Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belanarijkste nieuws io dit Hummer. 9**® JAARGANG WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1928 NUMMER 2532 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gereetigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Het bijbelsch drama. Zooals wij gisteren bespraken, toont ons Dr. Keegstra in zijn Abraham Sa- crifiant van Beza het Bijbelsch drama in zijn besten vorm. Niet alleen Beza, maar ook Dullaert en Revius en anderen hebben een ern stige poging gewaagd, om het Bij belsch drama als een kunstuiting te stellen tegenover het klassieke too- neel. Zij poogden daarmede de Calvinis tische gedachte ook op dit terrein te doen zegevieren. Wat Beza en zijn volgers wilden, was, het tooneel tot een wezenlijk goe de kracht te maken in het volksleven. En allereerst zagen zij er een propa gandamiddel in voor de beginselen der Reformatie. De Heilige Schrift bood hun de voor beelden tot dramatische uitbeelding. In de eerste dagen der Reformatie was de Bijbel nog niet het boek voor het volk geworden. En waar men T volk met de prediking des Woords niet kon bereiken, daar moest getracht de ken nis van dat Woord te verbreiden, ook door middel van het gezuiverd tooneel Het tooneel was dus niet het doel, maar alleen een middel tot onderwij zing in de waarheid, tot vertroosting door het voorbeeld der geloofshelden van den Bijbel, en bovenal tot de ver heerlijking Gods. Dr. Keegstra gaat de geschiedenis van dit Calvinistisch tooneel na van 1550 tot 1566, den tijd van betrekkelij- ken bloei. Juist uit deze geschiedkundige bij zonderheden die Dr. Keegstra opdiept, blijkt, dat het Bijbelsch drama geen ingang vond. Geen wonder. Het drama kón niet boeien, omdat de dramatische actie er niet tot ontplooiing kan komen. Immers de worsteling der hartstoch ten, bij voorkeur het onderwerp voor het spannende drama, komt in de H. Schrift niet op den voorgrond. De kracht van het geloof, door de genade Gods. dat is de bezielende fac tor in Gods Woord. Maar er is meer. Naar het getuigenis der Schrift zelf moet het Woord Gods in de eerste plaats gepredikt worden. Van de ze bezielende prediking gaat door Gods Geest kracht uit. Bij de doorwerking van het Calvi nisme verdween de behoefte aan pro paganda buiten de prediking Nu was het eigenaardige, dat wel gedurende korten tijd de tooneelkunst werd te baat genomen om de predi king te dienen, maar kunstbeoefening om die kunst zelf was het niet zoo zeer, althans dat trad niet op den voorgrond. Daarentegen zagen onze vaderen in. de opvoering van het drama zooveel elementen van verwording, dat de Calvinistische actie al spoedig zich keerde tegen dit drama als zoodanig, onverschillig welk onderwerp werd uitgebeeld. Hiermede moge al niet zijn aange toond. dat het tooneel onvereenigbaar zou zijn met de Calvinistische kunst opvatting Dr. Kuyper in zijn schit terende oratie over het Calvinisme en de kunst heeft ons wel anders geleerd het Bijbelsche drama is daarmede wel verworpen. Indien althans voor ons de lessen der historie spreken. Wij verheugen ons, dat in onzen tijd de behoefte opkomt om het Calvinis tisch ideaal in werkelijkheid om te zetten en dat daarbij geen levenster rein ook niet dat van de kunst wordt vergeten. Wanneer de kunstuiting in Calvi- nistischen zin, d.w.z. als middel ter verheerlijking Gods, dan ook weer het drama zou ter hand nemen, verdien! die poging onze waardeering, maar dan zeker niet het Bijbelsch drama. STADSNIEUWS. HERHALINGSOEFENINGEN 1928. Evenals het vorig jaar maakt het door het Chr. Mil. Verband gevormde Comité zich weer op, de vele herha- lingsplichtigen, welke van 622 Sept. te Leiden zullen verblijven, op ver schillende wijzen in hun vrijen tijd be hoorlijke ontspanning te bezorgen. Aangespoord door de groote belang stelling ten vorigen jare zullen de dienstplichtigen op Donderdag 6 Sep tember in het Militair Tehuis aan den Morschweg worden ontvangen, terwijl er verder Vrijdag 7 Sept., des avonds te acht uur, een wijdingssamenkomst gehouden \.orJt onder leiding van Ds. F G. Petersen, tegerpredikant, waarbij de Leidsche predikanten, Ds. D. Kuil Bureau: Hooigracht 35 Leiden €0*30*? Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 jy Aangesloten op het Streeknet Lisse man en Ds. H. Thomas, korte toe spraken zullen houden. De heer Leo Mens (orgel) en Mej. A. v. d. Reijden (zang) zullen verder er voor zorgen, dat het een avond van hooge wijding zal worden. Voorzoover de plaatsruimte zulks toelaat, is de toegang ook voor niet- militairen vrij. De plannen voor de volgende week zullen nader worden bekend gemaakt. DE LEIDSCHE WINKELWEEK. Op een vergadering der Leidsche Middenstands-Centrale is door de Be sturen der drie plaatselijke Midden- standsvereenigingen besloten een Winkelweek te organiseeren van 25 Sept. tot 3 October. H.H. winkeliers zullen binnen enke le dagen, daartoe een bezoek van de commissieleden ontvangen. Aangezien de kosten van deelname zeer gering zullen zijn, mag ongetwij feld weder op een algemeene deelna me gerekend worden. OVERGEPLAATST. Bij Ministerieele beschikking is met ingang van 16 September 1928 de rijksveldwachter-Brigadier titulair De Waard van Leiden overgeplaatst naar Zoeterwoude. WEER EEN AUTOBUSLIJN. Met ingang van heden mag onze stad zich weer in het bezit van een autobuslijn verheugen. Het eindpunt is thans de grens onzer gemeente op den Rijnsburgerweg bij den Warm on derweg," wat weer een belangrijke ver betering beteekent, vergeleken met de vorige lijn, die slechts tot het station reed. Voor de bewoners van Tuinstadwijk en het Kooikwartier voorziet de nieu we lijn wel in een dringende behoefte. Bovendien rijdt de bus bij het eindpunt ovk door de Raadsheeren- en de Voge lenwijk. HET TEHUIS VOOR VROUWEN Het is nu ruim 20 jaar geleden, dat er hier ter plaatse door eenige dames opgericht werd een „Tehuis voor Vrouwen en Meisjes". Het werd zeer bescheiden begonnen in een gehuurd bovenhuis in de Nieuw steeg, slechts ruimte biedend voor 6 gasten. Het ging als met menig begonnen werk. De grondlegsters gevoelden wel de groote behoefte om aan vrouwen of meisjes logies te verschaffen, die voor korten tijd onderdak behoefden tegen zeer matigen prijs, Jri etaoin shrdlu zeer matige vergoeding en in Chr om geving, maar toch beperkte men den opzet in den meest bescheiden vorm. Waar men nu meer en meer inziet, dat deze inrichting iets breeder moet worden voortgezet, omdat werkelijk blijkt, dat er in een stad als Leiden behoefte is, aan een dergelijke inrich ting, zoo heeft zich een damescomité gevormd, dat zich voorstelt, om op 18, 19, 20 en 21 Sept. a.s. een bazaar te organiseeren in den foyer der Stads gehoorzaal. Verschillende circulaires zijn reeds verzonden met het verzoek, dit werk te steunen. Moge het comité straks met voldoe ning terugzien op hetgeen ze hebben ondernomen. Het dagelijksch bestuur beslaat uit de dames: Mevr. Spaargaren-v. Pijpe, Presiden te, Apothekersdijk 5; Mevr. van Arkel- Drijber, le secretaresse, Warmonder- weg 17; Mevr. Hakkenberg-Mens, Hoo ge Rijndijk 4, 2de secr.; Mej. de'Pa- vord Smits, Stadhouderslaan 22, Pen- ningmeesteresse; Mevr. Mulder-v. d. Most v Spijk, Breestraat 70, Alg. ad junct, die zeer gaarne giften in ont vangst nemen. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. In het perceel Haarlemmerstraat 122 is heden geopend „Het Nieuwe Mo dehuis", een geheel nieuwe zaak op het gebied van Modeartikelen. De winkel is zeer ruim en hoog en ingericht naar de eischen van den tijd Het hoofdartikel van deze zaak is dames- en kinderhoeden, waarin men zeer ruim gesoorteerd is. Daarbenevens echter treft men er aan vele andere dames-mode-artikelen speciaal zijden en wollen jumpers en vesten, kousen, handschoenen, bont- artikelen en corsages. Een atelier is aan de zaak verbon den, zoodat men steeds vlug en cou lant en daarbij zeer vakkundig zal worden bediend. De zaak ligt op een mooien stand, recht tegenover de Donkersteeg (de Leidsche Ivalverstraat) op een van de beste punten van de Haarlemmer straat. We wenschen den exploitant van harte succes. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jannie, dv. C. van der Reijden en L. de Kier Obbe Hendrik, zv. J. Sloot en A. Harms Margaretha, dv. 1. L. van Bohemen en C. van Opijnen Mary Louise Elisabeth, dv. J. H. C. Horstman en E. van Houten Hele na Maria, dv. C. van Haasteren en M. C J. de Vrind Johannes, zv. J. Wessel en L. J. de Groot Gerda Maria, dv. P. J. van Leeuwen en M. H. Noordanus Willem Reindert. zv. L. van den Berg en W. J. Boer Gerrit, zv. H. Rikkers en J. P. van der Haven Maria, dv. J. Smits en M. J. Wendel Caspar Wilhs. Maria, dv. B. T. J. Schmidt en J. Verplancke Johan nes, zv. D. Hartevelt en M. van Pola- nen Jacobus, zv. T. van Tongeren en A. van Oosten Wilhelmus Hen- drikus, zv. H. J. de Roos en S. Massaar Berns. Alwiesejesj zv. B. W. de Roo en C. W. Verhoog Maria Petronella, dv. J. I. v. d. Meer en T. Schutten- helm Nicolaas Cornelis, zv. C. J. L. Bousie en R. Blok Wouter, zv. H. L. van Kampenhout en J. van den Berg Petronella, dv. W. Hillebrand en N. Ouwerkerk Nicolaas Theodo ras, zv. A. J. v. d. Krogt en C. M. van Bemmelen Maartje Jacoba, dv. H. J Slerve en M. J. Zwetsloot Corne lis Johannes, zv. J. T. van der Voort en G. Konst. Gehuwd: E. G. F. Reichenfeld, jm en A. J. Bakker, jd A. Leget, jm en M. van Zeist, jd W. A. Stokhuyzen, jm en J. C. van Leeuwen, jd A. H. Bergers, jm en D. C. M. Hoppezak, jd G. C. Perreijn, jm en M. J. v. d. Voort, gesch. J. D.'de Vroede, gesch en J. A. Mo lenaar, jd A. Bresier, jm en B. Brieër, jd. Overleden; A. OudshoornBarreveld, vr, 82 j P. J. Konings, m, 72 j J. N. van En gelenburg, wedr, 74 j G. H. Levedag, ni, 82 j A. KöoremanKerkhoven, vr, 26 j II. v. d. Tak, m, 57 j H. Flippo, z, 7 j M. Klinkenberg, m, 67 j J. A. Wijngaard -v. Veenstra, vr, 36 j H. Henzen, jui, 55 j II. C. Lek v. d. Reyden, wed, 50 j A. F. J. Schütz, m, 32 j II. Verlaan, m, 44 j A. A. M. Caspers, d, 1 dag H. A. Hooymans, d, 51 j J. Dreef, m, 72 j M. N. J. Kort, d, 6 j. Gistermorgen is de bakfiets van den winkelbediende C. J. bij den over weg aan den Rijnsburgerweg door een achteruitrijdende auto aangereden en gedeeltelijk vernield. Op de Haarlemmerstraat is gis termiddag de wielrijdster Mej. A. S. door een auto aangereden, waardoor haar rijwiel werd vernield. BINNENLAND. VOORSCHRIFTEN OMTRENT BEVOLKINGSREGISTERS De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een com missie ingesteld, aan welke de navol gende opdracht wordt verstrekt: 1. Te onderzoeken of het denkbeeld uitvoerbaar is, bij de algemeene Tien- jaarlijksche volkstelling in 1930 te houden, de telkaart tevens dienstbaar te maken aan de invoering van het uniforme persoonskaartenstelsel, met behoud van zooveel mogelijk van het model, reeds vastgesteld bij Kon. Be sluit van 12 December 1922; 2. Een Kon. Besluit te ontwerpen, tot herziening van het onder 1 bedoel de Kon. Besluit, waarbij rekening zal zijn te houden met het advies der Cen trale Commissie voor de Statistiek van 11 November 1911, betreffende de bevolkingsregisters en de daarbij he- hoorende bijlagen, met de strekking 0.m. de vaststelling van een zoo nauw keurig mogelijk bevolkingscijfer der gemeenten te verzekeren; 3. Na te gaan, welke kosten naar raming zullen verbonden zijn aan de uitvoering van de voorstellen, inge volge de opdrachten onder 1 en 2 ge daan, en welige financicele gevolgen de bedoelde voorstellen zullen hebben bij het berekenen van de jaarlijksche uitkeeringen, ingevolge de wet van 27 Mei 1897. 4. Een rapport omtrent de punten 1, 2 en 3 aan den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw uit te brengen; tot lid voorzitter dezer commissie is benoemd Prof. Dr. H. W. Methorst, directeur-generaal van de Statistiek DE EERE-PROMOTIE VAN DEN HEER F. M. WIBAUT. De Senaat der Universiteit van Am sterdam zal op Maandag 17 Sept. e.k. te 3 uur, in de aula der Universiteit de openbare vergadering houden, die bij de sluiting van ieder academiejaar plaats vindt. In die vergadering zal de rector magnificus Prof. H. Burger verslag geven van de lotgevallen der Univer siteit in het afgeloopen studiejaar; aan den heer F. M. Wibaut het docto raat honoris causa in de handelswe tenschappen verleenen; aan den heer H. Riemens, student in de handelswe tenschappen a. d. universiteit te Am sterdam het getuigschrift der eervol le vermelding uitreiken, hem door zijn antwoord op een prijsvraag toe gekend; en de rectorale waardigheid overdragen aan Prof, Dr. J. J. C. H. de Meyere. GEZONDHEIDSCOMMISSIES. De Minister van Arbeid, Handel Nijverheid heeft aan de Commissaris sen der Koningin in de provincies geschreven: „In verband met de omstandigheid, dat onder de gezondheidscommissies, die ingesteld zijn voor groepen van gemeenten, leden voorkomen, die in de hoedanigheid van burgemeester, wethouder of raadslid, deel uitmaken van de daarbij betrokken gemeentebe sturen, is de vraag gerezen, of bij een combinatie van de beide functies, zoo wel in beginsel, als uit practisch oog- puilt, bezwaar bestaat. Ten aanzien van deze vraag neem ik het standpunt in, dat, hoewel tegen een vereeniging van beide functies geen overwegend bezwaar bestaat, het niettemin beter is. dat, zoo een andere regeling moge lijk is, d.w.z. zoo er voor de functie van lid of secretaris eener gezond heidscommissie andere geschikte per sonen gevonden kunnen worden, hier aan de voorkeur wordt gegeven". CENTRALE COMMISSIE VOOR DE KEURING VAN FILMS. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan den heer W. H. Idzerda op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid van de centrale commissie voor de keuring van films, bedoeld in art. 15 der Bios coopwet, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. OVERNEMING ZONDER BRONVERMELDING. Op de rol van de Burgerlijke kamer der Haagsche rechtbank kwamen gisteren als nieuwe zaken voor de vor deringen van De Telegraaf en De Courant Het Nieuws van den Dag te gen De Residentiebode inzake het overnemen zonder bronvermelding door De Residentiebode van berichten uit beide eerstgenoemde bladen. Voor de Residentiebode stelde zich mr. A. C. E. M. de Groot, waarna de procureur van de eischende partijen, mr. Spier, concludeerde voor eisch. Op verzoek van mr. De Groot werd de zaak 4 weken aangehouden voor zijn conclusie van antwoord. DE Z AAK-MAR AN G. Op de rol van de burgerlijke kamer der Haagsche rechtbank kwam giste ren opnieuw voor de vordering van de Bank van Portugal tegen K. Marang c.s., welke vordering in verband staat met de bekende kwestie der Portu- geesche bankbiljetten. Nadat de procureurs van gedaagden hadden geconcludeerd werd dè zaak cp verzoek van mr. Thorbecke, procu reur voor de Bank, 8 weken aangehou den. ALKMAARSCHE GEVANGENIS GESLOTEN. Onlangs is de gevangenis vari Alk maar gesloten, dit is de eerste gevan genis van beteekenis, die buiten wer king is gesteld. Een paar kleine ge vangenissen gingen voor en de gevan genis te Zutphen staat leeg, in ver band met haar bestemming tot Jeugd gevangenis. De hoofdredactie van het Maand blad voor Berechting en Reclasseering van Volwassenen en Kinderen schrijft over deze heuglijke gebeurtenis: De sluiting van de Alkmaarsche ge vangenis geeft een gevoel van groote bevrediging. Niet omdat wij meenen dat ons land het nu voortaan maar zonder straf- en bewaringsgestichten zal moeten doen, maar omdat wij die gestichten tot het kleinst mogelijke aantal willen teruggebracht zien. In do sluiting mogen wij zien, wel niet een bewijs van het succes van de nieu we methoden op het gebied van net strafrecht, maar toch wel een symp toom van dat succes. De nieuwe me thode, die kan gekenschetst worden als de methode van opvoedjjig in de maatschappij (voorwaardelijke ver- cordeeling) ter gedeeltelijke vervan ging van gestichtsverpleging. Door de buiten werking stelling van Je Alkmaarsche gevangenis bezuinigt bet Rijk het salaris van een directeur, eenige commiezen en schrijvers, een aantal werkmeesters en bewaarders, enz. Geneesheer en geestelijken ont vangen geen salaris meer. De gehou- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiên per regel 22l/t cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. De a.s. ee re-promotie van den heer F. M. Wibaut. Herziening der voorschriften om trent het honden van bevolkingsregis ters. De algemeene vergadering der Fe deratie van Europeesche werknemers in Indië. Buitenland. Hedenmiddag zonden Müller en Briand over de kwestie der Rijnland bezetting spreken. Het algemeen debat te Genève is uitgesteld. Egypte is toegetreden tot het anti- oorlogsverdrag. De geruchten, dat Chamberlain zou aftreden, worden tegengesproken. Er zijn 3 millioen werkloozen in do Vereen. Staten. Het Britsche Vakvereenigingscongres wen behoeven niet meer onderhouden te worden en een aantal beambten- woningen kunnen worclpn verhuurd of voor andere rijksdoeleinden ge bruikt. Een zeer belangrijke bezuini ging dus. Nu maken wij in dit ver band enkele opmerkingen: 1. Als het Rijk belangrijk bezuinigt door sluiting va nde Alkmaarsche ge vangenis, dan komt er dus geld be st hikbaar voor andere strafrechtelijke aangelegenheden 2. De bezuiniging is mogelijk gewor den, voor een niet onbelangrijk deel door de werkzaamheid van de reclas seering; 3. ipe misdaad houdt niet vanzelf op. Als er een gevangenis gesloten wordt, moet er meer opvoeding van misdadigers in de maatschappij, meer reclasseering komen; 4. Wij vernamen van het Departe ment van Justitie dat het gaarne meer reclasseeringsambtenaren zou aan stellen als er geld beschikbaar was. Wij zijn thans zoo vrij het Departe- door sluiting van de Alkmaarsche ge- schikbaar is gekomen". ZIEKTEREGELING IN HET HARING- PAKKERSBEDRIJF. Op een daartoe door den Centralen Bond van Transportarbeiders en R. K. Bond gedaan verzoek, heeft de Vereeni ging van Haringhandelaren besloten, om, in overleg met de arbeidersorganisaties, een fonds te stichten, waaruit ziekengeld zal worden betaald. Als premie voor dit fonds zal door de arbeiders worden ge stort 1 van hun loon, terwijl de werk gevers een gelijk bedrag zullen storten. De uitkeering is bepaald op 75 van liet loon, dat in het laatste kalenderjaar door den arbeider voor zijn ziek-zijn is verdiend, terwijl voorts de uitkeerings- duur is bepaald op 26 weken in een zie ken jaar. DE KTJNZE-KNORR-REM. Naar wij vernemen, zal bij de Neder- landsche Spoorwegen aan 600 groenten- wagens, 320 veewagens en 50 kaaswagens, volgens overeenkomst, de Kunze-Knorr- rem worden aangebracht. In Duitschland, waar men de Westing- house-rem heeft afgeschaft, en er geen remmers op na houdt, is op de goederen treinen de Kunze-Knorr-rem overal inge voerd. Daardoor heeft men het voordeel verkregen, dat goederentreinen veel vlug ger kunnen stoppen dan in ons land. De bovengenoemde wagens zullen dus voortaan, als die rem is aangebracht, ook in de Duitsche goederentreinen opgeno men kunnen worden. LUCHTVAART. 'T ZOEKEN NAAR „ITALIA"-MANNEN. Volgens radiobericht van de „Citta di Milano" is de „Braganza" op den 81sten breedtegraad aangekomen, langs den ijs- rand. die zich van kaap Platen tot het eiland Parry uitstrekt. Men heeft echter niets merkwaardigs opgemerkt. Volgens mededeelingen van de „Hobby" en de „Veslekari" kan men als zeker aan nemen, dat er geenerlei aanwijzing hoe genaamd is, van schipbreukelingen op de eilanden Gillisland en Victoria, die zorg vuldig werden afgezocht De „Krassin" is te Kingsbay aangeko men. Prof Samoïlowitsj en de comman dant van de „Citta di Milano" hebben overleg gepleegd over de verdere samen werking. De Kingsbaywateren beginnen ijsvrij te worden. De gezondheidstoestand van Mariano gaat vooruit

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1