CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat oil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belauarijkste nieuws in dit Nummer. 9d# JAARGANG MAANDAG 10 SEPTEMBER 1928 NUMMER 253Ö IEDWE LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse De gedenksteen van John Robinson. Gelijk gemeld, werd Zaterdag in de Pieterskerk te Leiden een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis aan John Robinson, den vader der Pelgrim Fa- thers-beweging. De steen vlak na de onthulling. ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd rijn Per kwartaalI 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Een waarschuwing. Te Utrecht wordt binnenkort in het Rembrandt-theater aldaar een film werk vertoond getiteld De Koning der Koningen. Door dr. H. Kaajan wordt in de Utrechtsche Kerkbode daartegen ge waarschuwd. Wij achten die waarschuwing op haar plaats voor een veel breederen kring dan dr. Kaajan bereikt. Zij geeft het gevoelen van zeer velen weer en doet duidelijk zien hoever onze op vatting in dit geval yan de Roomsche afstaat. De aartsbisschop van Utrecht toch heeft met dit filmwerk zijn groo- te ingenomenheid betuigd. „Dat de film den toeschouwer boeit aldus dr. Kaajan zelfs zijn geheele wezen in beslag neemt; dat dit werk gemaakt is met groote vereering voor het onderwerp; dat Christus wordt uitgebeeld als een man van verfijnd physieke evenre digheid, strenge lijnen en deftige waardigheid; dat deze religieuse kunst kan bijdragen om de groote Christusfiguur nader tot de men- schen te brengen; we kunnen het niet weerleggen. Maar wat ons tegen de borst stuit is, dat d© Persoon van onzen gezegenden Heiland hier wordt neergehaald en gebracht in de sfeer van het gewoon-mensche- lijke. Een tooneelspeler speelt den Christus. Een meisje, een kleine tooneel- speelster, speelt de rol van een blind meisje, dat door den Heiland wordt ziende gemaakt. Lazarus wordt uit de dooden op gewekt en heel de via dolorosa gaat in trilbeelden aan het oog voorbij. Laat ons Gereformeerde volk zich van dit film-werk ver houden. In hetzelfde Rembrand t-theater werd voor eenigen tijd de sovjet-film „De Potempkin" vertoond en het volk van Utrecht met kras-revolu tionaire uitingen besmet. En nu zal men het Christen-volk lokken door het filmwerk ,.De Koning der koningen". Tegenover dit luguber gedoe van het Rembrandt-theater sta ons Scherp protest". Wat hier namens den Gereformeer den kring gezegd wordt zouden wij willen zeggen namens een veel rui meren kring. De bioscoop is niet de plaats om den Heiland uit te beelden, dat is één. Dat dit gebeurt door menschen die misschien geen enkele geestelijke ge meenschap met Hem gevoelen is een tweede bezwaar. Maar het voornaam ste is dat met het heiligste de spot ge dreven wordt, op z'n minst het heilige omlaag wordt gehaald. Daaraan mogen wij niet meedoen. STADSNIEUWS. DE COLLEGES VAN PRINSES JULIANA. H. K. H. Prinses Juliana, die naar men weet in den cursus, die binnen kort aanvangt, haar studie aan onze Alma Mater zal voortzetten, zal voor- loopig de volgende colleges volgen: Prof. dr. W. B. Kristensen, Egypti sche godsdienst; prof. dr. J. P. M. L. de Vries, Germaansche Mythologie; prof. dr. J. Huizinga, Algemeene Ge schiedenis; drs. J. J. L. Duyvendak (ïector), Geschiedenis van het mo derne China; prof. mr. D. van Blom, Het Zuiderzeevraagstuk; prof. dr. A. Verwey, Nederlandsche Letterkunde; prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, Volkenrecht. Na Kerstmis komt er mogelijk eeni- ge verandering in dit programma. PRINSES JULIANA. In de Zaterdag gehouden jaarverga dering van het Pilgrim Fathers Ge nootschap is Prinses Juliana tot eere lid dezer vereeniging benoemd. HET CLUBGEBOUW DER VROUWELIJKE STUDENTEN. De Prins is voornemens a.s. Dinsdag de opening van het nieuwe clubge bouw der meisjesstudenten alhier bij te wonen en waarbij ook Prinses Ju liana zal aanwezig zijn. CHR. VERVOLGONDERWIJS. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie in dit nummer betreffende den Cursus voor Vervolgonderwijs in de Chr. School aan de Hoogl. Kerk- gracht 20a, alhier, uitgaande van de Geref. Schoolvereeniging. Ouders van jongens en meisjes, die de Lagere School hebben verlaten, wordt een kostelijke gelegenheid ge boden, om hun opgroeiende kinderen verder Chr. onderwijs te doen geven. De lange winteravonden naderen 1 En ledigheid, vooral voor onze rij pende en rijpere jeugd, is des duivels oorkussen. De kosten zijn al zeer gering en kunnen voor niemand een beletsel zijn. Inlichtingen worden aan de in de advertentie genoemde adressen gaar ne verstrekt. Een ieder versta zijn plicht en zijn belang. Grijpt, als 't rijpt 1 HET FEEST VAN DE BUURT- VEREEN. „EENSGEZINDHEID". Gedurende den lustrumtijd van bo vengenoemde vereeniging, is behalve de feesten, waarvan reeds melding is gemaakt, een etalagewedstrijd gehou den, waarbij als attractie de buurtbe- woners een opzettelijk gemaakte eta- lagefout moesten trachten te ontdek ken. Bij het bestuur zijn 41 formulieren ingekomen, waarvan 31 met alle juiste fouten, welke tevoren in gesloten en veloppen door alle winkeliers waren ingezonden. De uitslag van deze interessante wedstrijd is, dat bij loting de door de winkeliers beschikbaar gestelde prij zen als volgt zijn uitgereikt: le prijs: mej. Verbiest, Evertsen- straat 30; een theeservies. 2e prijs: Frans Simons, Evertsenstraat 12, een groote rookworst; 3e prijs J. de Bruijn, Oosterstraat 38, een Kempworkkleed; 4e prijs: J. Chaudron, Oosterstraat 41, een theelichtje; 5e prijs: mej. Middel koop, Van Speykstraat 16, een kist si garen; 6e prijs: H. Filippo, Munniken- straat la, een azijnstel; 7e prijs: R. v. d. Vegte, Munnikenstraat 21, een stel vaasjes; 8e prijs: A. Pieket, Van Speykstraat 68, theelepeltje(schepje). Tevens heeft op Zaterdag 8 Sept. j.l. de beoordeeling plaats gehad van de planten, welke in Juni zijn uitgereikt en door de kinderen zelf zijn ge kweekt. De Qommissie bestaande uit de hee- ren H. Th. Witte, J. Mater en H. Buur man, die zich bereid hadden verklaard deze lastige taak op zich te nemen, deelde bij monde van den voorzitter van de Commissie mede, dat alle plan ten er mooi uitzagen, dat gezien werd, dat de noodige zorg aan het opkweeken was besteed. Het bestuur brengt nogmaals harte lijk dank aan de Commissie, die met veel interesse de ingezonden planten heeft beoordeeld en waarvan de uit slag als volgt was: le,prijs (met lof voor inzending): H. van den Broek, Munnikenstraat; le prijs: R. van den Broek, Haagweg 82; 2e prijs: W. van den Broek, Haagweg 82; 3e prijs: Adri Bink, Munnikenstr. 7; 4e prijs: L. Bontje, Munnikenstraat; 5e prijs: Catharina van Loon, Mun nikenstraat la; 6e prijs: Maria Bink, Munnikenstraat 7. De prijzen, bestaande uit enkele doozen bonbons, bouquetten dahlia's in vaas, en van enkelen aangevuld met een eere-diploma, werden na af loop van de tentoonstelling, welke voor iedereen toegankelijk was, met een enkel woord aan de kinderen uit gereikt. Tenslotte dient te worden vermeld, dat de Commissie voor een ter opluis tering ingezonden reuzen Pelargonium door den heer J. van den Broek, Mun nikenstraat, daarvoor toekende een eervolle vermelding. Als sluiting van het le lustrum worden reeds voorbereidingen ge maakt voor den feestavond op 26 Oct. a.s. de eigenlijke datum van de op richting der vereeniging waar dan natuurlijk nagenoeg alle leden met genoodigden blijk zullen geven van hun medeleven, door hun aanwezig heid, om dan tevens van het bestuur te vernemen, wat alzoo door hen in het afgeloopen jaar is verricht. TWEE MUZIEK UITGAVEN VOOR CHRISTELIJKE KOREN. Voor het Gemengd Koor „Sursum C.orda" heeft Hubert Cuypers voor en na een aantal Psalmen hersteld in 't oud-Hollandsche rhythme en tevens een aantal liederen va Valerius meerstemmig bewerkt, welke voor en na in de Pieterskerk en in de Gehoor zaal werden uitgevoerd. Later zijn de ze composities onder zijn leiding even eens uitgevoerd door de Chr. Orato- rium-Vereeniging te Amsterdam. Maar de C.O.V. is verder gegaan. Zij heeft den componist den goeden dienst willen bewijzen deze liederen in twee bundels voor hem te willen uitgeven, waarvoor haar een woord van dank baarheid en hulde niet mag worden onthouden. Daar de prijs van eiken bundel slechts 50 cents bedraagt, ho pen we van harte, dat zij spoe dig het gemeengoed van de Chr. koren zullen zijn. De eerste bundel bevat zeven oud- Hollandsche liederen van Valerius. Eigenlijk is Valerius niet van alles wat op zijn naam is geschreven de dichter en de componist. Hij is in zijn „Zeeuwsche Nachtigaal" meer de ver zamelaar van wat in de dagen van strijd en opstand werd gedicht en ge zongen. Zijn werk is de poëtische neer slag van den strijd der oude Geuzen, hun opstandigheid, hun geloof aan de overwinning. De opstandigheid uit zich in het schokken van een krachtige rhythmiek, zcoals in „Merck toch hoe sterk" of in „Slaet op den trommel© van dieredomdeine". En men weet hoe Cuypers juist bij zijn uitvoeringen van de rhythmische bewogenheid zooveel werk maakt, waardoor alles dat tinte lend acent van leven krijgt. Zulke liederen te bewerken was voor hem een muzikaal genot. In deze en tevens ook in de andere trof hem tevens opnieuw het ongekun stelde en het naieve der oude toon aarden. Zijn zetting is steeds dienstbaar ge maakt aan de tekstbeteekenis. Men lette b.v. eens op de bewerking van de baspartij van den regel „Siet hoe komt hij trekken aen" in het tweede lied of de bewerking van „Wij slaen het oog tot U omhoog" en wat verder volgt in No. 5. De tweede bundel bevat benevens eenige Psalmen den lofzang van Za- charias en een oud Kerstlied. Men kan aan de teksten gevoelen, dat de oude psalmvertaling.is ontstaan in de da gen van den opstand. Strijd en moeite spreekt er uit en. tevens een onwrik baar geloof. Men versta ons goed. De Psalmen zijn natuurlijk voor alle tij- dtn naar hun inhoud en beteekenis, maar elke vertaling zal steeds het tee- ken van den tijd waarin zij ontstond met zich mededragen. Wanneer men b.v. Ps. 35 in zijn oorspronkelijke rhythmiek zingt dan komt het karak ter van strijdzang geheel naar voren. Dan bemerkt mt.. dat deze Psalm en zoovele andere geheel thuis hooren in de sfeer der Valerius-liederen. Strijd en opstand in de eerste regels en in de beide laatste steeds de uiting van het stoer geloof. Op de melodische en rhythmische schoonheid der berijmde Psalmen werd Cuypers eens opmerkzaam ge maakt door een vhn de leden van Sursum Corda" alhier, waarna hij voor en na eenige heeft bewerkt. Hij heeft dit gedaan met fijn tekstbegrip. Men zou kunnen wijzen op „treed vooruit" in 35, wat wij indertijd in een D.uziekverslag reeds deden. Verder op de prachtige bewerking van Ps. 43 vs. 3 en 4. op ,Hoe branden mijn genegenheên" in 84. Soms laat hij bij innige gedeelten de bassen even zwijgen om die bü een nieuwe phrase als „Geduchte Heer der legerscharen" weer machtig en illustratief te doen invallen. Zoo willen wij tenslotte nog wijzen op de heerlijke bewerking van „Gelijk het gras". Het is niet ondienstig hierbij enkele zinsneden aqn te halen uit een ver slag, hetwelk naar aanleidin van een uitvoering der C.O.V. op 12 Augustus in „De Standaard" verscheen. De Standaard schrijft: „Het is een uitvoering geworden, welke naar wij hopen een mijl paal beteekent. Let wel, wij meenen niet, dat we er nu aanstonds maar toe moeten overgaan onze Psalmen in onze godsdienstoefeningen als vier- of tweestemmige koren te zingen. Dat behoort tot de onmogelijkheden, en de vraag is of het gewenscht zou zijn. Een andere kwestie is de rhythmiek. Het is in vele opzichten beschamend, dat Cuypers ons opnieuw er aan moest herinneren, welk een schat er ligt in onze Psammelodieën, die, mits goed gezongen, nog niets ingeboet hebben van haar pracht en met name in al haar voornaamheid schitteren, wan neer juiste aandacht wordt geschon ken aan de rhythmiek. We wezen er reeds op, dat Cuypers' rhythmische behandeling een geheel afzonderlijke is, waardoor het verband tusscben tekst en muziek te hechter wordt In onze onderlinge bijeenkomsten en in onze kerkgebouwen zingen wij on ze Psalmen domweg, d.w.z. muzikaal domweg". Na deze passage weidt de schijver uit over de eigenlijke uitvoering, om daji nog de volgende opmerking te maken: „Men beeft gevoeld den rijk dom van het Oud-Testamentische lied, zoodat men wel tot de slotsom komen moet: met deze uitvoering zijn wij er niet, we moeten aan het werk, met vereende krachten aan het werk, in Let geheele Christelijke kamp, om te delven de schatten, welke er in onze Psalmmelodieën verborgen liggen, wier glans wij niet meer zagen". Mij dunkt, de conclusie ligt voor de hand: een Commissie van enkele kunstzinnige theologen en leeken met Cuypers als aesthetisch adviseur. GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND. Ds. H. C. van den Brink hoopt Woensdag 3 Oct. afscheid te nemen van de Geref. Kerk (H. V.) van Zand- voort en Woensdag 17 October intre de te doen te Leiden, na Zondag 14 October te zijn bevestigd door Dr. J. G. Geelkerken van Amsterdam-Zuid. VOLKSCONCERT. Programma van bet volksconcert in „Musis" op Vrijdag 14 September, des avonds te 8 uur. No. 1. „The Main Change", marsch, Schremser; 2. Ouver ture „Zampa", Herold; 3. „Wiener- blut", Wals, Strauss; 4. Fantasie „The Mikado", Sullivan; 5. Ungarische Tan- ze, Brahms; 6. „Dageraad in 't Geul dal", Fantaisie, Kessels; 7. „De Volks bijeenkomsten", marsch, Geijp. SCHIPPER VERDRONKEN. Hedenmorgen omstreeks 8 uur had de 34-jarige schipper L. ten Horn uit de Van Ostadestraat te Den Haag, het ongeluk bij werkzaamheden van de motorboot „Catharina" in het Galge water te vallen. Zijn medeschipper deed nog moeite hem te redden, doch tevergeefs. Na 14 minuten werd hij met de politiedreg opgehaald en werd door dr. De Vries van den E.H.D. ge durende een uur kunstmatige adem haling toegepast, hetgeen evenwel geen resultaat had. De ongelukkige laat een vrouw en 3 kinderen na. ERNSTIG ONGELUK Zatard.middag was de 91-jarige mej. Baars in haar woning in de Molen- burgsteeg alhier bezig met het smel ten van vet in een pannetje, toen de gasvlam in bet vet sloeg. De vrouw bad nog de tegenwoordig heid van geest het pannetje van het vuur te nemen maar daardoor ge raakten haar kleeren in brand. Op haar geroep kwamen buren te hulp, die de vlammen doofden. De vrouw, die zeer ernstige brand wonden heeft gekregen is naar bet Academisch ziekenhuis gebracht. Men vreest voor haar leven. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22Vt cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Twee ernstige ongelukken te Oegst- geest. Heden zon een onderhoud plaats hebben tusschen den NederL Minister Beelaerts van Blokland en den Belg. Minister Hymans. Te Scheveningen weer een man ver dronken. Man verdronken in het Galgewater. Bnitenland. De 51ste zitting van den Volken bondsraad is gesloten. Een krachtiger actie van den Vol- Icenbondsraad inzake het Poolsch-Li- tausch conflict te wachten. Onderhoud MüllerCushendun over de Rijnlandkwestie. Graaf BrockdorffRantzau is over leden. Ernstig ongeluk bij de autorennen te Monza. Engelsch vliegtuig vermist. SPIRITUSLAMP UIT ELKAAR GESPRONGEN. Zaterdagavond was de 22-jarige Oostveen in de Gerard Doustraat al hier bezig met een spirituslamp in het kippenhok, toen de lamp plotseling uit elkander sprong. O. kreeg daarbij ernstige brandwon den in het gelaat. In zorgerlijken toe stand werd hij naar het Ac. Zieken huis overgebracht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 187 volwassen personen en 6 kinderen, to taal 193 personen. De 8-jarige M. L. werd hedenmor gen omstreeks 11 uur bij het verlaten der school en het oversteken van de Stadhouderslaan aangereden door een auto. Zij kwam er goed af, alleen een paar schaafwonden. De dokter van den E. H. D. kon geen ander letsel constateeren. BINNENLAND. H. M. DE KONINGIN TE AMSTERDAM. Het wordt niet onwaarschijnlijk ge acht, dat de Koningin, op een der da gen van het aanstaande verblijf der Koninklijke Familie te Amsterdam, 'n bezoek zou brengen aan Hr. Ms. tor pedojagers De Ruyter en Evertsen voor het op handen zijnd vertrek van de bodems naar Ned. Indië. HULDEBLIJK KONINGIN-MOEDER. Naar de „Amigoe di Curasao" meldt heeft de collecte voor het huldeblijk aan de Koningin-Moeder in die kolo nie bij ruim 5000 handteekeningen op gebracht een som van 3328,36. DE ONDERHANDELINGEN MET BELGIë. Uit Genève wordt gemeld, dat Hij mans, de Belgische minister van bui- tenlandsche zaken, heden in den middag of 's avonds een eerste onder houd met minister Beelaerts van Blok land zou hebben over de hervatting van de onderhandelingen tot regeling van de tusschen beide landen hangen de kwesties. GEBREK AAN OVERLEG. Het Corr. Bureau deelt mede: In den laatsten tijd zijn verschil lende berichten verspreid in de pers over de verstandhouding en het con tract tusschen het bestuur van de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid. Waar een dier berichten gewaagde van een ontbreken van overleg tus schen genoemde lichamen, meent het bestuur van de vereeniging van Ra den van Arbeid goed te do<*n, dat ge rucht in zijn algemeenheid met klem tegen te spreken. Zeer vele conferenties hebben plaats gevonden tusschen de genoemde in stanties, waarbij ook de verzekerings raad moet worden genoemd.'Het daar bij voorgestelde resultaat werd steeds bereikt. Wel moet worden geconstateerd, dat het z.g. Centraal Overleg, waarin zijn tegenwoordigd het bestuur van de Rijksverzekeringsbank, de Verzeke ringsraad, de Raden van Arbeid en het Departement van Arbeid in de laatste jaren zeer weinig heeft verga derd. Voorzitter van dit college is de Chel

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1