCHE STUDENTEN. Bij de firma S. C. van Doe9burgh al hier is verschenen het jaarboekje vari de medische faculteit der Leidsche studen ten voor het studiejaar 19281929 (22ste jaargang). Prof. dr. J. van der Hoeve, voorzitter van de faculteit voor geneeskunde der Leidsche universiteit, heeft het van een voorwoord voorzien, waarin hij o.m. zegt: „Bij het eerste verschijnen van dit boek je kwamen, jaarlijks een veertigtal stu denten in de geneeskunde te Leiden aan en was de gemiddelde studietijd korter dan thans het geval is, zoodat, waar te Leiden in den laatsten tijd meer dan 100 studenten per jaar zich aan de medisch® studie gaan wijden, het aantal der stu denten in de geneeskunde alhier welhaast verdriedubbeld is. Daar aan de andere universiteiten zich hetzelfde verschijnsel in meerdere of min dere mate voordoet en er nog geen aan duiding van eenigen teruggang bemerk baar is, vraagt men zich af, of er niet veel meer artsen zullen komen dan in Neder land en zijn koloniën een goed bestaan kunnen vinden. Reeds menigmaal zijn over dit punt be schouwingen gehouden, maar het komt mij niet ongewenscht voor om ook te de zer plaatse hieraan onze aandacht een oogenblik te wijden. Aan onze vier universiteiten te zamen kwamen in het afgeloopen studiejaar on geveer 400 studenten in de geneeskunde aan, terwijl in Nederland nog geen 4000 artsen werkzaam zijn. Het is bij deze verhouding duidelijk, dat er jaarlijks veel meer artsen gevormd worden dan er de practijk neerleggen en dat in ons land percentsgewijze het aan tal artsen veel en veel sneller toeneemt dan het aantal inwoners. De uittocht naar de overzeesche gewes ten is nooit groot geweest, zoodat het overgroote deel der medici een plaats in ons land zoekt. Met deze cijfers voor oogen is het wel zeker, dat de strijd om het bestaan voor den Nederlandschen arts in de naaste toe komst steeds zwaarder zal worden. Hier in nu schuilt een groot gevaar; voorzeker kunnen door een goed" concurrentie de beste eigenschappen van den mensch naar voren gebracht worden, kan men trachten vooruit te komen door zijn werk beter te verrichter, dan zijn collega's, maar de keerzijde der medaille is, dat ook de minder goede hoedanigheden zich sterker kunnen doen gelden, zoodat de medische ethica in de knel komt. Bijna in geen enkel beroep komen de goede eigenschappen van den mensch zoozeer tot hun recht als in het medische, maar stichten de verkeerde zooveel onheil. Tee kenen van het moeilijker worden der tij den zijn reeds overal te merken en een gevolg ervan is de steeds sterkere drang naar medische rechtspleging In België is een wetsvoorstel ingediend, beoogende de instelling van een „ordre des médecins", op denzelfden leest ge schoeid als een „ordre des avocats", welke laatste reeds een groot aantal jaren over de discipline onder de advocaten waakt (laatstgenoemde instelling bestaat ook in ons land Red.). Ook in ons land wer den pogingen in het werk gesteld om een speciale medische rechtspleging in het leven te roepen. Zeker moet men erkennen, dat derge lijke instellingen, indien zij noodig zijn, goed werk kunnen verrichten, maar be- Belangrijkste nieuws in dit Kumo. Binnenland. De opening van de stichting „Vogelen zang" te Hillegom-Bennebroek. Het Tweede Kamerlid Ketelaar stelt zich herkiesbaar. De heer Feber lid van de Tweede Ka mer. De ingebruikneming van het ciubge* bouw der V.V.S.L. te Leiden. Buitenland. Spanje, Perzië en Venezuela zijn tot le den van den Volkenbondsraad gekozen. Een belangrijke rede van Bpand in de Volkenbondsvergadering. De besprekingen tusschen MüUer en de geallieerden zijn afgeloopen. Ernstig spoorwegongeluk bij Praag. Amerika zal geen conferentie bijeenroe pen voor ontwapening ter zee. Een pleidooi voor samengaan van Ita lië en Rnsland. ter zou het zijn indien zij overbodig wa ren en de medici zelf in staat om zonder dwangmiddelen alle overtredingen der medische fatsoensleer te voorkomen." Het boekje bevat nagenoeg alles, wat den medischen student van dienst en tot voorlichting kan strekken. Bij de opgave der colleges vinden we vermeld, dat prof. Jelgersma voortaan alleen colleges in de psychiatrie zal ge ven. De colleges in de neurologie zullen gegeven worden door den lector, Dr. A Gans. KAMER VAN KOOPHANDEL. A.s. Maandag half 3 zal de Kamer van Koophandel in het gebouw dier Kamer aan den Stationsweg in openb. vergadering bijeen komen. POLITIE-MEDEDEELIN GEN. De Commissaris van politie te Cu- le rnborg verzoekt aanhoudingen voorgeleiding van een inan van on derstaand signalement, zich noemen de en schrijvende W. Ketelaar, die in de maand Juli 1928 zich bij neringdoen den te Culemborg vervoegde, ten ein de hun adressen op een door een res tauratiehouder te CulembQrg uit te geven spijskaart als reclame te plaat sen. Hij vorderde f 3.50 vooruitbeta ling, waaraan werd voldaan, terwijl Ketelaar nadien niets meer «van zich liet hooren, zoodat oplichting wordt vermoed. Signalement: flinke lengte, onge veer 1.80 M. lang, sjovel 'gekleed met bolhoed, bezit aktentasch, waarin mo dellen spijskaarten, benevens diverse aanbevelingen. De Burgemeester van Rijswijk (Z.-H.) verzoekt te worden bekend ge maakt met den eigenaar van een op 24 Aug. 1928 in die gemeente gevonden reservewiel van een auto, waarop ge monteerd een nieuwe band, gemerkt Good Year All Weater. De Commissaris van politie te Haarlem geeft belanghebbenden in overweging om, alvorens in bandels- relatie te treden met Hendrik Diek- mann, geboren te Zwolle 18 Juli 1889, ook wel zaken doende onder ,de na men Diekmann's Handelsonderneming en Diekmann's Goederenhandel, wo nende te Haarlem, Gedempte Raam gracht No. 70, inlichtingen in te win nen aan zijn. bureau, afdeeling Justi- tieelen dienst, Smedestraat No. 9. Gistermiddag is in de Vestestraat de 2-jarige E. B. in de ouderlijke wo ning van de zoldertrap gevallen. Door den E.H.D. is het ventje naar het Ac. Ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat het door de val een lichte hersenschud ding had opgeloopen. Het anderhalfjarig kind van L., wonende op de Uiterstegracht is giste ren uit de kinderstoel gevallen op een steenen vloer. Wonder boven wonder kon de dokter van den E.H.D. slechts een kleine verwonding constateeren. BINNENLAND. COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD-BRABANT. Naar wij vernumer is tij Kon. besluit met ingang van 20 Sept. 1928 benoemd tot Commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Brabant mr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1