Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene ken nis, dat door hen vergunning is ver leend aan: a. N. Kwestroo en rechtverkrijgen den, tot het oprichten van een onder- grondsche bewaarplaats voor benzine in het perceel Dwarsbolwerkstraat Nis. 79, kadastraal bekend Gemeen te Leiden, Sectie D. No. 237 en 238, met aftapinrichting op de Dwarsbolwerk straat in de nabijheid van genoemd perceel; b. M. Beulink en rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden van de broodbakke rij in het perceel Oude Heerengracht No. 20, kadastraal bekend, Gemeente Leiden, Sectie C. No. 43. Leiden, 4 September 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. B. en W. van Leaden, brengen ter talgemeene kennis, dat door "hen de be slissing op het verzoek van de N.\ Automobiel- en Motorhandel „Het Mo- Itorhuis", om vergunning tot het uit breiden van d ©bewaarplaats voor ben zine vóór het perceel Morschsingel no. ia, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie A. no. 1283, is verdaagd. Leiden, 5 Sept. 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester, f VAN STRYEN, Secretaris. ft VERKIEZING WERKLIEDEN REGLEMENT. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene ken nis van belanghebbenden, dat de stemming en de eventueel© herstem ming van twee leden en twee plaats vervangende leden der Commissie van Onderzoek, bedoeld in ar. 22 van het Reglement voor d© Werklieden in dienst der gemeeiite Leiden, zal plaats hebben in een der lokalen van: de Stadstimmerwerf, het Openbaar Slacht huis, de Gasfabriek, het gesticht En- dt geest en den Gemeentelijken Reini gingsdienst, respectievelijk op Vrijdag 14 September en Vrijdag 21 September a s., van des voormiddags negen tot twaalf uren. Leiden, 3 September 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. r" VAN STRYEN, Secretaris. de W. te Herpt heeft bij afwezigheid der pleegouders uit een kast een bedrag van 50 en een doosje met gouden ketting, oorbellen, broche en ringen gestolen. De politie heeft den jongen te Haarsteeg aan gehouden. Het gestolene was nog in zijn bezit. Verdronken. Het 1%-jarig dochter tje van den arbeider B. te Wijk is in een moddersloot verdronken. Overreden. Te Surhuisterveen is een jongentje van den heer A. Bron bij het oversteken van den weg onder een vrachtauto geraakt. De arme kleine werd met gebroken bekken opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. Autobus in een sloot. Gisteren i© een auto van de Turmac-fabriek, waarmee een twintigtal meisjes uit 's Heerenbegr naar de fabriek te Zevenaar werd gere den, bij Didam, door verkeerd uitwijken van een anderen auto, in de sloot gere den. De chauffeur Teiling uit 's Heeren- berg werd ernstig gewond; alle meisjes op een na kregen verwondingen. Allen werden in het ziekenhuis te Zevenaar verbonden. Kind verbrand. Te Zelhem is gisteren het 4-jarig zoontje van ter H. in een pot met kokend water gevallen; de kleine overleed kort daarop. KERK EN SCHOOL. DE RHEINISCHE MISSION OP NIEUW-GUINEA, De zendingsmedewerker van het Hdbl. schrijft: Èeeds enkele weken hadden wij gele genheid de aandacht te vestigen op de moeilijkheden, waarmee de Duitsche zen ding te worstelen heeft tengevolge van de gewijzigde omstandigheden door en se dert den wereldoorlog. Ook het zendings werk op het voormalige Dnitsch-Nieuw- Guinea maakt een ernstige crisis door. Dit werk werd gedaan door twee corporaties: de Rheinische Mission in het Madang-dis- trict en de Neuendettelsauer Mission in het Finschhafen-district. De eerste had daar eind 1925 vijf zendingsposten met 3334 Christenen; de tweede had er eind 1926 veertifen zendingsposten met 17886 Christenen. Zooals men weet, werd dit deel van N.- Guinea Australisch mandaatgebied. De Austral, regeering was in den aanvang de Duitsche zending niet welgezind. De jonge zendelingen werden geïnterneerd; de oudere mochten voorlóopig blijven, maar in geval van verlof niet terugkeeren en steeds bleven zij in onzekerheid, wan neer zij zouden worden uitgezet. De Neu endettelsauer Mission hield voor haar uit- gebreiden arbeid slechts één zendeling over, die dit jaar zijn gouden ambtsfeest viert. De Luthersche Kerken van Austra lië, die tot nu toe geen recbtstreekscb zen dingswerk gedaan hadden, verbonden zich om het werk zoo goed en kwaad als dat ging, voort te zetten. Zij kregen daarbij k rachtigen steun van de Luthersche lowa Synode van Amerika. Ook de Iowa-Syno- de vertegenwoordigt een betrekkelijk klei ne Kerk. Het is echter bewonderenswaar dig wat dze kleine Kerken in het belang van dit zendingsterrein gedaan hebben, zoowel wat betreft de uitzending van zen delingen ais wat betreft het bijeenbrengen der benoodigde geldmiddelen. De gezindheid der Australische Regee ring werd gaandeweg vriendelijker. De bdreiging met definitieve uitzending van de Duitsche zendelingen werd ingetrok ken. De zendelingen met verlof mochten weer terugkeeren. Alle maatregelen, wel ke de Britsche regeering nam met betrek king tot terugkeer der Duitsche Zending in hare koloniën en mandaatgebieden, werden door de Australische regeering overgenomen. Nu is zij weer een stap ver der gegaan en verleent zij toestemming aan Duitsche zendingscorporaties om zen dingswerk op Nieuw-Guinea te beginnen. Op grond hiervan heeft het bestuur der Rheinische Mission besloten, opnieuw haar werk op Nieuw-Guinea te beginnen. Haar oude arbeid is in handen der Lu thersche Kerken van Australië. Het is de vraag, in hoever deze thans geneigd zijn dit werk weer terug te geven. Maar hoe dit zij, er is werk in overvloed. Zij kunnen naast elkander en met elkander werken. De kracht dier Luth. Kerken is niet groot, en de Rheinische Mission kan ook haar vroegereil arbeid niet meer dragen. Sa men kunnen zij wat meer bereiken. Het is daar al evenals op Ned- Nieuw-Guinea: bij honderden komen de menschen om dooponderricht. De oudere zendelingen moeten worden bijgestaan door jongere, die reizen kunnen om overal met de be volking aanraking te krijgen en het werk der goeroes te controleeren. Op het gebied der Neuendettelsauer Mis sion is het niet anders. De oude zendeling Flierl wordt er thans terzijde gestaan door zijn twee zonen. De corporatie stelt zich ten doel in 1928 éen bedrag van 100 duizend Mark voor dit werk bijeen te brengen. Op dit gebied doet zich echter een andere moeilijkheid voor. Daar zijn gouddelven ontdekt. Waren er tot nu toe geen andere blanken dan de enkele zen delingen, thans is dit veranderd. Er zijn ongeveer 200 blanken gekomen om goud te delven en zij brachten een paar dui zend zwarte arbeiders mee. Vlak naast den zendingspost Malalo is een nieuwe stad verrezen. Men kan zich de gevolgen van deze invasie der „cultuur" voorstellen. Er is een groote onrust onder de inheem- sche bevolking en vooral de jeugd wordt door vele gevaren bedreigd. Het geheele aspect van dit zendingswerk is er door veranderd. De gemeenschappelijke nood dringt er Australische, Amerikaansche en Duitsche zendelingen tot gemeenschappelijken ar beid. Een gunstige omstandigheid daarbij is, dat zij allen Luthersch zijn. „PAEDAGOGISCHE STUDIëN". In „Paedagogische Studiën" geeft mej. S. Heymans, een en ander „Over een nieu we werkwijze voor het aanvankelijk re kenonderwijs om tot getalbegrip te ko men" en betoogt daarin, det men sinds eeuwen al de kinderen tot getalbegrip brengt door te tellen, dat dit evenwel geen juiste manier is voor het ontstaan van het getalbegrip. De schrijfster, wier artikel goed gedocumenteerd is en die onderwijzeres bij het buitengewoon lager onderwijs is, deelt mede, dat ze met baar werkwijze voortreffelijke en snelle resul taten bereikte. Bij haar stelsel behoort een nieuw leermiddel: „de houten han den",. Het uitvoerig artikel, dat geen concrete aanwijzingen over het stel sel geeft, is te theoretisch voor refereering in ons blad. ,Zij, die belang stellen in aanvankelijk rekenonderwijs moeten er maar eens ken nis van nemen. De heer P. A. Diels be sluit zijn artikel „De onderwijzer en de moderne paedagogische stroomingen" en zegt, dat de onderwijzer in deze tijden van paedagogische onrust een welwillende, niet dadelijk alles verwerpende houding moet aannemen tegen het vele nieuwe, dat wordt voorgesteld. „Maar we zullen geen kat in den zak koopen", zegt de schr. en eindigt aldus: „Zoodat mijn eerste eisch aan den on derwijzer van deze tijden is: Studeer in uw vak. Fundeer uw practijk theoretisch. „Mijn tweede voorwaarde richt zich tot anderen, tot hen die de macht hebben. „Zoolang het onderwijs zonder weten schappelijke leiding wordt gelaten, zoo lang zal alle verbeteringonmogelijk zijn. Geef ons, onderwijzers, al is het maar een gedeelte van wat gij overvloedig schenkt aan anderen die de levenlooze natuur, de fauna en de flora bestudeeren. De dieren hebben hun veeartsenijschool, och schenk ons, in het belang der kinderen, een Cen traal Paedagogisch Instituut". DE LELIëN DES VELDS. Prof. Dr. A. van Veldhuizen brengt ons in „Op den Uitkijk" steeds weer en hoe gaarne volgen we hem! de natuur in, naar „Het gras des velds", naar de landen „overvloeiende van honing", naar „de le liën des velds". Er'is veel over geschre ven, wat Jezus zal hebben bedoeld: „Sommigen maken het zich heel licht, het antwoord schuldig te blijven. Ze zeg gen, dat Jezus van lelies heeft gesproken om in het algemeen mooie bloemen aan te duiden. Ik kan het niet gelooven. Daar voor kende Hij de levende natuur te goed. Dat zijn dichters van den zooveelsten rang, die hoogdravend van lelies gewa gen, die ze niet eens kennen. Ik heb eens een solo gehoord, waar de zanger opsom de witte lelies, roode lelies, en nog ette lijke kleuren er bij, zoodat het me groen en geel voor oogen werd. Ik kreeg neiging gesteld dat ik goed kon zingen, het lied na te doen met den variant: roode kooien, witte kooien, savoye kooien, enz. Op de lijn van de bovenstaande geleer den bevinden ook zij zich, die denken aan de anemonen, waardoor Galilea evenzeer werd gesierd als onze bosch- en broek- gronden. Ook daarvan zijn eigenlijk de onopgesmukte witte het schoonst en ook zij hebben de eigenaardigheid, dadelijk na de lente zich op den jiehtergrond te plaat sen en onzichtbaar te willen worden be halve voor kenners. Heerlijk is het schouwspel, als het bosch van Adderhorst of de weide met een wit tapijt van ane monen bedekt i:. Ze verdienen en heb ben zeker ook wel getrokken de aandacht van Jezus, maar Hij zou ze bij hun naam hebben genoemd, als Hij haar bedoeld had. Daarom zeggen wij: Als Jezus van le liën spréékt, dan willen we ook naar lelien zoeken in de landouwen van Ga lilea". De onderzoekers, die dit doen, zijn het nog lang niet eens. „Nu is de leliefamilie zeer groot en ette lijke daarvan komen ook in het heilige land voor: tulpen, geelsterren, vogelmelk, wilde hyacinth, affodil, asperge, Salo monszegel, waar over ik nog heel wat in petto heb, en het lelietje der dalen. Maar toen ik de lijst van Palestina eens mon sterde voor Jezus' omgeving, hen ik tot de leliënsoort Allium of Look gekomen en heb daaronder als een zeer gewone grasplant in Palestina allium ursinum, beren- of daslook aannemelijk moeten achten als de lelie, waarvan Jezus spreekt. De witte bloem is heel aantrekkelijk. Het blad herinnert sterk aan de lelietjes der dalen. De mooie bloem is bijzonder vlug uitgebloeid en de geheele plant gaat in den voorzomer, reeds zelfs te onzent, to taal verdwijnen. Het komt voor in wilde kalkhoudende weiden, met name langs greppels en tusschen struikgewas, bij voorbeeld onder hagen en wordx door de boeren niet bepaald in het grasland be geerd, omdat de smaak van de melk er onder lijdt vanwege de uiengeur. Op Adderhorst vond ik ze in menigte, maar het meest kómt de plant wel voor in Zeeland, waar ze zeker tot de juynbol- len gerekend zal worden. Menschen, die het bloempje zien, be wonderen het. Laat men hun dan echter hun handen ruiken, dan zijn ze teleurge steld. Maar Jezus heeft niet gezegd, dat ze overheerlijk roken, doch alleen van de uiterlijke verschijning gesproken. En de hoorders van de bergrede behooiden tot de lieden, die geenszins afkeerig waren van knoflook en uiengeur. Wij zijn wat meer verwend in dit opzicht." UIT ONZE INDIEN. HET GOUVERNEURSCHAP VAN CUEA9AO De minister van Koloniën maakt be kend, dat luidens de desbetreffende tele grafische ambtsberichten, de afgetreden gouverneur van Curasao, de heer mr. N. J. L. Brantjes, den 30sten Augustus even genoemd gewest heeft verlaten en dat diens tijdelijke vervanger, de waarne mend procureur-generaal bij het Hof van Justitie aldaar, mr. M. van Dijk, daarop het bestuur over Curasao heeft aanvaard. DE ZIEKTEGEVALLEN AAN BOORD VAN DE „INSULINDE". De Indische Rcgcering beantwoordde de schriftelijke vragen van het lid van dien Volksraad, den heer S. Aay, inzake de ziektegevallen aan boord van de „Insulinde", met de verklaring, dat bii .onderzoek is gebleken, dat, toen de „insulinde" te Priok arriveerde, reeds een zevental patiënten gedebarkeerd aijn, die leden aan een besmettelijke, doch niet kwaadaardig schijnende keel ziekte. De verschijnselen van deze keel ziekte hebben zich voor de eerste maal na het vertrek van de „Insulinde" uit Sabang geopenbaard. De patiënten wer den binnen niet al te langen tijd als ge nezen ontslagen. Wel werd gedacht aan roodvonk, doch alle medici verwierpen deze diagnose op grond van de ver schijnselen, die waarvan zeer afweken, en vooral omdat geen kinderen waren aangetast. Waar ook het bacteriolo gisch onderzoek niet in een andere rich ting wees, werd voorshands aangeno men, dat men hier inderdaad te doen had met gevallen van infeetieuse angi na. De gevallen werden van niet bijzon der emstigen aard bevonden. In het to- itaal-verloop is slechts één passagier, die, welke te Singapore gedebarkeerd werd, overleden, na zes dagen aldaar in het ziekenhuis te hebben doorge bracht, hetgeen eerst later vernomen werd. Te Soerabaja wei-den de patiën- tenverblijveu ei de aangrenzende hut ten aan boord van de „Insulinde" ont smet. Het \>ordt onwaarschijnlijk ge acht, dat het schip zelf nog een infec- fiedrager geweest zou zijn toen het de terugreis-aanvaardde, veeleer móet gedacht worden aan een nieuwe infec tie uit een gezonden bacillendrager. In verband met het feit, dat telkens eerst naar Sabang de eerste ziektege vallen zich manifesteerden, onderzocht men bet voorkomen van angina of esa aanverwante keelziekte aldaar, doch zulke ziekten hadden onder de ingeze tenen aldaar in het geheel niet ge- heerscht. Aan de in Indië gevestigde of vertegenwoordigde scheepvaartmaat schappijen js verzocht om voortaan da- -delijk bij aankomst in Indische havens den havenarts kennis te geven vaa elke ziekte aan boord, die een ©enigs zins infectious karakter vertoont, en in epidemischen vorm optreedt, ook al is hierop quarantaine- noch epidemie- ordonnantie toepasselijk. REGEERING EN GEMENGDE VAK- VEREENIGINGEN. De algemeene vergadering van de Fe deratie van Europeesche Werknemers is onder voorzitterschap van den heer Van Lonkhuyzen te Batavia gehouden. Zij werd bijgewoond door mr. ir. Kiewiet de Jonge, regeeringsgemachtigde voor de al gemeene zaken bij den Volksraad en den heer E. A. C. den Hamer, van het kantoor van den Arbeid. De nog niet bij de Fede ratie aangesloten vereeniging van gezag voerders, stuurlieden en scheepswerk- tuigkundigen was eveneens vertegen woordigd. De hoofdschotel der agenda was de houding der regeering tegenover de gemengde vakvereeaigingen. Na langdurige bespreking van dit onderwerp werd geconcludeerd, dat krachtig verzet moet worden geboden tegen de aanranding van het beginsel dat de werknemers het recht hebben, hun eigen woordvoerders te kiezen, ook buiten ambtelijk verband; in de tweede plaats verklaarde men zich bereid zich in organisatievorm met de regeering te verstaan; verder conclu deerde de vergadering, dat zij elke actie van de Vereeniging van Gezag voerders en Stuurlieden, welke de re- geeving aanleiding geeft tot net ver breken der relaties, niet beschouwt a!s boycot, als verzet tegen de over heid, maar als een eenvoudige, ge rechtvaardigde waarschuwing tegen onvoldoende arbeidsvoorwaarden. Verder werd de Zondagsrust bespro ken en aangedrongen op beperkende bepalingen in den uitvoer van buiten- landsche werkkrachten op Deli. Verslag werd uitgebracht over de algemeene werkloosheidskas. Nieuwe desiderata inzake eventuee- lo wijziging van de wettelijke regeling van een arbeidsovereenkomst werden naar voren gebracht. De vergadering besloot desgewensebt met het V. V. L. samen te gaan, waar men zich met de regeering zou ver staan omtrent de houding tegenover gemengde organisaties en op punten van overeenkomstige belangen. Land- en Tuinbouw. MELKEN LEEREN. Het feit, dat. in tegenstelling wiet vroeger, zich thans zoo weinig ion ge mannen uit de provincie Friesland aan melden als melkknecht in Duitschland, moet, volgens het orgaan van den Ned. Landarbeidersbond, ook zija oorzaak hierin vinden, dat de groote massa der jonge landarbeiders niet meer melken kan. De jongelui leer en niot meer mel ken. In verband daarmee schrijft het blad: „Het overschot van arbeiderskraeh- tten ten plattel ande neemt in on3 land voortdurend tce, terwijl in Duitsch land in den landbouw gebrek aan ar beidskrachten is. Waarom zullen onze -ongehuwde jonge mannen hier blijven cmhdngen, met de kans een deel van het jaar zonder werk te zijn, of de kans op werkgelegenheid voor de gehuwden te verkleinen of te ontnemen? Melk knechten in Duitschland hebben het ge heele jaar door vast werk en Neder- landsche melkknechten zijn er zeer ge wild. Wij raden daarom de jonge men schen ten plattelande aan:' leer mel ken. De ouders kunnen hieraan veel doen, indien de veehouders mee willen werken. Zouden de maatschappijen van landbouw niet eenigen invloed in de ze richting op h,un leden kunnen uit oefenen? Misschien ligt hier een ter rein voor samenwerking Jusschen de-z© maatschappijen en de landarbeidersor ganisaties RADIO-NIEUWS. TWEE NIEUWE RADIO-ZENDERS IN BELGIE. De Belgische Maatschappij voor radio uitzendingen „Radio-Belglque" heeft be sloten, binnen korten tijd op een 20-tal kilometers van de Brusselsche agglome ratie twee uitzendposten te bouwen, waarvan de eene voor uitzendingen in het Nederlandsch, de andere voor uitzen dingen in het Fransch zal dienen. Onder de Vlamingen waren reeds heel wat klachten gerezen in verband met de deelte van België, waarvan „Radio-Bel- gique" blijken gaf. Men weet, dé1 ook te Leuven een Ka tholiek Vlaamsch radio-uitzendstation ge bouwd wordt. RADIO-TENTOONSTELLING. Van 817 September zal in de zalen van De Doele aan den Coolsingel te Rot terdam gehouden worden de Eerste Rot- terdamsche Radio-Tentoonstelling. Voor deze tentoonstelling blijkt bij den Radio-handel groote belangstelling te be staan, wat, gezien het succes van de groo te expositie vorig jaar te Amsterdam, niet te verwonderen is. Ook enkele omroepvereenigingen hopen aan deze tentoonstelling deel te 'nemen, w.o. de Nederl. Christelijke Radio-Veree- niging. Getracht zal worden, d enstand der N. C. R. V. zoowel voor niet-luiste- raars als voor luisteraars van Christelij- lcen huize van belang te doen zijn. De tentoonstelling zal geopend zijn van voormiddag 11 uur tot namiddag 5 uur en van 's avonds 7% uur tot 11 uur. CORRESPONDENTIE. A. T. K. te O. Mofgen. RED. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door van der Graaf en Cu. (Afd. Handelsinformaties) In de week van 27 Aug. tot en met 1 September 1928 zijn 40 faillissementen uitgesproken. Faillissementsstatistiek over Aug. 1928: Noord-Holland 29 (excl. Amster dam), Amsterdam 49, Zuid-Holland 19 (excl. Den Haag en R'dam), Den Haag 28, Rotterdam 27, Utrecht 19, Gelder land 21, Noord-Brabant 23, Limburg 9, Zeeland 2, Friesland 8, Groningen 4, Drente 5, Overijssel 7. Totaal over Augustus 240 faillisse menten. Totaal vanaf 1 Januari 2245 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 2533 failissementen. TELEGRAMMEN. (Draadloos* dienstj DE FRANSCHE OCEAANVLUCHT. DARIJS, 5 Sept. V. D. Uit Capablan- a wordt gemeld, dat de Fransche vlie gers Assolant en Lefebvre na bun lan ding verklaard hebben, dat zij niet naar Parijs willen terug keeren, doch' voornemens zijn van Dakar over het zuidelijk gedeelte van den Atlanti- sehen Oceaan naar Pernambueo en vandaar naar New York te vliegen. LEEFT AMUNDSEN NOG? OSLO, 5 Sept. (V. D.) De Pooldes1 mdïge Helmer Hansen die Amundsen op ver scheidene expedities heeft vergezeld, is van meening, dat Amundsen nog in leven is. Hij gelooft dat de gevonden drijver van het vliegtuig „Latham" door een toe val is verloren gegaan en hij acht het niet onwaarschijnlijk, dat de bemanning van het vliegtuig zich heeft kunnen red den. Indien de schipbreukelingen er in geslaagd zijn, wapens uit het vliegtuig mede te nemen, dan biedt de Pools'. 1 eek ruimschoots gelegenheid het geruimen tijd te kunnen uithouden. Het Fransche ministerie van Marine heeft de Noorsche admiraliteit verzocht, den op 31 Augustus opgevischten drijver van de „Latham" naar Frankrijk te zen den. RECONSTRUCTIE DER NANKING- 1 REGEERING. LONDEN, 5 Sept. (V. D.) Volgens tele grammen uit Shanghai is tusschen de tot nu toe vijandig gezinde besturen van Nanking en Kwangsi overeenstemming bereikt. Volgens deze overeenkomst zal de Nanking-regeering gereconstrueerd worden. De militaire macht zal worden gedeeld door de generaals Chang Kai Chek en Hu Han Min. De linkervleugel van de Kwomintang geldt hierdoor als buitengeschakeld. Voor generaal Feng is nog geen post aangewezen. EEN STEEKPARTIJ. SOERABAJA 4 Sept. (Aneta-Vaz Dias) Een inlander in kampong Kalimas stak voorts nog 7 andere bewoners van zijn kampong, onder wie drie vrouwen. Alle slachtoffers zijn min of meer ernstig ge wond. De dader vluchlfe een Europeesche woning binnen uit vrees door de bevol king gelyncht te worden. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 5 Sept. Veemarkt. Aangevoerd 258 vette kalveren, le kw. 1—1.10, 2e kw. 0.90—1, 3e kw. 0.70— 0.90, per Kg. levend gewicht; 41 nuch tere kalveren, 1321 per stuk; 718 varkens, Holl. le kw. 0.9f0.92, 2e kw. 0.900.91, Overz. en Geldersclie le kw. 0.91—0.92, 2e kw. 0.90—0.91, per Kg. slachtgewicht; paarden 88—90 per st. WOERDEN, 5 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer 521 Kg. Prijs: le kw. 5054, met rijksmerk le kw. 5559, 2e kw. 50 54, zware tot 61. Handel matig. AMSTERDAM, 5 Sept. Oliën. Lijn olie: Oct. 31Oct./Dec. 31 K>; Jan./ April 31%, 31%; Mei/Aug. 32%, 32, per 100 Kg. Stemming kalm. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 5 September, medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo1 gi3ch Instituut te De Bildt. H. B. 769.8 te Clermont. L. B. 742.6 te Janmayen. Verw. tot den avond van 6 Sept.: Zwakke tot matige, later tijdelijk wellicht toenemende Z.O. tot Z.W. winu aanvankelijk nog lichtbewolkt en droog; later toenemende bewolking met regenbuien of onweer, en iets koeler. Barometer stand. aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 768. LICHT OP VOOR FIETSERS EA. Woensdag 5 Sept.: 8.08 nam. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 23.6 nam. ZWEMINRICHTING „DE ZIJL", 's Margens 7 uur: 20 gr. C. 's Middags 12 uur: 20 gr. C. 's Nam. 3 uur: 21 gr. C. LEIDSCHE ZWEMINRICHTING HOOGE RIJNDIJK, 's Morgens 7 ,uur: 20 gr. C. 's Middags 12 uur; 20 gr. C. 's Nam. 3 uur: 21 gr. C. Wisselno tee ringen. (Amsterdam). Berlijn 59.42 Londen12.103/* New-York2.49 Parijs 9.73'Vu Brussel j, 34.67*/. Zurich 48.03*/» Praat; 7.397* Rome 13.05*/, Madrid 41.41 Oslo. 66.521/» Kopenhagen 66.54*/» Stockholm v~ 66.75 Ween«n 35 J6

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3